aco VERKADE koopman De toestand in de Nederlandsche tuinbouw PERMANENT DUP|EI HnUandseii VRIJDAG 8 OCTOBER 1937 DERDE BLAD PAG. 9 Na zes jaren van moeite nog groote zorg Samenwerking der Westersche Staten is noodig Algemeene vergadering van de Ned, Tuindersbond IN de Dierentuin te Den Haag waren 1 honderden tuinders uit geheel ons land samengekomen ter bijwoning van een alge meene vergadering van de Nederl. Tuinders- bond, om te spreken over de onbevredigen de toestand in de Nederlandsche tuinbouw. Deze vergadering, die oorspronkelijk be- 'doeld was als zijnde alleen voor het district Zuid-Holland, werd op dringend verzoek uit andere provincies een landelijke bijeen komst. De voorzitter, de heer W. J. v. K a m p e n, opende de vergadering met een kort woord ,van welkom tot de aanwezigen en in het bijzonder tot enkele autoriteiten, waarna hij in zijn openingswoord sprak over: De toe stand en de toekomst van de Ne- landsche Tuinbouw en over: Noodzakelijke maatregelen. Reeds zes jaren verkeert de tuinbouw in benarde omstandigheden en is gekomen tot een diepte zooals voor zes jaren ondenkbaar was. Nu de conjunctuur omhoog gaat, is het goed te wijzen op de benauwende toestand, .vooral door exportmoeilijkheden veroorzaakt. De goederenruil met Duitschland liep vast en toen werd het groote surplus naar Enge land gezonden, dat toen ging contingentee ren en dus de export nieuwe moeilijkheden gaf. Het jaar 1937 gaf wel eenige verrui ming, doch spoedig was de handel reeds voorbij. Het tweede en derde kwartaal bracht desillusie en gaf weer donkere scha duwen na weinig licht. De tuinbouw teert op zijn laatste krachten. De sociale nood is in zeer veel gevallen zeer ernstig. Het gaat te ver nu over de lijken der werkers een nieu we maatschappij wordt opgebouwd. De internationale handel moet anders op gebouwd worden. Duitschland heeft noodig wat wij te veel hebben. Dit kan anders. De uitwisseling der goederen moet o;p andere basis geplaatst worden. De verhoogde veilingomzetten duiden nog niet op verbeterde toestanden, zooals het publiek licht geneigd is te denken, 't Is de vraag, wat het overschot is voor het be drijfsleven. De uitgaven zijn ontzettend ge stegen, van 50 tot 80 procent. De tuinbouwsteun helpt niet genoeg. Veler, van de besten onder de besten gaan te gronde. Heel het agrarisch leven staat in wanverhouding tot overige maatschappe lijke groepen. De tuinbouw is Nederlandsch bezit en het doet pijn deze ten onder te zien Luchtig gebak met de allerfijnste chocolade. Licht op het gewicht. De heerlijke smaak is telkens weer een verrassing voor ry ry iedereen! Per I'/j ons Z*£*cx. gaan, waardoor hij een 'prooi der wanhoop fordt. De pers licht niet altijd goed voor. Maar ook de industrie staat veelal niet welgezind tegenover de tuinbouw. Ook de tuinbouw heeft recht op een zeker deel van de clea ring gelden. De toekomst van de tuinbouw is donker. Wij kunnen, omdat ons geld ontbreekt, niet meer op tijd komen op de internationale markt, waardoor andere landen als concur renten optreden. Zoo verdwijnen wc van lieverlede. Daarom is noodig een goede steunregeling en goede verdeeling van de clearinggelden. De Regeering moet dit goed inzien. De verdeeling van de clearing op basisjaar 1934 is onbillijk. Verandering is dringend noodig. Vermindering van do steun kunnen we goed vinden als de clea ring maar verruimd wordt. Om in deze richting te werken is samen werking van belanghebbenden eerste eisch. De toekomst van de tuinbouw hangt niet alleen af van wat men doet, doch van wat ij samen doen. Hierna sprak dr ir M. D. Dijt over: D e aste lasten in den tuinbouw, een der kernvraagstukken, welke de economi sche politiek heeft op te lossen. Spr. toonde aan de hand van grafieken in, hoe de ontwikkeling van het productie stelsel en van de geweldige (productiemoge lijkheden in de laatste eeuw is gepaard ge gaan met een steeds toenemend crcdiet- wezen. De totale interne schulden (en dus ook vorderingen) stegen in percenten van 't nationale vermogen in de laatste halve eeuw van 1S85 tot 1930 van circa 35 tot circa 70. Hierbij werd de economische structuur hoe langer hoe gevoeliger voor de uitslagen der conjunctuur. De meest intensieve be drijven werken met het meeste kapitaal en derhalve meestal met de grootste schulden. In de eerste plaats behoort hiertoe ac tuinbouw. Dat de tuinbouw zeer zwaar getroffen moest worden, heeft de volgende oorzaken: le. bij de bestaande schuldenstructuur moest een laser prijspeil de waarde van het bedrijf beneden het bedrag der schulden brengen; 2e. een lager prijspeil en tevens de gevolgen van het Verdrag van Versailles met zijn onredelijke oorlogsschulden moes ten leiden tot handelsbelemmeringen en dus tot stagneering in de afzet van tuinhouw- exportproducten; 3e. het streven naar lager levensniveau in het binnenland moest leiden tot belemmering van de binnenlandsche af zet; 4e.de beperking van de productie moest leiden tot geringer rentabiliteit; 5e. de clea- ringpolitiek tegenover Duitschland stelde de rente en de oude vorderingen hoven de levende productie en werd voor den tuin- bouwexport een groote belemmering; 6e. da tegenover de buitenlandsche concurrenten nog steeds te hooge valuta is een beletsel voor de gewenschfe prijsstijging. Onder deze omstandigheden daalde de waarde van de meest intensieve bedrijven en dus ook de tuinbouwbedrijven tot ver be neden de schulden, die er op rustten. De al gemeene toestand is nog ondragelijk en het prijspeil zal tot ongeveer dat van 1929 moe ten stijgen voor en aleer er weer van even wicht sprake zal zijn. Bij 112 onderzochte bedrijven blijkt, dat. de totale verkoopwaarde momenteel (1937) gemiddeld ongeveer 58 pet van de bedrijfs schulden uitmaakt, terwijl de verkoopwaar de nog hoog is te noemen in vergelijking tot de bedrijfsuitkomisiten. Ongemerkt moet worden, dat het rente type over het algemeen nogal meevalt, nl. gemiddeld 4% pet bedraagt, doch vanzelf sprekend toch te hoog is. Intusschen worden de toestanden voor de tuinders hoe langer hoe ondragp- lijker. In vele gevallen worden de be drijven verwaarloosd, worden afschrij vingen nagelaten. Maar erger is nog, dat de volkskracht verloren gaat, dat de toe standen aanleiding hebben gegeven tot ondragelijke overheidsinmenging, dat productiebeperking en -vernietiging dwars tegen den zin van onze samen leving ingaan, dat de vrijheid aan alle kanten wordt beperkt en dat vele tuin ders door hun moeilijkheden zoodanig in de handen van de banken zijn ge raakt, dat er bezig is een soort slaven dom te groeien. Gelukt het ons niet door maatregelen, waarbij de overvloed van goederen aanlei ding geeft tot hooger welvaartspeil, een nieuwe vrijheid te scheppen, dan is onder gang niet alleen van den tuinbouw, maar van het geheele land onvermijdelijk. Noodig is daarvoor allereerst een nieuwe geest, die dankbaar de vooruitgang der voortbrenging wil aanvaarden. De oplossing van het vraagstuk der vaste lasten in den tuinbouw ligt in het verwer kelijken van een hooger prijspeil zonder pro ductiebeperking. Spr. verwacht heil van opbouwende maat regelen als: een zoodanige muntpolitiek, dat het prijspeil kan stijgen tot een hoogte, waarbij de schuldenlasten dragelijk worden; zoodanige handels- en clearingverdragen, waarbij onze export kan worden verruimd; verheffing der binnenlandsche koopkracht dooreen bij de prijsstijgingen passende loon- en salarisverhooging en door versnelde uit voering van openbare werken; opheffing van prod uc Lie-be perken de m aa tregelen. Uiteindelijk, doch liefst onmiddellijk, dienen wij echter te komen tot een samen werking van Westersche staten, waarbij door reserveering van de overschotten van agrarische stapel producten het prijspeil ge stabiliseerd wordt, jedere rechtstreeksche productiebeperking wordt afgeschaft en de handel zijn vrijheid .terugkrijgt. Nationale Besturenbond van Zuivelhandelorganisaties De nat. besturenbond van de zuivelhandelor- ganiisaties in Nederland hield te Den Haag een buitengewone algemeene vergadering met het doel. de algemeene aandacht te vestigen op de wanverhouding, welke bij de regeling van de consumptiemelk terzake van de prijsbepa ling is ontstaan en er op te wijzen, dat de melkslijters hun zelfstandig bestaan moeten verdedigen en medewerken om in het melk- bedrijf orde te scheppen. Na een rede van den heer A. R en zen- brink, voorzitter van de consumptiemelk- regeling en van den heer Stam, secretaris van den bond werd een resolutie aangenomen waarin de wenscli uitgesproken wordt, dat bij de komende regelingen, waaraan krachtig wordt gewerkt, inderdaad de vrije organisa- en hare leden een versterkte positie krij- sn 't niet-georganiseerd zjjn niet meer mo gelijk wordt. Het komt den Bond gewenscht voor de komende organisatie uit het bedrijfs- i als éen geheel te beschouwen, zoodat producenten, handelaren en slijters tezamen erleg kunnen plegen. Men zou mitsdien gaarne zien, dat de Minister alsnog uitstel verleende der opheffing voor het half wette lijk gebied, die per 1 December is aangekon digd, en dit in elk geval voor die gebieden waar de organisatie direct bij die van het wet telijk gebied kan aansluiten, zoodat reeds nu bij de stichting der nieuwe organisaties daar- od kan worden gerekend. Iersch invoerrecht op druiven Thans verlaagd tot oud peil Eenigen tijd geleden besloot de regeering der Iersche Vrijstaat om het invoerrecht van druiven gedurende het tijdvak van 1 September—24 October te verhoogen van 1 penny per 1b. op 6 pence. In verband hiermede had de Bond West- land zich toen gericht tot onze regeering met het verzoek pogingen te willen aanwen den dat deze verhooging niet zou worden toegepast. Thans heeft de Bond Westland van het Departement voor Economische Zaken be richt ontvangen, dat onze consul-generaal te Dublin er in geslaagd is te bereiken, dat reeds met ingang van 10 October het in voerrecht weer op 1 penny zal worden te ruggebracht, indien althans de binnenland sche oogst op dat tijdstip in zijn geheel door '2 markt zal zijn opgenomen. De Iersche druivenkweekers zouden van overheidswege aangespoord zijn den verkoop van hun product te bespoedigen, zoodat na 10 October vergunningen afgegeven kunnen worden voor invoer vrij van additioneel recht BINNENLAND BURGEMEESTERS Benoemd is tot burgemeester der gemeen te Heerde: mr J. D. Koster, met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester der gem. Ivortgene. Mond' en klauwzeerlijdster. Een typisch ziektebeeld van. de kwaal die ons land thans teistert. Ontslag hoofd-inspecteur van politie te Schiedam Behandeling voor den Centralen Raad yan Beroep Denigcn tijd geleden werd, nadat hem reeds eerder ziekteverlof was verleend, on gevraagd ontslag gegeven wegens onge schiktheid aan den hoofdinspecteur vaa Politie D. te Schiedam. Het ambtenaren gerecht te Rotterdam bevestigde dit ontslag. Gister werd deze zaak in hooger beroep be handeld voor den Centralen Raad van Be roep te Utreoht. Toen er in Sohiedam een nieuwe commis saris van politie was benoemd, vond deze in het corp6 verschillende toeetainidcn, waar aan hij een eind wenschte te maken. De heer D., een gemoedelijk Limburger, had zich niet voldoende aan de veranderingen aangepast, terwijl bovendien bleek, dat hij enkele wapens had verkocht en een agent van politie in de opbrengst had laten dee- len. Zoo vertelde de directeur van den keu ringsdienst in Schiedam, als getuige ge hoord, dat hij in het bezit was geweest van een revolver, die hij niet wilde behouden. Op aanraden van den vroegeren commissaris van politie had hij het wapen op het politie bureau gelaten. Later had D. het verkocht en aan getuige 10 ter hand gesteld. Dit was het bedrag dat getuige als uiterste prijs had vastgesteld. Wat D. meer had ontvan gen, moest hij maar storten in de spaarpot van, zijn kinderen. De brigaoie-reohercheur H .L. Lugten- burg verklaarde den hoofdinspecteur D. altijd als een flink politieman te hebben beschouwd. Nimmer had hij iets ongunstigs over hem gehoord. De tegenwoordige com missaris van politie, de heer P. C1 a s i e noemde het prestige van dien heer D. slechts zeer gering. Voor dien ontslagen hoofddimspecteur pleitte Mr F. A. Kokosky. Deze achtte het on juist, dat de rapporten, die op deze zaak be trekking hadden, waren samengesteld door instanties, die met het ontslag te maken hebben. Beter ware het geweest als de rijks politie met het onderzoek belast was gewor- cten. De heele opzet was, dat men den heer D. kwijt wilde zijn. Laat men allerlei onbe duidende zaken buiten beschouwing, dan komt het heele geval hierop meer, dat een paar maal wapens zijn verkocht, die op het politiebureau bewaard werdien. Er bestond te dien aanzien echter een sinds jaren inge roeste gewoonte. Men nam het hiermee niet zoo nauw en in andere plaatsen gebeurde 7/l)ie een diepe, gezonde slaap- naar waarde weet te schatten, mag\ niet lichtvaardig heenstappen over, het feit. dat de prikkelende wer king der coffeïne op hart en zenu wen ruim 24 uur kan duren. Koffie Hag is gegarandeerd coffe inevrij, dus goed voor een gezonde} verkwikkende nachtrust.Bovendiert worden door het vermaarde Hag- procédé de krachtige smaak en het kostelijke aroma van de fijnste hoog) landkoffie voor 100%gewaarborgd1} ■Wetenschappelijke fit. verstrekt gratis de N. V. Koffie Hag Mij., Amsterdam, Postbox 889L vroeger hetzelfde. Deze kleMgheden had den dan ook niet de aanleiding mogen zijn voor het ontslag van iemand, die gedurende 27 jaren als politieman een onberispelijke loopbaan aohter zich heeft. Pleiter kwam tot de conclusie, dat het den tegenwoordigen commissaris heeft ontbro ken aan tact om de misstanden langzamer hand op te ruimen en vroeg vernietiging van de uitspraak van het Ambtenarenge recht te Rotterdam. De burgemeester van Schiedam, Mr F. J. v. H a a r e n, wees erop, dat irna de benoeming van den nieuwen commissaris daaelijk krachtig was ingegrepen. Een re chercheur moest worden ontslagen, terwijl twee anderen in rang moesten worden terug ezet. Deze dri,e mannen waren allen van de afdeeling van den heer D. Met nadruk was gezegd, dat alles wat zich voor de be noeming van den nieuwen commissaris had afgespeeld, zou blijven rusten. Later bleek echter, dat D. aan een agent had voorgesteld om. wapens, waarop zij, die ze bij de politie deponeerden, geen prijs meer stelden, te ver- koopen en bet bedrag, dat meer ontvangen werd dan de eigenaars er voor hoopten te krijsen, te die el cn. Naar aanleiding daarvan werd een nader onderzoek ingesteld, met het resultaat, dat verschillende dingen met betrekking tot den verkoop van wapens aan het licht kwamen, die ten slotte aanleiding waren om den burgemeester de overtuiging te schenken, dat D. niet langer kon worden gehandhaafd. Mr K o k o s k y wees er in zijn pleidooi op, dat het toch niet zoo is, dat de inspecteur een soort handeltje dreef piet d© in depot gegeven wapens. Verder worden er dam- allerlei zaken bij gehaald, die alleen maar ontstemming tegen D. kunnen wekken. PI. is van meening, dat niet van D. gezegd kan worden, dat hij op een onderzoek, zoo als in deze zaak is ingesteld, had moeten worden ontslagen. Mr v, H a a r e n, burgemeester van Schip dam,, kwam nogmaals op tegen de opmer king van Mr Kokosk y, met betreking tot de partijdigheid van hen, die de stukken hadden opgemaakt. Er was inderdaad een andere' manlier mogelijk geweest, maar dan was een strafrechterlijke vervolging niet uitgebleven. Men heeft getracht voor D. de zaak zoo gunstig mogelijk te maken. Het ging er niet in de eerste plaats om, dat er wel eens wapens verkocht waren, maar wel gaat het erom. dat een inspecteur met een mindere het bedrag deelde, dat boven den bedongen prijs ontvamigen werd. Op die wij ze verliest een inspecteur zijn prestige, eens en voor altijd. De oud-hoofdinspecteur D. verklaarde over enkele dingen nog wel wat te kunnen zeg gen, maar hij wilde liever zwijgen, daar hij anciers andere menschen erbij zou moeten betrekken, die waarschijnlijk in moeilijkhe den zouden geraken. De voorzitter bepaalde de uitspraak op 21 October a.s. Officieele berichten Aan dr N. Japikse te Den Haag, lg eervo' slas? verleend als directeur van het bureau 's Rijks geschiedk. publicatiën. DEPARTEMENT VAN ECON. ZAKEN STAATSVISSCHERSHAVENBEDRIJF Aan den halchef bij het Staatsvisschershaven- bedrijf J. D Heljkoop te IJmuiden, is eervol ontslag verleend. ZATERDAG 9 OCTOBER HILVERSUM I 1875 M. KRO-Uitzending* 8.009.15 en 10.00 Giamefoonmuziek* 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berich ten. 12.15 KRO-orkest. (Om 1.00 Gramo- foonmuziek). 2.00 Jeugdhalfuur. 2.30 Gra- mofoonmuziek. 3.00 Kinderuur. 4.05 De KRO-Melodisten, solist en gramofoonmu- ziek. 5.30 Esper autocursus. 5.45 Gramo foonmuziek. 6.20 Journalistiek weekover zicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berich ten. 7.15 Katholieke RVU. 7.35 Actueelei aetherflitsen. 7.55 Esperantopraatja er* gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP* Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 KRO-orkest, de KRO-Boys, de 4 Goossensens, solisten en gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP, 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM H 301 M. VARA-Uitzendlng, 10.00—10.20 v.m. 7.30—8.00 VPRO. 8.00. Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding, 10.20 Orgelspel, declamatie en VARA- Maandrevue (gr.pl.). 12.001.45 Gramo foonmuziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 H, Normans Celeste-Kwintet. 3.15 Damcur- sus. 3.30 Residentie-orkest. 4.30 „100 jaan wetenschappelijk socialisme", causerie, 4.45 Gramofoonmuziek. 4.50 Vervolg con cert. 5.35 Gramofoonmuziek. 5.40 Lite raire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Gro- ningsche uitzending. 7.00 „Filmland". 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS- Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA- Varia. 8.15 Bonte avond. 9.30 Toespraak, 9.40 Gramofoonmuziek. 9.45 Radiotooneel, 10.00 Berichten ANP. 10.05 Vervolg bonte avond. 11.15 Berichten. 11.2012.00 Gra mofoonmuziek. ONDERSCHEIDING 1 (gem. Renkum), PHILIPS RADIO.. EN OP CONDITIE Bel ons op, schrijf een kaartje of kom persoonlijk, 'Alle Inlicht. Bij: RADIO BAKKER Kaasmarkt 8, TeL 5.5.0.8.8, Rotterdam OROITWICH 1500 M. 2.20 Gramofoon. 3.50 Orgel. 4.20 Orkest. 6.50 Orkest en soliste. 8.20 Variété. 9.40 Amerikaansch nieuws, 9.55 Orkest. 10.35 Orkest. RADIO PARIJS 1648 M. 2.50 Zang. 3.0a Gra mofoon. 3.35 Zang. 4.20 Zang. 5.20 Con cert 7.30 Gramofoon. 7.35 Zang. 8.0$ Vocale duetten. 8.50 Symphonieconcert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 2.20 Solis tenconcert. 4.20 Orkest. 5.50 Kamermuziek. 6.35 Salonorkest. 7.05 Accordeon-muziek. 7.20 Zang. 8.20 Cabaret. 9.20 Kleinorkest 484 M.: 1.50 Gramofoon. 3.20 Viool. 3.35 Gramofoon. 4.35 Salonorkest en Accor- deonmuziek. 5.35 Orkest. 6.35 Blaasensem ble. 7.35 Gramofoon. 10.30 Gramofoon. -nadtclen tnlvxuklkcdmS branden buitengewoon zuinït» (8 7 °/o nuttige warmte). Sierlijke modellen in prijzen van IL 63.75 af. N V HAARDENFABRIEK „DE SCHELDE 1 .h GEERS 8. ZOON-BERGEN OP ZOOM /"lA.I'O, S>>, iry, ,TW «J7, iT), Door K. NOR E L (46 Bewogen ziet Anna naar het schrale mannetje. De dank baarheid trilt in zijn stem en straalt uit zijn oogen. „En hoe was het in stoffelijk opzicht?" informeert Buiskes i yerder. „Och", zegt Derksz.. „ons brood is zeker geweest en ons water gewis. We hebben ondervonden dat God de zijnen nooit verlaat". Brood en water heeft hij gehad: maar verder? Anna let op zijn versleten buis, op de oude, veel gelapte schoenen. „Breed i had je het daar toch zeker niet?" vraagt ze. „Breed? och nee", er is een milde glimlach op het tanige gelaat „maar ik heb met den Psalmdichter mogen-zeggen: Uw Woord is mij beter dan duizenden van goud of zilver. En van dat Woord van God mochten wij daar in Embden j dagelijks genieten". 1 Anna knippert met de oogen. Hij zegt het allemaal zoo eenvoudig en oprecht; er is geen |weem van geestelijke Hoovaardij in zijn woorden. Zij, de rijke reedersvrouw, is bijna jaloersch op dit arme klerkje, dat zoo rijk is in zijn God. I Ook Buiskes slikt wat weg. „Je bent nu toch wel blij, dat je weer terug bent", meent hij. Jan Derksz aarzelt even. „Wat zal ik daarvan zeggen, baas", vangt hij aan om dan weer te zwijgen. Op het verwonderd-vragend kijken van de anderen gaat hij door: „Natuurlijk, ik ben blij, dat ik weer in Enkhuizen ben. Er is een rilling langs mijn rug gegaan van vreugde, toen ik uit zee de Zuidertoren zag. Ik kan met de Joodsche ballingen in Babel zeggen: „Eer vergete mijn rechterhand zichzelve, dan dat ik u vergete, o, Jeruzalem". Het is heerlijk dat ik nu mijn stad en al mijn oude vrienden mag terugzien. Maar weer aarzelt Jan Derksz u hebt ons gevraagd om terug te keeren, en u hebt mee de hand in de dingen die tegenwoordig hier gebeuren. Daarom durf ik het eigenlijk niet zoo goed zeggen Buiskes knikt aanmoedigend. „Zeg gerust wat je op je hart hebt. Jan Derksz." „De dingen, die hier gister gebeurd zijn, daar ben ik eigenlijk van geschrokken", voltooit de klerk. „Ik veroordeel die even hard, als jij", valt Buiskes hem bij. „Wat gister gebeurd is is aartsdom geweest". „Domja dom ook", meent Jan Derksz. „ivlaar dat bedoelde ik toch eigenlijk niet. Ik bedoel: het is ook zondig geweest, en het zou even zondig zijn geweest als er minder woest en ruw was huis gehouden. Want het was opstand tegen de overheid, en de Schrift zegt, dat alle ziel onderdanig moet zijn aan de machten over haar gesteld. Want, staat er, alle macht is uit God. en de machten die er zijn die zijn van God verordineerd, alzoo dat wie zich tegen de macht stelt de ordeningen Gods wederstaat. Als dat in de Schrift staat, zóó nadrukkelijk, dan mogen wij ons toch niet tegen de overheden stellen en hun ongehoorzaam zijn". Het is stil in de kamer na deze woorden. Men hoort de vlammen in de haard zacht flakkeren; soms knapt een houtblok. Buiskes heeft over deze kant van het vraagstuk nog weinfg nagedacht. Wel is hij juist gisteren geschokt geworden in zijn vertrouwen, dat de omwenteling zich. indien al niet zonder bloedvergieten, dan toch zonder uitspattingen van de zijde der Prinsgezinden zou voltrekken. Een omwenteling die zoo'n vaderlandslievend doel en zulk een diep-gods- dienstige inslag had, moest gedragen worden door het beste deel van het volk en zou dan ook uitmunten door ernst en waardigheid. En nu gisteren? Enkhuizen heeft een verlate beeldenstorm beleefd: er heeft een furie geheerscht even erg als de Spaansche in Antwerpen. De heffe van het volk heeft zijn hartstochten bot gevierd, en het rustige deel der burgerij, roomschen en onroomschen beide, hebben een afschuw gekregen van dit bedrijf. Buiskes moet vreezen, dat de eenmaal losgelaten krachten niet weer beteugeld kunnen worden. Maar dat de omwenteling, dat déze omwenteling zonde zou kunnen zijn, zonde voor God. het is volkomen nieuw voor hem. „De Prins is toch de leider van deze beweging", zegt hij. „En dominee Jan Arentsz reist stad en land af om de Hollanders over te halen om tegen Alva op te staan. En hoe juichen onze beide vroegere predikanten, Kooltuyn en Andries Dirksz, twee vrome mannen, het niet toe, dat Enkhuizen zal overgaan. Dat zouden zij toch niet doen als wij er verkeerd aan deden om van Alva vrij te komen". „Dat is allemaal waar", erkent Jan Derksz. „Ik zal ook heusch niet zeggen dat die groote en wijze heeren het mis hebben, en dat ik het rechte inzicht heb in deze dingen. Maar het staat toch maar in de Romeinerbrief, en heel duidelijk ook. Ik kan er niet uitkomen"» Buiskes haalt de schouders op. „Laten de predikanten he£ dan maar uitpluizen", meent hij. „Het is hun vak; elk zijn werk". Anna valt Jan Derksz echter bij: „De Schrift zegt het duidelijk, en dan mogen wij de verantwoordelijkheid maar niet op de predikanten schuiven. We zijn niet meer roomsch! Ik heb gister ook sterk gevoeld, dat er een vloek rust op verachting en weerstreving van de wettige overheid". Buisker staart, zijn hoofd in zijn handen, in het vuur* „Och zegt hij triest. „Ik geloof dat we ons over deze dingen niet zoo druk hoeven te maken. Het komt er tóch niet toe. Gister hebben die heethoofden alles bedorven. Ik heb jullie voor niets uit ^Embden teruggehaald. Jan Derksz". „Kom, kom", wil de klerk opfleuren. „Niet zoo droevig. God zal uitkomst schenken op zijn tijd. als wij maar op Hem wachten". Nu moeten Buiskes en zijn vrouw toch glimlachen: Die uitkomst zal dan toch bestaan in een geslaagde opstand, Jan Derksz Verlegen schudt de klerk het hoofd. „Ik zei immers al da ik er niet uitkomen kon". Anna stapt op een ander onderwerp over: „Vertel ons nu ™aar ,Eena °v« Embden, Jan, over Andries Dirksz en Cornelis Kooltuyn en over al de andere vrienden". De oude is blij het probleem van zich te kunnen snuiven en gaat vertellen over de jaren van zijn ballingschap. Opgewekt doet Rietlus aan Buiskes rapport van het onder houd, dat hij met de burgemeesters heeft gehad. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9