AGENTEN GEZOCHT „UNICUM" Sihi-POMPEN RAATUURTJE 1 De suikerbietencampagne is thans in volle gang. Met vrachtauto's en per schip worden ze bij de fabrieken aangevoerd, ze op groote hoopen worden gestort, ivaardoor meters hooge bietenheuvels bij de fabrieken ontstaan. [Bloembollen voop de tuin 't Is nu tijd om te planten Men vraagt ons nog eens iets te willen schrijven over het planten van bloembollen in de tuin. zooals we dat een jaar of vier geleden gedaan hebben, wordt er bij ge schreven. Dat zal we leven ook zoo snel reeds vijf jaar geleden zijn, want vanaf 1933 heb ben we de lezers en lezeressen laten teren op oude kost en niet over het planten van bloembollen geschreven niet dat maakt althans. Nu had men bij anderen gezien, dat ze dit artikel hadden uitgeknipt en bewaard. Ja, dat doen meerderen hebben we gemerki. En we stellen dat zeer op prijs. Maar er zijn er natuurlijk ook. die later lezer worden or later een huis met tuin hebben gekregen, en dus nu wel interesse hebben voor wa«, ze toen niet hadden. Voor dezen en voor meer anderen her halen we nu nog eens, wat we precies vijf jaar geleden schreven. Zoo vlug mogelijk in het voorjaar, als de lentezon prettige herinneringen aan het vorig iaar wekt en blijde hoop voor het komende jaar doet rijzen, wenschen wij bloemen in den tuin te zien. Enkele hees ters hebben ons in het hartje van den winter en in het heel vroege voorjaar reeds noen zien dat winter niet beteekent: dood. doch rust. en dat die rust voor den een langer duurt dan voor den ander. Dit verschil is ook op te merken bij de bloembollen, die in den herfst geplant, in het voorjaar met vroolijke kleuren toe lachen, ieder die oog heeft voor bloemen. En wie heeft dat niet? Verschillende tijdperken zouden wij op kunnen merken bij den bloei der voorjaars bloemen. Maar daarover zullen wij nu niet uit weiden. Ze moeten nu geplant, de bloembollen om op tijd bolbloemen te hebben. Het vroegere Moeien zit niet in het vroegere planten, doch in den aard van de soort die men gebruikt Bloembollen op perken Voor perkbeplanting komen n.l. in aan merking hyacinthen en tulpen. 'k Heb ook wel eens een perk met nar cissen gezien, dat werkelijk in de omgeving waar het voorkwam, het heel goed deed. Toch voldoen narcissen beter voor wildbe- pl anting onder de boomen, in het gras. hier en daar een bosje. Maar straks hier over meer. Wil men een of meer perken met bloem bollen beplanten, dan moeten deze tijdig te voren goed diep omgewerkt worden, want al hebben de bloembollen geen hoofdwortel dip diep de grond ingaat, toch hebben een hekel aan een natten, ondoorlatenden bodem. De grond moet vruchtbaar zijn maar een bemesting met versche stalmest is niet aan, doch beslist af te raden. Een niet te dikke bemesting met kunst mest gaat heel goed. In het voorjaar wat Asef, die alle noodige voedingsbestanddee len (uitgezonderd kalk) bevat, is heel goed. Een ons op anderhalf vierkante meter, tn het vroege voorjaar, Januari, Februari of begin Maart, te geven. Men moet er wel op letten, dat tulpen niet graag groeien op een perk. waar het vorige jaar ook tulpen 8 t o n d e n. Ze blijven dan, als ze tenminsi opkomen, klein en armetierig. Als men de moeite wil doen de bovenste laag aarde, c.a. 25 c.M. diep, te vernieuwen dan kan het natuurlijk wel. Bij hyacinthen geldt dit bezwaar niet zoozeer. Men plant de bollen zoo diep, dat de neus een centi meter of 6 h 7 of 8 (hoe zwaarder grond hoe minder diep) onder den grond komen. In zwaren grond kan men de gaten onge .veer 10 c.M. diep maken, hierin een laagje scherp zand doen, waarop de bol komt, dan weer zand, zoodat de bol om en om in het zand ligt, en eindelijk het gat vullen mei aarde. Men heeft dan mindere kans dat de bol door het z.g. vuur wordt aangetast Bij hyacinthen neemt men de afstand dei bollen onderling 12 a 15 cM., al naar de zwaarte van den bol, bij tulpen 10 a 12 cJVI. Tegen dat de vorst komt doet men een laagje van 5 c.M. turfstrooisel over de per ken en legt hierover wat takken om het weg waaien te voorkomen. Als het lekkere voorjaarszonnetje de bol len de neuzen boven den grond doet steken gaan we het dekmateriaal langzamerhand verwijderen. Eerst een gedeelte, later de Voor beplanting der perken zou ik de voorkeur geven aan één kleur en één soort op elk perk. Dit garandeert beter een gelijk tijdige bloei en staat ook beter dan afwis selende kleuren. Een kleurenmengsel staat i. niet fraai. Weet ge wat wel mooi is: tulpen met andere planten in één perk. Wat mooi doet b.v. niet een perk blauwe vergeet mij-niet met roode tulpen. En hoe keurig staan b.v. gele tulpen (b.v. gele Prins of Mr. v. d. Hoeff) met de donkere muurbloemen op één perk. En bij de helder witte Arabis Alpina maken alle tulpen een schuinend effect. Ook Veronica en Viola uta zijn schitterend als ondergrond voor tulpen met sprekende kleuren. Bk ombollen als tusschenbeplanting Wij bedoelden hiermede, de bloembollen, die tusschen de heesters, langs waterpar ti.ien in het gazon, in de rotspartij geplaatst at kunnen ze het daar mooi doen. Tus schen de heesters, langs de vijvers groepen narcissen, sneeuwklokjes in het gras. Maar heel, heel lief staan daar in het gras ook de Eranthis hvemalis, de winteraconieten met goudgele bloemen, die elke plaats, zon of schaduw voor lief nemen en Februari Maart bloeien, doch het eerste jaar wel eens muider goed bloeien. Tusschen de heesters doet het ook zoo mooi de blauwe Scilla, die- in Maart-April het oog bekoort. In de gazons staat de Narcis ook heel goed en de crocus dan. Deze laatste past ook zoo goed in een rotspartij, evenals de Scilla, Blauwe druifj Anemonen, Chinodoxa's, Eranthis en meer van dat goedje. Och, ze staan overal goed. Als ze maar niet in stijve groepen geplant worden. Gooi hier en daar dooreen gemengd de bolletjes, knolletjes, klauwtjes of wal dan ook meer, en stop ze, waar ze na het uitstrooien liggen, in den grond. Het vroege voorjaar beloont de Natuur voor uw natuurlijke uitplanting met een schat van kleuren in juiste groepeering. 't Is thans de tijd de bloembollen to planten. In November kan het ook nog. Ik deed het eens noodgedwongen kort voor Kerstmis met succes, doch het is een uitzondering als het dan nog goed gaat Bollen zijn thans niet duur. Bolbtoemen in de kamer, bolbloemen in den tuin, wat kunnen ze de donkere winter dagen, de gure voorjaarstijd opvroolijken! En elk kan er van profiteeren. Zij die ee- stadstuintje hebben bijna zonder zon of zij die meer op ruimte wonen. En altijd weer zal men genieten, intern genieten van geur en kleur. Teeltvergunning voor aardappelen Aardappelsteun moet zich zelf bedruipen Het staat thans vast, volgens het Alg. Hbl dat het bedrag, hetwelk de boeren aan ck Akkerbouwcentrale moeten betalen vco: verkrijgen van een vergunning voor den verbouw van consumptie-aardappelen, voor den oogst 1918 zal worden verhoogd -van t 30 pp f50 per hectare dat is dus met 66 pet. Het blad herinnert er aan, dat tot en met den oogst 1934 een z.g. vervoerheffing be stond van f 1.25, later f 1, per 100 kilo aard appelen. Hieraan waren echter zóóveel be zwaren voor verbouwers en handelaars ver bonden, benevens zóóveel paperassen en in auto's langs de wegen rijdende controleurs Geruimen tijd is ons land vrij geweest van deze ziekte. Plotseling evenwel steekt ze den kop weer op en vooral in Zuid-Hol land komen talrijke gevallen voor. Waar komt de ziekte zoo plotseling van daan, vraagt dr J. S w i e r s t r a in het Overijsselsch Landbouwblad. Uit Frankrijk en België denkt men. Ik weet het niet; eigenaardig is, dat Noord- Brabant nog vrij of althans weinig besmet was, toen in Zuid-Holland al zeer talrijke gevallen voorkwamen, wat men dan niet verwachten zou. Trouwens er is nog heel wat over deze ziekte te vragen, waarop we geen antwoord kunnen geven. Zoo kwam het eerste geval mond- en klauwzeer in Overijssel voor Hertme, een gehucht, midden in Over ijssel. waar een koe werd aangetast in een weide te midden van bosschen op een plaats eenzamer en verlatener dan waar ook. Als de ziekte snel en uitgebreid om zich heen grijpt, zou men denken, dat dit een plaats is. welke zóó weinig contact met de buitenwereld heeft, dat er kans is. dat deze plaats nog vrij blijft. Dat is al het begin van onze onkunde. Toch moet de smetstof een weg gevonden hebben, die ons. als we hem slechts wisten zeer verklaarbaar zoii voorkomen. We den ken daarbij aan troepen vogels, die de smetstof zouden kunnen verplaatsen. In talrijke gevallen is de oorsprong der ziekte wel na te gaan en dan staan vee markten keuringen, tentoonstellingen, In het algemeen plaatsen, waar vee uit ver schillende gebieden bijeen komt, al in een bijzonder kwaden reuk. Het aantal gevallen, dat in Overijssel zich thans ook sterker uitbreidt, vindt voor een groot deel zijn oorsprong op diverse veemarkten. Nu de redactie van dit blad mij vraagt een artikel te willen schrijven over mond en klauwzeer en speciaal over de maatrege len. welke de hoer kan nemen om besmet ting van zijn veestapel te voorkomen, zou ik den veehouders willen toeroepen: Hoedt u voor do genoemde plaatsenl Wil de hoer toch gaarne zijn fokbekwaam heden toonen en met zijn vee een fokvee- dag bezoeken dan zouden de besmettings kansen sterk dalen, als hij de betreffende dieren eerst met een mond- en klauwzeer serum liet behandelen ze zijn dan 10 h 14 dagen onvatbaar. dat voor den oogst 1935 een z.g. teeltheffing werd ingevoerd van f 30 per hectare, terwijl de vervoerbelasting werd afgeschaft. De opbrengst van deze door de boeren zelf betaalde heffing tot dusver ruim 2V2 nai'l- lioen per jaar dient, om aardappel voor raden, die niet in de consumptie kunnen worden geplaatst, te denatureeren, d.w.z. voor menschelijk gebruik ongeschikt te ken. In den beginne werd ernaar streefd, speciaal de zandaardappelen de consumiptemarkt af te houden, doch dit beginsel is losgelaten. Bovendien moet" een boer, die zijn aard appelen wil laten denatureeren voortaan één gulden vor de aanvraag betalen. De boeren betalen dus zelf den aardappelsteun én de uitvoeringskosten daarvan en deze laatste zijn hoog, zóó hoog, dat er tot dus ver geld bij moest. Hierin nu wenscht de nieuwe minister verandering te brengen de zaak moet zichzelf bedruipen Bij een bebouwde oppervlakte van ruim 90.000 h.a. betalen de verbouwers dus vol gend jaar W2 millioen gulden voor de teeltvergunning en bovendien één gulden voor elk denaturatie-verzoek. De cc ment staat hier buiten. De regeering rekent op een verbouw van 60.000 h.a plus 10.000 h.a. vroege aardappe len, dus in totaal 70.000 h.a. of evenveel ate vorig jaar, doch de wérkelijke verbouw be draagt in de laatste jaren ruim 90.000 h.a. waarvan slechts een klein gedeelte vrijstel ling van teeltheffing geniet. Als het waard is vee goed te voeren; dan is het zeker waard OHa VOEDERS te koopenl gegarandeerd met D-vitaminen en Okra-Salts (minrealen) Van Oijen's Handels-MijN.V. Postbox 48 VENLO L Verder dient de boer, gezien het uiterst besmettelijk karakter der ziekte, verre te blijven van plaatsen, waar de ziekte heers cht Waar ook de uitscheidingsproducten van zieke dieren de smetstof bevatten, o.a. de melk, zou een zuivelfabriek, die de melk dezer dieren verwerkt en niet voldoende erhit, een besmettingsbron in het groot kunnen blijken, vooral voor kalveren en varkens. Zooals bekend mag worden veronder steld, zijn er wettelijke bepalingen, welke voldoende verhitting der melk waarborgen. Toch zijn er fabrieken, die, om alle moge lijke besmettingskansen te ontloopen, de melk niet willen ontvangen en den boer een flinke vergoeding geven. Dezelfde resultaten, welke de dierenarts beoogt met het inspuiten van serum, wor den ook verkregen met het inspuiten van gedefibrineerd bloed van pas herstelde koeien. Vooral bij kalveren en biggen is dit middel veel met succes toegepast en kan de eene boer den andere helpen door zijn door geziekt vee beschikbaar te stellen voor het aftappen van bloed. De ziekte is van een goedaardig karak ter, althans de eerste gevallen, die ik heb gezien: de gewone gang van zaken is in den regel echter dat bij langeren duur de viru lentie der smetstof toeneemt. Ik heb den indruk gekregen, dat dit sta dium in sommige bedrijven is aangebroken; ik heb tenminste koeien gezien, die zeer ziek waren, terwijl ook reeds aangifte is gedaan van gestorven varkens. Het gebruik van serum bij kalveren en varkens op boerderijen, waar de ziekte heerscht kan zeer heilzaam werken; niet dat het serum ook bij volwassen runderen zijn gunstigen invloed mi9t maar de groo te hoeveelheid, die moet worden gebruikt maakt de practische toepassing uiterst moeilijk. Bij zieke dieren kunnen rich allerlei com plicaties voordoen bijv. in den vorm van hevige klauwaandoeningen en tepel- en uierdefecten. Waar ieder geval op rich zelf moet wor den beschouwd, kan het best een dieren arts worden geraadpleegd.- Het stallen van zieke dieren kan vam gunstigen invloed zijn. Met het oog op ver spreiding der smetstof dient ook hier ieder geval op zich zelf te worden beoordeeld Zoowel in bet buitenland, als ook in ons land. wordt de ziekte bestudeerd en vooral gezocht naar een entmethode, welke actieve immuniteit ten gevolge heeft; een ent methode dus. die voorbehoedend werkt en zooals we die bii verschillende ziekten met goed gevolg toepassen. De smetstof van het mond- en klauwzepr Is buitengewoon moei lijk te bewerken; daardoor wordt ook het vraagstuk van de voorbehoedende enting uitprsf lastig. Mocht echter eenmaal deze entstof worden gevonden, dan zouden we daardoor worden verlost van een telkens terugkeerende Indexcijfers voor de landbouw Het indexcijfer voor de groep akkerbouw producten daalde op basis 19241929 met een tweetal punten (van 65 op 63), hoofd zakelijk tengevolge van de sterk gedaalde noteering voor aardappelen, die van 92 op 76 daalden Het betreffende cijfer voor tar we steeg eenigszins (63 tot 65)de prijs van dit product is voor September aangenomen op f 9.25 per 10O kg en het bewaarloon. De prijzen voor rogge en gerst trokken iets aan resp. van 62 op 67 en van 64 op 66. even als die voor erwten en vlas. De noteering voor haver was in September iets lager dan in Augustus. Van de veeteeltproducten daalde 'trund vleesch in prijs (het indexcijfer van 74 tot 71), tengevolge van een vrij levendig aan bod, welk laatste verschijnsel zeer waar schijnlijk verband houdt met het vrij mas saal optreden van het mond en klauwzeer Varkensvleesch en schapenvleesch waren in September iets hooger in prijs dan in de voorafgaande maand. De indexcijfers voor zuivelproducten on dergingen geen invloed van de kleine prijs stijging, aangezien de vermindering van den toeslag en de stijging der b^siscijfers uiteindelijk nog een daling veroorzaakten De noteering voor eieren steeg vrij be langrijk Het indexcijfer van 50 tot 55. De cijfers voor de groepen bleven vrijwel on gewijzigd. Van de overige groepen verdient slecht9 de prijsstijging voor mais een af zonderlijke vermelding. Het indexcijfer steeg van 64 op 70. Bloembollen naar Rusland p Reclame voor ons land Door den voorzitter vam de Algeimeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, te vens voorzitter van het Centraal Bloembol- lencomité dr. A J. Verhage, is een reis ge maakt naar Moskou. Hij was daar van 16 tot 21 September in opdracht van de Com- »ie voor Onpersoonlijke Reclame om na te gaan of hiet mogelijk is op de groote land bouwtentoonstelling, die in 1938 te Moekou gehouden wordt met een inzending Hol landsche bloembollen uit te komen. Tevens om na te gaan of men gelegenheid zou kun nen krijgen om in de parken van Moskou, evenals dat in andere belangrijke buiten landsdhe steden wel gebeurt, onze bloem bollen uit te planten, om zoo reclame voor onze producten te maken. Over zijn bevindingen schrijft dr. Ver hage io het „Kweekerstblad" o.a. het vol gende: „De landbouwtentoonstelling, die eerst in üi van dit jaar geopend zou wordien, maar m jaar uitgesteld is, zal in Augustus 1938 geopend worden. Er is mij gesproken over een oppervlakte van 200 H.A. die nog te klein zou zijn. In verband met den openings datum is deze tentoonstelling voor onze hoofdproducten van geenerlei beteek en is. Zij biedt eohter weJ een gelegenheid om gladiolen en dahlia's te exposeeren. In Mos kou wordien primulanus gladiolen gekweekt en verkocht De kwaliteit laat te wenschen over. Het is mij niet gelukt een export-ver gunning te verkrijgen." „De bloemen zijn in den winter zéér duur, slechts enkelen kunnen zich deze weelde dan veroorloven. Dit wijst erop, dat er be hoefte is aan bloembollen om ook 's win ters de beschikking te hebben over niet te dure bloemen." „De totaal-indruk is, dat er groote mooi lijkheden in den handel met Rusland ïe overwinnen zijn, maar dat de toestand nu zóó is, dat de relaties, die de heer A. Ver- duyn er enkele jaren geleden aanknoopte aangehouden moeten worden, omdat er in de naaste toekomst een kans moet komen, om aan Rusland te leveren. Ook indien die volgend jaar nog niet zou geschieden, moe ten wijshet contact blijven houden, en pogin gen blijven doen, om ook de instanties, die de deviezen beschikbaar moeten stellen, er van te overtuigen, dat onze bloembollen on misbaar zijn voor een bloemenhandel in de wintermaanden, waarin bloemen juisi zoo noodig zijn." RAAMLIJSTEN SYSTEEM „NYHOF" 5^ punten waar het om gaat: Speciale ruitenhouder. Stalen hoeken. Koperen nagels. Langere levensduur. Goedkooper in 't gebruik Wie ze gebruikt, bestelt na, Vraagt vril- blijvend inlichtingen: J. BAK, H. BAK DE JONG EENDRIK-IDO-AMBACHT Telef. voor den verkoop van onzQ TÜIN.„ BLOEM- en; LANDBOÜWZADE FA. GEBR. OUDIJK - BELASTINGZAKEN - BOEKHOUDEN t Voor ALBLASSERWAARD la Uw aangewezen adres: j. VAN HOVEN SLIEDRECHU TeL 271 D 15 (bij de Tolsteeg)] Centrale Boekhouding voor alle bedrijven De meest volmaakte Hooi- en Graanelevator! GEBR. OLD EN HU IS; T ransporteorbouw BIBRUM (GR.), TELEFOON 6 W. Legh. Rh. Isl. Reds 6 mnd. f 1.40, Patrjja Le&h. 5 mnd f 1.46. 6 mnd f 1.60 p. at; W. Legh. kippen, broed '36, ged. n leggen, 75 ct d at; Khakie Camb. eenden, réekleurlg nkeleenden 6 v. ASSEIiT, Geei Het klimaat van Texel la bü uitstek gunstig voor de teelt van zaalzaad en pootgoed. Dei gemiddelde windsnelheid gedurende de maan den Junl/Jull/Aug. bedraagt 6 m per seconde. De gemiddelde temperatuur 18 gr. C., door besmettingsgel neratiezlekten tot ee GOED ZAAIZAAD en POOTGOED N.V. Verkoopbureau van het Selectie- bedrijf v.h. M. D. DIJT l.i. Dir. C. J. DE LUGT DEN BURG-TEXETj DE PACHTWET Uitgave vaa N. Samsom N.V. te Alphen a. di Rijn. Een handig boekje, keurig verzorgd, zoo als alles wat Samsom levert keurig ver* zorgd is, en om twee redenen bijzonder aan- beve' 'newaard. nl. om de korte inihoud, die telkens naast ieder artikel is geplaatst, wat het opzoeken zeer vergemakkelijkt en om het uitvoerig alohabetisoh register. Daar heb je hei' gegooi in de glazen al- .weerl En 't is werkelijk het ingooien van glazen wat ik hier bedoel, want de roem en de eer van de Hollanders in het algemeen en van de Hollandsche bollenhandelaren in het bij zonder is er mee gemoeid. Zoo gooit een eervergeten Hollander met een oud-Hollandsche naam nog wel de rui ten in bij vele bona fide handelaren, die door zijn zwendel in een kwaad daglicht komen. De politie en justitie doen alles om de zwendelarii in de bloembollenhandel de kop Sn te drukken en toch gaan die lui door met ihun duistere praktijken. Zoo verschijnen tegenwoordig weer in [Amerikaansche kranten advertenties van GRATIS BLOEMBOLLER, DIE NOOIT GELEVERD WORDEN. Maar voor verpakking moet men 1 dollar zenden. Men weet van alles partij te trek ken. Zoo b.v. van het feit, dat de zwende laar zijn adres heeft in Vogelenzang, waar de Wereldjamboree is geweest. Die plaats heeft dus goede bekendheid gekregen, vooral ook in Amerika. Als de goedgeloovigen hun dollar zenden hooren ze niets. Ook niet na herhaald schrijven. Te laat merken ze, dat ze er in geloopen zijn. Een dik omlijnde ad vertentie, kort celeden geplaatst in een blad dat in Portland verschijnt', luidde b.v.: „Gra tis bloembollen. Ten einde de faam van onze bloembollen verder te verspreiden zullen wij u gratie een mooie sorteering hyacinthen, [tulpen, narcissen, irissen, crocussen enz. enz. £50 bollen in totaal en alle gegarandeerd Wat ik hoorde en zag, las en dacht; op reis en thuis a.s. lente en zomer te zullen bloeien, zenden. Een biljet van 1 dollar in een aangeteeken- den brief is voldoende uer dekking van on kosten voor inpakken, vracht enz., terwijl uw naam en adres in drukletters vermeld moeten worden. Zend s.v.p. geen geldstuk ken of postzegels en geef den naam van dit blad op"- Er volgde dan een zeer bekende Holland sche naam. Een naam die zelfs in onze ge schiedenis beroemd is geworden, omdat een zeeheld die naam ook droeg. Die advertentie sloeg in bij de Amerika nen en de brieven met dollars kwamen bin nen, doch de bloembollen, die de faam van onze bloembollen volgens de advertentie moesten verspreiden, werden niet gezonden. Niet de faam der bloembollen, doch de Hol landsche zwendelarij werd bekend. Die advertentie was door een Amster- damsch „advertentiekantoor" aangeboden aan de Amerikaansche dagbladen, doch zulke lui halen nog altijd domme streken uit ook met de conditie: betalen na plaat sing. Daar vlogen de Amerikaansche dag bladen niet in (wel helaas! de weekbladen en tijdschriften). Ze informeerden eens bij de autoriteiten Nu waarschuwt de politie weer eens, doch het kwaad gerucht is natuurlijk al verspreid in Amerika. Maar 't is wel goed, dal' de politie hande lend optreedt en dat doet ze. Zoo is b.v. tn Hillegom een berucht zwendelaar, die al vele malen wegens zulke praktijken de po litie aan de deur kreeg, dezer dagen door de politie ter plaatse aancehouden en ter be schikking van de justitie gesteld. Dat zal wel een beetje schrik geven bij de anderen, hoewel die lui niet zoo gauw uit het veld geslagen zijn en wel weer een weg vinden om zelf voordeel te bereiken, doch de bollenhandelaren veel schade te doen. Of de BLOEMBOLLENCULTUUR IN HONGARIJE de Nederlandsche bollenteelt ook veel scha de zal doen moet nog afgewacht worden. Goed zal het in geen geval doen. Het feit', dat reeds eerder in Hongarije, toen op de Joego-Slavische grens, pogingen zijn gedaan om met bloembollencultuur te beginnen, en dat die pogingen zonder succes bleven, mag geen reden zijn om deze concurrentie te licht op te vatten. Want' nu worden de proeven genomen in gunstiger gelegen plaatsen en onder heel gunstige voorwaarden, daar nl. de stad Buda Pest voor haar tuinen alle bloembollen tegen een vaste prijs overneemt. Reeds hebben de kweekers ongeveer 3 H.A. bloembollen in cultuur. Dit jaar zijn 60.000 Kg. Hollandsche bloembollen naar Hongarije verkocht'. In Hongarije kan men ongetwij feld goedkooper produceeren dan in ons land. Hoewel het Nederlandsche product toch nog maar eenig is in kwaliteit. Dat geldt ook voor Hollandsch vee en met name het Friesch vee is wereldberoemd ge worden. In vele landen der wereld heeft het reeds gediend tot verbetering van de vee stapel. Daartoe zal het nu ook dienen in Ierland. Volgens de bladen zullen FRIESCHE STAMBOEKKOEIEN TEGEN IERSCHE STAMBOEK- PAARDEN UITGEWISSELD worden. De Iersche regeering zou daartoe stappen willen doen. De Iersche landbouwautoriteiten zouden meer Friesch vee in den veestapel willen brengen. Anderzijds zijn de Nederlandsche paardenfokkers van meening, dat het moge lijk zou zijn, om een geheele stoeterij van Ierland naar Nederland over te brengen naar een streek, waar de bodem en de kli matologische omstandigheden overeenkomst vertoonen met die van Ierland. De transactie zou reed& in een vergevor derd stadium zijn gekomen en bekende Ier- sche paardenfokkers zijn reeds bezig met het uitzoeken van hengsten en merries ter in spectie door vertegenwoordigers der Neder landsche regeering. Men raamt, dat met deze transacties gedurende het eerste jaar een bedrag zal zijn gemoeid van bijna 2 mil lioen gulden, welk bedrag in de volgende jaren nog zou stijgen. Of het bezoek aan de bloemententoon stellingen zal stijgen nu de PRIMAVERA TE ROTTERDAM EN DE FLORA TE BOSKOOP dadelijk na eikaar gehouden worden is de vraag. Voor de Primavera, die al eenige ja ren als voorjaarsbloemententoonstelling groote vermaardheid kreeg, doch de laatste jaren door Heemstede en Den Haag niet kon uitkomen, achten wij het een nadeel, dat Boskoop de naam zegt al zooveel voor het tentoonstellingminnend publiek, bijna gelijktijdig een tentoonstelling van In bloei getrokken heesters houdt. En waar Boskoop dit jaar toonde wat moois het kon laten zien en hoe mooi het weet op te stel len, daar vreezen we voor de Primavera. Wat in Boskoop komt, kan niet op de Pri mavera komen, wat planten en bloemen aan gaat. En op de Primavera kwam uit Boskoop steeds een belangrijk deel van het ingezon- dene. Misschien, dat het niet zoo erg is als we vreezen. We hoorden tenminste al, dat enkele groote Boskoopsche firma's reeds voor de Primavera belangrijke inzendingen toezegden. Wij zien met belangstelling naar beide tentoonstellingen uit. De Primavera van 7—18 April, de Flora te Boskoop van 14—30 April. De aanleg van de Primavera belooft weei iets heel aparts te worden. Dat zijn we zoo ieder jaar gewend. Maar ook Boskoop zal, de gewoonte ge trouw, heel mooi worden. Dat wordt dus dubbel genieten. Zooals ze ook dubbel IN POLEN WAAR ALLES VOOR DE TWEEDE MAAL BLOEIT En niet alleen dat de frambozen en de kersen voor de tweede maal in bloei ston den. Ze zullen als het weer niet al te on gunstig wordt ook voor de tweede maal vrucht dragen en de vruchtboombezitters dus een dubbele oogst geven. Of dit nu zoo voordeelig is, is een tweede vraag. Het kon wel eens zijn, dat het volgend jaar de twee de oogst van dit iaar bejammerd wordt Deze tweede bloei en dubbele oogst staat in verband met de lange, heete zomer aldaar en nu volgt een zeer mooie herfst, die andere jaren toch ook meestal ïoo mooi is in Polen. Men spreekt daar met recht van de „gouden Poolsche herfst". En die gouden Poolsche herfst doet niet alleen de framboos en de kers dubbel bloeien, ook de vlier en de kas tanje bloeien voor de tweede maal op ver- schillepde plaatsen. Als Polen ook maar geen concurrent van ons wordt zooals Italië al is. En dat land maakt het onze fruittelers wat lastig. Nu b.v met de GROOTE PERZIKAANVOER UIT ITALIË. Deze neemt zoo'n omvang aan, dat de eigen teelt, met name die uit het Westland, er ernstig door benadeeld wordt. Daarom heb ben de drie centrale landbouworganisaties den minister er eens op gewezen dat onze houding tegenover Italiaansch fruit toch niet goed is. Van 1 Jan. tot 1 Sept. werden 404.000 K.G. perziken uit Italië ingevoerd, tegen 87.000 K.G. in het overeenkomstige tijdperk van 1936 Het monopolierecht van IV2 cent per K.G. is sedert verlaagd tot 3% cent, terwijl het invoerrecht in Engeland 80 cent tot één gulden per K.G. bedraagt, zoodat de invoer in Nederland als vrijwel onbelemmerd kan gelden. Dr perzikencultuur heeft in ons land een aanmerkelijke uitbreiding ondergaan, om dat de cultuur nog alg eenigermate loonend werd beschouwd en men bij de beperkte groententeelt en de lage druivenprijzen voor da kassen emplooi zocht. Wil de cultuur zich handhaven, dan zal aan een sterke be scherming tegen buitenlandschen invoer niet te ontkomen zijn. De organisaties ver* zoeken met deze opmerkingen te willen re kening houden, wanneer met Italië over een, handelsovereenkomst wordt onderhandeld, l Wij hebben heusch geen behoefte aan Ita liaansch fruit en hebben dus hun (vrije) in voer niet noodig. Iets anders is het met de boter elders. IN ZUID-AFRIKA HEERSCHT GROOTE BOTERSCHAARSCHTE. Daar Is dus wel invoer doch van boter noodig. Daarom is ook reeds die eerste hoe* veelheid boter uit Engeland naar Zuid-Afri- ka gezonden en te Kaapstad aangekomenj Dat was een hoeveelheid van 30.000 1b (een lb is ruim 0.45 kg., dus bijna een pond). Bin nenkort wordt een tweede hoeveelheid ver* wacht De Zuid-Afrikaansche Unie is wegens do zeer sterk teruggeloopen binnenlandsche bo- terproductie. genoodzaakt dit product in ta voeren. In Augustus werd slechts 1.224.475 lb bo ter geproduceerd, hetgeen ca. 250.000 lb min der is. dan in Augustus 1936. Bovendien be droegen de voorraden in de Unie, einde Augustus, totaal 1.371.897 lb ofwel 1.655,853 lb minder dan in Augustus 1936. Het wekelijksch verbruik wordt geraamd op ca. 600.000 lb. zoodat de voorraden einde Augustus voldoende waren voor een ver bruik van ca. twee weken. In de laatste weken is er echter nogal wat regen gevallen, zoodat' verwacht wordt, dat binnenkort de productie wel weer zal toe- Maar achterstand is moeilijk in te halenj Ik heb geen achterstand, behoef dus niet over te werken. Daarom zeg iki Tot de volgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8