LAATSTE NIEUWS DINSDAG ig OCTOBER ig37 TWEEDE BLAD PAG. 7 DE WERKLOOSHEID Bij het correspondentschap van de Ar beidsbemiddeling staan ingeschreven bS werkloozen, waarvan 49 steuntrekkers. Het aantal steuntrekkenden is met 1 vermeer derd, terwijl het aantal werkloozen verge leken met vorige week gelijk bleef. tweede frambozenpluk Bij verschillende kweekers op den Voor weg worden dagelijks nog kleine hoeveel heden frambozen geplukt. Door he<t zachte jiajaar dragen doze vruchtheesters thans -voor de tweede maal in dit jaar. Wel een zeldzaam voorkomend geval. arm gebroken Het 10-jarig zoontje van den heer J. W. S. had bij het spelen het ongeluk zijn arm te (breken. Dr. J. C. K. Zoete verleende heelkun jdige hulp. HILLEGOM patrimonium Maandagavond werd de eerste vergade ring van de plaatselijke afdeeling gehou den onder voorzitterschap van den heer J. O. Vermeer. De voorzitter opende op de ge bruikelijke wijze, waarna hij een kort ope ningswoord sprak. Na lezing der notulen .werd door den voorz. en den heer Troost (verslag uitgebracht van de gehouden ge westelijke vergaderingen te Rotterdam. Vervolgens kwamen enkele huishoudelijke zaken aan de orde en werd het werkpro gram voor de a.s. winter samengesteld., Hierna hield de heer Vermeer een inlei ding over de laatste wijzigingen in de steunregeling. Spr. gaf eerst een algemeen overzicht. Christus heeft ons de armen als èen erfenis toevertrouwd. De kerk zorgde jerst voor haar armen, tot in 1854 de ar menwet tot stand kwam. voor hen die met elk kerkgenootschap gebroken hadden. Hierdoor kregen de Kerken door de belas ting ook de zorgen voor de algemeene-ar- nen ten deele voor hun rekening. In 1901'05 kwam het kabinet Kuyper met het wetsontwerp om de Kerken de zelfde bijdragen te geven voor hun armen als de Burgerlijke Armbesturen kregen, jdoch eerst in 1909'13 onder het Kabinet- Peemskerk, kwam de huidige armenwet lot stand, waardoor de z.g. dubbele bedee- Ping kwam. Het Prot. Chr. volksdeel ging echter |iet standpunt uit. dat iedere Kerk voor pijn eigen armen moest zorgen jvoor de algemeene armen. Door de hui dige crisis kunnen de diaconieën aan deze verplichtingen niet meer voldoen. Verschil lende maatregelen werden getroffen, als werkloozenkassen en steuncomité's, tot [1934 alle werkloozen onder de steunrege ling vielen. Hierna besprak inleider de huidige steunregeling en de daaraan ver ponden emolumenten, om tenslotte bij spaarregeling voor kleeding en schoeisel te komen. Hij mes er op, dat de diaconieën Poe moeten zien of haar werkloozen hier- ban kunnen meedoen. Uit een en ander blijkt wel dat de Regeering veel doet voor jde werkloozen. Spr. besloot met kvensch, dat wij de collecte die voor .het spaarfonds gehouden zal worden, wel zul len gedenken en onze roeping in deze zul |en verstaan. Na de pauze volgde nog een geanimeer de bespreking. De heer P. van Egmond sloot de vergadering met gebed. De op komst was bevredigend. stand der werkloosheid Bij de Gemeentelijke Arbeidsberus ston Hen pep 18 October 184 werkloozen inge schreven, tegen 297 op dezelfde datum van verleden jaar en 182 verleden week, B.TT-B-Q, I Morgenavond 8 uur zal de E.H.B.O. een v« Demonstratie geven in het Nutsgebouw, ter- P* Bijl dan tevens de gelegenheid bestaat om •r^tioh voor de nieuwe cursus op te geven. Be- lij jangstellende zijn hartelijk welkomen. ze it. BEVONDEN j Te bevragen aan het politiebureau op van 7 tot 8 uur: mantelceintuur, met inh., blauwe gummicape, e" pantel, ceintuur (blauwgrijs), dameshand- ichoen, damestaschjo met" inh., rijwielpomp, "Prmband. Te bevragen Burg. Pontstr. 104: Meerstraat 92: portemonnaie met Stationsweg 244: fcelastingmerk; Sta 26 portm. m. inh.; Meerstr. 1: da- ïieshandschoen. ip KATWIJK AAN ZEE BE EERSTE SLACHTOFFERS e. Bij de politie werd aangifte gedaan dat jen koe tengevolge van de gevreesde ziekte b gestorven. Tevens werden enkele proces erbalen opgemaakt' in verband met de vee- vet. «Lisse yjtem. arbeidsbemiddeling g. IBij den agent der Gem. Arbeidsbemidde- ing stonden de afgeloopen week ingeschre- len 160 werkzoekenden (vorig jaar 159). ^ipiJCHTER GESNAPT n,| Door den commissaris van politie te Bloe- is aangehouden en naar hier over- a- rebraeht zekere R. A. M. F., zonder vaste welke in deze gemeente zich indiende als collectant voor de vereeni- r-fing „Pro Juventute" en ook als zoodanig le|elden wist te bemachtigen. Na verhoor is p-fii weer ter beschikking gesteld van den ommissaris van politie te Bloemendaal. Ie ÏAKFIETS TEGEN PAAL GEREDEN 0" Zekere C. J. D., uit Hillegom, reed Maan- jag met zijn bestelauto op d?n Rijksweg al- per. Terwijl hij even ter zijde van zijn wa ren keek, vloog hij met zijn bestelwagen d.pgen een houten afscheidspaal tusschen igjen weg en de trambaan. £>e bestelwagen zoo goed als geheel vernield. Persoon ongelukken kwamen echter gelukkig lc liet voor n FOOR BEROEP BEDANKT Ds. H. Ligtenberg, pred. bij de Geref. Gem. Ihier heeft bedankt voor een beroep naar gemeente van Borssele (Z.). Fostzegelautomaten Naar wij vernemen zal de buurtschap „De Ingel" verrijkt worden met eenige postzegel- utomaten, waarmee de aldaar wonenden n pel ingenomen zullen zijn. ERSONALIA Tot onderwijzeres aan de Ned. Herv. Kien- irschool is benoemd mej. N. Parlevliet te at wijk aan Zee. lEVONDEN VOORWERPEN VOORDWIJKERHOUT ÏENOEMD £Tpt directeur der Ghr. Muziekvereeniging „De Harpe Davids", is benoemd de heer I. v. d. Hoef, uit Beverwijk. Voor deze vaca ture hadden zich 25 sollicitanten aange- NOORDWIJK AAN ZEE GEREF. BOND Morgenavond te half acht hoopt in de zaal Julianaweg 27 voor den Geref. Bond voor te gaan Ds. Éieshaar, van Den Haag. AANGEREDEN Op de hoek van de Noord-Boulevard en den Ouden Zeeweg reed een personen-auto, bestuurd door C., uit Leiden, door een ver keerde manoeuvre op het trottoir, waardoor de auto kantelde. De kinderen, die in de auvo zaten, werden door glasscherven niet ernstig gewond. Op het trottoir liepen ze kere H. en zijn verloofde, die aangereden werden en eveneens niet ernstige verwon dingen opliepen. Na verbonden te zijn kon den allen naar huis tcrugkeeren. OEGSTGEEST JAARVERGADERING „O.G.A.V." Gisteravond werd in het „Witte Huis" de algemeene ledenvergadering gehouden van de Oegstgeestor Gymnastiek- en Athletiek- Vereeniging. Daar de voorzitter, de heer A. T. Kraan, verhinderd was, nam de heer J. J. Vos hei presidium waar. Ilij sprak een kort ope ningswoord, waarin hij alle aanwezigen welkom heette en een kort overzicht gaf van de toestand der vereeniging. De sa menwerking tusschen de verschillende af- deelingen, waarin de vereeniging is ge splitst, bleek uitstekend te zijn. Jammer, dat twee bestuursleden, mevr. Heertjes en mevr De Roode haar functie hebben neer gelegd, waardoor dez® vergadering moest vervroegd worden. De notulen wordien gelezen door den heer A. J. Wagemans, die de secretaris functie van mevr. Heertjes heeft overge nomen. Vervolgens wordt jaarverslag uitge bracht. Het ledental is toegenomen en de kas sluit met een batig saldo van 40.86. De kascommissio rapporteert bij monde van den heer Van Eek in zeer gunstige zin over het gehouden beheer van den pen ningmeester, die hierna werd gedechar geerd. Nu volgde bestuursverkiezing, waarbij de heer N. van Welsen als tweede voorzitter werd gekozen en mej. A. de Vos als ge woon bestuurslid. Eenige dames en heenen verklaarden zich bereid zitting te nemen in de propaganda- commissie, die dit jaar volgens eens spe- ciaal door het bestuur opgemaakt plan zal werken Daar de verschillende afdeelingen steeds streng gesepareerd werken wordt overwogen de mogelijkheid om tot meerder contact te komen. De heer Kinsbergen bracht een plannetje ter tafel, n.l. om te komen tot oprichting van een club, waarbij zoowel dames als heenen zich kunnen aansluiten. De voorsteller zelf zegde in dezen zijn volle medewerking toe. Na eenige besprekingen werd een com missie benoemd van eenige dames en hee- ren, die deze zaak verder zullen voorbe reiden. Bij de rondvraag bracht een der leden naar voren een eventueele aansluiting bij den Kring Leiden. De heer Van Dam gaf eenige toelichting over deze zaak ook wat betreft de financieele verplichtingen, die men op zich neemt. De penningmeester vond deze laatste nog al bezwaarlijk Na bespreking en voorloopige toezegging van de leden, wat de financieele verplich ting betreft, werd tot aansluiting besloten. Hierna werd de vergadering gesloten en volgde een gezellig samenzijn onder leiding van den heer Kinsbergen. Muzikale mede werking werd verleend door het Eleetro- Technisch Bureau tIElra" van de firma Oostveen alhier. RECHTZAKEN Kantongerecht te Leiden Rijwielpad vernield H. G. M. W. uil' den Haag heeft met auto gereden nabij de Haagsche Schoui Voorschoten. Op onverklaarbare wijze was verdachte met zijn zwaar beladen vrachtauto op het langs den weg gelegen rijwielpad terecht ge komen waardoor dit rijwielpad over een groot gedeelte werd vernield. De ambtenaar kan niet* begrijpen waarom verdachte onnoodig op het rijwielpad is gaan rijden. Eisch en uitspraak tenslotte f 20 subs. S dagen. Roekelooze motorrijder G. H. G. uit Amsterdam reed op den rijks straatweg te Sassenheim. Voor hem trachtten een drietal auto's elikaar te passeeren zoodat op zeker moment drie voertuigen naast elkaar reden. Verd. was toen met zijn motorrijwiel naast de drie andere motorrijtuigen gaan rijden, met het logisch gevolg dai hij natuurlijk geheel links van den weg kwam te rijden. Uit tegenovergestelde richting naderde, ge heel rechts van den weg, de heer E., die toen door verd. onderstboven werd gereden. De ambtenaar eischte voor deze manier van rijden een geldboete van f 20 subs. 10 dagen, waarmede de kantonrechter zich kon vereenigeD. Nog een roekeloos rijder M. V., die niet was verschenen, had even eens op den Rijksstraatweg te Sassenheim een dergelijk „kunststuk" vertoond. Als zwarende omstandigheid gold hier wel het feit dat hij het met een grootere snelheid had gedaan. Getuigen spraken van 90 K.M. Ook hier was een ander het kind van de rekening geworden. Zoowel de ambtenaar al de kantonrechter noemden dit rijden hoogst ergerlijk. ambtenaar eischte een boete van f subs. 20 dagen. De kantonrechter veroordeelde verd. tot een geldboete van f 50 subs. 20 dagen. Twee auto's op de brug kon niet A. V. uit Delft was met zijn auto een brug opgereden onder de gemeente Oud-Ade ter wijl er zich reeds een auto uit tegenoverge stelde richting op de brug bevond. Een bot sing. waardoor een schade van f 50 was ont staan, was het gevolg geweest. Het ten laste gelegde bewezen achtend aren eisch en uitspraak f 10 subs. 5 dagen. Hechtenisstraf voor dronken autobestuurder v. B., drukker te Katwijk aan Zee, heeft daar ter plaatse op de Boulevard een auto bestuurd terwijl hij onder den invloed van sterken drank verkeerde. De gemeentewerkman B. van R. uit Kat wijk verklaarde als getuige dat hij de auto recht op zich af zag komen. Later had hij bemerkt dat verdachte een „biertje" op had en wartaal sprak. Ook de getuige van L., uit Alphen, die daar op een rijwiel reed, verklaarde dat de bestuurder beschonken was geweest. De ambtenaar vond deze overtreding hoogst ernstig en eischte een hechtenisstraf van 8 dagen en intrekking wan het rijbewijs RIJNSBURG WERKLOOZEN Bij den correspondent' der arbeidsbemid deling staan thans nog slechts 20 werkloo zen ingeschreven. VOORSCHOTEN „BIJZONDERE NOODEN" Decollecte voor „Bijzondere Nooden", die Zaterdag j.l. alhier is gehouden heeft opge bracht f 123.27. GEVONDEN VOORWERPEN Een R.K. kerkboekje; een portemonnaie met inhoud; een bruine portemonnaie; hamer en Engelsche sleutel; een rozenkrans met étui; een paar beenpijpen WOUBRUGGB TE WATER De 12-jarige Rika W., reed per rijwiel pardoes in de Woudwatering, doordat zij aanraking kwam met een emmer welke op de straat stond. De juist passeerende r' politie zag het ongeval gebeuren en snelde direct te hulp. De drenkelinge wist echter de wal zwemmende te bereiken, zoodat de politie niets meer behoefde te doen dan het rijwiel op te visschen. BIJ HET SPEL Tijdens het voetbalspel brak Zaterdagmid dag de voetbalspeler V. een been. Nadat Dr. Loth heelkundige hulp had verleend, werd hij overgebracht naar het Ziekenhuis te Leiden. ZOETERWOUDE VERNIELZUCHTIGE JEUGD Door de politie zijn een vijftal j'ongens aangehouden wegens vernieling van een aantal ruiten, in de leegstaande villa „Rijn vreugd". Na alle te zijn gehoord zijn zij weder ter beschikking van hun ouders ge steld. GEVONDEN Gevonden een zwart gummi kinder schoentje en een kinder rozenkrans, terug te bevragen bij den gemeente-veldwachter aan den Rijndijk. MEN STEELT OOK ALLES Alhier is uit een tuin gelegen langs de Meerburger Watering, een waterfornuis ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. Burgerlijke Standen Overleden: \V. de Bock, w ReUngoud 79 J S W van dei in J. M. Bon 59 J. ALKEMADE. Ondertrouwd: 28 J. en J M de Jong 28 j I AAM Wesselman 23 H. van B. uit Amsterdam heeft met zijn auto op roekelooze wijze gereden te Noord- wijk. Óp het kruispunt nabij de Beeklaan was hij zonder snelheid te verminderen (hij reed met een snelheid van 75 K.M.) dit drukke kruispunt overgestoken. Bovendien had hij nog onnoodig links uitgehaald. Deze fouten hadden tot resultaat een stige botsing met een tegenligger, een mo torrijwiel, bestuurd door mevr. la Brie uit Den Haag. Nadat verschillende getuigen gehoord wa ren was de eisch een geldboete van f 75 subs. 25 dager. Ook de kantonrechter was van meening dat verdachte hoogst roekeloos had gereden en veroordeelde hem conform den eisch. Niet behoorlijk uitgehaald A. G. van R. werd veroordeeld tot een geld boete van f 10 subs. 5 dagen omdat hij nabij de Jacoba van Beycrenweg ve Sassenheim een auto had ingehaald en gepasseerd en toen plotseling naar rechts had uitgehaald, waardoor een botsing was ontstaan. De weg versperd A. P. uit Oegstgeest had te Sassenheim den weg versperd door met zijn auto gedeel telijk op het trottoir te gaan staan. Eisch f 10 subs. 4 dagen. Uitspraak f 7.50 subs. 3 dagen. Alweer de woonschuit Mej. G. B. uit Oegstgeest moest voor de negende maal terecht staan omdat zij der vergunning een woonschuit had be woond. De laatste boete was geweest f 20. Thans eischte. de ambtenaar een boete van f 25 subs. 8 dagen. Over 6 weken zal de kantonrechter uit spraak doen, omdat verdachte beloofde de schuit te verleggen. Overtreding Arbeidswet J. van R.. bakker te Noordwijk, had een drietal knechts laten werken in zijn bakkerij zonder dat hij voor dit overwerk een ver gunning had. Eisch 3 x f 10 subs. 3 x vier dagen. Uitspraak 3 x f 5 subs. 3x2 dagen. G. M. H. uit Leiden had zonder vergun ning van den Minister van Landbouw een drietal broedmachines in werking gehad. Verdachte had vergeten vergunning aan te vragen. Eisch en uitspraak f 3 subs. 1 dag. Juweelendiefstal op Java BATAVIA, 19 October. (Aneta). Een reizi ger van een juweelen-firma te Singapore die eenige weken lang Java bereisde, deed aangifte, dat een gedeelte van zijn juwee- len, ter waarde van f 6.000 spoorloos is verdwenen. Omtrent de wijze waarop of de plaa*s waar deze verdwijning of verduistering heeft plaats gehad, zijn geen gegevens beschik baar. MARINE-ESKADER TE MAKASSAR MAKASSAR, 19 Oct. (Aneta). Het marine- eskader is hier gearriveerd. Morgen zal het vertrekken. In verband met de vliegongelukken bij de marine is dit bezoek zooveel mogelijk onge merkt voorbijgegaan. NEDERLANDSCHE UNIE VAN ACCOUNTANTS Bestuursverkiezing De Postcheque- en girodienst Onder voorzitterschap van den heer C H. v. d. Berg van Hilversum heeft Zaterdagmiddag de Ned. Unie van Ac countants in „Pulchri" te den Haag een vergadering gehouden. Postcheque- en girodienst De directeur van den postchèque- e?n girodienst, de heer S. J. H. Wesse- 1 i n k, heeft een voordracht gehouden over dezen dienst. Spr. wees er op, dat men gemeend heeft de eerste sporen van een giroverkeer reeds bij de Egyptenaren te hebben ontdekt. Zeker is, dat deze vorm van geldverkeer aan het einde van de 16e eeuw in de toenmalige handelscentra Venetië en Milaan een be trekkelijk uitgebreide toepassir.g vond, ter wijl in deze gewesten in 1609 de Amsterdam sche Wisselbank werd opgericht, welke aan vankelijk als zuivere girobank werkzaam was. Zij ging in 1619 roemloos onder. Al deze instituten beoogden in de eerste plaats verbetering te brengen in de-vaak chaotische toestanden op muntgebied. Nadat in de 19e eeuw het bankwezen het giroverkeer had overgenomen, zijn vervol gens van overheidswege giro-instellingen in het leven geroepen, welke zeer spoedig breede lagen van de bevolking bereikten. De eenste pogingen om hier te lande tot een rijksgirodienst te geraken datee ren van 1904. Het buitenland was ons toen reeds voor en het is 1915 geworden eer en wetsontwerp ter zake werd ingediend. In Januari 1918 werd de dienst geopend met 4000 rekeningen De groei ging in snel tempo. Het doel van den postchèque- en giro dienst is vereenvoudiging en vergemak kelijking van het betalingsverkeer, voor namelijk door de bevordering van het giroverkeer, hetwelk door zijn eenvoud, snelheid en veiligheid niet alleen doel matig, doch ook vlug, veilig en goed koop is. Men betaalt zonder geldver- plaatsing. De omzet van den dienst geldt voor 85 pet. het. giroverkeer. De postcheque- en girodienst was aan vankelijk volkomen gedecentraliseerd, postkantoren fungeerden als girokantoor, hetgeen in vergelijking met het buitenland een unicum was. De hieraan verbonden bezwaren waren vele en dit heeft reeds vrij spoedig, in 1932, tot centralisatie geleid. Blijkens de erva ring is dat voor ons land het beste. Bij de bespreking van de wijze, waarop de omvangrijke administratie van den dienst is georganiseerd, doet spr. uitkomen dat naast handhaving van den handarbeid een doelmatig gebruik wordt gemaakt van machines. Een volledige mechanisatie is niet rendabel. Van verliesgevend Is de dienst zeer rendabel geworden. Verleden jaar werd een winst van 3millioen gemaakt. De beschikbare saldi worden voorzichtig belegd. De beleg;'ng beloopt thans 161.000.000 of 68 pet. van het totale saldo tegoed. De rente uit deze belegging is de kurk waarop de exploitatie van den dienst drijft en waardoor verreweg de meeste han delingen kosteloos kunnen worden verricht Het goedkoope buitenlandsch giroverkeer strekt zich zelfs tot Japan uit. Eiken dag moet de controle op de ver richte handelingen volledig kloppen. Lastig zijn voor het bedrijf degenen, die zonder over voldoende saldo op hun rekening te beschikken, toch maar ba talingsbiljetten inzenden. Dat zijn er 2 3000 per dag. Wat den omvang van het giroverkeer betreft, is alleen België waar alle rijks ambtenaren een girorekening moeten hebben ons nog maar voor. Er loopen thans 307.000 rekeningen of 35 per 1000 in woners. In België was het 49 per 1000. In 118 werden per dag 4400 boekin gen verricht, thans 270.000 en op druk ke dagen in het begin der maand veel meer, zelfs tot over de 400.000. Dat geeft wel eens eenige moeilijkheid, al beschikt Spr. over meer dan 1300 ambte naren. Dan is eenig overwerk niet te ont gaan. Die tijd wordt aan de ambtenaren te goed geschreven en verrekend met uren. beneden den normalen werktijd van 7y2 uur per dag blijven. Want als ze klaar zijn, gaan- ze naar huis. Het saldo wordt uit gekeerd in vrije dagen. (Onlangs stonden de ambtenaren voor 35.000 uren aan het be drijf debet; zrilfs bij de afdoejing „aan komst'1 stonden ze in het krijt. Red.). De omzet van het bedrijf is van 1.1 mil liard in 1918 fffestegen tot 14% milliard in het aantal ambtenaren van 167 tot ruim 1300. Vragen Na deze rede was er gelegeneid tot het stellen van vragen en het maken van op merkingen. O.a. werd over de rentevergoeding gespro ken. We vernamen voorts, dat de dienst bezig is met een proef om stadsbiljetten machinaal in fe vullen. De proef voldoet en zal tot aanmerkelijke besparing leiden. De Voorzitter dankte ten slotte den heer Wesselink voor diens interessant betoog. DORDT-MAASTRICHT BINNEN 2V2 UUR Dordt eindpunt behalve van ?lectrische, ook van iieseltreinen Per electrische naar Noord, per diesel naar Zuid Het Dordtsche spoorwegstation zal straks als overstapplaats weer in be langrijkheid toenemen. Het deed dit reeds door ck? electrificatie, maar op nieuw zal dit het geval zijn door de planr n van de Ned. Spoorwegen om een verbinding van vier uur tot stand te brengen tusschen Amsterdam en Maastricht. Dordt wordt dan het verbindingspunt tus ïChen het electrische en dieseltraject van leze route. Want. naar we vernemen, is het de bedoe- ing, met ingang van den zomerdienst 1938 iieseltractie in te voeren tusschen Maas richt en Dordrecht. Dat zou een belangrijke ijdsbesparing geven. Thans duurt de reis ussohen deze beide steden 3 uur en 14 minuten, terwijl met dieseltreinen dit baan- vak in 2 uur 24 minuten zou kunnen wor sen afgelegd, wat een besparing beteekent van 50 minuten. De reis per electrische van Amsterdam laar hier duurt 1 uur en 33 minuten, zoo- lat nen straks in vier uur van Amsterdam n Maastricht kan komen en omgekeerd. Het ligt voor de hand, dat de beteekenis ?n het aspect van het Dordtsche station dooi leze wijziging weer aanmerkelijk zullen veranderen, als. behalve electrische, ook Iieseltreinen hier hun eind- en uitgangs punt zullen vinden. Zij, die regelmatig aan 't station komen hebben, zonder er allicht van op de hoogte te zijn. reeds de voorbereidingen van de nieuwe plannen gezien, in de vorm van een oroeftrein. bestaande uit een stroomlijnloco- motief. een meetwagen (om allerlei gege vens over wegtoestand. snelheid enz. auto matisch op te nemen) en eenige stalen per ;onenrijt.uigen. Met deze trein «orden proef ritten gehouden, tusschen Dordrecht en Maastricht, in snelheden van 9<"' en 120 K.M. >er uur. Als deze een bevredigend verloop ïebben, kan de verdere uitwerking der snel verbindingsplannen voortgang hebben. Hoogere Marine-Krijgsschool Bij Kon. besluit is de kapitein ter zee G. W. Stöve eervol ontheven van de betrek king van directeur der hoogere marine krijgsschool te 's Gravenhage. en is belast met de waarneming van deze betrekking, de luitenant ter zee der le klasse F. S. W, de Ronde. Hr. Ms. „HERTOG HENDRIK" B ijkens een bij het departement van Defensie onuangen telegram is Ilr. Ms. „Hertog Hendrik" gisteren van F u n c h a 1 vertrokken. De duiker in de Schieweg Door de Genie is aanbesteed het herstel len van den duiker in den Schieweg bij dc militaire gebouwen aan de Schie te Delft. Laagste inschrijver was: A. den Ouden. teGouda voo; f 5.555. Luxemburgsche regeering treedt af LUXEMBURG, 19 October. De Groot-Her togin heeft het aftreden van de regeeriiv*- Bech aanvaard. Het verzoek om ontslag was ingediend in verhand met de uitslag der verkiezingen. De Groot-Hertogin heeft Bech belast met de vorming van een nieuw mi nisterie. NF.D. HERV. KERK Bedankt: voor Meeuwen, cand. H. Jon- gebreur te Capelle a. d. IJsel. Het werkkamp voor Dienstweigeraars Meisje spoelde met sublimaat-oplossing Drogist vrijgesproken Voor de rechtbank te 's Gravenhage heeft terechtgestaan de drogist A. P. M., die aan een 24-jarig meisje sublimaat-pastilles had verkocht, waarna het meisje tengevolge van het spoelen met een oplossing daarvan overleden. Den drogist was dood door 6chuld ten laste gelegd. De rechtbank deed heden uitspraak en sprak hem vrij. Het hoofdbestuur van de Jongeren-Vredes- Actie heeft een schrijven gezonden aan den Minister van Defensie en aan de beide Ka mers der Staten Generaal naar aanleiding van het werkkamp voor dienstweigeraars op Rozenburg. In het adres wordt o.a. opge merkt, dat plaatsing in dit kamp practisch neerkomt op een interneering gedurende bijna 2 jaar, terwijl het isolement en de vrijheidsbeneming veel grooter zijn dan dat ■an militairen in de kazerne. Bovendien zullen allen hetzelfde grondwerk moeten doen, daargelaten of zij daarvoor geschikt zijn of niet. De J. V. A. acht dit plan bedenkelijk offer aan de thans zoo sterke geest van geweldaanbidding, die menschen met gewetensbezwaren tegen den oorlog niet heelemaal au serieux neemt. De J.V.A. verzoekt de regeering dringend dit plan niet uit te voeren en verzoekt tevens, de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal hun invloed in deze richting aan te wenden. Vonnis in een bakkerskwestie Federatie In het gelijk gesteld. AMSTERDAM, 19 October. De kantonrech ter Mr L van C r e v e 1 d heeft vonnis ge wezen in een civiele zaak het prijzencon- tract voor het Amsterdamsche bakkersbe drijf betreffende. Zooals men weet is door de federatie voor het Amsterdamsche bakkersbedrijf overeenkomst tot stand gebracht, waarbij de broodprijzen waaraan de bakkers zich moeten houden, zijn vastgesteld. De bak kers hebben dit contract onderteekend. Een bakkerij hier ter stede, een commanditaire vennootschap hield zich echter niet aan de minimumprijzen. Nadat een interne rege ling geen resultaat had gehad en de boete niet was betaald dagvaardde de federatie de commanditaire vennootschap op korten termijn tot betaling van de boete ad f 120. Als verweer voerde de vennootschap, dat indertijd een zekere G. beheerend vennoot was, doch toen door hem het contract privé werd get eekend was hij al geen beheerend vennoot meer, doch gedegradeerd tot ge woon knecht. Zijn plaats was ingenomen door mej. W.. die het prijzencontract niet had geteekend. De vennootschap was dus van meening niet te hebbe.n geteekend en zich dus niet aan het prijzencontract behoe- en te houden. De kantonrechter was echter een an dere meening toegedaan. Hij wees de vordering van de federatie in haar ge heel toe en veroordeelde de vennoot schap tot betaling van f 120 plus rente en kosten. De kantonrechter beschouwde aldus overwoog hij het verweer, dat G. niet bevoegd was te teekenen, niet als ernstig gemeend. G. immers was enkele maanden voor de onderteokening zoo erkent ge daagde de behterende vennoot. Verder stelt gedaagde, dat mej. W., die in hetzelf de huis als G. woont, diens plaats heeft in genomen. De kantonrechter achtte het volkomen on aannemelijk dat G. het contract alleen maar privé heeft geteekend om de federa tie moreel te steunen. Een ondertcekening onder een schriftelijke acte beteekent in het dagelijksche handelsleven, dat men tot de in deze acte belichaamde overeenkomst toe treedt en zich hier zonder voorbehoud aan onderwerpt. Van een reserve van de zijde van G. is niets gebleken. Bovendien schreef G. op 12 Mei na onderteekening van het contract eischers nog een brief, waarin hij spreekt van „zijn eigen" zaak en „zijn eigen" klanten, waaruit, veeleer mag worden opgemaakt, dat hij nog de lakens uitdeelt en niet juffr. W. Op deze gronden wees mr. Van Crefeld de .vordering toe. HET VERMISTE MEISJE Inlichtingen van een automobilist Nor steeds bestaat er onzekerheid over het lot van het vermiste misje uit Rotter- d a m-Zuid. Dat het onderzoek naar dn kleine van de zijde der politie niet voldoen de is. kan men zeker niet zeggen want da gelijks zijn zeer vele politiemannen in touw om zoo mogelijk een spoor van Lcni Huiser te vinden. Zoo heeft men gister na zijn thuiskomst direct den automobilist uit Dordrecht ge hoord. die in de plaats zijner inwoning had medegedeeld, dat hij tusschen Rotterdam en Dordrecht was aangehouden door een individu, dat hem had gevraagd een meis je mee naar Zwijndrecht to nemen. Met den automobilist heeft men gister avond de plaats opgespoord, waar deze was aangehouden. Dat was op den nieuwen Rijksstraatweg onder de gemeente IJsse.l- monde. De automobilist heeft eenige aan wijzingen gegeven en de politie heeft op grond daarvan het onderzoek met kracht voortgezet. De automobilist heeft verklaard, dat zon- dra hij iemand op den weg zag slaan, die een teeken om te stoppen gaf, hij heeft bii- geremd. Het was al donker en daarom heeft hij het plafondlampj- in zijn wagen aangestoken, waarvan het licht flauw viel op den jongeman die hem het verzoek deed het meisje mee te nemen. Van het kind zelf heeft hij niet voldoende gezien om het nu achteraf als de vermist* Leni Huiser to. kunnen herkennen. De jongeman, die hem aansprak, was on geveer 20 jaar oud, droeg zwarte schoenen en een pilobroek; hij droeg een jockey pet en had een vrij ongunstig uiterlijk. Gelijk bekend, is de automobilist na een weigering doorgereden. De politie onderzoekt nu o m. of Vrijdag avond een andere automobilist wèl een meisje mee naar Zwijndrecht heeft geno men. Twee dieven door een heler bedrogen Haagsche politie heldert serie inbraken op Den Haag, 18 Oct Doordat twee inbrekers wat al te veel vertrouwen stelden in een handlanger, is de recher che er in geslaagd volkomen klaar heid te brengen in een op 12 Septem ber gepleegde kraak in het perceel Bildersstraat 13, alwaar voor ca. f1500 aan tafelzilver gestolen werd; terwijl bovendien nog vier andere inbraken zijn opgehelderd, welke de heeren een buit van ruim f 1200 opleverden. Nadat zij het zilver gestolen haddon waren zij samen naar een weiland aan dc Binckhorstlaan gegaan om de buit daar voorloopig te begraven. Zoodra zij er een liefhebber voor von den togen zij met dezen man naar hot weiland, alwaar een deel werd ver kocht. Doch wat zij geenszins vermoed hadden geschiedde. De kooper, voor noemde P. J. K., ging onmiddellijk na de transactie nog eens op eigen gele genheid naar de weide, om zich de rest van de buit zonder meer toe te eige nen en het geheel ten eigen bate te ver sjacheren. Met deze daad, die natuur lijk kwaad bloed zette onder het com plot, heeft men de politie in de kaart gespeeld. Het spel van verraden nam een aanvang en de eene arrestatie na de andere was er het gevolg van. Verdere bekentenissen Nóg was de politie niet tevreden. Zij ha l een sterk vermoeden, dat hier meerdere vliegen in één klap geslagen konden wor den en dit vermoeden werd bewaarheid. Toen zij de daders opnieuw scherp aan de tand voelde, bekenden zij ook zich te heli- ben schuldig gemaakt aan vier andere on langs hier ter stede gepleegde inbraken, nl. in een chemische vvasscherij aan de Binck horstlaan, waar voor een bedrag van pl.m. f700 aan heeren- en dameskleeding werd ontvreemd; voorts aan een inbraak in een wasscherij aan den Fruitweg. alwaar voor f500 aan heeren- en dameskleeding werd gestolen; zoomede aan een inbraak in een drogisterij aan de 1e v. d. Boschstraat, waar voor een waarde van pl.m. f25 aan toilet artikelen werd buitgemaakt Tenslotte gaven ze toe hun slag te hebben geslagen in een groentenhal aan de Chr. de Bour bonstraat. Hier stalen zij wat geld. limona de en slaolie. De helers G. J. K. en P. J. K. en de beide daders, zijn ter beschikking gesteld van de Justitie en ingesloten in het Huis van Be waring alhier. De overigen verdachten zijn na verhoor In vrijheid gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7