Tliruwr jCHïtscIjf (iourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EEN FILM DER LASTERING Scheepsramp op de Noordzee 8 V H abonnementsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4JC Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» cl Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureaur Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 TtrtJertnrtitprijjen: Van I ffil 5 regel»1.17'/, Elke regel meer0.22'/, jezonden Mededeel ingen van 1—5 regels2.JO Bke regel meer0 4* ;or het bevragen aan 'I bureau wordt berekend0.11 No. 6221 DONDERDAG 21 OCTOBER 1937 18e Jaargang De Bijbel geschonden en verknoeid „Dit zag ik, totdat er tronen gezet werden de Oude van dagen zioh zette, wiens kleed us als de sneeuw en het haar van zijn hoofd ais zuivere wol; zijn troon was vuur vonken en de raderen daarvan een brandend vuur". Aldus de profeet Daniël In zijn „nachtge zichten" op menschelijke wijze sprekend over den hoogen en heiligen God Jaren geleden is er een tooneelvoorstelling gegeven „Het teeken des Kruises", welke in {beeld bracht de eerste Christenvervolging en Ide overwinning van het Kruis op het heiden dom van Rome zoo in de geest vain Quo Vadris en Ben Hur en wie die uitbeelding zag erkende gaarne, dat er niets stootends in Was; integendeel, de taal was zuiver Bij- belsch en de exegese sloot zich geheel bij de Gereformeerde Schriftbeschouwing aan i Niet lang geleden is er een boek versche nen, waarin een dorpsdominé aan een ietwat achterlijk gemeentelid op zeer „populaire" wijze van de schepping verhaalt. Hij laat b.v. Adam eerst als een lompe leemen kolos door het Paradijs wandelen, maar moderni seert hem van stuk tot stuk, zoodat hy straks als een behoorlijk gevormd menech ver schijnt. Deze populariteit is banaal: dit schep pingsverhaal trekt wat hoog is naar omlaag; het doet tekort aan de majesteit en verhe venheid Gods. En het vergeet wat de Cate chismus zegt: Het volmaakte gebed spreekt van Onze Vader, „die in de hemelen is", op dat wij van de hemelsche majesteit Gods niet aardschelijk denken. Het is na deze inleiding duidelijk, dat wij igeen goed woord over hebben voor de aller nieuwste film „Grazige Weiden", welke thans 0 in Amsterdam en straks in andere plaatsen 19 vertoond wordt: Wij scharen ons zonder aar- Ijzelen naast bekrompen zielen", die vol gens ie vrijzinnige pers de schoonheid van teen neger ^kunstwerk niet bunnen verstaan J. len misplaatste schroom gevoelen, omdat „de 2 Heer" „zoo familiaar wordt voorgesteld in een bioscooptheater". i Wat is dit dan voor een film? vraagt de (lezer, die evenmin als wij ooit zoo'n bioscoop bezoekt. En waarom schrijft gij er over? De aanleiding tot dit artikel ligt in opmer- 5 kingen uit onze lezerskring over de juich tonen welke in de groote vrijzinnige pers opstijgen, dat deze film eindelijk zijn weg haar Nederland vond, „al moest er véél water door de zee stroomen vóór onze filmkeuring, officieele antiquiteit en bedilzieke tante als p zij is, over haar gemoedsbezwaren heeft heen PX kunnen stappen": en „al valt het zeer te be jammeren, dat ook de importeur zelf het >ui krijs oordeelde enkele rcenes te schrappen". Het ergste is dus om geen aanstoot te tot geven, verwijderd: rekening houdend met ia- wat er overbleef, moet dat wel gruwelijk geweest zijn, want wat er vertoond wordt is goddelooze spotternij. sar Het mag wellicht en hopelijk overbodig int heeten ons Christenvolk voor deze film te waarschuwen, maar om het verwijt te ont- ag loopen, dat wij oordeelen over dingen, welke Wij niet zagen en om tegen de schandelijke 1 ontheiliging van Gods Naam te protesteeren, hebben we een vertooning te Amsterdam bij gewoond, gelukkig in een meer dan half leege Zaal. De korte inhoud van deze film is Gods Wereldbestuur op enkele momenten genomen en naar de naïeve voorstelling van negers in Amerika in beeld gebracht: de verfilming pan neger-zondagsschoolverbalen in Louisi ana. We krijgen aldus beelden van de hemel Bn zijn bewoners vóór de schepping, de schep ping zelf, de zondvloed, de uittocht der kin- Israëls, de dood van Mozes, de zonden Israël en eindelijk de kruisdood van „een n, die een zware last een hooge heuvel Ir aagt. Deze Man zal genageld worden aan kruis, dat hij torst. De Heer ziet in, dat télifs een God lijden moet en Hij wordt ver- •uld van liefde en medelijdien voor het lenschdom", waarin zooveel boosheid was, toch ook veel goeds. Hiermee is de gang der film aangegeven. de kunstwaarde spreken wij niet; die misschien heel groot. Maar het is een film lastering. Wie eerbied voor God en Zijn oord heeft en de voorstelling bijwoont, /art. Moeten wij het met voorbeelden men? Dan zouden wij op elk bijschrift bij beelden kunnen wijzen en op de uitbeel- g zelf. Want het kernpunt van alles is, dat pjfbe heilige God in de gedaante van een zondig tnensch wordt voorgesteld en middelpunt ge- 'J^Znaakt van allerlei glossen, banale tooneelen tie. en zoutelooze grappen. En God doet daaraan NQbee. Het begint direct al: in de Hemel is een IE, picnic, waar van visch gesmuld en kwartjes- er-fcigar en gepresenteerd worden. Dan schept 837 God de wereld: alle eerbied is natuurlijk zoek, maar God laat de wereld aan haar lot over, doch komt eens kijken in de dagen Noach. Hij bestraft de zonde en gelast Noach een ark te bouwen. De brooddronken menigte lacht Noach en „juffrouw Noach" uit, maar Noach timmert en schaaft en staat straks met een alfabetische waschlijst op de trap om de dieren, welke uit het nabijgelegen circus en van elders aangevoerd worden, op te bergen Maar hij vergeet niet whisky aan boord te nemen: liefst twee vaatjes „om de ark in balans te houden'maar God zegt: één vaatje en dat legt ge maar in 't midden. Dat wordt :n „geestig" tweegesprek Dit is niet het ergste: alle toelichting is ei op toegespitst om de bezoekers te doen lachen - zij doen dat ook. Iedere keer hoort men gegichel; dat met God en zijn heiligheid gespot wordt, komt blijkbaar bij het bios cooppubliek niet op. Waarom zou men ovei God en Zijn werk geen grappen mogen maken, een God. die „vacantie noodig heeft" die telkens „overnieuw beginnen wil met de wereld", die „in de war gebracht kan wor den" en die tenslotte zijn vergissing inziet en begrijpt, d?t God bidden en lijden moet Hier hoeft seen woord meer bij. Deze film met geraffineerde banaliteiten en hoon van het heilige is gruwelijk en is het een schande, dat zij in Christelijk Nederland in t open baar gedraaid mag worden. Maar, werpt men ons tegen: hier word slechts de naïeve voorstelling gegeven welke de negers van God en hemel hebben. Er is geen sprake van: zelfs de vrijzinnige kranten geven dat toe. Hier spelen geen eenvoudige negerkinderen voor de film maar artisten, die het publiek ten koste van God en Zijn eer willen vermaken. Doch al ware het anders: heel deze film is in flagrante strijd met het klare gebod des Heeren, dat Zijn Naam geheiligd, gevreesd geëerd behoort te worden. We spreken nu nog niet eens over de aan randing van de waarheid der Schrift, wan- reer beweerd wordt, dat God Adam liet .luieren" en dat deze daardoor in zonde viel; lat er wel veel slechte maar toch ook goede menschen op aarde woonden; en wat wij s aanstipten, dat God door nadenken iets leerde begrijpen van geloof, liefde en barm hartigheid. st is alles banaal, profaneerend, hoon aa-n het heilige, Godslastering. En wij ver staan er niets van, dat men deze film niet in strijd acht met de wet tegen „smalende gods lastering"; en dat de Centrale Filmkeurings commissie dit stuk liet passeeren als geschikt voor bezoekers boven de veertien jaar. Het eenige dat wij er uit kunnen le eren is om voortaan bedachtzamer te zijn in ons gebruik van Bijbelteksten en vrome termen op profane wijze. Een onzer beste en geestig ste journalisten schreef eens van een con gres: „Toen was het avond geweest en het was morgen geweest, de eerste dag"; doch daags daarna erkende hij dit als een fout. In het heilige past schuchterheid Wie dat ver staat laat de „grazige welden" van Gods Woord niet vertrappen door kermisvolk, zooals in deze film der lastering op grove wijze geschiedt. DE KUYPERTENTOONSTELLING Een waardig begin van de Kuyper-herdenking Zooals wij mededeelden is gistermiddag in het Rijksmuseum te Amsterdam de Kuyper tentoonstelling geopend als inleiding op de herdenking van Dr. Kuypers geboorte, die in de volgende week eveneens te Amsterdam zal plaats hebben. Onder de vele aanwezigen, die door den voorzitter van het tentoonstellingscomité, Prof. Mr. V. H. Rutgers, werden begroet, bevonden zioh Dr. H. Colijn, oud-minister Mr T. J. Verschuur; Mr A. J. L. van Beeck Calkoen namens den Minister*van O. K. W. Van de familie Kuyper waren aanwezig de zuster van Dr Kuyper, de 90-jarige douairière Rammelman Elsevier—Kuyper, verder Prof. Dr H. H. Kuyper en Dr. A. Kuyper Jr., met hun echtgenooten en de dames J. H. en C. M. E. Kuyper. Verder zagen wij curatoren en hoogleeraren van de V.U., Prof. Dr. G. M. den HartOgh van de Kamper Hoogeschool, de hoogbejaarde Ds. W. F. A. Winokel, Mr. No- teboom en leden van den Raad van Beheer van de Kuyperstichting, de Senaat van he' 'Studentencorps der V.U. en vele andere voor aanstaande belangstellenden, w.o. de direc teur van het Rijksmuseum, Dr. Schmidt Degener. Deze allen heeft Prof. Rutgers in zijn openingsrede beknopt voorgehouden het rijke, veelzijdige leven van Dr. Kuyper, waar van op schier elk levensgebied de vruchten zijn te zien en waarvan de tentoonstelling een beeld beoogt te geven. Tot dit alles heeft God Kuyper gebruikt. Voor Kuyper zelf is de schoonste vrucht geweest, dat de Heere hem niet onthouden heeft de genade en de eere, die Hij schenkt hun die Hem vreezen. Zoo bezien kan men ook op de rechte wij zo in de herinnering terugroepen den strijder, kerichervormer, den schoolstichter, den staatsman, den geleerde. Dank bracht spr. aan H.M. de Koningin, die een souvenir aan Dr Kuyper inzond. Verder aan de hoofddirectie van het Rijks museum en de betrokken beambten, terwijl Prof. Rutgers den heer D. Grosheide en mej. M. E. Kluit huldigde voor hun bemoeienissen en met erkentelijkheid memoreerde de mede werking van de familie Kuyper, de directie van het Kuvperhuis en van de bibliotheek i der V.U. Het Prinselijk Paar Terug in Nederland Het Prinselijk Paar is hedenochtend per nachttrein van zijn verblijf in het buitenland op Het Loo teruggekeerd. De financieele positie van Nijmegen Ongedekt tekort van f 430.987 B. en W. van Nijmegen hebben de begroot mg voor 1938 bij den ge meenteraad ingediend. Daaruit blijkt dat de dienst in inkomsten en uitga ven een tekort aanwijst van f 1.210.692, waarvan door ramingen uit het Werk loosheidssubsidiefonds aan extra bij dragen f 779 705 gedekï is. Dan blijft er nog een ongedekt tekort van f 430.987 dat B en W. willen dekken door de aanvrage van een uitkeering uit het fonds voor steun aan noodlijdende ge meenten B en W. merken in de memorie van toe lichting op. dal de verbeterde positie van de publieke financiën, waarvan in de Troon rede gewag wordt gemaakt, niet geldig is voor de positie van Nijmegen. De begrooting voor Maatschappelijk Hulpbetoon wijst b.v een nadeelig saldo aan van f 1507 915. B. en W. deelen voorts den raad nog mede dat het noodzakelijk wordt om op ruimere schaal tot hei verstrekken van voeding en kleeding voor schoolgaande kinderen over te gaan. In de meesr dringende behneftp moet voorzien worden. Het bedrag van f 15000 dat daarvoor is uitgetrokken op de begrootine 1937 is bij nader inzien ontoerei kend. zoodat zij willen voorstellen dit be drag met f 10.000 te verhoogen. Verpachtingskwestie te Velsen Critiek op den Burgemeester De Gemeenteraad van Velsen heeft een eigenaardige zaak behandeld, welke leidde tot ernstige critiek op den Burgemeester. Het ging over de verpachting van het hotel „Velserbeek" aan den tegenwoordi gen pachter tot 1 Oct. 1938 onder toeken ning van recht van optie voor de volgen de vier of vijf jaren. Naar de meening van het College was de exploitatie van het bedrijf naar behoo- ren geschied, zoodat tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaren bestonden. Eén lid van het College kon zich echter op grond van sociale overwegingen niet vereenigen. Uit rapporten was hem geble ken, dat de behandeling van het perso neel door den exploitant onsociaal en on toelaatbaar was geweest. De meeningen in het College t.a.v. deze zaak bicken verdeeld te zijn. Twee leden van het College, in dit geval vormende de meerderheid wenschten in het nieuwe contract de bepaling opgenomen te zien, dat de pachter zich verplicht omtrent de arbeidsvoorwaarden van zijn personeel overleg te plegen met de betreffende vak organisatie. De minderheid in het College achtte op name van deze bepaling waardoor de pach ter in een uitzonderingspositie werd ge plaatst ontoelaatbaar. Zij wenschte dan ook opname van deze bepaling in alle an dere contracten der gemeente. Een voorstel in laatstgenoemden zin werd ingediend door den heer Roel se (s.dj, waarbij zich diverse andere sprekers van onderscheiden Raadsfracties aan sloten. Zoowel in eerste als in tweede instantie werden verschillende klachten geuit over het plaats gehad hebbende onderzoek, dat door een gemeenteambtenaar buiten het College om door de pensiongast van het hotel Mr. Kwint zou zijn geschied. Men achtte het voorzichtiger indien het geheele college in het onderzoek was gekend. De Burgemeester wees alle conclusies van de hand en zeide dat zijn houding cor rect is geweest. De besprekingen eindigden tenslotte met aanneming van het voorstel van B. en W. en het voorstel van den heer Roelse. Nieuwe burgemeester van Haarlem Burgemeester van Zwolle komt in aanmerking Volgens de Tijd zal de Staatscourant de zer dagen de benoeming bevatten van den nieuwen burgemeester van Haarlem. Het blad heeft reden om aan te nemen, dat de keuze gevallen is op Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, sinds 1933 burge meester van Zwolle, waar hij zijn schoon vader Mr. Dr. I. A. van Roy en, is opge volgd. De kwestie Dasoul Uitspraak ambtenarengerecht bevestigd De centrale raad van beroep te Utrecht heeft heden bevestigd de uit spraak van het ambtenarengerecht te Rotterdam van 21 Juni jl., waarbij werd gehandhaafd het op 10 Deo. 1936 aan den heer E. N. H. Dasoul verleende eervol ontslag als hoofdinspecteur van politie te Schiedam. Het ontslag was verleend, omdat hij in den loop van zijn diensttijd heeft blijk gegeven, niet over voldoende kennis op het gebied der politie, meer in het bijzonder voor de door hem bekleede betrekking, te beschik ken en voorts behept te zijn met zoodanige mentaliteit, eigenschappen van karakter, geest en gemoed, dat hij in den politiedienst te Schiedam niet te handhaven was. DE K.W. 66 WEER VLOT De logger K.W. 66, die gisterochtend op 3 K.M. ten zuiden van Egmond aan Zee was gestrand, is gistermiddag op eigen krac'.ii vlot gekomen. Twee Duitsche vracht schepen tijdens dikke mist in botsing De „Westfalia" gezonken Vermoedelijk acht opvarenden verdionken Gisteravond omstreeks kwart voor elf heeft zich voor Nederlandsche kust, op vijftien mijlen afstand van IJ m u i- den, een ernstige scheepsramp voor gedaan. Tijdens de dikke mist zijn twee Duitsche vrachtschepen, de „Westfalia" welke van Rotterdam op weg was naar Kolberg (Duitschland-Pomme- ren), en het Duitsche stoomschip „Schwalbe", dat van Riga kwam, met bestemming Rotterdam, via Ant werpen, met elkander in botsing ge komen. De »,West f a I i a" is hi er bij ge zonken. Van de vijftien op varenden konden slechts zeven man aan boord van de „Schwalbe" worden genomen. De overige leden der beman ning zijn vermoedelijk ver dronken. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp is de motorreddingboot van IJ muiden uitgevaren naar de plaats waar het ongeluk is gebeurd. Dc „Schwal be" bleek averij boven de waterlijn te heb ben gekregen en kon de reis voortzetten. Gered'zijn de eerste officier Frenz, de eerste machinist Rust, de matrozen Gutsch en Okroy, de lichtmatroos I r m 1 e r, de stoker Saeringer en de bootsjongen J a e n i s k e. Volgens een radio-telegrafische mededee ling van den kapitein van de „Schwalbe" zijn nog 8 opvarenden van de „Westfalia" zoek. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat deze menschen zich nog in een boot hebben kunnen redden en op zee rond zwalken. De .Schwalbe" heeft geruimen tijd de omgeving afgezocht, doch men heeft niets kunnen ontdekken. De „Neeltje Jacoba" van de Noord- en Zuid-Holl. Reddingmaatschappij kruist thans op de plaats van het onheil, doch de reddingspogingen worden door de dikke mist uitermate bemoeilijkt. De „Westfalia" Het gezonken schip, de „Westfalia" behoort toe aan de Koelner Reed. A.G. ie Keulen en heeft een inhoud van 945 bruto en 513 netto ton. Het vaartuig, een dubbelschroef schip, is in 1911 te Rostock gebouwd. De „Westfalia" is een zeer goede bekende in de Rotterdamsche haven, welke het schip gedurende een reeks van jaren regel matig aanliep. De .Westfalia" was Maan dag j.l„ komende van Stolpmuende met een lading graan, in de Rijnhaven te Rotter dam gearriveerd. Na de lossing heeft het schip Dinsdag in de Maashaven opnieuw een lading graan aan boord genomen, waarna het Woensdagavond wederom naar Duitschland is vertrokken. De „Schwalbe" De „S c h w a 1 b e" is het eigendom van de Argo Reed. A.G. te Bremen. Het schip heeft een bruto inhoud van 842 en een netto inhoud van 461 ton. Het is in 1920 te Bremen van stapel ge loopen. Ook de „Schwalbe" komt reeds jaren lang regelmatig te Rotterdam Dit schip heeft op het oogenblik een lading stukgoe deren aan boord. Geen drenkelingen gevonden Hedenochtend te negen uur heeft de plaatselijke commissie van de Noord en Zuid Hollandsche Redding Maat schappij te IJ muiden van den schip per van de motorreddingsboot „Neeltje Jacoba" draadloos-telefonisch bericht ontvangen, dat. hoewel men sinds van ochtend half vier op de plaats van do ramp van de „Westfalia" naar drenke lingen had gezocht geen spoor van overlevenden werd gevonden. De „Neeltje Jacoba" blijft nog eenigen tijd op zee om naar drenkelingen te zoeken, doch zal in den loop van den dag naar IJ m u i d e n terugkeeren. Nog meer ongelukken Volgens te IJ mui den ontvangen be richt is het Nederlandsche stoomschip „Schokland" hedenmorgen tijdens dichten mist ter hoogte van Egmond omhoog ge varen. Sleepboot assistentie is vertrokken. Het stoomschip behoort aan de Scheep vaart en Steenkolen Maatschappij te Rot terdam en meet 1113 bruto register-ton. Het schip was op weg van Grangemouth naar Amsterdam. Visschersvaartuigen vastgevaren Eveneens tengevolge van de mist is het visschersvaartuig „Urk 98" binnen de pie ren op den Zuider strekdam te IJ m u id c n geloopen en lek gestooten. Voor de opva renden bestaat geen gevaar. Het visschersvaartuig „Ro 29". dat even eens op den Zuider strekdam was vastge raakt, is in den loop van den vroegen och tend door de sleepboot „Hector" vlotge- sleept Do „Schokland" weer vlof Achteraf is gebleken, dat de „Schokland" niet vast heeft gezeten, doch dat de kapi tein het raadzaam heeft geoordeeld voor anker te gaan Te Egmond heeft ten on rechte de meening post gevat, dat het schip omhoog was gevaren. Scheepvaart heeft vertraging De scheepvaart in de Nieuwe Waterweg heeft van gisteravond half tien tot vanmor gen negen uur geheel stil gelegen. Nadat de mist was opgetrokken zijn in enkele uren tijds niet minder dan 32 schepen naar Rotterdam opgestoomd, die voorgaats had den liggen wachten. Het stoomschip „Prague" van de Har wich Lijn dat gisteravond elt uur had moe ten vertrekken, verliet eerst vanmorgen te 9.35 uur Hoek van Holland. Het stoomschip „Vienna" van dezelfde lijn kwam vanmorgen in plaats van vijf uur pas om negen uur aan. De reizigers, die de aansluitingen op het buitenland misten werden met extra trei nen naar hun bestemming vervoerd. Omstreeks half negen trok de mist op Geleidelijk zag men toen de schepen uit de mist te voorschijn komen Op een moment stoomde zelfs een vloot van zestien schepen op den Waterweg aan. Hieraun moet het ook waarschijnlijk toegeschreven worden, dat het s.s. „Prague" tot ruim half tien bleef liggen alvorens te vertrekken. Het schip, dat met den voorsteven in de rich ting Rotterdam lag, heeft blijkbaar tenge volge van het drukke verkeer geen gele genheid gehad zonder gevaar te draaien. GOEDERENTREIN BOTST OP LOCOMOTIEF Groote materieele schade gisteravond omstreeks kwart voor zeven heeft zich op het stations-em placement te A p e 1 d o o r n, dat in een dikken mist was gehuld, een botsing voorgedaan tusschen een goederentrein en een locomotief. Gelukkig bleef het ongeval beperkt tot materieele schade. Ter hoogte van de locomotievenloods, en kele tientallen meters voor den spoorwegover gang op den Arnhemscheweg, is een goede rentrein uit Zwolle in volle vaart op een stil staande locomotief geloopen. De botsing was zoo hevig, dat een groot gedeelte van den goederentrein derailleerde. Als door een wonder bleven machinist, sto ker en conducteur ongedeerd. Met enkele lichte ontvellingen en builen brachten zij het er af. De materieele schade is aanzien lijk. Enkele wagens werden versplinterd, ter wijl de locomotief geheel werd vernield. Het treinverkeer op de lijn Apeldoorn Zwolle is volkomen gestagneerd. De dienst wordt, zoolang het bergingswerk duurt, met autobussen naar Zwolle en tusschen gelegen plaatsen onderhouden. Goederentrein reed door veilig sein Nader meldt men one. dat de twee voorste en de twee achterste wagons van den vrij 'angen trein, gederaill erd zijn. De bumpers van do beide locomotieven werden bij de botsing vernield. Op de stilstaande locomo tief bevonden zich de machinist C. Muet- stoge en de leerling Ter Haar, beide uit Zutphen. De machinist sloeg door een ruit en werd aan liet gezicht vrij ernstig ge wond; de leerling klaagde over inwendige pijnen. Rij bleek eenige ribben gekneusd te hebben. Het ongeval is ontstaan omdat de machi nist van de stilstaande locomotief tevergeefs op een sein tot vertrek wachtte, dat abusie velijk uitbleef. De goederentrein reed door oen veilig sein. Het herstelingevverk is dadelijk met kracht aangevat. Om half twaalf gisteravond had men de gederailleerde wagons weer in het spoor ge bracht, waarna zij konden worden geran geerd op een andere lijn. Hiermede was de stagnatie opgeheven. Inbraak in een postkantoor Buit van ruim ƒ7000 aan zegels en belastingmerken Vannacht hebben onbekenden zich toegang verschaft tot het bij postkantoor aan de Z.W. Buitensingel te Den Haag. Door opening van de buitendeur hebben zij zich toegang verschaft. Daarna zijn zij erin geslaagd de blijkbaar niet al te stevige brandkast te forceeren. Zij konden zich daardoor meester maken van een aantal gels en rijwielbelastingmerken. die volgens een voorloopige raming een waarde hebben va.i ruim 7000. De recherche heeft de zaak in onderzoek Nader vernemen wij, dat de inbraak van ochtend om hall acht door een postbeambte VOORNAAMSTF NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Na de behandeling der Grondwetsher- ziening heeft de Tweede Kamer gister ver schillende wetsontwerpen behandeld en de spreektijd bij de algemeene beschou wingen over de begrooting geregeld. Op de Noordzee zijn twee Duitsche schepen tengevolge van de mist in botsing gekomen. Vermoedelijk zijn acht opvaren den verdronken. De Rotterdamsche rechtbank heeft te gen den burgemeester van Ouddorp een jaar gevangenisstraf geëischt. Te Apeldoorn is een goederentrein op een locomotief gebotst, waardoor groote materieele schade is ontstaan. Verschenen is het jaarverslag van de Mij. Van Berkels Patent te Rotterdam. Overleden is Ds. H. Haselelager, eme ritus predikant der Ned. Herv. Kerk te Bentveld. De niet-inmengingsbesprekingen te Londen openen plotseling nieuwe perspec tieven. Von Neurath wijst Tsjechisch protest te Berlijn van de hand. In de Chineesche provincie Sjansi woedt thans de guerilla-oorlog. SNEEK (Fr.] EXTRA AANBIEDING: Gedurende eenige weken reinigen wij bij elk Dames- of Heerencostuura, Mantel of Over jas GRATIS een paar handschoenen of een hoed. Een inderdaad goede aflevering is alleen te verkrijgen in goed geoutilleerde fabrieken met vakkundig personeel. Dit bedenke met wel bij he* chemisch laten reinigen en verven van zijn goederen! „NIETS RISKCEREN D A I T H F 1'iLTHE UEGEF.REN!" r H 1 1 Dr. H. Nanning's BB TANDPASTA in tuben van 25 en 60 ets. Neerlands beste Tandpasta I werd ontdekt. De man wilde een wierk- vrouw binnenlaten, waarbij het hem opviel, dat de dienstdeur. die naast de toegangs deur voor het publiek is gelegen, gewoon op het dagslot was, terwijl hij wist dat het de gewoonte was, om haar op het nachtslot te doen. Met argwaan trad hij dan ook bin nen, om aanstonds tot de conclusie te ko men, dat er ongewensehte bezoekers waren geweest. In het gangetje en in één dei" loka liteiten vond hij nl. verschillende waarde- looze formulieren en een paar leege porte feuilles, waarvan hij wist, dat deze dienden tot het opbergen van post- en andere zegel6. Onmiddellijk begaf hij zioh d'an ook naar de brandkast, die vlak ondier het raam aan de Z.W. Buitensingel staat, waarbij hij zag, dat. het slot hiervan vernield was. Het slot van de dienst deur daarentegen veirtoocide geen enkele beschadiging. Zoodra het personeel van hot kantoor ge waarschuwd was, werd een onderzoek inge steld en kwam vast te staan, dat alle zegels ter waarde van ƒ7000 en 30 rijwielmerken waren verdwenen. Geld w as er niet in de bran Fkast. omdat dit altijd 's avonds naar het hoofdpostkan toor wordt overgebracht Bovendien kon men in zekeren zin nog van geluk spreken, dat juist een dag tevoren voor enkele duizenden guldens aan zegels en rijwielplaatjes aan verschillende afdee- 1 ingen waren uitgereikt, zoodat de inbreken* hier naast grepen. Boven 't kantoor wanen particulieren, die evenwel niets van het gebeurde hebben ee- hoord. Beneden is het onbewoond, zoodat de heeren hier vrij spel hadden. Achteraf herinneren enkel^ omwonenden zich, tegen heit vallen van de avond een paar verdachte individuen voor het kamtoor te hebben zien wandelen. Hieruit maakt men op. dat ds 5r(braak van tevoren in scène is gezet De brandkast ie er een van klein formaat, maar niettemin vraagt men z.ich toch af. hoe het verklaard moet worden, dat ie daders haar zoo gemakkelijk hebban n e""i te openen. De recherche zet het onderzoek mot kracht voort

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1