WYBERT 5aar stak ^an Steen *n pijp aan op. DINSDAG 19 OCTOBER 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland DE TOESTAND IN SPANJE DE spanning rond do Spaansche aan- gelegtnheclen is thans weer eenigs- sins verminderd, dank zij do jongste wen ding welke de bespreking van het vrijwil- ligersvraagstuk heeft genomen. Parijs en Londen, wier politiek wordt beheerscht 'door den wensch, voor alle dingen in Europa en elders don vrede te bewaren, Lebben ditmaal op zoo soepele wijze mei Bome onderhandeld, dat het wel niet an ders kon of ook de Duce moest op zijn Leurt ecnige blijken van meegaandheid gaan geven. Zoo was het te verklaren, dat de eerste hervatting van het Londensche iion-interventie-werk in een vrij goede har monie geschiedde. Er was niet. van bepaal den kant, aandrang uitgeoefend, omJdoor het stellen van een tijdgrens de besprekin gen te versnellen; evenmin werden voor waarden voor verdere onderhandeling op gesteld, die de moeizaam draaiende ma chine opnieuw zouden kunnen doen stok ken. Terwijl men vermeden heeft, het Nrnagstuk van den voorrang van erkenning van oorlogsrechten of van het terugzenden 'der voluntairs opnieuw duidelijk aan d orde te stollen, heeft de nieuwe tactiel; .welke erop uit is, aan weerskanten der frontlinies gelijke aantallen vrijwilligers terug te nemen, voor verdere ontspanning gezorgd. Hot is natuurlijk nog heel goed mogelijk, dat er van deze of gene zijde op nieuw roet in het eten zal worden gewor pen, immers de verschillende nationale representanten zullen zich opnieuw met hun lastgevers moeten beraden, en eerst <lan kan aan den dag treden, hoe in de .verschillende Europeesche hoofdsteden mo menteel de feitelijke geest is. 'i Intusschen verdient opmerkzaamheid, 'wat in Spanje zelf geschiedt. De berichten, die ons uit het noorden bereiken, laten weinig ruimte voor twijfel, of de strijd hier nog lang zal kunnen aanhouden. Juist heden meldde Havas van het Asturische front, dat de laatste republikeinsche ver dedigingslinie door de troepen van gene raal Davilo doorbroken is. Dit beteekent nog niet de volkomen nederlaag der Astu- riërs, doch vermoedelijk wel zooveel als het begin van het einde. De eenheid en de sa menwerking, die aan den republikeinschen kant heerschtcn, is nu tactisch verbroken. Er rest de verschillende stadjes en steden, die zich nog in Asturische handen bevin den. nu wel niet anders dan een laatste, als het ware individueele defensie. De algo- meene, beschermende borstwering immers is weggevallen. Voorzoover zulks zich uit de verte laat bcoordeelen staat ook op de andere fronten het pleit der Valencia mannen er slecht voor. Zoowel in de Cordoba-seetor als in de omgeving van Saragossa wordt door de linkschen met volharding en dapperheid gestreden, doch de successen blijven voor hen uit Het is alsof de rechtsche meerder heid langzaam maar zeker toeneemt, bij stukjes en beetjes worden de volksfront troepen teruggedrongen. Wat hot groote rechtsche offensief in Aragon, waarover reeds zooveel te doen is geweest, aangaat, dit iaat voorloopig nog op zich wachten. Bij velen bestaat de hoop, dat het, zoo net eenmaal mag losbreken, het een groot sultaat zal hebben, namelijk het tot stand brengen van een nieuwe rechtsche verbin ding bij de zee. Mocht dit eventueel geluk ken, dan zou deze rechtsche frontuitlooper als een wig uitsteken en het nog linkseh gebleven Spanje in twee deelen splijten; het eene zou worden gevormd door Catalo- nië, met de hoofdstad Barcelona, het an dere door de provincies Murcia en Valen cia, onder de hoofdstad van denzelfden naam. De geruchten, dat de linksche r< ring het voornemen heeft, Valencia binnen kort te verlaten, en naar Barcelona te ver huizen, houden aan. Dit wijst erop, dat men ook in het linksche kamp terdege reke ning houdt met de boven aangeduide moge lijke gang van zaken. Men speurt er het streven in, Catalonië, dat ongetwijfeld nog het meest hechte bolwerk der republiek is, zooveel mogelijk in zijn gevoel van eigen waarde en prestige te bevestigen. In deze streek, met zijn belangrijke industrie en het talrijk „proletariaat" heeft verder voe ren van den anti-Franco-oorlog nog den meesten zin; verzet in overig Iink3ch Spanje zou spoedig den weg van Asturië opgaan. Intusschen is het tempo van den Spaan- Schen strijd nog ste ds zoo traag, dat de gebeurtenissen aan de Londensche bespre kingen wel niet hun actualiteit zullen ont nemen. DE KOMENDE NEGEN- MCGENDHEDEN-CONFERENTIE Japan kan sancties doorstaan" zegt Yoshino „Wij hebben de gevolgen overwogen De Japanschc minister van handel, Y 0 s h i n 0, hoeft aan den correspon dent van de United Press een exclusief interview toegestaan, waarin hij zich uitvoerig uitllot over eventueele dooi de negen mogendhedenconfcrentie te treffen sanctie-maatregelen. Japan, aldus Yoshino. is ervan over tuigd. dat het tegen sanctie-maatregs- len zal zijn opgewassen, indien daartoe door de conferentie zou worden beslo ten. Wij hebben de gevolgen van even tueele sancties met de grootste nauw keurigheid overwogen en tk ben van meening, dat Japan de toepassing van sancties zal kunnen doorstaan, zonder daarvan belangrijk nadeel to onder vin dea Het westen, zoo ging de minister voort, onderschat de natuurlijke bronnen, waar over wij beschikken in eigen land Korea Mandsjookwo. Japan is geheel anders dan twintig jaren geleden, hetgeen te dan ken is aan de ontwikkeling van de weten, schap, techniek en industrie. Op het oogon- blik kan Japan een autarkische politiek voeren. Met betrekking tot Japans standpunt ten aanzien van de buitenlandsche belangen in China zeide Yoshino: „Wanneer de mi litaire maatregelen geëindigd zullen zijn. zal de handel van China met andere lan den natuurlijk worden hersteld. Japan heeft, zooals van zelf spreekt, niet de be doeling, zich te mengen in de buitenland sche handelsbelangen in China. De nadee lige behandeling, die Japan van den kant van China ondergaat, zal evenwel vervan gen worden door een behandeling op voet van golijkheid. evenals voor andere landen geldt". Op de vraag, of de invoerrestricties voor de buitenlandsche importeurs het verlies van de Japansche markt heteekenen, zeide Yoshino: Invoerrestricties zijn slechts noodmaatregelen. Aan alles, wat de over eenkomsten met andere landen betreft, zal nauwkeurige aandacht worden geschonken. Het is mogelijk, dat sommige overeenkom sten gewijzigd zullen worden doch ik ge loof niet, dat buitenlandsche importeurs de Japansche markt als geheel zullen verlio- zen, omdat aanzienlijke invoerquanta zul len blijven bes-taan onder aangepaste voor waarden. Bovendien moeten wij den handel met de groote mogendheden voortzetten". Ie verband met de economische zelfge noegzaamheid van Japan zeide Yoshino, dat zijn land een toenemende ijzerproductie heeft tengevolge van een nieuwe mijntcch- niek. waarbij mijnen, die minder dan een millioen ton erts bevatten en dio vroeger daarom niet de moeite \an het exploiteoren waard werden geacht, weer in bedrijf zijn gesteld. Japan werkt bovendien hjyd aan de fabricage van synthetische rubber, wol en katoen. Ik geef toe zoo voegde de minister hier aan toe, dat petroleum voor ons de grootste moeilijkheid beteekent, doch wij zijn thans gereed met plannen voor de productie van petroleum uit steenkool volgons een Duit- sche methode. Met betrekking tot de zijde-industrie zei de Yoshino nog. dat sancties daaraan geen ernstige schade zouden berokkenen. Van een voedselprobleem kan men niet spreken, want Japan heeft rijst en visch genoeg. Het valt bovendien te betwijfelen, of men wel volledige sanctiemaatregelen zal kunnen toepassen, daar dit ook ten op zichte van Italië niet is gelukt. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Laatste linie der Asturiërs bezwykt De troepen van generaal D a v i 1 a zijn erin geslaagd, de Asturische strijdkrachten, die de verdediging-linie van La Sella bezet hielden, te omsingelen. Gisteravond bevon den de witte troepen zich op ongeveer 15 K.M. van Villa Viciosa. De laatste verdedi gingslinie der Austuriörs is thans bezweken Het offensief der republikeinsche troepen tegen Saragossa duurt thans reeds drie da gen en moet nog niets van zijn hevigheid hebben verloren, doch alle aanvallen zijn volgens Havas zonder resultaat gebleven. Hoeveel Italianen zijn er in Spanje? De „Informazione Diplomatica" protesteert opnieuw tegen de .fantastische cijfers" die in het buitenland gepubliceerd worden over de Italiaansche vrijwilligers in Spanje Het blad onthult, dat zich op het oogenblik ongeveer 40.000 Italiaansche vrijwilligers in Spanje bevinden, alle diensten medegerc- kend. Het voegt eraan toe, dat de vrijwil ligers die aan do zijde van Valencia strij den. veel talrijker zijn. De Spaansche ambassade te Londen deelt echter mede, dat er 110.000 Italianen in Spanje zouden zijn. DE EGYPTISCHE DEFENSIE-ZORG Naar vam wei-ingelichte zijde verluidt, hebben de Egyptische autoriteiten tn samen werking met de Britsche militaire autoritei ten maatregelen genomen, om de sedert den Abessijnschen oorlog bestaande verdedigings werken in de Libysche woestijn, in het bij zonder bij Mersa-h Matroe, te moderniseereh en met voldoende materiaal en troepen uit te rusten. RERMANEUT DIJPI -r\aaktet\lt\l branden buitengewoon aulnlg (8 7 nuttige warmte). Sierlijke modellen In prijzen van II. 63 75 af. Adolf Hitler naar Italië In Juni 1938 De „Uni Pres" verneemt uit zeer betrouw bare Berlijnsche bron. dal Adolf Hitler in Juni 1938 zijn voorgenomen bezoek aan Italië en Rome zal brengen. HONGAARSCHE „ZEISEN- KRUISERS" STAAN TERECHT Te Boedapest is een proces begonnen tegen de leiders der radicaal-rechtsche „Zeisen- kruis"-partij. Zij worden ervan beschuldigd het vorig jaar met buitenlandsche hulp de boeren te hebben willen organiseeren en wapenen voor een marsch naar Boedapest. Reeds zün door provinciale rechtbanken een driehonderdtal partijgangers tot geringe straffen veroordeeld. Het huidige proces heeft ten doel de avonturiers te straffen en eventueele navolgers een heilzaam voorbeeld te stellen. ZoJt'l _B|DmjFS_ ^*7^ 9 VERZEKERING =i jHoofd^cfiopptf - De besprekingen te Brussel Italië ook van do partij? In welingelichte kringen te Rome acht men het niet onmogelijk, dat de Italiaansche regeering gevolg zal geven aan de uitnoo- diging om deel te nomen aan de Brusselsche besprekingen aangaande den toestand in China. Alvorens Woensdag a.s. naar Brussel te ertrekken zal Norman Davis een on derhoud hebben met Roosevelt op Hydepark. De Sovjet-Russische ambassadeur te Washington Troyanowsky, die oen be zoek aan de Sovjet-Unie heeft gebracht, ver klaarde na zijn terugkomst, dat de Unie ver- moedeliik de uitnoodiging om deel te nemen aan de negen mogendheden-confercntie zou wanneer zij deze zou ontvangen. Het vraagstuk der Spaansche vrijwilligers De Duitsohe pers geeft blijken van opti misme ten opzichte van de Londensche non interventie-besprekingen. Met wederzijdschen goeden wil, zoo verklaart mon, kan de be staande spanning worden verminderd. De „Diplomatisch-politische Korrespon- denz" schrijft, dat die goede wil in Duitsch- land en Italië bestaat. Het blad waarschuwt tegen een al te ra dicale werkwijze. Men moet er in de eerste plaats voor zorgen, dat de burgeroorlog zich niet tot andere landen uitbreidt en boven dien moet de volledige onafhankelijkheid van Spanje gewaarborgd worden. Daarom moeten de maatregelen rijpelijk overwogen worden. De Duitsche pers eischt eenstemmig voor Duitschland en Italië dezelfde vrijheid van handelen, waarop Frankrijk en Engeland aanspraak maken in geval van mislukking der besprekingen. In de „Nachtausgabe" verklaart een zegs man uit politieke kringen, dat Duitschland bereid is over het terugtrekken van eon be paald getal vrijwilligers aan beide zijden te onderhandelen. De pers vraagt zich echter af, welke houding de Sovjet-regeering zal aannemen. AMERIKA'S BEGROOTINGS- TEKORT Volgens de cijfers, welke door president Roosevelt bekend zijn gemaakt, wordt het tekort op de Amerikaansche begrooting van het belastingjaar, dat 30 Juni 1938 eindigt, geschat op 695 millioen dollar, 277 millioen meer dan eerst werd geraamd. NOODWEER IN GRIEKENLAND In een groot deel van Griekenland hebben wolkbreuken en noodweer overstroomingen doen ontstaan, waarbij tal van mensohen den dood vonden. Op Kreta moet de schade buitengewoon groot zijn; in de Pelopponne- sus zijn acht dooden. Storm en hooge zee maken het voor schepen onmogelijk, uit te varen. Italiaansche troepenver schepingen naar Lybië Op 8 October jl. begon Italië nieuwe troe pen te zenden naar zijn Noord-Afrikaansche kolonie Lybië; deze troepentransporten ver ontrustten Egypte. Italië motiveerde het zen den der versterkingen met reden van inter nationalen aard. Niettegenstaande deze ver zekering blijft er in Egyptische politieke kringen groote ongerustheid heerschen. Engeland stelde zich op de hoogte en gaf opdracht den commandant der Malta vloot Sir Dudley Pound een conferentie te Alexandrjë te beleggen. Er werd van ge dachten gewisseld met de Egyptische autori teiten en de bevelhebbers der Middellandsche Zee- en Luchtvloot De bezorgdheid nam toe, toen Italië weder om 11.000 man naar Lybië liet dirigeeren, waar zich momenteel 50 000 man moeten be vinden; de Italiaansche troepen in Tripoli zijn nu 4 maal talrijker dan de Fransche troepen in Tunis. Met spoed wordt er in Egypte gewerkt met den aanleg van militaire wegen, vooral nu de Italianen nabij de Egyp tische grens te Solloem een militaire lucht basis hebben aangelegd; hierop besloot de Egyptische regeering zijn leger met eenige nieuwe divisies uit te breiden. Het troepenvervoer naar Tripoli en Cyre- nalca houdt nog steeds aan. DE TERREUR IN PALESTINA Wordt de staat van beleg afgekondigd De Palestijnsche autoriteiten hebben be sloten, om de wegen en de internationale terreinen en ondernemingen in het heilige land strenger te doen bewaken, overdag door de politie, des nachts door het leger. Er zijn sancties genomen op grond van de recente aanslagen op autobussen. De huizen der vermoedelijke aanvallers zijn met dyna miet opgeblazen door den ordebewakings- dienst, nadat de dorpsbevolking geëvacueerd was. Plaatsen, die bij de laatste onlusten be trokken zijn geweest, zijn met collectieve boeten gestraft. De bepalingen, volgens welke de inwonere van Jeruzalem zich na bepaalde uren niet op straat mogen laten zien, blijven gehand haafd. Aan de Noordelijke grens van Palestina, tusschen Haifa en Safed, heeft zich een le- endig gevecht voorgedaan, waarbij ver scheidene honderden Palestijnen met elkan der slaags raakten. Er werden schoten ge en bommen geworpen. De strijd duurde twee uur. Te Jaffa en Tel Aviv is de toestand ge spannen. Er zijn bommen geworpen naar het hoofdbureau van politie te Jaffa. De autoriteiten hebben de Joden gewaarschuwd, niet naar Jaffa te reizen. De burgemeester van Tel Aviv heeft in verband met de on veiligheid, gelegen in den toestand van het vliegveld te Lydda, de urgente inrichting van een nieuw vliegterrein gevraagd. Terwijl het vliegveld te Lydda streng be waakt wordt, gaat het onderzoek voort Ge bleken is, dat de aanslag op meesterlijke wijze is voorbereid en ^uitgevoerd door per sonen, die op de hoogte waren van de bewa king van de vldeghaven. De brand is gesticht op het oogenblik, dat de bewakers een oogenblik uitrustten. Naar schaf ting bedraagt de schade 1520 duizend pond sterling. Ook de passagiers- accomodatle, restauramt, passen controle en de gebouwen der meteorologische waarne ming werden verwoest Tal van belangrijke bescheiden werden een prooi der vlammen, zoo ook de adimin: stratie der K.L.M. Tusschen Jeruzalem en Hebron rijn 20 telefoonpalen omgehaald, tusschen Hebron en Borsheba 26. De voorbereidingen voor de afkondiging van den staat van oorlog zijn gereed. Als de tegen- woordige toestand voortduurt, is deze afkondiging zeker te verwackten. DE CHINEEZEN GAAN WIJKEN BIJ SHANGHAI De Japanners trekken de Honau-provincie binnen Langzaam maar zeker dringen de Japansche strijdkrachten aan het Shanghai-front voorwaarts. Volgens mededeelingen van buitenlandsche militaire waarnemers hebben rij de buitenwijken van Ta-T6ang bereikt en zijn zij Maandag laat in den avond nog opgerukt naar Nan-Siang. Uit Chineesohe bron wordt verno men, dat bij het dorp Ke-Tsjia-Pai-Loe een uitermate felle strijd geleverd is, waarbij veertien honderd Chineezen gesneuveld rijn. Zij hadden gezworen liever te sterven dan terug te trekken. Van de geheele Chineesche afdeeling, die aan dezen strijd deelnam, waren er ten slotte nog slechts dertien man overgebleven, waaronder Tsjin-Tsjing- Woe, een hooggeplaatst Chineesch of ficier. Tot den laatsten man vochten zij door, doch de overmacht was ten slotte te groot Chineesche versterkin gen. die op het laatste moment arri veerden. slaagden er in het dorp te heroveren, doch slechts voor korten tijd. want weldra waren de Japanners weer In het bezit van de veelomstre den plaats. De Japanners in Honan De Japansche troepen, die langs de spoor lijn Peking—Hankau opereeren rij® thans de provincie Honan binnengetrokken. Zij hebben het station Ma-To-Tsjen op de grens van Hopei en Honan bezet, terwijl een co lonne, die van het front van TientsinPoe- kau kwam, Kwang-Ping ten Oosten van Ham Tan bezette. De Japanners verklaren sinds de Chinee sche nederlaag van Sji Tsjia-Tsjwang, waar de 6r' -orlijn naar Tai Joean zich aftakt van de Pekt gHankau-lijn, honderd twintig mijl naar het Zuiden te zijn opgerukt Zij en als hij dan rustig „sijn ta- back soog" vergat hij al zijn zorgen en moeilijkheden. Zulke tabak waar hij zijn troost bij zocht, kunt U nu nog krijgen. Oud-Hollandsche van Douwe Egberts, mild, geurig en lang van snee. SCHOUT 15ct. COOPVAERT 10ct. hebben thans de Chineesohe stellingen ten "oorden van Tsjang-Teh-Foe aangevallen, j Aan het front van Soei-Joean hebben de Japansche strijdkrachten zich meester ge maakt van Pau-Tsjwan op een dertigtal kilometers van Pau-Tou in Binnen-Mon gol ie. De opzienbarend snelle opmarsch van de. Japansche troepen langs de Peking—Han kau-lijn, welker voorhoede thans de pro vincie Honan is binnengerukt en het 493 kilometer ton ZuidrWeeten van Peking ge legen Feng-Lo-Tsjv.n bedreigt, is ten deelo toe te schrijven aan de succesvolle opera ties van de Noda- en Soekegawa-detache- menten bij hun zuiveringsactie in het ge bied tusschen de Peking—Hankau-lijn en de TientsinPoekau-lijn. Genoemde detachementen hebben de ge varen, die de Japansche strijdkrachten, welke langs de Peking—Hankau-lijn naar het Zuiden oprukken, van den kant van de achtergebleven Chineesche troepen in het gebied tusschen de twee spoorlijnen bedrei gen, afgeweerd. Van Tsjing-Tsjou aan de TientsinPoe kau-lijn voeren de Noda- en Soekegawa- detachementen de Toe-Jau-ri vier op en be« reikten tenslotte Hsiau-Fan-Tsjen, waar zij hun booten verlieten en in Zuid-Westelijke richting begonnen op te rukken naar de Peking—Hankau-lijn. In tien dagen tijds legden zij te voet twee honderd tachtig ki lometer af en versloegen daarbij alle Chi neesche troeipen, welke rij op hun marsch- route ontmoetten. Via Woe-Kiang, Sjen-Sjien en Ning-Teln bereikten bij Kwang-Ping, twintig kilometer ten Noord-Oosten van het aan de Peking— Hamkaulijn gelegen Han-Tan, dat weer 333 kilometer ten Zuid-Westen vam Peking ligt. Twee Belgische vliegtuigen botsen 7 Een militair gedood Twee Belgische militaire vliegtuigen rijn j< bij Ostende mot elkaar m botsing gekomen. L Een der vier inzittenden kwam om het leven; een tweede redde zich met behulp 1 van een valscherm; de beide anderen kon den met hun machine ongedeerd landen. Thans ook mei menthol-smaak! Y^Jollanèch '^koopman llllllliiliiJllllUlli'Ooor K.NOREL (55 Hopman Heynsz staat alleen tegenover twintig rwaarden. 1 Hij heft zijn rapier nog, maar drie zwaarden kruisen zijn .wapen tegelijkertijd. Alleen een sprong achterwaarts, een ren naar het stadhuis kan zijn leven redden Bonzend slaat de zware deur achter hem dicht. Hier is het voorloopig veilig. Maar hoe lang? Trillend van angst schuilen de burgemeesters bijeen. Zij willen zich redden door de achteruitgang, maar ook die is door gewapende geuzen versperd. In Koltermans krijgsplan zijn alle mogelijkheden voorzien. Het stadhuis is hecht en sterk. De deuren zijn dik en met ijzer beslagen. En wellicht staan Bossu's troepen voor de wallen. Nóg is alles niet verloren. Als spoedig ontzet daagt kunnen zij het hier nog wel enkele dagen houden. Er is voedsel in het gebouw, en hopman Heynsz staat hun bij Daar dreunen doffe slagen door het gebouw. De geuzen hebben de beschieting hervat. Van de ramen wegl Daar dreigt gevaar. Maar achter de muren is het veilig. Die zijn zoo dik, dat ze de klappen van de twaalf ponders wel verdragen kunnen. Boem Boem Boem Regelmatig volgen de zware bonzen op de deuren elkan der op. De menschen in het stadhuis vragen zich af wat dit ge bons beduidt. Het zijn geen kogels uit kanonnen, maar wat is het dan? Hopman Heynsz loert uit een bovenraam. Bleek van ontsteltenis trekt hij zijn hoofd terug. De geuzen herhalen het stuk van Lumey in Den Briel. Twintig man dragen een scheepsmast en rammeien daarmee de deur. Op de stooten volgt reeds gekraak. De sterke deuren hou den het niet. De hengsels buigen door; een paneel vliegt weg. Nog drie, zesmaal herhalen de geuzen hun stoot, en dan vliegen de deuren uit hun hengesls, de hal in. Met Buiskes en Brouwer voorop stormt een bende geuzen het gebouw binnen. De hal is leeg. De schepenenzaal en de burgemeesters kamer ook. Beneden noch boven is de vroedschap te vinden. Eindelijk, vlak onder het dak, tusschen spinrag en hane- balken, vinden Buiskes en Brouwer een sidderend groepje: de burgemeesters en hopman Heynsz. Van tegenweer is geen sprake meer. Op het kort bevel van Buiskes: „In naam van den Prins geeft u over", korden ze trillend naar voren, één voor één. De burgemeesters geven zich aan de geuzen over. Zij geven hun gezag prijs aan den gecommitteerde van den Prins. De overwinning is bevochten zonder dat een druppel bloed vergoten is. Brouwer wil de burgemeesters de boeien doen aanleggen, maar Buiskes wijst hem terug. „Geen boeien, als ze geen verzet plegen kunnen ze zóó naar de Keetenpoort worden gebracht". Beschaamd, met gebogen hoofd, gaan de trotsche burge meesters onder het geleide van gewapende geuzen de Breed, straat langs, het Zuiderspui over. naar de Keetenpoort. Overal staan dichte rijen burgers. De blijdschap over deze snelle overwinning straalt hun van het gelaat. Maar er wordt geen hoon gehoord, geen scheldwoord ver nomen. Het verschil tusschen 2 en 21 Mei is er een als nacht en dag. Men hoont niet en men scheldt niet, en men gaat zich niet te buiten aan roof en plundering. Maar de vreugde breekt natuurlijk los! Straks wappert de Oranjevlag van het stadhuis; ze waait van alle muren en poorten en torens. De heldere Meizon be schijnt haar banen en de frissche voorjaarswind doet de vlaggen lustig klapperen. Buiskes verschijnt op de hooge stadhuisstoep. de Oranje- bandelier over de breede borst. Naast hem staan de andere geuzenleiders. Rietlus, de Brouwers. ErikszHet saam- qepakte volk jubelt hen toe, en de toejuichingen verveelvou- 'igen als Buiskes uitroept, dat Enkhuizen zich voor den Prins *n tegen den hertog van Alva heeft verklaard en daar trotsch aantoevoegt, dat dit de eerste stad in Holland is, die het Spaansche juk heeft afgeworpen en Gereformeerde godsdienst; aangenomen. i1 Doch het wordt stil op het plein, wanneer de gecommitteer-i de van den Prins spreekt van dankbaarheid aan God, omdat Hij op zulk een ongedachte wijze deze uitredding uit het diensthuis van Rome en Spanje bewerkstelligd heeft, en als Buiskes een beroep doet op de burgers om de nooden van stad en land te brengen voor den troon des Heeren. Die avond branden de pektonnen op het MuHem met hoog- opgaande vlammen. De rook der vreugdevuren verduistert voor een tijd de glans der sterren. Er wordt gezongen en gedanst. Maar ook bij deze vreugde gedraagt het volk zich anders dan de vorige maal. Want terwijl toen de monniken werden geplaagd en het klooster geplunderd, trekt men nu naai de Ketenpoort om de gevangen genomen burgemeesters weer vrij te laten. De vreugde van deze dag mag niet verduisterd worden door het leed van hen, die dwalende regeerders zijiï geweest. En terwijl op 2 Mei de geuzenliederen overgingen in dron- kemansgezang. lossen zich nu de vreugde en dankbaarheid op in de psalm; U alleen. U loven wij, Ja. wij loven U. o Heer! Want Uw Naam. zoo rij van eer, Is tot onze vreugd nabij. Dies vertelt men in ons land Al de wond'ren Uwer hand. Wordt vervolgd 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2