SLUIS- EN BRUGGENBOUW TE JUTPHAAS Argentinië en Brazilië DINSDAG 19 OCTOBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 Het leven der kolonisten bij Tres Arroyos Sobere woningen Groote bedrijven ii') Het stadje, dat deze naam draagt, ligt in het zuiden der provincie Buenos Aires, pl.m. 11 uur sporens van de hoofdstad. Met een dagtrein, welke acht uur 's morgens vertrok, hebben we de reis daarheen ge maakt. Een vrij eentonige reis! Eindeloos strekt zich aan beide zijden van den spoorweg de wijde pampavlakte uit. Bijna overal ziet men tot aan de horizon. Vlak buiten de hoofdstad zijn er eerst nog hoog opgescho ten distels, maar langzamerhand verdwij nen ook deze. Er is vrijwel niets, dat het oog boeit, afgezien dan van den wijden, helderblauwen hemelkoepel, die in dit land vooral 's avonds, meer dan eens onze ver wondering opwekte. Wij zien geen sappige groene weiden als in ons vaderland. Geen vriendelijke landschappen, door boomen omzoomd. Geen bloeiende heide of kleurige bloemen. We zien alleen maar een wijde, wijde, schijnbaar dorre vlakte, voor 'tgroot ste deel bedekt met lang, taai pampagras De eenige afwisseling is hier en daar in de yerte een „estancia", een boerenhofstede, waaromheen enkele boomen geplant zijn. Met een flinke vaart snelt de trein soms uren aaneen, zonder stoppen, voort. Het is heet, zeer heet. Toch kan men het coupé raam moeilijk open houden wegens het in stuivende stof, dat alles: banken, kussens, kleeren, met een grijze laag bedekt. Als we in de restauratiewagen plaats nemen om te eten, zitten we bijna in het donker. De ramen zijn gesloten voor het stof, De luiken zijn neergelaten om de zon te weren. Toch zien we in de zonnekieren het stof nog dwarrelen en proeven we het in de overi glens voortreffelijke spijzen, die opgediend worden. Soms houdt de trein een oogenblikkelijk Stil. Dat wil echter niet zeggen, dat we bij zulk een halteplaats ook altijd een stad of dorp zien. Dikwijls is er niet meer dan een stationsgebouw en een opslagplaats van vele zakken graar.. Een enkele maal een plaats ,Van beteekenis. Een hotel, een garage, wit gepleisterd© huizen, doch alles vrij onaan trekkelijk midden in een zandwoestijn neer gezet. Bij hooge uitzondering bemerken we in een dergelijk stadje of dorp een gepla veide of geasfalteerde weg. We moeten echter, om eenzijdigheid te Vermijden, aan deze reisindruk nog iets 'toevoegen. Met opzet spraken we zoo even over een „schijnbaar" dorre vlakte. Want in werkelijkheid is deze vlakte niet on vruchtbaar. Toen wij er door spoorden was het vooreerst bijna herfst. De verschillen de granen, die op vele plaatsen ook langs de spoorlijn wassen, waren all© in de schu ren verzameld. En daarbij kwam nog, dat de vrij sombere aanblik van het landschap mede verband hield met een juist doorge maakte felle en aanhoudende hitte- en droogte-periode. Over het geheel genomen geven de vele producten, die op de Argen tijnsöhe steppen verbouwd worden, een goede opbrengst. En men staat verbaasd als men leest, hoeveel vee er op deze schijn baar dorre Argentijnsche velden graast. Chr. van Balen noemt in zijn boek „Argen tinië" de fabelachtige getallen van 31.000.000 runderen, 40.000.QOO schapen en 10.000.000 paarden, om niet te spreken van het klein yee, dat Argentinië voedt. *s Avonds tegen zeven uur komen we in Tres Arroyos aan. Het is een stad van on geveer 40.000 inwoners, De huizen zijn meestal wit gepleisterd, de straten snijden elkander rechthoekig. Hier en daar bevindt zich een aardig plantsoentje, dat de vrij strakke regelmaat breekt. In de stad zelf zijn zeer goede wegen, alle geasfalteerd, dadelijk buiten de stad ontbreekt weer elk plaveisel. Als we aan het station arriveeren, wor den we door vele Hollanders hartelijk ver- .welkomd. We maken kennis en stappen in de voor ons gereedstaande auto's. Na een rit van ongeveer 15 km over hobbelachtige zandwegen, zijn we aan de woning van den heer A. v. d. Horst, waar we zeèr aange name dagen hebben doorgebracht. Het huis van den heer v. d. Horst ïs een steenen woning, zeer eenvoudig, doch van binnen smaakvol ingericht. De meeste hui zen zijn echter niet van steen, doch opge trokken van den grond, waarop mien woont. .Vele kamers bouwt men rondom een open galerij, waar men het grootste deel van de dagen van het jaar, in verband met het prachtige klimaat, verblijven kan. Verdiepingen kent men niet. Alles Is ge lijkvloers. Van buiten zijn de huizen wit be pleisterd. Natuurlijk zijn dit geen Hollandsche hui zen. Ook al. omdat de kolonist in Tres Ar royos tot nog toe huurder is van zijn grond en geen absolute zekerheid .heeft, er altijd te kunnen blijven, geeft hij de voorkeur aan een vrij sobere woning. Hij moet zelf zijn huis bouwen en onderhouden en gaat daarin zijn geld niet steken. Toch moet nie mand denken aan een soort krcrt of plag genhut. Integendeel, de huizen zijn zeer goed bewoonbaar. Al gebruikt men menig kleedje en tapijtje mander dan in Holland, niettemin weten de meeste huisvrouwen zonder veel luxe, toch hun woning gezellig en smaakvol in te richten. Opmerkelijk Vonden we ook, dat bijna nergens een bad kamer ontbrak en vrijwel iedere boer in 't bezit is van een garage en epn eigen auto. In de kolonie van Tres Arroyos vertoef den we ruim veertien dagen. Van dichtbij hebben we het leven en werken dor kolo nisten gadegeslagen en er een zeer goeden indruk van ontvangen. De meeste Hollanders bij Tres Arroyos zijn landbouwers, die slechts eenig vee voor eigen gebruik houden. Zoo we reeds op merkten, huren ze hun grond. De grootte der bedrijven varieert van 100500 ha. Een man kan ongeveer 150 ha bewerken. Dit is een gevolg van de groote machines en het groote aanta] paarden, dat men gebruikt. Daarbij is het klimaat zeer gunstig en is het mogelijk onderscheidene gewassen te telen. Practisch kan men een heel jaar op het land werken. Wei komen er enkele nachtvorsten voor, soms zelfs laat in het voorjaar nog, wat wel eens schadelijk is. doch overdag is het weer bijna altijd ge schikt om te ploegen. Tarwe, lijnzaad, gerst en haver zijn de hoofdproducten. En wij, die in den laten nazomer (Febr. en Maart) in Argentinië vertoefden, hebben de volgeladen schuren gezien, evenals de volgeladen wagens, waarop men het graan naar de stad brengt. Zeer vruchtbaar moet de bodem wel zijn, welke men jaar in jaar uit bebouwt zon der eenige bemesting en die tot nu toe al tijd weer flinke oogsten opbracht De gewone manier om te ploegen is met 10 of 12 paarden voor een driescharige ploeg met zitting voor den ploeger, en een werkbreedte van één meter, 's Middags worden de paarden door andere verwisseld. Per dag wordt van 3.50—4 ha geploegd. Over het algemeen wordt er zeer ondiep geploegd, nl. ongeveer 12—14 cm. Vóór het zaaien bewerkt men het land nog met een eg of schijveneg, al naar mate het ploegen korter of langer geleden is. De eg wordt getrokken door 6 en de schijven- eg daar acht paarden. Een man te paard gezeten ment en leidt de bewerking. En kele bedrijven hebben een tractor, die, als het zeer druk is, mede voor de verschillen de werkzaamheden gebruikt wordt. Het zaaien geschiedt met ©en 4 m breede zaaimachine, getrokken door acht paarden en bediend door één man. Begin Maart wordt haver gezaaid als weide voor de koeien en paarden, terwijl men in het laats! van Maart of begin April zaait voor den oogst. Dikwijls wordt ook dit zaaisel nog door het vee afgegeten om het legeren van het gewas te voorkomen. Ook gerst wordt in April gezaaid. In Mei en Juni verbouwt men de tarwe, terwijl tenslotte in Augustus het lijnzaad wordt gezaaid. De oogsttijd valt over het geheel genomen van half December tot half of eind Januari. Men wacht met het oogsten tot het gewas „doodrijp" is. Dit kan in Argentinië, omdat het in den oogsttijd weinig regent en is noodzakelijk, omdat het werk wordt ver richt door een oogstmachine, die tegelijk maait en dorscht. Maximaal kan 20 ha per dag worden afgedaan. Het zaad blijft des nachts op het land liggen en wordt 's mor gens vroeg voor een deel naar de stad ge reden Dit vervoer geschiedt op groote wa gens, die elk 90—120 zakken van 70'kilo bevatten kunnen. Op de onverharde wegen zijn voor iedere wagen acht paarden noo den. De oogstmachine zelf wordt door tien twaalf paarden verplaatst, terwijl 't eigen lijke maaien en dorschen door een motor geschiedt. Bij een matig gewas bestaat de bediening uit twee, bij zwaarder gewas uit drie man. Het spreekt wel van zelf, dat door bet verwisselen van het aantal paar den voor ieder werktuig, elk bedrijf een groote koppel dieren noodig heeft. De norm voor een bedrijf van pl.m. 200 ha Is 50 paarden, waaronder ook de jonge dieren. Een zaak. het memoreeren waard, is o.i. ook de op te breng>en belasting. Deze is zeer gering. Er is een lage grondbelasting verschuldigd, doch de kolonie te Tres Ar royos is biervan vrijgesteld, omdat ze huur der is. Een enkele Hollander betaalt een weinig inkomstenbelasting Voorts eischt de Argentijnsche Staat ook een wegenbe lasting voor auto's, wagens, karren en rij wielen Wij konden echtor niet constatee ren, dat het geld, daardoor bijeengebracht, ten nutte komt aan 't platteland. De wegen in de buitenwijken der steden en verder landwaarts, zijn immers niet verhard, zoo we boven reeds opmerkten en bovendien nog slecht onderhouden ook. Een flinke regenbui kan zeer ernstige stagnatie in 't verkeer teweegbrengen, vooral bij avond en bij nacht Ds H. ZANDBERGEN Een door 12 paarden getrokken oogstmachine waarover in dit artikel geschreven wordt. Het tijdens hét maaien dadelijk gedorschte graan gaan in de door vijf paar den getrokken wagen die naast de graan maai-dorschmachine rijdt. BINNENLAND Stempeling van rijwielplaatjes Was e i groot succes Dank zij de vergunning daartoe van het Departement van Financiën is de actie der Vereeniging arbeid voor onvolwaardige ar beidskrachten „A.V.O." tot afstempeling der rijwielplaatjes met naam en adres van den eigenaar weer volkomen geslaagd. In veertig steden des lands zijn machines geplaatst ge weest. Bijna 250.000 wielrijders hebben hun plaatje laten stempelen en naast de postkan toren heeft de „A.V.O." tegelijk met de stem peling bijna 125.000 plaatjes verkocht. Er hebben 150 werkloozen waaronder 100 onvol- waardigen, aan dit werk meegeholpen, aan wie de vereeniging ongeveer 12.000 loon heeft uitgekeerd. Het welslagen van dit werk is- voor een belangrijk deel bevorderd door de groote medewerking allerwege ont vangen zoowel van particulieren, inzonder heid van de groote werkgevers, als van over heidslichamen, zooals politie en diensten voor arbeidsbemiddeling en maatschappelijk hulpbetoon. Collectieve arbeids overeenkomsten Voor industrieels bedrijfstakken De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft een commissie ingesteld, welke tot taak zal hebben het uitbrengen van ad vies op grond van de art. 4, 6, 7 en 8 van de wet op het algemeen verbindend en onver bindend verklaren van bepalingen van col lectieve arbeidsovereenkomsten, voor zoover die overeenkomsten industrieele bedrijfs takken betreffen. Tot voorzitter, leden en plaatsvervangende leden dier commissie zijn benoemd: Voorzitter: Prof. mr P. S. Gerbrandy. Leden en plaatsvervangende leden: S. de la Bella Jr. (N.V.V.); H. B. Berghuvs (N.V.C.); Prof. dr H. W. C. Bordewijk; Mr L. Broekhuysen (Verbond van Ned. Werkge vers); A. C. de Bruyn (R.K.W.V.); Mr L. A Donker; Mr A. M. Engels (Dep. van sociale zaken); Drs J. H. Gispen (Dep. van econo mische zaken); Dr ir A. H. W. Hacke (pl.v.v. ir N. C. Winkel); mr A. Hoekema (pl.v.v. mr W.Noordwijk) (Chr. Werkg. Ver.); prof mr A. C. Josephus Jitta; dr L. G. Kortenhorst (Alg. R.K. Werkg. Vereen.); A. Mastenbroek (Dep. van sociale zaken); mr A. J. R. Mau- ritz (Centraal Overleg); A. Stapelkamp (C. N.V.) en prof dr A. Veraart. Het ligt in de bedoeling om, evenals bij de bestaande commissie van advies als be doeld bij art. 8 der bedrijfsradenwet ls ge schied indien een advies moet worden uit gebracht betreffende collectieve arbeidsover eenkomsten uit den middenstand of uit den landbouw,daartoe commissies van gewijzigde samenstelling te benoemen. Mej. Mr. C. Frida Katz Treedt 10 November a.s. in het huwelijk Mej. Mr. C. Frida Katz zal 10 Novem ber a^. in het huwelijk treden met den heer C. W. F. Baron Ma»kay, burgemeester van E r m e 1 o. De burgerlijke huwelijksvoltrekking zal ge schieden des morgens om 11 uur in de Am sterdamsche Raadszaal ten stadhuize door Te Amsterdam zijn, zorgvuldig verpakt, aangekomen drie oude kanonnen en een anker, afkomstig uit de zeeslag in de Straat van Messina in 1676 waar onze zee held Michiel Adriaansz. de Ruyter het leven verloor. Dr. W. de Vlugt, burgemeester van Am sterdam. Daarna zal om 12 uur in de Willem de Zwijgerkerk de kerkelijke huwelijksbevesti ging plaats vinden door Prof. dr. J. R. SlotemakerdeBruine. Mej. Katz is voornemens aanvankelijk haar lidmaatschap van de Tweede Kamer te blijven vervullen. Haar lidmaatschap an den Amsterdamschen gemeenteraao zal door haar huwelijk automatisch eindigen, daar zij zich metterwoon te Nunspeet, de woonplaats van haar echtgenoot vestigt. De slotvijver op de Hooge Veluwe Honderden kilo's visch opgehaald In het laatst van de vorige week zijn de vijvers bij het slot Sint Hubertus in het na tionaal park de Hooge Veluwe afgevlsct t, waarvoor groote publieke belangstelling be stond. Het afvisschen geschiedde onder lei ding van de Nederlandsche Heide-maat- schappii. met behulp van werkkrachten van de Hooge Veluwe. Er zijn eenige honderden kilo's visch uit het water eehaald. De visch was van prima Kwaliteit Het waren voornamelijk karpers en snoekbaars. De mooiste visschen zijn voor de teelt in het water teruggeworpen evenals de ondermaatsche visch. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Benoemd is tot officier in de Orde van Oran- je-Naasau. J. A. H. Hermans te Breda: idem tot ridder de heer J. Kayadoe te Batavia. Verleend is de eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. in goud. aan C. J Dirksen te Rotterdam: idem in zilver. aan G. CONSULATEN Blijkens een besluit van den President der Republiek Nicaragua Is aan den heer Bern. J. C-itroen ontslag verleend uit zUn betrekking ul-generaaj van genoemde Republiek msterdam. TOT de vele werken welke tot stand komen onder leiding van den Rijks waterstaat ibehooren ook zeer zeker die genoemd te worden die van het Amster dam—Rijnkanaal. Zooals onze lezers wel bekend is, wordt met spoed gewerkt aan de voltooiing hiervan, doch er zal nog geruime tijd heengaan vooraleer het geheele omvangrijke werk gereed is. In hoofdzaak komt de verbetering welke door het AmsterdamRijnkanaal tot stand zal komen hierop neer, dat een reohtstreeksche verbinding zonder tus- sohenschutting van Amsterdam via Wijk (bij Duurstede naar Duitschland verkre gen zal worden en via Vreeswijk naar Rotterdam, Dit zal geschieden door een verbreeding van het bestaande en een gedeeltelijke om legging van het Merwedekanaal. De oude toestand vereischt een tusschen- schutting ten westen van Utrecht, hetgeen 'zooals begrijpelijk, een groote stagnatie in het scheepvaartverkeer teweegbrengt. Bij Jutphaas hebben in verband met deze soheepvaartverbetéring werkzaamheden plaats waarvan als het meest belangrijke mag worden genoemd: De kruising van den Vaartschen Rijn met een nieuw te graven kanaal De groote moeilijkheden bij deze krusing liggen nl. hierin, dat beide wateren een ver schillend niveau hebben en dit verschil zelfs 80 oM. bedraagt. Op gelijk niveau brengen van heide kanalen is dan ook alleen mogelijk via een tweetal sluizen welke te Jutphaas in aanbouw zijn. Beide komen te liggen aan de rechterzijde van het bestaande Merwede kanaal. zulks gezien vanuit de richting 'JutphaasUtrecht. De eerste met de benaming Zuidelijke sluis is gereed en heeft een doorvaartwijdte van 12 meter. De totale lengte bedraagt ongeveer 150 meter. Deze sluis geeft aan sluiting op het Merwedekanaal en kan door een dubbel stel sluisdeuren van een enkele in een duibbele schutsluf% veranderd worden. Aan de Noordelijke zijde komen twee sluizen, een ter grootte van de Zuidelijke hiebboven omschreven; deze verkeert echter nog in een beginstadium. Men is met het fundeeringswerk bezig, hetwelk om. bestaat in het inheien van gewapend betonnen palen. De tweede links hiervan eveneens uit dezelfde richting gezien te bouwen sluis is van een kleiner type en heeft slechts een doorvaartwijdte van 7 meter en een lengte ■an ongeveer 80 meter. Het werk aan deze sluis is al zoover gevorderd dat de slui6- wanden reeds van de bekisting zijn ontdaan. Een belangrijk experiment Aan de linkerzijde van den straatweg Jutphaas—Utrecht, ongeveer ter hoogte Brug over hef Merwedekanaal zal ruim 200 Meter lang worden Vaarische Rijn komt onder het Merwedekanaal door van boven omschreven werk, hebben nog groot ere en belangrijker werken De watertoevoer en verversohing in de grachten en singels te Utreoht, geschiedt nu toe door de spuisluizen te Vreeswijk en de loozing van dit water via de Weerd- sluis te Utrecht in de Vecht Deze recht streeksche verbinding zal in de toekomst echter worden onderbroken te Jutphaas en wel door het nieuw te graven kanaal met doorsnijding van den Vaartschen Rijn. Deze doorsnijding echter wordt weer her steld, hetgeen geschiedt door middel van vier ijzeren buizen welke onder den bodem van het nieuwe kanaal door zullen loopen en worden ondergebracht in betonnen duikers of landhoofden. Een tweetal van deze 600.000 K.G. wegende gevaarten worden hiervoor be nut en moeten daar deze slecht te vervoeren zijn, op de plaats waar zij gestort worden ze zijn van gewapend beton in den grond gegraven worden Door den slappen grondslag ter plaatse is het noodig deze landihoofden als putten- fundeering uit te voeren. De oppervlakte van een duiker is ongeveer 170 M2. De diepte waarop deze wordt ingegraven be draagt 6 N.A.P. en is ongeveer gelijk aan de hoogte van het werkstuk. Er mag hier van een zeer belangrijk experiment op het gebied der waterbouw kunde gesproken worden, daar tot heden in den lande nog niet een dergelijk iets werd uitgevoerd. Wanneer de opzet van het experiment slaagt en de technici van den Rijkswaterstaat staan er zeer optimistisch tegenover, gezien het tot nu toe behaalde resultaat tijdens het ingraven dan kan hier gesproken worden van het ,eene kanaal onder het andere doorbrengen, zooals ge zegd door een tweetal duikers met buizen hierin met een diameter van 2.30 meter. Het ontgraven van deze duikers, hetgeen c.M. voor c.M. geschiedt, eischt steeds de volle aandaoht van het opzichthoudend per soneel en wordt ten deele met de schop en ten deele met een grijper gedaan. Bruggenbouw Het derde belangrijke object in het geheele werk te Jutphaas is wel de bruggenbouw. Wij spreken hier van bruggenbouw omdat het er een tweetal betreft en deze slechts met een onderlinge afstand van ongeveer 600 meter van elkaar komen te liggen. Het nieuw te graven kanaal snijdt tusschen Jutphaas en Utrecht den straatweg. Deze weg nu zal over het nieuwe kanaal heen geleid worden door middel van een brug zooals wij die o.a. kennen aan den Vleuten- scheweg nabij het woonwagenkamp. Rijksweg 12 Ook de in uitvoering zijnde Rijksweg 12. heter bij het publiek bekend als Rijksweg den Haag—Utrecht, zal het nieuwe kanaal moeten passeeren. Vandaar dat het dus noodig zal zijn om over dit gedeelte van het kanaal een brug te bouwen waarvan de werkzaamheden n !s een flinke omvang hebben. Het eerste van een tweetal reusachtige landhoofden met respectabele afmetingen en aparte versterkingen waarop aanstonds de brug zal komen rusten is reeds ten deele van de bekisting ontdaan. Een dezer dagen heeft men ook den tegenover liggende pijler van het tweede landhoofd gestort. Een enkel cijfer mogen wij, afgezien van de duizenden K.G. vlechtijzer welke hierin verwerkt zijn, wel even noemen en wel be treffende de hoeveelheid gewapend beton welke in zoo'n pijler verwerkt wordt Men heft nl. met vier betonmolens van des mor gens 7 tot des avonds 10 uur gestort om de 350 M.3 beton te verwerken. Ondertusschen ls ook met het graven van het kanaal een aanvang gemaakt. Dit ge schiedt door een groote groep Utrechtsche werkloozen, waarbij een en ander in werk verschaffing wordt uitgevoerd. Het betreft hier slechts het afgraven van den boven grond. Later wordt het werk door graaf machines overgenomen, waardoor de tot standkoming van het Amsterdam—Rijnka naal een feit gaat worden. Als bijzonderheid van de brug in Rijks weg 12 moge nog worden vermeld, dat de totale lengte hiervan ongeveer 207 meter zal bedragen en de spanning een lengte zal krijgen van 124 meter. Deze nieuwe brug zal dus één der bizonder groote bruggen van ons land worden de grootste span Ring van de Waalbrug te Nijmegen bedraagt 244.1 meter en die van de brug te Arnhem 120 meter. Het vlechtwerk voor een der landhoofden voor de brug over het te graven kanaal. ROFFELRIJMEN MODEZORGEN Jantine kreeg een nieuwe jurk, Tabakbruin, naar de mode. En veertien dagen sprak Jantien Met moeder in de code, Het modenaaistersnederlandsch Dat mannen niet bevatten Omdat ze stekeblind zijn voor De krepzjorzjette schatten, En niets van een veloersjiffon Slank deus-pi-èsje weten. Een man die van biëe's hoort denkt Aan appelflappen-eten Maar, om tot de tabak jurk van Jantien terug te keer en: Pa vond ze, schoon wat mat van toon, Zeer wel te accepteeren. Zoo scheen de vrede in het huis Een week lang te beklijven. Helaas, het mocht niet al te lang Zoo onbewogen blijven: Jantiens intiemste hartsvriendin Moest ook in 't nieuw gestoken. Dat werd aanvanklijk fluisterend En later luid besproken. En zooveel snapte vader wel: Er zoas geschil gerezen Of 't met revertjes als Jantien) Of zonder dat zou wezen. „Maar als 't Jantien nou staat", zei pa „Wat zou Marie dan letten Piekfijn een paar pikee-revers Op haar japon te zetten!?" Moe schudde hoogst ontsteld het hoofd (Pa's dwaasheid, moest wel groot zijn!)] En met een grafstem zei Jantien: ,JPa, dat zou idioot zijn!" Toen keek pa droevig naar zijn jas, Oók met revers, en groote!. En zei: „als ik je goed begrijp Zijn wij dus idioten (Nadruk verboden) LEO LENS TELEFUNKEN. RADIOTOESTELLEN Als altijd superieur Wij zijn in de laatste jaren op het gebied? van radiotoestellen zóó verwend, dat men geneigd is te twijfelen als beweerd wordt dat de nieuwe toestellen nog weer wat be ter zijn dan het vorig jaar. Want elk jaar komen de radio-fabrikamten van standing met een serie nieuwe toestellen. En in de loop der jaren, dat wij „aan radio doen" en dat is al sedert 1913 zijn er al heel wat toestellen onder onze oogen doorge gaan en critisoh bezichtigd en beluisterd.- In de laatste jaren is de techniek zóó ver volmaakt. dat men werkelijk gaat twijfe len als men van belangrijke verbeteringen hoort Toen dan ook de Ned. Siemens Maat schappij te Den Haag ons vroeg een harer, nieuwe toestellen te willen beoordeeien, stemden we toe, maar met de gedachte: 't zal wel niet veel anders zijn dan verleden jaar, misschien van uiterlijk alleen iets* Het nieuwe toestel kwam. Het was een van de vier nieuwe creaties van dit seizoen van de Telefunken, de T.A. 55 WK. We zagen al dadelijk, dat we ons vergis ten, want in het uiterlijk zag men geen groote verandering. Wel iets misschien, doch in geen geval was het opvallend. Dat moet o.i. ook niet: Telefunken heeft in de loop der jaren zoo haar eigen stijl gegeven aan haar toestellen. Die is rustig, deftig, passend in elke kamer, bij zoo goed als elk interieur (als dat interieur niet al te excen triek is tenminste). Het toestel past zoo wel in een deftige salon als in een een voudige huiskamer. Dat is iets eigenaar digs bij de Telefunkentoestellen. Dit wat het uiterlijk aangaat. En nu het innerlijk. Waar het eigenlijk op aankomt Wat verlangt men van een toestel? Zui vere weergave? Die is bij dit toestel ideaal. Nog nimmer hoorden wij radio zoo zuiver ieder instrument weergeven en zoo natuur getrouw de menschelijke stem uit de luid spreker komen. We willen de leeken op radioterrein niet vermoeien met aan te geven hoe dit moge lijk is gemaakt door de kunstige opbouw van dit toestel. We constateerden het feit. Verlangt men nog meer? Selectiviteit bijv.? Als men door middel van de vernuf tige orthoscoop goed heeft afgestemd en dat kan een kind dan heeft men iprac- tisch geen last van andere stations. Met dit perfecte toestel bereikt men ver over de 100 stations. De schaal geeft aan 22 voor de ultra-korte S0 voor de korte en 20 voor de lange golf. Bij eenige routine haalt men er nog meer uit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5