Jliraiue geitiwtft (Üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken N.V. Arnhemsche Hypotheekbank abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijkscbe zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 NO. 6226 WOENSDAG 27 OCTOBER 1937 18e Jaargang 9ïrt)trtenttfprij?en: Van I tot 5 regels1.17 Elke regel meer 032'& Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels230 0ke regel meerf Q-45 Voor het bevragen aan bureau V wordt berekend 0.10 ZONDERLINGE CONCLUSIES In het Voorloopig Verslag, dat de Twee- <Ie Kamer uitbrengt op de rijksbegrooting, Hoofdstuk 1, wordt in den regel gehandeld over het algemeen beleid van de Regeering en in jaren als nu over de positie en de sa menstelling van het Kabinet. Volgens het spraakgebruik in dit verslag wordt de meening weergegeven van zeer vele, ver scheiden, vele, sommige, eenige en enkele leden der Kamer. In het laatste verslag komt de uitdruk king „een lid" niet meer voor, omdat de eenmanspartijen geheel weggevaagd zijn. Gewoonlijk weet men onmiddellijk welke groep bedoeld wordt, maar ditmaal hebben we één passage toch eenjge keeren overge lezen om tot de wetenschap te komen dat achter „eenige leden" de mannen van Mus- sert stonden. Zij waren feitelijk de eenige die wat nieuws konden brengen, omdat zij yoor het eerst in het iparlement optreden en men mocht verwachten, dat zij toch wel iets meegekregen zouden hebben van het program voor nationaal herstel, dat kant en klaar gereed ligt in het bureau der N.S.B te Utrecht, doch dat ons volk ont houden wordt, omdat het bij „eenige le den" in de Tweede Kamer bleef. Welnu, dit aantal leden dat zelfs geen fractie kan vormen omdat daarvoor min stens vijf man noodig zijn, heeft voor eenige verrassingen gezorgd. De eerste is wel deze, dat men zich in niets van de andere doodgewone partijen onderscheidt. Integendeel, men offert, alsof het zoo hoort, aan het demo-liberale staats beginsel en nog veel roekeloozer dan an- Immers, „zeer vele leden", met welke term ditmaal duidelijk de groote rechtsche fracties aangeduid worden, stelden voorop, „dat de overwegingen, welke bij een kabi netsformatie behooren te gel dien, geenszins uitsluitend bepaald worden door de resul taten van de stembus. De kiezers stellen de Kamer samen en niet een kabinet". Van wie zou men eerder instemming met deze opvatting mogen verwachten dan van de „eenige leden", die Mussert vertegen woordigen? En toch, zonder blikken of blo zen stellen zij zich op het standpunt, dat do samenstelling van het Kabinet door de uit slag der Kamerverkiezing bepaald wordt. Het is werkelijk verrassend. Echter, de conclusie, welke op die uitslag gebouwd wordt, is het niet minder. Want het heet: „De stembusoverwinning was er een voor de parlementaire democratie en was er een voor den heer Colijn. Op die overwinning had logisch gepast óf een „Eenheid door democratie"-kabinet, óf een kabinet-Colijn in de trant van het vorige. Deze logische oplossingen zijn echter beide door de Ka tholieke Staatspartij onmogelijk gemaakt.' De laatste beschuldiging kan thans groo- tendeels buiten beschouwing blijven. Wij vestigen er nochtans de aandacht op, om dat het absurd is van de Roomsch-Katho- iieken, Anti-revolutionairen of Christelijk- Historischen te vernachten, dat zij zelfs ook maar één seconde aan een „Eenheid door-democratie"-Kabinet zouden denken. Geen van deze partijen op een enkele persoonlijke uitzondering na, heeft zijn in stemming met deze actie betuigd; integen deel, zij hebben ze, overigens met alle waardeering voor veel goed werk, als zui- .Ver negatief afgewezen. Wat „Eenheid door Democratie" nastreefde, is bereikt, nl. een klinkende nederlaag der N.S.B., maar E. d. D. had hierbij niet de leiding. De meest verrassënde opmerking, welke de N.S.B.-ers maakten in het Voorloopig Verslag, is deze: „Godsdienstige ideeën vormen de grond slag van een levensbeschouwing, zij geven echter geen antwoord op de meeste vragen der practische politiek". Wat een zonderlinge levensbeschouwing is dat. welke in het practische leven van alle dag ons niets te zeggen heeft. Wat doet men toch met zoo'n overtuiging? Die is waardeloos. De nationaal-socialisten in Duitschland hebben een helderder (beter, kan men moei lijk zeggen) inzicht in deze dingen. Zij voeren een taaie, drieste en steeds onbe schaamder campagne tegen het Christen dom en dit alleen uit angst, dat de Chris telijke levens- en wereldbeschouwing een ander antwoord zal geven op de meeste vra gen der practische politiek dan den dicta tor en zijn helpers aangenaam is. Ziehier een bewijs uit het ongerijmde, dat deze „eenige leden" in het Voorloopig Ver slag ongelijk hebben. RONDREIZEN AANBEVOLEN Uit de kring onzer lezers komt de vraag naar voren of het geen aanbeveling ver dient van de Kuyper-expositie, waarmee 'Amsterdam en de Amsterdammers bevoor recht worden, een rondreizende tentoonstel ling te maken. Ongetwijfeld zullen velen, zeer velen deze interessante verzameling in Amsterdam gaan zien, maar de groote massa kan er noch tijd noch geld voor vinden. Men zal mogelijk opmerken dat velen de herdenkingsdagen, bijwonen en dan toch in Amsterdam zijn; maar men vergete twee dingen niet. Ten eerste laten de bijeen komsten weinig tijd over om nog iets anders te doen dan te luisteren, te zingen en te applaudisseeren; en in de tweede plaats is het genot en profijt van deze ten toonstelling zeer gering als men er slechts een vluchtig bezoek aan brengt. Men moet zoo iets k tête reposée kunnen bekijken en niet op een donkere achtermiddag. Het komt ons gewenscht voor de be zwaren van hen, die er nog niet geweest zijn en waarschijnlijk ook niet in Amster dam zullen komen, nu reeus door te geven. Natuurlijk kan men niet van stad tot stad reizen zoodat ieder de expositie als 'iware naast de deur krijgt, maar in enkele plaat sen in 't Zuidwesten, het centrum, het Noorden en het Oosten van ons land zou men toch wel een gelegenheid kunnen openen om aan de wensch van velen te voldoen. Nieuwe Philips-fabriek in Polen De directeur onderscheiden Onder zeer groote belangstelling is te Warschau de nieuwe uitbreiding der Poolsche Philips-Mij., een radio-apparaten fabriek, in gebruik genomen. Onder de aanwezigen bevonden zich ver scheidene hooge Poolsche autoriteiten, als mede Dr. A. F. Philip s, president-direc teur, ir. P. F. S. Otten, directeur, de heer O. M. E. L o u p a r t en ir. F. J. Phi lips, onderdirecteuren der N.V. Philips' G1 ei- lampenfabrieken. Na de begroeting der gasten door Dr. Philips, die in zijn rede om. vermeldde, dat in 1922 te Selazna met 40 man personeel werd begonnen en thans 2000 arbeiders en beambten in de fabrieken der Poolsche Phi- lips-Maatschappij werkzaam rijn, sprak de Poolsche minister van Handel en Industrie. Deze prees het organisatie-talent, de energie en het initiatief der Poolsche bedrijfsleiding en wees erop, hoe dit tevens getuigde van de zich zoo gunstig ontwikkelende samenwer king tusschen Polen en Nederland. Nadat het nieuwe fabrieksgebouw was in gewijd, werd het door alle gasten bezichtigd. Daarna werd tot laat in den avond een receptie gehouden. De Poolsche regeering heeft ter gelegen heid van de opening van de nieuwe radio fabriek den technischen directeur dezer on derneming, onzen landgenoot den heer L. A. H. G. Custers, die sedert 1924 daar werk zaam is, het Gouden "Kruis van Verdienste toegekend. De neutraliteit van Nederland Regeering handhaaft haar standpunt Op vragen van den heer Van Vessem naar aanleiding van de door de Belgische regee ring aanvaarde verklaring der Duitsche regeering betreffende de onschendbaarheid en integriteit van België en de eerbiediging van het Belgische grondgebied heeft de minister van Buitenlandsche Zaken geant De regeering staat nog altijd op het stand punt, dat de onaantastbaarheid van het Nederlandsche grondgebied een axioma Is, dat niet het onderwerp kan zijn van met onze medewerking tot stand te brengen regelingen. Dat deze ongewijzigde houding, vooral na de aanvaarding door de Be'gische regeering van de Duitsche verklaring en de daaraan voorafgaande Britsche en Fransche verkla ring van 24 April j.l.. den indruk zal kun nen wekken van 'n beschikbaarstelling van De samenwerkende te rtielarb. organisaties „Unitas", „De Eendracht" en „Lambertus" hebbei. opnieuw een schrijven gezonden aan de Twentsche Fabrikantenvereenigingen, waarin met klem wordt aangedrongen op in voering van een uniforme regeling van loon- en arbeidsvoorwaarden. In afwachting daar van wordt verzocht ten spoedigste de loonen, in het bijzonder de laagste, in gunstigen zh te herzien. De Stadt-Schanke Leidscheplein 5-9 TeL 33072 Amsterdam DINER I DINER I DINER 90 ct I 115° I ELK DINER EEN TOPPRESTATIE! ZONGETOVER ONDER T LOVER OP WEELDRIG MOS IN HET BEEKHUIZER BOS Breng Uw vacantle door in HOTEL BEEKHUIZEN VELP Telefoon 3713 Fraai Prospectus op aanvrage „BAGATELLE" PASSAGE DEN HAAG Het Restaurant met een bijzonder cachet Cuisine parlalte, plats copieux, cave renommée. Salons et salles de fêtes pour diners lntimes. wettelijke beteugeling van het cadeaustelsel Druk bezocht congres te Utrecht Nieuwe actie ingezet Te Utrecht werd vandaag een druk bezocht congres gehouden voor wette lijke beteugeling van het cadeaustelsel, waarop vooraanstaande persoonlijkhe den het vraagstuk van verschillende zij den hebben belicht. Het congres stond onder leiding van den heer Jos ten Berg, voorzitter van het „Nationaal Comité tot beteugeling van het cadeaustelsel". Deze riep in zijn openings rede de aanwezige autoriteiten een hartelijk ■elkom toe en gaf daarna een historisch overzicht van de actie die in den loop der jaren tegen het cadeaustelsel is gevoerd. Een woord van dank bracht spr aan Mr Ba ron van Wijnbergen voor het goede pioniers werk. dat deze t. o. v. de uitbanning van het cadeaustelsel heeft tot stand gebracht. Spr. zeide daarna dat het bovengenoemde comité in 1932 tot stand kwam. Het aantal aangesloten organisaties bedraagt thans ca. 300. In 1933 deelde de Regeering mede dat een wettelijke regeling van het cadeaustelsel in het voornemen lag, doch verder dan een toezegging kwam men tot dusver niet. Een' gunstig oogenblik werd daarom afgewacht om belanghebbenden zich nogmaals te doen uitspreken. Dit oogenblik is thans gekomen nu de economische toestand geleidelijk ver betert. Dit is de reden waarom het congres werd bijeengeroepen. Prof. Dr J. E. de Quay, hoogleeraar aan de Kath. economische hoogeschool te Til burg, sprak als eerste inleider over het onderwerp „Ethische en economische aspec ten van het cadeaustelsel". Vervolgens sprak Mr Dr E. Teken broek van 's-Gravenhage over „De nood zakelijkheid van wettelijke beteugeling van het cadeaustelsel van uit een economisch standpunt beschouwd", terwijl de heer K. L. H. v. d. Putt te Eindhoven, lid van de Tweede Kamer, als titel voor zijn inleiding koos „Het cadeaustelsel en de industrie".' Mevrouw A. E. Douwes D e kk er-Jol les, oud-hoofdbestuurslid van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, behandelde vervolgens het onderwerp „Het cadeai, itelsel, een ver koopstelsel met economische en andere be zwaren voor de huisvrouwen", en de heer J. J. Kor ff, voorzitter van de algemeene winkeliersvereniging te Amsterdam, het' onderwerp „Ontwrichting van den handel door het cadeaustélsel". Tenslotte sprak de heer H. Lindeman, secretaris van het N. V. V., over: „Economi sche en andere nadee'en van het cadeau stelsel voor de arbeiders-consumenten". Aan het einde van het congres onder streepte de heer Jos ten Berg nog eens de dringende noodzakelijkheid van eerlijke en zuivere verhoudingen in den handel als een kwestie van algemeen belang. Spreker zeide, dat de congres-bestuur, gehoord de conclusies der verschillende sprekers, deze thans zal samenvatten en ter kennis van de Regeering en Staten- Generaal zal brengen. Spr. verklaarde, dat het congres-be stuur zoo spoedig mogelijk stappen zal nemen, welke tot een wettelijke beteu geling van deze verkoopmethode kun nen leiden. De Dr Kuyper-tentoonstelling Ons wordt medegedeeld dat de Dr. Kuyper tentoonstelling in het Rijks museum, ingang Hobbem-straat, Maan dag, Dinsdag en Woensdag as. tegen speciale entree zal openstaan voor leer lingen van lagere en middelbare scholen. Voor ten.ninste 15 leerlingen bedraagt de prijs 10 cent per leerling en een geleider vry. Nieuw schip voor de „Nederland" Te Bremen op stapel De Stoomboot Mij. Nederland heeft te Bremen een nieuwe vrachtboot besteld. Door deze bestelling kan Duitschland een belangrijke partij tabak van ons land afne men. In verband met de Duitsche deviezen- moeilijkheden werd zooals men weet reeds eerder een dgl. transactie verricht. De Utrechtsche Dom Belangrijke gift van Prinselijk Paar Van Prinses Juliana en Prins Beiuhard heeft de nationale Commissie tot stichting van gebrandschilderde ramen in den Dom te Utrecht een belangrijke bijdrage ont vangen. Deze gift zal ten bate komen van het fonds voor de uitvoering van een gebrandschilderd raam boven den hoofdingang en van een tweetal vensters in de lantaarn van het koor. De ramen zullen door prof. Roland Holst worden ontworpen. BURGEMEESTER VAN 's-GRAVENZANDE Vraagt ontslag Naar we vernemen zal de Burgemeester van 's-Gravenzande, Mr. F. Brunt, met ingang van 31 December a.s. eervol ontslag aanvragen uit zijn ambt. Mr Brunt is dan pl.m. 30 jaar in 's-Gravenzande hoofd der gemeente geweest. HET POMPSTATION TE HAZERSWOUDE Gistermiddag werd door het rijksbureau voor drinkwatervoorziening ten raadhuize te Boskoop aanbesteed het verbouwen van de nafilters met bijkomende werken aan he pompstation te Hazerswoude. Laagste in schrijver was: C. Spee, Sommelsdijk 22.550. De gunning is voorbehouden. DE ONTPLOFFING OP DE het vermiste meisje „MEGARA" Vijf dooden, vier ernstig gewonden Voorschip zwaar beschadigd Bij de directie van de Bataafsche Petroleum Maatschappij is een tele gram ingekomen van den kapitein der „Megara", waarin nadere bijzonderhe den worden vermeld over den brand. Op het oogenblik van het verzenden van het telegram stond het voorschip nog in brand, doch deze brand had men voldoende onder controle. De brand is ontstaan door een hevige ont ploffing nabij butaantank 20, die in brand is gevlogen. Het dek van 't voorschip is ernstig be schadigd. De ankerspil is onbruikbaar. De kapitein heeft aan de sleepboot „Zwarte Zee" verzocht om assistentie. Twee Chineesche kwartiermeesters, de eerste stoker, een n^atroos en een pompman, alleen Chineczen, zijn ge dood. De timmerman, twee matrozen en de matroosjongen, eveneens Chinee- zen, zijn ernstig gewond en overgege ven aan een visscherman om naar een hospitaal gebracht te worden. De Euro peanen zijn geen van allen gekwetst. De brand is uitgebroken op 18 mijl ten N.W. van lie d'.veu. Voor zoover be kend. voegt de B.P.M. hieraan toe. zal 't schip koers zetten naar Southamp ton en daarna zoo mogelijk, naar Am- Bij L. Smit en Co.'s Internationale Sleep dienst is gisteravond bericht ontvangen, dat de sleepboot „Zwarte Zee" 's avonds om zeven uur bij de „Megara" is gearri veerd. De posdtie van het schip was toen 46 gr. 55 min. N. B. 2 gr. 57 min. W I* Op verzoek van den kapitein van ae „Me gara" zal de „Zwarte Zee" het schip .corteeren naar Southampton, wanneer de omstandigheden zulks noodig maken, zal de „Zwarte Zee" het schip op sleeptouw nemen. Door de ontploffing is ernstige schade aangericht in het voorschip, o.a. zijn beide ankers verloren gegaan De weersomstan digheden waren vrij goed. Een buitengewoon politieblad In een buitengewoon politieblad verzoekt de commissaris van politie, 2de afdeeling (bureau Sandelingplein), in verband met de verdwijning van Lijntje Huizer op 15 October ,te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van een onbekenden man het navolgende signalement: leeftijd on.g. 20 21 jaar, lengte ong. 1.65 a 1.70 M., gezet postuur, aangezicht bol en bleek, don kere wenkbrauwen, laag voorhoofd, breede neus. ronde en breede kin; kleeding sjo fel; vuile grijze pet, geen boord of das. goor gestreept overhemd, donkergrijs col bertjes. vermoedelijk oude streepbroek en hooge zwarte schoenen. Deze man sprak in dei avond van 15 October on den rijksweg tusschen Rotter dam en Zwijndrecht een passeerenden automobilist aan, terwijl in zijn gezelschap een 8 k 9-jarig meisje was, voor welk meisje hij vroeg of dit mocht mederijden naar Zwijndrecht. daarbij zeggende, dat hij dan zelf den weg wel verder zou vin den. Bedoeld meisje zou op dat tijdstip gehuild hebben. Voorts verzopkt deze commissaris aan automobilisten, die op 15 October des avonls op den rijksweg tusschen Rotter dam en Zwijndrecht mogelijk eveneens door bovenbedoelden man zijn aangespro ken, zich aan zijn bureau te vervoegen tot het verstrekken van inlichtingen. Bij treffen van vorenbedoelden onbeken en man wordt hiervan onmiddellijk be richt verzocht Veroordeeld wegens spionnage Een proces met gesloten deuren Te Berlijn hebben terecht gestaan twee Heeriensche meisjes L en D., die, beschul digd waren van spionnage. Mejuffrouw L. werd veroordeeld tot vier jaar tuchthuis en mejuffrouw D. tot achttien maanden ge vangenis. Van beide straffen werd een jaar preventief afgetrokken. Het proces dat met gesloten deuren be handeld is, zou. naar „De Telegraaf" meldt, oorspronkelijk reeds op 18 October door de speciale rechtbank worden behandeld .doch is om onbekende redenen tot vandaae uit gesteld Noch een vertegenwoordiger van het Nederlandsche gezantschap, noch dag bladcorrespondenten werd veroorloofd het proces bij te wonen en aangezien er tot nu toe van officieele zijde ook geen mededee lingen over den aard der beschuldiging en over het verloop van het proces zijn gepu blioeerd ,is ook niet bekend op welke feiten de beschuldiging van spionnage berust Volgens geruchten zouden de twee veroor deelden tijdens een bezoek aan Duitsch land relaties hebben gezocht met Duitsche militairen en leden van Duitsche strijdor ganisaties en anderzijds bekend zijn ge weest met Belgische militaire instanties, aan welke zij verschillende inlichtingen omtrent de Westduitsche partij- en leger organisaties zouden hebben verstrekt Op grond van de hooge straffen mag evenwel verondersteld worden, dat de fei ten. waarop de beschuldiging en de veroor dèeling zijn opgebouwd, van emstigen aard zijn. Tot nu toe is het nog niet mogelijk geweest van Duitsche zijde een nadere ver- klarine van het uitgesproken vonnis te ver krijgen. Nederlandsche motorspits gezonken Vannacht zijn, nabij Hoedekens- kerk e, het Poolsche stoomschip „Slask", komende van Gdynia en bestemd naar Antwerpen, en de Nederlandsche motor- spits „Erma" in aanvaring geweest. De motorspits is gezonken. De bemanning is door de „Slask" gered, waarna dit schip de reis naar Antwerpen heeft voortgezet. De „Penshurst" Het Engelsche ss. „Penshurst" dat nu al bijna drie weken geleden te Sluiskil is gezonken en welks wrak voor de scheep vaart op België zooveel stagnatie ople vert, is thans gedeeltelijk gelicht. De ber gingspogingen hebben nu tot eenig succes geleid. Bij het leegpompen van het voor- ruim, ruim 2 en de machinekamer., kwam er beweging in het schip, waardoor de voorsteven langzaam naar boven rees. De achtersteven evenwel bleef nog onder wa ter. De oorzaak hiervan was. dat door den druk van het water de aangebrachte nood bekisting eenieszins was ontzet. Deze sloot niet voldoende af en wordt thans hersteld, waardoor de hoop bestaat, dat het schip spoedig geheel zal zijn belicht Verschillen de schepen voor de havens langs het Ka naai van Temeuzen hebben het wrak reeds gepasseerd. voornaamste nieuws Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen De 50ste algemeene NederlandscHe Zendingsconferentie te Amsterdam. In Drente is gisteren een luchtbescher mingsoefening gehouden. Dr. Euwe heeft de tiende partij in de wedstrijd om het wereldkampioenschap Schaken verloren. Bij de ontploffing aan boord van de „Megara" zijn vijf personen gedood en vier ernstig gewond. De Wereldspaardag wordt dit jaar op 29 October gehouden. De spoorlijn Nanking-Shanghai is door de Japanners geblokkeerd: de Chineesche positie op dit front wordt zeer moeilijk. De negen-mogendheden-conferentie te Brussel is uitgesteld tot 3 Nov. a.s. Het werk der niet-inmengings-commis- sie te Londen heeft opnieuw eenige vorde ring SMOKKELDRAMA BIJ ECHT Vluchtend smokkelaar door kommiezen doodgeschoten Groote partij goederen in beslag genomen Onder degemeente Ohe en Laak bij Echt is gisteravond bij het smok kelen aan de Maas zekere J. Houben door kommiezen bij het smokkelen ver rast en op de vlucht doodgeschoten. Houben kreeg een kogel in het hoofd en moet vrijwel op slag zijn gedood. De man woonde in de gemeente Echt, was ongeveer 35 jaar en ongehuwd. Omtrent dit smokkeldrama vernemen wij dat een bende van vijftien tot twintig man doende was per roeiboot over de Maas aan gevoerde smokkelwaren in ontvangst te nemen om deze verder te vervoeren, toen zij door de kommiezen verrast werden. Aan de sommatie om te blijven staan werd niet voldaan, waarop de kommiezen verscheidene schoten afvuurden. Even later vonden rij Houben half in het water liggen. Er was geen teeken van leven meer. De smokkelwaren, bestaande uit ongeveer vijftien zakken suiker, boter en andere levensmiddelen, werden in beslag genomen. Of nog andere personen geraakt zijn kon de diepe duisternis niet worden vast gesteld. Het lijk is naar het lijkenhuisje in de gemeente Ohe en Laak overgebracht. Dokter Steyns uit Echt constateerde den dood. Een nader bericht meldt nog, dat het twee kommiezen uit Roosteren waren, die tegen de smokkelaars zijn opgetreden. Toen zij den Maasoever naderden bevond zich in de boot nosr één man, die 6nel wegroeide in de richting van de Belgische grens. Ten einde er den schrik in te jagen hebben de kommiezen toen ter waarschuwing gescho ten op den talud, waar een vijftiental zak ker lag opgestapeld. Dit is het slachtoffer Houben noodlottig geworden, aangezien bij aan den wal tusschen de goederen was ge zeten. In de richting van de vluchtende bende werd in de lucht geschoten, eveneens om den schrik er in te jagen en de mannen tot stilstaan te dwingen. Allen zijn echter ontkomen. In ^eslag werden genomen 250 K.G. suiker en 84 K.G. margarine. Verkrijgbaar: 31/a Pandbrieven a 10Oi/4 Hyp. Kapitaal beschikbaar tegen matigo rente. De Directie: Mr. S. J. VAN Z1JST. Mr. J P. VERSTEÉVEN N.V. INSULAIRE HYPOTHEEKBANK HEERENGRACHT 211 AMSTERDAM-C. Verkrijgbaar: 8-jarige 31/2 Pandbrieven a 100 enkel groot 1000.- 1711 IWirk Q M '3 WERELDS r I L.IVIIS-O M BESTE KINO's DUB 8 v/Kodak films tnf. 3.5 lens 125.— 8 2.5 lens ƒ187.50 Direct 8 v/Agfa £5 lens .4 17230 Imp. SCHAAP Co. Spui 8 Amsterdam Gymnastiekleerares gedood Droevig ongeluk op Leidsche Straatweg 'S-GRAVENHAGE, 27 October. Op de Leidsohe Straatweg voor den ouden Ingang van Marlot is gistermiddag omstreeks 3 uur een ernstig ongeluk gebeurd. De 47-jarige? gymnastiek leerares G. D. M a k k i n g uit de Tho- lenschestraat is bij het oversteken van den rijweg aangereden door een personenauto, bestuurd door H. P. P„ 59 jaar, uit Wassenaar. De automobi list kwam uit Den Haag. De wielrijdster was vrijwel op slag dood. Het lijk is overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Naar het onderzoek heeft uitgewe zen, is de oorzaak van het ongeval vermoedelijk het ondoorzichtig over steken van den rijweg, door de wiel rijdster. De auto, die nog enkele meters door* reed, vloog tegen een boom aan. maak te een halven slag en bleef zwaar be schadigd, in de richting van Der Haag Alweer: de onbewaakte overweg Gespan gegrepen, voerman gedood Gistermiddag omstreeks vier uur is het gespan van den ongeveer zestig jarigen turfhandelaar J, K.. wonende in den Zeile- berg te Deume, terwijl hij naar de Peel reed om er een vracht turf te halen, op den onbewaakten Panneschopschen overweg, onder de gemeente De urne, door een uit de richting Deume komenden trein gegre pen en een eind meegesleurd. De burries van de kar braken af. het paard bleef on gedeerd. De turfhandelaar werd evenwel levensgevaarlijk gewond opgenomen. Nadat dokter Wiegersma het slachtoffer de eerste hulp had verleend, werd de ongelukkige naar het-St. Anthonius-gasthub te Helmond overgebracht. In den afgeloopen nacht is hij overleden. Mussert uit de N.S.B. In het zoo juist verschenen woordenboek van K. ter Laan staat van Mussert het vol gende vermeld: Mussert, ir. A. A„ geb 1894, hoofd ingenieur van den Prov. Waterstaat in Utrecht, 1934 ontslagen a 1 s leider van de N.S.B. Voor het woordje „als" moet natuurlijk gelezen worden „wegens het aanvaarden van het leiderschapof iets dergelijks. Intusschen rijst de vraag of men hier nu te doen heeft met een streek van het druk- foutenduiveltje dan wel met een grap van den heer Ter Laan. Kindermoord te Ambt Hardenberg Dader gearresteerd. De politie van Ambt-Hardenberg heeft gisteren aangehouden en naar A1-* melo overgebracht den vader van het 16- jarige ongehuwde meisje H. D.. die er van verdacht wordt dat hij een pas eehoren kindje, waarvan de dochter zonder medi sche bijstand was bevallen, heeft gedood en op zijn erf begraven. Het lijkje is opgegraven en door de poli tie in beslag genomen. Nadat dr. Hulst uit Leiden sectie had verricht, is de man gear resteerd. Premie beschikbaar Voor het aanwerven van nieuwe lezers op ons blad zijn op veler verzoek weer prenres beschikbaar ge steld. Zie elders in dit nummer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1