PBNA PBNA ÊEN CONGRES dat klonk als een klok het instituur voor ARNHEM technisch briefonderwijs KUYPER-NUMMER van 3e Vijf Samerïwérl<en3e Christelijke Dagbla3en 29 OCTOBER 1937 BLZ. 33 met 25-jaar ervaring en officieel erkende diploma's dankt. Niettemin was" er zooveel belangstelling voor de rede van Dr. Kuyper, dat voor de eerste maal het Concertgebouw werd gehuurd, waar de gevierde 76-jarige spreker zijn vermaarde rede „Heilige Orde" uitsprak onder spannende belang stelling van het geheel gevulde Concertgebouw, lede: der aanwezigen hechtte groote waarde aan het feit, dat Dr Kuyper na vele jaren weer eens temidden van de Amsterdamsche broeders ver toefde. De toenmalige Bondsvoorzitter, Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, vertolkte de dankbare stem ming door er op te wijzen, dat Amsterdam en Dr. Kuyper onafscheidelijk aan elkander waren ver bonden. Hier toch, zei de president der vergade ring, heeft hij zijn groote kracht in verschillende functies ontwikkeld. Het is dan ook een combi natie, welke zich veel gemakkelijker laat hooren dan: Dr. Kuyper en 's-Gravenhage. Hij is derhalve jure suo de onze, eerst als stichter van on^n Bond, daarna als zijn steeds bezielende leider. In de Staten-Generaal werd indertijd door Mr. W. H. de 'Beaufort gesproken van Dr. Kuyper en zijn* bomvrije kasemat op de Prins Hendrikkade. Steeds is Dr. Kuyper volbloed Amsterdammer gebleven, Prof. Mr D. P. D. Fabius voornai ïelijk In dezen zin, dat hij met de Jordaan- bewoners en met de Bijltjes eenzelfde taal des ge- loofs spreekt. Deze machtige, samenkomst is, wat de Amster damsche politieke organisatie betreft, Kuypers zwanenzang geweest. Weinige jaren daarna, op 11 November 1920, kwam het Amsterdamsche Antirevolutionaire volk in diepen rouw in de Keizersgrachtkerk bijeen om te treuren over zijn van God gegeven leider, die door den Heere was opgeroepen. Aan den voor avond van de begrafenis vertolkte zijn oud-leer ling Ds. T. Fenverda op treffende wijze wat er omging in het hart van de opgepakte schare. Den volgenden dag stonden onder de tienduizenden, die rondom Kuypers graf waren saamgestroomd, ook zeer vele Amsterdammers, die mede de plech tige gelofte aflegden om de beginselen, door Dr. Kuyper op onnavolgbare wijze vertolkt, getrouw te blijven en te verbreiden. Die belofte is de Amsterdamsche politieke orga nisatie tot heden nagekomen. De Zuiderkerk te Amsterdam, waar Dr Kuyper t 1872 lijn onderwijs-program ontvouwde. lid van Patrimonium, een dominé, een Kamerlid jn een journalist. Met dezen laatste bedoelde hij gchzelf. Terwijl Mr. Heemskerk tijdens de bespreking ran Kuypers candidatuur voor Amsterdam IX presideerde, gaf de heer Bijlevcld „inlichtingen" )ver dezen candidaat: hij beaamde het Program ipan Beginselen, onderschreef het Program van fictie, was een goed journalist en zou zich aan sluiten bij de Kamerclub-Van Alphen (de club- .ohman was die der vrij-antirevolutionairen, de atere Christelijk-historischen)! Het was dus dik n orde en Mr. Heemskerk constateerde op humo- •istische manier „de verrassende en geruststellen verklaringen" omtrent dezen candidaat, die panzelf onder daverend applaus van de ruim 900 eden als zoodanig werd geproclameerd. De stembus van 1S97 bracht evenwel nog geen ■echtsche meerderheid. Kuyper.werd wel in Slie- Jrecht, niet voor Amsterdam IX gekozen, hoewel tiij hier de meeste A.R. stemmen haalde. Eerst in 1902 ging IX om, toen de heer H. Bijleveld het in befaamde stembuscampagne van Mr. Troelstra von. Vóór Dr. Kuyper in 1S98 naar Princeton (Ver. Staten), voor het houden zijner Stone-lezingen, pertrok, heeft hij het gederailleerde Provinciaal Comité van A.-R. Kiesvereenigingen in Noord- Holland opnieuw geconstitueerd. In het voorjaar van 1903, vóór de algemeene staking (de „mis dadige woeling", had Dr. Kuyper haar terecht ge doemd) heeft het Prov. Comité zijn oud-voorzitter een hulde-telegram gezonden. Op 14 Juni 1901 werd het liberalisme in eersten aanloop verslagen. Amsterdam hield zich best, Heemskerk bleek direct gekozen in district VII. geestdrift bij de onzen was verheffend. Uit de geweldige drukte voor de dagbladen, waar Hoort gij aart deze groeve de klokken der eeuwigheid weem'len? Boven heur somber brons jubelen zilver en goud! Hoort ge in het zwellende lied van de rustlooze golven der eeuwen 't Stijgen van heilige vreugd boven haar murm'lenden rouw? Zie, de Vader der Eeuwigheid heeft in zijn vreugde ontvangen 't Kind des tijds, dat Hij riep tol een taak voor allen te zwaar. Hem was de God'lijke opdracht in heilige verkiezing gegeven: Bouw mij den jdhgsten pijler in den bruisenden stróom, Die, uit de zonde ontsprongen, de zee der verderfenis toesnelt: Werp met een spanning van' eeuwen den boog naar den oever vooruitm Waar mijn toekomst wacht aan allen, die op haar hopen. God, hij heeft het volbracht: dank Uwe genade daarvoor! Ach, ook voor hem moest de dood bezoldiging wezen der zonde Neem dan, o aarde, zijn stofweenende staan wij 't u af. Hoort gij aan deze groeve de klokken der eeuwigheid weem'len Paaschklokken zijn het: het leven verwon in Christus den dood. 't Zijn de bronzene monden der profetieën van Patmos! Stemmen der tweede advent, stemmen der heiligste vreugd Maken het graf onzer dooden tot lichtende hemelportalen: Door hun poort der verschrikking, door de triumfboog des doods Staren met heilige vreugde de eeuwige zalen wij binnen Want de God onzer doodetzie. Hij verwacht er ook ons! 120 Leeraren - 200 Leervakken - 4000 Cursisten coupon Zend deze coupon voor kostelooze toezending van het algemeene prospectus Naam de uitslagen werden bekend gemaakt, maakte zich een groote schare Antirevolutionairen los om Dr. Kuyper een bezoek te brengen. De groote leider was ongeveer een jaar tevoren vertrokken naar het huis naast de Vrije Universiteit, Keizersgracht 164. Een deputatie wenschte Dr. Kuyper geluk bij monde van den student Rutgers (den tegenwoor- digen Prof. Mr. V. H. Rutgers) en daarna sprak Dr. Kuyper de menigte op de stoep van zijn huis in warme bezielende woorden toe. Men zong het Wilhelmus en het lied van den stichter der Kies- vereeniging, Da Costa's „Zij zullen het niet hebben". De band aangehouden Door den gelukkigen stembusuitslag van 1901 is de'directe band tusschen Dr. Kuyper en Amster dam verbroken, al bleef deze ook vanzelf bij aller lei gelegenheden trekken. Dr. Kuyer werd echter minister en is daarna nimmer metterwoon in de hoofdstad teruggekeerd. In Februari 1903 vergaderd in het „Nut" (het tegenwoordige geldkantoor) heeft de Bondsverga dering in dien bewogen tijd haar oud-voorzitter een telegram van sympathie gezonden, en in April 1906 een telegrafischen welkomstgroet na Dr. Kuypers terugkeer van zijn reis „om de oude wereldzee". Buiten de Kiesverecniging om had Dr. Kuyper uitteraard nog aanraking met Amsterdam. In de eerfete plaats door middel van de Vrije Universi teit. Als bewindsman heeft hij voorts de Christe lijke onderwijzers bij het gouden jubileum hunner vereeniging opgewekt, toch met het kind in de armen de wacht bij het Kruis te blijven betrekken. En in 1906 hield hij hier zijn Bilderdijkrede. Het groote moment in deze na-periode is geweest Dr. Kuypers optreden in de groote zaal van het Concertgebouw tijdens de stembuscampagne van 1913. Met den „geachten afgevaardigde van Ommen", wiens herkiezing in 1909 ook te Am sterdam zulk een blijdschap had gewekt, had het A.R. volk niet zoozeer kennis gemaakt. Men zou het ook nu niet doen, want in 1912 had Dr. Kuyper voor het lidmaatschap der Tweede Kamer be- r 17 September j.l. herdacht onder groote belangstelling uit officieele en technische l (ringen PB NA Arnhem zijn 25-jarig bestaan..... met een door 1600 cursisten en oud-cursisten bezocht Congres Wanneer een instituut met schrif Studeer techniek thuis met Bouwkunde Waterbouwkunde Werktuigbouwkunde Chemie Foto Polygoon i Electrotechniek BURGERLIJKE BOUWKUNDE ARCHITECTUUR, MEUBEL- EN SCHILDERTECHNIEK. Bouwkundig Opzichter, Bouwkundig Tekenaar, Burgerbouwkundige, Archi tect, Technisch Ambtenaar Bouwtoe zicht, Uitvoerder, Aannemer (groote en kleinere werken), N.O.-acten, Meester en Gezel, Meubelteekenaar, Binnen huisarchitect. WATER- EN WEGENBOUW; BETONBOUW Waterbouwkundig Opzichter, Techn. Ambtenaar bij de R.W., Waterbouw kundige, Uitvoerder, Landmeetkundi ge, Betontechnicus, Staticus, Wegen technicus. WERKTUIGBOUWKUNDE, AUTO-, VLIEGTUIGTECHNIEÜ. Machineconstructeur, Werktuigbouw kundige, Staalconstructeur, Autotech nicus, Vliegtuigtechnicus, Verwar mingstechnicus, Koeltechnicus, Mon teur, Vliegtuigmecanicien, Machinist, N.O.-acten, Meester en Gezel. ELECTROTECHNIEK, RADIO-TECHNIEK. Electr. Opzichter, Electro-technicus, Radiotechnicus, Installateur, Monteur, Meterijker, Voorman Electr. Tractie, Dieselmachinist, N.O.-acten. CHEMISCHE TECHNIEK Technisch Chemicus, Gas-technicus, Analyst, Algemeene Scheikunde, Olie- en Vet-industrie, Textielindustrie. SPECIALE CURSUSSEN Boekhouden, Lagere wiskunde, Toel. examen M.T.S., Lucht vaart-keri is. Reclame assistent, Teekenen voor reproductie. Het graf van Dr A. Kuyper op Oud Eïk-en-Duinen te s-GravenhageOp den eenvoudigen steen staat vermeld: „Familiegraf Dr A. Kuyper. Geboren 29 October 1837 en in zijn Heiland ontslapen 8 Nov. 1920' Mr Th. Heemskerk, die Dr Krnjper als voorzitter van „Nederland en Oranje" vooraf ging lelijk onderwijszóó sterke band piet haar leerlingen kweeken \an.... Wanneer zooveel in de echniek geslaagden van hun ent iousiasme blijk gevendan bewijst dit toch wel DE WAARDE het PBNA-ONDER WIJS 'BNA-onderwijs wordt volgens de PERSOONLIJK schriftelijke me hode gegeven.... en door BE VOEGDE leeraren gecorrigeerd *BNA-diploma's hebben KERKELIJKE waarde Het Zilveren feest van P B N A Het congres in Musis-Saarum Hedenmorgen is in de nieuwe Concertzaal van Musis Sacrum het Congres van het Poli- technisch Bureau Nederland te Arnhem, dat georganiseerd wordt ter gelegenheid van het vijf en twintig jarig bestaan van deze onder wijsinrichting, en waaraan door ongeveer zes tienhonderd leerlingen en oud-leerlingen wordt deelgenomen, aangevangen. Het con gres werd door verscheidene autoriteiten bij gewoond. We merkten o.a. op den Commis saris der Koningin in de provincie Gelder land, mr. S. Baron van Heemstra, het Ge meentebestuur van Arnhem, vertegenwoor digd door den burgemeester, den heer H. P. J. Blocmers, den gemeente-secretaris, Dr J. B. A. Kipp, en den wethouder, den heer H. Matser, en den voorzitter en secre taris van V.V.V.., de heeren F. J. ten Kate en Mr. A. E. André de la Porte. Vertegenwoor digers van inrichtingen voor technisch on derwijs, van industrie en nijverheid, publi citeit, Vereen, van Directeuren van Electri- citeitsbedrijven, Gasfabriek, Waterleiding, Staatsmijnen, K.L.M., Ned. Inst. v. Architec ten, Bond v. Ned. Architecten. De opening Na het zingen van het Wilhelmus werd door den voorzitter van het curatorium ir. H. E. P. van Dijk, geopend, die zijn rede aanving met een woord van welkom tot óe diverse autoriteiten en tot de sprekers van dezen dag. Zioh tot de congressisten wendend, wees spr. er op, dat het PBNA van den aanvang af er naar gestreefd heeft zijn dynamisch ka rakter te behouden en het heeft steeds de be langen der leerlingen het zwaarst doen we gen, hetgeen weer blijkt uit deze reünie, die is opgezet in den geest van het arbeidsbesef van het PBNA Feestrede prof. dr. A. Slzoo Professor Dr. A. Sizoo sprak daarop de feestrede uit. Toespraken De Commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland mr. S. Baron van Heem stra bracht namens het provinciaal bestuur de gelukwenschen over aan de leiding van het PBNA De burgemeester van Arnhem, de heer H. P. J. Blocmers verklaarde, dat 't gemeente bestuur met klimmende belangstelling heeft gadegeslagen hoe het PBNA is ontwikkeld en gegroeid. De heer Ir. P. J. Ott de Vries als vertegen woordiger van den Raad van bestuur van het Kon. Instituut van ingenieurs gewaagde van 't wantrouwen, dat er aanvankelijk bij het Instituut bestond jegens het PBNA Uiteinde lijk echter het gebeurde in 1924 werd toch besloten eenige gecommitteerden naar de PBNA-examens te zenden en van dit oogenblik af kwam er waardeering voor het werk van het PBNA en sindsdien bestaat er een aangename samenwerking tusschen het Kon. Instituut en deze particuliere onder wijsinstelling, die zonder eenigen overheids steun een belangrijke taak van de overheid heeft overgenomen. Prof. Ir. J. G. Wattjes, sprekend namens het N.I.V.A., wees op den grooten dank, dien technisch Nederland aan dit onderwijsinsti tuut brengt en besloot zijn rede met de beste wensohen. Tenslotte richtte dr. D. J. A. Westerhuis, rector van het Chr. Lyceum in een geestige redevoering zijn gelukwenschen tot de PBN A-directie. In de morgen- en middagbijeenkomst spra ken: Ir. J. F. H. Koopman, adviseerend inge nieur te 's-Gravenhage, gecommitteerde van 't Kon. Instituut van Ingenieurs bij de PBNA-examens, over „Het belang van den ingenieur bij een doelmatige opleiding van technici". Prof. dr. F. Roels was de laatste inleider van dezen morgen. Hij behandelde het on derwerp „Aanleg voor techniek". De eerste spreker van den middag was luit.-kolonel P. W. Scharroo, die als onder werp voor zijn rede koos „De maatschappe lijke beteekenis van schriftelijk onderwijs". Daarna werd aan de orde gesteld de be handeling van de vraag: kan een vereeni ging van bezitters van een PBNA-diploma zoodanig nut voor haar leden afwerpen, dat oprichting van een afzonderlijken bond ge- wenscht is? De heer G. J. v. d. Berg hield een pleidooi vóór de oprichting. De heer J. Eering, secretaris van den Ned. Bond van Technici, lichtte het standpunt van de tegenstanders toe. Een afzonderlijke bond zal de groote verwarring, die reeds bestaat, nog vergrooten. De voorzitter, ir. H. E. P. van Dijk, gaf den partijen in overweging de argumenten der voor- en tegenstanders nauwkeurig te over wegen. De heer G. Feenstra richtte vervolgens nog namens den B.N.A. zijn gelukwenschen tot de directie van het PBNA

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 41