De terreur breekt los over Palestina De radio in dienst der N.S.D.A.P, MAANDAG 18 OCTOBER 1937 EERSTE BT AD PAG. a BUITENLAND Frankrijks Kantonnale verkiezingen Politieke koers bll|{t bestendigd Het Frainsche ministerie van binnenland- eohe zaken publiceert een staat aangaan ie 268 verkiezingsuitslagen welke gisteravond om kwart voor elf bekend naren. In het geheel zijn gister herstemmingen gehouden voor 472 zeitels. De communisten hebben 13. de socialisten 31 zetel6 gewonnen ten koste van de ain-dere partijen. De Fransche sociale partij heeft vier zetels behaald. De radicaal-socialistische partij behoudt het grootste aantal zetels. Niettemin heeft deze partij 40 zetels verloren. De socialisten zullen ongeveer 70 afge vaardigden meer in de departementale ra den hebben. De communisten winnen een dertigtal zetels, met name in Seine-et-Oise en in het departement van het noorden. De links-republikeinen hebben eenige ze tels verloren, evenals de conservatieven, daar staat evenwel winst voor de republi- keinsche democratische unie tegenover. In het algemeen kan gezegd worden, dat uit d« verkiezingen is gebleken, dat het land den tegenwoordigen politieken koers niet gewijzigd wenscht te zien, aldus Havas. Het centrale uitvoerend comité der Sovjet- Unie heeft den volkscommissaris van bin- nenlanidschen handed der Sovjet-Unie van zijn functies ontheven. Smirnof is tot zijn opvolger benoemd. SUDETEN-DUITSCHERS BOTSEN MET POLITIE Na een vergadering van Sudeten-Dult- schers te Tepldtz-Schoenau juichten een honderdtal leden van deze partij hun leider, H e n 1 e i n, toe, terwijl deze i-n zijn auto stapte. De politie greep in en sloeg met 1o gummistok op de menigte in. Twee kamer leden werden, niettegenstaande zij zich le gitimeerden, door de politie mishandeld. Andere Sudeten-Duitsche kamerleden pro testeerden bij den politiechef van Teplitz en kondigden aan, dat zij de kwestie in net parlement ter sprake zullen brengen. COMMUNISTEN GEVONNIST ÏN ITALIË Een speciale rechtbank te Rome heeft .Vonnis gewezen in de zaak tegen veertien 'communisten uit het Italiaansche district Empoli. De voornaamste beklaagde werd veroordeeld tot achttien jaar gevangenis- Straf, vercter een tot veertien en een tot tien •jaar gevangenisstraf. De overigen werden gestraft met twee tot acht jaar gevangenis. STORMEN OVER DE ZWARTE ZEE De afg9loopen dagen is in Turkije ernstige Schade aangericht door wolkbreuken en stormen. De scheepvaart op de Zwarte Zee ls geheel lamgelegd en een aantal zeilsche pen zijn vergaan. In de Bosporus wacht een geheele vloot buitenlandsche schepen op kalmer weer om naar de Zwarte Zee op te .varen De spoorlijn naar Ankara, welke langs liet Sa.pancameer loopt, is over een lengte van 400 meter weggespoeld. Het spoorweg- Verkeer is onderbroken. lEEN AARDBEVING IN JAPAN Zondagmiddag werd iin Midden- en Noord- 'Japan een aardbeving waargenomen. Het epi-oentirum lag ongeveer 120 K.M. ten zuid oosten van Tokio. Tot nu toe is nog geen melding gemaakt van ernstige schade of Van slachtoffers. Frankrijk doet voorstellen inzake Spanje Terugtrekking van een zeker aantal vrijwilligers Toekenning van oorlogs rechten vormt tweede etappe Italië antwoordt niet afwijzend [N de bijeenkomst van de non-interventie commissie, welke Zaterdag te Londen lo. De terugtrekking van de buiten landers, die in Spanje dienien en wier evacuatie wordt aanbevolen in het rapport, waarmede de commissie zich reeds bezig houdt, moet worden be werkstelligd in den kortst mogeJijken tijd; 2o. Zoodra de internationale commis sies. belast met het organiseeren van de controle op het terugtrekken, zul len hebben geconstateerd, dat de eva cuatie in voldoende mate function- neert, zullen de twee partijen, welke bij het Spaansche conflict zijn betrok ken, bevoegd zijn om conform de be palingen van het Britsche plan be- paalne rechten, welke volgens de inter nationale praktijk aan oorlogvoeren den worden toegekend, uit te oefenen. 3o. Ten einde het definitieve karak ter van het accoord, betreffende boven genoemde beginselen afgesloten, tot uiting te brengen, komen de regeerin gen, vertegenwoordigd in het comité, van heden af overeen, om al hun in vloed hetzij op Valencia, hetzij op Salamanca te oefenen, opdat birunen zeer korten tijd een zeker aanvtal vrij willigers uit beide legers zal zijn teruggetrokken, rekening houdende met de wanverhouding tusschen de buitenlandsche effectieven, die bij beide partijen dienst doen. De in het comité vertegenwoordigde regeeringen verplichten zich opnieuw, van heden af geen enkele nieuwe zen ding van vrijwilligers of zending van luchtmateriaal toe te staan, te verge makkelijken of te provoceeren. 5o. Het controlesysteem, versterkt door de voorstellen in het rapport van Duim Hemming, zal in werking treden, zoodra de noodzakelijke aanpassingen erin zijn aangebracht, welke de Frai.ech»? regeering aan de commissie verzocht heeft in over weging te nemen, met het oog op de nood zakelijkheid om tot snelle beslissingen te komen en tevens om van nu af aan e«n termijn vast te stelllen, waarbinnen de ver tegenwoordigende mogendheden zich defi mitief over de voorafgegane voorstellen uit spreken. Bovendien moet formeel verklaard wor den. dat de tegenwoordige toestand niet zou mogen voortduren en dat, indien na afloop van dezen termijn nog geen overeenstem ming ten aanzien van de voorstellen bereikt is, cte regeeringen zich wederom gerechtigd kunnen achten bun vrijheid vao handelen te hernemen. Na Corbin nam Plymouth het woord Hij verklaarde, dat het duidelijk was, da: het non-interventie-accoord niet wordt na geleefd. „De toestand, daardoor ontstaan, is van dien aard, dat alle hier vertegenwoor digde Dgeeringen er den uitersten ernst van moeten inzien". „Met voldoening begroet ik daarom de Fransche voorstellen, waaraan Groot Brit tannlë zijn volledige» steun geeft en ik ver zoek allen hier aanwezigen vertegenwoor digers der regeeringon allerdringendst, die vooretellen onmiddellijk in studie te nemen met goeden wil en in een geest van harte lijke samenwerking, opdat wij ten spoedig ste tot hel beoogde doel komen". Spreker achtte het ten slotte zijn plicht, het comitë mede te deelen. dat. indien het niet mogelijk zou blijken, binnen zeer kor ten tijd een dergelijk accoord tot stand te brengen, de Britsche regeerioR zich hot recht moet voorbehouden, haar volkomen vrijheid van handelen te hernemen. Italië bereidt tot medewerking Na Plymouth was het woord aan den Pa liaanschen ambassadeur Grandi. De fas cistische regeering, aldus 6pris steeds be reid. zooals zij in haar jongste nota do->r minister Ciano aan de vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk overhandigd, heeft uiteengezet, met goeden wil alle mid delen te bestudeeren, welke geschikt zijn. om de non interventie politiek effectief te maken. De fascistische regeering deelt het stand punt van de Britsche en Fransche vertegen woordigers. dat do oplossing van dit vraag stuk van buitengewoon groot en urgent be lang is, doch zij herinnert eraan, dat, toen Italië, Duitschland en Portugal een jaar ge leden deze zelfde stelling verkondigden, zij obstructie en onverschiligheid van de an dere gedelegeerden ontmoetten. Dientengevolge wijst de fascistische regee ring elke verantwoordelijkheid voor de ge volgen van deze situatie van de hand. Ik hoop, dat de moeilijkheden, waardoor net aanmemen van het Britsche plan van 14 Juli werd verhinderd, spoedig uit den weg zullen zijn geruimd. Wat mijn land betreft mijn rogeering aanvaardde onmiddellijk en loyaal dit plan, gebaseerd op deze drie fun damenteel? punten controle, neutraliteit, en terugtrekken der vrijwilligers. Namens mijn regeering kan ik thans ve* klaren dat het fascistische Italië bervdd is. het voorstel tot een gedeeltelijke terugtrek king van een bepaalo aantal vrijwilligers, en wel van een gelijk aawtal uit beide kampen, te aanvaarden, als een effectief begin van de toepassing van het Britsche plan, op de voorwaarden, die in dit plan neergelegd zijn. Derhalve stelt de Italiaansche regeering voor, onmiddellijk contact te zoeken met de beide bij het conflict betrokken partijen, ten einde haar standpunt te loeren kennen en aan de commissie de gelegenheid te geven, zoo spoedig mogelijk de methode vast te stellen. Grand! besloot met nogmaals den nad-pik te leggen op den lovalen en vasten wil van Italië, samen te werken en weigerde te ee- looven. dat de commissie, die in het ver leden reeds zoovele crises te boven men, niet in staat zon zijn. thans e van overeenstemming te vinden. Ik herhaal echter, aldus vervolgde Grandi. dat er twee andere problemen bestaan, waarvan de oplossing door de fascistische r geering even noodzakelijk en dringend wordt beschouwd als dp oplossing vrijwilligersikwestie. Ik doel hierbij op het vraagstuk van de toekenning dpr rechten van oorlogvoerende, zonder welke toeken ning men niet kan spreken van een waar achtige neutraliteit in het conflict en verder op de kwestie der controle, die op de m°'!st krachtige en volledige wijze uitgeoefend dient te worden, wanneer men wenscht, dat zij waarlijk doeltreffend is. Ontbreekt zulk een controle, dan zouden de vrijwilligers na het verlaten Spaansche grondgebied weer gemakkelijk kunnen tenigkeeren of door andere vervan gen worden". Spreker kondigde nog aan. dat hij In de as. zitting der commissie ook zou spreken over andere vraagstukken van groot lang. Voor het oogenblik wilde hij zich 8WZWOLSCHE VAN S895 Hoofdkantoor» DenHaaej oan von M«.rd«rvoort 7* Actieve Vertegenwoordigen Gevroagd toe bepalen, te herinneren aan de misbrui ken, in de Middellandsche Zee begaan, waar zekere schepen, zich van de vlag van gmote mogendheden bedienen, teneinde oorlogs contrabande te kunren vervoeren De ambassadeur van het Duitsche rijk, Von Ribbentrop, hield daarop een rede voering, waarin hij verklaarde, dat zijn regeering de beraadslagingen over het Brit sche plan aanvaardt Wat zal Moskou doen? De ambassadeur van sovjet-Rusland, Ylaisky, was bereid, de Fransche voor stellen ter kennis van Moskou te brengen, doch hij sprak als zijn meaning uit, dat vau de niet-inm.enging thans geen heil kon den verwacht en dat de oplossing was. lencia toe te staan wapenen te koopen, waar het deze zou kunnen krijgen „De daden der Italiaansche regeering zijn lijnrecht in tegenspraak met haar betuigi gen van vredeswil", zeide Maisky „Ik kan daarom slechts aan deze verzekeringen ge loof hechten als ik daden zie Tot nu toi h.-b ik niets van dien aard gezien". De Portugeesche gedelegeerde verklaard* dat het standpunt zijner regeering niet ver anderd is. Nadat nog de gedelegeerden van België en Zweden het woord hadden gevoerd. de zitting gesloten. Overal worden aanslagen gemeld De groot-moefti thans in Damascus Had] Amin Husselni, de voormalige groot-moefti van Jeruzalem, die naar Syrië is gevlucht, moet zich thans te Damascus bevinden. Volgens nog niet bevestigde ge- duchten zouden er aan de Syrisch-Palestijn- sche grens botsingen tusschen Syriërs en de grenspolitie hebben p aats gehad. Gebleken is verder, dat de telegraaf- en telefoonver bindingen tusschen Haifa en Jeruzalem zijn verbroken. In het geheele land hebben nieu we arrestaties plaats gegrepen; een 150-tal Arabische leiders en agitators zou in verze kerde bewaring zijn gesteld. Aangezien men vermoedt dat de brand op het vliegveld te Lydda aan kwaadwir igheid is te wijten, hebben de autoriteiten bepaald, dat de bewoners dezer Arabische stad gedu rende 24 uur hun huizen niet mogen ver laten. De stad is verder veroordeeld tot het be talen van een boete van vijf duizend pond wegens den brand op het vliegveld. De scha de. welke door dezen brand is aangericht, is aanmerkelijk hooger. Alleen de schade aan het radiostation bedraagt-reeds 10.000- pond sler'ing. De Britsche bewoners van de Arabische stad Hebron zijn door de autoriteiten uitge- noodigd, met het oog op hun veiligheid zich voorloopig naar Jeruzalem te begeven. Volgens nog niet bevestigde berichten zou bij een botsing tusschen militairen en poli tie eenerzijds en een gewapende bende an- drszijds een tiental Arabieren zijn gedood. Te Haifa is het tot een botsing gekomen tusschen een politie-patrouille en een bende terroristen. F.r zijn aan Arabische zijde eeni ge gewonden gevallen. Te Jenizalam heeft een Arabier een jood ernstige wonden toegebracht. Even 'ater heb ben Arabieren een aurobus en een particu liere auto beschoten, waarin joden zaten. Er werd 'evenwel niemand gewond Tijdens een aanval te Kirjath Sjalom werd een Arabisch kind gedood. In Safed hadden schietpartijen plaats. Memorandum der Arabische vorsten? De bestuurders van Palestina omringende Arabische landen hebben een memorandum gezonden aan de Britsche regeering en het gouvernement van Palestina, waarin zij hun bemiddeling aanbieden om den terugkeer te verkrijgen van de verbannen Arabische lei ders. Deze mededeeling is afkomstig uit Arabische kringen te Jeruzalem. De Arabische bestuurders hebben er, naai men meent te weten, op gewezen, dat de tegenwoordigheid der verbannenen in Pa lestina noodig is met het oog op de binnen kort te verwachten aankomst der nieuwe studie-commissie. De aanvallen op Britten en Joden in ver schillende deelen des lands duren voort Een .Toodsch jongetje van 11 jaar werd door struikroovers doodgeschoten. Intusschen steekt de beweging, van Pa lestina éen kroonkolonie te maken, opnieuw he hoofd op. Voorstanders daarvan hopen de vroeger geweigerde toestemming te kni gen e'n vereeniging le mogen oprichten, welke zich de verwezenlijking van dit p an ten doel stelt De Spaansche burgeroorlog SPOORWEGTUNNEL VAN PORTBOU GEBOMBARDEERD Het offensief in Asturië Vijf vliegtuigen van de luchtmacht van Franco hebben 's nachts de spoorweg- tunnelvan Portbou, 't station en de spoor lijnen gebombardeerd. Deze zijn van vitale beteekenis voor de Valencia regeering, als verbindingsweg met Frankrijk. Er 'moet aanzienlijke schade zijn aangericht, doch omtrent slachtoffers wordt geen melding gemaakt Bij Saragossa wordt volgens linksche be richten hevig gestreden, zonder dat er in geko j de frontlijn verandering van beteekenis is gnomen. In Arajuez hebben de volksfronttroepen moeten wijken voor hevige aanvallen der rechtschen en eenige stellingen moeten prijs geven. De strijd In Asturië Het offensief in Asturië duurt thans reeds 43 dagen. De geneeskundige dienst van de rechtsche troepen heeft 2350 lijken van tegenstanders begraven. Op het slachtveld werden tijdens de gevechten 1491 krijgsge vangenen gemaakt, terwijl het aantal man schappen der militie, dat zich met hun wa penen aanmeldde bij de rechtsche linies, 4221 bedraagt. Ongewapend meldden zich 3060 manschappen aan, zoodat het aantal tegenstanders, dat dood of levend den recht schen in handen is gevallen, elfduizend be draagt Gisterochtend hebben de rechtschen hun actie ten Westen van Ariondas uitgebreid en zich meester gemaakt van een groot ge deelte van Puerto Sueve. ten Westen van Cofino en van hef dorp Soto la Duena. dat meer Zuidelijk op den weg naar Oviedo is gelegen. Ten Noorden van Cofino heeft een colon ne, welke den weg van Ariondas naar Co lunga volgde, het bosch en het dorp Bodes, dat op 5 km ten noordoosten van Cofino is gelegen, bezet De negen-mogendheden- conferentie China vertegenwoordigd te Brussel De Chineesche minister van Buitenland sche Zaken heeft officieel de uitnnodiging der Belgische regeering aanvaard, deel te nemen aan de conferentie der negen mo gendheden. De Japansche regeering heeft naar men meent nog geen officieele uitnoodiging ont vangen „Het is nog mogelijk, dat Japan zich be reid verklaart, deel te nem^n aan de con ferentie te Brussel", aldus de meening. die geuit werd in de onmiddellijke omgeving van Wellington Koo, den leider der Chi neesche delegatie bij de Volkenbondsassem- blee en naar alle waarschijnlijkheid ook bij de ZuidzCe-conferentie. De indruk der West Europeesche kanse larijen is, dat zich in het Japansche kabinet twee stroomingen openharen ten aanzien van de deelneming aan de negen mogend hedenconferentie, zoowel als ten aanzien van den oorlog zelf: een gedeelte, dat meer rechtstreeks bij de vijandelijkheden betrok ken is, wil het Nankinglcger definitief ver pletteren, de anderen maken zich ongerust over den langen duur van hpf conflict en over de gevolgen er van voor het bedrijfs leven en den hinnenlandsrhen toestand en zij willen naar Brussel gaan in de hoop er een voordeeligen wapenstilstand te kunnen bereiken. Indien de Japansche regeering meer naar de vreedzamp gezindheid zou overhellen, zou de conferentie te Brussel een vredesconferentie kunnpn zijn. Hoewel de Chineesche diplomatie vast houdt aan de bpkende voorwaarden van T s j a n g K a i S j e k is men te Parijs zoo wel als te Londen van oordeel, dat indien men eenmaal een staking der vijandeliik- heden zou kunnen bereiken, gemakkelijk een basis voor overeenstemming zou kun- worden gevonden, dank zij de tusschen- komst der mogendheden. KOPER voor dakbedekking FABRICEERT de N.V. Koperpletterij Mctaalhandel v.h. H. DE HEUS 7O0N ROTTERDAM - POSTBUS 650 In de laatste 10 jaren het koper geleverd voor ca. 200 gebouwen, waaronder vele Kerken en Kloosters. De Japansch-Chineesche oorlog STOUTMOEDIGE CHINEESCHE LUCHTAANVAL OP SHANGHAI De Tapansche opmarsch in het noorden Een Japansch legercorps omsingeld In den nacht van Zondag op Maandag hebben de Chineesche luchtstrijdkrachten hun zevende groote luchtaanval op Shang hai ten uitvoer gelegd. Deze aanval was de meest gedurfde en meest opzienbare sinds het uitbreken van de vijandelijkheden. De maan scheen he der en de laag hangende wolken maakten de omstandigheden voor een luchtaanval zeer gunstig. Meer dan twintig z<»eklichten beschenen de wolken, doch de vliegtuigen werden met in de stralenbundels zichtbaar. Projectielen, welke bestemd waren voor de „Izoemo". kwamen op het land terecht en veroorzaakten ePn hevigen brand in het door de Japanneezen hezette deel der internatiw nale nederzetting. Het 'awaai van het luchtdoelgeschut en de ontploffing der bommen hebben de stad wakker geschrikt. De Japansche oorlogschepen en de kust- batterijen schoten een enorme hoeveelheid luchtafweerbommen en machinegewcervuur af, topn de aanvallers boven de stad vlogen. De strijd in Honan De Japanschp troepen die strijden aan ..et front van Peking—Hanau hebben Hantan, in de provincie Honan, bezet De snelle op marsch naar de Gele Rivier wordt voortge zet. Men verwacht, dat de rivier binnen en kele dagen zal worden bereikt. De Japan sche opmarsch wordt door de koude niet gehinderd. Een Janansch woordvoerder verklaarde, dat de Japansche troepen, gesteund door Mongoo'sche afdeelingen, vermoedelijk ver der naar het westen zullen oprukken, met he doel de Mongoolsche afdeelingen. welke nog met Nanking shmen werken, te onder werpen en de verbindingen tusschen China en de Sovjet-Unie te bemoeilijken. De Sjinkau-pas De Japanneezen hebben zich meester ge maakt van den pas van Sjinkau-kwan, in' het meest geaccidenteerde deel van de pro vincie Sjansi. Dit is een zeer belangrijke positie voor den opmarsch der Japanneezen van het oosten uit naar Tai Yoean. De gevechten om het bezit van dezen pas, welke 30 K.M. lang is, waren zeer hardnek kig. De Japanneezen hebben de voornaam ste Chineesche verdedigingswerken bij den ingang van den pas bezet na gedurende vier dagen vernieuwde aanvallen, en met hehulp van mijnen van groote ontploffingskracht, welke door Japansche geniesoldaten waren gelegd. Deze mijnen hebben verscheiden verster kingen vernietigd. Japansche troepen In de klem? 30 000 k 40.000 man Japansche troepen zijn in de buurt van Yoean Ping. op 90 K.M. ten noorden van Tau Yoean Foe. door Chinee sche strijdkrachten omsingeld. Volgens deze berichten, welke uit Chinee sche bron afkomstig zijn. hebben de Japan neezen uit vliegtuigen de mededeeling ge worpen, dat hun troepen tot eiken prijs i loe ten stand houden, daar versterkingen zul len aankomen. Deze mededeeling is evenwel achter de Chineesche linies terechtgekomen. De Japansche troepen, die verwoed strij den om een geheele vernietiging te ontgaan, werden ingesloten na oen krachtigen op marsch van de vleugelnfdeelingen, die daar bij goffd werden gesteund door hun artillerie en hun luchtmacht. De groot-moefti naar Italië? De „Daily Herald" publiceert een bericht' van zijn correspondent in Jeruzalem, waar in gemeld wordt, dat de groot-moefti, die naar Syrië de wijk heeft genomen, van plan zou zijn zich naar Italië te begeven, teneinde daar te trachten bijstand te verkrijgen tegen de Britsche autoriteiten in Palestina. De moefti, aldus voegt genoemde corres pondent hieraan toe, zou zijn vrienden in kennis gesteld hebben van zijn voornemens met Mussolini van gedachten te wis selen. Een dagelijksche vloedgolf van regeerings-welsprekendheid Waar blijft de opbrengst der radio-belasting (Van onzen Duitschen correspondent) I r.N' onzent beschouwt men *n raóïo-toe- 1 stel als 'n luxe. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat een werklooze, die over een min of meer kostbaar radio-toe6tel beschikte en om steun aanklopte, den goeden raad kreeg, om dan eerst maar eens zijn radio-toe stel te verzilveren. In Duitschland is dit eenigszins anders. Het Derde Rijk vindt een radio-toestel even onmisbaar als de Nederlandshe wetgever een bed, een tafel en een paar stoelen en een Zondagsch pak. Er is namelijk een nieuwe wet uitgevaardigd, die den deurwaarder op zijn hart drukt, dat hij bij de inbe slagname van een inboedel met zi'i vingers af moet blijven van een eventueel aanwezig radio-toestel, hetwelk „als het meest directe communicatie-middel tusschen volksgenoot en regeering" beschouwd dient te worden. Er schuilt geen greintje overdrijving in de bewering, dat de radio het meest directe communicatiemiddel is tusschen volksge noot en regeering. Het feit, dat alleen maar de regeering aan het woord komt en dat de volksgenoot zijn mond moet houden, ver- anderdt hieraan niets, daar dit ook in het leven van allen dag gebruikelijk is. Het is via de radio, dat de Duitsche regee ring vertelt, waarom er geen eieren zijn. waarom men zuinig moet omspringen met de boter, waarom men bij voorkeur oudbakk brood moet eten, waarom men geen cigaret- tenhlikjes mag wegwerpen, waarom afge trokken soepheenen bewaard dienen te wor den enzoovoorts, enzoovoorts! Het was ''jiiens een verwoeden verkiezings strijd, kort voor de „Machtühernahme", dat de toenmalige Rijkskanselier, dr. B r li ning, besloot, een propaganda-campagne te beginnen, waarbij hij in verschillende groote steden het woord zou voeren. Het was echter een spannende tijd, er lagen stapels werk. dat geei. uitstel duldde, kortom, dr. Brüning kon eigenlijk niet weg en moest zijn reis tot het uiterste minimum beperken. Het was toen, dat iemand in de omgeving van Ten Rijkskanselier de opmerking maakte: „Herr Reichskanzler. waarnm neemt U niet uw toevlucht tot de radio?" Dr. Brüning dacht over dezen voorslag twee volle dagen na. Toen antwoordde hij: „Ik zou zulks alleen maar kunnen doen door gebruik te maken van mijn macht en daardoor dan tevens een middel ter beïnvloe- dir~ van de openbare meening. dat mis schien nog sterker is dan de pers, misbrui ken voor eenzijdige regeeringspropaganda Dit lijkt mij niet alleen onjuist, maar boven dien een zeer gevaarlijk precedent." Of de machthebbers van het Derde Rijk minder juridische kennis hadden dan dr Heinrich Brüning, weten wij niet. In elk geval hebben zij klaarblijkelijk wel vee! minder last gehad van juridische gewetens bezwaren. Drie malen per dag stroomt er een ware vloedgolf van sterk gekleurde nieuwsberichten uit den luidspreker. Er bestaan geen statistieken omtrent de verdeeling van den zendtijd. Zoodoende is het niet bekend, hoeveel uren per jaar het Duitsche volk luistert of althans verondersteld wordt te luisteren naar redevoeringen. Overigens koestert de ge middelde „Rundfunkteilnehmer" daar omtrent allang geen illusies meer. Men moet er trouwens rekening mee houden, dat er meer redevoeringen van twee uren dan van één uur gehouden worden en dat een eenigszins belangrijke rede twee, of drie en een enkelen keer zelfs vier malen wordt uitgezonden. En ^als er geen berichten of redevoeringen uit de „muziekdoos" komen, dan heeft hetgeen wordt uitgezonden toch altijd nog een sterk paedagogisch karakter. Het behoeft geen betoog, dat de Duitsche regeering doet, wat in haar vermogen is om zooveel mogelijk radiotoestellen onder de menschen te brengen. Regelmatig publi ceert men de sterk stijgende cijfers van ver kochte apparaten en het staat nu reeds vast, dat Duitschland binnen afzienbaren tijd het eens zoo onaantastbaar lijkende Britsche luisteraarsrecord zal slaan. Dit feit is niet in de laatste plaats te dan ken aan den „Volksempfanger", een ze«.r goedkoop toestel het nieuwste mode! kost slechts M 65 oftewel beduidend minder "«m vijftig gulden dat onder meer de verdien ste heeft van niet al te sterk te zijn. Want de aether wordt ook dikwijls met Duitscho klanken gevuld, welke de Duitsche regeering voor haar volksgenooten hoogelijk onge- wenscht acht. Wat bij voorbeeld Moskou, Straatsburg, Toulouse, den laatsten tijd Va lencia en zoo nu en dan Zurich en Praag het luchtruim insturen, wordt eenvoudig als staatsgevaarlijk beschouwd. Dit bleek, toen onlangs een groepje Hamburgers veroordeeld werd wegens het luisteren naar radio-Mos kou. De eigenaar van het toestel kreeg zes jaar dwangarbeid, de nieuwsgierigen, die ten zijnen huize waren komen luisteren kwamen er met twee tot vier jaar dwang- arboid af In verband met een en ander circuleert op het oogenblik in Duitschland de volgendo niet onaardige mop: Vraag: Wat is het verschil tusschen een drie- en een acht-lamps toestel? Antwoord: Schakelt men om twaalf uur 's nachts een drie-lamps-toestel in dan hoort men „Deutschland über alles". Zet men daarentegen een acht-lamps-toestel aan, dan hoort menalles üher Deutschland! Intusschen zijn er ook in Duitschland nog altijd menschen, die niet naar de radio mogen luisteren. Dat blijkt ons onlangs in Alt-Moahit, zooals het Berlijnsche Paleis van Justitie in de wandeling genoemd wordt naar de stadswijk, waar het staat. Een jonge jongen zat in de beklaagden bank. Hij zat daar niet voor het eerst, want hij droeg een gevangenisuniform. Een ge vangenbewaarder getuigde, dat hij op zijn ronde door het kijkgaatje in de celdeur had gezien, hoe de delinquent op zijn krib lag en rhytmisch zijn armen bewoog ,.of hij de Phil- harmonie dirigeerde". Bij onderzoek bleek, dat de gevangene over een koptelefoon en een overjarig detector-apparaat beschikte. Een stuk ijzerdraad tusschen dit primitieve toestel en zijn sponde bewerkte, dat de ijze ren krib alskamerantenne fungeerde. Het resultaat was verbluffend, wat wel in' de eerste plaats moest worden toegeschreven aan het feit, dat de beklaagde in Tegel ge vangen zat, dus aan den voet van den mach tigen „Deutschlandsender". De president van de rechtbank deelde mee, dat er in het Derde Rijk voor „Humanitats- duselei" geen plaats is, dat een gevangen® goed moet voelen, dat hij straf ondergaat, en dat hier dus een voorbeeld gesteld diend» ■- worden. Dit laatste was gemakkelijker ge zegd dan gedaan, daar men met den besten wil van de wereld geen paragraaf kon vin den, waarmee een vonnis te motivceren vieL Men probeerde het eerst met diefstal, h t stond echter zoo goed als vast, dat de ge vangene de radioinstallatie niet uit de werkplaats, waar hij arbeid verrichtte, ont vreemd had, doch deze gevonden had in het kleerenkastje op zijn cel. Toen probeerde men het met heling. Doch op juridisch® gronden moest de onfortuinlijke luisteraar ook daarvan worden vrijgesproken. En toen had de openbare aanklager plotseling een pracht van een inval: hij beschuldigde den beklaagde ervan, dat hij een „Schwarzhörer" was! Daarmee was het lot van den stumper be zegeld. Hij had inderdaad geen vergunning van den directeur der posterijen, om een radiotoestel te bezitten. En eveneens betaalde hij geen radiobelasting. Een en ander had ten gevolge, dat het half jaar, hetwelk hij uitzat, verlengd werd to' zeven maanden! Radiohelasting? Ja lezer, zooals vrijwel overal elders moet men ook in Duitschland radiobelasting betalen. Twee mark in do maand is het vaste tarief, of men nu een tweedehands volksontvanger bezit of een in strument, dat meer ruimte inneemt dan een middelmatige piano. Duitschland telt mo menteel ruim acht millioen luidsprekers. Dat beteekent dus alle maanden de lieve som van meer aan zestien millioen mark. Het schijnt, dat het Propaganda-Ministerie hier mee wordt onderhouden. Dat is een heele troost, want op die manier brengt dit geld een groot aantal aardige feesten op. Als er alleen maar de radio-uitzendingen van be taald werden, dan zou vermoedelijk menig® Duitscher die nogal duur vinden!

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2