LAATSTE NIEUWS LEIDSCHE WIKKELCOMBINATIE "VEILIG KOOPEN" Schooldag in het district „West-Rijnland" te Sassenheim J. SALOMONS' DONDERDAG 14 OCTOBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 7 Ds. J. VERKUYL OVER „BIJBEL EN JEUGD" Te Sassenheim werd Woensdag de vierde Schooldag gehouden vanwege de vereeni- ging tot het organiseeren van Schooldagen jn het district „West-Rijnland". In de middagvergadering, welke stond onder leiding van den heer C. Jansen, van Wassenaar, trad voor een groot aantal bestuursleden, onderwijzers en autoriteiten op de heer J. C. Ligtvoet, van Wasse naar. In een leerrijke en uiterst deskundige causerie besprak deze de bepalingen dei .wet op het L.O. van 22 Mei 1937. Spr. bleek een goede wegwijzer in de Üoolhof der wettelijke voorschriften. Na de pauze werden verscheidene vragen gesteld, die op duidelijke wijze door den spr. werden beantwoord. Omstreeks zes uur ging de vergadering Uiteen, m opnieuw samen te komen in de Gereformeerde Kerk te Sassenheim, alwaar Ds. J. Verkuyl van Leiden een rede hield over het onderwerp: „Bijbel en Jeugd". Deze samenkomst stond eveneens onder .voorzitterschap van den heer C. Jansen, welke na gebruikelijke opening, terstond het woord verleende aan den spreker van den avond Ds. J. Verkuyl. Bede ds. J. Verkuyl Spr. begint met de vraag te stellen of het Wel mogelijk is contact te leggen tusschen de bijbel en jeugd. De bijbel is toch het groote mcnschenboek en daarom toctfi niet .voor de jeugd? Spr. is die meening echter niet toege- 'daan. Juist de jeugdjaren zijn uiterst ge voelig voor indrukken. Reeds op zes-jarigen leeftijd acht spr. de tijd gekomen om met het bijbelonderwijs te beginnen. Ja zelfs in sommige gevallen is het wenschelijk nog vroeger te beginnen. Spr. laat zien, dat in 'deze jonge jaren de kindenen reeds «blijk geven de groote dingen welke ons in de Schrift worden geleerd, te beleven en de kindermond geeft soms op ontroerende wij ze te kennen, dat het kind al weet van zon den en naar vergeving hunkert. Reeds uit de mond van heel jonge kinderen vergadert God Zich lof. Waarom zullen wij de bijbel bij de jeugd brengen is reeds lang een groote strijd vraag geweest. Het is niet te ontkennen, dat het onder- Wijs uit de bijbel van groote beteekenis is voor de algemecne ontwikkeling van den mensch. De bijbel behandelt toch een groot stuk wereldgeschiedenis. Spelendenvijs krijgen de kinderen een prachtige opleiding in de wereldgeschiedenis uit dien tijd. welke men bij anderen ten eenen malen mist. Het blijkt toch, dat de kennis van de bijbel op groote persoonlijkheden en cul tuur in deze westelijke Staten van Europa een ontzaggelijke invloed heeft gehad. Op het gebied van schilderkunst, dichtkunst, politiek enzi Het weghouden van de bijbel op de open bare scholen heeft tot gevolg gehad een ge mis aan algemeene ontwikkeling. Het bovengemelde mag echter geen mo tief zijn om de bijbel aan de kinderen te geven. Ook vindt men de bijbel wel van waarde )uit religieus oogpunt en men legt hem naast andere religieus® boeken. Men doet tekort aan het kinderleven indien men het de re ligie onthoudt, omdat de mensch van huis uit religieus is. Het motief echter om onze kinderen met den bijbel in aanraking te brengen is, dat de Schrift een lamp voor onze voet is. De bijbel is noodzakelijk en nuttig voor de kin deren. De bijbel zegt wie God is, maar ook wie w ij zijn. Hoe zouden wij kunnen zwijgen van dit boek voor onze kinderen. De kinderen heb ben er ook recht op om in de dingen der Schrift te worden onderwezen. Spr. her innert aan de kinderzegening waar Jezus de discipelen bestraft en de kinderen tot Zich laat komen. Hier leert Christus ons, dat wij de kinderen tot den bijbel moeten brengen. Dit is de taak van ouders, school en kerk. Spr. zal echter niet spreken over de taak der kerk en zich alleen beperken tot die van ouders en onderwijzers. iTpr. maakt dan onderscheid in twee pe riodes van de jeugd: De leeftijd van 713 en van 13—18 jaar. Spr. stelt de vraag of het goed is de bijbel aan de jongste kinderen te brengen Het Protestantisme heeft het durven be staan de bijbel aan een ieder te geven, en ook aan de jeugd. Ouders en onderwijzers mogen zich niet beperken tot gedeelten van de Schrift, en alleen de naar hun meening mooiste ge schiedenissen verhalen. De bijbel moet in zijn geheel gebracht worden. Niet alleen het Nieuwe Testament, want wij kunnen het Nieuwe Testament niet los maken van het Oude Testament. De vorm van het onderwijs moet eenvou dig en aanschouwelijk zijn. De Kinderbijbel te gebruiken is aan te raden. Tevens maakte spr. er opmerkzaam op. dat het licht van Gods Woord over alles moet schijnen wat het onderwijs betreft. Ook bij het nderwijg in aardrijkskunde en natuurkunde moeten de kinderen ondér de indruk komen van God, den Schepper De jeugd van 1318 jaar stelt andere eischen. In deze leeftijd is het naïeve ver trouwen verdwenen en heeft, plaats ge maakt voor het meer critisch beoordeelen en aanschouwen der dingen. Wij moeten als onderwijzers dan de Jeugd bij de volle bijbel laten leven en dó voort gang in de Godsopenbaring bijbrengen. Deze leeftijd acht spr. ook de geëigende leeftijd voor de bekeering en vergelijkt deze periode met de proefvaart van een zeeboot welke deze maakt, vóór hij de grooto oceaan-reis aanvangt. De jeugd verlangt er ook naar begrepen te worden. Vragen welke de jeugd stelt moeten beantwoord worden en we moeten niet langs elkaar heen praten en allgs weg- redeneeren. Wij moeten de primaire op dracht van Christus verstaan: „Weidt Mijne lammeren". Dit alles kunnen wij niet doen, wanneer wij zelf niet met en door en uit de Heilige Schrift leven. De bijbel, waarin we beluisteren de stem des Heeren» Is er een heerlijker werk denk baar? Is er een verantwoordelijker werk denkbaar? In zijn slotopmerkingen deed spr. zjjn hoorders zien, dat deze taak alleen in ge loof en met biddend opzijen tot den Heere naar behooren volbracht kan worden. De voorzitter dankte spr. voor zijn rede en liet zingen „Een vaste burcht is onze God", waarna ds. .Verkuyl voorging in dankgebed. Shipping Forwarding Office N.V. .r Nieuwland 5 Tel-13210 Rotterdam Bevrachting van mdtorzeeschepea naar en van alle Noord1- en OetfMèÜewm. Overname. transporten. Aan- en Verkoop van Zeewhepen. Bemiddeling bij nieuwbouw. HILLEGOM STAND DER WERKLOOSHEID Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs staan Ihans 182 werkloozen ingeschreven, tegen 305 j>p dezelfde datum van hei' vorige jaar. STREVEN TOT VERBETERING i Bovengenoemde Konijnen- en Pluimvee- Veiling houdt morgenavond 8 uur haar eer ste veiling bij den, heer Adr. van Riek. Hoofdstraat. .WERK AAN DEN WINKEL De lust om te bouwen wordt weer steeds grooter. Thans worden er aan de Van der Endelaan 16 burgerwoonhuizen gezet. Aan iedere kant van den weg aeljt, en wel op het laatste gedeelte over de brug. De aanbeste ding zal binnenkort plaats hebben. KOUDEKERK CHR. MONfr-ACCORDEON .VEREENIGING De Cftr. Mond-accordeonverecn. „Bravo" alhier, gaf gisteravond op de bovenzaal van De Bruin haar eerste openbare uitvoe ring, onder leiding van haar directeur den heer J, J- van der Reijden te Leiden. Het programma bevatte een zestiental nummers, welke over het algemeen goed werden uitgevoerd cn bij het publiek in <ien smaak vielen. Deze jonge vereeniging, die nog dringen de behoefte heeft aan nieuwe leden, kan toch reeds met voldoening op deze voor haar succes\olle avond terugzien. GEREF. JEUGD-CENTRALE Dinsdagavond vergaderde de Gerefor meerde Jeugdcentrale in de kerkekamer achter de Gereformeerde kerk alhier, onder leiding van den heer T. Molema. In deze vergadering werd door ds Has- ipers alhier gesproken over de Oxford-bewe- ggin. Spr. bepaalde zijn gehoor achtereenvol gens bij haar opkomst onder leiding van Buchman, haar groei tot wat ze thans is: haar samenkomsten, dc zgn. Ilouse-party cn haar levensrichting Op dit onderwerp volgde nog een aange name gedachtenwiseeling, waarna door Ds Haapers de vergadering met dankgebed jyerd gesloten. LEIDERDORR RAADSVACATURE De heei1 A. van Leeuwen heeft' de benoe ming tot raadslid (vacature-G. Groenendijk) niet aangenomen. Door den voorzitter van het Central stembureau is thans benoemd de heer L. C. Snel. WERKLOOZEN Bij het agentschap der arbeidsbemidde ling staan ingeschreven 9 bouwvakarbeiders, 3 metaalbewerkers, 1 schoenmaker, 2 trans portarbeiders, 1 pakhuisknecht, 2 textiel-ar- beiders, 1 dienstbode, 1 loodgieter, 32 fa brieksarbeiders en ongeschoolden. COLLECTE De collecte voor den gewapenden dienst heeft circa f 10 opgebracht. GEVONDEN Een belastingplaattje. Inl. Secretarie. LISSE SPREEKBEURT Ds. GELEYNSE UITGESTELD Zooals bekend zou Ds. M. Gelynse, miss. pred. der Chr. Geref. Kerk, Woensdagavond in de Chr. Geref. Kerk optreden tot het hou den van een Zendingsrede, doch deze bijeen komst moest plotseling worden afgelast we gens ziekte van Ds. Geleynse. NOORDWIJK DE RIJWIELDIE F GEPAKT Het is aan de politie gelukt den dader van de verschillende rijwieldiefstallen in deze omgeving op te sporen en in te rekenen. Het i3 iemand van elders. Hij bekende ook uit IJmuiden een karretje te hebben meegeno men. Daar hij er geen raad mee wist, had hij hei' maar in het vaarwater guworoen. Al dreggende haalde men inderdaad de fiets op. NOORDWIJK AAN ZEE BLOEMBOLLENPLANTDAG Voorop gegaan door de plaatselijke mu ziekcorpsen, marcheerden gistermiddag .le kinderen der verschillende scholen, bege leid door hun onderwijzers, naar het duin achter den Beethovenweg, thans het Emma- dutn geheeten. Daar waren aanwezig de Burgemeester en, andew autoriteiten om den bloembollenplantdag bij te wonen. Een' talrijke schare dorpsgenooten was mede toegestroomde om getuige te zijn van de buitengewone gebeurtenissen, die te wach ten stonden. Te twee uur sprak de heer v. W e 1 y een welkomst- en openingswoord, waarna de Burgemeester 't doel van deze bloem bollenplanting uiteenzette en op 't verband wees met het bloembollenfeest, dat dit voor jaar was eehouden. Volgend voorjaar zal Noordwijk nog meer in de bloemen staan. Verder sprak nog de .heer De Boer, oud- hoofd der Chr. School, alhier, die hoopt, dat deze dag er toe zou bijdragen, om de jeugd liefde vqor de natuur te geven. De heer A. Dorsman richtte zich tot de vertegenwoordigers der pers. Daarna zongen de schoolkinderen, onder leijjing van den heer Polman, een toepas selijk lied. waarna het bollenplanten be gon. Dit geschiedde in de grootste orde en vele ouders zagen met genoegen toe hoe hun telgen zich van hun taak met ijver kweten. Intusschen was het half vier geworden. En na een woord van dank van den heer v. Wel y werden de kinderen weer door de muziekcorpsen naar hun scholen ge bracht. Vermelding verdient nog, dat ook vele kinderen van de mr dr W. v. d. Bergh- stichting aanwezig waren en een (plaats in de voorste rijen der toeschouwers hadden ontvangen. NOORDWIJK-BINNEN REDE Ds. C. VEENHOF Morgenavond spreekt in de Geref. Kerk OUDE WETERING LEZING VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF Op uitnoodiging van de winkelvereieni- ging voor Oude Wetering en omstreken, hield de heer H. M. Verhulst, uit Leiden, Woensdagavond in hotel Van den Bosch, een lezing over de Vestigingswet 1937 voor het Kleinbedrijf. Van de zijde der midden standers was de opkomst zeer groot, zoo dat er voor dit vraagsjuk ook hier veel belangstelling bestond. De heer Verhulst gaf eerst een korte inleiding over de tot standkoming van de wet en behandelde hierna de drie essentieele grondbeginselen van de wet t.w. de credietwaardigheid, vak bekwaamheid en handelskennis en ging vervolgens over tot de behandeling van de wet zelf. In duidelijke betoogtrant lichtte spr. de wet met een aantal voorbeelden toe en kwam aan het einde van zijn lezing tot de conclusie, dat de Vestigingswet Klein bedrijf 1937 is ontstaan dor een algemeen gevoelde behoefte. Opgebouwd op 'de drie hiervoren genoemde grondbeginselen kan bij juiste opvatting en zoo min mogelijke ambtenarij, iets goeds tot standkomen met medewerking van bedrijfferaden, midden- standsraden enz. Men werke dus, ieder op zijn gebied, mede deze wet zoo goed moge lijk tot haar recht te doen komen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd dooreenigen gebruik gemaakt De vragen werden tot tevredenheid van een ieder beantwoord en aan het einde van de bijeenkomst werd besloten tot het in 't leven roepen van een handelscursus. VOORSCHOTEN GEMEENTERAAD Onder leiding van burgemeester M. F. Berkhout kwam de raad in openbare zitting bijeen. Alle leden aanwezig. Van de geldleening aangegaan met de di rectie van de rijkspostspaarbank, oorspron kelijk groot f 56.500, moet op 1 Januari 1938 een bedrag van f 1600 worden afgelost. Dit geschiedt door de uitloiing van 3 obligaties van f 500 en 1 obligatie van f 100. Opheffing openbare lagere school Rijndijk B. en W. stellen voor in het raadsbesluit d.d. 28 April 1937, terzake de opheffing van de openbare lagere school aan de Rijndijk voor „1 Mei 1938" te lezen „1 Januari 1938" en voorts „vanaf 1 Januari 193S de desbe treffende leerlingen van de openbare lagere school aan de Rijndijk, met inbegrip van die, welke te Oegstgeest wonen, dil' laat ste in afwachting van een dienaangaande te sluiten gemeenschappelijke regeling terzake het toelaten van leerlingen uit Oegstgeest op de openb. lagere school in hei' dorp, voor re kening van de gemeente te vervoeren naar en van de openb. lagere school in het dorp. De heer E. Ch. Muiholland vraagt of dit vervoer óók zal plaats hebben otn 12 uur en om 2 uur. De heer A. Verboom vraagt of alle kinde ren vervoerd zullen worden of dat rekening zal worden gehouden met een bepaald aan tal kilometers. De Voorzitter kan nog geen definitieve me- dedeeling doen, de regeling is niei' zoo een voudig en gezien moet worden of alles in het programma past. Zoodra de defintieve plannen zijn gereed gekomen is het- de be doeling deze plannen in den raad te bren gen. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. Goedgevonden werd te besluiten van 1 Januari 1938 af in de rekeningcourant-over eenkomsten en de deposivo-overeenkomsten met de bank van Ned. Gemeenten te 's-Gra- venhage de volgende bepaling als 2e lid van art. 1 op te nemen: Zoolang echter de pro- messe-disconte 2% pet. of minder bedraagt, wordt over het creditsaldo, voor het gedeel te, dat tien ten honderd van de gewone ont vangsten volgens de laatste goedgekeurde begrooting te boven gaat, geen rente ver goed. De voorgestelde regeling der tegemoet komingen. die ouders, voogden of verzorgers van leerplichtige kinderen zullen ontvangen in de vervoerkosten, verbonden aan het be zoeken van een op een afstand van meer dan 4 K.M. van de woning gelegen lagere school, waar het voor die kinderen ge- wenschte onderwijs wordt gegeven, ingevol ge art. 13 der L. 0:-wet 1920 wordt aldus vastgesteld. Op (Je aanvraag van L. L. J. Gussenhoven om een tegemoetkoming ex. art 13 der L. O.- wet 1920 wordt, op voorstel van B. en W., afwijzend beschikt. Tot leden van de commissie van toezicht od het middelbaar onderwijs worden in de vacatures ontstaan door het bedanken van de heeren R. v. d. Ende en J. den Herder gekozen de heeren Dr. M. R. J. Brinkgreve en Ir. R. Meyer. Besloten wordt dat de ge meenschappelijke regeling, zooals deze thans luidt, behalve op het punt van den geldig heidsduur, zal blijven voortduren en wel vanaf 1 Jan. 1939 tot 1 Jan. 1!^19. De kosten worden voor 193S begroot op f 0.13 per in woner. De begrooting schoolartsendienst wordi', evenals de wijzigingsdienst 1937, voor kennisgeving aangenomen. Aanvulling legesverordening Bij de behandeling van de aanvulling van de legesverordening, waarin o.m. wordt voor gesteld om de helft van de kosten voor de beoordeeling van een bouwplan door den heer W. Verschoor op de bouwondernemers te verhalen, zijnde f 2.50 wanneer de kosten minder dan f 5000 bedragen en het volle be drag zijnde f 5 voor bouwplannen waarvan de kosten f 5000 of meer bedragen, zegt de heer J. Braggaar, dat deze regeling hem niet juist en billijk voorkomt. De bouwonder nemers hebben er geen belang bij of de ge meente laat keuren. Ook vraagt spr. naar de beteekenis van de ontheffing voor oplton- pers, waarvoor betaald moet worden. Hij heeft den indruk dat het niet veel voor komt. De heer D. Limburg gelooft dat de bouwondernemers er wel belang bij hebben naast welke panden zij bouwen en wat zij zelf bouwen. De Voorzitter zet uiteen dat de bou wers wel degelijk belang hebben bij de be oordeeling van de plannen en de eventueelc verbeteringen. Het punt opkoopers komt wel degelijk meer voor dan de vrager denkt. De aanvulling wordt aldus vastgesteld Bii de wijziging van de algemeene politie verordening vraagt de heer J. Braggaar een nadere uiteenzetting van art. 106. Dit artikel is spr. niet geheel duidelijk. De Voorzitter licht toe dat het verbod alleen betreft openbare vermakelijkheden voor Dubliek toegankelijk. Gesloten of beslo ten bijeenkomsten vallen er buiten. De wij zigingen worden vervolgens vastgesteld. De vergrooting van de schafikeet voor schietlokaal wordt toegestaan, waarbij de heeren Braggaar en Bakker geacht willen worden te hebben tegengestemd. De spaarregeling Bi] de behandeling yan het .voorstal om, REDE DR H. COLIJN VOOR DE CHR. MIDDENSTAND „Hoe sterker de organisatie is, des te grooter is haar invloed" Weest niet al te vlug met ver- zoeken aan de Overheid, zegt de Minister-President (Vervolg van blz. 5) Om half twaalf kwam Z.Exc. Dr. H. C o ldj n ter vergadering van de Chr. Mid denstand te Utrecht. De aanwezigen hieven zich van hun zitplaatsen en verwel komden met luid applaus den Minister- President. De voorzitter begroette Dr. Colijn en zeide dat de Bond en het Bondsbestuur het op hooge prijs stellen, dat de Minister-Pre sident ondanks zijn drukke werkzaamheden tijd heeft kunnen vinden om deze vergade ring bij te wonen. (Applaus). Dr. H. Colijn, met applaus begroet, sprak de vergadering toe. Ik kom niet h'or, aldus »pr., om een rede te houden, maar w'l uit drukking geven aan mijn belangstelling in het werk van de Christelijke Middenstand. Ik doe dit niet alleen als persoon, doch ook als leider der Regeering van dit kind. We hebben moeilijke en zware jaren achter ons en de moeilijkheden zijn nog lang niet achter de rug. Zelfs is er onzekerheid over wat de toekomst ons brengen zal. De Regeering heeft op velerlei gebied hel pend kunnen optreden; zij kon aan de land bouw steun verleenen en kon de industrie ii velerlei vorm helpen door contingenteeringen en dergelijke, zij kon de werkloozen bewaren voor de diepste nood door de geldelijke steun en zij deed ook wel wat voor de midden stand. Maar het verleenen van effectieve steun aan de middenstand is het moeilijkste. Als het volik geen koopkracht heeft, dan kan de overheid niet decreteeren dat het desoiïdanks toch moet koopen. De moeilijkheid is ook dat de organisatie van de Middenstand het zwakste was. Na mens de regeering wil spr. waardeering uiten voor de pogingen die in de Middenstand worden gedaan om te komen tot een doel treffende organisatie. Alleen daardoor kan de Overheid helpend optreden. Zij kan niet onderhandelen met de 8?/£ millioen Neder landers individueel, maar wel met een sterk georganiseerde en goed geleide groep. Zij die zich nog niet aansloten moe ten daartoe zoo spoedig mogelijk over gaan. Hoe sterker de organisatie is, des te grooter is haar invloed. Maar de organisaties kunnen niet elk op zichzelf tot een oplossing geraken, voorzoover het de samenwerking met de Overheid betreft. In onderlinge sa menwerking moeten de organisaties op middenstandsgebied komen tot een op lossing der vragen, want alleen zóó kan de Overheid iets doen. Anders zal zij moeten zeggen: zoolang men het in die kring zelf niet eens is, zal ik me daarmee niet kunnen inlaten. De Overheid volgt met groote be langstelling het organisatorisch streven in de Middenstand. Zij is bereid om behulpzaam te zijn, ook al is de vreug de na het totstandkomen van maatre gelen waarom men zelf verzocht, niet medewerking te verleenen aan de spaarre geling voor B-steun, zegt de heer J. Brag gaar, dat' het voor hem een raadsel is waar de menschen f 0.25 vandaan zullen halen. Voorts heeft hij in een bijgevoegd ambtelijk rapport beleedigende woorden aangetroffen voor de werkloozen, waardoor de indruk wordt gewekt dat zij nalatig zijn gebleven. De Voorzitter deelf mede, dat dit rapport' bij de stukken was gevoegd voor verduidelijking aan de raadsleden, maar dat het niet aangaat dat rapport te bespre ken. B. en W. laten zich door ambtelijke rapporten voorlichten en zij zouden zich kunnen beraden voortaan dergelijke rap porten niet meer ver inzage te geven. Na nog enkele discussies wordt tot medewei*- king besloten. Een drietal verzoeken was ingekomen om in de a.s. winter alle werkloozen naar het tarief der zesde klasse te ondersteunen Deze verzoeken werden voor kennisgeving aangenomen, aangezien B. en W. reeds 30 September 1937 een dergelijk verzoek toï den Minister van Sociale Zaken hebben ge richt De Voorzitter deelt mede, dat juist bericht is ingekomen, dat vanaf 28 Nov. 1937 tot 2 April 1938, de ondersteuning zal geschieden naar hei' tarief van de zesde klasse. Nadat enkele besluiten comptabiliteit ziin genomen, wordt met ingang van 1 Januari a.s. aan den heer J. H. Rutten eervol ontslag verleend als hoofd van de O.L.School dorp op zijn verzoek. Tenslotte bieden B. en W. de begrootingen aan. Bij de rondvraag vestigt' de heer J. Br a g- gaar de aandacht op het berijden met rij wielen van de trottoirs, ook in het Burg. Vernèdcpark. Hij wenscht geen verbalen, maar waarschuwend optreden, zoodat de wandelaars en voetgangers behoorlijk de trottoirs kunnen gebruiken. Hierna gaat de vergadering in geheime zitting. WARMOND RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen morgennamiddag half acht ten Raadhuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken 2. Verordening op de heffing en invorde ring van besmettelijke ziektengelden. 3. Overname grond aan de Padoxlaan on der gestelde voorwaarden, voor het leggen van een trottoir. 4. Overeenkomst met het Rijk voor den aanleg van den Rijksweg no. 4 binnen de af paling van de eendenkooi. 5 Wijziging van het Raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening groot f 10.000. 6ë. Voorloopige vaststelling gemeentereke- nine dienstjaar 1936, zoomede die van het waterleidingbedrijf over dat jaar. 7. Comptabiliteit. 8. Wat verder zal worden; ter lafel ge^ bracht. 9. Rondvraag; altijd evenredig aan de verwachtingen welke men ervan koesterde. Want wet telijke maatregelen kunnen voor ieder individueel schade meebrengen. Daarom geeft ik de raad aan alle midden standsorganisaties: wees niet al te vlug met het verzoek aan de Overheid om in uw maat schappelijke belangen in te grijpen, want het u wel eens kunnen zijn, dat na het tot standkomen der maatregelen de smart daar- ver grooter was dan de vreugde. (Luid pplaus). De voorzitter zeide in zijn antwoord, at in de commissie van overleg der drie ïiddenstapdsorganisaties een goede vorm an samenwerking bestaat. In onze kring leeft bij een groot deel zeer wel de gedachte dat slechts in uiterste nood de middenstand de hulp der regeering moet inroepen. Als de gezamenlijke middenstand dus tot de Over heid komt met wenschen, dan mag de re geering er zich van overtuigd houden, dat deze dan een diep gevoelde behoefte zijn. Excellentie: U hebt een zware taak. Wij bidden U toe, dat 's Heeren zegen op U daal', Zijn gunst uit Sion U bestraal'. Staande werd den Minister-President de zegenbede uit Ps. 134 toegezongen. Onder luid applaus der vergadering werd besloten een telegram van hulde en aanhan kelijkheid te zenden aan H. M. de Koningin. Daarna werd de vergadering geschorst tot hedenmiddag twee uur. Minister Van Boeijen Hervat zijn ambtsbezigheden De minister van Binnenlandsche Zaken de heer H. van Boeijen heeft hedenochtend te tien uur zyn ambtsbezigheden aan het departement van Binnenlandsche Zaken hen-at. Op zijn schrijfbureau prijkte een -bloemriuk van den secretaris-generaal en de chefs der afdeelingen van zijn departement met een gecïlligrafeerde oorkonde door hen onderteekend, luidende: „Excellentie, deze welkomstgroet bedoelt te zijn een uiting van blijdschap en dankbaarheid met uw terug keer in het Torentje". Ook was er een vaas met rozen van den kamerbewaarder. Verschillende telegrafische en schriftelijke gelukwenschen met het herstel van den mi nister waren binnengekomen. Het ongeluk met de T 13 BATAVIA, 14 October (Aneta). Het Da» partement der Marine deelt het volgend# mede: De begrafenis van de stoffelijke over» schotten der slachtoffers van de T 13 zal l< October te half negen des morgens plaat# hebben. Van alle zijden zijn betuigingen van deel neming, ontvangen zooals van den gouver-i neur-generaal, den legercommandant, van autoriteiten van zee- en landmacht in Ne derland, van den directeur van Verkeer en Waterstaat, van den hoofdvertegenwoor diger van de B.P.M., van den bestuursraad van de K.N.I.L.M., van de Vereeniging „Onze Vloot", etc. De Fransche consul-generaal bracht een deelnemingsbezoek aan den wnd. comman dant Zeemacht. Ook dc Japansche consul- generaal betuigde zijn deelneming. Er zijn thans geen slachtoffers meer m het wrak aanwezig. Behalve het stoffelijk overschot van over-, ste De Bruyne en officier-vlieger V e t- hako zijn alle lijken geborgen. De stoffelijke overschotten zullen te Soe- rabaja in een gemeenschappelijk graf wor den bijgezet. De majoor van de infanterie, Drost, zal den legercommandant, en gene- raal-majoor Ilgen, wnd. inspecteur van de luchtvaart vertegenwoordigen. De gouverneur-generaal zal zich laten vertegenwoordigen: de marine-commandant zal bij de begrafenis aanwezig zijn als ver tegenwoordiger van den commandant Zee» macht. De bergingsarbeid SOERABAJA, 14 October (Aneta). Do „Pollux", het gouvernemientsvaartuig, dat bevgings-aj-beid verrichtte na het vergaan van de T 13, wordt in den loop van 15 dezer te Soerabaja verwacht De T13 zal naar Morokrembangan worden gesleept, waar het technisch onderzoek zal plaats hebben, om na te gaan of herstel nog mogelijk is. De kans hierop is echter niet groot. De T 16 zal naar Morokrembangan wor den gesleept daar terugkeer op eigen kracht onmogelijk is. Verdronken Men meldt uit Rotterdam: Gisteravond kwart voor zeven geraakte do 15-jarige W. Wintraaken, gewoond hebbende de Schans, die by een kademuur aan den Westkousdyk naby den vischafslag aan het spelen was, te water. De jongen, die niet nmen kon, verdween spoedig in de diepte. Een woonschuitbewoner, O. Baas, schoot on middellijk met zyn broer te hulp en tet gelukte hem met een dreg den drenkeling aan wal te brengen. Terstond werd kunstmatige ademhaling toegepast, o.m. met een zuurstof apparaat van de werf Wilton Fyenoord, doch iedere poging faalde. Daarop werd de G.U.ü. gewaarschuwd, die den drenkeling naar het ziekenhuis aan den Coolsingel heeft vervoerd, men slechts den dood kon constateeren. Tram getroffen door Japansche bom Groot aantal slachtoffers Tijdens een luchtbombardement van Tsja- pei is een bom, die neergeworpen was door een Japansch vliegtuie, op een tram neer gekomen in de internationale nederzetting ten zuiden van de Soetsiaukreek. Het aan tal s'achfo'fers is ernnt: alle ambulances 'an de concessie zijn derwaarts gezonden. Massamoord in Tsjosien Volgens een teleeram. dat uit Taijoen aan het Chineesche teleeraafagentechap Centra! News is seconden, hebben de Japan sche troepen, die zich hebben meester ge maakt van Tsjosien. tweeduizend inwoners der stad afgemaakt en den burgemeester en de gemeenteraadsleden levend verbrand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7