Gemeenteraad van Leiden DINSDAG 26 OCTOBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Gemengd zwemmen en zonnebaden verboden Voor gemengd zwemmen vergunning in bijzondere gevallen mogelijk Interpellatie-Snel inzake arbeidsvoorwaarden in het taxi-bedrijf Gistermiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. De heer Splinter is met kennisgeving afwezig. Na de afdoening der ingekomen stukken komt de agenda aan de orde: lo. Praeauwes op het verzoek van.H. Teu- nissen om ontslag als onderwijzer aan de opleidingsschool voor u.'l.o aan de Drie Octo- berstraat. Aangenomen z. h. et. 2o. Praeadvies op hei' verzoek van- Dr. G. J. Fros om ontslag als keuringsveearts aan het Openbaar Slachthuis en bij den Keurings dienst van vee en vleesch. Aangenomen z. h. et. 3o. Voorstel om den onderwijzer aan de o. 1. school aan de Vrouwenkerksteeg A. L. Boerstra over te plaatsen naar de opleidings school voor u.l o. aan de Drie Octoberstraat. 4o. Voorstel inzake het verhuren van het schoolgebouw aan de Pieterskerkstraat no. 3 aan het genootschap „Kennis is Macht" te Leiden. Aangenomen z. h. et. Ben stuk Wittesingelgracht wordt verkocht 5o. Vooratel inzake het verkoopen van een gedeelte van de Wittesingelgracht. kadas traal bekend gemeente Leiden Sectie A no. 1195 (ged.). aan den Staat der Nederlanden. De heer Goslinga (a.r.) zal niet tegen dit voorstel stemmen, maar vindt de prijs •wel wat erg aan den lagen kant. Do heer Groene veld (s.d.) vreest, dat schade gebracht zal worden aan het stadt?- schoon. Wethouder Wilbrink (c.h.) voelt ook niets voor liniaalsingels, maar hef aanzien van de singel zal door deze plannen niet ge schaad worden. De singel blijft daar een fcocht houden. 60. Voorstel tot het verkoopen van een strook grond aan den Wassenaarscheweg, deel uitmakende van de perceelen, kadas traal bekend gemeente Leiden Sectie P Nis 1639 en 1640, aan P. J. van Hoeken, te Lei den. Aangenomen z. h. et. 7o. Voorstel tof het intrekken van het raadsbesluit van 21 Februari 1936, tot voor leiding van een regeling met betrekking tot het vestigen van nieuwe winkelbedrijven. Aangenomen z. h. et, 8o. Voorstel tot hec wijzigen van de ver ordening op het gebruik van het Openbaar Slachthuis te Leiden. Aangenomen z. h. et. De buitengewone school van Voorgeest 9o. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, houdende instructie voor het hoofd en het verder onderwijzend personeel der school voor buitengewoon lager onder wijs, verbonden aan het gesticht „Voor geest". De heer Groeneveld (s.d.) wil artikel 9 uit deze verordening schrappen. De bepa ling, dat het hoofd der school de lessen aan de verpleegsters enz. geeft hoort in deze ver ordening nief thuis. Bovendien kan dit on derwijs even goed door een ander gegeven [worden. Wethouder T e p e geeft toe dat het artikel, strikt genomen in de verordening niet op zijn plaats schijnt. Het betreft hier e-chter een gestichtsschool en het is gewenscht, dat het hoofd de lessen aan de verpleegsters geeft, om in dit onderwijs de noodige con tinuïteit te bereiken. Het artikel wordt aangenomen met IA te gen 9 stemmen. De geheele verordening wordt aangenomen z. h. st. lOo. Voorstel tot fiet vaststellen Van een Verordening op de zweminrichtingen en zwemgelegenheden, tevens praeadvies op het adres van de leiders en leidsters der R.-K. Jeugd- en Jongerenbeweging te Leiden in zake een verbod van gemengd zwemmen en zonnebaden. De heer Jon ge leen (s.d.) maakt be zwaar tegen het verbod van gemengd zwem men. Spr. gelooft niet dat gemengd zwem men de onzedelijkheid in de hand werkt. Kwemmen is een gezonde sport en menschen anet verkeerde neigingen vindt men in de zweminrichting niet zoo gemakkelijk. Spr. betoogt voorts, dat de kwestie van het ge mengd zwemmen voor de roomsch-katholie- iken geen principieele kwestie is maar een voudig een zaak van opportuniteit. Spr. las voorts een aantal citaten, in zijn kraam te pas komende, voor. De heer van Eek (s.d.) heeft ook ern stige bezwaren tegen het verbod van ge mengd zwemmen en baden. Nergens is ge bleken. dat het toelaten van gemengd zwem men tot mistoestanden heeft aanleiding ge geven. Het verbod zal de vooruitgang van de zwemsport tegenwerken. Laat men toch niet vergeten, dat het zwemmen en zonne baden geschiedt onder behoorlijk toezicht. Met dwangmaatregelen bereikt men niets. De opvoeding en het eigen voorbeeld kunnen bier slechts het noodiga bereiken. De heer Wilmer (r.k.) spreekt de ver pachting uit, dat de raadsmeerderhoid zich met dit artikel zal vereenigen. Spr. heeft de overtuiging, dat het de plicht van de over heid ié, de geestelijke volksgezondheid te beschermen. Het gemengde zwemmen brengt voor zeer velen een gevaar met zich mee Men beweert, dat de directie kan verhinderen, dat vergrijpen tegen d® zedelijkheid worden gepleegd. Ja, als het al tot vergrijpen komt. Maar er be staat toch niet eerst gevaar voor de goede zeden als het vergrijp voor ieder constateerbaar is. Spr. wijst er op, dat in Leiden nooit een verbod voor ge mengd zwemmen heeft bestaan en dat toch de beide zwemvereenigingen nim mer het gemengd zwemmen hebben toegestaan. Zeer begrijpelijk. Men be oefent de zwemeport om de zwemsport zelf en niet om bijkomstige oogmerken. De heer van Eek wil geen dwangmaatre gelen van de overheid, maar die wil hij al leen niet, wanneer ze in zijn kraam niet te pas komen. Spr. wijst er daarna op, dat hij do redactie van de derde alinea van art. 3 (de vergunningsbevoegdheid van B. en W.) niet geheel juist acht, omdat door deze alinea toch nog wijd de deur voor gemengd zwemmen wordt onen gezet. Spr. dient een amendement in om deze alinea uit het arti kel te schrappen De heer Beekenkamp (a.r.) kan de bezwaren van den heer Wilmer tegen het derde lid begrijpen. Het is hier een kwestie van klemtoon. Spr. zou om aan de bezwaren tegemoet te komen de zinsnede „in elk bij zonder geval" willen veranderen in „in bij zondere gevallen". Anders is het gevaar groot dat allerlei gebeurtenissen tot een bij zonder geval worden verheven. Spr. bestrijdt vervoleens een aantal so cialistische argumenten. De beoefening der zwemsport is met het gemengde zwemmen niet gebaat. Daar schijnt het dan ook niet om te gaan. Naar het woord van den heer Jongeleen wil men ook vreugde opdoen in de zweminrichting. Als dat het oogmerk ia zet men de deur inderdaad wei voor zede lijke gevaren open. De heer van Wel zen (comm.) houdt een uitvoerig betoog tegen het verbod van gemengd zwemmen De heer de R e e d e (c.h wijst er op, dat het gemengd zwemmen zooals het in de zwemsport gebeurt z.i. onschuldig is. De af te keuren dingen, die er ongetwijfeld zijn, geschieden buiten de zwemsport om. Men moet de zwemfeesten eens meegemaakt heb ben om de overtuiging te krijgen dat derge lijke dingen geen ergernis opwekken. En daarom meent spr. dat de alinea 3 van art. 3 waartegen de heer Wilmer bezwaar heeft, con amore kan wordeii aanvaard. De Voorzitter gelooft ook, dat de heer Wilmer zijn bezwaren tegen de bewuste alinea we] kan laten vallen. Dat is ook in het belang van de zaak. Er is hier een com promis van meeningen en spr. meent dat men hiermede genoegen kan nemen De heeren .T o n g e 1 e e n en v. Eek repli- cecren en de heer Wilmer trekt zijn amen dement inzake art. 3, 3e lid in. Het artikel wordt aangenomen met 18 tegen 14 stemmen. Tegen de s.d.a.p. -en de heer v. Weizen. De verordening wordt goedgekeurd. Besloten wordt de .verordening direct af te kondigen. Interpellatie van den heer Snel Beantwoording vindt plaats van de inter pellatie-Snel inzake de voorwaarden, waar onder vergunningen voor het exploitecren van taxi en huurauto's worden verleend. Do vragen er. het antwoord van den Voor zitter volgen hieronder: 1. Zijn er door B. en W. reeds voorwaar den vastgesteld die aan de te verleenen ver gunningen voor de exploitatie van taxi's en huurauto's kunnen worden verbonden? Antwoord: Ja. 2e. Indien deze vrgag bevestigend wordt beantwoord willen B. en W. dan deze voor waarden aan den Raad bekend maken?, Antwoord: Zullen ter visie woi-den gelegd- 3. Indien vraag 1 ontkennend wordt beant woord. bestaat dan bij B. en W. het voorno men om bij het vaststellen der voorwaar den waarop vergunning kan worden ver leend, in deze voorwaarden op te nemen een bepaling omtrent de loon- en arbeidsvoor waarden? Antwoord: Vraag is bevestigend beant woord. 4. Ligt het in het voornemen van B. en W. een commissie in te stellen die uw College zou kunnen voorlichten omtrent alle bij de te verleenen vergunningen ter sprake ko mende onderwerpen? Antwoord: B. en W. zullen de wenschelijk- heid van zulk een commissie overwegen. De heer Snel (s.d.) vindt het antwoord op vraag 3 heel handig, maar had toch graag over die arbeidsvoorwaarden het een en ander gehoord. Spr. gaat er dan uitvoerig op in en dringt aan op de opname van de arbeids- en loonvoorwaarden in de vergun ningsvoorwaarden. De Voorzitter zegt, dat de mogelijk heid daartoe ontbreekt. De heer Snel dient een motie in. waarin de Raad de wenschelijkheid uitspreekt dat een verordening wordt vastgesteld waarin de tarieven en de loonen en de arbeidsvoor waarden in het taxi-bedriif worden vastge steld. Deze motie wordt in prae-advies genomen. In behandeling komt nog de wijzfvan be handeling van een adres van den R.K. bond voor groote gezinnen inzake de overweging van gunstige gas- en electriciteitstarieven voor groote gezinnen. Nadat de heer Manders dit adres heeft gesteund wordt het in nrae-advies genomen. Rondvraaa De heer Manders (r.k.) brengt in her innering het rapport van de commissie- Manders inzake de mogelijkheid van uitbrei ding der industrie enz. Nu er wat opleving komt is het misschien gewenscht aan deze zaak opnieuw aandacht te schenken De Voorzitter zegt overweging toe. De heer van Eek (s.d.) vraagt waarom de aanbesteding van de verdere afbouw van het stadhuis zoo lang uitblijft De Voorzitter zegt dat de samenstel ling van het uitgebreide en ingewikkeld» bestek veel tijd heeft gevergd. Het bestek is nu gereed, zoodat de aanbesteding spoedig zal plaats vinden. De heer Eikerbout wijst op den ver waarloosden toestand, waarin de volière in het Plantsoen zich bevindt. De jeugdige werkloozen kunnen dezo misschien ook op knappen. Wethouder Wilbrink zal de zaak aan dacht geven. Op een vraag van den heer Snel (s.d.) antwoordt weth. v. Stralen, dat wan neet het bedrag van f 1 voor de brandstof- fentoeslag gehandhaafd blijft de werkloozen zullen ontvangen: gedurende 18 weken een half mud uierkolen en een half mud parel- cokes, gedurende de 19e week 1 mud eierko len en gedurende de drie laatste weken een half mud eierkolen. Daarna sluiting. Weten is meten Er moet heel wat gemeten worden; wij weten, dat wij er komen, doch met Uw hulp. Hebt Gij Uw bijdrage al op post rekening No. 302400 van den Penningmeester van het „Caril lon-Comité Stadhuis Leiden" overgeschreven? Draag bij voor het Roode Kruis Het Bestuur van de Afd. Leiden van het Ned. Roode Kruis, verzoekt ons ter kennis te brengen dat morgen hier ver stede zal worden gehouden 's ochtends een collecte langs de huizen, terwijl 's middags op straat vlaggetjes zullen worden verkocht teneinde het Roode Kruis in staat te stellen zijn vre destaak naar behooren te vervullen. Wij mogen in herinnering brengen, dat deze taak veelomvattend is. Het Roode Kruis heeft opgericht eenige belangrijke bloedtransfusiediensten, waarvan hier ter stede een gevestigd is in het Academisch Ziekenhuis, heeft verder geplaatst hulppos ten langs de groote wegen, exploiteert Park- herstellingsoorden en organiseert cursussen voor helpsters, Rijksveldwachters, enz. Voor dit alles is veel geld noodig! Wij sporen daarom iedereen aan naar vermogen daaraan bij te dragen. De Burgemeester van Leidein, Mr. A. van de Sande Bakhuijzen, voegt hieraan toe: Gezien de belangrijke werkzaamheden van het Roode Kruis op het gebied van de bloedtransfusie, hiet plaatsen van hulppos ten langs de groote weigen en het. exploitee ren van Ziekenhuizen en Hei-stel ingsoorden, beveel ik deze ccuSec.te gaarne in de warme belangstrilling van de ingezetenen aan. Onderdak gezocht in portiek Twee Leidsche kinderen aangehouden Den II a a g, 26 Oct. Toen van ochtend een courantenbezorger voor zijn werkzaamheden een portiektrap in de Ju r r i a a n Kokstraat te Sche veningen besteeg, ontdekte hij daar tot zijn niet geringe verbazing twee knapen die vast tegen elkaar gedrukt hun nachtrust genoten. De bezorger stelde aanstonds de politie van zijn ontdek king in kennis, die zich over het twee tal ontfermde. Hoewel alles nog niet precies is opgehel derd, staat het in elk geval vast, dat beide ventjes, die resp. 8 en 12 jaar oud zijn, in Leiden thuis hooren. Zij vertelden op het politiebureau, dat zij van hun moeder een paar gulden hadden gekregen om per tram een uitstapje naar de Residentie te maken. Of zij inderdaad het geld gekregen hebben wordt echter niet erg waarschijnlijk ge acht. Vandaar dat de politie contact ge zocht heeft met de ouders, terwijl vandaag na beëindiging van het onderzoek, de kna pen naar de plaats hunner inwoning zullen worden overgebracht. De jongste van de twee bleek niet heelemaai normaal te zijn. Leidsche Districts-dambond Hei' Com petitie-rooster le klasse l937-'38 luidt als volgt: 8 Nov 1937: A.D.C. K.W.II; 10 Nov. 1937: D.C.L.K.D.C.; 11 Nov. 1937: PDLV-^LDV; 17 Nov. 1937 KDC—ADC; 18 Nov. 1937: LDV KW II; 18 Nov. 1937: PDLVDCL; 22 Nov. 1937: ADC—PDLV24 Nov. 1937: DCL—LDV 24 Nov. 1937: KW II—HDC; 1 Dec. 1937: D CLADC; 2 Dec. 1937 LDV—KDC; 2 Dec. '37 PDLV—KW II; 6 Dec. 1937 ADC—LDV; 8 Dec. 1937 KW II —DCL; S Dec. 1937: HDC— PDLV; 15 Dec. 1937: KW II—ADC; 15 Dec. 1937: HDC—DCL; 16 Dec. 1937: LDV-PDLV; 20 Dec. 1937: ADC—KDC; 22 Dec. 1937: KWZ LDV; 22 Dec. 1937: DCL—PDLV: 29 Dec. 1937: KDC—KWZ; 30 Dec. '37: PDLV—ABC: 30 Dec. 1937: LDV—DCL; 3 Jan. 1938: ADC —DCL: 5 Jan. 1938: KWZ—PDLV; 5 Jan. 1938: KDC—LDV; 12 Jan. 1938: DCL—KWZ; 13 Jan. 1938: PDLV—KDC; 13 Jan. 1938: LDV —ADC. De kampioene van deze competitie zal promoveeren zonder promotiewedstrijden naar de hoofdklasse Den HaagLeiden. KAMER VAN KOOPHANDEI HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving. 25 October. 7039. C. «in J. J. Geluk. Sassenheim. Hoofdstraat 155, aannemersbedrijf. Afkomstig uit Nijmegen. 7040. Bankierskantoor E. Jos, Gosschalk (f). Leiden, Nieuwe Beestenmarkt 34, hoofdz 's-Gravenhage. Wijziging. 25 October. Stoom timmerfabriek Northgo voorheen firma P. Alkemade en Zo nen, N.V., Noordwijk, Pickéstraat 70a, Uittr Dir.: P. Alkemade, Noordwijk. Uittr. Comm.: C. P. Akemade, Noordwijk. N. Dir.: C. P. Alkeimade Fzn., Noordwijk. N. Ged. Comm.: P. Alkemade Czn., Noordwijk. Gebr. van Duijn, Katwijk aan Zee, Mich, de Ruiterstraat 56, bouwbedrijf. Bovenge noemde vennootschap onder firma is ont bonden. De zaak zal worden voortgezet door den vennoot Jac. van Duijn, als eenig eige- r, onder eigen naam. LANDLOOPERIJ Door de politie is aangehouden de 59-ja- rige J. J. M., zonder vaste woon- en verblijf plaats, die zich aan landlooperij heeft schul dig gemaakt. VERKEER MET TRANSPORT- DRIEWIELERS Belanghebbenden wordien er aan herin nerd, dat straten, welke ges'oten verklaard zijn voor het verkeer met rijtuigen, ook niet mogen bereden worden met transportdrie wielers, terwijl de bestuurder op het rijwiel is gezeten. Hij zal dan naast het rijwiel moeten 'oopen. Is de straat ook gesloten voor handwagens, dan wil dit zeggen, dat die straat eveneens voor transportdriewielers is verboden, ook wanneer men er naast loopt. Op de naleving van vorenstaande vedboden zal worden gelet. Een gewaarschuwd man geldt voor twee; UIT DEN OMTREK ALREMADE GEMEENTERAAD In de raadsvergadering van 28 Oct. a.s., zal o.m. aan de orde komen een voorstel van B. en W., om afwijking toe te staan van de rooilijn ten behoeve van P. L. van der Geest, die bij het gemeentebestuur een aanvrage heeft ingediend tót' het bouwen van een win kel aan perceel B 407. Verder zullen aan de orde komen een aan tal verhuringen van tuingronden en wonin gen, terwijl de hoofdschotel zal zijn de be handeling van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1938. Uit deze begrooting blijkt, dat' behalve alle maximale belasting heffingen de gemeente voor het sluitend ma ken der begrooting noodig zal hebben de ge wone en de extra subsidie uit het werklooe- heidssubsidiefonds, zijnde in totaal 99 van de totale kosten van sveunverleening en werkverschaffing, geraamd op rond f 57.000. Aan belastingbijdrage is geraamd f 13.227.98. alsmede een bedrag voor hulp in de huis houding van f 35.000. Voor subsidie aan de Algemeene Burger lijke Armbesturen is geraamd f 20.450, aan onderhoud wegen wordt voorgesteld f 6100, aan straten en pleinen f 1300 eji aan sohoei- ingen f 1600. De totale kosten voor bijzon der lager onderwijs bedragen f 2S.000 of f 4000 meer dan ten vorigen jare geraamd. COLLECTE De totaal opbrengst voor de geheele ge- eenre van de collecte voor een extra-uit- keering aan de werkloozen, die deelnemen aan de spaarregeling, bedraagt f 260.61. ALPHEN a.d. RIJN De gemeentebegrooting aangeboden In hun toelichting op de gemieente-be- grooting 1938 en de begrootingen der bedrij ven merken B. en W. o.a. het volgende op: Het eindcijfer der inkomsten en uitgaven van den gewonen dienst, waaronder begre pen een bediag van f49969.87 aan onvoorzie ne uitgaven, bedraagt f 1.124.280.21, tegen *38.702,81 voor de begroting 1937. Bij de vergelijking van deze cijfers moet er op wor den gelet, dat de begroting voor 1937 aan vangt met een batig saldo van den gewo nen dienst volgens de laatste-vastgestelde rekening van f 162.250.66, waarvan f 54.000 werd bestemd voor reserveering of bestrij ding van speciale uitgaven, terwiil de be grooting voor 1938 opent met een batig saldo volgens de laatst-vastgesteld© rekening van f 98.681,99. De invloed der zich herstellende, conjunc tuur is in deze begrooting helaas nog slechts merkbaar in zooverre als denadee- le n in den vorm van prijsstijging, belang rijk .het voordeel der meerdere belas tingopbrengst overtreffen. Toch zou het sluitend maken der begroo ting ditmaal minder bezwaarlijk zijn ge weest dan voorafgaande jaren, ware het niet dat de mindere winsten der gemeentebedrij ven groote moeilijkheden brachten. Bij het bekend worden der juiste winstcijfers van de gemeente-bedrijven- cijfers, welke aan de aanvankelijke ver wachtingen niet beantwoordden bleek al dadelijk, dat van vermindering der lasten, in welken vorm ook, moest wor den afgezien. Hiertoe behoorde ook het prijsgéven van het voornemen, tot verlaging der waterleidingtarieven over te gaan. Ge constateerd moet worden, dat de finan- cieele uitkomsten der gemeentebedrijven niet in overeenstemming zijn met de be trekkelijke gunstige cijfers van den afzet der producten. Het streven zal o.i. in de naaste toekomst in de eerste plaats gericht moeten zijn op voorkoming van prijsv erhooging. Van prijsverlaging zal, naar wij vreezen. voorloopig geen sprake kunnen zijn. Hoewel aan het sluitend maken der be grooting vele moeilijkheden in den weg ston den, meenen B. en W. niet te mogen ver zwijgen dat het geringer batig saldo, waar mee de gewone dienst werd geopend, uitein delijk oorzaak is. dat de begrooting 1931 daardoor op gezonder basis rust dan haar voorgangster. De resultaten van den dienst 1936 hebben 't bewijs geleverd, dat ons college terecht zich tegen verdere verlaging der belastingen heeft verzet. Met een batig saldo van nog niet ten volle f100.000 is men genaderd tot een niveau, waar men niet beneden mag komen, wil men groote moeilijkheden in de toekomst ontgaan. Een werkverschaffings-objectl Als object van werkverschaffing heb ben B. en W. in 't oog gevat een gelei delijke uitvoering van het rioleerings- plan, voor zoover het financieren der bij komende kosten mogelijk zou blijken. Het ligt in het voornemen hiervoor een beroep op de medewerking van het werk fonds te doen. Waar als vaststaand moet worden aange nomen, dat in onze gemeente de werkloos heid voorloopig een vrij ernstig karakter zal blijven vertoonen. zou door de uitvoe ring der rioleeringswerken gedurende en kele jaren een geschikt en nuttig werkver- sohaffings-object zijn gevonden. Echter is niet aan te nemen, dat een gunstige beslis sing op een daartoe strekkend verzoek vóór medio 1938 zal zijn verkregen; waarom wij hebben omgezien naar een object voor de eerste maanden van 1938. Hiervoor leent zich bij uitstek de uitbreiding van het boschpark met het gedeelte van den grond, welke dooi den Raad in zijn vergadering van 25 Jan. 1937 werd aangekocht van Mevr. de Wed D. van der EntBraat, voorzoover dit ge deelte gelegen is in het verlengde van het bestaande park. De oppervlakte van dit nieuwe gedeelte bedraagt ongeveer 14 H.A. De kapitaalsuitgaven voor dit werk zijn ge raamd op f 2000 a f 2500 en dus betrekkelijk gering. De bedoeling is dat ook met baggeren en dempen van slooten zal worden voortge gaan. Het onderzoek, dat ons college heeft in gesteld naar de mogelijkheid van de stich ting van een badhuis heeft aangetoond, dat bij nieuwbouw de exploitatie e«cn niet on aanzienlijk jaarlijksch tekort zou opleveren B. en W. kunnen uit dien hoofde geen vrij heid vinden den Raad voorshands voorstel len tot het bouwen van een badhuis te doen. Wel zijn B. en W. bereid t.z.t te ove_ gen of mogelijk een der gemeentegehouwen en zij denken daarbij aan het raadhuis der voormalige gemeente Aarlanderveen tot badhuis ware om te bouwen, indien zich voor dit pand geen geschikte kooper aan meldt. Het afdeelingsonderzoek der begrooting zal plaats vinden op 8. 9 en 10 November. PROPAGANDA-AVOND VAN „DE UNION" In Concordia is gisteravond een propagan- da-vergadering gehouden van de Nederland- sche Vereeniging ter Behartiging van de Be langen der Jonge Meisjes. Kortweg wordt deze vereeniging, die internationaal werkt en in Zwitserland 60 jaar geleden opgericht werd. „de Union" genoemd, daar de Zwit- sersche naam in het Hollandsch overge bracht nog veel te omslachtig is. Het werk der vereeniging is van zeer groot belang en is vooral op het platteland nog te weinig bekend. Haar doel is het jonge meisje, verschillig van welke nationaliteit, gezindte of stand, behulpzaam te zijn. Dit tracht zij te bereiken door middel Informatie- en Plaatsingbureaux, waarvan het M.A.I.-Bureau in de hall van het Cen traal Station te Amsterdam het centrum is. In deze bureaux verschaft men inlichtingen en goede adressen voor pensions, kamers, le huizen enz. In verschillende plaatsen zijn af deel ingen waar de secretaresse of een be stuurslid altijd bereid is te helpen. Een zeer sympathiek streven dus. Als spreekster trad gisteravond in „Con cordia" op, mej. J. J. C. van Hassels. uit Amersfoort. Spr. zette uiteen, dat in de eerste jaren het vooral de reizende jonge meisjes waren, D. H. ROODHUYZEN 8. Co. n.v. MAKELAARS SUIKER - RUBBER - KOFFIE CACAO per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. DAM 2a Telefoon No 30012-31012 AMSTERDAM-C Boot Nl> 2. TeW 30012 Teligremedran CARLOS-AMSTERDAM A die geholpen werden. Spoedig werden op de stations vaste posten geplaatst. Meisjes die afgehaald zouden worden, maar degene die haar afhalen zou, niet zagen komen, wor den door dames van het stationswerk op de plaats van bestemming gebracht. Van nog grooter belang isi het waarschu wende werk. Vaak werd bijtijds ingegrepen als men het meisje mee wilde lokken naar die plaatsen, waar het nimmer haar bedoe ling zou geweest zijn te komen. Voorts exploiteert de vereeniging zeer goedkoope tehuizen, waar men een eigen hoekje heeft en gezellig verkeer. Maar waar geen tehuizen zijn is het noo dig ,dat er een plaatselijke afdeeling is, met eigen vertrouwde adressen waar men steeds terecht kan. In onze dagen moeten vele meisjes door de tijdsomstandigheden in be trekking. Vaak gaat .het naar de stad. Er wordt geschreven op een advertentie. Maar het is dringend noodig dat eerst geschreven wordt naar een informatiebureau of de be trekking geschikt is. De Vereen, treedt op als arbeidsibemidde- laarster. De resultaten zijn heel goed. Men verschaft aan mevrouw inlichtingen over het meisje en omgekeerd. Tenslotte wees spr. er op, dat niet evange liseerend wordt gewerkt. Maar wel zijn de directrices der tehuizen allen positief- Christelijk. Men kan dit uitstekende werk steunen door de z.g. „stuivers-actie". Vermelden we tenslotte nog dat een zangkoortje onder lei ding van mevr. Zonneveld medewerking verleende. SCHORSING BIJ DE WERK- VERSCHAFFING Bij de werkverschaffing op de nieuwe be graafplaats heeft zich Zaterdag een incident voorgedaan. Van een tijdelijke afwezigheid van den opzichter maakten een aantal tewerk ge stelden gebruik om het werk neer te leggen Naar men zeide was dit om te schuilen voor de regen. Toen de opzichter verschoen was het droog maar men weigerde aan het werk te gaan. Men wilde eerst gaan schaften, maar daar het hiervoor nog geen tijd was, stond de opzichter dit niet toe Aangezien de tewerkjïesrelden bleven wei geren den arbeid te hervatten is de rijks inspecteur van de werkverschaffing van een en ander in kennis gesteld. De betrok ken personen zijn hangende het onderzoek geschorst. DE WERKLOOSHEID Het aantal werkloozen in onze gemeente is nog steeds aan den hoogen kant. Aan 't einde der vorig» week waren 466 personen ingeschreven waarvan 410 in de steunver- leening en 56 in de werkverschaffing In 1936 was dit cijfer 566, waarvan 530 steuntrekkenden en 36 in de werkverschaf fing. Mei dankbaarheid mag dus toch ge constateerd dat dit een vermindering van 100 werkloozen is. Ook blijkt de vermindering uit de cijfers der arbeidsbemiddeling. Hier staan inge schreven 663 personen tegen 841 in 1936 op denzelfden datuxn. HET WINTERPROGRAMMA A.R. KIES VEREENIGING Zooals gemeld vergadert a.s. Donderdag de A.R. Kiesvereen. voor de eerste maal dit seizoen. Inleider is W. Noomen Azn., over Art 1 van Ons Program Op 9 December wordt door den heer D. Streefkerk ingeleid het onderwerp: Oorlog en Zonde". 20 Januari is de Jaarvergadering Op 3 Maart spreekt Mr. A. J. Meijer over: „Het boek van Alfred Rosenberg". De ver gaderingen worden in ..Concordia" gehou den en vangen aan om 8 uur. HAZERSWOUDE DE WERKLOOSHEID Bij het correspondentschap van de Ar beidsbemiddeling staan ingeschreven 71 werkloozen waaronder 37 steuntrekkenden, Het aantal steuntrekkenden is met 10 ver minderd, terwijl het aantal werkloozen met 3 is vermeerderd, vergeleken met de vorige week. ZUSTER-COMITE GEREF. KERK Door het Zuster-comité, uitgaande Geref. Kerk, werden in het afgeloopen ver- eenigingsjaar aan verschillende zieken en zwakken verstrekt: 1999 eieren, 1719% liter melk terwijl 60 keeren versterkend voedsel werd uitgereikt. Bovendien werden nog 210 kleedingstukken vervaardigd die aan be- hoeftigen werden ter hand gesteld. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: mevr. E. M. Heuzeveldt-v. d. Lelie, presidente, mevr. S. Sloovweg-Hortensius, secretaresse, mevr. E. E. Offringa-Huiema, penningmeesteresse, mevr. H. J. de Bruijn- Hirschman, mevr. E. van Hoff-Vos en mevr. T. Hortensius-Windhorst. BAZAR „WEES EEN ZEGEN" Woensdag 27 October des nam. twee uur zal de bazar van de dameskrans „Wees een zegen", in het lokaal „Salvatori" wor den geopend. De bate van de bazar zal ten goede komen aan de Hervormde school en de Zending. HILLEGOM STAND DER WERKLOOSHEID Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs ston den heden 175 werkloozen ingeschreven, tegen 301 op denzelfden datum van het vorige jaar en 184 de vorige week. Deze ge ringe daling is te danken aan den planttijd. GEVONDEN Te bevragen aan het Politiebureau op werkdagen tusschen 7 en 8 uur nam.: num merbord II 34127, sleuteltje. Te bevragen bij van Weijnen, Burg. Pontstraat; aante kenboekje, Schoonderbeek, Molenstr., eier- doosje, Kerkstraat 16, eierdoosje, Meerstr. 6, autoned, Hoofdstraat 68, autoped, Amerika- straat 19, kinderjurkje, Stationsweg 14, pols horloge, Nederstigt, damestasch met inhoud. OLIEBOLLENDAG De Chr. Kleuterschool „Wilhelmina" orga niseert morgen een oliebollendag ten bate der vereeniging. Vele personen zullen hier aan medewerken. Wij bevelen dit werk gaarne aan PERSONALIA Onze plaatsgenoote mej. C. M. Schoen, RADIO-DISTRIBUTIE Proitwich; 12.35 Brussel VI.; 14.20 Dl' 15.05 Parijs R; 15.35 Keulen; 16.20 Parüs R; 16.50 London Reg-; 17.:«> Brussel .VI; 18.50 Keu- 19.50 London Reg; 20.20 Rome of div.; 22.35 jssel Fr; 23.20 Diversen 'rogramma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 London Reg; pbm 13.05 Droitwich; 14.20 London "Reg; 16.35 Droitwich; 18.20 Diversen; .40 Droitwich; 13.50 Straatsburg of dlv.; 20.20 27 OCTOBER Pro-gramma 3; 8 Keulen ;9.50 Deutschl.-eender '.35 Parijs It; 11.20 London Reg; 12.40 Iveulenj 13 20 Brussel VI; 14.20 Diversen; 15.05 Deutsch». ender; 16.20 Keulen; 17.50 Parüs R; 18.20 Lon- on Reg; 18.40 Keulen; 20.20 London Reg; 22.20 arlUn; 1 8 Bri iel VI; I Dtvei 10.35 Droitwich; 14.20 London Reg; 15.50 Drolt- •h; 18.20 Diversen; 19 Droitwich; 20.30 Wee-i i of dlv.; 21.20 Droitwich \genda Donderdag, 28 November. Re-hoboth, 8 uur^ Jaarvergadering Kring Leiden van A. R, Propagandaclubs. De avond-, nacht- cn Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 23 tot en met Vrijdag 29 October a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telef. 552 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. KATWIJK a.d. RIJN OPBRENGST UNIECOLLECTE De Uniecollecte ten bate van het Chr. On- ?rvvije, die zoowel in de Herv. als in do Geref. Kerk werd gehoüden, heeft in tovaal opgebracht de som van f 57.04. KATWIJK AAN ZEE GEGUND. Aan 'den heer G. de Best, aannemer alhier, is gegund hei verbouwen van twee wonin gen alsmede het bijbouwen van een bene- denhuis aan het Vuurbaakspad alhier, voor de som van f 6790. Het werk staat onder leiding van architect G. J. v. d. Togt to Boskoop. Ds. INGWERSEN NAAR DIEPPE Naar we vernemen gaat Ds. Ingwersen iri de tweede helft van November weer een reis naar Dieppe (Frankrijk) maken waar, hij de zeekerk „Bethsaida" vertegenwoor digt. SCHOORSTEENBRANDJE Ten huize van A. N. in de Stationstraat werd door buren een schoorsteenbrandje gebluscht. KOUDEKERK NED. HERV. GEM. Het verjaringsfonds voor de Ned. Herv. Kerk, leverde over September het mooie be drag op van f 30.82 en het plan 1936 nog f 10.75. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de gemeentepolitie zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgende gevonden! voorwerpen: Een zakdoek waarin eenig een portemonnaie met inhoud. LEIDERDORP GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente teren. Aanwezig aïe leden. De voorzitter memoreert in het kort het overlijden van raadslid G. Groenendijk, dezen schetsende als een trouw medewerker waar het de belangen van de gemeente betrof en die ook gaarne de vergaderingen van de-a gemeenteraad bijwoonde. Door de raadsleden werden deize woorden gaande aangehoord. Hierna werd overgegaan tot het onder zoek van den geloofsbrief van den heer L. C. Snel. die door den voorzitter van het cen traal stembureau is benoemd verklaard tot «lid van den Raad, wegens het niet aanne men der benoeming door den heer A. van Leeuwen, in de vacature Groenendijk. Dc commissie van onderzoek adviseert tot toe lating. Het suppletoir kohier hondenbelasting -wordt overeenkomstig het voorstel van B„ en W. voor 1933 vastgesteld op f 23.50. Overeenkomstig de circulaire van den Minister van Sociale Zaken stellen B. en W. voor de brandstoffentoeslag voor de werk loozen te bepalen op maximum f 1 en in verband daarmede een ingekomien adres van de Chr. Besturenbond voor kennisgeving aan te nemen. Waartoe wordt besloten. Bij de rondvraag informeert de heer D. de Haas of zonder goedkeuring van den Mi nister mag worden afgeweken van de leef tijdsgrens van 60 jaar, daar deze grens in dertijd is vastgesteld om nog in de steun regeling te mogen worden opgenomen, Spreker wilde dit gaarne brengen op 65 jaar. De voorzitter zal dit onderzoeken. Daarna sluiting LISSE Ds. G TICHELAAR Naar wij vernemen hoopt Ds. G Tichelaar Ned. Herv. Pred. alhier, na maandenlang ziek te zijn geweest, Zondag 14 November weer voor het eerst voor zijn gemeente den Dienst des Woords voor te gaan. RAADSAGENDA De Raad dezer Gemeente komt in open bare vergadering bijeen op Donderdag as. des namiddags om 4 uur voor de volgende agenda: Verzoek van de R.K, Vereeniginj tot verschaffing en bevordering van opvoe ding en onderwijs ten behoeve van den! landbouw- en luinbouwenden stand in hè* Bisdom Haarlem, om op grond van art 2.' tweede lid der Nijverheidsonderwijswet de wenschelijkheid en noodzakelijkheid to verklaren van het organiseeren bulante landb.-cursus voor meisjes in dezo gemeente; om werkloozen, die een wachtjaar moeten maken alvorens weer uit de werk loozenkassen te kunnen trekken en die op grond van gezinsinljomsten voor geen werk loozensteun in aanmerking komen, bij cl< gemeente te werk te stellen; 3. Conversie van geldleeningen; 5. Ingek. stukken en mededeelingén. NED. HERV. KLEUTERSCHOOL Ten bate van de Ned. Herv. Kleuterschool zal Woensdag een gezellige middag en avond worden gehouden. Er zullen allerlei vermakelijkheden aanwezig zijn benevens een fraaie handwerkstand. MOTORONGEVAL Zekere L. uit Den Haag reed met zijn motorrijwiel op den Heerweg alhier toen! plotseling de voorvork brak en de de be rijder op den weg smakte. Hij werd opge nomen met een gebroken neus en ontvellin gen en bekwam tevens een lichte hersen schudding. Hij werd per auto naar zijn! woning te Den Haag vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6