iCUcuuip grihsdje GTouraiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ARBEIDSRECHT VOOR ZEELIEDEN .AVANG"! Hoe de T13 verongelukte abomununteprijg: Per kwartaal In Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» Ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijghaa* N°. 6215 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 DONDERDAG 14 OCTOBER 1937 2bterttntieprtjjtn: Van I tot 5 regels 1.177» Elke regel meer0.22'/ litgexonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Bke regel meer0-45 Voor het bevragen aan *t bureau wordt berekendÖ.IO 18e Jaargang De wet-Molengraaff in werking Tot groote vreugde van de zeelieden „in alle rangen en standen" is op de eerste van deze maand de nieuwe wettelijke rege ling van de arbeidsovereenkomst van kapi tein en schepelingen, welke reeds in 1930 was vastgesteld^ in werking getreden. Deze wet vervangt het oude recht, waarbij scheepsofficieren en scheepsgezellen in dienst van den schipper stonden; als ar beidscontract fungeerde de monsterrol. De schipper kon de sterke hand inroepen tegen hem, oie weigerde aan boord te komen of die deserteerde. Voor vergrijpen, aan boord gepleegd, was kromsluiten in de boeien mogelijk. Nauwkeurig regelde de wet de ge volgen, als de schepeling slaaf werd ge maakt' en in artikel 407 kon men lezen: „wanneer de schipper buiten 's lands ver kiezen mogt naar 'n andere haven te zei len"Ja, dat daarin nog eens verande ring zou komen, vermoedde men niet, hoe wel reeds in het jaar 1803 Robert Fulton een i door hem uitgevonden stoomboot op de I Seine demonstreerde: hoewel Rotterdammers reeds in 1815 het voorstel deden om Maas en Rijn met een stoomboot te bevaren en hoewel reeds in 1816 de' Engelschman Wil liam Wager met zijn stoomboot voor Rotter- i dam verscheen: al duurde het ook tot 1837 (we hadden er best een jubileum van kun- I nen maken) voor de eerete ijzeren zee- stoomschepen Heela en Etna voor de Gou- j vernementsdienst in Indië op de werf der j Ned. Stoomboot Mij. gereed kwamen. Doch hoe het zij, de oude wet was in me- hig opzicht barbaarsch: de stuurman moest I dag en nacht aan boord blijven en geduren- j de de reis mocht de schipper aan het scheepsvolk niet meer dan een derde van hun verdiend loon afdragen. Dat men omstreeks 18S0 deze voorschrif ten nog heelemaal niet verouderd achtte, blijkt wel uit de wet van 28 Juni 1881, hou dende strafbepalingen tot beteugeling van desertie van visschers. De korte inhoud van deze wet was, dat schepelingen die aange monsterd waren en daarna berouw kregen, met de sterke arm naar boord konden ge bracht worden en dat wie tijdens de „teelt" wegliep met gevangenisstraf werd bedreigd. Dat dit laatste geen bangmakerij was blijkt wel uit de statistiek, welke vermeldt, dat in het jaar 1882 alleen te Scheveningen 17 processen-verbaal werden opgemaakt we gens desertie vóór de aanvang van de reis en er vielen ook 17 vonnissen. Tijdens de haringvisscherij kwamen er 14 gevallen van desertie voor; op zee rebelleerde niemand. Het volgend jaar werden slechts 6 schepe lingen verbaliseerd. De kranten uit die tijd beschouwden dit als een groote vooruitgang en roemden de wet, welke de tucht op de visschersschepen zoozeer veifceterd had. Er is veel ten goede veranderd, schreef men, wanï „vóór die tijd gebeurde het niet zelden, dat midden in de visscherij de geheele bemanning van een schuit straffeloos deserteerde". De visschers zelf echter moesten van de wet niets hebben. Hun weerzin tegen deze „moderne slavernij" was zoo groot, dat ze de invoering in 1882 door een langdurige, maar verloren werkstaking poogden te ver hinderen. Later echter, aldus een dagblad uit die tijd, „hebben de visschers de ervaring opgedaan, dat in het contract ook een waar borg ligt opgesloten voor henzelf tegenover den schipper en den reeder beiden". En de schippers en reeders roemden om strijd de goede werking der wet. Trouwens, de bandeloosheid was wel wat' erg groot, omdat sommigen wel een voor schot opnamen, doch daarna weigerden mee naar zee te gaan. Waarom een waterschout dan ook de vrees uitsprak, „dat de wet op de duur onvoldoende zal blijken omdat de straf van 1 tot 14 dagen gevangenis tegen contractbreuk van den schepeling bedreigd, niet zwaar genoeg is, daar desertie alleen dan voorkomt wanneer de visscher in het bezit is van een meer of minder belangrijk voorschot en dan de prikkel om zich zonder dienstprestatie die som toe te eigenen, dik wijls te sterk is om door de bedreiging van een gevangenisstraf van hoogstens 14 dagen te worden gekeerd". Hoe het echter zij wij geioovcn 'deze wet op desertie populair is geworden en wie het ooit meemaakte, dat jongens, die als „reepschieter of afhouder" aangemon sterd waren, tegen hun zin met politie- vertoon naar boord werden gebracht, die kon geen sympathie voor deze werkelijk „moderne slavernij" krijgen, al geeft hij onmiddellijk toe dat desertie, welke feitelijk gelijk staat met diefstal, niet toelaatbaar is. Trouwens, al in 1890 en 1897 had de ftotterdamsche Kamer van Koophandel op een beter arbeidsrecht voor de zeescheep vaart aangedrongen en reeds in 1901 heeft een regeeringscommissie een wetsontwerp ingediend, waarvan een gedeelte ook het arbeidscontract voor de zeelieden behan delde. Echter mocht het pas in 1926 aan de Staatscommissie, die onder de energieke lei ding van Prof. Molengraaff stond, gelukken de wet te ontwerpen, welke in 1930 door de Tweede Kamer met algemeene stemmen werd aangenomen en nü in werking is ge treden. Deze nieuwe wet brengt het arbeidsrecht van den schepeling op een veel hooger plan: officieren en gezellen staan niet meer in dienst van den schipper, maar rechtstreek# in dienst van den recder. Aan boord wordt de reeder vertegenwoordigd door den kapi tein of schipper. De arbeidsovereenkomst tusschen reeder en schepeling moet, op straffe van nietigheid, schriftelijk worden aangegaan; de monsterrol verliest het ka rakter van arbeidsovereenkomst en wordt slechts een lijst van de bemanning. Voorts is een einde gemaakt aan de mid- deleeuwsche toestand, dat een-zeeman met de hulp van de politie aan boord kan wor den gebracht en gedwongen kan worden zijn arbeidsovereenkomst na te komen. Ook de desertie, het achterblijven in binnen- of buitenlandsche havens wordt niet meer met gevangenisstraf beboet, behalve (natuur lijk!) in het geval, dat de desertie een on middellijk gevaar oplevert voor schip, la ding en opvarenden. Ten aanzien van de gage bepaalt de nieuwe wet, dat de zeeman gedurende de reis recht heeft op regelmatige uitbetaling zijn verdiend loon tot aan 5/6 deel daar van. Ten behoeve van het gezin is bepaald, dat de reederij verplicht is ten hoogste 2/3 deel der gage aan het gezin uit te betalen. rouw kan daarvan, indien de man hel niet vrijwillig goedvindt, een bevel van den Kantonrechter krijgen. Er zijn nog veel meer verbeteringen: recht op -vacantie met behoud van loon (be halve voor visschers, die seizoenarbeid ver richten), ziekengeld, goede en afwisselende voeding, afzonderlijke slaapplaatsen boord, verwarming enz. De aanduiding is voldoende om waar te maken, dat de posi tie der schepelingen door de invoering dezer wet uitermate veel verbeterd is. Wat jaren lang als hartewensch onder de zeelieden leefde is nu in wetsartikelen belichaamd. De sociale wetgeving in ons land gaat steeds vooruit We zijn er dankbaar voor. DE OORZAAK VAN DE SPECHTRAMP Een drijfstang gebroken In verband met het ongeval van de „Specht"heeft de SLM. van den waar- nemend chef van de technische dienst van de K.N.I.L.M. te Bandoeng, waarheen de motoren van de „Specht" getransporteerd zijn, telefonisch verno men, dat in den linker motor de verbin ding van de drijfstang van cylinder 9 met de hoofddrijfstang is gebroken, waardoor deze motor plotseling tot stil stand kwam. Tengevolge hiervan kon het vliegtuig, zich nog in stijgstand be vindend en nog niet over voldoende snelheid beschikkende, geen hoogte houden en kwam het na een korte lin kerbocht met de hoornen in aanraking. Door de breuk werd het geheele mecha nisme geblokkeerd. De betrokken motor heeft 700 draai uren en 50 uren na zijn laatste volledige revisie. Later onderzoek van het materiaal van de gebroken stang, zal uitwijzen, wat de breuk veroorzaakt heeft. PALEMBANG, 14 October. (Aneta) De toestand van Hubermann gaa in het algemvien vooruit, evenals di van de amdere patiënten. Gemeentelijke Belastingtollen Wetsvoorstel tot opheffing ingediend Ingediend is een nadere nota van wijzi gingen betreffende het wetsontwerp tot wij ziging van de motorrijiuigenbelastingwet er van de wet van 6 October 1934 tot instel ling van een Verkeersfonds, inzonderheid met het oog op het belang der tertiaire wegen. Door dit wetsvoorstel wordt de mogelijk heid geopend om over te gaan tot ophef fing van gemeentelijke belastingtollen welke zich nog op wegen voor doorgaand verkeer (meest tertiaire wegen) bevinden A.s. Vrijdag 15 Oct wordt in de Geref. Kerk aan het Wiihelminaplantsoen te Bus- sum, 'e avonds om kwart over 8, een pro pagandavergadering belegd door bovenge noemde afdeeling. Oud-minister Mr H. B ij 1 e v e 1 d, van Amsterdam, zal een pro- pagandarede uitspreken, getiteld: „Wat is een Christen.?" Allen, die belang stellen in het Geref. jeugdwerk, wordlen opgewekt deze vergadering te bezoeken. PROT. CHR. BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL In verband met de reorganisatie bij de Ned. Spoorwegen, die met ingang van 1938 een nieuwe exploitatievorm zullen onder gaan, belegt toet hoofdbestuur vam den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel in het land in de week van 2529 Oct. a.s. een vergadering in 35 plaatsen, n.l. te Gro ningen, Zuidhorn, Leeuwarden, Assen, Coe- vorden, Almelo, Zwolle, Apeldoorn, Arnhem, Baimeweld, Ermelo, Geldermalsen, Nijmegen, Winterswijk, Zutphen, Amersfoort, Utrecht, Alkmaar, Amsterdam, Haarlem, Hilversum. Hoorn, Zaandam, Dordrecht, Gouda, Den Haag, Leiden, Rotterdam, Goes, Eindhoven, 's-Hertogenbosch, Tilburg, Sittard en Venlo, waarin leden van het hoofdbestuur als spre kers zullen optreden. DE REIS VAN DE DOEJOENG Einddoel nadert De tinbaggermolen Doejoeng, gesleept door de Nederland6che sleepboot Humber, op reis van Rotterdam naar Billitomi, is Dinsdag 12 October te Colombo aange komen. Noodlanding van militair vliegtuig Toen gister een vijfbal Fokker-vliegtuigen van De Kooy in escadrille-verband bover. A ii na Paulowna vloog, kwam bij het wisselen der formatie de E. 8 in aanraking met de daarvoor vliegende E. 10. Door den rechter vleugel van de E. 8 werd het staart stuk van de E. 10 ernstig beschadigd, zoo- a' de bestuurder van dit toestel, de sergeant- vlieger Herter, zioh genoodzaakt zag in glij vlucht te dalen. Hij maakte op het 2 K.M. verder gelegen weiland van den heer A. v. d. Berg aan de Molenvaart een noodlanding, waarbij het vliegtuig over den kop sloeg op den bovenkant der vleugels kwam te lig gen. De bestuurder bleef ongedeerd. Behalve het staartstuk waren ook de lin ker vleugels gebroken, terwijl van den pro peller een der vinnen was afgeknapt. Door personeel van De Kooy werd het vliegtuig gedemonteerd en naar De Kooy vervoerd. De E. 8, die het ongeluk veroorzaakt had en slechts aan den rechter vleugel was be schadigd, kon het vliegveld nog bereiken. BANKBILJET TAN 1100 VERBIST Uit een aangeteekende brief Op 27 September werd uit een aaoge. kenden brief, welken notaiis J. Mulder t. Uithuizen aan den ontvanger de regis tratie te W insum had a erzonien, een bank biljet van honderd gulden vermist. Aanvan kelijk meende men, dat er een vergissing in het spel was, waardoor geen aangifte bij de politie werd gedaan. Thans is echter gebleken, dat het ge'd wel degelijk verzonden is. Het is de recher che tot nu toe niet gelukt, den dader te ar resteeren. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Bevorderd is tot srootoffioier in de Orde Oranje-Nassau, de heer C. E. ter Meulet Amsterdam. Toegekend is de aan de Orde Oranje-Nass eervol ontslag verleend als lid der commissi' van advies inzake bevordering der toonkunst van Eljkswege. RECHTERLIJKE MACHT Herbenoemd zön tot kantonrechter-plaatsver vervanger: in het kanton Béetst' W. T. v der Le(j: idem Deventer Resius; idem Amsterdam: 1. mr E idem Den H; 2. mr A. Ruel Veegens; in het kanton Gorinchei Overwater; idem Amersfoort jhr mr J. K. H. de Beaufort; idem Groningen mr M. Kopplus. RIJKS MUNT GAAT UITBREIDEN Werkgelegenheid voor 36 man Vervaardiging van bronzen centen voor Indië Bij die Tweede Kamer is ingediend een nota tot wijziging vam die begroo ting van het staatsmuntbedrijf voor 1938. Hiei'bij wordt het totaal zoowel van de lasten als van die baten van de exploitatie verhoogd met ƒ50.254 en het totaal der kapitaaleuitgaven en der ontvangsten elk verhoogd met 135.700. Deze verhooging houdt verband met de uitvoering van de wet van 17 Juli 1936 tot nadeie wijziging en aanvulling van de Indi sche Muntwet 1912, krachtens welke wijzi gingswet de in Ned. Indië in omloop zijnde koperen centen door bronzen zullen worden vervangen. Van genoemde muntsoort zijn naar raming ongeveer 720.000.000 stuks in omloop. Rijks Munt kan per jaar ongeveer 120.000.000 nieuwe brocizen oenten afleveren. Dit beteokent, dat het muntbedirijf geduren de een reeks van jaren met de aanmunting in bronzen muntstukken zal zijn. belast. De bedoeling van het thans gedane voor- .el is de outillage van 's Rijks Munt in dier voege uit te breiden, dat de beschikking wordt verkregen over een installatie voor de vervaardiging van muntbrons. Uit een ingesteld onderzoek is nl. gebleken, dat fabricage in eigen beheer goedikooper uit komt, dan wanneer de branizen muntplaat jes. als in voorkomende gevallen tot dus- geschiedde, uit bet buitenlanden wor den betrokken. Naar raming is het te bereiken voordeel te stellen op ongev» er 29 per 100 kg. munt brons, hetgeen per jaar, bij een verwerking van 480.000 kg., een besparing van rond 139.000 beteekent, waardoor de geheele nieuwe kapitaalinvesteering in een jaar ge heel verdiend is. Voor 's Rijks Munt blijft de ïnetalüatie steeds zijn beteekenis behoudien, gezien de groote circulaties aan bronzen pasmunt, zoowel hier als iin. Ned. Indië. Bovendien kunnen een tweetal aan te schaffen electri- sohe smeltovens ook voor het smelten van zilver worden gebruikt, waardoor een zeer waardevolle vernieuwing en verbetering van dat smeltiproces wordt verkregen. Afgezien van die belangrijke bespa ring, die een verwerking van koper tot muntbrons in eigen bedrijf boven aan- sohaffing in het buitenland oplevert, is het voorstel van belang met het oog op de daaraan verbonden werkver ruiming. Door de nieuwe werkzaam heden tooh wordt werkgelegenheid ge schapen voor ongeveer 36 man. Middel tegen mond- en klauwzee Een paar weken terug maakten vij melding van de goede resultaten van een homoeopatisch middel, dat aangewend was tegen mond- en klauwzeer bij de koeien. Dit middel schijnt ook bij anderen gc •te voldoen. We zagen althans al weer een tweetal dankbetuigingen van veehouders, die vol lof over dit middel waren. DE BELGISCHE GEZANT Er waren wel twee Walen die vrij goed Nederlandsch kenden In de Kamercommissie voor buitenland sche zaken in het Belgische Parlement is de benoeming van baron J. Herry tot ge zant van België in Den Haag ter sprake gekomen. De leider van de Katholieke Vlaamsche fractie, Mr. van Cauwelaert, het Katholieke Vlaamsche Kamerlid Mr. Del- waide en de leider van de Vlaamsch-na- tionale fractie, mr. Borginon, hebben over deze aangelegenheid vragen gesteld. Minister Spaak betoogde in zijn ant woord, dat er geen Vlaamsche beroepsdi plomaten zijn, die voor de post van gezant bij het Nederlandsche hof in aanmerking kunnen komen. Er zijn wel twee beroeps diplomaten, die vrij goed Nederlandsch kennen, doch deze zijn beiden Walen. De minister gaf toe, dat de huidige toe stand ten aanzien van de taal bij het Bel gische diplomatieke corps moet worden verbeterd en niet langer meer beant woordt aan de dualiteit van de Belgische bevolking. Men zal zich herinneren, dat wij onlangs in een driestar betoogden dat men niet voorbarige critiek moest oefenen op de be noeming van baron Herry. Het was, zoo zeiden wij, niet zeker of er thans reeds een geschikte, goed Nederlandsch sprekende Vlaming te vinden was. terwijl de huidige Belgische regeering ongetwijfeld iemand zou benoemen die aan de gpstelde verwach tingen beantwoordde, als die iemand te vinden was. Een der bladen heeft ons hierover onder houden en gezegd, dat er buiten de kring der beroepsdiplomaten wel een gezant te vinden zou zijn. Dat is natuurlijk mogelijk, zelfs waarschijnlijk. Maar er zullen wel redenen geweest zijn om deze qplossing uit te schakelen. Overgens' mag men zeggen, dat het typee rend is, dat er wèl vrij goed Nederlandsch sprekende Walen bij de Belgische diplo matie zijn. Onze eigen ervaring in België is ook, dat er onder de Waalsche intellec- tueelen velen zijn, die zich met het Neder landsch bezig houden en het zeer goed spreken. Voor WINTERWEER ni^t bang I Met schoenen, Merk; Old Scottish Grain. Waterproof. Artikel 3113 D u>b b e 1 e zolen VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Vergadering van de Chr. Midden standsbond te Utrecht. De jaarlijksche bijeenkomst van de Oranje-Garde te Leiden. Nadere bizonderheden over de ramp van de T 13. Bij de Tweede Kamer is ingediend een nota van wijziging voor de begrooting van het Staatsmuntbedrijf voor 1938. Ingediend is een wetsontwerp tot ver- eeniging van de gemeenten Veur en Stompwijk. Een Amsterdamsch executeur-testamen tair. verdacht van diefstal van 40.000 laat ter terechtzitting meedeelen waar het geld te vinden is. Naar verluidt zal Japan niet deelnemen aan de negen-mogendhedcn-conferentie te Brussel. De non-interventie-commissie zal Za terdag opnieuw te Londen bijeenkomen. Tengevolge van den Japanschen oorlog ontstaat groeiend verzet in den staat Mandsjoekwo. EEN OOGGETUIGE VERTELT Het toestel daalde, steeg op en plofte neer Bemanning van de T 16 schoot te hulp BATAVIA, 13 Oct. (Aneta/A.N.P.). Dit Soerabaja vernam Aneta het eerste verslag van een ooggetuige van de ramp. Het ongeluk vond plaats om 22.15 uur Java-tijd. Het weer was zeer ongunstig en het zicht was dermate, dat er blind gevlogen moest worden. Daarom be sloot men, een noodlanding te maken. Deze gelukte echter niet geheel en de T-16 kwam in de modder terecht De bemanning van de T-16 zag de T-13 op honderd meter afstand op het water dalen, kort daarna weer opstij gen en vervolgens neerploffen. De T-16 schoot toen lichtkogels af om de kust te alarmeeren. De bemanning waadde door 't water en vond een visschersprauw, waarmede zij zich naar het wrak begaf om hulp te bieden. Dit bleek echter niet moge lijk te zijn. De zeildoeken wanden van de veronge lukte T-13 werden vruchteloos door de ter hulp geschoten bemanning van de T-lö met pennemessen bewerkt. Daarna werd overwogen, te trachten, de staart van het vliegtuig met een bijl af te kappen. Dit moest echter worden ontraden, aangezien het wrak dan zeker met water zou vol loopen, zonder dat er mogelijkheid van redding voor de inzittenden bestond. De duisternis was een belemmering om verder iets te doen, waarop de T-16 d< marine te Soerabaja inlichtte. Van Soera baja uit zijn toen de„Rigel"en de mijnen veger „Pollux" naar de plaats van het on geluk vertrokken. De „Pollux" heeft on middellijk ipogingen in het werk gesteld om het wrak overeind te zetten. Toen dit ge lukt was, vond men eerst het lijk van den officier van den marinestoomvaartdienst Uurbanus, daarna die van de inzitten de korporaals en vervolgens de anderen. Vermoedelijk zijn geen andere slachtoffers in het wrak aanwezig. De ooggetuige verklaarde verder, dat de T 16 slechts weinig beschadigd is. De T-13 echter is reddeloos beschadigd. Van de T 16 is alleen 't onderstel zwaar verbogen De T-13 vormt een ravage. De lijken waren geheel verminkt Zij zijn eerst geborgen in de loodsen te Bron- dong, waar de visschers hun feesten ple gen te vieren. De plaats waar de ramp is geschied ligt circa 1 kilometer van de kust verwijderd tegenover de plaats waar het monument is opgericht ter gedachtenis aan de schip breuk van de „Van der Wijck". De resident van Bodjonegoro ver klaarde aan Aneta, dat hij zich om 10.30 uur onmiddellijk naar de plaats van de ramp heeft begeven, vergezeld van den assistent-resident van Iwangan Toeban en verscheidene inheemsche bestuursambtena ren. Het toestel zoo verklaarde hij is recht benoorden Brondong, eenige kilo meters uit de kust. neergestort. Visschers waren onmiddellijk met prauwen uitge varen om hulp te verleenen. De noodlanding, welke de T-16 maakte, had een normaal verloop en slechts even schuurden de drijvers over de karang (ko raalbank). Later arriveerden vrachtauto's met hulpmanschappen uit Soerabaja, be nevens reserve-drijvers. Deze laatste be hoefden echter niet te worden gemonteerd. De begrafenis van de slachtoffers SOERABAJA, 14 Oct. (Aneta). De begra fenis, met militaire eer, van de tot heden geborgen slachtoffers van het ongeluk mei het marinevliegtuig T 13 zal plaats hebben op Vrijdag 15 dezer des morgens te 8 uur. Het wrak van het verongelukte vliegtuig is aan boord van de „Pollux" geheschen en zal naar Soerabaja worden vervoerd. Opiumsmokkelaars gearresteerd Vannacht hebben te Schiedam twee ambtenaren van de Invoerrechten en Accijn zen, de heeren Schaap en Sabel, een partij opium van een gewicht van 26 kg. in beslag genomen. Deze partij werd door een paar Chineezen gesmokkeld. In de haven van Wilton ligt momenteel het a.s. Gaasterkerk, waarvan de chef-boot man, genaamd Koek Sang,'trachtte decuiuin naar Rotterdam te vervoeren. De ambtena ren, die zich verdekt hadden opgesteld, za gen op den wal een taxi staan. Op zeker oogenblik kwamen de twee Chineezen, ieder met een pak onder den arm, aanloopen en wi'den met de taxi wegrijden, doch dit werd hun door de ambtenaren belet. Bij onderzoek bleken de beide pakken opium te bevatten De Chineezen weigerden te zeggen voor wie de opium bestemd was. Niettemin slaagde de politie er in ook den expediteur van den B.. die medeplichtig was, aan te houden. Het drietal werd naar 't politiebureau te S c h i dam overgebracht, waar proces verbaal erd opgemaakt. VERBODEN VISSCHERIJ Weer een Japansch vaartuig aangebouavii BUITENZORG, 14 Octoberl. (Aneta). Offi cieel wordt het volgende gemeld: Op 9 Oct. trof een vliegtuig van de „Fto- res" de Japamsche motorboot „Taishin Ma ru" aan met vier prauwen, welke in de wa teren rond de Anambas-eilandien vischtcn Ondanks herhaalde seinen oia te stoppen en waaischuwingsschoten, trachtte het vaar tuig te o itkomen. De „Taiehin Maru" stopte eerst, nadat 2 uren waren verloot-en en het vliegtuig voor oen boeg, hoog over het schip en op de terlijn had geschoten. Twee opvarenden van de „Taishin Maru" zijn lioht gewond, de een aan een arm, do andere aan een been De „Taiehin Maru" is naar Taradjong Pi nang overgebracht. OUDE MAN DOODGEVALLEN Te Echt viel de 82-jarige landbouwer b Willems van de zoldertrap. Aan de daarbij bekomen inwendige verwondingen overleed hij enkele uren later. DE DORDREGHTSGHE ONDERLINGE CREDIETVEREENIGING N.V B O U W-C R E D I E T E N EFFECTEN Ingwersen Co. Keizersgracht 382 Amsterdam Belast zich met de uitvoering van Effectenorders, het lncas- seeren van Coupons en het nazien van Lotingen. TeL 32121 en 33879, onder Benrstijd 31207 PALTHE's EXTRA-SERVICE: 6 Japonnen bij PALTHE ln behandeling gege* ven voor volledig chemisch reinigen, worden speciaal op pasvorm gecontroleerd en ver* schoten en verbeten plaatsen gratis chemisch bijgeverfd. Bij verfjaponnen worden allo naden op speciaJe wijze omnaald ter voor* koming van uitrafelen der stof. PALTHE De gemeente- en rijkspolitie te Open d e hebben in samenwerking met de rijksambtenaren teGrootegast twee com plete in volle werking zijnde distilleertoe- stellen ontdekt bij zekeren M. P. te Onen de. De toestellen welke onder den grond in een opgemetselden kelder waren verborgen, werden in beslag genomen en naar den ontvanger der directe belastingen en accijn zen te Zuidhorn vervoerd. Honderdzeventig liter vloeistof werd ter plaatse vernietigd. ONEERLIJKE BEDIENDE Ruim f2000 verduisterd De 36 jarige J. A. M. ts te Groningen gearresteerd, omdat hij op valsche kwitan ties driehonderd gulden van zijn patroon te Wolvega heeft geïnd en dit geld in zijn eigen zak heeft gestopt. Reeds vroege» had hij tweeduizend gulden op deze maniei verduisterd. Men heeft indertijd geen aan gif te bij de politie gedaan. Dr. H. NANNING', IKINADRUPPELS Hei aangewezen middel bl|: BLOEDARMOEDE BLEEKZUCHT MALARIA GEBREK AAN EETLUST«at. Men lette op den naam „De. H. Nanning" bulten op de roode doos en op de flacon. Prijs f 130 Di. H. NANNING'* tt.r» CW f.W.k, R.V. DEN HAAG. Kapitale schuur afgebrand Schade 30 40.000 gulden Door tot nu toe onbekende oorzaak Is gis* termiddag omstreeks vijf uur brand ont» staan in de kapitale schuur van den land bouwer A. H. v. d. Wiel aan de Pelikaan td Klundert De schuur, die tot den nok met graan ge» vuld was, brandde tot den grond toe aL Een koe kwam in de vlammen om. Het woonhuis kon door de brandweot van Klundert behouden worden. De schade* die f 30 k f 40.000 bedraagt, wordt door ver zekering gedekt Door auto aangereden Bejaard wielrijder gedood Gistermiddag omstreeks half zes is del 70-jarige heer T Woersma te Le e r d a ra* toen hij op den nieuwen verkeersweg fiet-std ter hoogte van het Hoogeind, door een uifi de richting Leerdam komende personen auto, bestuurd door den heer K. uit Meer» kerk, aangereden en een vijftigtal meterd meegesleurd. Het slachtoffer was op slag dood. Het vreeselijk verminkte lijk i? naar het ziekenhuis te L:.-erdam overgebracht. r»e auto is in beslag genomen. De heer Weersma s oud-gemeente-ontvanger van Leerdam»

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1