ïtflfB» Chr. Middenstanders bijeen Een opzienbarende bekentenis DONDERDAG 14 OCTOBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 De vestigingswet Kleinbedrijf besproken Dr H. Colijn ter vergadering Nadat gistermorgen de bondsraad in ver gadering bijeen geweest was, vond gister middag de huishoudelijke vergadering plaats van den Christelijken Middenstands bond in Nederland in hotel Noord-Brabant te Utrecht De Voorz., de heer W. G. Scheeree, to Den Haag opende de vergadering op de ge bruikelijke wijze, waarna het overzicht be sproken werd., dat de secretaris de heer J. Hardenbol, gegeven had over den tijd sinds de reorganisatie van den bond ver streken, De begrooting 1937/38 werd vast gesteld. De heer H. Wierengate Assen behan delde daarna de opleiding voor het Midden standsdiploma Handelskennis in verband met de vestigingswet. Besloten werd, dat de vereenigingen zullen trachten Christe lijke cursussen te vormen en, waar dit niet mogelijk is, samenwerking te zoeken met de R.K. Middenstandsorganisatie en den Kon. Ned. Middenstandsbond. De aftredende bestuursleden de hoeren J. Bakker te Groningen, G. Boode te Amers foort en H. Wierenga te Assen werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Do heer A. Bos leidde in'het onderwerp: Ouderdomsvoorziening voor kleine zelfstan digen en naar aanleiding daarvan werd be sloten een commissie te benoemen welke deze zaak nader zal onderzoeken. Besloten werd, dat het bondsbestuur met groote kracht er bij de regeering op zal aandringen om de omzetbelasting in elk ge val niet te doen voortbestaan na 1 Jan. 1939. Voorts zal actie gevoerd worden, opdat de zakelijke bedrijfsbelasting, welke nog in een aantal plaatsen wordt geheven, afgeschaft te krijgen. De vergadering werd na de rondvraag, waarbij nog tal van zaken, den bond be treffende, aan de orde kwamen, door den heer A. B o s met dankgebed gesloten. DE VERGADERING VAN HEDEN Hedenmorgen tien uur werd de vergade ring voortgezet. De Voorzitter, de heer G. Scheeres te den Haag, hield een ope ningsrede, waaraan wij het volgende on.t- leenen: In dezen tijd, waarin het zakenleven den geheelen persoon vraagt, kan het niet an ders dan in hooge mate door een bestuur gewaardeerd worden, dat talrijke leden en genoodigden gehoor geven aan den oproep om ter vergadering te komen. Van deze plaats acht ik mij geroepen ook onze Regeering dank te zeggen, dat zij een lang gekoesterde wiensch van den Middenstand in vervulling heeft Idoen treden door het indienen van het wetsontwerp Vestigingswet Kleinbedrijf en de Staten-Generaal voor de welwil lende afdoening van deze wet I Sprak ik van de vervulling van een lang gekoesterde wensch van den Middenstand, I niet minder was het een vervulling van een I lang schrijnende behoefte voor den Midden- j stand. Immers de fatale economische wanorde van willekeur op Handeldrijvend en In- dustrieel gebied ten opzichte van het zich W. Q. Scheer et vestigen als beoefenaar van een tak van Handel of Ambacht, op het terrein van het I Kleinbedrijf, was onrustbarend en orde ver storend. Op het gebied van de ongebreidelde ves tiging werd echter van twee zijden aan den Middenstand geknaagd, en te. sneller voerde dit tot den ondergang van een zoo nuttige en naar onze vaste overtuiging on ontbeerlijke efficients schakel in de distri- I butie van producent tot consument. Dank zij het ingrijpen der Regeering zal het knagen aan deze e e n e zijde dus ge leidelijk verminderen. Met nadruk zeg ik g e 1 e i d e 1 ij k, want het „ongezond-bestaande" zal eerst nog moeten uitsterven. I De beunhaas de onvakkundige de onzakelijke en de niet commercieel geoutil leerde zullen zoo mettertijd het Midden standsleven niet meer vergallen, en niet meer in staat zijn de Maatschappij een on dienst te bewijzen. I Van deze zijde zal op het gebied van de ongebreidelde vestiging het geknaag aan I den Middenstand geleidelijk minder worden en is voor den bonafiden Middenstander, zoowel handeldrijvend als industrieel, een I periode bij aanvang ingeluid van betere be- staans-mogelijkheid. j Echter aan de andere zijde gaat hel knagen nog lustig voort, en wel in niet j minder bedenkelijke afmeting. Ik doel hier op het zich gaandeweg meer j werpen op de distributie door het Groot kapitaal, in „eigen-verkoop" en „filiaal- j bedrijven", maar ook het in eigen beheer uitvoeren van werken, j Het actief opereeren van het Grootkapi- I taal op het terrein van den Handeldrijven- i den Middenstand, vervult met ernstige vrees, want tot in de kleinste plaatsen j slaan de vangarmen zich al uit Een regeling van Overheidswege zou I hier zeer welkom zijn en dan liefst als I in Belgiü, riet een door den Minister zelf per radio aangekondigde Grendel- Het program van wenschen van en voor den Middenstand is, zooals reeds blijkt nog lang niet afgewerkt en als er ooit een tijd is om bij de Overheid aan te dringen op verlagen van vaste lasten, zoowel bij Rijks als Gemeentelijke overheden, dan is het wel nu. Veler reserves zijn verteerd en verslonden. Anderer bedrijfskapitaal is zoo gedeci meerd, dat zij als aan handen en voeten gebonden liggen. En demonstreerde zich nu maar duide lijker wat velen beweren: dat de crisis voorbij is. Doch dit kan helaas nog uie-t worden gezegd. En naast dit alles de beangstigende be richten over oorlogen en geruchten van oorlogen. Intusschen hebben wij onze roeping te verstaan en te arbeiden aan wat onze hand vindt om te doen, en biddend te werken en werkend bidden: Onze Vader, U w Konink rijk kome en Geef Gij ons ons dagelijksch brood. Dr. L. F. van Muiswinkel, Directeur in het Economisch Instituut voor den Middenstand, hield een referaat over het onderwerp: „De vestigingswet Kleinbedrijf". Referaat dr. Fr. L. van Muiswinkel Rond de Vestigingswet Kleinbedrijf heerscht velerlei misverstand; zoowel met betrekking tot de bedoeling van deze wet als ten aanzien van de inhoud en de draag wijdte harer bepalingen. Blijkens de Me morie van Toelichting vormden het gebrek aan vak- en koopmans-bekwaamheia, als mede de wankele financleele draagkracht van vele ondernemers een nimmer opdro gende bron van kapitaal-vernietiging en ongezonde concurrentie. De onderhavige wet nu wil het vakpeil verhoogen en een dam opwerpen tegen de stroom van onbe- kwamen. De wet handhaaft in principe «le vrijheid van bedrijf; zij ls niet bedoeld als het middel om de overwoekering van het kleinbedrijf door het grootbedrijf tegen te gaan. Bestaat in een tak van bedrijf behoefte aan de toepassing van deze wet, dan zal zulks in eerste instantie moeten leiden tot Hgen activiteit; niet van individueele on dernemers; doch van rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen aangesloten bij een algemeen erkende centrale organisatie. De in de wet genoemde mihimum-eischen inzake credietwaardigheid, vakbekwaam heid en handelskennis zullen in de toekomst bij algemeene maatregel van bestuur wor den vastgesteld. De formuleering van deze eischen is niet gemakkelijk. Ten aanzien van de credietwaardigheid schijnt het con strueren van bepaalde normen, welke van geval tot geval moeten worden aangelegd, de meest bruikbare methode. De vakbe- kwaamheidseischen dienen voor elke bran che afzonderlijk te worden vastgesteld. Evenals zulks ten aanzien van de han delskennis het geval is, zullen vestigings- cischen vermoedelijk niet worden afgekon digd, tenzij de gelegenheid is gescht bedoelde kennis te verkrijgen. Stands- en Vakorganisaties zullen dan ook in het ce- heele land verspreide opleidings-instituten en cursussen in het leven moeten roepen. Zoodra vestigingseischen zijn afgekondigd in een bepaalde branche zal men geen in richting meer mogen vestigen zonder daar toe van de Kamer van Koophandel verkre gen vergunning. Bedoelde vergunning zal uitsluitend verleend worden aan personen, die de bewijzen overleggen, dat aan de nimum-eischen is voldaan. Weigert de Kamer van Koophandel de vergunning dan kan men in beroep komen bij den Minister. Reeds gevestigde ondernemers worden door de wet niet rechtstreeks getroffen. Men bedenke intusschen, dat de nieuwelin gen wel aan de eischen zullen moeten be antwoorden en dat deze dus een voorsprong verkrijgen. Ook bij verhuizing naar een an dere gemeente wordt de Wet op reeds ge vestigde ondernemers van toepassing. Tenslotte zij herinnerd aan het feit, dat vele zaken gedreven worden onder rechtsvorm van de vennootschap onder fir ma. Overlijden of uittreden van een der vennooten doet de oude vestiging als zoo danig teniet gaan, zoodat de overblijvende vennoot bij voortzetting van de onderne ming met de onderhavige Wet te maken krijgt. De middenstander zal in de komst dan ook gedwongen zijn om de pro blemen, welke zich in het zakenleven doen, grondig te bestudeeren. Over de ge- heele linie zal men onder meer de vraag stukken met betrekking tot het moderne bedrijfsbeheer onder het oog moeten zien. De publicaties van het economisch insti tuut voor de middenstand verschaffen te dezen uitmuntend materiaal. Om half twaalf kwam Z. Exc. Dr. H. Colijn ter vergadering. De Minister-Pre sident werd met daverend handgeklap be groet en door den voorzitter zeer hartelijk welkom geheeten. MIDDAGVERGADERING In de middagvergadering sprak Mr. Dr. P. G. K n i b b e. secretaris der Kamer van Koophandel voor Rijnland, over het onder werp: vIIet voorontwerp Landbouworde- ningswet en het Middens landsbelang". Referaat Dr. P. G. Knibbe Na de hoofdbezwaren te hebben opge somd welke worden aangevoerd tegen on veranderd voortbestaan der landbouwcrisis regelingen, zeide spr., dat het meest aan bevelenswaardig is of door bij de wet in te stellen Bureaux van Controle en Advies en/öf door reeds thans in te stellen Bedrijfs organen, landbouw, handel en nijverheid nauwkeurig toezicht en controle op de land bouwcrisismaatregelen uit te oefenen, aan welke Bureaux of Bedrijfsorganen de land bouwcrisisinstanties w e 11 e 1 ij k verplicht moeten worden de gewenschte inlichtingen te verschaffen. Bij hot instellen van deze Bureaux of Be drijfsorganen zouden er maatregelen moe ten worden getroffen om den minderheden in die organen een zelfstandige positie te verschaffen, zulks ook om te voorkomen, dat het. klein- en middelbedrijf door het grootbedrijf zou worden veronachtzaamd of geschaad. Op deze wijze wordt de verantwoordelijk heid daar gelaten waar deze feitelijk berust, n.l. bij de overheid, terwijl daarbij nochtans aan het bedrijfsleven in zijn verschillende geledingen een zeer invloedrijke en vaak overwegende stem in het kapittel wordt gegeven. Mede omdat deze mogelijkheid van critiek 3 taak der ambtelijke instanties veel zwaarder maakt dan deze thans is, zal elke neiging om het bedrijfsleven te gaan over- heerschen veel zwakker worden en zal het particulier initiatief weer redelijke kansen ontvangen. Op deze wijze zullen veel eerder dan op welke andere wijze ook de staats bemoeiingen terzake van de landbouwcrisis maatregelen een einde nemen en voorzoo ver noodig en gewenscht aan de bedrijfs organen voor elke branche afzonderlijk de behartiging van nuttige regelingen worden overgelaten. Spr. betoogde hierna dat de afhankelijk heid van het bedrijfsleven van de met zoo ontstellend veel macht bckleede ambtelijke of halfambtelijke instanties, welke in vele gevallen zoover gaat, dat het bedrijfsleven vaak niet voor zijn rechten durft op te ko men het mede dringend noodzakelijk maakt, dat de landbouwcrisismaatregelen eenerzijds, zoo spoedig mogelijk worden op geheven, en anderzijds, dat het bedrijfs leven op de handelingen der landbouwcrisis organen scherp toezicht kan houden. De middenstand, zoo besloot spr., zal er mede gebaat zijn, als deze volledig op de hoogte wordt gehouden met den gang van zaken en daardoor deskundige critiek veel beter dan thans zal kunnen uitbrengen, dan wanneer deze tevreden zou moeten zijn met een schijn medezeggenschap. Samenwerking o.a. met den Chr. Boe ren- en Tuindersbond dient ernstig te worden nagestreefd, teneinde de ver schillende standpunten beter aan den eisch van Gods Woord te kunnen toet sen en zoo mogelijk tot een gemeen schappelijke solutie te Bewapening en werkloozensteun Twee resoluties van de C.D.U. Door het hoofdbestuur van de C.D.U. zijn een tweetal resoluties aangenomen re3p. over de steunnormen voor de werkloozen en over het bewapenings-vraagstuk. In de eerste resolutie wordt ten scherpste afgekeurd de wijze, waarop de Regeering de werkloozen eenigszins tegemoet wil ko men (de z.g.n. spaarregeling), en wordt met klem de eisch gehandhaafd van ver- hooging der steun-bedragen Daar echter de nieuwe spaarregeling blijkbaar de e-enige wijze is waarop momen teel hulp voor de werkloozen is te verkrij gen wordt het Nederlandsche volk in deze resolutie opgewekt royaal in de beurs te tasten om het leed der werkloozen zooveel mogelijk te verzachten. In de tweede resolutie wordt met droef heid geconstateerd^ dat de huidige regeering haar heil zoekt in een bewapening, die Dr. H. Colijn heeft zijn nieuw departementsgebouw, het voormalig paleis van H.K.H. Prinses Juliana, betrokken. Wij zien Z.Exc. hier in zijn werkkamer. VEUR EN STOMPWIJK WORDEN EEN Annexatieplan per i Jan. 1938 Wetsontwerp ingediend Ingediend is een wetsontwerp tot vereeniging van de gemeenten V e u r en Stompwijlt en wijziging van de grens tusschen de gemeenten Leidschendam en Nootdorp. De vereeniging zal in werking tre den met 1 Januari 1938, terwijl de nieuwe gemeente Leidschendam zal heeten. De gemeenten Stompwijk en Veur worden gescheddlen door de Vliet, een grens lijn, welke samenvalt met de vroegere heer- lijkheidegrens. Wat die aanleiding ook ge weest moge zijn van het ontstaan van de "historische grenzen der beide gemeenten, oen natuurlijke afbakening harer gebieden is allerminst verkregen. Immers, ilti dien loop van den tijd heeft zich bij den dain, wellke Rijnlands Boezem scheidt van die van Delfland, een buurtschap ontwikkeld, wel ker bebouwing zich over beide gemeenten uitstrekt, en zich over haar gebied meer en meer heeft uitgebreid. Dientengevolge zijn beide gemeenten daar ter plaatse samen gegroeid en daardoor steeds aangewezen ge weest op de gezamenlijke behartiging van de vele gemeenschappelijke belangen. De administratieve scheiding d/ier gemeenten vormt daarbij uiteraard een belemmering voor een behoorlijke regeling en bestuur van haar gemeenschappelijke huishouding. Wel iswaar worden de bestuursfuncties van bur gemeester, secretaris en ontvanger iln de beide gemeenten reep. door dezelfde perso nen vervuld, doch ondier de overigens ge scheiden b estiru rsr egel in g is in vele opzich ten die behoefte blijven bestaan aan meer eenheid in de uitoefening van de functies der betrokken bestuursorganen. Nu echter de gemeentewet in verbair.d met het toege nomen aantal inwoners van Stomp wijk, dat tiiaras meer dan 5000 zielen bedraagt, een vereeniging van bestuursfuncties niet meer toelaat, zij het ook, dat na het inwer king treden van de wet van 22 April 1937 de combinatie van o:Htvanger mogelijk zal zijn, moet samenvoeging urgenit worden geacht Immers, voorkomen behoort te worden, dat ae bestuurekostien in elk der gemeenten nöo- deloos wardten opgevoerd; een vereeniging van de beide gemeenten, aJls het wetsont werp beoogt, zal de vereoschte administratie ve eenheid brengen. Indien de gemeenten Veur en Stomp- wijk vereenigd worden, ie er aanleiding om tevens wijziging te brengen in de zuid oostelijke grens van Stompwijk en wel door toevoeging van de tien zuidwesten van de electrische spoorbaan uitspringende smalle strook dier gemeente bij Nootdorp. De hier bedoelae strook wordt in hoof<izaak ge vormd door den Veenweg met achterland. Behalve de toevoeging van deze strook van Stompwijk bij Nootdorp, wordt voorge steld een klein stukje grond, gelegen in den •noordu estclijken hoek van Nootdorp, bij de nieuwe gemeente Leidschendam te brengen. voortdurend grootere offers zal vragen van ons volk. Daarentegen wordt verbetering der werkloozensteun, voorziening in de nood der ouden van dagen, verlaging van de leerlingen-schaal voor het l.o., alsmede verhoogjng van salarissen van de hand ge wezen, omdat de militaire uitgaven drin gender zijn. De C.D.U. meent, dat deze weg verderfelijk en onchristelijk is en roept daarom Regeering, Parlement en Volk op tot geloovig volgen van Jezus Christus en tot een vaderlandsliefde, die durft breken met de bewapeningswaanzin en haar kracht zoekt in sociale gerechtigheid en versterking der geestelijke weerkracht va» ons volk. VRIJDAG 15 OCTOBER HILVERSUM I 1875 M. Algemeen Program ma, verzorgd door de KRO. 8.009.15 ei 10.00 Grarnofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-or- kest (Om 1.00 Gramof oonmuziék2.00 Gramofoonmuziek. 2.204.00 KRO-Melo- disten, solist en gramofoonmuziek. Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-Kamerorkest 5.00 Gramofoonimuziek. 5.15 De KRO- Melodisten en solist. 6.00 Land- en tuin- bouweauserie. 6.20 Vervolg KRO-Melodis- ten. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „De KRO-Luéhtüjn". 7.35 „Hoe wordt Neder land gevoed", dialoog. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Reportage schaaikmatch. Rotterdamsch Fhilhanmonisch orkest, R.K. Gemengd Koor en solisten. 9.15 Gramo foonmuziek. 9.20 KRO-orkest. 10.00 John KristePs orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Reportage Schaaknrtatch. 10.45 J. Kristel's orkest. 11.3012.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM H 301 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonmiuz. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Vioolvoor dracht. 10.40 Declamatie. 11.00 Gramo foonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 AVRO-Dansorkest. 1.00 Omroep orkest. 1.45 Orgelspel. 2.00 Zang en piano. 2.30 Declamatie. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.15 Orgelspel. 3.30 AVRO-Dansorkest. 4.05 Gramofoonmuziek. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.30 Politiek ra diojournaal. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 .Rassentheorie en erfelijkheid", causerie. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.25 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Lezen in de Bij bel. 8.00 Haariemsch Stijktrio. 8.30 Lite raire lezing. 9.00 Kamerkoor „Pro Musi- ca" en het VARA-Oikest. 10.00 „Fanta sia". 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avond wijding. 11.00 Orgelspel. 11.15 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.4512.00 Vervolg orgelspel DROITWICH 1500 M. 12.10 Sopraan en orgeï 12.50 Orkest. 1.35—2.20 Cello en piano. 6.00 Mandoline- en Banjosoli. 6.45 „Sha kespeare: Ein deutscher Dichter?" cause rie. 7.50 Orkest. 8.30 RadiotooneeL 9.40 Causerie „What more do you want from the scientist?" 10.00 Zang. RADIO-PARIS 1648 M. 12.50 Pascal-oikest en zang. 5.50 Zang. 6.05 Piano. 7.20 Zang. 7.50 Seuipelkwartet. 8.05 Zang. 8.50 Viool- en piainovoo:dracht9.20 Variété-progr. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M. 2.20 Gra- merfoom 5.20 Omroeporkest. 6.20 Gramo- foon. 6.35 Salonorkest. 7.20 Zang. 8.20 „De Koningin beveelt", operette. 484 M.: 12.40 Zang. 12.50 Salonorkest. 1.50 2.20 Gramofoon. 5.20 Piano en viool 5.40 Accordeon. 6.00 Fluitscxü. 6.35 Gra mofoon. 6.50 Viool. 7.10 Gramofoon. 7.35 Zang. 8.20 Omroepsymphonie-orkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 6.30 Ber- lijnsch Philiharmonisch orkest en solisten, 8.35 Orkest en solisten. KEULEN 456 M. 1.35 Concert. 3.35 Solisten concert. 4.30 Wilfried Krüger's orkest, 6.30 Koor en orkest. Levensverzekering-Maatschappij CONFIDENTIA N.V. Catharijneslngel 48 UTRECHT KAPITAAL- en VOLKSVERZEKERING LIJFRENTEN Actieve Vertegenwoordigers gevraagd. DOOR MACHINE GEGREPEN In de maalderij van D. de Bruin te Raamsdonk heeft een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad, meldt het D. v. N.-B. Terwijl de man zijn ruwoliemotor op gang wou maken schijnt hij met zijn jas»in aan raking te zijn gekomen met de machine, waarna hij wellicht eenige malen mee rond geslingerd is en t-oen met geweld tegen den grond gesmakt De zoon, die boven werk zaam was, merkte dat er iels niet in orde was met den motor. In de machinekamer gekomen trof hij daar zijn vader aan, hevig bloedend en kmmend van pijn. Onmiddell lijik werd Dr ^Lips opgebeld, die den onge lukkige onmiddellijk naar het ziekenhuis liet vervoeren, 's Mans toestand is zorg wekkend. Executeurs-testamentair verdacht van diefstal van 40.000. Verdedigers deelen mee, waar het geld verborgen is De justitie arresteerde eenige maanden geleden twee Amsterdammers, een 47-jarigen handelaar en een 52-jarigen timmerman, ver dacht van. verduistering van ruim 40.000 gepleegd als executeurs-testamentair. Op 22 Februari 1936 was de moeder van den handelaar (de schoonmoeder van den timmerman) overleden. Bij de boedelschei ding kreeg elk der kinderen zijn aandeel de \-J~r ontving ruim 31.000, in werkelijk heid was dit bedrag ruim 40.000 grooter, doch hij gaf niet alles op om successierechten te ontduiken. De vader woonden den laatsten tijd in bij den handelaar. In diens woning overleed hij op 4 December j.l. Bij testa ment had hij behalve de legitieme portie alles vermaakt aan dien zoon en diens zwager, den timmerman. Bovendien benoem de hij hen tot executeur-testamentair. De overige erfgenamen broeders zusters waren met deze regeling weinig content en bij de boedelbeschrijving kwamen zij met de mededeelinig, dat er ongetwijfeld meer effecten' in den boedel moesten zijn dan door de executeurs was opgegeven. Na lange onderhandelingen deden overige erfgenamen aangifte bij de justitie. By het uitvoerige onderzoek bleek, dat de beide mannen, die thans terechtstaan, cou pons hadden ingewisseld, behoorende bij niet verantwoorde effecten. Bij een huiszoeking trof de politie in de woning van den handelaar een effect 1000 aan. Bij den tweeden verdachte het resultaat grooter. Hier werd 900 aan effecten gevonden en bovendien bleek, dat 'hij een bankrekening van 12000 nad. Beide Het gisteren in Indië verongelukte marine- vliegtuig de T. 13 toen dit toestel in de marine-luchthaven te Schellingwoude lag om ingevlogen te worden mannen bleven hardnekkig ontkennen. Voor de gevonden geldsbedragen konden zij geen redelijke verklaring geven. De politie die nog steeds zocht naar ongeveer 20.000 hechtte niet veel geloof aan de verklaringen van het tweetal. Zij werden in het huis van bewaring ingesloten. Opzienbarende bekentenis De officier van de Amsterdamsche recht bank had aan de beide executeurs ten laste gelegd: diefstal, subs, verduistering, meer subs, het doen opnemen van een valsche verklaring in een authentieke acte. Ten tweede wag ten laste gelegd meineed, ge pleegd bij de inventarisatie. Nadat de officier de dagvaarding had voor gelezen nam mr. Kokosky het woord: Ik ben gemachtigd zoo zeide de verdediger van den handelaar namens mijn cliënt te verklaren, dat hij een volledige bekentenis aflegt. Om de zaak nog eenvoudiger te maken is hij bereid de politie de plaats aan te wijzen waar de 20.000, die nog aan het geld ont breekt, ls verborgen. Eenzelfde verklaring legde mr. P a u w e 1 s af namens den timmerman. Lang, aldus verdediger hebben onze cliënten geaarzeld; doch zij zijn tot de conclusie gekomen, dat het beter was met de waarheid voor den dag te komen. Het verwondert mij aldus mr. Pauwels dat het geld nog niet gevonden is, want het lag voor het grijpenen er zijn toch twee huiszoekingen geweest. Mr. Pauwels verzocht de rechtbank de zaak te schorsen om het geld te laten halen. De officier achtte schorsing niet noodig: „Dat geld komt wél in orde, eerst kan de zaak worden afgemaakt." Na raadkamer schorste de president de zitting en inspecteur Posthuma en recher cheur de Boer kregen opdracht met de ver dachten naar hun woningen te gaan om het geld te halen. De achttien opgeroepen getui gen kregen verlof te vertrekken. De president bepaalde de heropening der zitting op half twaalf. Het geld gevonden Het werd echter ruim kwart over twaalf voor de politiemannen met de beide verdach ten weer in de zaal terug waren. In de wo ningen van verdachten is opnieuw thans voor den derden keer een huiszoeking ver richt en ditmaal dank zij de aanwijzingen van de verdachten met succes. In de woning van den handelaar is op drie plaatsen geld gevonden, n.l in een donkere kamer aan de achterzijde van de woning, in een kamertje in den kelder en onder een venster bank, die opgebroken moest worden. Daar kwam niet minder dan f 16.000 in contanten voor den dag en 3000 in effecten. In de woning van den timmerman was het succes niet minder groot. In een schuurtje in den tuin stond een gToote timmermanskist. Deze bleek een dubbele bodem te hebben, die op irtgenieuse wijze in de gereedschapskist was verborgen en die met een enkele handgreep geopend kon worden. Daar werd 8000 con tanten aangetroffen en 15.000 aan effecten. In totaal is dus veel meer gevonden dan ver wacht werd, n.L 42.000. Nadat inspecteur Posthuma en brigadier- rechercheur de Boer him verklaringen had den afgelegd, schorste de president de zitting voor onbepaalden tijd en stelde de stukken in handen van den rechtercommissaris voer een nader onderzoek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5