ïlimror geiiiscljr (iTuuraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De „Specht" verloor evenwicht SbomumcntsprijS: Per kwartaal in Lelden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Builenland bij wekelijksche zending 430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7Ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 6213 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 12 OCTOBER 1937 18e Jaargang fSbertentiepTOtn:" Van 1 tot 5 regels IJ7'/i Elke regel meer 0.22'h Ingezonden Mededeetingen van 1—5 regels2.30 EJke regel meerƒ045 Voor het bevragen aan T bureau mmft berekend0.10 DE WENS CHEN DER ONDERWIJZERS Wat wij schreven over de bladen der Christelijke vakorganisaties gaat ook in het bizonder op voor schier heel de Christe lijke onderwijzerspers: men draagt de te leurstelling, welke Troonrede en Millioenen- nota ten aanzien van bepaalde wenschen brachten, met waardigheid. Behoudens een enkele uitzondering, waarbij ongetwijfeld de politiek een woordje meespreekt, onthoudt men zich ook van het maken van valsche tegenstellingen tusschen landsverdediging en in casu onderwijsbelangen. Een enkel onderwijsblad accentueert 'dat zelfs nadrukkelijk. Het verbergt zijn te leurstelling niet, dat de leerlingenschaal voorloopig ongewijzigd blijft en de nood der jonge onderwijzers niet gelenigd wordt, maar bezit de zedelijke moed er op te laten (volgen: „Trouwens, voor slechts twee dingen is blijkbaar geld beschikbaar. Voor de tempe ring van de gevolgen der werkloosheid en (voor de versterking der weermacht. We verheugen ons, dat voor deze noodza kelijke uitgaven thans de noodige fondsen aanwezig zijn." Deze houding van het overgroote deel der Christelijke onderwijzers behoort de Regee ring te waardeeren en het moet voor haar een aansporing zijn om zeer ernstig te zoe ken naar verlichting van eenige druk. Wis ook maar eenig inzicht in schoolzaken heeft, geeft toe, dat de onderwijzers niet ten on rechte klagen over de groote klassen, waar door vroegtijdige invaliditeit bij de onder wijzers procentsgewijze veel meer voorkomt dan zelfs bij de Posterijen en de Politie, ter wijl 't onderwijs er onder lijdt; en voorts dat de nood der werkloozen onder hen niet minder nijpt dan in andere bevolkings- vraag, wat het ergste is, want deze dingen zijn onlosmakelijk aan elkaar verbonden en kunnen niet gescheiden worden. Wil men ze echter onderscheiden dan blij ven wij er bij, dat de werkloosheid van 12.000 onderwijzers een nood is zoo groot, dat dit probleem even ernstig de aandacht vraagt als dat der werkloosheid in 't algemeen. De Regeering stelt terecht deze laat ste in haar beschouwingen altijd-roorop en zet ze naast de defensie; maar dan mag daarbij één categorie toch niet vergeten (worden: de onderwijzers. Wij zeggen met de ons bevriende onder wijzersorganisaties: laten Regeering en Sta ten Generaal alsnog overwegen of althans niet eenig soelaas ware aan te brengen op dit punt, Is er geen zeven millioen te vin den om 7000 onderwijzers voor de klas te krijgen, dan moet het aanvankelijk maar met minder toe: als er maar eenige opschui- ying komt In dit verband zouden we de onderwijzers- organisaties op het hart willen binden om zich ernstig te beraden over mogelijkheden, waarbij althans iets bereikt kan worden. Er is ongetwijfeld geen denken aan om op nieuw te komen tot invoering der schaal van 1920, zij het ook „van feilen gezuiverd"; .doch wat dan? Indien de internationale gespannen verhou dingen niet tot een uitbarsting leiden, welke de economische opleving radicaal vernietigt dan mogen we toch op betere tijden ook voor het onderwijs rekenen. En zoodra daarvoor eenig geld beschikbaar komt, moet men weten, hoe het besteed kan worden. M«n zal goed doen daarmee steeds rekening te houden, PLAN EN SCHETS Een onzer lezers vraagt ons naar het onder scheid tuschen de voornemens der Regeering inzake verbetering van het rijkswegennet en het „Plan" van de Arbeid. Een voorstander van dit laatste plan zou hem namelijk voor de voeten geworpen hebben, dat de Regee ring nu wel 245 millioen voor wegen verbete ring beschikbaar kan stellen, doch indertijd het „Plan", waarvoor gedurende drie jaar 200 millioen noodig zou zijn, pertinent af wees. Indien hier geen misverstand in het spel is want deze Planpraat is wel erg opper vlakkig dan kunnen we volstaan met te verwijzen naar ons blad van 24 September 1.1. Daarin is vrij volledig weergegeven hoe de Regeering het rijkswegennet denkt te ver beteren. In de toelichting op de begrooting van het verkeersfonds 1938 wordt een werkpro gramma meegedeeld, dat voltooiing van het Rijkswegennet in 15 jaar dus eind 1952, be oogt Bij de samenstelling van het werkpro gramma is een der leidende gedachten ge weest de uitvoering van de bouw zoodanig te regelen, dat het wegverkeer zoo spoedig mogelijk van de belangrijkste verbindingen profijt zal kunnen trekken. De kosten van de voltooiing van het Rijkswegennet volgens dit plan worden, gerekend naar het prijsniveau van 1 Jan. 1937, op rond f 245 millioen geraamd, zulks met inbegrip van" de kosten van onderhoud van de gereed zijnde en gereed komende wegen gedurende de .15 jaren, waarover het Werkprogramma loopt In het plan is er op gerekend in 1938 rond f 26 millioen voor de wegen te ver werken. Do verklaring is dus wel zeer eenvoudig. De Regeering denkt per jaar 26 millioen te verwerken en het Plan had op een uitgave gerekend zeker niet alleen voor wegen van 600 millioen in drie jaar. Natuurlijk kan men nog op allerlei bijkomstige omstandig heden wijzen, doch dit is de hoofdzaak. Men zou ook kunnen zeggen, dat het pro gramma der Regeering werkelijk een plan, doch dat het „Plan" van de Arbeid slechts een schets is. MET DE RUWE BORSTEL De perscampagne tegen het zedenbederf in de Belgisch-Limburgsche grensstreek,, waarover we Zaterdag schreven, heeft een gezegend succes gehad. De Belgische politie heeft de ruwe bor stel ter hand genomen om dit kwaad voorzoover de overheid het vermag weg te schuieren. Justitioneele autoriteiten, geassisteerd door voldoende gendarmen hebben de meest-schuldigen in bewaring gesteld en de „pestholen" gesloten. Voorts overwegen zoowel gemeentelijke overheden als de re geering des lands om door wettelijke maat regelen de modderpoelen te dempen of al thans in te dijken. Wij kunnen ons over deze activiteit slechts verheugen. Aan de gesteldheid des harten kan geen enkele wettelijke bepaling iets veranderen, maar bescherming der openbare eerbaarheid is plicht der overheid en wanneer zij deze ernstig betracht, wordt het volk en niet het minst de jeugd, voor veel kwaad, dat lichaam en ziel verwoest, bewaard VERSCHIL IN TOON Het is mogelijk, dat de Vrijzinnig-demo craten met hun antimilitaristisch verleden een stok zoeken om den defensiehond te slaan en trachten te ontkomen aan de nood zaak om voor vermeerdering van defensie- lasten te stemmen; maar hun houding is ongetwijfeld heel wat ^sympathieker en zakelijker dan die der sociaal-democraten. Tenminste, wanneer de laatsten zich hou den aan het parool van hun pers. Nauwelijks was de Millioënennota ver schenen of de roode pers sprak op scham pere toon van het „afgodsbeeld" dat lands verdediging heet; smaalde, dat „de heeren van het vorig kabinet ware meesters zijn om ons land de voordeelen der wereldcon junctuur te onthouden en het rijkelijk in haar tegenslagen te doen deelen" en ver wijt het nieuwe kabinet? „dat het met de handen in de schoot blijft zitten" op econo misch gebied, doch „van de weermacht een afgodsbeeld maakt; de rest is bijzaak". Ten slotte heet het dan, dat „wij geen Pruiser. zijn en de Regeering zich niet moet ver gissen in de geestesgesteldheid van het Nederlandsche volk". Bij dit laatste dreigement vraagt mer zich af met welk recht deze pers een zoo hooge toon voert. Een partij, waarbij allo vastigheid van beleid zoekt is, zoodat ieder een zich nog herinnert op welke kwaadaar dige manier ze eenige jaren geleden elke versterking der weermacht bestreed, terwijl ze nu laat schrijven, dat „de verzorging der weermacht tot de primaire landsbelan gen behoort", moest zich eenige bescheiden heid aanschaffen. Doch hoe het zij: men behoeft niet te vragen op welke wijze de sociaal-democra ten zich zullen onttrekken aan de plicht om „één der allereerste landsbelangen te ver zorgen"; de uitvlucht is reeds gevonden. De vrijzinnig-democraten maken het zich minder gemakkelijk. Zij bezien, gelijk in 't laatste nummer van hun orgaan blijkt, de zaak zoo ernstig en zoo objectief mogelijk De schrijver van het hoofdartikel komt na een becijfering, waartegen de Regeering o.i. zelfs geen bezwaar kan maken, tot de conclusie, dat bij aanvaarding van de aan gekondigde plannen en voorstellen in de komende jaren de thans ingediende defen- sie-begrooting nog met een bedrag van pl.m 46 millioen zal stijgen en dat, vergeleken met 1937. de stijging van de jaarlijksche defensie-uitgaven in enkele jaren niet min der dan 64 millioen zal bedragen. Daarop volgt dan de vraag of ons volk deze vergroote last kan dragen en of an dere belangen er niet te veel door in het gedrang komen. Welk antwoord op deze vraag gegeven moet worden, kunnen we even in 't midden laten; het stellen der vraag is niet af te keuren, omdat ze ernstig onderzoek bevor dert. Ook onzerzijds is steeds bepleit, dat er een redelijke verhouding behoort te be staan tusschen de uitgaven voor defensie en die voor andere volksbelangen; en voorts, dat het totaal der lasten niet mag uitgaan boven de financieele draagkracht der bevolking. Alleen maar, de internationale spannin gen kunnen zoo kritiek zijn, dat de onder linge verhouding tijdelijk verbroken moet worden. Of ook, de defensie kan zoo lang verwaarloosd zijn, dat voor herstel extra offers noodig blijken Hoe het zij, het verschil "in toon tusschen de vrijzinnig- en de sociaal-democratische pers is duidelijk en opvallend. DE „DE RUYTEFT WORDT VLAGGESCHIP Nieuw vaarpian va*» Indisch eskader Reis om Sumatra gaat niet door Naar het Bat. Hbl. meldt, gaat de reis om Sumatra, die het Indische eskader in No vember zou maken, niet door. Het program ma is aanzienlijk gewijzigd en luidt thans als volgt: Den 23sten October keert het eskader terug an de groote manoeuvres in het oostelijke deel van den Archipel, die thans onder lei ding van den commandant der zeemacht gehouden worden. Van 23 October tot 31 Oc tober blijft het geheele eskader te Soerabaja. Van 1 Nov. tot en met 3 Dec. gaat Hr. Ms. Sumatra alleen oefenen in het westelijke deel van den Archipel. Hr. Ms. Witte do With gaat inschieten bij Soerabaja. De rse onderzeebooten gaan oefenen in de Java?ee. Hr. Ms. De Ruyter blijft te Soe rabaja voor den gebruikelijken stillig'.i'd, evenals de twee andere jagers. De vierde ja ger, de Van Galen, ligt te Sjanghai. Van 4 tot en met 6 December ligt het ge heele eskader te Soerabaja. Van 7 tot en met 13 December gaat het geheele eskader oefenen nabij Soerabaja. In deze periode ge schiedt tevens de overdracht van het bevel. De tegenwoordige eskader-commandant ka pitein ter zee H e 1 f r i ch wordt opgevolgd door kapiten ter zee S t v e- Voorts verneemt het blad, dat met ingang: van 25 October Hr. M.s De Ruyter vlagge- schip wordt. Op dezen kruiser komen dus de eskader-commandant met zijn staf. Com mandant van de De Ruyter wordt dan de kapitein-luitenant ter zee W i 11 e m s c, thans commandant van de Sumatra. Com mandant van de Sumatra wordt kapitein luitenant ter zee K. W. F. M. Doorman, uit Nederland verwacht. De tegenwoordige commandant van de De Ruyter, kapitein ter zee van deSandeLa- coste, wordt marinecommandant. Hij neemt op 27 Oct. het commando over van kapitein ter zee Van de Wetering gen. De Rooy. De „hagespraak" van de N.S.B. De „officieele politiecijfers" In ons verslag van de N.S.B.-meeting heb ben wij vermeld, dat als het „officieele" po litiecijfer van het bezoek aan den land dag werd opgegeven 35 a 40 000 personen. Wij deelden reeds mede, dat de comman dant van de mnrechaussée van een „officie**, cijfer" niets wist en schatten zelf het bezoek op 20 A 25.000 man. Nader vernemen wij dat bij het vertrek "de rijkspolitie een telling heeft gehouden, waar uit bleek, dat er bijna 300 autobussen zijn ge weest en 500 personenauto's, terwijl twee ex tra-treinen elk 800 personen hebben aange bracht. Rekent men het aantal bezoekers, dat per fiets en op andere wijze naar den landdag is gekomen zeer ruim mede, dan zou men volgens deze cijfers van de rijks politie toch hooguit op 15.000 bezoekers komen. GRONDVERZAKKING BIJ VLAKE Tijdens het aanvoeren van zand voor den oprit naar de Westzijde van het kanaal door Zuid-Beveland te V 1 a k e heeft een grond verschuiving plaats gehad. De Zuidzijde van de hoog opgevoerde zandbaan is over een lengte van 75 meter verzakt met als gevolg een opwerken van het veen aan' den voet van den dijk. Met de herstelling van e"~ en ander is reeds een aanvang gemaakt. De Haagsche gemeenteraad Twee principieele kwesties Twee belangrijke principieele kwesties zijn gisteren in de Haagsche gemeenteraad ter sprake gekomen. Daar was in de eerste plaats het voorstel om op de Algemeene Be graafplaats een urnenbewaarplaats aan te leggen voor lijken die verbrand waren. Tegen dit voorstel heeft vooral de heer v. Asch van Wijck bezwaren ingebracht. Door aanneming van het voorstel zou de ge meente een „onwettig insluipsel" erkennen. De regeerinjr heeft Hilversum de aanleg van zoo'n urnenbewaarplaats niet toege staan. Daaraan moeten wij ons houden. Zoo oordeelden niet alleen de antirevolutionai ren, doch ook de Chr.-Historischen en de R.- Katholieken. De meerderheid van de Raad oordeelde echter anders. Nu de Hooge Raad de mogelijkheid van verbranden van lijken niet ontkend heeft in een van zijn arresten, achtte deze raadsmeerderheid het aanleggen van een urnenbewaarplaats volkomen oorloofd en het voorstel werd aangenomen met 25 tegen 16 stemmen (zuiver rechts te gen links). Het tweede belangrijke punt was de inter pellatie van de heeren de Visser en V1 i e ge n over het verbod van opvoering van het tooneelstuk „de Dag dos Oordeels", dat zoo men weet een felle critiek inhoudt over het proces van de Rijksdagbrand en voor de Duitsche overheid van beleedigende aard is, waarom de burgemeester het dan ook verbood. Ditzelfde deden de burgemees ters van andere groote steden in ons land. De heer de Visser vond het verbod niet veel minder dan een wijken voor fascisti sche machten. De heer Vliegen vroeg al leen naar de motieven van het verbod. De burgemeester achtte het stuk een ver regaande beleediging voor een naburige re geering en dus ontoelaatbaar, en heeft daar om zonder eenige wenk van hoogerhand het stuk verboden. Nieuwe rang in het Leger Sergeant (wachtmeester) eerste klasse Naar men het „Nwsbl. v. h. N." van be voegde zijde mededeelt, zal binnenkort aan een lang gekoesterden wensch van de be roeps-onderofficieren worden voldaan door het invoeren van den rang van sergeant (wachtmeester) 1ste klasse, waarvoor een afzonderlijk onderscheiaingsteeken wordt vastgesteld. Voor aanstelling in dezen rang komen alleen in aanmerking beroepssergeanten (wachtmeesters en fouriers) die voldaan hebben aan het examen voor een hoogeren rang en als zoodanig op één der candidaten- lijsten-staan aangeteekend. Tuinders in de Wieringermeer Zooals men zal weten worden kleine g deelten van de Wieringermeerpolder benut voor tuinbouw en wel gedeelten die tegen het „oude land" liggen. Zoo werd verleden jaar door de directie een gedeelte in pacht gegeven aan de gemeente Opperdoes. De re sultaten, die de tuinders in de polder ver kregen waren heel goed. Dit jaar zijn aan de gemeente Twisk drie kavels in pacht gegeven ter gezamenlijke grootte van ruim 30 h.a. Waarschijnlijk zal ook Medemblik een beduidend gedeelte voor tuingrond in pacht krijgen. Dr G. FABJUS De Directeur van het Utrechtsche Stads en Academisch Ziekenhuis de heer dr G. Fabius zal met ingang van November as. deze funclie, welke hij elf jaren heeft ver vuld, neerleggen. Wettelijke regeling van de kindertoeslagen Bij Sociale Zaken in voorbereiding Naar „De Tijd" verneemt, wordt ten dé- partemente van Sociale Zaken groote spoed betracht met de voorbereiding van een wets ontwerp tot invoering van een kindertoeslag regeling; in de Troonrede was dit ontwerp aangekondigd als een wettelijke regeling „tot het rekening houden met gezinslasten bij het arbeidsinkomen". Men stelt zich voor, de uitvoerine der kin dertoeslagregeling in handen te leggen van de bedrijven, zooals dit b.v. ook geschied is met de land- en tuinbouw-ongevallenver- zekering. Voor zoover bepaalde bedrijven niet in staat zijn de uitvoering op zich te nemen, zal het Rijk een orgaan scheppen, dat met de uitvoering wordt belast, een en ander op e-rond van de in de Grondwet (art. 194) reeds geschapen mogelijkheid (welke in de gewij zigde Grondwet nog nader zal worden ge accentueerd), dat namelijk de staat nieuwe publiekrechtelijke organen in het leven kan roepen. Voorloopie wordt alleen een regeling voor bereid ten gunste van de loontrekkenden, aangezien een "dergelijke regeling óók voor de kleine zelfstandigen zeer vele en groote moeilijkheden te overwinnen zou geven en de indiening van bedoeld wetsontwerp daar door ten zeerste zou worden vertraagd. Kolep.toeslag voor werkloozen Een conferentie met den Minister In de vergadering van den Groningschen Gemeenteraad is gister medegedeeld dat a.s Donderdag vertegenwoordigers van een aan tal groote gemeenten een onderhoud met den minister van Sociale Zaken zullen heb ben. De gemeentelijke vertegenwoordigers heb ben besloten den Minister te vragen een ver hooging van 25 pet. op den kolenbijslag voor werkloozen toe te staan en de verstrek king van brandstoffen van half October tot half April te doen loopen. LEGERPAARDEN De Remonte-commissie voor 'den aankoop van benoodigde paarden ten behoeve van leger en marechaussee zal op 9 en 10 Nov. a.s. de Betuwe bezoeken. Gevraagd worden ditmaal 5- tot 8-jarige warmbloedpaarden. NATUURSCHOONWET 1928 Bij beschikking van de Ministers van eco nomische zaken en van financiën is het landgoed .Klein Engelenburg" te B rum- men onder de natuurschoonwet 1928 ge rangschikt». Een gefingeerde roofoverval Die truc ging niet opl Toen Zaterdagavond te Haaksbergen het gezin O. aan den Enschedeschenweg heel genoeglijk zat te keuvelen over ditjes en datjes, gebeurde er plotseling iets won derlijks. De deur werd geopend en een ze kere H. W., bakkersknecht van beroep, kw am op handen en voeten binnenkruipen. Ontsteld vroeg men wat er aan de hand was. W. deelde mede, dat hij het silachtoffer was geworden van een overval, door twee gemaskerde personen op een zijweg van den Enschedesohenvveg op hem gepleegd, waar bij men hem een som gélds afhandig had gemaakt. Bij een onderzoek door de politie is gebleken, dat W. den overval gefingeerd had. Het geld, dat hem zou zijn ontnomen, had hij verstopt. W. is naar het huis van bewaring te Almelo overgebracht. Na een regelmatige start haperde de linkermotor Bemanning vond snelle dood Indrukken op de plaats van het ongeluk Over de ramp met de „Specht" ontvingen wij met de Indische luchtmail nog een uit voerig verhaal van den hoofdredacteur van Aneta, dat hij onmiddellijk na zijn aan komst te Palembang heeft geschreven. Voor het grootste deel zijn de door hem ver melde bijzonderheden reeds bekend, zoodat we volstaan met die oij zon derbeden welke nog niet algemeen bekend mogen worden geacht: De „Specht", viel, aldus de verslaggever, een kwartier gaans buiten het vliegveld van Palembang. Ondanks het feit, dat de militairen dadelijk een pad hadden gekapt, as de toegang verre van «aangenaam. Op den dag van het ongeluk was het weer niet slecht. Er was een regenachtige stem ming.'doch de bui brak eerst na het ongeval los. De opstijging had regelmatig plaaU doch toen het toestel, dat zich in de richting Batavia bewoog, koers wilde nemen naar Singapore, scheen een der motoren te hape ren. Dit gaf een verlies '-an evenwicht, waar door de linkervleugel de boomen raakte. Het toestel viel; draaide geheel in andere rich ting en kwam in het groene veld neer. De motoren van het toestel werden eenige meters weggeslingerd. Gelukkig was er geen brand uitgebroken. De zittingen warm ver bogen. doch de cabine was intact gebleven. Zij die geheel vooraan zaten, zooals de b9 inning. werden gedood. Het verdient vermelding, dat men in Pa lembang snel hulp wist te verleenen. Er waren zeer spoedig vijf of meer doktoren aanwezig. Zoo waren er op het terrein Dr. Hol weg, Dr. Bloemsma, Dr. So silo, Dr. Maarnoen en Dr. J o h an a Niet alleen uit Palembang, doch ooft uit Batavia en Bandoeng kwam hulp op dagen. De K.N.I.L.M. maakte dadelijk een toestel gereed gelukkig dat dit beschik baar was om naar Palembang te vliegen. Er werd snel gevlogen. Precies na ander half uur naderde de K.N.I.L.M.-vogel het steeds grooter wordende Palembang, waar in den laatsten tijd, mede door de economi sche opleving, zooveel veranderingen en verbeteringen zijn aangebracht. Van de lucht uit kon men, dicht bij het vliegveld, het wrak van de „Specht" zien liggen. Daar lag hét toestel, met een sterk gehavenden vleugel, machte loos en men kon, daar het geheele voor stuk was afgerukt, tot in het binnenste van de cabine kijken. Men zag uit de hoogte, dat vooral de voorkant van het toestel zeer had geleden en begreep zon der meer, waardoor juist zij, die voorin zaten, een snellen dood hadden gevon den. De passagiers zijn na het ongeluk door een ontzettende schrik bevangen. Zij bevonden zich nog in de cabine. Er werd geroepen en het scheen alsof allen er heel slecht aan toe waren. Dat kwam, omdat bijna allen aan het hoofd waren gewond en bloedden. Zooals men intusschen weet, is dit. behoudens '-.vee gevallen, niet zoo erg gebleken, als op het eerste gezicht werd vermoed. De Enge'schman Munro hield zich x>ed en probeerde, ondanks een wond aan het hoofd en aan het been voort te strompelen. De hoer G. A. van Steenbergen had een longbloeding. Hij was buiten bewustzijn en is zoo snol mogelijk n.oar het hospita.il gebracht, dat niet ver van het vliegveld is gelegen. Daar is hij, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. De zusters van het ziekenhuis Charitas hebben alles gedaan om het leed der gewonden te verzachten. Freule Smissaert was vrij ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond. Zij was bij machte te spreken en te schrijven, doch de dokter schreef strenge rust voor. De bekende violist Hubermann was zeer geschokt Mej. I b e k e n die hem .-er- gezelde, bletk ook zeer ontdaan, doch niet ernstig geblesseerd. De tweede piloot, de heer Groeneveld is er goed afgekomen, hij heeft echter nog geen raededeelingen kunnen doen. De dok ter was er op tegen, dat reeds aanstonds de commissie hem zou ondervragen, daarom is dit uitgesteld. De tweede piloot heeft zijn be houd te danken aan de omstandigheid, dat hij zich in de cabine bevond, zooaLs dat ge bruikelijk is, bij het vertrek. AANKOMST VAN DE VALK Een onderhoud met Smirnoff Even nadat Smirnoff met de Valk uit Indië op Schiphol was aangekomen, hebben wij een onderhoud met hem gehad over zijn retourvlucht, welke in verband met wi °ng€luk met de »sPecht" vervroegd „Het was een beroerde reis", zoo zeide hij „Pas zoo'n ongeluk, waarbij de besten van je Kameraden omgekomen zijn en met hun post en vracht in je eigen toestel, ja. het was wel deprimeerend. en een zware reis. Maar wat gered kon worden is in orde gebracht. In Bandoeng hoorde ik het nieuws. Eersl was bericht doorgekomen dat de „Specht" normaal gestart was en pas later vernamen wij wat zich had afgespeeld, 's Avonds laat kreeg ik toen opdracht mij gereed te maken om den volgenden morgen met de „Valk" naar Nederland te vertrekken. Dat is ge beurd en in Palembang he>b ik de post en de goederen van de „Specht" overgenomen De passagiers van de ..Specht" kon ik niet meenemen, omdat de dokter van meening was, dat het beter was hen nog een paar dagen in observatie te honden. De post van de „Specht" is op hetzelfde moment hier aangekomen als zonder het ongeluk het geval zou zijn geweest. Nee: een bijzon der vlugge reis is het niet geweest. We) iets vlugger dan gewoon, maar dat mag toch geen naam hebben. 't Is zonde, het waren de beste jongens, die we hadden, 't Is jammer. Daar kom je in Palembang aan en je ziet hel to, stel liggen, de neus en hef voorstuk wat ingedeukt, maar verder oogenschijnlijk niets bijzonders. Waarsehiinliik zal de oorzaak van het on geluk ook wel nooit kunnen worden ont dekt. Maar u zult mij nu wel willen excu- seeren, want verderop zit. mijn vrouw en die wil ik nu wel een beetje gaan plagen." VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen De derde schaakpartij Euwe-Aljechin ïs geëindigd met remise. De Valk heeft nadere bizonderheden' uit Indië meegebracht over het ongeval met de Specht. De kosten voor het levensonderhoud zijfl in September iets gedaald. De Belgische justitie heeft ingegrepen tegen de zedenverwildering in de grens-: streek. Het protest van de bisschop van Berlijn inzake het godsdienstonderwijs op de Duitsche scholen. De toestand in het noorden van China wordt voor de Chineesche legers zeer moeilijk. Parijs en Londen beraden zich over het vrijwilligersvraagstuk. In Asturië gaat voedselgebrek heerschen en^l/etmé paulussen n.y-den haag Vijf uur het uur voor RIJNBENDE'S. Zeer Oude Zeer Goede Prachtige Buitenplaats DUINRELL 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, ingang hek Katwljkseheweg Hoog ste duin van Z.-H» met prachtig uitzicht over de ome en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande ling door duin en bosCh. Mooie waterpartijen. Thee> tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwljksche bus, vertrek staatsspoor Oen Haag stopt bij den ingang „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES «oor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK I VRAAGT TARIEVEN! Schippersknecht in vlammen Gistermiddag was te Schiedam 'de schippersknecht M. v. d. B. in het motor jacht Klaas van Kampen, toebehoonend aai dien heer J. v. Besteren, bestig met het nat zien van de motor, toen door tot oog loc niet opgehelderde oorzaak brand in die ma chinekamer ontstond, waardoor de kleereni van den schippersknecht in brand raakten, De havenmeester, de heer R. Scheppers, zag rook uit het jacht opkomen, snelde toef greep den man kordaat beet en wierp hem over boord. Het bleek, dat v. d. B. eenige brandwonden had gekregen aan de handen en het gelaat, doch er nog al vrij goed was afgekomen. De inmiddels ontboden genees heer Dr Ris achtte evenwel opname in het algemeen ziekerfhuis voor verbinding van de wonden noodzakelijk. Gasfitter gedood Door vrachtauto gegrepen Gistermiddag reed te Amersfoort ce gasfitter O. per rijwiel over de brug aan de Utreclitsohestraat in de richting stad. Toen hem een vrachtauto passeerde, maakte hij zich, volgens getuigenverklaring, zenuw achtig en kwam tegen den wagen aam». Hij viel en kreeg ernstige kwetsuren, ten ge» volge waarvan hij zeer veel bloed verloor, Vermoedelijk was hem een slagader door gesneden onder het rechteroksel. Op advies van Dr Van Hof ten is het slachtoffer per ziekenauto naar het St Elisabethszieken- huis overgebracht, waar hij om vijf uur is overleden. DOOR KOLENDAMP BEDWELMD Drie werklieden waren gistermiddag bezig met het herstellen van een schoorsteen va a de centrale verwarming op een woning aan. de Stadionkade te Amsterdam. Tijdens de werkzaamheden werden zij bevangen door ontsnappende kolendamp. Een der werklieden kon nog de brandweer waarschu wen, die de beide andere mannen nog tijdig van het dak wist te" halen. De geneeskundi ge dienst, die inmiddels ook was ontboden, braoht hen naar hun woningen, waar zij spoedig weer op hun verhaal kwamen. DOODELIJKE VAL Men meldt ons uit 's-G ravendeel: Gishirmiddag was de landbouwerakraecht T. v. Prooyen bezig een wagen te laden met zakken aardappelen. Door tot nu toe onop gehelderde oorzaak kwam hij hierbij te val len, waardoor hij van den wagen tuimelde. Achter hem aan kwam ook een zak aard appelen van den wagen naar beneden. Deze viel op het slachtoffer, met het gevolg, dat zijn borst werd ingedrukt De ijlings ont boden geneesheer kon slechts constateeren, dat de dood onmiddellijk moet zijn inga, tredien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1