recliQ» De handelsmissie naar Z.-Amerika oma uitgereikt namens U WOENSDAG 13 OCTOBER 1937 DERDE BEAD PAG. g Rede van den heer H. P. Gelderman G.M.zn. N het RotterdamscTie „Tivoli" heeft gisteravond de heer H. P. Gelder man C.M.zn., vooratter van het Ver bond van Nederlandsche Werkgebers een rede gehouden over de reis van de handelsmissie naar Zuid-Amerika, van welke commissie de spreker deel had uitgemaakt. Voor de lezing was groote belangstelling Z.Exc. Jhr. Mr. Dr. A. H. van Karnebeeik, die als rvoorzitter der missie is opgetreden en de burgemeester van Rotterdam, Mr. P. Droogleeiver Fortuyn behoorden tot de toe hoorders. De heer Gelderman bracht in herinnering, dat landen als Engeland en Japan reeds lang het voordeel van het zenden van han delsmissies hadden begrepen en daarnaar hadden gehandeld. Uit ons land i.s twee jaar geleden een seir.i-officieele missie naar Finland en de Randstaten gegaan, waarvan spr. ook deel uitmaakte. De leden der com missie waren echter direct belanghebbenden, die onder officieele vlag hun zaken deden, een vorm, die spr. niet gewenscht achtte. De handelsmissie naar Zuid-Amerika droeg geheel een officieel karakter en heeft in een voorbereiding van drie maanden waarbij vooral de voorlichtingsdienst van het departement wan Economische Zaken zeer goed werk heeft gedaan, het terrein ge ëffend. De missie is in Zuid-Amerika op grootsohe wijze ontvangen en dat heeft wellicht wel eens den indruk gevestigd, of het eenige re sultaat was. dat de leden 2x/2 maand in feeststemming zijn gehouacn. Spr. schetstü echter hoe men in Rio bij een temperatuur van 100110 graden vaak van 9—6 uur aan een stuk door heeft geconfereerd en relaties heeft aangeknopt.. Direct zakendoen was niet het doel der commissie: zij bedoelde een verkenning op commercieel, industrieel, landbouwkundig en monetair gebied, een verkenning waar op onze handel en industrie nu moeten (voortbouwen. Merkwaardige ervaringen heeft men daar bij opgedaan. Zoo bleek, dat in bepaalde Z.-Ameri- kaansche staten groote partijen techni sche onderdeelen van Nederlandsche oor sprong werden gebruikt, zonder dat men de herkomst daarvan kende. El ders had men er eenvoudig „made in England" of „made in Germany" op geplakt. Op de beteekenis van de Nederlandsche industrie en handel kon worden 'gewezen, ook wel bij het 'vervullen van de, lang niet altijd aangename, sociale plichten, als het aanzitten aan gastmalem, die echter h?.t voordeel hadden, dat men menschen leerde kennen, die men toch zal noodig hebben. Gebleken is wel, dat hert zakendoen in Zuid-Amerika voor ons niet zoo heel gemak kelijk is. De leidende landen als Enge land en Duitschland zijn er reeds sedert vele jaren ingevoerd, hebben er hun groote handelshuizen, hebben er hun credieten ge geven, die weer stimulans zijn voor nieuwe zaken. Wij hebben dat feitelijk alleen in Indic, waar we thuis zijn, goed geregeld en zijn nergens elders op de wereld door Nederland sche handelshuizen overtuigend .vertegen woordigd. Uiteraard kunnen we ons niet vergelijken met. groote landen, maar landen van de zelfde en geringere beteekenis als België, Tsjeoho-Slowakije en Oostenrijk hebben toch van de handelsbuit in Zuid-Amerika meer gehad dan wij. Wij zijn daar wierkehjK achtergebleven. De goede scheepvaartverbindingen en de aanwezigheid van de Bankunie hebben ons een pied a terre gegeven, maar het is nood zakelijk er onze eigen importhuizen te heb ben, zooals België die heeft. Is het zakendoen op Zuid-Amerika gevaar lijk? Er zijn wisselvallige omstandigheden, maar waar in de wereld zijn diej omstandig heden niet wisselvallig? Feit is, dat de opleving in Zuid-Amerika al veel verder was dan bij ons, dat in Argen tinië zelfs een „boom" heerschte toen de missie er was. Overgaande tot een beschouwing over de verschillende landen, die de handelsmissie bezocht, schetste spr. de enorme beteekenis van landen als Brazilië, dat 200 maal zoo groot als Nederland is en waarover hij in teressante "beschouwingen gaf. Import van verbruiksartikelen, waarin ons land het sterkst is, achtte spr. in Brazilië niet moge lijk door de hooge invoerrechten en de zelf voorziening. Veel grootere mogelijkheden voor ons land biedt Argentinië. Als men ziet, wat door het 'buitenland daar wordt gebracht is er zeker nog ge legenheid voor ons land om de import te verbeteren; ook voor de kapitaalgoede ren-industrie zijn er uitstekende kansen. In Uruguay moedigt men de industriali satie niet aan omdat verminderde import de export, zou benadeelen. De markt van Buenos Aires schetste spr. als zeer belang rijk. Wat Chili betreft wees spr. er op, dat de Duitsche import op dit land sterk is toe genomen door speciale valuta-rege'linigen. Resumeerende, zeide spreker, dat de mis sie naar zijn meening over het voorloopige resultaat, van de reis tevreden kon zijn. Men wil in Zuid-Amerika gaarne zaken met Nederland doen. Men zal echter in ons land meer dan tot nu toe de mentaliteit en handels-usances van doze latijnsche volkeren moeten trachten te begrijpen. Dez^ is anders en men doet daar ook veelal zaken op een andere manier dan in Europa. De grootste moeilijkheid voor het be drijfsleven ligt hierin, dat het van zoo groot belang is goede vertegenwoordigers te vinden. Vooral voor minder belang rijke artikelen is de belangstelling niet altijd oven groot. Maar er ligt in dit op zicht nog een ruim veld voor bewerking open voor het bedrijfsleven. De eerste steen is ge/ksgd; men heeft ge toond wat voor deze reis over te hebben; de regeering heeft ons gesteund; dus laten wij hopen, dat thans de gunstige sfeer voor ons land, die ongetwijfeld door de missie is geschapen, door regeering en het bedrijfsle ven zoo goed mogelijk zal worden gebruikt De voorzitter van de Rotterdamsche graan- studieclub, onder welks auspiciën de lezing werd gehouden, heeft den den spreker inge leid, terwijl de heer Schijthuis hem ook aan het slot dank heeft gezegd voor zijn interes sante rede. Aanvaring tusschen twee Duitsche schepen Op de Maas bij Poortershaven I-Iet Duitsche motorschip „Duisburg", ko mende van Rotterdam met bestemming Koningsbergen, is vannacht met het Duit sche motorschip „Malkah", dat, komend van Pernis, op reis was naar Hamburg, be neden Poortershaven in aanvaring ge weest. De „Malkah" heeft schade boven de wa terlijn en heeft het bakboordsanker verlo ren, doch kon op eigen kracht naar Pernis terugkeeren. De „Duisburg" heeft een defect roer en bekwam ook schade aan het achterschip. Het is door de sleepbooten „Donau" en „Hoek van Holland" naar Rotterdam te ruggesleept. MAAKTE U REEDS KENNIS MET RINSO 8t C2 Rinso en .zijn compagnon, de was- machine, hebben reeds in menig gezin -asdag een prettige verrassing ge- bracht, in de vorm van een hagelwitte in een minimum van tijd. Als dit tweetal samen aan de arbeid is, worden er beslist wonderen verricht, want Rinso vult het werk van de wasmachine op zeldzaam doeltreffende wijze aan. Door een zeer bijzondere samen stelling verwijdert Rinso op de snelste manier hel vuil uit het goed. Ook behoeft Rinso niet te worden aangemaakt, terwijl bij gebruik van Rinso het voorweken geheel overbodig geworden is. En het toppunt van zuinigheid is wel, dat een Rinso-sop meer dere malen achtereen kan worden gebruikt. Door de ideale samenwerking van de wasmachine en Rinso bereikt men met één pakje Rinso voor slechts 12-J- ets. in ander half uur een prachtige, heldere was voor 5 personen. OUtiCÜtiöfe' RinSO speciaal voor de wasmachine/ ^So'c Steunt het Kleedingfonds! Actie zal slagen In de onlangs aan de gemeientebestu- ren verzonden circulaire heeft de Mi nister van Sociale Zaken als termijn voor de inzameling van gelden ten bei hoeve van het kleeding-, schoeisel- en dekkingfonds voor werkloozen do maand October gesteld. Minister R o m m e verzoekt thans, 4e willen mededeelen, dat hij heeft be- sloten dezen termijn te verlengien met twee weken en wel op grond van de volgende overweging. Uit de bijdragen, die naar aanleiding van de door den minister gehouden radiorede binnenkomen, mag reeds thans met dank baarheid worden vastgesteld, dat de begon nen actie zal slagen. Van Nederlanders, in het binnen- en buitenland, worden giften ontvangen, terwijl onderscheiden landge- nooten zelfs een zeer belangrijke bijdrage hebben gestort. Vermits blijkti, dat het Nederlandsche volk in al zijn geledingen met liefde bereid is een gave uit dankbaarheid ten behoeve van het fonds te offeren, meent de minis ter de gemeentebesturen over iets ruimeren tijd voor de inzameling de beschikking 4e moeten geven, gelet ook op de van enkele gemeentebesturen ontvangen verzoeken om goed te keuren, dat de actie in het begin van November wordt gevoerd. Tevens wordt aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat in overweging is een an dere methode voor de berekening van de verdeeling van de gelden van het fonds, dan aangegeven is in de circulaire van 1 .October, aangezien van eenige zijden als bezwaar naar voren is gebracht, dat bij be rekening van het aantal spaarders op 1 November, vele landarbeiders en andere seizoenarbeiders buiten de berekening zou den vallen. Ten slotte zij er nog de aandacht op ee vestigd, dat het gironummer van het K.S.D. fonds: 1414 00 is. Vaste brug over het Merwedekanaal De vaste brug over het Merweide- 'konaal bij V i a n e n is gister tot groot gerief vajn 't snelverkeer zonder eenig officieel verboon in gebruik gesteld, F. TERPSTRA Vandaag 70 Jaar geworden Een bekende persoonlijkheid in Fries land, de heer F. Ter pst ra, lid van de Prov. Staten van Friesland en lid van den Gemeenteraad van Leeuwar den viert vandaag zijn zeventigsten verjaardag. De heer Terpstra werd 13 October 1867 te Wommels geboren, „Na aldaar Christelijke school te hebben bezocht, volg de hij de normaal lessen te Cubaard Oosterend. Oip 18-ja- rigen leeftijd werd hij benoemd tot on derwijzer te Bols- ward en vier jaren later tot tijdelijk hoofd te Ferwoude, waar hij bleef tot 1891, toen zijn benoe ming afkwam als hoofd van de chris telijke school te Hit- zum. Hier bleef hij tot 1925, toen hij om gezondheidsredenen eer vol ontslag kreeg. Zonder eenigen cursus te hebben gevolgd, was de heer Terpstra er in middels in geslaagd, de acten landbouw en tuinbouw te behalen. In die qualiteit heeft hij verscheidene cur sussen in land -en tuinbouwkunde en b« mestingsleer in de omgeving van Hitzum gegeven, terwijl hij bovendien een zevental jaren in die vakken les heeft gegeven de Chr. H.B.S. te Leeuwarden. Na zijn ver trek uit Hitzum vestigde de heer Terpstra zich te Leeuwarden. Sinds 1910 heeft de heer Terpstra voor de Christelijk Historische Unie zitting gehad in de Provinciale Staten van Friesland met slechts twee korte onderbrekingen. In den gemeenteraad van Leeuwarden heeft hij sedert 1929 zitting. De jubilaris is mede-oprichter geweest van de Christelijk Historische Partij, later Unie. GESCHENK VAN DR A. F. PHILIPS Dr A. F. Philipe en zijn echtgenoottei 'te Eindhoven hebben het stedelijk museum te Amsterdam het prachtige schilderij van Breitner, getiteld „Het Rokin bij avond" uit de veiling van Heukelom ten gegeven, i loifoitköfhnlfn Ifmrnigitig noor k«arï b^JÉMinWijli Besluit non U Ci 1024 fï?l tfi'mntushf benüfmït itoor de belcöt tnpfc typt jtfnpnwn (Éxamens* Ijm fitting van <t cnj2_i BtiMerDaiu gtexaminetrb 3ic üL..i at J3L..Q. D. v.j*uLi «19 Vc exttntim aan Ijatir mtgpreikt byrfc „JHplomu v jtt.ujj3J.j21 ebffdoelö bij 13 öer,$khilcn Wij ontvingen van een onzer lezeressen, mevrouw M. M. d e J o n g-R o s, direotrice eener modevakschool te Den Haag, een diploma, waarvan zonder overdrijving kan worden gezegd, dat het een bewogen leven achter den iug heeft. Half Augustus jl. werd het vanuit Den Haag verzonden naar een harer leerlingen, die inmiddels al weer naar Indië was teruggekeerd. Het vervoer geschiedde met het m.s. „Kota Agoeng" van de Rott. Lloyd, aan boord waarvan eind Augustus, op 600 mijl van Colombo, een hevige dynamiet-ontploffing plaats had. Daar het blusschen van den brand nogal wat waterschade aan het diploma toebracht zond de leerlinge het naar Den Haag terug met 't verzoek een nieuw exemplaar te mogen ontvangen. Nu wilde het echter zoo, dat het vliegtuig „Specht", waarmede het nu vervoerd werd, te Palembang neerstortte. Hierdoor werd een postzak door brand aangetast en juist de zak, waarin dit diploma was gestopt. Zoodoende verbrandde het aan de randen. Duidelijk laat deze foto de vlekken van het bluschwater en de beschadigde randen van 't branden zien. DE ARBEIDSTIJD DER HANDELSREIZIGERS Vakorganisaties adresseeren Toepasing Arbeidswet 1919 Eenigen tijd geleden werd door de bestu ren der vakorganisaties van handelsreizigers met instemming kennis genomen van het voornemen der Regeering om op grond van de Rijtijdenwet 1936 ten behoeve der han delsreizigers, die per auto reizen, eenige so bere voorschriften te geven, waardoor hun overmatige arbeidstijd althans eenigermate zal worden beperkt Op grond van legislatieve bezwaren dreigt thans het gevaar, dat dit voornemen niet ten uitvoer zal worden gebracht. Daarom hebben de Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, de Nationale Vakgroep van Handelsreizigers en -agenten in de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedien den, de Ned. Handelsreizigersvereeniging en de Ned. R.K. Vereeniging van Handelsreizi- gere zich in een adres tot den Minister van Sociale Zaken gewend met het verzoek om op grond van de Arbeidswet 1919 de rusttij- ";n van de handelsreizigers te regelen. In de Memorie van Toelichting wordt met het oog op de eigenaardige moeilijkheden, welke verbonden zijn aan wettelijke beper king van den arbeidsduur der handelsrei zigers gepleit voor een zeer eenvoudige rege ling, die aan minimum-eischen voldoet. Zoo wordt gevraagd een rusttijdenbesluit voor handelsreizigers af te kondigen, waarin wordt bepaald, dat het aan handelsreizigers verboden is te werken: a. gedurende den wekelijkschen rusttijd van des Zaterdagsmiddags 1 uur tot des Maandagsochtends 6 uur; b. gedurende den dagelijkschen rusttijd van 9 uur des avonds tot 6 uur des morgens. Op deze wijze kan naar de meening van de besturen der hierboven vermelde organi saties, een bescheiden begin worden gemaakt met de bescherming der handelsreizigers tegen een al te overmatigen arbeidsduur, en al te ongunstige toestanden op dit gebied worden tegengegaan zonder dat de controle op de naleving door ernstige bezwaren wordt gedrukt. Hotelplan was een succes 35.000 Nederlanders naar Zwitserland Het Zwitsersche Hotelplan is in den af- geloopen zomer een groot succes geweest, Het heeft in Zwitserland een omzet van 10 millioen Zw. francs teweeggebracht. Daar van hebben de Nederlanders niet minder dan de helft bijgedragen. In de aangesloten 880 hotels was 85 pCt van de plaatsruimte bezet. In totaal hebben 35.000 Nederlanders de zen zomer hun vacantie in Zwitserland doorgebracht, d.i, 120 pCt. meer dan in REGLEMENT AUTO-VERVOER De Minister van Waterstaat maakt bekend, dat de ambtenaren van de rijksverkeens inspectie, die ingeivolge artikel 13, eerste lid der wet openbare vervoermiddelen en arti kel 38.. van het reglement autovervoer per- i zijn belast met de opsporing van over tredingen van daarbij getroffen of daarop steunende regelingen, als teeken voor be stuurders van voertuigen, dat deze het voer tuig moeten doen stilhouden, zooveel moge lijk gebruik zullen maken van een schijf, geschilderd in de nationale kleuren met een hart van 5 cm. middellijn in rood en daar omheen kringen ter breedte van 2% cm in ai blauw. NED. HERV. J.V. OP G.G. De Prov. afd. Zuid-Holland van den Bomd van Ned. Herv. J.V. op G.G. belegt op 16 Oct. a.s. te Waddinxveen, nam. 3 uur, een cursusvergadering in het lokaal achter de Herv. kerk. Spreker is de heer T. W. Korevaar, hoofd der Chr. school te Schoonrewoerd, met het onderwerp: ,'t Verband hm onze Jeugdarbeid", DE ROOFOVERVAL BIJ ELST De Rechtbank vraagt psychiatrisch rapport De Officier van Justitie van de Rechtbank te Arnhem had tegen den 21-jarigen kel ner J. L. v. d. M., die op 25 Juli zich van Den Haag naar Eist por taxi Het vervoeren en aldaar den chauffeur aanrandde, 2V£ jaar gevangenisstraf geëischt. Thans heeft de Rechtbank beslist, dat het onderzoek niet volledig is geweest en zij DONDERDAG 14 OCTOBER HILVERSUM I 1875 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV. 11.00. KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.16 en 10.00 Graimofoonmu-» ziek. 10.16 Morgendienst. 10.45 Gramo- foonrruuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur, 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orikest en gramofoonrnouziek. 2.00 Handwerbcursus, 3.00 G r a mof o onmuz iek4.00 Berichten, Bijbellezing. 5.00 Cursus Handenarbeid! voor de jeugd. 5.30 Christelijk Friesch. uurtje. 6.30 Gramofoonmuziek6.45 CNV-» kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 „De Jo- jhannastiohting, inrichting voor kinderen-' met lichaamsgebreken", causerie. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15; Evangelisatie-Samenkomst. 10.16 Bericht ten ANP. 10.20 Gramofoonmuiziek. 10.45; Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoon-» muziek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM H 301 M. AVRO-Uitzending, 8.00 Gramofoonmuiziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gewijde muziek Cgr.pl.) 10.30 Het Omroeporkest en soliste (In de pauze Declamatie). 12.30 Solistenconcert. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Kniples. 2.20 Het Sylvestre-Trio. 3.00 Knipcursus. 3.45— 4.00 Gramofoonmuziek. 4.05 Voor zieken en thuiszittenden. 4.35 Gramofoonmuziek, 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Het Aeolian-» orkest. 6.30 Sport/praatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.06 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsohe les. 8.00 Berichten ANP. Mede- deelingen. Gramofoonmuziek. 8.15 Con-» cerbgebouw-orkest en solist. (In de pau-» ze: Zangdecliamatie). 10.30 Reportage sohaakmaitch. 10.40 Gramofoonmuziek,- 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-» Dansoikest. 11.4012.00 Orgelspel. DROITWICH 1500 M. 11.26—11.45 en 12.05. Gramofoon, 12.50 Orkest. 1.35—2.20 Gra-» mofoon. 3.35 Orkest. 7.30 Orkest. 8.00 Ge-, varieerd programma. 9.00 Causerie „Men talking". 9.40 Orgel. 10.20 Kerkdienst. RADIO-PARIS 1648 M. 12.50 Gevarieerd concert en zang. 2.20 Gramofoon. 4.03 Zang. 4.50 Piano. 7.23 Zang. 7.35 Piano, 7.50 Zang. 8.10 Gramofoon. 8.50 Kwartet en solisten. KEULEN 456 M. 1.35 Concert. 3.20 Orkest, 6.30 Gramofoon. 7.30 Kwartet en solisten, 9.5011.20 Orkest en vocaal ensemble. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Piano 1.50 Piano. 2.002.20 Gramofoon. 5.20 Omroeporkest. 6.50 Gramofoon. 8.20 Klein orkest. 484 M.: 6.36 Piano. 6.50 Solistenconcert, 7.35 Gramofoon. 8.20 Omroeporkest en so list. 9.30 Omroeporkest en solisten. Het Hammond-orgel is een buitengewoon orgel-instrument nieuw muziekinstru ment, hetwelk als Kcrk-orgel en huis orgel, maar tevens als Concert-orgel de volmaaktheid heelt bereikt. ■w.g. Prof. Dr. "Willem Mengelberg heeft daarom de zaak teruggeweaem naar dcr£ rechter-commissaris, teneinde een reciassee» rings- en een psychiatrisch rapport over degi verdachte te doen uitbrengen. DE GEVOLGEN VAN EEN FIETSTOCHT 'door G. TH. ROTMAN '(Nadruk verboden! Maar tante Griet kijkt als een spin, 34. Daar komen Kees en Piet! O wee, Hij doet het werk niet naar haar zin; Ze nemen heel den ladder mee! „Als jij niet beter zeemen kan, Jaap voelt opeens geen steunpunt meer, Blijf dan voortaan maar weg, hoor mam!" Och, och, wat gaat de man te keer! (Wordt vervolgd). Het was een Enkhuizer schip, deze gestrande en verbrande vlieboot. De burgerij hoort ervan. De een heeft heimelijk plezier omdat hij de geuzen best een voordeel gunt; de ander wordt korzelig op de heele vloot-expeditie. Dat heb je ervan als je de geuzen, eigen landsvolk, gaat bevechten: schade en schan de loop je op. De burgemeesters hadden er nooit aan moeten beginnen De burgemeesters weten wat hun te doen staat jegens den Landvoogd. De verloren gegane boot moet door een andere worden vervangen. Daar moet het stadsbestuur voor zorgen, terwijl de Graaf van Bossu versch krijgsvolk leveren moet. Herman Windelsz krijgt bevel een buis beschikbaar te stellen voor stadsbestuur en landsregeering. Maar Herman Windelsz weigert zijn schip te geven. Nog een maand, dan is het Buisjesdag, en dan moet hij varen. Wie waarborgt hem, dat bij die tijd de vloot terug is; wie garandeert hem zelfs, dat hij ooit zijn schuit terug zal zien? Niemand. Dit schip kan even goed door de geuzen genomen worden als de vlieboot. „Ge krijgt mijn schip niet!" voegt hij den schout toe, die in naam van de burgemeesters de vordering gedaan heeft. Maar de schout laat zich niet afschepen door een poorter! „Aan boord" gelast hij zijn rakkers, en die op het schip, en boomen het naar de buitenhaven. Herman Windelsz maakt kabaal: zoo'n kabaal, dat er menschen op afkomen, die meeschreeuwen. De schout laat ze schreeuwen; er gebeurt toch wat hij wil. En onderwijl de buis voortglijdt door de binnenhavens mindert het lawaai al, en kan de schout voldaan vaststellen, dat je met de poorters geen last hebt, als je maar je gezag laat gelden. Bij de klapbrug achter de Keetenpoort staat nog wat volk, maar dit is rustig. Opmerkelijk rustig zelfs, meent de schout, wanneer hij dichter tot de zwijgende groep genaderd is. Hij kan een zekere beklemming niet van zich afzetten. Deze stilte is dreigender dan het geschreeuw van straks; hij meent een sombere woede te zien gloeien in de oogen van de mannen. Zouden ze wat in hun schild voeren? Wat zóu het, stelt de schout zichzelf gerust. Ze zullen wel laten om zich .te vergrijpen aan het wettig gezag. En hoe zouden ze dit schip, bezet met gewapende mannen, kunnen keeren, gesteld al dat ze de moed hadden om iets te onder nemen? De buis glijdt langzaam achteruit naar de brugopenïng. De fokkemast is nu onder de klep, ze is er voorbij. De groote mast zal volgen Wat is dat daar? Dalen de kleppen? Dat is fout? „Heilla, brugwachters", schreeuwt de schout, „je bent te vroeg!" De kleppen dalen verder. „Wat drommel", roept de schout boos uit „Omhóóg die brug! Wil je ongelukken makenl" Meteen ziet hij, dat de brugwachters de kettingen niet in handen hebben. Het zijn visschers, menschen uit het volk, dat daareven zoo geschreeuwd heeft. „Afblijven!" snerpt zijn commando. „Los die touwen!" Men luistert niet naar het bevel. Rammelend vallen de kleppen neer, tusschen de beide masten van de buis. De fokkemast is buiten, de groote mast binnen; het gere- quireerde schip kan in noch uit. En de poorters schuiven grinnekend de grendels op de gesloten brug. Even maakt de schout aanstalten om zijn rakkers op de visschers af te sturen. Maar de houding van het volk op de brug wordt nu zoo dreigend en hun overmacht is dusdanig groot, dat hij de wijste weg kiest en met zijn mannen aftrekt naar het stadhuis. „Hier ligt onze kans", zegt Kolterman als "s avonds de geuzenleiders in het Brouwhuis het incident bespreken. „De burgerij heeft de kat de bel aangebonden. Nu moeten wij zorgen, dat we deze kans benutten en dat hij niet weer ver knoeid wordt als op 2 Mei. Ditmaal hebben we waarschijnlijk wel de tijd om rustig te overwegen, hoe de zaak moet worden aangepakt Wij moeten de wacht houden bij de gevangen schuit, en als men wil probeeren haar naar zee te krijgen, dan staan wij onzen man". De Brouwers bieden zich aan voor het betrekken van de wacht. Cornelis Brouwer zal er zijn met Jacob en Jan, zijn neven. Ze zijn allen ballingen geweest, en ze hebben in de ruwe tijd van zwerven in de vreemde geleerd te vechten; ze zullen hun portuur wel staan. Op het stadhuis zien de burgemeesters de situatie onder de oogen. Zullen ze doortasten of niet? Doortasten! luidt hun; besluit. Het volk is na de 2de Mei afkeerig van woelingen. Het opstootje bij de brug komt alleen voor rekening van op* geschoten jongens en woelziek zeevolk. De burgerij in haar geheel zal, als er moeilijkheden komen, de kant der burge* meesters kiezen en de schutterij is nu loyaal. Ze zullen tactisch tewerk gaan en zoo optreden, dat ze me£ één slag de situatie meester zijn. De voltallige vroedschap gaat er op af. Twintig schutters zullen haar begeleiden en ze zullen voor het openen van de brug en het uitbrengen vani het schip een uur kiezen waarop het heel stil is bij de Keetenpoort. Recht op de middag gaat de stoet naar de Zuiderbrug. De straten zijn meest leeg. Dwaas steken de masten van het ge vangen schip weerszijds van de brug omhoog. Het loopt alles zoo vlot als het maar kan. Er zijn al burgerwachters aan boord, de vaarboomen in de hand om de schuit aanstonds voort te duwen. Er hangen reeds schutters aan de touwen van de brug om de kleppen op te hijschen. Twee, drie minuten nog, dan zal de buis vrij zijn, en mor gen vaart ze de vloot achterna Daar staan opeens drie mannen, bewapend met zwaarden en geweren, achter de burgemeesters: de Brouwers! „Wat voor boodschap had jelui?" vraagt burgemeester Reyniersz barsch. „Die boot blijft hier!" Reyniersz lacht hoonend. Drie kerels tegen twintig schuN ters. Wat vermeten ze zich? „Wou jullie ons dat beletten?" vraagt hij sarcastisch. {Wordt vervolgd.)(

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9