WYiSRT Nederlandsclie Meubelfabriek Wageningen N.V. Eischt Ned. Fabrikaat KNOOP 1936 FORTO-KOUDLIJM ASBEST [RUBBER DONDERDAG 14 OCTOBER 1937 EERSTE BEAD PAG. a Buitenland BELGIE'S ONSCHENDBAARHEID De onschendbaarheid van het grondgebied Van een souvereinen staat is in een normaal geordende staten-samenleving een ding, hei- welk voor zichzelf spreekt, en zoo een der staten-buren het noodig acht, met nadruk ie verklaren, dat hij zich daaraan zal houden, moet dit op het eerste gezicht eenige be vreemding wekken. Zoo ook de Duitsche declaratie, dat het Derde Rijk de grenzen het territoir van België zal ontzien, beha dens het theoretische geval, dat dit land op zijn grondgebied troepen van een aan Duilschland vijandigen staat zou toela'en, of zelf met Duitschland in oorlog zou ver- heer en. Wat de speciale verhouding BrusselBer lijn betreft, staan de zaken echter eenigszins anders. België heeft, met Frankrijk, Enge land, Duitschland en Italië deel uitgemaakt van het zoogenaamde Locarno-verdrag, dal onderling de veiligheid der grenzen waar borgde. Toen Hitler in Maart 1936 dit ver drag vernietigde, en dit door de andere par tijen nog gehandhaafd bleef, begon het land van onze zuiderburen in een gevaarlijke positie te verkeeren. Het werd onwillekeurig gerekend te behooren tot een macht, welker belangen aan die van het Derde Rijk waren tegenovergesteld, en kon als zoodanig, gezien zijn geografische ligging zelfs als een voor post worden aangezien. Over België viel wederom de schaduw, die het vanouds heeft gekend, nl. van te zijn het aangewezen slag veld voor We6t-Europa. Het moet daarom veel Belgen tot voldoening hebben gestemd, dat-koning Leopold, heden juist een jaar geleden, een verklaring publiceerde, dat zijn land voortaan wenschte een geheel zelfstan digen weg te gaan op het gebied der buiten- landsche politiek, echter met inachtneming van zijn verplichtingen ten opzichte van den volkenbopd. In April is daarop gevolgd oen gemeenschappelijk Britsch-Fransche verklaring, dat men België van zijn Locarno- verplichtingen ontslagen achtte, en dat men het daarvoor in de plaats zijn onschendbaar heid garandeerde. Voor België beteekende dit een aanzienlijke stap op den weg tot herkrijging van een neutrale, of wil men zulks liever, van een onafhankelijke positie. Het behield den ruggesteun van twee zijner groote vrienden uit den wereldoorlog, die het toezegden, voor de ongereptheid zijner grenzen te zullen waken, zonder dat dit land zelf verplicht was, bij een eventueel conflict dat het niet rechtstreeks raakte, de wapens voor Fransche of Britsche belangen op te nemen. Gezien het groote aantal afspraken, dat Frankrijk elders in Europa heeft, en die alle min of meer gevaarlijke zönes gelden,— vooral het wederzijdsch verdrag met Tsje- choslowakije levert riskante punten op, moest Brussel zich verlucht gevoelen, den alistand tusschen zich en dezen draaikolk te hebben kunnen vergrootcn. Wat Berlijn thans heeft beloofd komt in 'feite neer op een soortgelijke garantie. Het stelt zich ten opzichte van België met Frank rijk en Engeland voortaan op één lijn; het erkent dat België zich afdoende uit een com binatie heeft losgemaakt, die somtijds in de eerste plaats tegen het Derde Rijk scheen te zijn gericht. België, het kan gerust openlijk worden erkend, heeft langen tijd gegolden als een politieke en militaire bijwagen van het groote en zeer invloedrijke Frankrijk. De koppeling is nu niet alleen losgehaakt, doch het verbroken verband wordt tevens door Hitier openhartig erkend. De vraag rijst intusschen, of deze veran dering van politieke situatie ook voor de inrichting der Belgische defensie gevolgen zal hebben. België vormt nog immer, wat zijn defensiestellingen aangaat, eenzijdig front aan zijn Duitsche grens; naar Frank rijk ligt het vrijwel open. Zal nu de oude Vlaamsche wensch in vervulling gaan van een defensie-linie, die eveneens de mogelijk heid van een Franschen inval in het zuiden uitsluit, in tijden, dat de dreigende wolken van een Europeesch conflict zich opnieuw mochten gaan samenpakken? LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ „VI TALIS" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 HET GOEDE ADRES BELGISCHE TERRITORIALE ONSCHENDBAARHEID Interpellatie in den Belgischen senaat In de onder-commissie voor financiën Van de Belgische Kamer heeft de Belgische minister van buitenlandsche zaken ver klaard, dat de Duitsche verklaring inzake de onschendbaarheid van het Belgische grondgebied eenzijdig is. Dat wil zeggen, dat deze uitspraak geen Belgische tegen prestatie op economisch koloniaal, politiek of militair gebied veronderstelt. In den Belgischen senaat heeft Noth- comb gevraagd, den minister over deze aangelegenheid te mogen interpelleeren, opdat deze zich in het openbaar daarover zal kunnen uitspreken. De minister van buitenlandsche zaken zal, in verband met de vaststelling van den datum, hierover .worden Een Duitsche persstem De „Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz" schrijft o.a., dat men in liet met België bereikte accoord een stabili- seerend element voor den toestand in West- Europa kan zien, en dat het streven naar een West-Europeesch pact erdoor wordt verlicht, aangezien door ('j volkomen op heldering en regeling va., de internationale positie van België reeds een belangrijk deel van het probleem als opgelost kan worden beschouwd. DE NEGEN-MOGENDHEDEN- CONFERENTIE Japan zal niet meedoen Ofschoon de Belgische ambassadeur dezer dagen ee^ bezoek heeft gebracht aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio, zou hij, naar van offi- ciee e Japansche zijde verluidt, niet ge sproken hebben over de a.s. bijeenroe ping van de negen-mogendheden-confe- rentie te Brussel. In Japansche diplomatieke kringen zou men het ook zeker achten, dat Japan zal weigeren aan zulk een conferentie deel te nemen. De redenen, waarom Japan zich van ie Brusselsche besprekingen zou verre lu«uden. worden als volgt opgesomd I. Daar Japan zich uit Genève heeft terug getrokken met het besluit, niet meer t'eel te nemen aan de politieke Yolkenbondsbespre kingen, kan het de uitnoodiging tot dee na ming aan de negen-mogendhedenconferentie, tot welker bijeenroeping op initiatief vau Genève word besloten, niet aanvaarden. II. Met het oog op zijn prestige en zijn nationale eer kan Japan niet deelnemen aan een conferentie, welke wordt bijeengeroepen krachtens een verdrag, dat het geacht wordt, te hebben overtreden. III. De aanvaarding van een dergelijke uit noodiging door Japan zou zij-n een erkenning en een versterking van de huidige geldig heid van bet negen-mogendhedenverdrag en zou dientengevolge de onregelmatigheid der Japansche actie in China, welke m strijd is met het verdrag, sterker doen uitkomen. De Japansche diplomaten voegen hier nog aan toe, dat er ernstige bezwaren bestaan tegen een dee neming aan de conferentie, voordat Japan besloten heeft welke politiek het ten opzichte van China zal voeren tot regeling van het conflict. Wat een eventueele opzegging van het ver drag betreft, is de Japansche diplomatie an meening. dat het verdrag moet verdwijnen, doch niet door middel van een onmiddellijke opzegging. Japan zou slechts het verdrag verwerpen, indien de negen-mogen'lheden- conferentie zou besluiten, sancties tegen Ja pan te treffen, of indien het zou worden aan gewezen als aanvaller Anti-Japansche boycot De American Federation of Labor heeft zich ten gunste van don bovcot van Japan sche goederen uitgesproken en vraagt de medewerking van alle vakvereenigings-be- wegingen ter wereld, om door deze actie Ja pan onmiddellijk te treffen en voorts anda ren er van af te houden, Japans voorbeeld te volgen. Men zal zich herinneren, dat ook elders, met name in Australië, soortgelijke vakver- cenigingsbesluiten gevallen zijn, doch het is duidelijk dat de mogendheden officieel met zulk 'n actie zich niet zu'len kunnen inlaten. Het Britsche kabinet althans handhaaft zijn standpunt, dat een voorstel van een econo- mischen boycot tegen Japan onder fie bestaande omstandigheden niet te verwezenlijken is. DE VRIJWILL1GERS- KWESTIE Opnieuw behandeling voor de Londensche commissie Kabinetsraad te Londen en Parijs In Downingstreet heeft gisteren onder leiding van Neville Chamberlain, een Britsche kabinetsraad plaats gehad, ter be spreking van den internationalen toestand, speciaal ten opzichte van Italië en de Spaansche kwestie. De ministerraad heeft twee en een ha| uur geduurd. Na afloop van de kabineti zitting werd alleen medegedeeld, dat geen andere ministerieele bijeenkomst deze week zou plaats hebben. Te Parijs is aan den vooravond van de kabinetszitting een ministerieele conferen tie gehouden. Daaraan werd deelgenomen door Chautemps, Blum, drie ministers van Staat, de ministers van Buitenland sche Zaken, Nationale Defensie, Lucht vaart, Marine en Financiën, de chefs der generale staven van Marine en Luchtmacht en den secretaris-generaal van het Depar tement van Buitenlandsche Zaken. De ministers waren het er over eens, dat een nieuwe poging moest wqrden onderno men, om het vrijwilligersprobleem tot een oplossing te brengen, in weerwil van de intransigente houding- van Italië. Men wil dus, rekening houdend met het standpunt van Italië, de kwestie nogmaals aan de Londensche commissie voorleggen, op voorwaarde, dat de beraadslagingen on middellijk recht op het doel worden gericht en niet weer door obstructie-taktiek worden verlamd. Te dien einde zou de Fransche regeering eischen, dat een voorloopig principieel accoord binnen een termijn van bv. zes dagen tot stand komt tusschen alle belang hebbende staten ten aanzien van het terug trekken der vrijwilligers en van de manier, waarop de terugtrekking in het algemeen zal dienen te geschieden. Wordt dit accoord niet bereikt, dan zal de Fransche regeering zich bevoegvi ach ten, haar vrijheid van handelen te her nemen ten aanzien van de non-interventie- accoorden. Bij den aanvang der zitting van het non-interventie-comité zullen vermoedelijk de Fransche en Britsche vertegenwoordi gers in dien zin een gelijkluidende verkla ring afleggen Wat de berichten in sommige Fransche en Engelsche bladen betreft, over plannen welke te Parijs en te Londen zouden wor den gekoesterd nojtens een bezetting van Minorca, wordt van bevoegde Engelsche zijde verklaard, dat den beiden regeeringen van een dergelijk plan niets bekend is. Onrust in de haven van Ostende Een staking op komst? In de haven van Ostende heerscht momen teel beroering rond het vraagstuk van de veertig-urige arbeidsweek. De syndicaten der haven-arbeiders hebben oen eisch gesteld, dat deze moet worden ingevoerd. De werk gevers echter schijnen daarnaar geen ooren te hebben. Van arbeiderszijde wordt gedreigd, zoo hun eische niet mochten worden ingewil ligd, met ingang van 1 Nov. a.s. een alge- meene staking af te kondigen. De Japansch-Chineesche oorlog Groeiende onrust in Mandsjoekwo 3000 Koreanen vermoord? De onrust, die zich sedert 't uitbreken der vijandelijkheden tusschen China en Japan in Mandsjoekwo heeft doen ge voelen, heeft volgens te Peiping ontvan gen berichten van buitenlanders drei gende vormen aangenomen. Men schat, dat de gewapende strijd krachten, die daadwerkelijk hun vijand schap jegens het bewind over Mand sjoekwo doen blijken, meer dan 100.000 man sterk zijn en voortdurend worden nog deserteurs der inheemsche troepen bij hen ingelijfd. Vele districten hebben zich, naar men «egt, volkomen aan elk toezicht onttrok ken, met het gevolg dat de levens en eigendommen der Japanners gevaar loopen. Het ontbreekt de beweging echter aan organisatie en leiders, waardoor het niet waarschijnlijk is dat zij zoo gevaarlijk zal worden, dat zij de Japansche mili taire operaties in Noord-China kan be lemmeren. Intusschen zijn de Japansche troepen Kweihoea binnengerukt, de hoofdstad van de provincie Soeijoean. Zij hebben even eens het naburige Soeijanfoe veroverd. In Kweihoea wordt, volgens Japansche mededeelingen. nog op straat gevochtèn. De strijd rond Shanghai De dag van gisteren werd aan het Shang- haifront voornamelijk gekenmerkt door bij zonder hevige aanvallen der Japanners op de Chineesehe stellingen en door een nog steeds ongebroken tegenstand der Chinee sehe troepen. Begunstigd door een Noordwestelijken wind konden de Japanners ten Noorden van Tazang en ten Noordoosten van Nanziang onder bescherming van een kunstmatigeu el oprukken, terwijl de Japansche batte rijen gelijktijdig de Chineesehe linies oncLw ir artillerievuur hielden, dat van kabel ballons uit geleid werd. Achter het Chineesehe front wierpen Ja pansche vliegtuigen intusschen een groot aantal bommen omlaag. om den aanvoer van versterkingen te verhinderen. Ondanks de verwoede Chineesehe tegen aanvallen slaagden de Japanners er aldus in tol op drie kilometer van Tazang od te rukken. De van Mengkaza tegen Nanziang opruk kende Japanners stieten eveneens op een ertwijfelden Chineeschen toestand en wer den tenslotte door het Chineesehe trommel vuur tot staan gebracht. Volgens berichten uit Chineesehe bron mis lukte ook de Japansche poging, om van de Jangtse-rivier uit in de nabijheid van Yang- linkow troepen aan land te zetten. Een woordvoerder der Japansche troepen schatte de verliezen der Chineezen bij Shanghai op circa 70.000 dooden en meer dan 200 000 gewonden. Hij bracht aan de dapperheid der Chineesehe troepen, welke, ondanks de meest felle aanva len, "tand houden, grooten lof. De „braln-trust" In tegenwoordigheid van den keizer heeft de Japansche geheime raad het vormen van een „braintrust" als hi lp van het kabinet goedgekeurd. De „braintrust" zal bestaan uit tien per sonen. die dezelfde rechten Bullen hebben als de kabinetsleden. 3000 Koreanen vermoord? In Hsingking, de hoofdstad van Mand sjoekwo, heeft het bestuur van den bond van in dat land wonende Koreanen beslo ten. een protest demonstratie te orpanisee- ren tegen het vermoorden van 3000 Ko reanen, van de zijde der Sovjet-autoriteiten. Het bericht van deze massamoord was door het bestuur ontvangen van den Korc- aanschcn Bond te Soeifenho. een stad aan de grens van Sovjet-Rusland en Mandsjoe kwo. Volgens het telegram, dat uit Soeifen ho was afgezonden, zouden de Sovjet-auto teitcn driehonderd duizend Koreanen uit hot kustgebied naar Ussuri hebben getrans porteerd, uit vrees voor hun pro-Japansche gevoelens, en zouden bovengenoemde drie duizend Koreanen door opzettelijke spoor wegongevallen zijn gedood. De Engelsche troepen leggen te Shanghai aan de grens van de Britsche concessie versperringen aan ter beveiliging van hun terrein. Duitschlands koloniale eischen Constructieve oplossing verlangd De „Voelkische Beobachter" schrijft ten aanzien van het koloniale vraagstuk o.a.: Duitschland ziet in de koloniale kwestie óók een deel van de noodzakelijke reorgani satie van de Europeesche politiek, waarmede reeds een aanvang is gemaakt door het ge meenschappelijk front van Duitschland en Italië; „een gemeenschappelijkheid, die niet slechts in Europa, doch ook in Afrika haar bevestiging zal vinden". Duitschland zal derhalve ook de hervatting van zijn koloniale activiteit verbinden met de herleving van 't neutraliteitsbeginsel van óe oude Congo-acte, daar het slechts hier door mogelijk schijnt, de koloniale activiteit' der staten een rustige ontwikkeling te waarborgen. „Het is tijd", zoo vervolgt het blad, „dat men er zich ook in die kabinetten, welke de laatste jaren met hun besluiten steeds achter de gebeurtenissen aanhinken, van bewust wordt, dat Duitschlands koloniale eischen niet meer tot zwijgen gebracht kunnen worden. Constructieve oplossingen behoeven ten slotte niet juist de vroegere toestanden tot grondslag te hebben, wanneer de rechtma tigheid van Duitschlands eisch eenmaal de finitief erkend is. De versplintering van het koloniale bezit van Duitschland is ook vroeger reeds in me nig opzicht ondoeltreffend geacht". De Egyptische bewapening Men wantronwt Libye Het Egyptische kabinet heeft een supple mentair crediet, ten bedrag van 1.150.000 p toegestaan voor de onmiddellijke vorming van drie nieuwe bataljons infanterie, elk zeven honderd man sterk. Bovendien zal de minister van Oorlog achttien nieuwe militaire vliegtuigen aan schaffen. Met spoed wordt de aanleg voortgezet van militaire wegen, zooals in het Engelsch— Egyptisch verdrag zijn voorzien. De pers wijdt nog steeds alle aandacht aan de versterking van Italië's garnizoenen in Libye en speciaal aan de jongste berich ten, volgens welke de Italianen in Djebel Akhdar, nabij de grens van Solloem, een militaire luchtbasis hebben aangelegd. Het bericht, dat de generale staf van de divisie Cirene, gisteravond uit Napels naar Tripolis ig vertrokken, heeft verbazing ge wekt. Bovendien zijn nog vierduizend man naar Libye verscheept, waardoor de sterkte van het garnizoen aldaar is gestegen tot vier divisies. Gisteren heeft bovendien het s.s. „Roma" de haven van Napels verlaten. Het heeft twee infanterie-batajons aan boord; de plaats van bestemming dezer troepen is niet hekend. Twee andere troepen-transportschepen zonden naar het heet voor Libye bestemd zijn, nl. de „Caffaro", dat een machinego weerinfanterie bataljon aan boord heeft en BETIMMERINGEN - MEUBELEN WAGENTNGEN TELEFOON 2613 naar Bangazi zal vertrekken en de „Cag liari". 'welk schip afdeelingen van 't 85ste infanterie-bataljon aan boord heeft, welke voor Tripolis zijn bestemd. De laatste dagen zijn in totaal 11.000 man Italiaansche troepen naar Libye getrans porteerd, waar zich thans ongeveer 50.000 man moeten bevindenj Oostenrijk en het Vaderlandsche front Lidmaatschap en broodvraagstuk Tegen 1 November a.s. wordt in Oosten rijk het opnemen van nieuwe leden in het zgn. Vaderlandsche Front stopgezet. Wie dan nog niet is toegetreden, kan zulks voor loopig niet meer doen. Blijkbaar wil Schuschnigg op deze manier een dui delijk beeld krijgen der huidige intern-Oos- tenrijksche machtsverhoudingen. Het „Neuigkeitsweltblatt" te Weenen wijst er nog eens op, welke voordeelen aan zulk een lidmaatschap verbonden zijn. O.a. wordt het verkrijgen van concessies, van rijbewijzen voor auto's en licenties voor het dragen van vuurwapenen daarvan afhanke lijk gestelcf. De openbare arbpidsbureaux zullen alleen voor leden van het front be middelend optreden. Boeren zullen slechts als zij lid zijn van het front in aanmerking komen voor bijzondere gunsten, als belas tingverlagfng, enz. Hetzelfde geldt voor de industrieelen en handeldrijvenden, wier lidmaatschap van doorslaggevende beteeke- nis is voor het verkrijgen van staats opdrachten. GREEN VERSUS LEWIS De Xmerikaansche federatie van den ar beid heeft het plan om een vredesconferen tie te houden met het comité voor indus trieel? organisatie verworpen. De federatie wil in haar gelederen geen bonden opnemen, die aangesloten zijn hij het C.I.O. De scheuring tusschpn de beide rivaliseerende arbeidersorganisaties blijft dus bestaan. De leiders van de „Committee for in dust rial organisation" hadden in een rumoe rige vergadering met algemeene stemmen besloten, aan de American Federation of Labor, een dergelijke vredesconferentie voor te stellen. Naar men weet, zijn Hen in 'de C.I.O. ge organiseerde bonden een dezer dagen uit de A.F.O.L. gestooten, De Spaansche burgeroorlog LUCHTAANVALLEN OP SARAGOSSA De operaties in Asturië Terwijl te Saragossa gisteren het feest „van het ras" en van Onze Lieve Vrouw „del Pilar" gevierd werd. kwam het bij en boven de stad tot een verbitterd lucht gevecht. Tegen 8 40 uur naderden verscheiden re- geeringsvliegtuigen, waaronder 10 bombar dementstoestellen de stad. Op eenige kilo meters afstand werden zij aangevallen door talrijke escadrilles rechtsche jagers, boven het dorp Pastriz. De strijd duurde vijf kwartier. Omstreeks den middag werd medegedeeld dat dertien regeeringsvliegtuigen in brand waren geschoten of binnen de rcchtsche linies hadden moeten dalen en dat zes an dere met moeite het terrein der regeerings- troepen weer hadden kunnen bereiken. Toen zich tegen 15 uur de processie op stelde, werden opnieuw vijandelijke toestel len waargenomen. Ditmaal werd boven de stad gevochten. Zrven aanvallers werden neergeschoten, vijf andere toestellen ge troffen. Van het front van Asturie wordt door een verslaggever van Havas gemeld, dat de rechtschcn belangrijke operaties hebben ondernomen ten zuiden van den weg van Cangas de Onis naar Arraondas, waardoor een groot gebied in hun bezit is gekomen. Na vaak moorddadige gevechten hebben de nationale troepen onder generaal Davila verscheiden hoogten en tal van dorpen, San Martin, Villanueva, Vallolil, Viga Sobre en Piedra bezet. De nationalisten voorspellen reeds, dat zij spoedig meester zullen zijn van havenstad Villoviciosa, welke hun een uit stekende basis zal bieden voor een flank- aanval op het nauwelijks vijf marschuren van deze havenstad gelegen Gijon. DE NON-INTERVENTIE COMMISSIE Zaterdag te Londen bijeen Indien zich geen onvoorziene omstandig heden voordoen. zal de non-interventie commissie Zaterdagmorgen te Londen bij eenkomen, ter bespreking van het Spaan sche vrijwilligersvraagstuk. He-t is waar schijnlijk, dat lord Plymouth reeds bij de opening der zitting de aandacht van alle delegaties zal vestigen op de zeer ernstige inconveniënten, welke zouden ontstaan, wanneer het karakter der besprekingen op nieuw zou worden vertraagd. Intusschen blijven de maatregelen, die door Engeland en Frankrijk gezamenlijk zouden kunnen worden ondernomen, indien deze laatste verzoeningspoging tevergcefsch zou zijn, het onderwerp van diplomatieke besprekingen uitmaken. De hertog van Windsor in Duitschland Een „Ordensburg" bezocht De hertog van Windsor heeft in ge zelschap van dr Ley een bezoek gebracht aan de „Ordensburg" Croessinsee, in Pom meren, waar de toekomstige leiders van de N.S.D A P. worden opgeleid. De heenreis ging over den autoweg Ber lijnStettin, de terugtocht geschiedde in 't particuliere vliegtuig van dr Ley, ECONOMIE EN FINANCIEN Het Philips Concern Gang van zaken zeer bevredigend In de jaarvergadering van het Philips- concern te Eindhoven werd gister dooi Dr A. F. Philips medegedeeld, dat de gang van zaken in het op 1 Mei jl. begonnen boekjaar tot en met September 1937 zeer bevredigend is te noemen. In de laatste weken is in enkele landen een lichte terug slag merkbaar, hoewel over het geheel ge nomen ook voor dleee weken de resultaten nog belangrijk beter zijn dan over de over oeukomstige periode van vorig jaar. Met de te nemen maatregelen wordt groote voorzichtigheid betracht» 3V2 CONVERSIELEENING DELFLAND Groot 1.327.000 tegen 100V2 R. Mees en Zoomen en de Incasso-Bank N.V. berichten, dat de inschrijving op 1e 3y2 ohligatieleening, groot ƒ1.327.000, conversieleening 1937, ten laste van het Hoogheemraadschap Delfland, in stukken groot f 1000 nominaal aan toonder, zal zijn opengesteld op Dinsdag 19 Oct. 1937 bij haar kantoren, alsmede te Deift ter secretarie van Delfland tot den koers van 100y2 Houders van de niet uitgelote per 3 Jan, 1938 aflosbaar gestelde obligaties van de tweede 5 leening 1932, oorspronkelijk groot f 1.000.000, pro resto groot ƒ800.000. hebben recht van voorkeur. 3V2 PCT. leening winterswijk Emittenten van de 3y2 procent obligatie- leening Winterswijk 1937, tweede lee ning, berichten, dat het aangeboden bedrag niet geheel is geplaatst, zoodat met afgifte nog wordt yoortgegaan* mei menthol-smaak! P KORENSCHOOF Sterk verbeterd winstsaldo De Brood- en Meelfabrieken „De Koren- schoof' te Utrecht, boekten in 1936/'37, een netto-winst-saldo van 154.41 (v. 49.522), waaruit 4 (v.j. 3 dividend wordt uitgekeerd. De liquiditeit is zeer beterd. Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenootenen Uzelve GEMENGD VOEDER VARKENS. MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Algemeene Han delsvoorwaarden DEDTCI C' OLIEFABRIEKEN B£>S\IEL«> AMSTERDAM N.V. GRONEFA - NEON Vrijblijvende inlichtingen en adviezen bij. GRONEFA N.V. - NEON Torenstraat 27, Munnekeholm 20, Telefoon 5467 en 5770 - GRONINGEN Wielrijders vtot&^zweefzadel"' Tut U niei duufi. Vraagt Uw rijwielhandelaar PROEFSTATION VOOR BOUWMATERIALEN en BUREAU voor CHEMISCH ONDERZOEK Koning Bienfail AMSTERDAM, DACOSTA KADE 104, TELEFOON 83047 EEN „PELGRIM" ALLESBRANDER N.V Fabriek 8. H.ndeb „PELGRIM" GAANDEREN (Gem. Doetinchem) Steeds voor gebruik gereed, vlekt niet op eiken, voor alle werk geschikt, voor lange naden, pen en gat, ook voor fineerwerk onovertroffen. Voorkomt blazen en door* slag en geen verhitte kallen noodig, FRENCKEN'S FABRIEKEN - WEERT. N.Y. KEMPENSGHE ZINK MIJ. CZlncs.de la Camp Ine) BLOKZ1NK KETELZINK - ZWAVELZUUR SUPERFOSFAAT. Eenige fabrikante in Nederland van MAAGDELIJK BLOKZINK TELEFOON 59 - WEERT vanderIINDEMEHYEIDHUIS amstermmROTTERDAM-GR&NINOIK VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN J. Koster Hzn, - Scheepswerf „Gideon' Groningen Rolland Voorwaarde voor loonende exploitatie is een economisch schip. Hiervan bent U zeher met een KOSTER-COASTER N.V. Papierfabriek „MAASMOND' RAAMSDONKSVEER Houtvrije- en Houthoudende schrijf- en Druk papieren en Pergamyn Uitsluitend verkrijgbaar b. d. Groothandel

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2