(CP) DEKT ALLE SCHADEN Ital ië is bereid tot concessies Eischt Ned. Fabrikaat ASBEST I RUBBER DONDERDAG 21 OCTOBER 1937 EERSTE BLAD PAG. 2 NOORD HOLLANDSCHE BRANDWAARBORG MIJ. van 1816 GEVESTIGD TE OUDKARSPEL riinke menschen stellen wij gaarne aan als VERTEGENWOORDIGER Buitenland NIEUW PERSPECTIEF TE LONDEN Toen ieder reeds voorbereid was op een algeheele 6tremming van het diplomaten verkeer in de Londensche niet-inmengings- commissie, heeft een onverwachte tegemoet- komende houding van den Italiaanschen ambassadeur Grandi en-oor gezorgd, dai men het uiterste dilemma, dat van buigen ot bareten, nog opnieuw heeft kunnen vermij den. Grandi hield namelijk een rede, waarin hij zeide, dat zijn land bereid was andere staten in een geest van verzoening te zoeken naar een redelijke oplossing van de Spaansche moeilijkheden. Hij stelde v( dat naar de beide Spaansche fronten een ternationale commissie zou worden gezon den, met de opdracht na te gaan, hoe groot het aantal der vrijwilligers is, die aan link- schen of rechtschen kant medevechten. Dit vastgesteld zijnde, zou men kunnen overgaan tot het terugtrekken van gelijke aantailen .volontairs, als eerste schrede op den weg van algeheele liquidatie der vreemde inmenging .Vervolgens zou men kunnen gaan beraad slagen over het tijdstip, waarop aan de helligerenten de oorlogsrechten zouden moe ten worden toegekend, terwijl inmiddels he wegwerken der vrijwilligers zou kunnen .worden voortgezet Het behoeft zeker wel geen betoog, dat cieze Italiaansche houding vrijwel alle deel nemers aan de Londensche besprekingen heeft verrast. Men hield zich reeds bij voor- haat ervan overtuigd, dat ook ditmaal weder de samensprekingen uiterst onvruchtbaar zouden zijn, gezien de tendenz van sommige partijen, om zich antgstvallig aan alle mo gelijke procedure-kwesties vast te '-.lampen, en zoo de bespreking der meer essentieele aangelegenheden op den achtergrond te hou den. Grandi'6 tospraak werd met te meer welwillendheid ontvangen, daar hij zelf tien nadruk op legde, dat zijn verklaring ii belangrijke mate een aanvaarding van het Britsch-Fransche standpunt beteekende. Naar uit Londen verluidt zou Eden zich over dezen gang van zaken uitermate te vreden hebben betoond. Wie dezen staats man kent en nagegaan heeft, welk stand punt hij bij den voortduur heeft aangeno men, nl. dat men moet probeeren, tot schier icderen prijs het groote goed van den vrede voor de menscheid te redden, zal zich deze vreugde levendig kunnen voorstellen. Men 'js, door deze Italiaansche toegevendheid, als het ware weer iets verwijderd geraakt van 'den rand van een gapenden afgrond. Intus schen doet nuchtere overweging zien, dat met dit al de Spaansche aangelegenheden practisch nog niet veel dichter tot hun op lossing zijn gekomen. De studie-commissies, welke binnenkort naar Spanje zullen gaan, om daar de verhouding van de vreemde hulpkrachten op te nemen, 6taan voor een zeer gecompliceerde, zoo niet onmogelijke taak, en zullen derhalve, willen zij betrouw baar werk verrichten, daarmede nog niet 7.00 spoedig gereed zijn. Dit is het eerste bezwaar tegen de Italiaansche oplossing in zake Spanje. Het tweede bestaat hierin, dat inzake de eigenlijke terugtrekking van vo lontairs nog zoo goed als niets vast staat. Mogelijk zal men binnenkort over de vraag gaan twisten, of beide partijen gelijke aan tallen vrijwilligers zullen moeten terugzen den, of slechts gelijke percentages. Men voelt, dat ook hier weder voetangels liggen en klemmen,en dat zoowel voor het eene standpunt als het andere genoeg gronden kunnen worden aangevoerd. Rest tenslotte nog de toekenning van de rechten van oor logvoerenden, die Rome en Berlijn natuur lijk zonder restrictie zullen wenschen te zien toegepast, terwijl men reeds thans tue- schen dj regels lezende moet concludeeren, 'dat Parijs daarvoor weinig enthousiast moet worden genoemd. Zoo critisch het aanvankelijk bereikte 'gunstige resultaat beziende, en voor- en na- deelen tegen elkander afwegende, moet men concludeeren, dat Italië in feite niet vee! anders heeft gedaan, dan een open breuk te Londen voorkomen, door een afleidings manoeuvre, die weer uitzichten opent op lange perspectieven van nieuwe onderhan delingen. Gvon zal vermoedelijk intusschen wel vallen, en daarmee zal althans in Noord-Spanje de burgeroorlog ten gunste van Franco zijn beslist Wat er verder op het Iberisch schiereiland zal plaats hebben valt moeilijk te voorspellen, doch zeker is wel, dat voor de rechtsche partijen de tijd thans baat belooft te brengen. Koning Boris van Bulgarije als machinist op de locomotief van de trein, waarmede de nieuwe 33 K.M. lange spoorweglijn ten Westen van Sofia officieel werd geopend. Vaststelling van het aantal Spaansche vrijwilligers De erkenning der oorlog voerenden schuift naar het tweede plan X/OLGENS een door de Italiaansche v ambassade te Londen gepubli- bliceerd communiqué heeft Grandi gister in de bijeenkomst van de onder commissie voor de ni t-interventie een belangrijke verklaring afgelegd. De Ita liaansche regeering zou namelijk bereid zijn, erin toe te stemmen, dat een inter nationale commissie, belast met het treffen van een regeling voor en het oefenen van toezicht op de verwijdering der vrijwilligers, onverwijld wordt be noemd en onmiddellijk naar Spanje ge- zonden wordt, om het juiste aantal aan beide zijden vechtende vrij will-'"ers vast te stellen. Het resultaat van dit onderzoek zal het mogelijk maken, vast te stellen, op welke wijze en in welke verhouding de terugtrekking zou geschieden. In de tweede plaats is de Italiaansche regeering bereid, in een geest van verzoe ning en met het doel een algemeenen grondslag voor overeenstemming te vinden, na te gaan, wat de beste en doeltreffendste ijze is. om practische uitvoering te geven an de in paragraaf 8 van het Britsc'ne plan en in punt 2 van de Fransche verkla ring genoemde maatregelen: het tijdstip en de wijze van toekenning der rechten van oorlog\oerenden. De Italiaansche regeering is bereid dit na te gaan, zoodra de com missie beschikt over het verslag der naar Spanje te zenden commissie. Grandi voegde hieraan toe, dat hij zich ervan bewust was. dat deze verklaring in belangrijke mate aanvaarding van het Britsch-Fransche standpunt beteekent en dat hij er niet aan twijfelde, dat dit ten volle zal worden gewaardeerd en een over eenstemmende tegemoetkoming aan de an dere zijde tot gevolg zal hebben, zoodat men zal kunnen komen tot de door ieder ge- 'enschte overeenkomst Wat de terugtrekking der vrijwilligers betreft: Italië is ook bereid het Britsche voorstel van 21 Juni te aanvaarden, daar dit zich voor practische en gemakkelijke toepassing leent Met deze aanvaarding bindt de Italiaansche regeering zich niet ten aanzien van de verhouding der aantal len vrijwilligers, die verwijderd zullen wor den. Daarover zal men het eens moeten worden, wanneer men tot de verwijdering overgaat. Gr andi's rede Grandi's rede vormt feitelijk een reeks juridische argumenten en tal van verwij zingen, nu eens naar het Britsche plan van 14 Juli dan weer naar het Fransche plan van Zaterdag j.l. De Italiaansche gedelegeerde drong o.a. ook aan op de noodzakelijkheid, om onmid dellijk een streng controlesysteem in te voeren, een noodzakelijkheid, zoo zeide hij waarover alle leden van de commissie, met uitzondering, voor zoover ik meen te weten van den Sovjet-vertegenwoordiger, het eens schijnen te zijn. Grandi verklaarde voorts, dat de Italiaan sche regeering hot controleplan van 19 April 1.1. nooit bevredigend had geacht vooral wat de landsgrenzen betreft. Met betrekking tot de neutraliteit, welke zijn regeering nog steeds als een absoluut essentieel punt beschouwt, zou Grand willen weten, wat de Fransche vertegen woordiger verstaat onder „zekere van de rechten", een uitdrukking welke hij ge bruikt heeft in zijn verklaring van Zater dag j.l. in de volgende passage: „Zoodra d< internationale commissies, belast met het organiseeren in het contróleeren van deze terugtrekking, geconstateerd zullen hebben, dat zij in een voldoende stadium van uit voering zal zijn gekomen, zullen beide bij het Spaansche conflict betrokken partijen, gemachtigd zijn. overeenkomstig de bepa lingen van het Britsche plan, zekere van de rechten uit te oefenen die de internatio nale praktijk aan oorlogvoerenden toekent" Met betrekking tot de terugtrekking der vrijwilligers, gaf Grandi, na herinnerd te hebben aan de principieele instemming van Italië met deze terugtrekking, uiting aan het verlangen, het punt of liever de punten, waaromtrent tot dusver de mee ningen uiteenloopen. in een geest van op rechtheid en verzoening te bestudeeren Vervolgens definieerde hij dit punt of deze punten met de vraag: „Op wat voor tijd stip zijn de landen, die aan de non-inter ventio deelnemen, bereid, de rechten van oorlogvoerenden toe te kennen?" Algemeen begreep men. dat gelijke getal len vrijwilligers aan beide zijden zullen worden teruggetrokken en wel vóór de on dercommissie uiteengaat Vrijdag zal beslist worden, hoeveel vrij willigers verwijderd worden. De a.s. conferentie te Brussel De meening van Norman Davis In interview, dat Norman Davis te New-York aan de internationale pers toe stond, alvorens, naar Brussel scheep te gaan, gaf hij te kennen, dat Japan, zoo het deelneemt aan de Pacific conferentie, met veel tact behandeld zal worden. Op een vraag van een Japansch journa list, of de delegatie voornemens is, Japan als aanvaller aan te wijzen, antwoordde Norman Davis: „Dat zijn wij niet van plan. De Vereenigde Staten willen den vrede en willen het uiterste doen, om dien te bevor deren". Voorts deelde hij mede, dat Ame rika niet van plan is, Sovjet-Rusland uit te noodigen. Teienover den correspondent van de Uni ted Press verklaarde Norman Davis nog. dat de delegatie verschillende punten op haar programma heeft voor de uitwerking van een plan, dat een einde aan den oor log zou kunnen maken. De diplomatieke redacteur van het agent schap Stefani schrijft: „De belangen, welke Italië als groote mogendheid in het Verre Oosten heeft, verklaren tenvolle de Italiaan sche deelneming aan de negen mogendhe denconferentie, welke deelneming officieus wordt bevestigd. Naar vernomen wordt, heeft Rome zich ook in deze aangelegen heid in verbinding gesteld met Berlijn". Duitschland en België's onschendbaarheid Minister Spaak verschaft toelichtingen De Belgische Senaat heeft gisteren de interpellatie behandeld van senator Not- b. over den invloed op de buitenland sche politiek van België van de jongste verklaring der Duitsche regeering. Minister Spaak legde er den nadruk op, dat deze Duitsche nota van 13 October een element van ontspanning beteekent en nieuwe steen is voor het gebouw van den vrede. België heeft geen verdrag onder teekend. noch met Frankrijk en Engeland, noch met Duitschland. De Duitsche verklaring van 13 October legt België geen verplichting op. België behoefde niets te weigeren omdat Duitsch land niets vroeg. Er kan in dezen geer dubbelzinnigheid bestaan; alleen zou men van kwade trouw kunnen zijn. De Minister besprak vervolgens de ver schillende paragrafen van de verklaring en legde deze op de bekende wijze uit. Hij legde den nadruk er op, dat niets in deze verklaring de militaire maatregelen van Bplgië raakt. België heeft nog steeds 't recht de maat regelen, welke het noodrg acht voor zijn verdediging te nemen en in dit opzicht zal de regeering niet van politiek veranderen De Regeering zal evenals in het verleden blijven waken voor de veiligheid van het land. De verklaring van 13 October is een goede zaak en een logisch gevolg van de politiek van het land en van het programma van regeering. De Spaansche burgeroorlog DE RECHTSCHE OPMARSCH IN ASTURIE Oproer in de straten van Gijon? De rechtschen rukken in steeds sneller tempo in Asturië op en overal breken zij het verzet der Asturiërs. De colonne, die Dinsdag Villaviciosa heeft bezet, bevond zich bij het vallen van den nacht op nog slechts 22 k.m. van Gijon. Tientallen dorpen en een aanzienlijke hoeveelheid materiaal zijn in handen der rechtschen gevallen die in alle sectors verder zijn opgerukt. Te Biarritz zijn verschillende Spaansche militaire vliegtuigen geland: elf linksche piloten en vier Russische officieren hebben zich in deze stad in veiligheid gesteld. De piloten verklaarden, dat de chef van hun escadrille hun had aangeraden. Gijon in allerijl te verlaten, daar in de stad geen orde meer heerschte. In de straten werd gevochten en op verschillende punten bra ken branden uit Het onderzoek bij België's Nationale Bank Gerechtelijke instructie Het parket van Brussel heeft thans een instructie geopend tegen de Belgische Na tionale Bank, zulks in verband met bepaal de onregelmatigheden, welke bij een enquê te betreffende het beheer van deze bank aan den dag zijn getreden. De rechter zal de instructie moeten ope nen, o.a. ten aanzien van de betrouwbaar heid van bepaalde documenten, die aan den raad van bestuurders en het college van censoren zijn voorgelegd. Het O. M. heeft opdracht gegeven om o de boekhouding van verscheiden financieel, instellingen te controleeren. In verband met het bovenstaande berichi -B „Peuple". dat het parket eveneens eer onderzoek heeft ingesteld bij de Banque Fa bri te Huy, nabij Luik. De aldaar in bes ag genomen documenten gaan terug tot 1930 toen de broer van den bankier van Huy Henri F a b r i, nog vice-gouverneur van di Nationale Bank was. De „Nation Beige" heeft medegedeeld, da: ook een onderzoek is ingesteld bij de Belgi sche Congo Bank, waarvan Franck ook voorzitter van den raad van beheer is. Het onderzoek bij de Nationale Bank 'e aanleiding geweest tot strenge maatregelen Den geheelen dag mochten zekere led^n van het personeel en van de directie hun kanto ren niet verlaten. De obstructie der Waalsche oud-strijders Dit jaar geen Uzer-optocht De Waalsche oud-strijders verzetten zich nog steeds tegen de door de Belgische regee ring uitgevaardigde Vlaamsche amnestie. In verband daarmee hebben zij geweigerd, de Belgische regeering uit te noodigen, deel te nemen aan hun herdenking van den slag aan den User. De regeering heeft daarop de route voor den herinnerings-optocht in Brus sel dusdanig ingeperkt, dat de Walen hebben besloten, dezen niet te laten doorgaan. Slechts enkele vaandelgroepen zullen zich naar het graf van den onbekenden sold*M begeven. W i„Hoe kan ik in mijn humeur zijn, r Goederaadl Overdag kan Ik mij nauwelijks bewegen en 's nachts bijna niet slapen van de pijnl" „Dus rheumatiekl en doet U daar niets legen?" „Ach, wal zal Ik daartegen doen?" „Maar U bent toch niel van giste ren? eenvoudig Aspirin nemen, en wel meermalen per dag 1 2 fabletten, dat helptl" Aspirin •is een »Bopa*«-product; Oranjeband en »iB<w»--\ruis" waarborgen de werkzaam-, heid en onschadelijkheid.' Japan uitgenoodigd voor de negen-mogendheden-conferentie De Belgische ambassadeur, De Bassor p i e r r e, heeft den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, een nota overhandigd, luidende: „In overeenstemming met het verzoek van de Britsche regeering, dat gedaan is met goedkeuring van de Vereen. Staten, stelt de Beigisc-he regeering de staten, die h verdrag van 6 Februari 1922 hebben onder teekend, voor te Brussel op 30 October a.s volgens artikel 7 van het, verdrag oen con ferentie te houden, om den toestand in het Verre Oosten te bespreken en vriendschap pelijke middelen te bestudeeren om het ein de te verhaasten van het bestaande onge lukkige conflict". Hirota heeft hierop geantwoord, dat hij het officieele antwoord van de Japanschc regeering zal doen toekomen na een onder houd met prins Kono j e en met de betrok ken ministers. De Sudeten-Dultsche incidenten te Teplitz Praags protest te Berlijn afgewezen De Tsjechoslowaaksche gezant te Berlijn, Dr M a s t n y, heeft een bezoek gebracht aan den Duitschen minister van buitenlandsche zaken Voo N e u r a t h, om te protestceren tegen de perscampagne en de bedreigingen bladen en radio-omroep naar aanleiding de incidenten te Teplitz en cbe carica- turententoonstelling te Praag. In antwoord daarop zeide minister Von Neurath, dat een dergelijk protest in verhand met het optreden van de Tsjechi sche politie niet op zijn plaats is. De opwinding in de Duitsche openbare meening is een natuurlijk gevolg van de ernstige buitensporigheden van een staats orgaan jegens de Sudeten-Duitschers. Wanneer men een reactie wil voorkomen, aldus minister Von Neurath, dan moet men van Tsjechoslowaaksche zijde in de eerste plaats er voor zorgen, dat geen aanleiding wordt gegeven tot dergelijke uitlatingen. De „Deutsche diplomatisch-polirische Kor- desponidenz" schrijft, naar aanleiding van' de bekende incidenten, welke plaats hadden to Teplitz-Schoenau, dat men in Duitsch land zich er van bewust is, dat de Tsjechi sche uitdagingen in het geheel niet mogelijk waren, indien het Tsjechische volk zich mol door Frankrijk bemoedigd gevoelde. Dat de Tsjechen zich daarin niet vergis sen, aldus vervolgt het blad, blijkt uit de manier, waarop de Fransohe pers de inci denten en de reactie in Duitschland behan delt en gebruikt als uitgangspunt door aan ballen tegen het derde rijk. Het is te betreuren, aldus de „Korr.", dat men in Franikrijk blijkbaar nog niet inziet, dat het ideaal der Europeesohe ontspanning, dat toch ook het ideaal van het Fran6c.ho volk in zijn overgroote meerderheid is, niet door draaierijen van „hooge politiek" ge diiend wordt. Men zegt dat de collectieve veiligheid hpt doel der Fransche politiek is. Als in Parijs gesproken wordt over de gevaarlijke ver scherping van den to?stand in midden- Furopa, mopt men daar toch weten, dat het niet in de laatste plaats in de macht va' Frankrijk ligt, constructiefouten ongedaan te maken. Egypte's defensie-maatregelen De Egyptische bladen maken melding van nieuwe troepenverplaatsingen aan de Egyp tische Westgrens. In officieele kringen ver klaart men, dat er geen reden tot ongerust heid is en dat de oefeningen bij Mersa Matruch slechts een voorbereiding zijn voor de wintermanoeuvres. Een in Cairo liggend Britsch regiment zou, volgens berichten in de bladen, de in Mersa Matruch aanwezige troepen vervangen die naar verschillende grensposten zouden i den verplaatst. Op aandringen van de Engelsche militaire autoriteiten zal de aanleg van wegen in het gebied van den Nijl-delta en in de grens gebieden nog meer worden bespoedigd. De Philippino's worden ongeduldig In de nationale vergadering te Manilla heeft Quezon, president der Philippijnen, in tegenwoordigheid van vele buitenlandsche consuls en van den Amerikaanschen com missaris Mc. N u tt den eisch gesteld, dat de Vereenigde Staten aan de republiek der Philippijnen vroeger een volledige onafhan kelijkheio zouden toestaan, dan oorspronke lijk de bedoeling was. Quezon verklaarde, dat hij met dezer, eisch de meening van de overgroote meer derheid van het Philippijnsche volk tot uit drukking bracht. Er was geen enkele reden aanwezig, waarom de Vereenigde Staten niet reeds in 1938 of "39 in plaats van in 1949 de volledige onafhankelijkheid zouden toe staan. De tegenwoordige politieke tocstanc. onhoudbaar en het gevaar van een ern stig conflict tusschen hem, Quezon en McNutt werd met den dag grooter. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ ,FIDUCI A" N IJ M E G E N Burg van Schaeck MatbonsingeJ 2 Brand-, Glas-, Ongevaiienverz enz De Japansch-Chineesche oorlog DE GUERILLA WOEDT IN SJANSI De vloot van Kanton vernield Van Chineesehe zijde wordt beweerd, dat niet a leen de rechter vleugel van de Japan sche noordelijke armee doch ook het cen trum en de linkervleugel in het nauw zijn geraakt. Talrijke te ver opgerukte Japansche afdeelingen zouden zijn afgesneden en den blootstaan aan voortdurende aanvallen van Chineesehe troepen, die daar een gne- ri 11 a-oorlog voeren. Aan de gevechten zouden van Chineesehe zijden niet alleen troepen van het centrale leger, doch ook afdeelingen van de voorma lige communistische armee deelnemen on der commando van den rooden Napoleon, generaal T s j o e-T e h. De«ze generaal zou de Japanners van het westen uit in de flank zijn aangevallen en de ongeveer 35. K.M. ten noordwesten van Pau-Ting-Foe gelegen stad Ping Sjan hebben bezet. Ook de stad Wang Ti, welke 30 K.M. ten zuiden van Pau-Ting ligt, zou zich in handen van de Chineezen bevinden, zoodat de Japansche druk op het Noord-Chineesche front aanzienlijk vermin derd is. Van Japansche zijde ontbreken tot dusver berichten omtrent 't verloop van den strijd in Sjansi. De Japansche woordvoerders be perkten zich tot de mededeeling, dat de Ja pansche troepen onder gevechten in het gebergte van Sjansi te lijden hadden. Actie van Rusland? Vo'gens het Japansche agentschap Domei hebben bepaalde Japansche kringen in To kio, die niet nader worden aangeduid, uit Britsch-Indië berichten ontvangen, volgens welke Sovjet-Rusland zich opmaakt, om de West-Chineesche provincie Sinkiang te be zetten. Sovjet-Russische vliegers zouden de drie belangrijkste steden van Sinkiang, Kasjgar, Khotan en Jarkand, met bom men hebben bestrooid. De Britsch-Indische autoriteiten zouden door deze gebeurtenis sen ten zeerste verontrust zijn en reeds reke ning houden met de mogelijkheid, dat Sovjet- Rusland zal trachten, van Buiten-Mongolië uit. troepen in Sinkiang te laten binnenruk ken. Als voorzorgsmaatregelen zouden de Britsch-Indische autoriteiten er over denken eveneens troepen naar Sinkiang te zendm De vloot van Kanton De Japanners hebten de vloot van Kanton vrijwel vernield. Op 14 October hebben Ja- nansche oorlogsschepen bij fort BorraTigris twee kruisers van Kanton tot zinken ge bracht. terwijl de Japansche luchtmacht reeds eerder tien oorlogsbodems van Kanten tot zinken had gebracht. Nog ongeveer een dozijn kleinere schepen van de vloot van Kanton zijn intact, doch deze hebben een toevlucht gezocht te Macao Amerikaansche nota aan China Do Amerikaansche ambassadeur te Nan king heeft gisteren een nota doen toekomen .n het Chineesehe departement van bui tenlandsche zaken, waarin hij erop aandringt, dat den Chineeschen militairen instructs wordt gegeven, niet meer te vliegen over de international nederzetting te Shanghai. De Amerikaansche amhassadeur. zoo wordt ver nomen, haalt in een memorandum de ge tallen aan der onder de noncombattanten in de nederzetting gevallen dooden en ge wonden. Tot 15 October zün 2057 personen gedood door verdwaalde kogels, terwijl 2955 anderen gewond werden. De politieke toestand in België De rechtsche Katholieke Belgische kamer fractie is te Brussel bijeengeweest om don politieken toestand te bespreken. Minister R u b b e n s gaf een overzicht var hetgeen zich de laatste weken in den boe zem der regeering heeft afgespeeld. Hij deelde mede, dat de eerste minister ocnemens is, een verklaring r.f te leggen 'er de voorwaarden, waaronder hij zich de voortzetting van de samenwerking in de re geering denkt Deze verklar ing zal half No/ember by de debatten over het optreden der regeering worden afgelegd. Bij de verdere besprekingen erkende de rechtsche Katholieke kamerfractie, dat slechts één regeeringsmogeujkheid bestaat en wel die van een regeering van nationale fenheid. De hervormingen, welke door de regee- ringen sedert 1935 zijn doorgevoerd, zijn door de Katholieken geïnspireerd. Op de jongste benoemingen werd evenwel critiek geoefend en een aantal grieven werd geformuleerd en zullen aan de regeering worden voorgelegd. Naar eerst thans bekend wordt, is op 25 September j.l. te Chicago een zekere Char les Ross ontvoerd, een industrieel van 72 jaar. Het drietal mannen, bij deze ontvoe ring betrokken, eischte een losprijs van 50.000 dollar, welk bedrag reeds op 8 Octo ber is betaald. Doch Ross' familie heeft niets meer van hem vernomen. De politie heeft dit geval van ontvoering tot nu toe geheim gehoudien, om de onder handelingen met df> ontvoerders niet te be lemmeren. Men vreest, dat Ross reeds dood is. Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenootenen Uzelve Haamlooze Vennootschap VAN AARSEN a VAN GELDER'S KAPOKFABRIEKEN MOOK N»V. Papierfabriek „MAASMOND" RAAMSDONKSVEER Houtvrije- «n Houthoudende schrijf- en Druk papieren en Pergamyn Uitsluitend verkrijgbaar b. d. Groothandel vahderIINDEMENVELDHUIS AMSTERDAM ROTTERDAM GRONINGEN VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN J, Koster Hzn. Scheepswerf „Gideon" Groningen Holland Voorwaarde voor loonende exploitatie is een economisch schip. Hiervan bent U zeker met een KOSTER-COASTER GEMENGD VOEDER voor VARKENS, MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Algemeene Handelsvoorwaarden DCDTCI C' OLIEFABRIEKEN BEI\ICLO AMSTERDAM N.V. BARNEVELD Melkproductenfabriek „DE EENDRACHT' te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur: T. WIERSMA SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes van 10 Kilo. VOO» TEAKHOUT H.V.v.h. D.MATAK FONTEIN HARLiNGEN.TEL.22a BINNENLAND NEDERLAND ROOKT HARTSTOCHTELIJK Vier milliard sigaretten in 1936 in rook vervlogen Sigarenverbruik nadert de anderhalf milliard Het Maandschrift van het Centraal Bu reau voor rle Statistiek bevatte in zijn vier de aflevering weder een aantal cijfers be treffende de Nederlandsche rookgewoonten Zij vormen wellicht het eenige onderdeel in de publicaties van onze statistische cen trale, dat vrijwel iedere Nederlander inte ressoert Dp hartstochtelijke rook er leest er telken jare met voldoening uiv, dat hij met zijn duur en ongezond gescholden hohhv al thans niet alleen staat. En ook den tegen stander van sigaar, sigaret en tahak serrijft „De R.K. Werkgever" blijven zij ieder jaar boeien, al zijn zij hem ook een N.V. DORDRECHTSGHE ASPHALTFABRIEK ORANJESTRAAT 11 DEN HAAG VIJVER-ISOLEERINGEN ALLEEN „PELGRIM" ALLESBRANDERS zijn voordelig in gebruik N V. Fabriek Handels „PELGRIM" GAANDEREN (Gem. Doetinchem) constante ergenis vanwege de voortdurende toeneming van het gebruik en is het hem niet eens gegeven „to smoke a pipe over itl" Toch zit er dit jaar in de cijfers een troost voor hein. De schadelijke vorm van tabaks- genot. het eebruik van sigaretten, nam af. In 1935 werden er gerookt 4.008.972.000 en in 1936 „slechts" 3 908.745.000. een verminde ring dus met ruim 40 millioen. Deze sigarettenrookers gingen blijkbaar 'ot de pnn over He pijptabak althans, waar van in 1935 10.509 000 kg. verrookt werd, maakte vorderingen: in 1930 werd 380.000 kg. méér verkocht. Ook de sigaar al gaat men tot de goeri- koopere soorten over mag zich in een toenemende belangstelling verheugen In 1935 gingen er 142S 770 000 in ronk op en in 1930 bijna 31 millioen meer of 1159 439 000! Wat de verrookte waarde betreft, het grootste deel daarvan komt voor rekening van de sieaar Daaraan «r'n» een bedrag van niet minder dan t 00 581 000 heen De sigaret volgt met f 42 215 000 en de tahak is de min- 'e met' I 19.498 090 Van de 100 in 1930 verrookte sigaren wa ren er 25 goedkooper dan 3 of duurder dan 0 cent. Van de overige 75 procent kostten er 39 drie cent, 14 vier rent. 0 vijf eenf en 16 zes cent. Het kleine drie rents sigaartje was dus het populairste.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2