TUINBOUW. P TABAKSTEELT POKON """s- Structuur van den bouwgrond AGENTEN GEZOGHT UNICUM" RAATUURTJE WOENSDAG 27 OCTOBER 1937 No. 406 Nieuwe pogingen in de Geldersche valei Vroeger een belangrijk cultuurgewas In verband met het feit, dat er in de 'Geldersche Valei door de Ned. Heide-Maat- schappij pogingen aangewend worden om de tabaksteelt weer in te voeren, vertelt de N.R.Ct. het een en ander over die cultuur in de buurt van Amersfoort, Hoe kwam Amersfoort aan de tabaksteelt .vraagt dit blad. En het antwoord luidt: Van overzee. Wamie< r. is niet op enkele jiaren na te zeggen. Het begon voorzichtig met enkele plantjes uit het fijne zaad dat binnenge smokkeld was, gewonnen. In Februari of Maart werden de zaadjes in overdekte houten kisten gezaaid en later op bedden uitgepoot. Tegen felle of onverwachte tem peratuurwisseling werden de jonge plantjes beschermd door rijshout, dat los op de bed den gelegd werd. Overdag begoot men den gioni, 's nachts werd er hooi over het rijshout gelegd. Groeiden ze voordeelig op, dan brak men het hart er uit, daarna nam men in Augustus er twee onderste bladen af om ze in kelders te laten broeien. Later werden die bladen in tabaksschuren luchtig gebouwd met de planken een eindje van elkaar af nog eens gebroeid en ten slotte verkocht. Zulk een tabaksschuur had aan de lengtezijde openslaande blinden. In het Amersfoortsche museum Flehite is een model van zulk een tabaksschuur te zien. In de zeventiende eeuw nam het aantal tabaksvèrbouwers in Amersfoort zeer toe. In 1619 waren er 36, die samen 1G2.476 pond .tabak aan de waag brachten. Langzamerhand kwamen de lasten van overheidswege, omdat de Staten in geldnood verkeeiden. Bovendien begon er ook con currentie te komen uit andere streken. In 1798 waren er echter nog over de zestig planters en handelaars met 810 werklieden zoowel vrouwen en meisjes als mannen. In den Lranschen tijd ging de handel en dus cok de Sianplant weer vooruit. Gedurende het jaar 1799 kwamen er 15 planters bij en 276 werklieden, doch in het begin der negentiende eeuw liep het aantal door de zeer wisselende tijdsomstandigheden sterk terug en in 1S03 waren er slechts 24 werk gevers met 197 werklieden, welke getallen in 1804 daalden tot 17 en 147. De pootsters vonden geen werk meer en in menig gezin kwam armoede. In 1815 had Amersfoort Tiog 131 winkels, waar tabak verkocht werd, maar de glorietijd was voorbij. De tabaksspinnerijen, waar de pruimtabak in elkaar gedraaid werd, bleven goed gaan, maar de rooktabak, verreweg het belang rijkst, werd door dg^overheid ook belast. Import werd dat officieel genoemd. Daar tegen bestonden echter groote bezwaren bij de gebruiker» Dat er overigens wel wat aan de tabak .verdiend werd, blijkt uit de geschiedenis van de familie Cohen die rijk geworden is door den tabakshandel. Benjamin Cohen b v. liet een fraai huis bouwen op den Zuidsingel, waar in 1787 Prins Willem V verblijf hield, toen hij op verzoek der Utreciitsche Staten naar Amersfoort kwam Jn dit huis heeft de Prinses haar coup de force ontworpen, haar Haagsche reis die verhinderd is en tot Pruisens gewapende tusschenkomst leidde en tot het herstel van het gezag van den Prins. bi, d. bloem- en laadwink.ls 40 P8r "8S vele verzorgingjaanwijzingen geheel gratis De Amersfoortsche tabak genoot tal van jaren algemeene bekendheid, ook in andere landen. Het was een vrij grof en zwaar product, gewoonlijk gebruikt om te snijden voor de pijp en tot bereiding van pruim tabak. Er werden echter ook wel sigaren van gemaakt, die dan bij de goedkooper» soorten werden ingedeeld. Amersfoortsche tabak was de algemeene naam van het gewas, waarvan de cultuur zich door de geheele vallei uitstrekte. Vele landbouwers verbouwden bijna niets anders. Er is van deze cultuur weinig meer over. De oorzaak van dezen achteruitgang is hoofdzakelijk gelegen in het feit, dat de voornaamste afnemers zelf leveranciers ge worden zijn. In Duitschland wordt tabak over groote oppervlakten verbouwd; België heeft een vrij uitgebreide tabakscultuur in de vallei van de Semois, Zwitserland heeft zijn Brissagotabak uit de dalen van de Ticino. In ons land wil men trouwens de grove tabak niet meer. Thans wil men trachten weer wat van het verloren terrein te herwinnen^ De ver gane glorie van de tabakscultuur zal worden vervangen door ernstige pogingen om deze cultuur terug te krijgen. Er zijn al reeds verscheidene akkers waarop de tabak groeit. LANDBOUWBOEKHOUDING Nieuwe uitgave van het Internationaal Landbouwinstituut te Rome Door de Directie van 4e Landbouw wordt het volgende medegedeeld: De verzameling van statistieken gebaseerd op de gegevens van de landbouwboekhou ding over 1932—133 en 1933—'34, die in 1938 zal worden gevolgd door een nieuwe ver zameling, waarin de resultaten van de land- boekhouding over 1934'35 zullen worden opgenomen, komt juist van de pers. Dit is het zesde deel van de seriën, met de publi catie, waarvan in 1931 is begonnen. Hoe wel anders gerangschikt, zijn de mededee- lingen, welke zij bevat, dezelfde als die in de vorige deelen. De belangrijkste resul taten: bruto opbrengst, productiekosten, uitkomsten, zijn samengebracht in twee hoofdtabellen. Dan volgen de aanvullende tabellen, welke de cijfers bevatten met be trekking tot de bebouwde oppervlakte, de percentsgewijze samenstelling van de. bruto opbrengst en van de productiekosten. Het werk wordt voorafgegaan door een inlei ding, waarin men eenige aanwijzingen aan treft, die de bestudeering der cijfers verge makkelijken. De bruto opbrengst', de kosten der produ centen, de netto opbrengst, welke niets an ders is dan de rente der kapitalen, het ver schil in netto opbrengst, welke het verschil aangeeff tusschen de werkelijke rente van de landbouiwkapitalen en de rente, die de landbouwer zou hebben verkregen, indien hij zijn kapitalen aan andere ondernemin gen geleend had tegen het. gebruikelijke per centage, het inkomen van den arbeid van boerengezinnen, het maatschappelijk inko men, of het globale inkomen der onderne ming, hei' product van den arbeid per dag en per man, dat vergeleken wordt met het arbeidsloon voor een dag arbeid, al deze ge gevens stellen in staat zich een juist denk beeld te vormen van den toestand van den landbouwondernemer in de volgende Euro- peesche landen: Schotland, Nederland. Duitschland, Denemarken, Noorwegen, Zwe den, Finland, Estland, Livauen, Polen, Tsie- choslowakije, Zwitserland, Oostenrijk, Hon garije en Roemenië en. in vier districten van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Het zijn cijfers, die gelegenheid geven aan een ieder, die zich voor dèrgelijke vraagstuk ken interesseert, de belangrijkste kwesties der landelijke economie te bestudeeren. Het boek verschijnt in twee talen: En gel sch en Fransch. ONZE GROENTEN EN ONS FRUIT Stand der gewassen op 21 October In de 'aatste weken van September en de eerste weken van October is de weersge steldheid gunstig geweest voor een verdere ontwikkeling der in den vollen grond ge teelde late groenten. De gevolgen van de bij de verschillende koolsoorten optredende draaihartigheid werden iets minder ernstig, zoodat van een lichte verbetering van den stand dezer gewassen sprake is. A n d ij v i e vertoont dooreengenomen goeden tot zeer goeden stand, met uitzon dering voor den Langendijk e. o., waar deze goed tot matig is. Bloemkool. Op de Zuidhollandsche eilanden (centrum Barendrecht e.o.) zijn de verwachtingen goed; in West-Friesland en Friesland matig cot goed en elders matig. Boerenkool staat er over het alge- Koolrapen, waarvan de teelt vooral in Friesland wordt uitgeoefend, geven daar. matige tot goede vooruitzichten. Roode kool. Aan den Langendijk e.o. verwacht men een slechten tot zeer matigen oogst; in West-Friesland zijn de vooruit zichten matig, elders is de stand van dit gewas dooreengenomen matig tot goed. Witte kool staat er aan den Langen dijk e.o. slecht tot matig, in West-Friesland matig en in de overige gebieden goed voor. In de omgeving van Bedum (Gr.) zijn de verwachtingen zelfs zeer goed. Savoy e kool vertoont een iets beteren stand, welke aan den Langendijk e.o. matig in West-Friesland matig tot goed en elders dooreengenomen matig tot goed is. Spruit k ooi ontwikkelde over het al gemeen een goed gewas. Prei staat er, met uitzondering voo? Noord-Brabant, waar de ontwikkeling van het gewas slecht verloopt, goed voor Schorseneeren zullen dooreengenö men een goeden en in West Noord-Brabant een zeer goeden oogst geven. De stand der druiven is over het algemeen goed, uitgezonderd in West-Friesland, waar het gewas zich matig tot goed heeft ont wikkeld. De variëteit Black Alicante staat er goed tot zeer goed voor. BOTER TEGEN MARGARINE Margarine knocked-out in Italië Zooals men misschien weet is in Italië reeds vele jaren een strijd gevoerd tegen de margarine. Volgens mededeelingen van Dr. J. J. C. van R ij n, onze landbouwconsulent te Rome, is thans deze strijd beslecht met een volkomen overwinning der boterproducen ten De landbouworganisaties zagen in de margarine een oneerlijke concurrentie met de boter en waren niet voldaan met de be perkende bepalingen, die, om misbruiken te voorkomen, geleidelijk waren ingevoerd. Twee Kon. Besluiten, thans gepubliceerd ontnemen aan de margarinenijverheid ge heel haar bestaansmogelijkheid. Reeds in 1925 werd bepaald, dat het woord boter alleen gebruikt mocht worden vooi het product, dat uit rundermelk is be reid, en schreef voor alle mengsels van vetten geschikt om boter te vervangen, den naam margarine voor. De margarinefabri kanten werden verplicht de samenstellende vetten te vermelden en de benaming mar- gai ine aan te brengen zoowel op het product qls op de verpakking. Het gebruik van margarine heeft overi gens in Italië nooit groote beteekenis gehad hetgeen wel grootendeels moet worden ver klaard' uit het feit, dat in een groot deel van het land olijfolie de plaats van boter inneemt, zoodat er weinig of geen behoefte Een zeldzame bloem In de Victoria kas der Rotterdamsche Diergaarde is de aasbloem Arislolo- cliia Grandiflora uit Gua temala en de Antillen tot bloei gekomen. De 90 cm lange cn SO cm breede bloem, die voor het eerst in Nederland in bloei is gekomen. - De Aristolochia hoort tot de aasbloemen en trekt door haar onaan- genamen geur vliegen aan, die dan de bestuiving be werken. De bloemen zijn nl. op eigenaardige wijze ingericht De groote opval lende bloemkroon vormt in het midden een trechter vormig, donker hart, dat in een eigenaardig gebogen binnenste de meeldraden en het vruchtbeginsel ver- berqt. Door een stevigen, naar binnen gerichtcn krans van haren kunnen de insecten die op den geur afkomende, het bin nenste van de bloem trach ten te bereiken, daar wel in, maar niet weer uit ko komen, voor en aleer de meeldraden, die later dan het vruchtbeginsel rijp worden, hun stuifmeel hebben losgelaten en rijke lijk over de gevangen in secten hebben uitgeworpen. Op dat oogenblik nl. ver schrompelen de haren, die den trechtervormig en ingang tot het binnen I beginstadium verkeert en waar ze hun s ste van de bloem afsloten en de vliegen kun-1 meel op den stempel brengen, aldus een k nen hun tocht vervolgen. Het stuifmeel I bestuiving op merkwaardige wijze tot brengen ze dan in vele gevallen over nam I brengend, een nieuwe aristolochiabloem die nog in hel Van beteekenis voor een gezond gewas Op de achtste Iandbouwweek te Wagenin- gen gehouden sprak Ir. Cleveringa te Zutplien over: de beteekenis van de struc tuur van de bouwgrond voor het voorkomen van plantenziekten en beschadigingen. Ir. Cleveringa, die heel de land- en 'tuin bouw aan zich verplicht heeft door zijn studie en daarop gevolgde publicaties over de toestand van de cultuurbodem en met name de oogen heeft doen opengaan voor do kalktoestand van de bodem heeft op genoemde bijeenkomst erop gewezen dat het door hem sedert 1931 in navolging van Görbing op ruime schaal toegepaste profiel- onderzoek in velerlei opzicht een gewijzigde opvatting gegeven heeft over tal van vraag stukken, verband houdend met den ver bouw van gewassen op bouw- en grasland. Eén der belangrijkste algemeene ge zichtspunten, waiartne het klinische onder zoek heeft geleid, kan als volgt worden De kringloop van minerale en organische stoffen voltrekt zich in de levende natuur in dien zin, dat de plant onder opnemen van minerale bestanddèelen organische bestond aan een surrogaat voor boter. Intusschen bleven de zuivelbereiders zich beklagen over de concurrentie der "marga rine. Dit is aanleiding geweest, dat bij Koninklijk Wetsbesluit van 15 Febr. 1934 de verkoop van vetten en mengsels van vetten, die boter zouden kunnen vervangen voor menschelijk gebruik werd verboden alsmede het gebruik van die vetten en mengsels voor het bereiden van levensmid delen, daarbij inbegrepen het gebruik voor de bereiding van spijzen voor consumptie en verkoop in publieke lokalen. Uitzonde ring werd gemaakt voor de vervaardiging an droge biscuits en voor gebak dat be stemd is om lang te worden bewaard; de daartoe bestemde vetten en vetmengsels moesten door de fabrikanten rechtstreeks, dus zonder gebruik te maken van tusschen personen, aan de biscuitfabrieken worden afgeleverd. Thans hebben de biscuitfabrikanten sa menwerking gezocht met de landbouw federaties en verklaard, dat ze het ook zonder margarine kunnen stellen en alleen met rund- en met cocosvet ook een goed resultaat kunnen verkrijgen. Gevolg is dat het invoerrecht op deze producten is opgeheven en daarmede is de nekslag aan de' margarine toegebracht. stoffen opbouwt. Dit plantaardig materiaal wordt door de dierenwereld onder afbraak van een deel van het materiaal oipgebouwd tot dierlijke, minerale en organische stof fen, terwijl een vrijwel volledige afbraak tot enkelvoudige grondstoffen, die op hun beurt weer geschikt zijn voor de planten voeding, in het algemeen plaats heeft door kleine levende wezens, die in hoofdzaak in het buitenste laagje der aardkorst (de bouwvoor) optreden. Uitsluitend onder in vloed der werkzaamheden dezer kleine levende wezens (de plantenwereld vervult hierbij een passieve rol) is het mogelijk deze laag in zoodanige structuur te bren gen en vooral te houden, dat deze de eigen schappen van een vruchtbaren bouwgrond vertoont Onder deze omstandigheden zijn de twee voor den verbouw van normale, dus ge zonde en productieve gewassen belangrijk ste voorwaarden voor een zooveel mogelijk harmonische voeding zoo goed mogelijk vervuld, n.l. a. de beschikbaarstelling door den werk- zamen grond' van een zoo weinig mogelijk onderbroken en veelzijdigen stroom van planten voedsel; b. de normale ontwikkeling van de orga nen van de plant (wortelstelsel), die het plantenvoedsel moeten opnemen. Een tekort aan werkzaamheid van den bouwgrond zal zich steeds uiten in struc- tuurverval. Hiermede gaat onvermijdelijk samen een storing in de circulatie van p antenvoedende stoffen en een storing in dp ontwikkeling van het wortelstel der plant en dus van haar opnemend vermogen. Gevolg dezer structuurfouten zal dus zijn een min of meer onharmonische voeding der plant, die zich naar den grond der storing kan uiten in een tastbare ver zwakking der weefsel:', (legering) en ver mindering der opbrengst, gebrekziekten, in de eerste plaats terug te brengen op onvol doende mobilisatie, en gemakkelijker aan tasting door nadeelige factoren van para- sitairen en niet-parasitairen aard. Men denke slechts aan het uitwinteren door Fusarium, bietenbrand en zrwarte hout- vatenziekte door Pynthium, de voetziekte in granen, Rhizoctonia in aardappelen, klaverkanker, knol voet, aaltjesziekte in rogge en draaihartigheid van kool. Tenslotte bestaat vooral op de lichtere gronden een zeer nauw verband tusschen structuur en zaaidiepte. Voor cultuur op grasland geldt in be ginsel hetzelfde als voor die op bouwland. De door ir. Cleveringa verdedigde lichting beoogt ontwikkeling van de gezondheidsleer der gewassen, gedragen door een gezonden bouwgrond. RAAMLIJSTEN SYSTEEM „NYHOF" 5 punten waar het om gaat* Speciale ruitenhouder. Stalen hoeken. Koperen nagels. Langere levensduur. Goedkooper in 't gebruik Wie ze gebruikt, bestelt na, Vraagt vrij blijvend inlichtingen: J. BAK, H. BAK DE JONG EENDRIK-IDO-AMBACHT - Telef. 8 voor den verkoop van onzo TUIN-, BLOEM- e« LANDBOÜWZADEN FA. 6EBR. OUDIJK - WADDINXVEEN BELASTINGZAKEN - BOEKHOUDEN Voor ALBLASSERWAARD la Uw aangewezen adres: J. VAM HOVEN SLIEDRECHT1 Tel. 271 - D 15 (by de Tolsteeg)] Centrale Boekhouding voor alle bedrijven Kwaliteit Hennen,Kippen en Eenden ied zti'n of ln 6 da&en op mijn kosten retour, •isico. W. Leg-h. 5% mnd f 1.30 p. st.. Rh. Isl. Reds 5% f 1.40 p. St., 6V4 mnd f 1.50'p. st; Exch. Legh. 5 mnd f 1.35 p. st., 6 mnd f 1.45 p. s Barnevelders 5ifc mnd f3 40 p. St., 6Vz mi f 1.50 p. st.: W. Legh. kippen ged. d. de r br. '36. 75 ct p. St.: Excheg. Legh. en Barn velders br. '36, ged. n. leggen, 90 ct p. s Khalcie Camb ree-kleurige eenden 5% m: 80 ct p. st. Zend. remb. verp. vrij, van 12 st. franco sfhtion. IIOEVDEIIPARK, G. De meest volmaakte Hooi- en Graanelevator! GEBR. OLD EN HU IS, Transpor teurbouw BIERUM (GR.), TELEFOON 6 Het klimaat van Texel Is bij uitstek gunstig voor de teelt v^n zaaizaad en pootgoed. De gemiddelde windsnelheid gedurende de maan den Juni/Jull/Aug. bedraagt 6 m per seconde: De gemiddelde temperatuur 18 gr. C., waar door besmettingsgevaar tengevolge van degene- ratieziekten tot een minimum wordt beperkti GOED ZAAIZAAD en POOTGOED vormen de BASIS van UW BEDRIJFJ Betrekt daarom Uw zaalzaad en pootgoed van N.V. Verkoopbureau van het Selectie- bedrijf v.h. M. D. DIJT l.i. Dir. C. J. DE LUGT DEN BURG-TEXEIi Als het waard is vee goed te voeren; dan is het zeker waard OHa VOEDERS te koopenl gegarandeerd met D-vitaminen en Okra-Salts (mlnrealen) Van Oijen's Handels-Mij. N.V. Postbox 48 VENLO (L.) 387 Niet alleen in ons land, ook elders, men \veet het wel, heeft de landbouw vooral na de wereldoorlog bijzondere belangstelling genoten van de zijde der regeeringen. Dat was zoo in Duitschland, dat was zoo in Italië, dat was zoo in Engeland. Wat dit laatste land aangaat heeft de laatste jaren de BRITSCHE LANDBOUW VEEL STEUN VAN DE REGEERING mogen ondervinden. De regeering van En geland huldigt de juiste leer. dat de belan gen van de landbouw identiek zijn met de belangen van de geheele natie en laat zich blijkens een verklaring die de Britsche minister van Landbouw enkele maanden geleden in het Lagerhuis heeft afgelegd bii de bepaling van haar landbouwpolitiek leiden door het. streven „naar een welvaren de landbouwende bevolking en naar een zoo ruim mogelijke voorziening van de bevol king met levensmiddelen door den eigen landbouw in geval van oorlog". Het Engelsche PaxTemeqt heeft, door het yoteeren van de noodige gelden, de Regee ring in die politiek gesteund en deze heeft, in dezelfde boven gememoreerde verklaring van den minister van Landbouw, te kennen gegeven, dat „verdere voortgang zal worden gemaakt met de reeds sinds eenige jaren gevolgde politiek om tot grootere eigen pro ductie te geraken, waarbij tegelijk getracht wordt tot een redelijke belooning te komen voor den producent". Het behoeft' geen betoog, dat een derge lijke politiek groote uitgaven vergt. Het juiste bedrag van die uitgaven te bprekenen, is niet mogelijk, maar de regeering heeft en kele cijfers gegeven. Daaruit blijkt, dat .voo? Wat ik hoorde en zag, las en dacht; op reis en thuis bietensteun, voor veehouderij, voor melk en voor tarwe tezamen per jaar ongeveer 14 millioen pond sterling is'uitgegeven de laat ste jaren. Maar er is nog meer, dat niet zoo gemakkelijk in juiste cijfers is weer te geven. Dr. Venn, .president van de landbouwafdee- ling der British Association, heeft voor 1935 den netto steun aan den landbouw geschat op f 23% millioen. Nu zegt zoo'n bedrag ons zoo weinig als we niet weten hoeveel dat per eenheid, per koe, per hl tarwe, per 1000 kg bieten, per li ter melk is. Wij zullen ons daarin niet verdiepen, doch zien naar de resultaten. En dan zeggen we met het semi-officieele orgaan „Economi sche Voorlichting", dat van eenige opbloei in de landbouw door deze steun niet veel blijkt. Integendeel, de groote financieele steun was niet bij machte de bebouwde op pervlakte te vergrooten. Zelfs niet op de zelfde grootte te houden. DE BEBOUWDE OPPERVLAKTE GROND VERMINDERDE. Het zijn alleen de middelgroote bedrijven (van 50—100 acres), die eenige vermeerde ring te zien geven. Bii alle andere is een vermindering te constateeren, welke echter bii de kleine bedrijven verreweg het sterkst is. Vele van hen hebben klaarblijkelijk den «t.riid om bet bestaan niet verder kunnen voortzetten en zijn in dien strijd voor een gedeelte te gronde gegaan. Zooals in den aanvang reeds is opgemerkt, hliikt de landbouw de sterke aandacht te hebben der Regeering. Enkele maanden ge leden is een nieuwe Landbouwvvet aangeno men, die 6teun in uitzicht stelt voor verbete ring van den grond (aankoop van kalk en thomasslakkenmeei) en van dien steun ook de kleinbedrijven laat profiteeren door de subsidie tevens beschikbaar te stellen voor coöperatieve vereenigingen voor aankoop van landbouwbenoodigdheden. Bovendien is de mogelijkheid geopeiil om tot 1941 mini mumprijzen te garandeeren voor haver en gerst, van welke regeling reeds bedrijven kunnen profiteeren die 0,4 ha groot zijn. Men kan dus niet zeggen, dat de Regeering de ontwikkeling in den landbouw op haar be loop laat. Of intusschen dezen nieuwen maat regelen meer succes zullen zijn beschoren dan den ouden, zal de toekomst moeten le eren. Men wil het dus met alle geweld probee- ren. Laat Engeland maar een industrieland en handelsnatie blijven. En daar zijn heil in zoeken. Ons land van ouds een landbouw- land kan evenals voorheen nog wel aan En geland leveren. Laat de oude tijden maar terugkeeren. En de natiën elkaar aanvullen Voor wat de eene te kort komt heeft de an dere natie wel een i:eveel. Maar men meent ook wel eens een teveel te hebben, dat niet altijd inderdaad bestaat. Zoo b.v. met de ondermelk in ons land. Voor dit teveel zou de kunstwolproducrie een uitkomst zijn. Dat kan het ook wel zijn. Doch er is een groote maar aan verbonden. Het orgaan van de F.N.Z. waarschuwt er voor dat het goed is de noodige VOORZICHTIGHEID MET CASEïNEBEREIDIN G VOOR KUNSTWOL te betrachten. „Het kunstwolbedrijf zit, schrijft dit blad, in handen van enkele, zoo niet één groot con cern. Dit treedt als kooper op in een markt, die uit vele kleine producenten bestaak Het s duidelijk, dat deze laatsten hierdoor ge makkelijk in de zwakste positie kunnen ko en, indien zij niet doen wat in zoo'n geval geboden is, nl zich ook organiseeren om tegenover het koopend grootbedrijf ook één verkoopend lichaam te plaatsen. De meeste ondermelk in Nederland, die eventueel voor caseïnebereiding in aanmer king zou kunnen komen. zit in handen der coöperatieve zuivelbereiding. Laat deze het hoofd koel houden e.n niet onberaden ingaan op aanbiedingen, die een onevenwichtigen toestand tusschen kooper en verkooper scheppen. In den F.N.Z. is een commissie aan het werk, die de problemen der bereiding van den verkoop van caseïne voor textiel- doeleinden nagaat en tracht tot een g oplossing en voorlichting op dit gebied voor de aangesloten bedrijven te komen. Vele vraagstukken, die zich op het gebied der caseïnebereiding voor textieldoeleinden voor de leveranciers voordoen, zijn van zoo- danigen aard, dat alleen een oplossing langs organisatorischen weg mogelijk lijkt. Hieraan wordt gewerkt en men hebbe even geduld tot hieromtrent nadere mededeelin gen kunnen worden gedaan". Sommigen zijn wel eens wat al te gauw met hun besluiten en wat al te bang voor gevaren, die bij gemeenschappelijk bestrij den niet zoo gevaarlijk zijn, als wanneer de enkeling er voor staat. Gemeenschappelijk, organisatorisch optreden is hier de weg, die voordeel geeft. Niet veel voordeel gaf het den ARMEN STAKKER, DIE EEN BIGGETJE OPFOKTE. DAT ECHTER VERBEURD VERKLAARD WERD. Dat een arme stakker een biggetje opfokt is niet zoo ongewoon. Meermalen toch komt het voor dat bij een toom biggen een achter blijvertje is, een die het niet zonder bijzon dere zorg zal doen. Od een boerderij kan men nu eenmaal niet de tijd en moeite er voor nemen deze bijzondere zorg aan zoo'n diertje te besteden en wordt het meestal af gemaakt. Of, wat ook heel vaak voorkwam, aan den arbeider of een anderen minder goed bedeelde geschonken, die het dan vaak weet od te fokken tot een flinke big. Zoo gebeurde oók in een dorp bij Gouda. De. boer had zoo'n prulletje en gaf het aan een armen man, die 's zomers met negotie loopt en 's winters wat steun trekt. De man erg blij met deze gift, verzorgde het dier als een schoothondje. Eerst kreeg het de flesch en zoo kwam het door de eerste moeilijke tijd heen. 't Groeide goed, heel goed zelfs. En de bezitter zag al vleeschpot- ten op het vuur, worstristen aan de zolder en pekelvleesch in de kuip. Maar eens waar de rond de woning des armen een crisis- spook rond, in de gedaante van een ambte naar het woord spook moet in dit ver band niet letterlijk opgevat worden Deze ambtenaar stelde vast, dat het oormerk ont brak, dat ook een vergunning om een var ken te houden ontbrak. Het dier werd in beslag genomen. De eisch was vier dagen voor den eigenaar, niet voor het varkentje De uitspraak van den rechter, die de si tuatie begreep, was vier dagen voorwaarde lijk. Maar het varken werd verbeurd ver klaard. Dat ging niet voorwaardelijk. Jam mer voor den stakker! Slachtoffer van de crisisrompslomD! Voor het varkentje eveneens een droef einde van een weliswaar korte doch onge twijfeld prettige levensloop. Want' ook dieren kunnen een prettige le vensloop hebben. Soms een eigenaardige ook. Zoo bv. dat WERELDBEROEMDE CONCOURSPAARD, DAT EEN ROMANTISCHE LOOPBAAN had. Dat is 't paard „Hanko" dat op de Olympi sche spelen de hoogste onderscheidingen behaalde en vele hooge en kostbare prijzen won. Zoo heeft dit paard b.v. in 1928 op de Olympische spelen de gouden medaille voor Duitschland gewonnen. Tijdens de oorlog werd het door een sol daat buit gemaakt. Zoo kwam de officier der uhlanen Freiherr von Langen er aan. Hij koos het' tot zijn rijpaard en dat bleef het tot bijna aan het eind van den oorlog. Eigenaar en paard hechtten zich, zooals dat soms gaat, aan elkaar. Maar bijna op het eind van den oorlog werden beiden, Freiherr von Langen en Hanko zeer ernstig gewond. Het paard genas en werd door de legerauto ritciten aan een boer verkocht. Heel toevallig ontmoette von Langen zijn vroegere trouwe makker voor een melkwa gen gespannen. Hij kocht het dier dadelijk terug en dresseerde het tot een van de meest bekende, rijpaarden. Thans is het dier ge storven. Zijn meester overleed reeds voor drie jaar. Zelfs in een paardenleven kan het raar loop en. Haast even raar als in de internationale politiek. En daar worden soms heel vreemde middelen aangewend. Zoo heeft Lloyd Geor« ge willen trachten MET EEN POT HONING DE NON IN TERVEN TIEK WES TIE IN GOEDE BANEN te leiden. Deze beroemde staatsman, die ook eert groot liefhebber van het landleven is en daadwerkelijk het leven van den boer mee maakt, heeft verleden week een groote fruit- tentoonstelling te Birmingham geopend. In de openingsrede zeide hij o.a.: „Toen ik Maandag jl. uit mijn bongerd terugkeerde vond ik thuis een bericht, dat Mussolini erg boos op mij was en een gewel digen aanval op mij had gericht Een vol gende mededeeling bracht mij de weten schap, dat ik den eersten prijs had gewon nen op deze show, met den grootsten appel ter wereld, een Cox Orange Pippin, en dit bericht maakte alles weer goed. Aangezien ik ook een prijs behaalde met mijn honing, geloof ik goed te doen een deel daarvan aan Mussolini te zenden om zoodoende tot betere betrekkingen te komen, want een mensch' die boos is, is een slecht onderhandelaar, zoodat een pot honing wel eens nuttig werk zou kunnen verrichten in zake de non interventie-kwestie". Hij was zoo vol van dit plan, dat hij het doel van zijn komst vergat en zich gauw herstellend eindigde: „o ja, ik zou heelemaal vergeten, waarvoor ik hier feitelijk gekomen ben. Ik verklaar de tentoonstelling voor ge opend". En ik, die ook wel eens een pot honing ont ving, niet om een noninterventiepoging door te voeren, ik verklaar dit praatje voor ge ëindigd. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10