liirttwr feitecift (üaumitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken „A VANG"! Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 6219 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 56936 DINSDAG 19 OCTOBER 1397 I&tertcntitprijjtn: Van I tot 5 regels 1.17'/i Elke regel meer 0.221A n gezond en Mededeelingen van 1—5 regels2.30 EJke regel meer0.45 Koof bel bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 18e Jaargang HET SPAARKWARTJE EN DE KERK „Komt er van Staatswege een premie op trouw aan de Kerk?" vraagt een Ned. Herv [predikant in het „Weekblad" voor Chris tendom en Cultuur en daar zit wel wat in. Het spaarkwartje door minister Romme ingevoerd, is niet met onverdeelde in stemming ontvangen. Ook de schrijver in genoemd Weekblad wijst op de bezwaren. Dat in sommige gezinnen van werkloozen waar overigens alle factoren gunstig zijn, een kwartje per week weggelegd kan wor den, geven wij grif toe. Maar algemeene regel kan dit niet zijn. Daarvoor is het steunbedrag veel te laag, afgedacht nog van vele andere omstandigheden, welke in .vele gezinnen de druk verzwaren. De Regeering zag dat in en verzachtte 'deze overigens zoo goedbedoelde bepaling, door de toevoeging, dat diaconieën en in stellingen van liefdadigheid dit spaarkwar tje mogen betalen. „Dat beteekent dus eigenlijk, zoo voegt 'de schrijver er aan toe, dat de Kerken en enkele filantropische vereen i gingen aan de werkloozen een toeslag kunnen geven van 50 ct iper week, waarvan de helft door de Staat betaald wordt". Dit wordt voor de bevoorrechte gezinnen een niet te versmaden toeslag, want 50 ets per week zegt in zulke gevallen heel wat. Maar, het zijn bevoorrechte gezinnen, die in feite deze gunst danken aan hun trouwe kerkgang. En het is een nieuwe gunst, want reeds nü hebben de Kerken en de liefdadige instellingen het recht de werk loozen in natura te ondersteunen. Is dit niet onbillijk tegenover andere staatsburgers, vraagt de schrijver en hij voegt er aan toe: „Gaan wij daarmee niet op een heel ge vaarlijke weg, gevaarlijk voor de Kerken, die op deze wijze trouwbetuigingen mogen verwachten, welke allerminst echt gemeend zijn, gevaarlijk voor de moraliteit van ons volk, dat op deze wijze in verleiding komt oneerlijk te worden". Inderdaad, daar zit wel wat in, doch wij mogen eenige dingen niet vergeten. Ten eerste, dat de Regeering op oh vrij sterke grondien het niet verantwoord aoht om de steunnormen in het algemeen te Verhoogen, hoewel daarvoor, gezien de toe nemende duurte, heel wat argumenten zijn aan te voeren. Ten tweede, 'dat 'de klimmende nood hulpverleening in vele gevallen strikt nood zakelijk maakt De Regeering erkent dit ten volle en zocht daarom naar middelen om althans de ergste armoede to lenigen. In de derde plaats dient met dankbaar heid erkend, dat langzamerhand een com plex van kleine maatregelen genomen zijn, welke te zamen aanmerkelijke verlichting kunnen aanbrengen, en de Minister is blijkbaar voornemens op die weg voort te Maar in de vierde plaats mag men bij dit alles niet vergeten, dat wegens het ab normale van de ziekte-verschijnselen al licht geneesmethoden worden toegepast, welke onder gewone omstandigheden niet gevolgd zouden worden. Men moet nu een maal roeien met de riemen, welke men heeft, ook al zijn ze vaak wat krom eD onooglijk. Men behoeft voor de methode van den Minister geen onverdeelde bewondering te hebben om ze in deze moeilijke omstandig heden toch te aanvaarden en ze moge in casu bv. de vrijzinnigen, die geen Kerk of klooster kennen, aansporen om in eigen geestelijke omgeving een of meer gezinnen wekelijks aan een spaarkwartje te helpen. Liefdadigheid wordt gelukkig ook nog buiten de kerkmenschen beoefend. MARS OF MINERVA Verschillende, gelukkig niet alle school- 1 bladen, hadden de slechte smaak om tel kens weer de uitgaven voor defensie te 4 «tellen tegenover de versobering bij onder- wijs. Hun klacht over het laatste kunnen j we begrijpen en billijken; hun valsche j tegenstelling moeten we pertinent en tel kens weer afwijzen. Het is eenvoudig afschuwelijk om in het (voetspoor der verdoolde pacifisten telkens U weer te spreken van offers, welke met ge willigheid aan Mars gebracht worden en welke tot niets anders kunnen dienen dan rouw en ellende over de volken te brengen. Want daarbij wekt men de valsche ge dachte, dat met name onze Regeering vrij willig kiest voor versterking der weer macht en daarmee de oorlogskansen ver groot. Dat sprookje werd vroeger verteld, het maakte ook in de sociaal-democrati sche pens veel opgang. Doch daarin kan men thans lezen, dat andere landen, o.a België, veel meer voor hun defensie offe ren dan wij en dat ons zulks tot nadenken moet stemmen. Dat nadenken komt daar erg laat en men doet het vaak op arrogante wijze, maar het is er dan toch. En schier ons ge- heele volk zegt het den generaal na, die vorige week nadrukkelijk verklaarde: „Nederland voert een absoluut defensieve feolitiek. Wij willen slechts behouden wat wij van onze voorvaderen geërfd hebben Daartoe alleen hebben wij onze defensie noodig". Zoo is het en ook niet anders en ieder, die het bejammert, dat de defensie zooveel geld kost, moet de consekwenties trekken uit zijn betoog, dat oorlog voeren zóó ver schrikkelijk is. Wie dit zoo heel dramatisch schildert, moet verder gaan en tot conclu si es komen. Dat geldt ook voor het schoolblad, dat durft schrijven: „Over de geheele linie en in elk opzicht triomfeert Mars. Minerva schudt stellig haar eerbiedwaar dig hoofd, dat hun, die volgens opdracht en roeping zijn aangewezen om in de jeug dige harten het vredeszaad uit te strooien, de middelen worden onthouden, om dat zegenrijke werk naar behooren te vervul len. Met al haar wijsheid is ook zij niet bij machte gebleken Mars zijn triomf te ont houden." Deze tegenstelling is door en door valsch. Voor Mars wordt in ons land geen cent toe gestaan. Alles wat wij aan defensie beste den dient om oorlogsgeweld, verwildering, ondergang der beschaving tegen te houden opdat Minerva haar taak kan vervullen. Minerva is echter niet alleen de godin der wijsheid maar ook die van dapperheid in den strijd. Daarom heeft zij een dubbele taak. Eerst om dapperlijk te strijden tegen elke oorlogsbedreiging; daarna en daar nevens om de menschheid te wijzen op de goddeloosheid van den oorlog en het recht der zelfverdediging. Reorganisatie van Soesterberg Naar het „Vad." verneemt zou de Minister van Defensie zijn goedkeuring hebben ge hecht aan een plan tot herbewapening 1 de militaire luchtvaart te Soesterbe Dit plan beoogt de in dienststelling van: a. Een groep jachtkruisere, type G 1 of G 2 uit G 1 te ontwikkelen. Dit is het type met twee motoren, waarvan de gondels verlengd zijn tot twee staarten. b. Een groep luchtkrudsers, type T 5 of T 6, uit T 5 te ontwikkelen. Dit is het type, dat de N.V. Nederlandsche vüegtuig-industrie ont wikkeld heeft in nauwe samenwerking met de militaire luchtvaart en waarop reeds het vorige jaar een bestelling van 16 stuks is geplaatst door het departement van defensie c. Een groep eenpersoonsjagers D 21, ont wikkeld door de N.V. Nederlandsche vlieg tuigindustrie voor de Indische legerlucht- De eenpersoonsjagers zijn hoofdzakelijk bestemd tot steun en besdherming van de verkenners en bommenwerpersdie met het veldleger samenwerken. De jaohtkruisers dienen voor de algemeene bewaking van het luchtruim tegen vijande lijke bommenwerpers. De luchtkruisers kun nen daaraan dienstbaar worden gemaakt en zijn verder bestemd om als strategische bom menwerpers op te treden. Visscherij-incidenten in Ned. Indië Japansche Gezant vraagt inlichtingen Naar vernomen wordt heeft de Japansche gezant te 's-Gravenhage, de heer Ku- washi m a, de aandaoht der Nederlandsche regeering gevestigd op de vissoherij-inciden ten, welke zich op 30 September en op 9 Oc tober in de Indische wataren hebben voorge daan met Japansche visschersschepen. Bij verificatie van bovenstaand bericht ter bevoegde plaatse vernamen wij dat het be zoek van den Japanschen gezant aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken enkel beoogde te verzoeken den Japansohen consul- generaal te Batavia zoo uitvoerig mogelijke inlichtingen te willen laten verstrekken, aan welk verzoek uiteraard gevolg zal worden gegeven. Extra uitvoerrecht in Indië Wordt het afgeschaft? Zooals men weet, werd in November 1936 voor den duur van vijftien maanden een extra-uitvoerrecht van 2 pet. ingesteld op Indische export-producten. Hiervan waren een aantal artikelen uitgezonderd, waar onder suiker, koffie, witte peper en Java- tabak. Naar thans het Amsterdamsch Effecten blad verneemt, zal dit extra-uitvoerrecht, na afloop van den oorspronkelijk vastge- stelden termijn, komen te vervallen. Internationale auto-tentoonstelling Van "2 tot 31 Januari a.s. te Amsterdam Volgens het Hbl. zal van 22 tot 31 Januari a.6. te Amsterdam wederom een groote R.A.I.-tentoonstelling worden gehouden. tze expositie zal grooter zijn dan de vorige, omdat ook autobussen, vrachtwagens en motorrijwielen zullen worden tentoon gesteld. Het R.A.I.-gebouw zal voor deze expositie te klein zijn. Vergunning is daar om gevraagd op het aangrenzend terrein een tentoonstellingshal te mogen neerzetten van ca. 2500 M. grootte. De Federatie van Chr. Vereenigingen van en voor vrouwen en meisjes heeft een eigen vlag verkregen. De uitvoering er van is van den heer Jetses te Scheveningen. De vlag bestaat uit twee blauwe banen, waartusschen een breede witte baan, waarop is aange bracht een blauwe driehoek en gouden cir kei Daaromheen staat met zwarte letters aam der Federatie. Langs den stok zijn aangebracht twee rijen in vier kanten ver deeld. waarop de insignes der aangesloten vereenigingen, ieder op een gekleurden ach tergrond. Mr J. M. Ravesloot geïnstalleerd Als Burgemeester van Avereest Het vriendelijke dorpje Avereest tn Overijsel zag er gister echt feestelijk uit. Van vele woningen en officieele gebouwen woei de driekleur. D ze feestelijke stemming hield verband met de intrede van Mr J. M Ravesloot, die tot Burgemeester vati Avereest is benoemd. Tijdens de installatievergadering van len gemeenteraad waren vele autoriteiten aan wezig, o.a. de Burgemeesters van tal van plaatsen im de omgsving, artsen, predikan ten, de ouders van dien Burgemeester cn tal van anderen. De loco-burgemeester wethouder J. Wolt huis, sprak de openingsrede, waarin hij gewaagde van de blijdschap der bevolking over de vervulling van de vacature. Burgemeester Ravesloot zeide, met de beste voornemens bezield te zijn Spr. noem de Av»-ree6t een gemeente, die bijzondere verwachtingen wekt Spr. hoopte veel in het belang van Avereest te kunnen doen. Het oudste raadslid, de heer J G. Peters heeft Mr Ravesloot ten slotte namens den Raad toegesproken. De heer en mevrouw Ravesloot hebben daarna in de burgemeesterskamer gerecipi eerd, waar velen hen da hand kwamen drukken. NIEUW LID VAN DE EERSTE KAMER In de gistermiddag gehouden zitting -an het Centraal Stembureau is in de vacature, ontstaan door het niet aannemen van zijn benoeming door den heer S. Sijtsma, tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard Prof. dr. R. H. W o 11 j e r te Amsterdam. WILLEMSTAD GARNIZOENSPLAATS? Door 194 Ingezetenen van Willemstad is tot H. M. de Koningin een adres gericht, waarin het dringende verzoek wordt gedaan Wil emstad wederom een garnizoen te willen geven. DE AANKOOP VAN DE „IMBOSCH" Zooals bekend tracht de Vereen, tot be houd van Natuurmonumenten in Nederland het landgoed „De Imlbosoh" ter grootte vati 1451 H.A., aan te koopen ter uitbreiding van haar bezittingen aan den Veluwezoom. Van het benoodigde bedrag ad f 275.000 werd tot dusver ruim f 120.000 toegezegd aan giften, rentelooze voorschotten en inschrijvingen op de 2V£ procent obligaticleening. Voor het einde van het jaar moot de Vereeniging beslissen of den koop tot stand kan komen. Motorrijder botst op auto Een doode, een gewonde Op den rijksstraatwog te Mui den, tus sch-en de Hakkelaarsbrug en café „De Lepe laar" is gisteravond om kwart voor negen een motorfiets, welke in de richting van hei Gooi reed, in volle vaart tegen een van den anderen kant komende personenauto ge botst. Hierbij is de berijder, die zwaar ver minkt werd, vrijwel op slag gedood. Het slachtoffer is de heer Wolter, uit Hilversum. Zijn 20-jarige stiefzoon, die op de duo zat, brak een been en is naar de Gerardus Majella-stichting te Bussum ver voerd. Tijdens het transport daarheen heefi hij het bewustzijn verloren. De auto werd ernstig beschadigd, doch de inzittenden, eer. gezelschap, dat op weg was van Gelder'and naar de hoofdstad, bleven zonder letsel. De wagen is door de politie in beslag genomen evenals het vernielde motorrijwiel. Het on geluk schijnt te zijn gebeurd, doordat de motorrijder op de linker weghe'ft heeft ge- Pas op voor kolendamp Drie mannen te Groningen bewusteloos. Gistermiddag heeft in het gebouw van de N.V.R.M. aan het Zuiderdiep te Gronin gen bij het repareeren van de kachel der centrale verwarming een geval van kolen dampvergiftiging zich voorgedaan. Nadat men eenigen tijd met de werk zaamheden bezig was, werd de monteur duizelig. Men ried hem aan het vertrek te verlaten doch toen hij niettemin bleef doorwerken verloor hij het bewustzijn Twee expeditieknechten A. K. en J. R., die in de nabijheid werkzaam waren, geraak ten eveneens bedwelmd. Nadat de politie dokter, dr. Nathans, hen had behandeld keerde bij alle drie het bewustzijn terug. De toestand van den monteur was echter zoodanig, dat hij naar huis moest worden vervoerd. De vondst op het Amelandsche strand Geen griend, maar een zwaardvisch Bij nader onderzoek is gebleken dat het groote zeedier, hetwelk dezer dagen op het Amelandsche strand is aangespoeld, geen griend maar een zwaardvisch is. De zwaardvisch (phocaena orca) behoort f»t do bruinvisschen en is aan onze kust meer malen waargenomen. Hij ontleent zijn naam aan zijn borstvinnen, die op de zwaarden van een zeilschip gelijken. De rugvin is groot en hoog; het dier is even als de griend van boven zwart en aan de buikzijde wit MOORDAANSLAG TE BOXTEL? Te Boxtel zagen eenige voorbijgangers Oip den Selissenwal zekeren F. van II. kcr mend langs den weg liggen naast zijn fiets. De politie werd gewaarschuwd, die in gezelschan van dr. Willems naar de aange wezen plaats toog. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis overgebracht Dr. Willems constateerde dat de betrok ken persoon enkele ribben had gebroken, terwijl hij ook inwendige kneuzingen had opgeloopen. De politie stelde een uitgebreid onder zoek in. daar ze een misdrijf vermoedde. Een zekere R werd gearresteerd en in ver zekerde bewaring gesteld. Het onderzoek wordt Voortgezet. EEN OUDE FRAUDE AAN HET LICHT GEKOMEN Robaver voor tienduizenden benadeeld De centrale recherche heeft een ont slagen sous-chef van de Rotterdamsche Bankvereeniging, zekeren P., aangehou den als verdacht van verduistering van eenige tienduizenden guldens, welke gedekt werd door valsche boekingen ten laste van de gemeente Rotterdam. Bij contröle van de boeken der ge meente kwam uit, dat er bij de Robaver een lacune moest zijn, wat leidde tot de aanhouding van P. Deze was reeds een paar jaar geleden uit zijn verantwoordelijke functie ontslagen „wegens ongeschiktheid". Men had n.l. on eerlijke practijken van anderen aard vast gesteld en hem daarom, zonder de politie er in te kennen, uit het bedrijf verwijderd. In verband met een fraude op hei bu reau van den gemeente-ontvanger, welke in den zomer aan het licht kwam, is echter gedurende de laatste maanden een diep gaande controle uitgeoefend in de boeken der gemeente. Daarbij kwam vast te staan, dat de rekening welke de gemeente met de Rotterdamsche Bankvereeniging heeft, niet klopte, omdat veel te hooge boekingen ten laste van de gemeente op de rekening-cou rant voorkwamen. Bij de gemeente waren de boeken in orde, zoodat de fout bij de Robaver moest zijn. Controle bij de bank leidde toen tot de ontdekking van ernstige fraude gepleegd door den v.m. sous-chef P., welke in de tienduizenden liep. Aangifte bij de recherche volgde en deze heeft P. aangehouden en na verhoor opge sloten. Van het verduisterde geld is niets meer over. GROOTE BRAND TE KATWIJK AAN ZEE Complex houten gebouwen in de asch gelegd Enorme rookontwikkeling Gisteravond heeft te Katwijk aan Zee een groote brand gewoed in een complex houten gebouwen aan de Zuidstraat en het Parlevlietslop. De schelpmaa derij van de Gebr. Ouwehand, de opslagplaats en taan derij van den reeder Johan Parle- vliet zijn in de asch gelegd. De vrijwillige brandweer heeft het vuur met vijf stralen bestreden, waarvan vier op de motorspuit, doch zij stond vrijwel mach te'oos tegenover de vuurzee. Een der schu ren, toebehoorende aan Joh. Parlevliet, kon behouden worden. De brand werd om zeven uur in de schelp maalderij ontdekt Het houten gebouw, dat 35 meter diep, 14 meter hoog en 12 meter breed is, stond na korten tijd in lichter Hier gingen, behalve de werktuigen en de overige inhoud, twee vrachtauto's verloren Een derde wagen kon nog in veiligheid ge bracht worden. Het vuur deelde zich daarop mede aan de aangrenzende, eveneens van hout opgetrokke-n, opslagplaats van den rea der Joh. Parlevliet. waarin zich een groote. hoeveeheid houtwerk, vaten teer en andere licht brandbare materialen bevonden, zoodat ook dit pand weldra een roodlaaiende fak kel was. Het vuur was in zijn snelle vaart niet te stuiten en het veroverde vervolgens de belendende taanderij van denzelfden ree der. Ook dit gebouw was in korten tijd ge heel in vlammen gehu d. De zegetocht ven het woedende element kon hierna evenwei tot staan worden gebracht, zoodat de vierde schuur, welke groot gevaar liep, gespaard bleef. De brand ging met een enorme rook ontwikkeling gespaard, waardoor hij tot op grooten afstand merkbaar was. zoo-lat zeer vele belangstel'enden uit den wijd.» omtrek kwamen toestroomen. Om acht uur behoefde voor uitbreiding van het vuur niet meer gevreesd te worden. Het blusschings werk stond onder leiding van den opper brandmeester, den heer H. Parlevliet. De Burgemeester van Katwijk, Mr W J. W o l.d r i n g h va» d e r H o o p, en de ove rige leden van het gemeentebestuur waren op het terrein van den brand aanwezig. De zeer aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt HET DRAMA TE KERKRADE Gebleken is, dat de vrouw van den café houder waarop J. Zaterdagavond te Kerk- rade heeft geschoten, nog in leven is. Evenwel achten de doktoren haar toestand hopeloos. Het droevig gebeuren heeft dus in Zuid-Limburg tot dusver niet drie, maar twee slachtoffers geëischt. AMERIKAANSCH VERKEERS VLIEGTUIG VERMIST Negentien dooden Een Amerikaansch vliegtuig van de „Uni ted Air Lines", dat met 19 inzittenden op weg was naar Salt Lake City, is aldaar niet aangekomen. Men vreest, dat het toe stel in den mist in het naburige gebergte is neergestort. Een van de piloten, die uit gezonden zijn om naar het verdwenen toe stel te zoeken, heeft draadloos meegedeeld dat op 80 mijl ten oosten van Salt Lake City een verongelukte machine werd gesig naleerd, in een nauwlijks toegankelijk rots- gebied. Zeer ernstige vrees bestaat, dat de 16 passagiers, waaronder zich vier vrouwen bevonden, en de drie leden der bemanning 2ijn omgekomen, want de vliegtuigen, die het verongelukte vliegtuig hebben gezien, hebben meegedeeld, geen teeken van leven te hebben ontdekt. Een burgemeester staat terecht Groot aantal getuigen opgeroepen Een merkwaardige, niet alledaag- che zaak heeft vandaag de Rotterdam sche Rechtbank in behandeling geno men. Te verantwoorden had zich de 46-ja- rige Burgemeester van Ouddorp G. J. F. G. du Sart, die verdacht wordt van het aannemen van steekpenningen en het verduisteren van gelden. Zes feiten zijn den Burgemeester ten laste gelged. De dagvaarding vermeldt allereerst dat verdachte omstreeks Juli 1929 als burge meester en hulp-officier van Justitie van den kolenhandelaar T. Tanis Tzn. de ge lofte zou hebben aangenomen, dat deze, bij totstandkoming van een betalingsregeling tusschen Tanis als directeur der N.V. Beurtvaartonderneming Ouddorp en een ir zijn dienst staanden schipper, die een be drag van f700 zou hebben verduisterd, of bij een overeenkomst met de familie van den schipper, een bedrag van f 100 zou af schrijven van de kolenrekening, die de burgemeester bij hem had. In strijd met zijn plicht en dienst zou verdachte heb ben nagelaten, een hem mondeling gedane aanklacht wegen verduistering op schrift te stellen en door te zenden aan 'den offi cier van Justitie te Rotterdam. De tweede tenlastelegging vermeldt de totstandkoming van bovengenoemde af schrijving van f100 na het tot stand brengen van genoemde betalingsregeling. Ten derde vermeldt de dagvaarding, dat de burgemeester in 1932 van M. Pijl de gelofte zou hebben aangenomen van ont vangst eener enveloppe met geld, indien Pijl door gunstige inlichtingen en verdere tusschenkomst van den burgemeester zou worden benoemd tot filiaalchef van de N.V. Albert Heijn te Ouddorp. De vierde tenlastelegging is het aanne men ener op 30 April 1932 door H v. d Doel aan den burgemeester gedane belofte van kwijtschelding eener rekening van f60 wegens geleverde dranken, wanneer de burgemeester oen bedrag van f 15 zou bijpassen bij de f2o, uie v. d. D. beschik baar had ter voldoening van het per 1 Mei 1932 verschuldigd vergunningsrecht aai de gemeente. Als vijfde feit noemt de dagvaarding d. totstandkoming dezer kwijtschelding. Ten zesde wordt den burgemeester ten laste gelegd, dat hij in het tijdvak van 1 Juli 1930 tot 1 Juli 1936 in zijn functie van burgemeester verschillende gelden zich we derrechtelijk zou hebben toegeëigend Deze gelden, die de dagvaarding nader specifi ceert en die in totaal een bedrag van f537.61 beloonen. behoorden toe aan de Stichting, bedoeld hij de Wet van 26 Juni 1926 (Staatsblad 210) en waren bestemd voor bijslag op pensioenen en op ongeval lenrente'n. Er zijn in deze zaak een groot aan tal getuigen opgeroepen. De behande ling zal twee dagen duren. DOOR EEN WIELRIJDER AANGEREDEN Te Bleijerhei de is de 63j'arige mej. V. bij het oversteken van de straat aange reden door een bakkersknecht, die per fiets brood moest bezorgen. De vrouw sloeg ach terover togen de straat en kreeg zoo ern stig letsel, dat zij in het ziekenhuis aan do gevolgen is overleden. De tinbaggermolen „Doejoeng" op reis naar Indië passeerde op de Indische Oceaan het m.s. „Johan van Oldenbarneveltwaar een van de passagiers boven staande foto maaktedie ons ter plaatsingwerd afgestaan. Voor winterweer niet bang Met schoenen, Merke Old Scottish Grain Waterproof Artikel-3113 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE blader) Op de New Yorksche beurs trad gister een scherpe koersreactie in in verband met de sterk gedaalde bedrijvigheid in de staal industrie. Te Katwijk aan Zee heeft i brand groote Naar Argentinië en Brazilië (II) door Ds. H. Zandbergen. De Maatschappij voor Diergeneeskunde bestaat 75 jaar. De prae-adviezen die op 30 Oct. a.s. zullen gehouden worden op de vergade ring van de Vereen, voor de Staathuis houdkunde en de Statistiek. De werken aan het Amsterdam-Rijnkanaal De eerste Japansche troepen hebben reeds de grens der provincie Honan over schreden. Het Chineesche front bij Shanghai wordt langzaam teruggedrongen. Men verwacht, dat in Palestina spoedig de staat van beleg zal worden afgekondigd In de Ver. Staten wordt een verkeers vliegtuig met 19 inzittenden vermist. Vijf uur bet Ti n r voor RLJNBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK I VRAAGT TARIEVEN I C!Uefcfi en~ÏJeisu6 PAULUSSEN N.V-DEN HAAG' De ambulance voor China De f 50.000 gepasseerd BATAVIA, 19 October (Aneta). Gisteren heeft een vergadering plaats gehad ter be spreking van het zenden van een ambulance naar China. Deze uitzending zal geschieden door de Chineesche burgerij. Er bestaat veel sympathie en medewerking voor het plan. Men is voornemens een pasar Malem te te houden. Reeds is f 44.000 bijeen, terwijl nog f 3.000 zal binnenkomen van huur van stands. Een bedrag van f 5.000 aan goederen is beschikbaar gesteld voor een tombola, zoodat het totaal bedrag de f 50.000 reeds heeft overschroden. Aan de uitrusting van de ambulance wordt met voortvarendheid gearbeid. BEEN AFGEREDEN Aan de stopplaats Nieuweweg te Soest is de 63 jarige heer H. Polhout. woonach tig te Baarn. door den trein overreden. 't Locaaltreintje van Baani naar Utrecht had zich. na gestopt te hebben, wederom in bew-eging gezet, toen de heer Polhout als nog den trein wilde verlaten. Hij kwam hierbij te vallen, met het ge volg, dat hij onder den trein geraakte, Niet tegenstaande de trein spoedig tot stilstand kon worden gebracht kon niet worden voorkomen, dat den ongelukkige het linker been even onder de knieschijf werd afge- HIJ WILDE LOOPEN. MAAR KCTN NIET Tijdens de afwezigheid zijner huisgenoo- ten wilde de 77 jarige heer J. F. te S c h i m- m e rt (L.) die reeds geruimen tijd wegens ernstige rheumatische aandoeningen bed legerig is, probeeren te loopen. Hierbij kwam hij echter zoo ernstig te vallen dat hij verschillende verwondingen en kneu zingen, alsmede een beenbreuk opliep. Toen zijn huisgenooten hem hij hun terug komst vonden en geneeskundige hulp in riepen, moest de ongelukkige onmiddellijk naar het ziekenhuis worden overgebracht. In verband met zijn hoogen leeftijd is zijn toestand ernstig. DOOR RONDDRAAIENDE AS GEGREPEN Gistermiddag omstreeks vijf uur was de 30 jarige schilder H. H.. in de textielfa briek „Rigtershleek" te Enschedé aan h"t werk. toen hij op een gegeven moment te dicht bij een snel ronddraaiende as kwam en gegrepen werd. De man werd verschel dene malen rondgeslingerd en was vrijwel op slag dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1