OudeBoll STADSNIEUWS DONDERDAG 21 OCTOBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Archief der secretarie van de stad Leiden BELANGRIJK BOEKWERK Ter boekdrukkerij van J. J. Groen en Zn. N.V. alhier is versohenen „Archief der secre tarie van de stad Leiden 12531575", inven taris en regenten, samengesteld door Mr. Dr. J. C. Overvoorde, in leven gemeente-archiva ris van onze stad. Het gemeente-archief verkrijgt in dit werk een belangrijke aanwinst bij zijn inventarissen en requesten. Immers t dit nieuwe werk betreft het eigen lijke archief der stad Leiden en wel het oudste gedeelte van 1253—1575. Zulk een werk is tot nog toe slechts van enkele archieven in den lande aan- Aan het voorwoord van den heer Ver- burgt ontleenen we het volgende: „Deze Inventaris en Regesten zijn van meer dan één hand. Van mijn voorganger mr dr J- C. Overvoorde nam ik het door hem bewerkte over en zette de taak voort ter voltooiing. Piëteit verbiedt mij zijn ar beid te beoordeelon. Een belangrijk aandeel in dit werk heeft de wetenschappelijke as sistente A. J. Versprille. Aan mr S. J. Focke ma Andreae, voorheen archivaris van Rijn land, ben ik dank verschuldigd voor zijn woord van inleiding: De verhouding van 't Leidsche stadsbestuur tot het College van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland. Het werk loopt over het tijdvak 1253 tot 1575. 1253 is het jaar, hetwelk het oudste archiefstuk draagt en 1575 geeft aan, dat 't «eerste gedeelte van het Archief der Secre larie eindigt met 157-1, het bekende jaar van Leiden. Na het roemrijk ontzet vangt een nieuwe ontwikkeling der stad aan op wetenschappelijk, oeconomisch en staats rechtelijk gebied. De oprichting der hooge- school, de bloei der nijverheid, inzonder heid die der lakennering, de verandering <ler stedelijke regeering door prins Willem ■van Oranje, zijn hiervan de meeet zeggen- !de getuigen. De afdeeling in den Inventaris: Stukken betreffende het beleg en ontzet, valt formeel buiten hot kader der overige, welke volgens een ander leidend beginsel zijn gevormd. Maar deze stukken zijn te allen tijde bijeen gehouden wegens hun onvergelijkbare waar de en mochten niet verspreid worden onder de andere deelen van den inventaris". Het boekwerk tet ongeveer 700 bladzijden ën bevat een duidelijke inhoudsopgave. De inventaris duidt de stukken naar hun uit le lijke vorm in 't kort aan; de registers geven den inhoud der stukken. Een omvangrijk werk van groote beteeke his is hier tot stand gekomen. Vondel en de schilderijen in het Amsterdamsche stadhuis Herdenking van Vondel door H. v. d. Waal Voor de Vereeninging Lucas van Leyden heeft de heer H. van de Waal, assitem' aan 't Prentenkabinet der Rijks-univer- siveit te Leiden gisteravond een lezing gehouden over: „Vondel en de schilde rijen in het Amsterdamsche Stadhuis." Spr. begon met te wijzen op de verschillen de opvattingen, die over dit onderwerp be staan, en op de beteekenis in dezen van de systematische rangschikking der gedichten in de nieuwe Vondeluitgave van Albert Verwey, met name voor de zoo vaak mis duide gelegenheidsgedichten. Spr. vroeg zich af, of niet een onderzoek van de tradi ties, die golden bij de uitbeelding van 's Lands oudste verleden, kan leiden tot een inlicht in het noodlottig conflict, dat tot de verminking van Rembrandt's Claudius Ci- yilus heeft geleid. Uitvoerig staat spr. ver bolgens stil bij de verschillende vroegere uitbeeldingen van scènes uit' den Opstand der Batavieren tegen de Romeinen en toont aan, dat men steeds den eigen tijd in dat roemrucht verleden zag weerspiegeld, onge^ veer zooals voor de Christelijke „typologie" bet Nieuwe Testament de voortzetting van het Oude gold. Deze parallelliteit in het ver loop der gebeurtenissen werd vooral door Grotius ook op de politieke en cultureele toestanden overgebracht; de klassieke getui genissen van een bijzondere vriendschap ituschen Batavieren en Romeinen verstrek te t de opvatting van een reeds in die dagen hoogen trap van beschaving. Hoe men zich die samenleving liefst voorstelde, blijkt o.a duidelijk uit een reeks schilderijen van Otto yan Veen en uit een boek van diens hand. door den Italiaan Tempesta geïllustreerd. In „de Batavieren" eerde de 17de eeuw vóór alles de voorvaderen, die den strijd tegen Spanje hadden gewaagd. Meer nog dan zyn treurspel „de Batavische Gebroeders" zijn iVondel'e Gelegenheidsgedichten in 't alge meen volkomen in overeenstemming met deze „doorzichtige" manier van aanduiden. De werkelijkheid wordt er weliswaar uitge beeld, maar tegelijkertijd tot een hooger, ideëeler plan opgeheven; zóó alleen is ook het naast en door elkaar voorkomen van realiteit en allegorie te verklaren. Met tal van citaten voornamelijk schilderingen der stad Amsterdam bewijst spr., dat ïVondel's gelegenheidsgedichten gekenmerkt worden door deze bewuste heroïscering. Hef beeld, dat Rembrandt ons van de stad zijner inwoning heeft nagelaten hiermee vergelij kend, gebruikt spr. den term „Entheroisie- rung", welke door Weisbach uitsluitend ■werd toegepast op de bijbelsche voorstel lingen van den meester, die deze bovendien als typisch protestantsch kenschetste. Spr. meende, dat voor een uitbeelding als b.v. Rembrandt's Adam en Eva men zich be zwaarlijk op Luther kan beroepen en vroeg zich af, of deze „Entheroisierung" niet veel eer kenmerkend genoemd mag worden voor een aesthetische geaardheid in het alge meen, die zich overal in 's meesters werk openbaart. Ook dit werd met vele voorbeel den toegelicht. Deze overwegingen aldus spr., kunnen tot het inzicht leiden, dat die punten, die voor den tijdgenoot het onder werp belangrijk maakten, door Rembrandt nimmer op de vereischte wijze kónden wor den behandeld, maar tevens kan de histo ricus zich hierdoor een standpunt verwer ven, waarin hij zich van het recht tot aan klacht en de plicht tot verdediging gelijke lijk omslagen mag achten. Te betreuren blijft het, dat de picturale kwaliteiten der wel aanvaarde schilderijen zoo oneindig ver staan, eenerzijds beneden Rembrandt s schepping, anderzijds evenzeer beneden het peil van b.v. Vondel's soortgelijke verbeel dingen. al bespeurden (en apprecieerden!) de tijdgenooten allereerst de oppervlakkige overeenkomst. Het feit, dat onze beeldende kunstenaars in tegenstelling met die uit andere landen er nooit in geslaagd zijn dergelijke visies waardig tot uitdrukking te brengen, heeft stellig ten onzent tot de minachting voor „de allegorie" bijgedragen Tot slot waarschuwt spr. voor de opvatting al§ zou hij Vondel en Rembrandt als vol maakte antipoden hebben willen voorstel len. Heeft men eenmaal hun zoozeer uiteen loopend e werkwijzen aanvaard, dan open baren zich in heider kunst op aangrijpenüe en uitzonderlijke wijze de hoogste men»che- lijke eigenschappen: de deeernis en wel m het bijzonder de liefde van den vader voor den zoon. Gedurende de pauze van dezen eersten avond in dit seizoen, die door vele niet-Leidenaars werd bezocht, werd de ten toonstelling van Zwarte-kunst-prenten be zichtigd, terwijl tevens de gebruikelijke ge legenheid bestond kennis te nemen van de laatste aanwinsten der bakery. Voordrachtsavond NELLY ROELOFSWAARD Maandag 1 November a.s. zal Nelly Roe- lofswaard, voordrachtkunstenares, te Den Haag, in de Kleine Stadsgehoorzaal een voordrachtavond geven, begeleid door Mal- ka Slusewsky, pianiste te Den Haag. Mede werking zal verleenen Rosa Spier. Solo- Harpiste aan het Concertgebouw Orkest te Amsterdam. EX ANIMO Het kerkkoor „Ex Animo'* alhier behaal de op het najaars-zangeoncours, uitgeschre ven door Slikkerveers Chr. Mannenkoor, een le prijs in de le afdeeiing met 356 punten. BURGERLIJKE STAND U weet „Wie goed leeft, leeft dubbel" en „Wie goed geeft, geeft dubbel" Hebt Gij Uw bijdrage al op post rekening No. 302400 van den Penningmeester van het „Caril lon- Comité Stadhuis Leiden" overgeschreven? BEVALLEN: M aardekooper—Kantebeen d I Slerav Polanen d S KUhnv d Ber? z Voolis d M Oasevoortv d Voord z C P Stigter—de Mol d Zunderman—v Raaü d OVERLEDEN. K v d Hoogt m. 67 J. GEHUWD: M L J Arnoldy en J P M v Leeu wen R J Goldenberg en J M de Brabandei Ph Olman en C J Hillebrand - P J v Sti mane J M Stikkelorum en S Vermond G v Westbroek en G Bejj PA Zlrkzee wedr en A K Tegelaar H J Bruggeman en G Ruiter H J Brugeman en G Ruiter MA Bilder- beek wedr en H I Neuteboi i C M Devilee ONDERTROUWD: J A Stol 1 W N M Koolman 18 J C A Reekei UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN EEN BENAUW,O OOGENBLIKJE Op de Rijksstraatweg tusschen Zwammer- dam en Bodegraven heeft onze plaatsge noot, de schoenhandelaar J. F., een be nauwd oogenblikje medegemaakt. Hij kwam van zijn filiaal te Bodegraven met een luxe-auto. toen hij door de dikke mist misleid in een langs den weg loopen- de sloot reed. Gelukkig was de sloot niet diep, waardoor het de heer F. mogelijk was, zichzelf spoedig te bevrijden. De auto is gister met behulp van een kraanwagen weer op de kant gebracht, ORANJE-GARDE Zooals gemeld wordt het nieuwe clubge bouw van de Oranje-Garde morgenavond officieel geopend. De opening zal geschie den door den Beschermheer der Garde Bur gemeester Colijn. Voorts zal de heer G. van Oei, secretaris van het Hoofdbestuur, een opwekkend woord spreken. De Zangclub Mondorgelclub zullen de avond opluisteren. Deze opening is voor ieder gratis toeganke lijk. Het gebouw staat in de Wilhelmina- straat naast het Kantongerecht. GEREF. KERK OUDSHOORN Ter aanvulling op ons bericht van de herdenkingsavond ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Geref. Kerk te Ouds hoorn, kunnen wij nog het volgende mede- deelen. Het woord zal eerst worden gevoerd door den huidigen predikant Ds. J. Hart kamp. Voorts zullen spreken de vroegere predikanten Prof. Dr. A. G. Honig, van Kampen, Dr. W. M. van Es, van Leeuwar den en Ds. H. W. H. van Andel, van Rot terdam. COLLECTE VOOR DE WERKLOOZEN Eenige malen hebben we iets geschreven over de aanvulling op de B-steun, de z.g. spaarregeling De waardeering in onze ge meente hiervoor is zeer groot. Maar er is, eer dit sparen voor de betrokken personen effect sorteert een overgangstijd waarin men wel spaart, maar nojr niets ontvangt Nu is de nood in verschillende gezinnen groot. Vooral aan kleeding is soms dringend gebrek. En om nu ten spoedigste eenige steun aan de gezinnen, die het dringend noodig hebben, te kunnen schenken, zal er op Donderdag 4 November in onze gemeente een collecte worden gehouden. Verschil len de jaren werd de collecte gehouden voor het Nationaal Crisis-comité. Nu het practisch hierop neerkomt dat deze collecte er voor in de plaats komt, mag zeer zeker worden verwacht, dat een ieder in onze gemeente naar vermogen hierin zal bijdragen. HAZERSWOUDE SCHAAKCLUB H.S.C. De Hazerswoudsche Schaakclub H.S.C. hield gisteravond haar onderlinge competi tiewedstrijd, met het volgende resultaat: le groep: Joh. van Veen—J. P. Cok 2—0, twee partijen; C. BuitenhuisN. v. d. Bosch 10; G. Ruys—J. v. d. Toorn 1—0; C. van Veen—B. Cok 0—1. He groep: Jac. Harkes—A. Raaphorst iy2 ~y2, twee partijen; Jac. van GorkumM. Kroon 20, twee partijen; M. KroonJac Harkes 01; L. van GorkumM. Kroon 1—1. twee partijen. BURGERWACHT Op de gehouden gewestelijke schietdag van de Burgerwachten in Waalsdorp op 11 en 18 Oct. werden voor de Hazerswoud-sc Burgerwacht in klasse A door den heer .T II. Pels de 3e prijs en door den heer C. J. Verdegaal de 9e prijs behaald. HILLEGOM PLOTSELING DOOD Gistermiddag moest de heer J. P. Koop uit de Havenstraat met de tram mee. Daar hij echter laat was moest hij hard loopen om op tijd te komen. Toen hij echter goed en wel zat werd hij plotseling onwel en v/as op slag dood. Dr. Versluijs eri E.H.B.O. verleende hulp. Het stoffelijk overschot is naar de woning vervoerd. I EMONSTRATIE E H.B.O. Woensdagavond werd in het Nutsgu.uuw leen demonstratie gegeven door de E.H.B.O. ïenvijl tevens de diploma's werden uitge reikt. De voorzitter, de heer Paling, heette allen welkom en in het bijzonder de Bur- gemeester en de heeren doktoren, waarna üij een korte uitc'enzeting gaf van wat de E.H.B.O. is. Spreker wees vooral op het on kundig hulp verleenen bij ongelukken, en gaf enkele cijfers van de ongevallen, die in de laatste tijd gebeurd zijn. Hierna demon streerde ploeg I en wist 97 punten te be halen. Leider was de heer Laan, mede werkers waren de heeren Rikkers. Stassen, van Veen en Schenk. Met eenige toepasse lijke woorden werden hierna door de Bur gemeester de diplomas uitgereikt aan mei. v. Essen, en de heeren Naber, Laan. v. Veen en de Graaf, en voor de 2e maal aan heeren G. Chaudron en G. van Waveren. De de monstraties van groep II en III volgden thans, die respectievelijk 80 en 91 punten wisten te behalen. De voorzitter bracht ver- olgcns dank aan den Burgemeester voor zijn bereidwilligheid en aan allen die hun belangstelling getoond hebben. Spr. hoopte dat er thans velen zullen zijn, die aan de cursus deelnemen of zich als begunstiger der verceniging zullen opgeven. GEVAARLIJKE DRONK De postbode J. die op zijn tuin werk zaam was. dronk ongemerkt van water, dat vermengd was met. formaline. Direct zakte hij ineen. De inmiddels ontboden geneesheer constateerde een ernstige verbranding en achtte overbrenging naar het Ziekenhuis noodzakelijk. KATWIJK AAN ZEE AUTO-BOTSING Op de hoek E. A. Borgerstraatter Brit- tenstraat had een autobotsing plaats tus schen een luxe auto en een bus van den dienst Noordwijk aan ZeeDen Haag. Bei de auto's werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. GESLAAGD De heer D. F. Elbrink slaagde te Utrecht voor 't politie-diploma met aanteekeningen afgenomen door de A.N.P.B. MOTORKOTTER GESTRAND Tengevolge van de dikke mist is de Katwijksche motorkotter K. W. 66 bij Eg- mond aan Zee gestrand. Er bestaat voor de opvarende geen direct gevaar. Getracht zal worden bij hoog water het scheepje weer vlot te krijgen. UNIE COLLECTE De Unie-Collecte voor de school met den Bijbel heeft in onze Gemeente opgebracht de som van f 42.85. KOUDEKERK JAARVERGADERING „MARTHA" De Herv. Meisjesvereen. „Martha" heeft Dinsdagavond in de koorzaal der Ned. Herv. kerk, haar jaarvergadering gehou den. De koorzaal was tot in alle hoeken be zet met genoodigden en belangstellenden. Ds. Odé opende de bijeenkomst met gebed en een inleidend woord en heette alle aan wezigen hartelijk welkom. Na het zingen van het Bondslied werden de verslagen uit gebracht van de secretaresse en Penning- meesteresse en onder dankzegging goedge- keerd. De avond werd vervolgens prettig en leerzaam doorgebracht met zang, voor drachten, samenspraken en tableaux. Gelukwenschen werden uitgebracht door verschillende afgevaardigden van zuster verenigingen, kerkeraad, enz. LEIDERDORP RAADSVACATURE VERVULD De heer L. C. Snel heeft zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad (vac. G. Groe nendijk) aangenomen. LISSE BIJZ. VRIJW. LANDSTORM De afd. Lisserdijk van den Bijz. Vrijw Landstorm hield Woensdagavond in de zaal van den heer Faas een propaganda-avond De voorzitter, de heer B. Berbee, opend'- dezen avond met een woord van welkom, in het bijzonder tot den res.-kapt. J. A. Neyen Jr., spreker van dezen avond en kapt, H. G Smit, secr. der, Gew. Landst orm-Commssie Na de gebruikelijke jaarverslagen werd he"- woord gegeven aan den spreker res.-kapt Neyen, die een korte rede hield. De win- ter-campagne is weer begonnen, de zo nu r rust is weer voorbij. De rust in Nederland is echter steeds bewaard gebleven. In her buitenland is dat niet het geval en daar heerscht alom wanorde. In Nederland is men teruggekeerd van den verkeerden weg en gevoelde men meer voor echte vaderlands liefde en liefde voor het Oranjehuis. Het preventieve karakter van de B.VL. heeft de rust in ons land sinds de oprichting daar van in 1918 doen bestendigen. Meerdere malen heeft spreker de opmerking gehoord waarom is de B.V.L. nog noodig en sommi gen achtten de B.V.L. overbodig. Deze bewp ringen zijn abso uut fcutief. Waar is, dat de uiterst linkse he partijen inzien, dat in Nederland niets is te bereiken, dank zij de B.V.L. Bovendien werkt de B.V.L., volgens spreker, mede aan de eigenlijke weermaccnt door het houden van oefeningen, waardoor dus de weermacht geoefend blijft. Na deze gloedvolle rede werden eenige films vertoond. Tijdens de pauze werd den landstormers een gedenkplaat uitgereikt en bestond er gelegenheid om zich voor de B.V.L. op te geven. De afd. Lisserdijk mag op een prachfigen avond terugzien. NED. CHR. VROUWENBOND Hedenavond zullen voor de afd. Lis*e van den Ned. Chr. Vrouwenbond als spre kers optreden de heeren C. Rijnsdorn on P J. Risseeuw. PAARD OP HOL GESLAGEN Woensdagavond sloeg een onbespannen paard van den stalhouder Van der Putton op het Vierkant op hol. Het dier koos der weg naar huis. In vollen galop draafde het paard den drukken Rijksweg af Nabii huis gekomen sloeg het dier inksaf en liep naai de stal, alw r het gegrepen werd. Geluk kig werden geen ongelukken veroorzaakt. NIEUWE WETERING „DE LOFSTEM" Vrijdagavond half acht hoopt het Chr. Kinderkoor „De lofstem" van Abbenes met het Chr. dameskoor „Zang en Vriendschap" de Chr. School een uitvoering te geven onder leiding van den directeur F. Kroon. NOORDWIJK RAADSVERGADERING Op Woensdag 20 October nam. 2 uur ver gaderde de raad der gemeente. De voorzitter, burgemeester Van de Mor tel, las het gebed. Onder de ingekomen stukken was een bericht van den heer Caspers, dat hij we gens ziekte de vergadering niét kon bij wonen. De Spaarbank verraste den Raa^ met de mededeeling, dat zij de hypotheekrente met een y2 pet. had verlaagd. De bewoners van den Heerenweg wezen op de gevaren, die deze drukke verkeers weg dagelijks oplevert. Zij begeerden r»erv voet. en rijwielpad, alsmede oen betere ver lichting. Deze weg is echter in beheer bij' ""o- vincie en staat reeds lang op het proeram- ma van te verbeteren wegen. Maar B. en W. zullen eens gaap praten over het temrio en de volgorde waarin dit wordt afgc/crk* Een stuk van Gebr. Hoek werd in han den van B. en W. gesteld voor prae-advies. Een weduwe, wier man eenige weken ge leden door een droevig ongeluk he* laven verloor, vroeg om half weezengeld voor haar drie minderjarige kinderen. De weeshuismeesters ontvingen mnchti- ging 60.per kind en per jaar aan haar uit te keeren. Schoolgeld Opnieuw kwam de schoolgeldvemr^o- ning, die een vorig maal niet kon worden behandeld daar de heeren geen voorstudie hadden kunnen maken, ter tafel. Het schoolgeld zal worden berekend naar de hoofdsommen der gemeentefonds- en vermogensbelasting. Maar voor niet-aan- geslagenen in deze belastingen geldt, de hoofdsom der personeele belasting. Hier door wordt de misstand weggenomen, dat soms zeer gegoeden van schoolgeld kunnen zijn vrijgesteld, de eerstgenoemde hoofd sommen minder dan 6.o£ de tweede minder dan 30,— dan is geen schoolgeld verschuldigd. Het bedrag varieert van 4.tot 50.voor het eerste kind en voor de meerdere kinderen wordt reductie verleend. De keuringsdienst B. en W. hadden een wijziging voorgesteld van de verordening op den keuringsdienst van vleesch en vee. Maar ter elfder ure hadden ze $eze weer ingetrokken. Zoodat we pas volgende vergadering daar meer over te hooren krijgen. De vergoeding van den keurings-veearts voor de kring „Katwijk", waartoe deze ge meente behoort kwam wel ter tafel. Kat wijk wilde 300,geven. Maar Ged. Staten vonden dat te weinig, omdat de kosten van vervoer hierin waren begrepen. Zij achtten 700,billijk. Katwijk wilde marchandeer ren en liet bedrag op 500,brengen. Maar B. en W. alhier hadden reeds eerder de re delijkheid dezer verhooging betoogd en waren het daarom met Ged. St. eens. De Raad ook. Begrootlngswee Verschillende posten der begroot'r"r 1936 waren aanmerkelijk overschreden bonder voorafgaande machtiging van den Raad. B. en W. konden het heusch niet helpen! Maar de motiveering „voor een aanmerke lijk deel moet de reden der overschrijding worden gezocht in de omstandigheden, dat, om evenwicht in de begrooting te krijgen, vele uitgaafposten zeer krap werden ge raamd", vond de heer Vogelaar misschien niet onjuist, maar toch ongeschikt voor oen openbaar stuk. De heer v. d. Wiel redde de situatie door B. en W. van opzet vrij te pleiten. Toen werd de rekening 1936 maar 3 loopig vastgeste-ld. Nieuw bouwterrein Dit ligt benoorden de vuurtoren, is groot ruim 8 H.A., heeft een lengte, langs de zee gemeten van 500 M. en men hoopt dit van den Staat te kunnen koopen voor 70 cent. per M2. Met de overdracthskosten mee zal dit 61050,— vorderen. Het terrein wordt gedeeltelijk bestemd voor plantsoen en par keerterrein en voor straat. De rest wordt in 31 bouwDerceelen verdeeld. De uitvoering van een en ander vraagt ruim honderd duizend gulden. Voor een er ander zal een leening van 128.000,— moe ten worden gesloten tegen 4 pet. en af te lossen in twintig jaar. De grond zou beschikbaar gesteld kunnen worden aan bouwers voor 3.90 per M2. De heer v. d. Wiel informeert of dit ook niet wat krap geraamd is en adviseert re kening te houden met de verschillende bouwwaarden, die- de perceelen zullen heb ben in de oogen der liefhebbers. Hij ont raadt een uniforme prijs. De heer Lieferink wil, indien mogelijk, het heele terrein wel weer aan particulie ren in eens verknopen. Dan verloopt het houwen vlotter. Breed wordt gesproken over de uitvoering m werkverschaffing van dit karwei. De heer Bulk acht dit een luxueus werK. flat best op gewone wijze kan geschieden. Maar de heer Schelvis beweert, dat er dan van de heele zaak niets zou komen. En het is toch beter, dat vijftig man gedurende een half jaar hier arbeid kunnen vinden, dan dat zij naar elders moeten worden ge stuurd. Nadat de voorzitter beloofd heeft met alle gemaakte opmerkingen rekening te zullen houden wordt het plan goedgekeurd. Het Bevea-terrein In een zich sterk uitbreidende gemeente is er over bouwen en straten-aanleg heel wat te praten Zoodat de Bevea-maatschappij verzocht had straten en riolen op haar terreinen in de Noordduinen aan te leggen en de Quar- les van Uffordstraat af te werken. Ook wil zij de Schhfferstraat in het plan betrokken -'ien. terwijl de heer P. Plug, wiens grond temidden van die van Bevea ligt, vraagt ven eens zijn belangen te gedenken. De gemeente wil. dat de voor straat aan- ■g noodige grond haar gratis wordt over gedragen. Moet de straat-breedte dan 12 Meter warden, dan wordt 1.— per M2. ver goed. N.V. Maatschappij v. Hypothecair Crediet in Nederland (waarmede gefusioneerd de N. V.Maastrichtsche Hypotheekbank v. hederland) Geves'igd le 's-Gravenhage f nans verKrijgoaar 4 pandbrieven met 2 u/o uitloting 1 01 3% pandbrieven met 2 uitloting 99L'a De wegbedekking zal bestaan uit vlam oven-klinkers voor den rijweg en basaltine de trottoirs en andere pacten De kosten hiervan en die aan het verdel bouwrijp maken van de gronden verbonden, komen voor rekening van de beide exploi tanten. te weten voor den heer Plug 16.950,en voor Bevea 36.350, Breed werd gediscussieerd over de vraag of de uitvoering van den aanleg zou wor den aanbesteed of in eigen beheer uitge voerd. De voorloopige uitvoering zal wor den aanbesteed, daar dit het goedkoopst is. B. en W. hebben het recht ook aan den niet-laagsten inschrijver te gunnen. De heer Schelvis wil, dat de bepalingen van het collectief contract bij deze werken worden in acht genomen en dat dit in de voorwaarden zal worden vermeld. En ook, dat een bepaald percentage arbeiders Noordwijkers moeten zijn. En de heer De Vreede heeft er bezwaar tegen, dat de gemeente soms meer loon be taalde dan in het vrije bedrijf pleegt te ge schieden. De heer Vogelaar pleit voor de vrijheid van den aannemer zijn eigen personeel te kiezen. De heer v. d. Niet voelt veel voor een in stantie die hem hierbij helpt. Noordwijk heeft heusch wel geschoolde arbeiders. Ofschoon niet tot een bepaalde conclusie gekomen, constateerde wethouder De Wit, dat men elkaar toch wel begrepen had. Het voorstel van B. en W werd aangeno men. Of het debat wat heeft uitgericht zal de tijd moeten leeren! Voorts zullen B. en W. trachten met Bevea to tovereenstemming te komen ov een terugvoering van de wegbreedte der 'van Uffordstraat van IS Meter op 16 Meter. De maatschappij krijgt dan nog ruim 1900 van het door haar gestorte bedrag geresti tueerd. Bevoegdheid van B. en W. Naar aanleiding van dien verkoop van eenige stuitjes grond aan de Boomsteeg, waartoe B. en W. gemachtigd waren, oor- deelen Ged. Staten, dat vóór eiken verkoop het advies moest worden ingewonnen van de vaste raadscommissie voor openbare werken. B. en W. vonden zichzelf ook wel te machtig en gaven het hooger college gelijk. Maar de heer De Vreede wil nu, dat de commissie ook de prijs zal bepalen. En kan zij 't niet eens worden met B. en W., dan zal de Raad uitspraak doen. Dat ging echter B. en W. te ver. De missie is nu eenmaal slechts een advisee- rende instantie. De verantwoordelijkheid moet bij B. en W. blijven. Garage of zomerhuis? De bouwverordening laat niet toe bij de meeste woonhuizen een garage te bouwen van zoodanige afmeting, dat daarin moderne auto kan worden ondergebracht Vandaar dat B. en W. voorstellen, dat oppervlakte van die gebouwtjes op mi maal 20 M2. te brengen. Maar hiertegen heeft de heer Lieferink bezwaar, aangezien niemand garandeert, dat er ook werkelijk een wagen in komt. Zeer dikwijls wordt het gezin er gedurende de zomermaanden ondergebracht en soms ook wel gedurende het geheele jaar. Het eigenlijke huis wordt dan verhuurd, tot groote schade van huizen-exploitanten en pensionhouders. De heer v. d. Wiel oordeelt, dat, als het inderdaad zóó erg is, de Woningwet kan worden toegepast. Maar daarom behoeft dit voorstel niet te kelderen. Dat vond de Raad ook Varia Bij de rondvraag besprak de heer Monye het gevaar waarmee het verkeer op de Beeklaan den rustig peddelenden wiel rijder bedreigt en vroeg om het rijwielpad dat al vóór 10 20 jaar beloofd schijnt te zijn. De voorzitter wijst op de twee belemme rende omstandigheden voor den aanleg hiervan: lo. Moet dan het houtgewas ver dwijnen en dat willen de natuurliefhebbers niet; 2o. Moet er een strook grond van ilc eigenaars der langsgelftgen perceelen wor den verkregen, en die willen daartoe niet gratis meewerken. De heer Wassenaar vertelt nog eens rlat het Schie tot aan de Thomasbrug onbe gaanbaar is en welke gevaarlijke opgangen genoemde brug heeft. De voorzitter belooft dat het prachtig op geknapt zal werden, maarbij de eerst volgende begrooting zal er over het geld moeten worden gesproken s De heer Vogelaar wist dat; van den mer iemand onder hevig verzet door een agent van politie uit een café was verwij derd en daarna verbaliseerd wegens ver- zetpleging tegen een ambtenaar "in functie. De rechter oordeelde op verweer dachte dat deze niet aan de kleeding an den agent had kunnen zien met een formen. die onze agenten dragen, informee»- de spr. De voorzitter acht deze zaak belangrijk genoeg om dat eens nader te onderzoeken Daarna volgde geheime zitting. OEGSTGEEST Ten bate van bovengenoemd comité wer'i gisteravond in „Irene" een tooneelavond ge geven door het gezelschap „Nut en noegen". De voorzitter van het Comité voor Zuige lingenzorg, de heer Drs. Jansen, opende liet samenzijn met een woord van welkom aan RADIO-DISTRIBUTIE sn; 1.20 Brussel VI; 14.20 Parijs R; 153.20 Diversen: 15.35 Londen Reg; 17.20 Brussel Fr; Motala of div.; 1S.36 Brussel Fr; 19.20 Be nster of div.; 20.30 Weenen of div.; 21.30 London 'Reg: 22.20 Brussel VI; 22.30 Brussel Fr 23.20 Diversen jgiamma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 London Reg; 12.50 Droltwich; 14.20 Lon- Reg; 15.35 Droltwich; 18.20 Diversen; 18.40 Droltwich; 20.20 Gram.-muz. GRD; 22 Droltwich VRIJDAG 22 OCTOBER Programma 3: 8 Keulen: 10.35 Parijs R; 12.35 Keulen; 13.20 Brussel VI; 14.20 Diversen; 16.35 Keulen; 17.50 Part's R; 18.20 eulen; 20.20 Brus- •1 Fr; 20.50 Parijs R; (Lyon); 21.20 Droltwich; 21.40 Weenen of div.; 22.50 Boedapest of div. Programma 4: 8 Brussel VI; 9 20 Diversen; .35 London Reg-; 12.10 Droltwich; 13.35 Lon- n Reg; 16.20 Diversen; 18. iortpraatJe dot ■oitwieh; 19.30 J. G. A. Janssen illst) en een beschouwing van Mr C. J* Goudsmit over de schaakmatch EuweAljechin; :h; 20-20 Gramofoonmuziek GRD; 22 Agenda Vrijdag, 22 October. Graanbeurs, 8 uur.- I-Ierdenkingssamenkomst 100ste geboorte* dag Dr A. Kuyper. Spr. Ds. C. W. J. vani Lummel. De avond-, nacht- en Zondagsdienst doe apotheken wordt van Zaterdag 16 tot en met Vrijdag 22 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix. Rapenburg 9. teleL 807 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegst- geest, telef. 274. BOLL& DUNLOP 3.75 SCHIEDAM de talrijlk opgekomen en en sprak vervolgens op zeer waardeerende wijze over den arbeid aan bovengenoemd Bureau. Spr. roemde do verdiensten van Dr. Breero, den medischcn adviseur en van Zuster Martha, die bij de moeders een békende en beminde figuur is geworden, hetgeen door de aanwezigen mot applaus werd bekrachtigd. Daar het ge meentelijk subsidie niet toereikend is om iri de kosten van het Bureau te voorzien, moet de liefdadigheid af en toe bijspringen. Daar-| om werd kort geleden een verloting ge-hou den en is voor dezen avond de tooneelver- eeniging Kunst en Genoegen bereid gevoni den om geheel voor eigen kosten dezen.1 avond te geven. Hij heet deze vereenigintf dan ook hartelijk welkom. Opgevoerd werd het blijspel „Beurskoorts". Er werd vlot spel wertoond, waarbij we in het bijzonder huilde brengen aan de vertol- kes van de hoofdrollen, mej. Coby Bal en ue heeren Bart van geeuwen en Toon van der Poel. RIJNSBURG BLIJDE GEBEURTENISSEN Ook in onze gemeente is een comité op gericht dat zich ten doel stelt baby-uitzet ten te vervaardigen, om die straks uit te deelen als de blijde gebeurtenis in vonstenhuis .heeft plaats gehad. Zij, die het voorrecht hebben in dezelfde maand als onze Prinses een baby te verwachten wor den vriendelijk verzocht zich aan te melden vóór 15 November ten huize van mevr4 Bosschieter. BURGERWACHT De Rijnsburgsche Burgerwacht heeft gaderd in de zaal van den heer Verbree* De heer J. Kromhout, voorzitter der afdee ling, opende de vergadering, heette allen hartelijk welkom en uitte er zijn voldoening over, dat de zomeroefeningen zeer goed ge slaagd mogen genoemd worden. De notulen worden dan door den secr< den heer J. v. d. Gugten gelezen en or anderd goedgekeurd. De heeren R. Blanlcert en J. Driebergen, worden benoemd in de kascommissie. Bij de wedstrijden hebben de heeren J. v. Iterson Sr. en H. Ravensbergen, beide 132 punten behaald. Den h»erv Iterson viel de wisselbeker ten deel, terwijl de heer Ra vensbergen een medaille kreeg. Medegedeeld wordt nog dat de heer Joh. Oudwater zijn functie als secretaris heeft neergelegd en voorts dat de winteroefe- ningen wederom in Flora gehouden zullen worden en wel beurtelings marsch- en schietoefeningen, met dien verstande, dat wie aan de schietoefeningen deel wil men, ook deel moet nemen aan de marsch oefeningen. Hiervan zijn personen hoven de 50 jaar vrijgesteld. Behalve op de ge wone banen zal ook op de geluksbaan ge schoten worden. Bij: onder vestigen we de nadruk op het feit. dat in November een cursus in lucht bescherming zal worden gehouden. De secretaris Middelkoop, uit Leidien, zal als leider optreden. De schietoefeningen zulten alsdan niet gehouden worden. De heer Mid delkoop deed nag nadpre mededeelineen over de te honden cursus. Ook voor onze gemeente is het van groot belang dat meerdere aandacht geschonken wordt aan het vraagstuk dor luchtbescherming. Nadat de commandant de heer .T. Oud water de diploma's aan de B- en C-klasse uitgedeeld heeft, volgde sluiting. De lezers van de „Nieuwe Leidsche Courant" te RIJNSBURG koopen natuurlijk bij A- DRIEBERGEN BROUWERSTRAAT 64 - Telef. 30 ADRES voor uitsluitend EERSTE KWALITEIT: Rund-, Kalfs- en Varkensvleesch Fijne Vieeschwaren

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6