VRIJDAG 15 OCTOBER 1937 EERSTE BLAD PAG. Buitenland DUITSCHLANDS DRANG NAAR KOLONIËN (Van onzen Duitschen correspondent) DE „Kolonialfrage" is in den loop der jaren een uiterst gecompliceerde kwestie ge- iWorden. Het Derde Rijk komt langhaam maar onmis kenbaar tot het inzicht, dat het zich de zaak aanvankelijk wat te simplistisch heeft gesteld. Natuurlijk voert men een hoogen toon en slaat men met de vuist op de tafel. Doch dit geschiedt wel uitsluitend om rede nen van binnenlandsche politiek. Ondanks alles beseft men in het nationaal-socialisti- sche Duitschland, dat er aan de regeling van het koloniale waagstuk een boel meer vast zit dan een paar betoogen uit Berlijn gulle beau geste van Londen en Parijs. Duitschland zegt volkomen terecht, dat de vijand in den wereldoorlog zijn koloniën niet veroverd en geannexeerd heeft. Afgezien nog van bij voorbeeld het Congo-verdrag, waar bij de mogendheden verklaarden, dat zij in een eventueel conflict elkanders Afrikaan- sche koloniën ongemoeid zouden laten, is er bovenal het Verdrag van Versailles, hetwelk de onteigening der Duitsche koloniën moti veert met de bewering, dat Duitschland be wezen zou hebben, niet waardig te zijn om koloniale volken té besturen. Dat dit verne derend vonnis meer gebaseerd was op haat dan op reëele gegevens, is een feit, waartegen vrijwel geen instantie van beteekenis zich nog ernstig verzet. Waar de motiveering vervalt, verliest ook het vonnis zijn kracht. En zonder vonnis kan geen straf worden opgelegd. Zoo beschouwd en dit simplistische standpunt werd lan gen tijd door Duitschland officieel ingenomen zat er niet veel anders op, dan dat men met een oprecht excuus voor de vergissing van Versailles de voormalige Duitsche kolo niale gebieden zoo gauw mogelijk aan hun reohtmatigen eigenaar teruggaf. De voormalige Duitsche koloniën zijn ech ter niet in het bezit overgegaan van degenen, die ze thans in hun macht hebben. Zij heb ben een anderen rechtsvorm gekregen en ze vallen niet onder de regeering, doch slechts onder de voogdij van haar nieuwe bestuur ders. Ze zijn mandaten geworden, die staan onder de hooge jurisdictie van den Volken bond. En dit nu is wel de grootste moeilijkheid. De Volkenbond zou zichzelf verloochenen, namelijk door de koloniale paragraaf uit zijn Handvest te schrappen indien hij het grootsche civilisatiewerk in zijn mandaten opgaf door dezen de kans op een geleidelijke ontwikkeling tot het peil der geciviliseerde volken te ontnemen en ze terug te dringen dn den afgrond der koloniale uitbuiting. (De lezer vrage ons niet, wat er dan wel voor verschil is tusschen het werk van ko- loniseerende en mandataire mogendheden in bepaalde overzeesche gebieden. Wij voor ons gelooven, eerlijk gezegd, dat dit verschil heelemaal niet bestaat, maar artikel 22 der Magna Charta van den Volkenbond schijnt dit nu eenmaal wél te gelooven). Een compromis, waaraan velen gedacht hebben en dat ook nu nog wel door enkele min of meer invloedrijke instanties wordt voorgestaan, komt hierop neer: laat Duitsch land weer lid worden van den Volkenbond wordt het bij de eerste de beste gelegenheid weer eens nijdig, dan kan het er oogenblik- kelijk weer uitloopen; Japan heeft ook zijn mandaatsgebieden niet opgegeven, toch het zich uit Genève terugtrok! en benoem het (tot mandataris over zijn eigen voormalige koloniale gebieden! Ongetwijfeld een oordeel, wijlen koning Salomon waardig! Doch men verlieze niet uit het oog, dat de koloniale kwestie voor het Derde Rijk bovenal een prestige-kwestie is. Juist pp het oogenblik laat dr. Goebbels zijn trouwe persridders nadrukkelijk beweren, en breedvoerig motiveeren, dat Duitschland een dergelijke oplossing nooit zou kunnen aan vaarden. Naar zijn oordeel, dat wij overigens formeel volkomen kunnen onderschrijven, is heel het zoogenaamde idealisme van net in stituut der mandaten niets meer dan een praatje voor de vaak, een smoesje, waarmee men den roof van Duitsch gebied een phi- tropisch vernisjfe trachtte te geven. Nu zal men zeggen: de na-oorlogsche di plomatie heeft al aan zooveel een mouw gepast, waarom zou zij ook hier niet een weg Weten te vinden? Daarop valt te antwoorden: in de eerste plaats staat nog hoegenaamd niet vast, dat de diplomatie ernstig naar een oplossing van het Duitsche koloniale vraagstuk zoekt, terwijl het Derde Rijk wel heel erg naief zou zijn, wanneer het er'zich over verbaasde, dat het omtrent zijn koloniale bedoelingen beduidend minder vertrouwen geniet dan eventueel de republiek van Weimar genoten zou hebben. Om het maar eens heel duidelijk te zeggen Juist het Derde Rijk zou men het allerliefst slechts een koloniaal mandaat geven, omdat dit de eenige mogelijkheid is, om scherp omschreven voorwaarden omtrent het beheer over het betreffende gebied op te stellen een zeker toezicht uit te oef énen op de r leving daarvan. Ook al gunt men in het^bi tenland Duitschland in het algemeen van harte eenige overzeesche gewesten, men zou er eventueel groote bezwaren tegen hebben, dat die gewesten uitgroeiden tot vlootbases, militaire steunpunten en centra van zich al maar uitbreidende invloedssferen. Meer dan een half milliard christenen der géheele wereld vragen zich verder af, of zekere Duitschland gepropageerde anti-christelijke ideeën niet heel spoedig den moeizamen arbeid van missie en zending teniet zouden doen. En vooral maken velen zich ongerust over het lot der inheemsche bevolking, wan neer heel het openbare leven beheerscht gaat worden door ambtenaren, militairen, kolonisten en onderwijzers, die de rassenleer ,van het nationaal-socialisme aanhangen. [Weliswaar heeft de hoogste leider der kolo niale beweging in Duitschland, generaal Epp, een goed half jaar geleden officieel te kennen gegeven, dat deze ongerustheid be lachelijk is en dat het absurd zou zijn, om de rassenleer naar Afrika te exporteeren, doch daar staat tegenover, dat elke geschoolde nationaal-socialist en dat is door het hui dige opvoedingssysteem iedere jonge Duit- scher een neger bijna zoo minderwaardig acht als een jood, dat hij zichzelven in elk geval zoover boven den neger verheven voelt als de mensch boven het dier, en dit is, hoi men het ook keert of draait, een zeer gevaar lijke mentaliteit voor kolonisatoren. Ook de beste bedoelingen, die ongetwijfeld aanwezig zijn, kunnen daaraan niets veranderen. De Spaansche burgeroorlog Groot republikeinsch offensief in Aragon Rechtsche successen in Asturië A AN het front van Aragon hebben de republikeinsche troepen een grootschen aanval ondernomen op de reohtsch» stellingen in den sector Saragossa. Deze hééft evenwel, naar Havas meldt, geen enkele wijziging van beteekenis gebracht in de front lijn. In den ochtend opende de artillerie van de VaJencia-troepen het vuur uit alle vuurmonden, van loopgraafmor- tieren en veldgeschut van 7.5 c.M. tot zwaar geschut var» 15 en 21 c.M. toe. De artillerie van de rechtsche troepen beantwoordde dit vuur. Na een artilleriegevocht van twee uur zonden de aanvallers tanks in den strijd. Hun vechtwagena passeer den de eerste versperringen en stop ten voor de eerste loopgraveniinie van de rechtschen. Hier openden zij een moorddadig vuur op den vijand ten einde de eigen infanterie, welke een kilometer achter was gebleven, gele genheid te geven op te rukken. De manschappen van Franco's vreemdelingenlegioen en Marokkanen slopen echter naar de tanks en slaag den erin met handgranaten en fles- sohen benzin© tien vechtwagens bui ten gevecht te stellen. De overige tanks trokken zich daarop terug, doch op den terugweg werden nog zes wa gens buiten gevecht gesteld. Later in den middag werd het artillerievuur gestaakt, doch tot den avond ratelden de mitrailleurs van de rechtschen, om de regeeringsinfanterie te beletten den aanval te hervatten. Naar uit Sair.it Jean de Luz wordt gemeld, zou zeer spoedig in Aragon een groot rechtsoh tegenoffensief zijn te verwachten. Het groote hoofdkwartier van Franco zou naar de sector Saragossa worden verplaatst. De te San Sebastian verschijnende „Diario Vaseo" deelt mede, dat de ambassadeurs van Duitschland en Italië met volledige in stemming van de regoering van Salamanca hun residentie hebben overgeplaatst naar San Sebastian. De strijd in Asturië Aan het front van Asturië zijn d® nationalistische troepen erin geslaagd Arriondas fien gewichtig spoorweg- centrum, van het Oosten en het Zui den uit te omsingelen. De samenwerking tusschen het lucht* wapen en de artillerie wordt door hel- PAUL PACHNER OVERLEDEN Te Graz is overleden de admiraal van de Vroegere Oostenrijksch-Hongaarsche vloot Paul P a c h n e r Als commandant van den gepantserden kruiser „Zenta" nam Pachner het ii Augustus 1914 geheel alleen op tegen de Fransche Middellandsche Zee-vloot om den terugtocht der Oostenrijk-Hongaarsche Sloot naar de feocht yan Cattaro te dekken. was, zijn in de gevangenis te Barcelona op gesloten. Barriobero, de vroegere advocaat van de F.A.I., de Iberische anarchistische federatie, heeft in Catalonië een soort dictatuur op het gebied van de rechtspraak uitgeoefend, waarvan vooral personen, die beschuldigd werden te behooren tot rechtsche organisa ties, het slachtoffer waren. De anarchisen hebben volledig hun vroe gere overwicht in Catalonië verloren. Hon derden van hen zitten in de gevangenis en een groot aantal heeft de grens overschreden, het meerendeel naar Zwitserland. Men acht het onmogelijk, dat het anar chisme nog ooit de geringste rol zou kunnen gaan spelen in de regeering van rood Spanje. Het vroegere plan, om de C.N.T., de natio nale arbeidersfederatie, te onttrekken aan de leiding en de controle der anarchisten en haar het karakter terug te geven van arbei dersvakorganisatie zonder anarchistische strekking, wordt weer naar voren gebracht. Het schijnt, dat de leden der C.N.T., die niet verdacht worden, lid te zijn van de F.A.I., zooals de vroegere minister P e i ro en de syndicalistische schrijver Angel P tana, zich wijden aan het verwerkelijken van dit plan. HET VRAAGSTUK DER VRIJWILLIGERS Londen en Parijs in voortdurend contact In afwachting van de eerste bijeenkomst van de Londensche niet-inmengingscommis- sie, welke morgenochtend in het Foreign Office zal plaats hebben, wordt er tusschen de kabinetten te Parijs en Londen nog steeds zeer druk over de gemeenschappelijke hou ding beraadslaagd. In Engelsche diplomatieke kringen wordt tegengesproken, dat men een bepaalde® ter mijn verbonden zou willen zien aan de be handeling van het vrijwilligeravraagstuk Niettemin legt men er den nadruk op, dat men den arbeid der commissie zoo spoedig mogelijk wenscht te voltooien. Men geeft t-> verstaan, dat. zooals het Britsche plan van 14 Juli wilde, een commissie naar Spanj' zou kunnen worden gezonden, om toe-zich* te oefenen op het vertrek der vrijwilligers, zoodra overeenstemming bereikt zou zijn. In officieele kringen verneemt men, dat er geen wijziging in de meening der Britsc.'e regeering is gekomen ten aanzien van de vraag, of een mogelijke toekenning der rech ten van oorlogvoerenden aan het terugtrek ken der vrijwilligers moet voorafgaan of daarop moet volgen. Zooals bekend is, ree» over dit punt bij de laatste besprekingen der commissie een verschil van meening tusschen Engeland e® Frankrijk ©enerzijds en Duitschland en Italië anderzijds. Het ligt absoluut niet in de bedoeling der Fransche en Britsche regeeringen aan hun démarche in de non-interventie-commissie een dreigend karakter te geven. Ook kan men aannemen, dat hun voorstellen, m^t betrekking tot de modaliteiten der terug trekking der vrijwilligers, niet onwrikbaar star zuilen zijn. Wèl verlangen beide mogendheden, dat de goede wil der staten, die in principe de terugtrekking der vrijwilligers aanvaard**» bewezen wordt door de gelijktijdige toepas sing van practische maatregelen, waarvar. de details bij nadere beraadslagingen kun nen worden vastgesteld. Beide landen zijn bereid, zooals reeds In Juli j.l. werd verklaard aan de strijden Ie partijen in Spanje het recht van oorlogvoe rende mogendheid toe te kennen, wanneer de vrijwilligers werkelijk worden terugga roepen. der weer begunstigd en zoo kon de felle tegenstand der rooden zuidelijk van Arriondas worden gebroken. De vijand trekt op Infiesto terug. Ook ten Noord-Westen van Cangas de Onis boden de marxisten hev^gen tegenstand. Na een overweldigend artillerievuur hebben echter ook déér de reohtschien die Asturische stellin gen bezet. Granaat doodt 50 menschen Tijdens een bombardement van Madrid werden 50 personen gedood door één enkele granaat, die tusschen terugkeerende bio scoopbezoekers ontplofte. Vluchtelingen nabij Andorra Uit San Julia de Loria (Andorra) wordt gemeld, dat Maandag jl. 300 Spanjaarden zich in de nabijheid der grens bevonden en poogden naar Andorra de wijk te nemen. Verscheiden hunner overschreden de grens toen de karabiniers het vuur openden en drie man ernstig verwondden. Twee vluchtelingen hebben verklaard, dat 19 man ter plaatse werden gefusilleerd, daar zij weerstand hadden geboden aan de kara biniers. De overigen werden naar Spanje gedirigeerd, om daar te worden geïnterneerd. Barcelona arresteert anarchisten Barriob ero, de vroegere directeur van het juridische bureau te Barcelona en al zijn medewerkers, benevens de anarchist Fer nandez, die raaoslid voor maatschappe- lijken steun in de regeering der generaliteit GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE.STANDBRU IN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STANDZWART GARANTIE.STANDBLAUW Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD SITTERS EN VfiM DER KAR ROTTERDAM: Nieuwe Binnenweg 160. Tele foon 37033. Jonkerfransatraat 32. DEN HAAG Columbuastraat 2. hoek Suezkade. HAARLEM Schoterweg 1, Telefoon 16659, HILVERSUM Engeland wil vredelievende besprekingen Chamberlain over politiek en bewapening Neville Chamberlain, de Britsche premier, heeft te Manchester een rede ge houden, waarin hij o.a. zeide: „De voor naamste bron van onze politiek is ons ver langen, om in vrede met onze buren te leven en, indien wij kunnen, onzen invloed bij hen aan te wenden, opdat zij, als zij moeilijkheden hebben, deze oplossen door middel van vredelievende besprekingen en niet hun toevlucht nemen tot een oorlog." Met betrekking lot Spanje en het Verre Oosten verklaarde Chamberlain: „Wij zullen voortgaan te zoeken naar en gebruik le maken van iedere gelegenheid welke zich zal voordoen, om de oorzaken van on wil en wantrouwen onder de volken weg te nemen Het is ons ernstig verlangen, aan de conflicten in Spanje en in het Verre Oosten, welke zooveel menschelijke ellende veroorzaken, zoo spoedig mogelijk een einde te maken. Ik betwijfel, vervolgde Chamberlain, of onze buitenlaudsche politiek ooit minder agressief was dan thans. Als wij er naar streven hetgeen wij dag aan dag doen onszelf te herbewapenen, dan geschiedt zulks niet, wijl we booze bedoelingen heb ben tegen iemand anders. Indien wij echter worden aangevallen zullen we ons weten te verdedigen, zooals we steeds in het ver leden hebben gedaan, doch het ligt niet in den aard van ons volk, wrok te koekeren. We hebben derhalve geen dienstplicht noo- dig, noch een leger van een omvang als de continentale legers." Chamberlain deed vervolgens een beroep op de werkgevers, om bij de recru- teering voor het leger behulpzaam te zijn. Het presidentschap van Ierland De Valera wenscht geen herkiezing Op de te Dublin gehouden Jaarlijksche conferentie der Fianna-Failpartij heeft do V al e r a laten doorschemeren, dat hij zich niet meer candidaat voor het presidentschap zal stellen, wanneer aan het einde van het jaar de nieuwe grondwet van kracht wordt Volgens de „News Chronicle" wordt de minister van volksgezondheid, O'Kelly, als candidaat genoemd. De donute reclame maken zij, die spreken over De grootste filml De geweldigste auto! De prachtigste regenjas Want er is immers niemand, die het ge lóóft en reclame moet juist gebaseerd zijn op vertrouwen in de oprechtheid van hem, die reclame maakt. Daarom zeggen wij alléén: IBIS is zoo goed, zoo rijp, zoo geurig, zoo lekker als goede tabak moet zijn. Dobbclmann lekker ...mail! EEN PALESTIJNSCHE TREIN OPGEBLAZEN Er moeten talrijke gewonden zijn Gisteravond li In Palestina een bui tengewoon ernstige aanslag gepleegd door terroristen. De trein van Haila naar Lydda ls n.L door middel van een explosief opgeblazen. Volgens de eerste berichten werden de machinist, de sto ker en talrijke reizigers gewond; het Juiste aantal slachtoffers ls echter nog niet bekend. Wel wordt vermeld dat er een drietal dooden zou te betreuren zijn. De aanslag geschiedde nabij Kalkileh, twintig mijl ten noordoosten van Jaifa. Nadat de mijn was ontploft hebben on bekenden bovendien een aantal schoten op den trein gelost De spoorlijn van Haifa naar Lydda is voor het Palestijnsche verkeer van zeer grqot belang, aangezien zij deze belangrijk ste haven van het land zoowel met de hoofdstad Jeruzalem, als met Jaffa ver bindt. Het knooppunt van het traject be vindt zich in Lydda, waar de lijn zich in tweeën splitst. In deze streken, die nogal ontoegankelijk zijn, daar zij voor een voor naam deel uit kale, steenachtige heuvels bestaan is reeds meermalen door Arabi sche terroristen gepoogd, het verkeer ontwrichten. Ditmaal schijnen zij in hun luguber werk helaas te zijn geslaagd. Deze gebeurtenis heeft in Jeruzalem groote op winding veroorzaakt, welke nog is toegeno men bij het vernemen van het feit. dat vijf mijl buiten de heilige stad dertig schoten ii afgevuurd op een Joodsche autobus. Hierbij werden vijf personen gekwetst. Verder is een Arabier om het leven geko men, toen de bom, welke hij naar een Jood sche autobus wilde werpen ontplofte terwijl hij het projectiel nog in de hand had. Te Jeruzalem mag niemand zonder nood zaak na zonsondergang op straat verblijven Vijf leden van 't Arabische hooge comité, die uit Palestina zijn gevlucht, hebben op dracht ontvangen, tot nader order buiten Palestina te blijven. Nieuwe ferreur-goll Behalve de aanslag op den trein hebben zich nog daden van geweld voorgedaan op verschillende plaatsen in Palestina, in het bijzonder in Beisan, in Oost-Galilea en Bees- jeba aan den rand van de woestijn van Sinaï, waar de telefoondraden werden door gesneden. Gelijk reeds gemeld, verwacht men algemeen, dat de autoriteiten den staat van beleg zullen afkondigen. Omtrent den aanslag op den trein meldt Reuter nader, dat deze het eerste bataillon van het Royal Sussex Regiment transpor teerde naar Egypte. In verband met de beroering, die op het oogenblik in Palestina heerscht, had men de troepentrein doen voorafgaan door een ge- pantserden motorwagen, waarop met mi trailleurs gewapende soldaten waren ge plaatst, terwijl tevens machtige schijnwer pers meegevoerd werden, met behulp waar van de nauwe passages in de bergen van Judea, waardoor de trein passeeren moest, werden verlicht. Ondanks de genomen voorzorgsmaatrege len werd van de hoogte der heuvelen een aantal schoten op den trein gelost. Deze scho ten raakten echter niemand. Een bericht uit Beisan meldt tenslotte, dat de pijpleiding van Irak op twee plaatsen is doorboord. De olie werd in brand gestoken. Helden wasgoed en niet duur ZOWEL PEP K.G ALS PER STüB Bovendien zeei voordelige abonnement» orljzea Beleefd aanbevelend: JAN SNEL. ST00MWASSERIJ „NEDERH0RST" NEDEEHORSÏ SEN BEEQ De J apanscli-Chineesche oorlog China beschuldigt Japan van gasoorlog Chineezen bieden overal hevige tegenstand p)E directeur van het permanente bureau van de Chineesche dele gatie, Dr. Hoo Tsji Tsai, heeft den secr.-generaal een nota overhandigd over „het bombardement van open steden en het gebruik va® strijdgas sen en dumdum-kogels door de Ja- paosche troepen aan het front van Shanghai sedert 3 October j.L", Dr Hoo heeft verzooht, ctaze nota ter kennis te brengen van ade leden van den bond. Verder heeft Dr Hoo een verklaring overhandigd, onderteekend door den directeur-geneesheer van het Roode Kruis-hoepitaal te Nanking, Dr Et- tin ger en door Dr Borclc, den vertegenwoordiger in China der hy giënische organisatie van den volken bond, inzake het gebruik van strijd gassen door de Japansche troepen aan het front van Shanghai De Japansche troepen, die langs de spoor lijn Tsjengting oprukten, zijn de provin :ie Sjansi binnengedrongen, waar zij het sta tion Nantse Koean hebben bezet en zich thans opmaken, Colnantsekoean aan te vallen. In Sjansi bieden de Chineezen evenwel gedmohten tegenstand. Volgens berichten uit betrouwbare bron hebben de Japan®ens oen aanval gedaan op Jocang Ping, waarbij zij ecateund werd door talrijke vliegtuigen en veertig tanks. Het centrum der Japan sohe troepen werd evenwel door de Chinee zen teruggedrongen en de Japanners leden zware verliezen ten gevolge van een tegen aanval, uitgevoerd door de Chineesche tien de divisie. Bovendien werden verscheidene Japansche vliegtuigen omlaag geschoten, terwijl 22 Japansche tanks werden ver nield. Japansche Unie in Shanghai doorbroken Donderdag vond aan het Shanghai- front den geheelen dag een verwoed artillerie-duel plaats. Tegen den avond ontketenden de Chineezen plot seling een geweldig offensief tegen de Setsjoean-straat, waarop de Japanners een heftig afweervuur openden. Een Amerikaanse!» officier, die zich op een waarnemingspost bevend, ver klaarde, dat de Chineezen het groot ste offensief geopend hebben, dat Shanghai tot nog toe heeft beleefd. In de smalle straten va® den be trokken sector vocht men met buiten gewoon felle verbitering man tegen man. Naarmate het later werd, breidden de gevechten rond de concessie zich uit en namen zulk een omvang aan, dat de hemel helder verlicht werd door het artillerievuur. Het leek toen, alsof aan alle kanten groote branden woedden. Parijsche wafels, met de zachte roomrulling. Bestrooid met poedersuiker. Verlaagde prijs: per onsZlJct VERKADE Het Chineesche offensief bepaalde zicK niet slechts tot den Noordelijken sector, doch strekte zich ook tot de wijken Lioe- hang en Kiangwan. Voor het eerst hebben de Chineezen bij deze gevechten gebruik ge^ maakt van hun speciaal opgeleide storm-j i middernacht nam i deze pauze wist del n een geweldig of-j s te doorbreken en troepen. In de eerste uren n het vuren even af en ii Chinecische infanterie fensief de Japansche li de Setsjoeanstraat over te steken. Het ver-! woede vuur der Japansche machinegeweren was niet in staat cLe Chineesche aanvallers tegen te houden. Tegenaanvallen, die met tanks werdoru ondernomen, haddien evenmin succes. B'ij-j ken6 de eerste berichten zijn alleen bij d-e-i' zen aanval 300 Japansche soldaten gesneu-i veld. Later werd een Japansch communiqué gepubliceerd, waarin werd verklaard, dat de Chineesche aanval intusechen tot staan1 was gebracht Tijdens het artillerie-duel zijn tal van granaten in de internationale concresie te rechtgekomen. In Hongkjoe, Poeting, Sjapei en op vele andere plaatsen zijn geweldige branden uitgebroken. Minstens 150 burge: zijn in de internationale concessie door granaatscherven gedood. Het aantal gewon den valt nog niet te schatten. De toestand in de concessie werd nog kritieker, doordat de voetga.-gors. die zich op straat bevonden, ijlings in de kelders trachtten te vluchten. Op enkele plaatsen, waar een voltreffer in de menschenmenigte, sloeg .leverden de straten een vreeselijken aanblik op. VICTORIA-WATER Anti-fascisten-processen in Italic Zware straffen uitgedeeld! Te Milaan is een proces gevoerd tegen een aantal lieden, die ervan beschuldigd werden, anti-fascistische propaganda te hebben gedreven. Vijf hunner werden ver oordeeld tot tien jaar, een tot vier jaar en twee tot drie jaar gevangenisstraf. Vijf beklaagden werden vrijgesproken. ^e eerste maal sinds den oorlog in Abessinië, dat in de pers melding wordt gemaakt van een proces voor deze speciale rechtbank. Ook te Rome heeft een soortgelijke recht zaak plaats gehad, o.a. tegen drie commu nisten die hekenden te Bologna een com munistische cel te hebben gesticht. Zeven tien personen, die relaties onderhielden met een communistische centrale te Parijs, en die pamfletten verspreidden, werden ver oordeeld tot tuchthuisstraffen van 4 tot 18 jaar. De Abessijnsche „rooverbenden" Een Italiaansche verlies lijst Het Italiaansche persbureau Stefani meldt uit Addis Abeba, dat gedurende de laatste regenperiode talrijke Abessijnsche roovers zekere kleine en geïsoleerde Itali aansche garnizoenen cp de hoogvlakte on verwachts hebben aangevallen. De kolo niale troepen wisten echter onmiddellijk orde en rust te herstellen en de bevolking van het bandietisme te bevrijden. De mees te benden werden letterlijk vernietigd. Tal rijke leiders zooals Dedjaz Aurarus, Graz- maz Terrege, Antene, Belaine Tesemma en Lidjz Ilma, zijn gedood. De hoofdschuldige, Hailoe J< e b b p d e. is gevangen genomen en terechtgesteld. Bij den verkenning»- en politiedienst zijn gedurende de maand September 102 solda ten om het leven gekomen of zoekgeraakt. Het totale verliescijfer van 1 Januari 1935 tot 30 September 1937 bedraagt 2357 man. De Italiaansche troepen in Libye Steeds nieuwe verschepingen Met het zenden van Italiaansche troepen naar Libye gaat het thans in versneld tempo De derwaarts gedirigeerde strijdkrachten behooren niet slechts tot het 20ste Italiaan sche legercorps, waarvan de oprichting offi cieel in het voorjaar werd medegedeeld, maar óók tot het 21ste legercorps, dat ge heel buiten weten van het publiek werd ge organiseerd Tot begin 1937 telde het Itali aansche leger slechts 19 legercorpsen. Bij die effectieven, uit het moederland naar Libye gedirigeerd, moeten natuurlijk nog geteld worden de inlandsche troepen die tijdens den veldtocht in Ethiopië van Tripolitapië naar Oost-Afrika werden gezon den, doch thans hun vroegere garnizoenen: weer betrekken. Deze inlandsche troepen moeten ongeveer 20.000 25.000 man stierk zijn. Woensdagavond hebben ongeveer 2500 manschappen Napels verlaten, en gisteren zijn vandaar opnieuw 7000 man scheep ge gaan. De effectieven omvatten ook gezond* heidsdiensten en speciale mitralleu:s-coni* pagnies. De Italiaansche troepen in Libye zijn nu dan ook aanmerkelijk sterker, wat hun aan tal betreft, dan die van de garnizoenen van: Egypte en Tunis. Verder heeft Italië den laatsten tijd ver scheiden koopvaardijschepen gereedgemaakt voor eventueele troepentransporten, zoodat het dus, a's het eenmaal metde huidige troe* pemendingen gereed zal zijn, over een vloot beschikt, volkomen geoutilleerd voor snello troepenverplaatsingen over zee. Nieuwe Duitsch-Tsjechische spanningen In verband met de opening van een ten* toonstelling te Praag, waar karikaturen van persoonlijkheden uit het Derde Rijk te zien waren, heeft de Duitsche pers een campagne tegen Tsjecho-Slowakije ontketend. Deze karikaturen zijn thans uit de tentoonstelling teruggetrokken, doch de Duitsche pers is hiermede niet tevreden. De „Lokal Anzeiger" schrijft, dat Duitsch land op ernstige wijze is aangevallen. Tsje cho-Slowakije kan de zaak niet regelen door eenvoudig de karikaturen weg te nemen. De regeering te Praag moet een officieele ver klaring afleggen en algeheele voldoening geven. De Duitsche natie, zoo schrijft het blad, zal in geen geval de houding, welke de Tsjechische regeering tot nu toe heeft aan genomen, aanvaarden. 1 GAS-ONTPLOFFING IN DUITSCHE MIJN In de mijn „Nordstern" nabij Gelsenkir- chen (Duitschl.) zijn tengevolge van een mijngasontploffing zeven arbeiders om het leven gekomen en twee andere licht gewond. De ontploffing is waarschijnlijk veroor zaakt door een fout van een electricien, die aan de lichtleiding werkte ,B ATAV U S GEEN PERSONEELE BELASTING HET BETER GECONSTRUEERDE NEDERL. MOTORRIJWIEL f 264— RIJWIELFABRIEK AFD.MOTORENÏ^VvVf*'

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2