DINSDAG 26 OCTOBER 1937 EERSTE BLAD PAG. 2 Regeering-Van Zeeland heengegaan Gouverneur der Nationale Bank met „verlof' Een radio-rede na de groote beslissing Na een bijeenkomst van den minister raad, welke twee uur heeft geduurd, heeft de Belgische minister van onder wijs Hoste aan de wachtende journa listen medegedeeld, dat de regeering collectief aan koning Leopold haar ontslag had aangeboden. Van Zeelands collega's-ministers hebben hem gezamen lijk een brief doen toekomen, waarin zij hem hun vertrouwen betuigden en hun aanhankelijkheid. Hoewel men in Brussel op het nieuws van 'de demissie van het kabinet reeds voorbereid -was, bracht de gebeurtenis zelf toch nog groot opzien te weeg, hetwelk ongetwijfeld ■werd versterkt door de verlof-aanvraag, door Franck, den gouverneur der Nationale "Bank, aan den koning gericht. F r a n c k en Van Zeeland waren gedurende het tijd vak, waarover zich momenteel de bemoeie nis der Belgische justitie uitstrekt, gezamen lijk beheerders van België's voornaamste fi nancieele instelling. Franck, wiens ■pensioen op 1 Januari a.s. zou ingaan, heeft Hhans een vacantie voor den duur van drie maanden bekomen, hetgeen beteekent, dat hij zijn functie niet meer zal hervatten. De „Nation Beige" schrijft over deze din- 'gen. dat het experiment-Van Zeeland, het welk onder toejuichingen werd begonnen, •geleid heeft tot een warboel van de ergste soort, waaronder de elementen van vertrou wen. orde en stabiliteit bijna zijn verloren gegaan. Van Zeelands lijforgaan, de „Indépen- 'dance Beige" besluit zijn beschouwing als volgt: „De heer Van Zeeland herneemt thans zijn Vrijheid. Deze vrijheid zal het hem mogelijk maken na 30 maanden lang alleen aan het •welzijn van de natie te hebben gedacht, ook eindelijk een weinig aan zichzelf te denken. Hoewel hij ten volle mocht slagen in rijn merkwaardige economische, financieele en sociale politiek, heeft men nimmer opgehou den den eersten minister op de laagste ma nier te beleedigen en aan te vallen. Eindelijk ral de heer Van Zeeland in het volle licht van de gerechtszaal zijn eer kunnen verdedi gen, welke aangevallen is door persschui- tners, indien het woord pers hier wel kan worden gebruikt. De een na den ander zul len de lasteraars tot hun nadeel ondervinden Vlat er nog rechters zijn in België en de at mosfeer zal eindelijk gezuiverd worden. Een radio-verantwoording De afgetreden premier heeft gisteravond voor de microfoon een rede gehouden waar- In hij o.a. verklaarde: „Enkele uren geleden heb ik aan den ko- hing het collectief ontslag van het kabinet overhandigd. De twee regeeringen, die ik de "eer had te presideeren, waren gevormd on- Vler het teeken der meest ruime nationale •unie. Dit was het eenige klimaat, onder het- elk het werk van het economische herstel en van de nationale opbeuring, die het land oo zijn redding noodig had, kon bloeien. In de afgeloopen maanden werd de atmos feer van eenheid en onderling begrip ver stoord. Een vage ontevredenheid, die niet juist kon bepaald worden, heeft elementen aangetast, waarop ik niet he-b gerekend en zonder welke de nationale unie mij niet denkbaar voorkomt.. Zoo ontstond langzamerhand een verwarde politieke toestand, die met den dae zwaarder drukte op de initiatieven en het beleid der regeering. Tegelijk met het ontbindende werk ont wikkelde zic-h in het land een hatelijke cn steeds hernieuwde lastercampagne. De oppo sitie, die niet bij machte was, de regeerinz in haar politiek zelf te treffen, nam haar toevlucht tot methodes, die een land, dat zelf respect heeft, onwaardig zijn. Deze oppositie richtte haar aanvallen op personen en had het hierbij vooral gemunt op het hoofd der regeering. In een dergelijke atmosfeer kon geen vruchtbaar werk geleverd worden. Tijdens een korte afwezigheid, waartoe mijn gezondheidstoestand mij had ge dwongen, is de toestand verslechterd in plaats van verbeterd. Persoonlijke aanvallen werden mot vernieuwe kracht gevoerd. Tenslotte re zen de jongste incidenten in verband met de Nationale Bank. Ik ben van oordeel, dat deze inciden ten mii noch rechtstreeks, noch persoon lijk raken, maar ik kan er. niet vreemd tegenovar blijven, want zij betreffen het groote instituut, waaraan ik de eer heb gehad gedurende vijftien jaar in ver schillende hoedanigheden mede te wer ken. Dze incidenten dienen spoedig vol ledig opgehelderd te worden. Dit is noo dig vonr de Bank en het is noodig voer mijzelf. Met mijn vrijheid van handelen terug te nemen, zal ik daartoe ongetwijfeld het mijne bijdragen. Kortom onder dergelijke voorwaarden kan ik, in deze onzuivere politieke atmosfeer de verantwoordelijkheid niet meer dragen, de leiding van 's lands politiek in handen te houden, want het is niet meer mogelijk, dat deze regeering nog goed werk kan verrich ten. Ik betreur dit ten zeerste, want ons werk is nog niet ge-heel af: wat nog op ons pro gramma slaat was de krachtsinspanning waard, welke wij bereid waren, er aan te geven. Toch is het grootste deel onzer taak vol bracht. De economische en financieele toe stand in België is zeer gezond. De schatkist besohikt over ruime reserves. Instellingen, die ten doel hebben, eventueele moeilijkhe den te verhelpen, staan paraat Men kan er mede volstaan, er een doelbewust gebruik van te maken." Aan het slot van zijn toespraak spoorde minister-president VanZeeland zijn land- genooten aan, hun nationale leven hoog te houden om het land zijn verheven en sterke plaats te doen behouden, welke het zioh heeft verworven. Wat hem persoonlijk aanging, zeide Van Zeeland nog: „Ik wacht met volle vertrou wen op het oordeel, dat het land verder over ;mijn beleid zal vellen." „Me! dif weer nog op de lief s?" „Ja, dat houdf je fif; je moei foch iels voor je gezondheid doen! „Nee die is goed I Verkoud heid en rheumatiek haal je op je hals!" „Geen sprake van, afs je maar bijfijds Aspirin neemt." Aspirin Oranjebahden»Say©*.-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid Wat doet ge liever? DUUR WONEN in een huurhuis en Uw leven lang huur betalen? of GOEDKOOP WONEN IN EEN EIGEN HUIS en toch In 20 Jaar het hnis geheel afbetalen? HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA- LEN of het RENTEBEDRAG GEBRUI KEN om nw schold af te lossen? Vraagt een prospectus aan bij de N.V. BOUWKAS „ROHYP" SPUISTRAAT 219/221 AMSTERDAM (C.). DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Vliegtuigbom valt op Fransch oorlogsschip Brandt doch geen slachtoffers Terwijl te Parijs nog beroering he-erscht over het luchtbombardement, waaraan 't Fransche vrachtschip „Oued Mellah", is blootgesteld geweest, heeft opnieuw een watervliegtuig van onbekende natio naliteit een schip aangeval'en. Ditmaal was het de Fransche jager 91, die aan de noordkust van Minorca door een Iuchtbom werd getroffen, zoodat er aan boord brand ontstond. Volgens de eerste berichten zoude» er geen s'aehtoffers zijn. De kapitein van de „Oued Mellah". die te» !Port Vendres arriveerde, verklaarde, dat zijn schip kwam van Casa Blanca en op weg was naar Port Vendres. 's Avonds om 5 uur vlogen op vijftig mijl ten Oosten van Barce lona twee vliegtuigen over het schip. De kapitein kon de onderscheidingsteekenen van de toestellen slecht onderscheiden; al leen kon hij zien, dat rij een donkergrijs kleur hadden. Het waren tweemotorige twee dekkers met gTOote drijvers. Een der vlieg tuigen wierp twee bommen. Een der bom men viel op de voorplecht, de ander kwam in het ruim terecht. De kapitein gaf zich on middellijk rekenschap, dat het schip ernstig was getroffen en na S.O.S.-seinen te heibbeu uitgezonden, gaf hij order het schip te ver laten. Nader is Ie Marseille bericht ontvangen, ilat de „Oued Mellah" is gezonken. Luchtaanval op Barcelona Uit offieieele bron wordt vernomen, dat verscheiden vliegtuigen der nationa'isten, afkomstig van Palma de Majorca, Premia de Mar Mataro Perello hebben gebombar deerd. Op het bericht, dat de vliegtuigen naar Barcelona onderweg waren, stegen onmid dellijk vliegtuigen der Valencia-regeeringop. die er in slaagden twee Savoya's neer tc halen. Het eene stortte in zee en het andere sloeg nabij Moncada te pletter. De inzittenden van het laatste toestel wa ven Italianen, De non-interventie- arbeid Eden houdt besprekingen De houding van Rusland De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, heeft gisteren besprekingen gehad met C orb in, Grand i en Woer m a n n, inzake de vraagstukken der non interventie. Corbin had eenige dagen te Parijs doorgebracht, alwaar hjj met minis ter Delb os van gedachten heeft gewis seld. Hij heeft Eden in kennis gesteld met de zienswijze der Fransche regeering. Intusschen ging te Londen het gerucht, dat de Russische regeering aan haar ge zant Maisky opdracht zou hebben gege ven, de niet-inmengingscommissie mede to deelen, dat de Sovjet-Unie niet langer bij wil dragen in het fonds van de commissie. Reuter verneemt, dat de mogelijkheid, dat de Sovjet-Unie een dergelijken stap zou nemen, niet ter kennis van het Foreign Of fice is gekomen. Zelfs indien de Sovjet Unie hiertoe zou besluiten, zou dat nog niet noodzakelijkerwijze meebrengen, dat de Sovjets zich uit de niet-inmengingscom missie zouden terugtrekken. De anti-joodsche actie in Danzig Relletjes richtten groote schade aan De Schade, welke bij de jongste anti-Jood- sche relletjes in Danzig is aangericht, wordt op 100.000 Danziger guldens geraamd. In een officieel communiqué, dat omtrent de incidenten is gepubliceerd, wordt ver klaard, dat de nationaal-socialistische partij niet verantwoordelijk is, dat de autoriteiten de schuldigen zullen straffen en dat de partij „andere methoden" zou toepasser.. Verscheiden joodsche families, o.a groo te industrieelen, zouden voornemens zijn, de stad te verlaten. Aangezien ook vele Poolsche Joden schade hebben geleden, heeft de Poolsche commis- 5-generaal bij den senaat van de vrije stad een protestnota ingediend tegen de pas siviteit van de autoriteiten van Danzig. In de nota wordt er op gewezen, dat het toelaten van de boycot en de uitspattingen hierbij de belangen van de Poolsche burgers hebben geschaad en een schending zijn van de overeenkomsten tusschen Polen en Dan zig, in het bijzonder van de protocollen van 13 Augustus 1932, waarbij de senaat zich verplicht heeft, iedere demonstratie tegen een vijandigen aanval op Poolsche onder danen te voorkomen. De senaat heeft den Poolschen commissa ris-generaal verzekerd, dat maatregelen nomen zijn, om een herhaling te voorkomen en dat de verliezen, door Poolsche burgers geleden, zoo spoedig mogelijk onderzocht zullen worden. HONGAARSCH TERRORIST GEARRESTEERD De politie heeft te Luik den Hongaarschen terrorist Coloman Buday gearresteerd. Hij werd door de internaticnaé politie gezocht, omdat men hem verdenkt, twee jaar geleden een schot te hebben gelost in de vergade ring van don Volkenbond. EEN HOUTVESTERSWONING WEGGESPOELD In Bosnië zijn door den ovenvloedigen regenval de rivieren sterk gezwollen. Nabij Boegojne is een houtversterswoning met 7 personen weggespoeld. Van de menschm heeft men niets meer teruggevonden Mussolini's échec in Hollywood Vittorio M u s s o 1 in i is dezer dagen te Napels teruggekeerd van een bezoek, dat hij aan Hollywood, de bekende Californisehe filmkolonie heeft gebracht. Zijn reis daar heen stond in verband met de plannen, die de Duce schijnt te hebben voor de ontwik keling van de Italiaansche film-industrie. Mussolini wist, dat zijn zoon te New- York koel zou worden ontvangen, maar niemand verwachtte een zoo ijzige ont vangst als hem te Hollywood is ten deel gevallen. De anti-nazi-liga publiceerde een mededeeling, in de bladen van de filmbonden, waarin de filmkolonie er aan herinnerd werd, dat dit nu 't jong- mensch was, dat had „gevraagd om het voorrecht de eerste fascistische vlie ger te zijn, die de Abessiniërs zou bom bardeeren". Men begon te spreken over een door hem beschreven boek, een ge fingeerde autobiografie, waarin Vitto rio den oorlog genoemd had: „de mooi ste en volmaaktste van alle sporten" en waarin hij de bekentenis gedaan had, dat hij van bombardeeren hield. De film- -oducent Hall Roach gaf te zijner eer een partij, maar degenen, die uitgenoo- digd waren, werden door een paniek be vangen toen zij hun namen op de genoo- digdenlijst zagen, welke lijst in Hollywood schen stijl spoedig een zwarte lijst werd. Variety meldt, dat men zelfs plannen had, om een iprotest-advertentie van een heele pagina te plaatsen tegen het bezoek, waarin de namen van een honderdtal film sterren zouden voorkomen. Maar binnen dag werd de lijst te groot om gedrukt te kunnen worden althans op een pa gina. De acteurs van Hollywood waren ver ontwaardigd en zelfs de groot-mogols vap de filmindustrie waren geprikkeld. Zij had den, zooals Variety meent, genoeg zor gen met hun werk aan het hoofd. Maar er waren nog andere reden om geprikkeld tc zijn. Mussolini had eenigszins vreemd ge handeld met de producten van de studio's in Hollywood en daarvan verschillende exemplaren verboden. Hij was bovendien teruggekomen op een overeenkomst met Will Hays (Hollywoods oppercensor) om trent het leveren van een zekere hoeveel heid Amerikaansche films, maar het ergste van alles was. dat hij thans trachtte vaste voet te krijgien op de winstgevende Zuid- Amerikaqnsche markt, want Zuid-Amerika beteekende voor hem veel. Het fascisme heeft in die landen reeds aanzienlijken voortgang gemaakt. De handel is toegeno men, er is oorlogsmateriaal gezonden en militaire missies zijn uitgewisseld. Wat er nog maar ontbrak is een goed propaganda middel gelijk films zijn. Het was om deze reden, om dit middel machtig te worden, aldus The Nation, dat Vittorio ons met zijn bezoek vereerde. Zeer zeker had hij zich tevreden te stel len met een betrekkelijk onbelangrijken mentor als Hal Roach, maar hij had goede hoop op iets grooters totdat president Roosevelts rede te Chicago met den aanval op de dictators, een dringende terug roeping door Mussolini veroorzaakte. Nieuwe slachtoffers in Rusland Bela Kan en Dimitroff aan de beurt Volgens te Warschau uit Moskou ontvan gen berichten, zal de beruchte communist Bela Kun op 12 November voor de Komin tern terecht staan. Naar verluidt, zal hij er niet van worden beschuldigd, in verbinding te hebben ge staan met de Trotzki-partij tijdens de Spaansche revolutie; hij zal terechtstaan wegens zijn verraad jegens 't bolsjewisme, toen hij in Hongarije den scepter zwaaide, terwijl hij verder nog onder verdenking staat, een aanslag op Stalin te hebben be raamd. Eerst de laatste dagen hebben de kop stukken van het bolsjewisme er lucht van gekregen, dat Bela Kun aan de leiders der Hongaarsche tegenrevolutie de macht had willen overdragen, op voorwaarde dat men hem een vrijen aftocht waarborgde. Dit voor 18 jaar geleden gepleegde „verraad" zal hij thans ongetwijfeld met den dood moeten betalen. Ook de uit het groote Berlijnsche brand- proces bekende communist Dimitroff moet in ongenade zijn gevallen, omdat hij Bela Kun in bescherming heeft genomen. Zijn grootste gruweldaden heeft Bela Kun eigenlijk niet in Hongarije bedreven, doch in de Krim, waar hij bij de onder drukking der tegenrevolutie tusschen 1921 en 1923 niet minder dan 35.000 menschen heeft laten vermoorden. Daar heeft zich dit onmensch den bijnaam „Beul van Krim" verworven. DE JAPANSCH-CHINEESCHE OORLOG Taaie weerstand der Ghineezen bij Shanghai Japansch spervuur dringt hen terug Den geheelen dag werd Maandag over heel het Shanghai-front met groote hevig heid gestreden. De Japanners drijven den vijand langzaam uit zijn stellingen aan het Noorder-station naar Kiangwan. Het spervuur der Japanners verplaatst zich in Westelijke richting. Onder een moordend spervuur der Japansche oorlogsschepen hebben de Chineesche troepen zioh langzaam moe ten terugtrekken op hun tweede verde digingslinie. Van Japansche zijde wordt erkendi, dat de opmarsch ernstige vertraging onder vindt door de mijnen, die de Chineezen onder de grond hebben aangelegd en dat de Chineesche draadversperringen bijna niet te passeeren zijn. Ook hebben de Chineezen alle bruggen achter zich ver woest. Volgens Chineesche berichten hebben de Japanners getracht, de taktiek, waarmee zij in 1932 succes gehad hebben, te herhalen. Zij hebben namelijk gepoogd, troepen op den oever van de Jangtse bij Lioeho aan land te zetten ten Noorden van Wangpoe, om zoo de Chineesche troepen te Kiating af te snijden. Volgens mededeeling der Chineezen zouden voor Lioeho twintig Japarusche oorlogsschepen zijn teruggejaagd door de Chineesche artille rie. Ook elders zou een Japansche landings poging geen resultaat hebben opgeleverd. Zeer actief was ook de luchtmacht der Chineezen. Twee aanvallen zijn gedaan Hongkioe en Jangtsepoe, waarbij groote branden zijn ontstaan. De verliezen der Japanners bij den aanval op de linie Ta-Tsang-Nanziang zouden vol gens de Chineezen duizend dooden bedragen. Bovendien zouden dertig tanks buiten ge vecht gesteld zijn. De strijd in Sjansi De Japanners verklaren bij gevechten in Oc6t-Sjansi een bergpas veroverd te hébben, welke het geheele gebied van Niangtsoekwan beheerscht. Ook berichten uit Nanking ma ken melding van hevige gevechten ten Zui den van den Niangtsoekwan-pas en zij geven toe, dat de Chineesche krachten zich verder in het bergland hebben teruggetrokken. In het Noorden van Sjansi heerscht na de ge vechten van de vorige week thans kalmte. Staking in Belgische binnenscheepvaart Naar uit Antwerpen wordt gemeld is al daar een staking uitgebroken onder het personeel van den sleepdienst voor de bin nenscheepvaart. De staking is bijna algemeen. Men vreest, dat zij zich zal uitbreiden tot de geheele bin nenvaart. De stakers, een 350-tal, eischen loonsver- hooging en verkorting van hun werktijd. De patroons verklaren, dat de stakers de han gende besprekingen hebben afgebroken, De negen-mogendheden- conferentie Voorloopig uitgesteld? Gelijk men weet was het pren Zaterdag a.s. te Brussel de negen-mogenidhedcn-con- ftrentie bijeen te doen komen, ter bespre king van den toestand in het Verre OostPn. De Belgische regeering zou daarbij als gast- vrouwe optreden. Thans bestaat het ver moeden, dat een en ander eenige dagen zal moeten worden uitgesteld, in verband met het aftreden van 't kabinet-Van Zeeland. Aangezien omtrent den duur der Begische kabinetscrisis moeilijk voorspellingen kun- worden gedaan, is er echter in>zaké de Pacific-besprekingen nog geen enkel besluit genomen. Troebelen in Banalore Het vooraanstaande Congres-lid N a r i- i a n. die het ondanks het verbod van dc regeering van Mysoze had gewaagd een tóe- spraak tot de Indische studentenwereld te houden, is door de politie in arrest gesteld. Een groote menigte trok zich samen en deed een aanval op het politiebureau. De politie i de de bgtoogers met behulp van dien gummistok uiteen drijiven. Toen zij hierin niet slaagde, zag zij zich gedwongen van de vuurwapenen gebruik te maken, met het gevolg, dat zestig personen gewond werden en naar bet ziekenhuis moesten worden overgebracht. Nariman is vervo'gens uit don staat gedeporteerd. Te Bombay zijn uit pro tst hiertegen op markten noch beurzen zaken gedaan. KABINETSCRISIS IN TURKIJE De Turksche premier Ismet Inönii heeft aan Kemal Ataturk het onts'ag van zijn kabinet aangeboden. Aan Djelal Bayer is daarop de vorming van een nieuwe reges- n-ng opgedragen. De correspondent van „Ce Soir" te Tunis me'dt, dat de vroegere Italiaansche socialis tische afgevaardigde Cost a met vier met gezellen ontsnapt is van het eiland Lampa- dusa, waar zij sedert lang wegons een poli tiek delict waren geïnterneerd. Zij zijn met een vaartuigje te Tunis aangekomen. DE NAZI'S IN HONGARIJE Tijdens een te Boedapest gehouden bijeen komst is de fusie tot stand gekomen van zeven partijen der uiterste rechterzijde. De 'eiders dezer partijen hebben ontslag geiu,- men of zullen ontslag nemen. Zij hebben er toegestemd den nieuwen leider te erken nen. Deze verschillende partijen vormen voor taan één nieuwe Hongaarsche nationaal- socialistische partij. De leider deecr bewe ging is majoor S zal assy. GEMENGD NIEUWS Auto botst tegen lichtmast Twee gewonden Een muziekgezelschap uit A m s t e r dam keerde per vrachtauto van de firma T. uit Amsterdam en bestuurd door den chauffeur De P. van Den Helder Den Haag naar de hoofdstad terug. Dobr slaap overmand geraakte de chauffeur de macht over rijn stuur kwijt, waardoor de auto ter .hoogte van de openbare school te Halfweg aan den overkant van den weg terecht kwam. Daar reed hij eerst een tiental betonnen paaltjes omver en botste daarna tegen de mast van de natriumver- lichting. Deze botsing was zoo hevig, dat ffy bic syn gfielt urfl sten verstuyuen,&ie coop tabaeft en buyven Zoo zeiden onze voorvaad ren. Maar daar „sogen sij hun taback" met niet minder smaak om; geurige en milde tabak, met zorg gemêleerd en lang van sneê. Zoo kunt U ze tegenwoordig nog rooken. Oub-fioKanbscRé Pijptabak SCHOUT 15cl. COOPVAERT 10ct. de mast afknapte, en de auto binnendrong, I zoodat deze nagenoeg geheel werd ver- I nield. Van de inzittenden werd de heer Van E. uit Amsterdam ernstig gewond. Hij I lag op een der banken te slapen en kon zich dus niet tijdig uit de voeten maken. Hij bekwam een hersenschudding en een ernstige hoofdwonde. Een tweede inzitten- de werd minder ernstig aan het gelaat ge- wond. Onmiddellijk werd dokter Kuipers gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was om den gewonden de eerste hulp te ven leenen. De heer v. E. werd iper auto van de G.G.D. uit Amsterdam naar het Wilhelmi- na-gasthuis overgebracht. De gemeentepolitie van Halfweg was spoedig ter plaatse en heeft een onderzoek ingesteld. De brokstukken van de verniel de vrachtwagen werden later naar Half weg gesleept. Aanvaring Duitsch en Zweedsch schip in botsing Zondagmiddag omstreeks half vijf heeft in de Petroleumhaven onder Pernis een boi- sing plaats gehad tusschen hot inkomende Duitsche s s. Elsa Esberger van de Reederij i Esberger uit Hamburg en het aldaar üg-4 gende Zweedsche s.s. Gustav E. Reuter. 1 Van de Router, die bij de terreinen van I de A. P. C. lag, zijn midscheeps aan stuur- I boordzijde eenige platen ingedrukt, zonder dat evenwel het schip water maakte. De j oorzaak van de botsing wordt onderzocht; vermoedelijk is he-t Duitsche schip uit hel roer geloopen. Een bezoek aan het „Vier-landen-punt" Nederland als altijd gastvrij België's welkom: zandzakken en prikkeldraad (Van i Duitschen correspondent) Vaals. Wij willen van dit Zuid-Limburg- sche stadje geen woord kwaad vervellen. Een wandeling naar het beroemde Vierlan- denpünt is zelfs zeer aanbevelenswaardig. Maar dan moet het zomer zijn. Op een voch- tigen herfstavond is Vaals evenais de re6t der wereld onherbergzaam. We waren echter dien middag na een lan- reis in Aken aangekomen. En een ieder, die langen tijd in den vreemde heeft geleefd, kent dit gevoel: wij moesven en zouden even over de Nederlandsche grens, die zoo nabij was. Voor den hoofdingang van het „Stadt- theaver" vonden wij de trams van lijn 2 en lijn 12. die beide naar Nederland gaan. In den regen bestudeerden wij de dienstrege ling niet al te nauwkeurig. Het gevolg was, dat we in de verkeerde vram stapten en niet Nederland, doch juist voor de grens te recht kwamen, in de buurtschap Blumen- thal. Dan te voet maar verder. Een „Zollbeam- ter" was er niet te zien. In het helder ver lichte gebouwvje naast de zwart-wit-roode boomen, die den weg versperden, troffen wij een S.S.-man, die de gebruikelijke vragen stelde, of hii onzen pas mocht zien en boven al, of we geen deviezen meenamen. Daarna mochten we het stukje niemandsland over schrijden, dat leidde naar de rood-wit-blau- we boomen. waarbij een onzer vaderland- sche douaniers od wacht stond. „Uw pas asjeblieft!" „Graag, maar laten we dan even naar binnen gaan, want' anders verregent het ding!" „Gaat u uw gang maar, meneer, wij willen uw pas alleen maar zien, als u dien niet bij zich zou hebben". En zoo waren wii dan na langen tijd terug in het vaderland. De ontvangst in Neder land was zepr karakteristiek, doch weinig hartelijk. Het stortregende namelijk en er viel op svraat geen sterveling te bekennen We vluchtten een café binnen, waar we in barre eenzaamheid, de tram afwachtten, die ons weer zou terugbrengen naar het „Stadt- theater" in Aken De S.S.-man aan de Duitsche grens contro leerde ons vhans in de tram. „Nu al terug?" En dan met een knipoogje: „U is zeker even cigaretten wezen halen?" Men zal toegeven, dat niet bepaald eer wereldreis ertoe noodig is. om zooveel le beleven, als ons hierboven weereeeeven dervaren in Vaals. En toch was dit wederva ren veel en veel interessanter dan we op 't mo ment konden begrijpen. We zouden zulki nas een paar dagen later beseffen Nogeens namen wij in Aken de tram naar de grens. Ditmaal gingen we echter niet naar Vaals, doch naar Herbesthal in België. Het was een mooie rit door een heuvelach tig landschap. Plotseling echter hadden we geen oogen meer voor de gezellige uitspan ningen. de typische boerderijen en de pitto reske vergezichten. Wij staarden slechts naar Spaansche ruiters, zandzakken en groo te rollen Drikkeldraad, zooals men ze in Ne derland slechts gezien heeft tijdens den we reldoorlog aan de opritten der groove brug gen over onze rivieren. Het wemelde plotseling van uniformen. Khaki- kleurige soldaten en douaniers, donker blauwe rijksveldwacht en zwarve conduc teurs, w^nt wij moesten onze tram verlaten en in een andere tram overstappen, daar het Duitsche materiaal met inbegrip van perso neel de Belgische grens niet mochi' passee- We werden als het ware omsingeld en op een hoop gedreven door allerlei gewapen- n geüniformeerde mannen. De pascon- vrole en 't douanenonderzoek waren enorm streng. Tusschen allerlei griezelige dingen van puntig ijzer- en »prikkeldraad werden wij tenslotte het Koninkrijk der Belgen bin- nengeloodsd. En we herinnerden ons, dat in dit land nogeens zoo vriendelijk ont vangen waren. Dav gebeurde in 1918, ergens tusschen Eijsden en Visé. Dochtoen wa- 't de Duitsche bezettingstroepen, die, nu ja, recipieerden. En plotseling zagen wij in, dat ons korte, hopeloos verregende uitstapje naar Vaals toch nog een „Erlebnis" was geweest'. Daar heerschte absolute rust. Hier speelden twee landen verstoppertje achter Spaansche rui ters en zandzakken. Daar waren geen sol daten en zelfs geen politie. Hier stiet men op een mobilisatie in zakformaat. Nieuw België Doch we mogen ook weer niet te hard oor- deelen. Dat ontdekten we maar al te spoedig, toen we een half uurtje later arriveerden in Eupen. Op een wandeling door de hoofd straat, die aan dit sinds den oorlog zoo veel genoemde stadje het' karakter geeft van een streekdorp, vonden wij om te beginnen in zeker wel de helft der étalages een over vloed van Duitsch drukwerk, dat men bui ten de Duitsche grenzen wel nergens volledig vertegenwoordigd ziet. Zelfs „Der Stürmer" en „Das Schwarze Korps", die wij curiositeitshalve eens wilden meenemen naar Nederland en die toen aan het grens station Bentheim volgens alle regelen der kunst door de politieke politie in beslag ge nomen werden, optbraken in dit overwe gend kavholieke stadje niet. In een café, waar we een ons overvallende regenbui trachtten te ontkomen, viel het ons op, dat we zeer wantrouwend werden begluurd en de openlijke vijandigheid was zelfs zoo groot, dat wij den waard, die eens pools hoogte kwam nemen, maar meteen vertel den. dat we Nederlander waren. De gasten, die binnen kwamen, begroetten hun beken den met een fluisterend „Heil Hitier!' Ei werd voortdurend gezongen en men legde een kennelijke voorkeur aan den dag 'voor het Horst-Wessel lied. Het is verboden, dit in België te zingen. Dit verbod werd ontdo ken door alleen de melodie uil' te loeien, ter wijl de tekst ir een onnoozelo hymne op een of andere voetbalclub was veranderd. Wij hebben het niet bij die eene bezoek aan Eupen gelaten. We hebben zelfs heel _,Neu-Belgien" in Duitschland heeft men dien naam gegeven aan het land van Eupen, Maimedy en Sankt Veith, de streek dus, die het Rijk na den wereldoorlog aan België moest' afstaan bereisd. Het is moeilijk, een oordeel te vellen. De tegenwoordige Duitsch-Belgische grens is ter hoogte van Nieuw-België een paskwil. Ten zuiden van den Akenschen Hout kan men zeker wel een half uur met een auto over een mooien breeden weg rijden, dia Duitsch is. Deze weg wordt ergens gesneden door een snoorlijn. En op die spoorlijn riet men dan opeens de bekende Belgische bord jes, waarop in hei' Nederlandsch en in het j Fransch twee talen, welke in deze omge ving geen sterveling verstaat het verbod j te lezen staat, om de „voie ferrée" oftewel .ijzeren weg" te betreden. Hoe dat mogelijk is? Wel. heel eenvoudig Hei' land ter linker- en ter rechterzijde van dezen Duit schen weg is Belgisch België is zeer correct De Duitschers in Nieuw-België en wan neer men de politie, de ambtenaren, de sol daten en nog een paar immigranten nipt meetelt, dan wonen daar alleen maar Duit schers! hebben ondanks val van uitzonde- ringsmaatregelen een vrijheid van beweging, welke hun in het land hunner droom en nooit ten deel zou vallen. De minderheids rechten worden door den Belgischen staat misschien zonder enthousiasme, maar dan, toch in elk geval met prijzenswaardige stipt heid geëerbiedigd. Wij konden ons persoon lijk ervan overtuigen, dav alle vertegenwoor digers van den staat heel wat beter Duitsch' spreken dan zij elders Vlaamsch plachten to klappen. Alle offieieele papieren zijn van een goeden Duitschen tekst voorzien. Het onderwijs en de rechtspraak prkennen da Duivsche taal als gelijkgerechtigd. Maar in economisch opzicht gaat het de zen aangetrouwden Belgen uitgesproken slecht. Het beetje industrie, waarvan dit land vroeger leefde, is te. gronde gegaan en in Nieuw-België twijfelt niemand er aan, of de regeering van Brussel heefi' dit bewust met allerlei kunstgrepen bewerkt Nieuw- i België leeft grootendeels van den werkloo- zensteun. Dezer dagen heeft de regeering van Berlijn plechtig de onschendbaarheid der Belgische grens gegarandeerd. Zij heeft daardoor j Nieuw-België aan zijn lot. overgelaten. Het is niet moeilijk, om te schamperen, dat er alweer een bladzijde uit „Mein Kampf" "re- scheurd is, de politieke geloofsbelijdenis waaruit reeds Zuid-Tirol, Elzas-Lotharingen, 1 Silezië, de Corridor en Oostenrijk vroeger werden geschrapt. Men kan de zaak echter ook anders bekijken. Een. staatsman, die „oude plunje" meebrengt, verdient in be- paalde omstandigheden eerder lof dan blaam, wanneer hij den moed heeft, om deze af ve werpen. Maar tot dit inzicht zal Nieuw-België, j voorzoover wij dit land kennen, nooit ko men Ouderen onder ons zullen zich herin neren dat hier vroeger de grenzen bijeen kwamen van Duitschland, Nederland. Bel gië en Moresnet, welk laatste 6taatie sinds den wereldoorlog in België is opgegaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2