STADSNIEUWS ESCOMPTO M. S. DE JONG N.V. WOENSDAG a7 OCTOBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 DE GEMEENTEREKENING OVER 1936 Het groote tekort toegelicht Ter toelichting van de rekening: van de Inkomsten en Uitgaven dezer gemeente tover het jaar 1936 merken B. en W. nog het volgende op: Blijkens die rekening hebben de ont vangsten van den gewonen dienst bedra gen f 9.843.102.17; de uitgaven van den ge wonen dienst f 9 916.924.21; zoodat de ge wone dienst sluit met een nadeelig saldo Aan f 103.822.04. De ontvangsten van den kapitaaldienst iiebben bedragen de som van f 7.331.097.16; do uitgaven van den kapitaaldienst de som van f 9.131.781.93 zoodat de kapitaal dienst sluit met een nadeelig saldo van t 1.800.6S4.77. Op den gewonen dienst geven B. en W. jiog do volgende toelichting: Het nadeelig kassaldo van den gewonen 'dienst ad f 10G.822.04 moet worden ver hoogd niet f 70.988.31, wegens bij het slui ten van den dienst 1936 nog te betalen re keningen en onverwerkt gebleven credie- tcn f 174.810.35. Drentegen moet ln mindering worden fjebraoht f 99.401.68, wegens bij het sluiten van den dienst 1936 nog te ontvangen gel den. dat dienstjaar en vorige dienstjaren betreffende; zoodat de gewone dienst 1936 sluit met een nadeelig exploitatie-saldo Aan f 75.40S.67. Voorgesteld is het bedrag van f 75.408.67 Ivan de Algemeene Reserve af te schrijven. Voor de beoordeeling van het resultaat van den dienst 1936 moet in aanmerking genomen worden, dat aan dat dienstjaar een belangrijk bedrag aan „bijzondere middelen" is ten goede gekomen. Hoofdstuk I „Vroegere diensten" sluit met een batig saldo van f 5S.546.7L Voorts werd ten behoeve van den dienst 11936 beschikt over een bedrag van 140.1S1.58 van de „Reserve voor algemee ne doeleinden" en werd van de Gasfabriek het restant ad f 40.000 ontvangen van een indertijd gevormde reserve voor een inmid idels vervallen doeleinde. Vervolgens werd de verlaging van het stortings percentage van 2 tot pCt. in het Vernieuwingsfonds der Stedelijke Fabrie ken van Gas- en Electriciteit ook voor 1930 igehandhaafd, waardoor een hoogere ont vangst van f 152.672.46 aan de gemeente •ten goede kwam. Ten slotte werd van het nadeelig saldo van den gewonen dienst van het grondbe drijf van f 40.000 ten laste van de reserve van dat bedrijf gebracht, hetgeen voor de gemeente een lagere uitgaaf tot dat be drag beteekende. Afgezien van andere maatregelen tot be perking van de uitgaven en versterking A*an de inkomsten werd aan „bijzondere middelen" derhalve een bedrag van f 431.400.75 (f 58.546.71 f 140.181.58 '1 40.000 f 152.672.46 f 40.000) ontvan gen. Daarentegen werd op diverse hoofdstuk ken een bedrag van f 48.093.63 in totaal uitgegeven ter zake van onverwerkte of onverbruikte credieten het dienstjaar 1935 betreffende. Zonder de „bijzondere middelen", welke netto f 383.307.12 (f 431.400.75 f 48.093.63) hebben bedragen zou ljet dienstjaar 1936 derhalve een explotatie-tekort van 1 458.715.79 (f 383.307.12 f 75.408.67) heb ken opgeleverd. De werkloosheidsuitgaven Uiteraard is ook het resultaat van den dienst 1936 in sterke mate be- invloed door de uitgaven voor armen zorg en de ondersteuning van werk loozen; de stijging van deze uitgaven kwam nog niet tot staan, waardoor de ter zake op de begrooting toch reeds zeer hoog uitgetrokken bedra gen nog aanzienlijk moesten worden verhoogd! Ter zake van armenzorg werd over 1936 in totaal f 1.113.272.13 uitgegeven en ter zake van werkloozenzorg in totaal f 1.454.748.38, d. i. te zamen 1 2.568.020.51, De ontvangst in verband met de onder steuning van werkloozen bedroeg f 1.157.454.48, waarvan f 1.119.0S8.94 wegens uitkeering uit het Werkloosheidssubsidie- Doch ook in andere opzichten vielen zienlijke tegenvallers te constateeren, die slechts gedeeltelijk door meevallers werden opgevangen. Het eindresultaat van den gewonen 'dienst over het jaar 1936 zelf, met uitscha keling derhalve van de ontvangsten uit vroegere diensten, is dat de dienst sluit met een nadeelig exploitatiesaldo van 1 75.408.67 f 10.453.08 (f 58.646.71 - f 48.093.a3) is f 85.861.75. Het dienstjaar 1935 sloot met een voor deelig exploitatie-saldo van f 42.180.49, dat van 1934 met een nadeelig exploitatiesaldo van f 225.736.51. Door de bijzondere maatregelen, welke ln 'de jaren 1934. 1935 en 1936 moesten worden genomen, om een sluitende begrooting ie verkrijgen, alsmede door de wijziging van het gemeentelijk belastingstelsel bij de wet van 4 Maart 1935 (S. 76) tot instelling van het Werkloosheidssubsidie fonds, is een vergelijking van do saldo's dezer jaren niet Avel mogelijk. Lustrumwedstrijden C.G.W. Bij de ter gelegenheid van het le lus trum van G.G.W. te houden voetbal wed strijd op Zaterdagmiddag a.s. 3 uur terrein Zoeterwoudsche singel tusschen het Ned. Stud elftal en D.H.C. I. zal D.H.C. I geheel volledig uitkomen met Joop v. Nellen (oud- internationaal. Voetbal Donderdag 28 Oef. 's morgens 10 speelt L.P.S.V. tegen L.W.V. op het terrein „Sportstichting" Zoeterwoudsche singel Om 2 uur zal er een voorwedstrijd plaats hebben voor hockey-liefhebbers tusschen het Ned. Studenten Elftal en Leiden I dus niet zooals op de biljetten staat tusschen do studenten en het Ned. R.-elftal. Wel zullen er 7 internationals in mede 6pelen van het u\ en B-elftal. De wedstrijden worden opluisterd doot muziek van de Chr. Harmonie Kantteekeningen bij het raadsverslag Het gemengd zwemmen en het gemengd zonnebaden zullen in Leidsche zwem inrichtingen of zwemgelegenheden niet toe gestaan zijn. behoudens, wat het gemengd zwemmen betreft, in bijzondere gevallen, toestemming van B. en W. Dat was het voornaamste besluit, dat de Leidsche Gemeenteraad Maandag genomen heeft en dat besluit is ongetwijfeld, nu ae openstelling van een nieuwe overdekte zweminrichting voor de deur staat en do bouw van een nieuw open zwembassin in voorbereiding is, van ingrijpende beteeke- nis. temeer daar deze beide inrichtingen door een particulier zullen worden ge ëxploiteerd. Toch valt er over dit besluit weinig te zeggen. Men had hier eenvoudig te doen met de botsing van twee levensovertuigin gen en het stond van te voren vast, gezien ook de stemmingen bij de kwestie van de garantie voor een eventueel Sportfondsen- bad, dat de geheele rechterzijde, zonder één uitzondering, indien het in haar macht stond, het gemengd zwemmen zou tegengaan. Vast stond ook, dat de s.d. fractie, inclusief de wethouders, alsmede de communist, zich tegen zulk een verbod te weer zouden stellen. Van beteekenis was hier dus slechts welke houding de andere eenhoofdige fracties (lib., v.d. en nat. hers.) zouden aannemen. De vrijzinnig democraat, dr. Key, werd tijdens het debat weggeroo- pen en kon ook aan de stemming niet deel nemen, waardoor direct een versterking van de linkerzijde te niet gedaan werd. De he'eren v. d. Laan (lib.) en Würtz (nat. herstel) spraken zich in de vergadering niet uit, maar bij de stemming bleek, dat zij zich bij de rechterzijde aansloten. De aanneming van het verbod is dus geen en kel oogenblik in gevaar geweest. Het ver bodsartikel kreeg een meerderheid van 18 tegen 14 stemmen. De heer Jongeleen moest het standpunt van de s.d. fractie verdedigen en hij deed dat niet erg gelukkig, zoodat de heer Van Eek nog met eenige pathos zijn zwakkere p.g. te hulp schoot. De heer Wilmer was de voornaamste woordvoerder der rechterzijde, maar het was duidelijk, dat men over eikaars hoof den heen praatte. De eenige te beïnvloe den persoon was misschien nog de heer v. d. Laan, die het waarschijnlijk ook inder daad niet zoo gemakkelijk met zichzelf zal hebben gehad. Door het vertrek van dr. Key werd hem intusschen een groote ver antwoordelijkheid van de schouders geno men, want ook de stem van den heer v. d. Laan kon thans niet meer bewerkstelligen, dat de stemmen staakten en het gemengd zwemmen dus zijn kans hield. Dr. Key is gynaecoloog. Is het gewaagd te veronder stellen. dat* de een of andeer nieuwe we reldburger in laatste instantie een vrij be langrijke rol gespeeld heeft bij deze be langrijke raadsbeslissing? Wij twijfelen er niet aan of het genomen besluit heeft de instemming van een groot, waarschijnlijk van het grootste, deel der burgerij en voor de exploitatie der zwem inrichtingen mag men er dan ook geen groote bezwaren van verwachten. Slechts weinigen zullen zich er door laten weer houden om de zweminrichtingen te bezoe ken, terwijl andersom he-t gemengde bad waarschijnlijk voor menigeen een beletsel zou zijn geweest. Het is - niet gemakkelijk deze dingen tegen elkaar af te wegen, maar het is ongetwijfeld een goede, en voorzich tige politiek om de zedelijke gevaren, die bij het toestaan van het gemengd zwemmen toch niet denkbeeldig zijn, door een verbod als het onderhavige eenvoudig geen kans te geven. Bazaar voor de E.H.B.O. Een attractieve verkooping De afd. Leiden van de Ned. Vereen, voor E.H.B.O. zit met een tekort en voor de goede vooruitgang van het mooie werk, dat deze vereeniging verricht, is het gewenscht, dat dit tekort zoo spoedig mogelijk wordt weggewerkt. Daarom wordt, vandaag en morgen, in de kleine zaal van de Stadsge hoorzaal, een bazaar gehouden, waarvan de opbrengst zal worden aangewend om het tekort te dekken. Behalve om dit goede doel is de bazaar de moeite van een bezoek waard, om zijn aantrekkelijk karakter. In de eerste plaats zijn er natuurlijk de verschillende stands, waarin allerlei artikelen op luxe- en huis houdelijk gebied ten verkoop worden aan geboden. Iedereen kan hier wel iets naar zijn smaak uitzoeken. Daarnaast zijn er een groot aantal attracties:: een schiettent, een vlugtent. een touwtrektent, enz. enz., die de bezoekers op een -plezierige manier de dubbeltjes uit de zak zullen kloppen. De verschillende stands zijn versierd in de Leidsche kleuren, waardoor aan het geheel een vroolijk karakter wordt gegeven. De opening had hedenmiddag te 2 uur plaats door den heer Questroo, nadat de heer C. van Muyen een inleidend woord had gesproken. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer, Buurtvereeniging „Groenoord" Maandagavond vergaderde de Buurtver- een. „Groenoord" in het op verzoek van het Hoofd der School, den heer Kalsbeek, door het Schoolbestuur daarvoor welwil lend ter beschiking gestelde gymnastiek lokaal van de school aan de PasteurstraaL De heer Har land van de bekende reederij zorgde geheel gratis voor een 100-tal stoe len. De opkomst was bevredigend. Vaststelling had plaats van het huishou delijk reglement, dat behoudens enkele kleine redactiewijzigingen werd goedge keurd. Daarna volgde, een uiteenzetting van de plannen. Er zal een prettig St Nicolaas- feestje voor de kinderen van de leden ge geven worden. Voorts werd medegedeeld, dat aan B. en W. verzocht is ook in deze buurt een speelterrein beschikbaar te stellen. Rondleiding museum „De Lakenhal" Op Zaterdag 30 October a.s. zal weder een rondleiding in het Museum „de Lakenhal" plaats hebben. Dit zal de laatste rondleiding zijn in dit seizoen, aangezien het museum van af 1 November des middags te drie uur wordt gesloten. Aan dames en heeren deelnemers(sters) aan deze rondleiding wordt verzocht des middags te twee uur in het museum aan wezig te zijn. Keuring voor den dienstplicht De aandacht van personen, die voor de lichting 193S of oudere lichtingen tot ge woon dienstplichtige bestemd zijn, doch nog niet voor eerste oefening in werkelijken dienst zijn geweest, wordt er op gevestigd, dat zij. indien zij gegronde redenen hebben om aan te nemen, dat zij niet geschikt zijn voor den dienst, zich thans schriftelijk kunnen wenden tot den voorzitter van den herkeuringsraad. gebouw Departement van Defensie, Plein 4 te 's-Gravenhage, met ver zoek om te worden toegelaten tot een keu ring bij genoemden raad, welke in Januari a.s. zitting zal houden, ln de aanvraag moeten zij vermelden behalve hun volledig adres, hun geslachtsnaam en voornamen, jaar en datum van geboorte, gemeente en lichting van inschrijving voor den dienst plicht, korps, waaraan toegewezen, alsmede of zij in 1937 t oor een der keuringsraden zijn verschenen en zoo ja, hoe de uitspraak van dien raad luidde. Ook buitengewone dienstplichtigen kun nen een dergelijke aanvraag indienen, doch zij worden slechts tot de keuring toegelaten voor zoover de Minister van Defensie den keuringsraad daartoe machtigt. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN- N P VerkleU zn 12 J. J H Woudatra, ongeh -m, 69 J. A W Kenbeek ong vr., 75 J. D A v Waalwijk wedr 84 j. J UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN AFSCHEID EN INSTALLATIE Vrijdag a.s. zal het officieel© afscheid plaats hebben van den heer J. Bol, als hoofd van de Mulo-school tnet den Bijbel aan de Stevinstroat, terwijl dan de heer J. Stout- hamer als hoofd zal worden geïnstalleerd. ALPHENSCHE SCHAAKCLUB De uitslagen van de onderlinge borden- wedstrijden die Maandag gehouden zijn, lui den als volgt: Groep'I: F van Oort—W. v. d. Roest 1—0 R Posthuma—G. v. d. Horst 0—1 J BruntD. Posthuma YzYz G. v. d. HorstA. Post 1—0 Jac. den HoedC. Brunt 01 J Brunt—D. Posthuma Yz—Yz Groep II: C. DeelstraB. Schmidt 10 A H. Balk—A. Breedijk YzYz W. den HoedH. Verschuur 01 J. KempenD. Vroom YzYz Groen III: H. VerhagenA. Overes 10 C. Goudberg—C. Roggeveen 10 J v. d. HorstJ. Goedhart 10 Groen IV: A. den Ouden Jr.J. van Leeuwen 10 A den Ouden JrG Posthuma 1—0 Th. van Ees—H. Stehouwer 10 H. Pieneman—P. de Smits 10 A. den Ouden Sr.—K. van Hofwegen 1—0 DIEFSTAL Voor den Haagschen Politierechter had zich te verantwoorden H. G. v. d. R. alhier, die ten nadeele van onzen plaatsgenoot d. H. een hoeveelheid kabelloocl, metaalplaten enz. gestolen had. De verdachte lief verstek gaan. De be nadeelde vertelde dat hij de diefstal niet had gezien, maar door hem werden mate rialen vermist. De officier wees er op dat verdachte reeds preventief heeft gezeten en dus gewaar schuwd was Daarom vmeg de officier drie maanden gevangenisstraf. De politierechter vonniste tot een maand hechtenis. BRAND IN EEN HOOIBERG Na een lange rustperiode heeft de brand weer gistermiddag weer een6 actief dienst gedaan. Men werd omstreeks half 4 gealar meerd voor een hooibergbrand bij den land bouwer J W rfpn Hertog in de Ridder- buurt Vermoedelijk door het 6pelen met lucifers is de brand ontstaan. Op eenige meiers van den hooiberg stond een stal. Doordat de brandweer spoedig ter plaatse was en er niet veel wind was heeft men dez« kunnen behouden. Een tiental koeien kon bijtijds worden gered Om ongeycer 6 uur was het gevaar voor uitbreiding geweken. De spuiten zijn om 8 uur weer ingerukt. Daar de brand aan den biienkant ontstaan is, bestaat de kans dat het hooi niet allemaal verloren is. „BLOEMHOF" WEER OPEN Eenigen tijd geleden hebben wij mede gedeeld dat de Speeltuinvereeniging „Bloem hof' zich genoodzaakt zag de poorten te sluiten daar men zelf het toezicht niet kan bevalen, en dit niet meer in werkverschaf fing mocht geschieden Mede door den ar beid van de Nederlandsche speeltuinvereen en de welwillende houding van B. en W. is het mogelijk geworden dat de Speeltuin gisteren weer opengesteld is. Tot concierge en toezichthouder is be noemd de heer A. van Vliet. HAZERSWOUDE SCHAAKCLUB De Hazerswoudsche Schaakclub „H.S.C." hield gisteravond haar onderlingen borden wedstrijd. De uitslag was als volgt: le Klasse: Joh. van VeenC. van Veen 1—0 T. Dorsman—B Cok 0—1 J. van den Toorn—C. Buitenhuis 10 2e Klasse: M. KroonA. Raaphorst 10 L. van GorkumP. Verheul 1—0 Jac. van Gorkum—Jac. Harkes 1—0 KATWIJK a.d. RIJN De Oranje vereeniging is nog niet in het bezit van een vaandel. Op initiatief van het bestuur is thans een vaandelcommissie sa mengesteld waarin zitting hebben Notaris Matthijs, Pastoor Houtman. Dr. Hueting en de hoeren C. Hogewoning, Jac. van Elk, P. Schoneveld en Jac. Meijer. Deze kwamen reeds in vergadering bijeen om de plannen verder uit te werken. Fr zullen eenige jongedames uitgenoodigd worden om alle inwoners ve bezoeken en te vragen voor dit doel een bijdrage te geven. Bedoeling is dat zulks in den loop der volgende week, dus van 1 tot 5 November, zal plaats hebben. Van den uitslag hiervan zal afhangen wat de commissie verder zal kunnen doen. Het bestuur en de commissie zijn in deze zeer optimistisch gestemd en verwachten da*C zeer velen, zoo niet allen, voor dit doel iets zullen willen afdragen. De gift van minder gesitueerden is even welkom als de grootere gaven van meer met aardsche goederen be deelden. JEDERl. -INDISCHE MAATSCHAPPIJ N.V. Opgericht 1057 Bankzaken Effectenzaken Open Bewaarneming Beleggingsadviezen Assurantiën AMSTERDAM Keizersgracht 573-575 s-GRAVENHAGE Lange Vijverberg 13 KATWIJK AAN ZEE In het gebouw „Casa Cara" kwam boven genoemde vereeniging bijeen. De heer C. Hoek opende deze vergadering met een kort welkomstwoord, waarna de secretaris, de heer A. Ouwehand, de notulen las. In de vacature voor tweede secretaris werd be noemd de heer L. Blonk, terwijl in de kas- commissie werden gekozen do heeren C. Zwaan en Jac. Vlieland. Punt 4 van de agenda vermeldde bespreking steunregeling Hierover kwamen eerst recht de tongen los. De voorzitter deelde mede dat het Bestuur onlangs een onderhoud heeft gehad met B. en \V'. waarbij uitvoerig over evenvueel in te voeren bijsteunregeling is gesproken. Mo menteel worden de kleine zelfstandigen van alle Rijkssteun uitgesloten. Zij zijn uitslui tend aangewezen op onderstand van de Ge meentebesturen. Daar de vereeniging een norm voor bedoelde bijsveunregeling moest vaststellen werd na uitvoerige besprekingen vastgesteld, f 2.50 voor man en vrouw en f 0.40 toeslag voor ieder kind, met nog een kolenbon. B. en \V. zullen hiermee in ken nis worden gesteld. Deze bijsteunregeling werd door de ge heele vergadering op hoogen prijs gesteld; daar nu de mogelijkheid weer wordt ge opend, om zelf weer met handel uit ve kun nen gaan. Het voorstel van het bestuur om in den a.s. winter kolen aan de leden te verstrek ken werd met algemeene stemmen aange nomen. Bij de rondvraag, welke nu volgde, werd uitvoerig gesproken over de z.g. venters- beperking en hei' rayon-stelsel, welke beiden voor de leden funeste gevolgen kunnen hebben. Ook de fruithandel ter plaatse maakte een punt van bespreking uit. B. en W. zal verzocht worden om tot een derge lijke regeling niet te willen overgaan, maar eerst hiervoor de bevrokken vereeniging te raadplegen. ONTVREEMD J. v. D deed aangifte dat uit de zak van zijn overjas welke in de gang van zijn wo ning hing. f 1.25 is ontvreemd. Vermoede lijk is hieraan een zekere T. R. schuldig, die het geld heeft versnoept. DE SPERUREN van het electriciteitsbedi-ijf in de Gemeente KATWIJK gaan per 1 November in en zijn bepaald als volgt: van 115 November 17 tot 20 uur van 1630 November 16Yz tot 20 van 131 December 16 tot 20Yz van 115 Januari 16Yz tot 20 van 1631 Januari 17 tot 20 DE DIRECTIE. KOUDEKERK SCHOUW Belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat op Donderdag 11 November a.s. van de Hoogewaardsche, Lagewaardsche en Bruin- maadschen polder schouw zal worden ge dreven over al de polderwerken, als: kaden, wateringen, zwetten en slooten, tot gemelde polders behoorende. LEIDERDORP RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Donderdag 28 October 1937 des voorm 10.15 uur. Agenda: 1 Opening. 2 Beëediging raadslid L. C. Snel. 3 Notulen. 4 Mededeelingen en Ingekomen stukken. 5 Ontslag en benoeming van Ambtenaar van den Burgerlijken Stand.- 6 Benoeming Voorzitter van hei' Burger lijk Armbestuur. 7 Goedkeuring begrooting Burgerlijk Arm bestuur 1938. 8 Vaststelling gemeentebegrooting 1938 en begrooting van het grondbedrijf 1938. 9 Vaststelling kosten per leerling in 193S voor de Openbare Lagere School. 10 Vaststelling verordeningen op de hef fing en invordering van besmettelijke ziektengelden. 11 Vaststelling algemeene voorwaarden voor verkoop van gemeentelijke bouw terreinen. 12 Voorstel tov het aangaan van een nieuwe rekening-courant-overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten. 13 Voorstel tot verlenging van de ijsbaan 14 Subsidie aan het Groene Kruis. 15 Wijziging begrooting. 16 Rondvraag. 17 Sluiting. OPDRACHTEN Aan Gebrs. Schouts, aannemers alhier, is opgedragen door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlenimermeerpolder het maken van een 2 km lang weggedeelte met bijkomen de werken en door B. en W. der gemeente Warmond is onderhands opgedragen het reconstrueeren van een gedeelte weg. vergadering op gebruikelijke wijze. Naar aanleiding van Cor. 15 46 tot het einde sprak Ds. Ponstein een openingswoord. Spr. wees op de velerlei verwarring op geestelijk terrein en spoorde aan tot Schriftonderzoek De verschillende jaarverslagen werden uitgebracht waarna een inleiding werd ge houden door den heer B. Abbink over „Isra ël, het uitverkoren volk" Op dit leerzame referaat volgde een drukke bespreking. Nadat verschillende afgevaardigden hun gelukwenschen hadden overgebracht werd een onderwerp door A. de Graaf in te leiden verschoven tot de volgende vergadering we gens gebrek aan tijd. Na rondvraag vo'gde sluiting door Ds. Ponstein. GEMEENTELIJKE ARBEIDS BEMIDDELING Bij den agent der Gemeentelijke Arbeids bemiddeling staan thans ingeschreven 158 werkzoekenden, dit is 10 minder dan het vorig jaar. GEITENFOKVEREENIGING De Geitenfokvereeniging „De Werkmans koe" hield een druk bezochte vergadering in „De Kleine Vereeniging" onder leiding den heer C. J. van Tol. Medegedeeld werd, dat voorstellen voor de jaarvergade ring van den Bond uiterlijk 15 Nov. moeten zijn ingediend. Als candidaat voor het Hoofdbestuur in de vacature-P. P. A. Cle mens werd gekozen de heer Verhoeven van Oegstgeest. Als afgevaardigde naar de jaar vergadering werd benoemd de heer H. Sie- belt en als plaatsvervanger de heer A. Jansen. PREDIKBEURT Oud-Geref Gemeente Liöse. Donderdag avond 7 uur leeskerk. NOORDWIJK PERSONALIA De heer B. C. Schalks te Leiden, volontair ter gemeente-secretarie alhier, is in gelijke functie aangesteld ter gemeente-secretarie te Zoeterwoude DE WERKLOOSHEID Aan het einde der vorige week stonden bij het orgaan der arbeidsbemiddeling al hier in totaal 360 werkloozen ingeschreven, dit is 7 meer dan veertien dagen daarvoor Hiervan zijn 177 landarbeiders, 34 losse ar beiders, 34 visschers, 17 timmerlieden, 4 metselaars, 16 opperlieden, 6 schilders, 3 svueadoors, 7 chauffeurs. 3 schippers, 2 lood gieters, 3 bakkers. 3 tuinlieden, 1 manden maker, 1 slager, 1 &mid, 1 pottenbakker, J schoenmaker en 46 jongens. RIJNSBURG Zooals onzen lezers wel bekend is, is reeds geruimen tijd door melkboeren uit onze gemeente in samenwerking met die uit Katwijk, Noordwijk, Noord- wijkerhout en Voorhout een actie ge voerd om deze gemeente te doen vallen buiten het zg. „Wettelijk gebied", daar de melkvoorziening aan groote herwa ren zoowel voor melkproducenten als melkdistribuanten onderhevig is. Deze actie heeft in zooverre succes gehad, dat inderdaad vier dezer gemeenten uit geschakeld zijn. Rijnsburg alleen bleef bij het gebied behooren. Dezer dagen is nu in Café Centraal een vergadering belegd waar de Ned. Zuivelcentrale de wettelijke maatrege len uiteen heeft gezegt voor belangheb benden. De heer Geudeker, administra teur bij de N. Z. Centrale heeft deze besprekingen geleid. Mede aanwezig waren Mr. Nord Thomson, die voor be langhebbenden optreedt en onze bur- LISSE De Alg. vereeniging voor Bloembollen cultuur afd. Lisse komt Donderdagavond om half negen in „De Witte Zwaan" in ver gadering hijeen. JAARVERGADERING CHR. GEREF. MANNENVEREENIGING De Chr. Geref. Mannenvereen. hield onder leiding van den eere-voorzitter, Ds. A. Pon stein, haar jaarvergadering. Deze opende de RADIO-DISTRIBUTIE WOENSDAG 27 OCTOBER Programma 3: 8 Keulen;9.50 Deutschl.-sender 10.35 Parijn It: 11.20 London Reg; 12.40 Keulen; 20.20 London Rei •ussel VI: 9.20 Diversen; 10.35 Droitwlch; 14.20 London Reg; 15.50 Drolt- wlch: 18 20 Diversen; 19 Droltwlch; 20.30 Weei f dlv.; 21.20 Droltwlch DONDERDAG 28 OCTOBER Programma 3: 8 Keulen; 10.35 Parijs R; 12.05 Droltwlch. 12.20 Parijs R; 12.35 Keulen: 13.20 Brussel VI; 14.20 Diversen; pi.m 15.35 London R lfi.35 Keulen: 17.50 Diversen: 18.20 Londen Reg: 19.20 Droltwlch: 20.20 Weenen of dlv.; 21.50 ~3erlljn: 23 20 Diversen Programma 4- 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 0.35 London Reg; 12.50 Droltwlch; 14.20 London leg; 15.35 Droltwlch; 18.20 Diversen: 19.20 Pa ils R; 19.30 Sportpraatje d.d.h. J G A Janssen (Journalist); 20 Parijs R; 20.20 Gram.-mui GRD "2 Droltwlch Hoofdzaak was natuurlijk de vraag, waarom Rijnsburg onder het wettelijk ge bied blijft behooren in tegenstelling met de omliggende gemeenten. De heer Geudeker deelde mede, deze vraag niet te kunnen beantwoorden. Do Minister heeft beslist en nu moet overge gaan worden tot een vreedzame uitvoering van de wettelijke maateregelen. Mr. Nord Thomson noemde het onjuist dat Rijnsburg niet uitgeschakeld is. Tusschen Rijnsburg en de andere ge meenten bestaat geen verschil hoege naamd. Er zijn hier geen kaasmakerijen. Er wordt hier geen melk geïmporteerd. Al le belanghebbenden verlangen opheffing, boeren zoowel als melkhandel. Als voor deelen noemde Mr. Nord T.homson: 1. De boeren zijn niet verplicht zooveel moge lijk constante hoeveelheden melk te leve ren. 2. Ze kunnen niet slechts een ge deelte, maar alle melk voor consumptie prijs verkoopen. 3. Alle administratieve rompslomp vervalt. Ook de heer v. d. Meer voerde het woord. Hij vroeg de Centrale zoolang het beroep op het ministerieele besluit nog hangende is geen strenge maatregelen te nemen, hetgeen de voorz. toezegde in over weging te nemen. Burgemeester Bosschieter sprak den wensch uit dat de Centrale rekening zal houden met hetgeen dezen avond bespro ken is. Hij bracht den heer Geudeker hulde voor zijn loyale leiding, hetwelk Mr. Nord Thomson namens de vergadering on derstreepte. De heer Geudeker zette dan uiteen, waaraan men zich als de regaling in king treedt heeft te houden. Wanneer dit zal zijn zal de Centrale nog nader bezien. Na alle aanwezigen, inzonderheid den Burgemeester, dank voor hun tegenwoor digheid gebracht te hebben, sloot spr. de vergadering. UIT DE A.R.-PARTIJ. We vernemen dat de A. R. Prop. Club het voornemen heeft het zoo prachtig ge werkt hebbende verkiezingsfonds te be stendigen. Ook deze winter zullen de col lectanten weer de busjes eenmaal in de maand bij de A. R.-inwoners presenteeren om gelden bijeen te brengen voor voort gaande propaganda voor onze beginselen. SASSENHEIM DISTRICTS-VERGADERING VAN DE ZUID-HOLLANDSCHE IJSBOND In hev Bruine Paard werd Dinsdagavond de districtsvergadering van de Z.H.IJ. ge houden. De voorzitter, de heer N. Matthijs van Lisse. opende deze goed bezochte vergade ring met een woord van welkom. Speciaal werden welkom geheeten de heeren Dicke, secr.-penn., van de Z.II.IJ., de heer Reitsma, van Oegstgeest. de heer Hondriksen, van Zoeterwoude, de heer Snijders, van Ter Aar. allen commissarissen van de Z.H.IJ. Daarna herdacht de voorzitter wijlen den heer Knockevan der Meulen. ip leven Hoofdbestuurslid van de Z.H.IJ. De overle dene was gedurende 40 jaar lid van het hoofdbestuur. Spr. schteste den heer Knocke -\genda Donderdag, 28 November. Rehoboth, 8 uur. Jaarvergadering Kring Leiden van A. R. Propagandaclubs. De avond nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 23 tot en met Vrijdag 29 October a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telef. 552 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. KLEERMAKER S-GRAVENHAGE AMSTERDAM i* Houtstraat 26 Heerengracht 440 van der Meulen, als iemand, die veel voor de Z.H.IJ. heeft gedaan. Op 6 Januari j.l. is hij door een verkeersongeval op 74-jarigen leeftijd om het leven gekomen Hierna zette Spr. in den breode het doel van de Z.H.IJ. uiteen.- Het is de bedoeling dav de ijswegen door de verschillende ge meenten in goede begaanbare staat worden gebracht en gehouden. Niet alleen in het be lang van het ijstoerisme, maar bovenal oor de veiligheid van den schaatsenrij der. Het blijkt nog steeds dat verschillende afdeelingen van de Z.H.IJ. dit nog niet vol komen beseffen. Men moet het werkelijk als een moreele plicht gaan gevoelen, dat in eigen gemeente de ijswegen in goede staat worden gebracht Spr. hoopt, dat deze gedachte een goede ingang mag vinden. De voorzitter verleent' nu het woord aan den heer Reitsma, van Oegstgeest welke heer deel uitmaakt van de commissie, welke het zich tot taak gesteld heeft ve onderzoe ken of het mogelijk is het onderhoud van de ijswegen, te doen geschieden bij wijze van erk>rschaffing of anderszins. Door deze commissie is reeds een bezoek gebracht aan diverse autoriteiten, om deze aangelegenheid ve bespreken. Spr. deelt mede, dat het wegens techni sche moeilijkheden op het oogenblik nog niet mogelijk is het onderhoud te doen ge schieden bij wijze van contraprestatie door de werkloozen Hoewel in Friesland, door de diverse ge meenten gelden beschikbaar worden gesteld voor onderhoud der ijswegen, is dit' in Zuid- Holland niet altijd het geval. Spr. dringt er op aan, dat door de plaatselijke IJsclubs pogingen in het werk worden gesteld dat op de gemeente-begrootingen posten voor dit doel worden uitgetrokken. Verder worden de ijswegen in het district besproken. De vertegenwoordigers van de diverse aangesloten ijsclubs beloofden hun volle medewerking te zullen verleenen. De heer v d. Linden van Lisse merkte op dat de wakken nog steeds het meeste ge vaar voor het ijstoerisme opleveren. Spn beloofde op de eerstvolgende vergadering van de Binnenvaart te zullen aandringen dat bakens worden uitgezet langs de vaar geul welke zal worden opengehouden tus schen Amsterdam-Rotterdam. Tevens tierden de afdeelingen rondom de groote plassen er op gewezen dat vooral de wakken dienen uitgebakend te worden. Een punt van bespreking was tevens de te houden rondrit. De heer Hendriksen van Zoeterwoude merkte op dat de thans uitgestippelde ijs- weg geen pleizierige rondrit kan beteekenen Vooral het gedeelte door de vaarten der Bloembollenstreek zal een groot bezwaar opleveren, daar deze kanalen zeer stoffig zijn. gezien de geaardheid van de omlig gende landerijen. Spr stelde voor een rondrit over de plas sen in de richting Hoogmade enz. welk voorstel door verschillende afgevaardigden werd ondersteund. Het voorstel zal in de a.s. jaarvergadering te 's-Gravenhage wor den besproken. De ijsweg zal ongeveer 60 K.M. lang zijn. Na de rondvraag, waarin verschillende interne aangelegenheden, de afdeelingen betreffende, werden besproken, werd de ver gadering gesloten. OPBRENGST COLLECTE De opbrengst van de collecte gehouden WINTERLEZING Hedenavond wordt in do Geref. Kerk de eerste winterlczing gehouden. Spreker Ds. G. Bos, Ned. Herv. pred. te Den Haag. On derwerp: „De Kerk en de wereld". Aanvang half acht. VOORSCHOTEN ARBEIDSBEMIDDELING Bij het agentschap der Arbeidsbemidde ling te Voorschoten st&nuen op 23 October 1937 als werkzoekenden ingeschreven: 1 drukker. 8 timmerlieden, 8 metselaars, 9 opper'ieden, 11 grondwerkers, 3 schilders, 1 taludwerker, 1 betonwerker, 1 straatma ker, 1 schoenmaker, 2 loodgieters, 3 mon teurs, 4 smeden, 3 scheepmakers, 1 spin- meester, 2 meubelstoffeerders,1 elertricien, 1 radioteohniker, 1 broodbakker, 1 slager, 1 kok, af land- en tuinarbeiders, 1 schipper, 1 stuurman. 1 venter, (visch), 7 chauffeurs, 1 kellner, 5 kantoorbedienden, 1 rijwielher steller. 1 dienstbode, 1 loopknecht, 4 ia- brieksarbeiders. Door den agent der Arbeidsbemidde'ing wordt zitting gehouden: voor werkgevers: des voormiddags van 9—12 uur ten gemeen- tehuize; voor werknemers: des voorin iddags I van 9—9.15 uur in het Ambachtshuis, Voor- j straat 14. WARMOND SCHOOL MET DEN BIJBEL Maandagavond is de October-vergadering i gehouden van de Chr. Schoolvereeniging, I onder voorzitterschap van Ds. de Bel. Na de gebruikelijke opening was o.m. aan de j orde de bestuursverkiezing. De aftredende penningmeester, de heer J. C. v. d. Voet, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6