ZséJSMS3 NATIONALE INDUSTRIE E.M.I. - UTRECHT (EMU Fabriek va n: Ventilatoren VRIJDAG 8 OCTOBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 GROOTSTE KEUS; NIEUWSTE Ük-. CREATIES, fl£rrUi? Geeft de mode inister van 1 Jefensie ;e Maastricht Gisteren bracht minister J. J. C. v. D ij k, 1 vergezeld van zijn adjudant, den kapitein van den generalen staf K. van R ij n een bezoek aan het garnizoen Maastricht. I De minister vertrok wederom te pl.m. {17.30 per auto. I Naar wij vernemen had ook minister H. Co lijn het voornemen minister van Dijk te vergezellen, dooh de Minister-President Werd op het laatste oogenblik -erhinrderd aan dit voornemen gevolg te geven. Veiligheidsweek der K.N.A.G. j De Veiligheidsweek voor automobielen, Iwelke telkenjare door de K.N.A.C wordt ge- [organiseerd, zal dit jaar georganiseerd wor den in de week van 22 t.m. 27 Nov. a.s. Een der hoogtepunten van deze week zal 'orden gevormd door de zg. wegverkeers- lag, waaraan reeds tal van vooraanstaande ereonen op verkeersgebied hun medewer ing hebben toegezegd. Als datum voor deze derde K.N.A.C. weg- Verkeersdag, welke in Den Haag wordt ge houden, ia (Vrijdag 26 Nov. a.s. gekozen* VOLKSINVLOED IN VERLEDEN EN HEDEN Van de unificatie der gemeene belangen bomt men zal het begrijpen weinig meer terecht, als de idee van den bondsstaat practisch vrijwel wordt losgelaten en de sta tenbond meer het karakter der republiek weergeeft: Daarin regeeren de Staten-Gene- raal, in welke Staten de afgevaardigden der provinciën echter vóór alles aan eigen belan gen denken, en waar Holland al spoedig den gang der zaken vrijwel beheersoht. Eén stem maakt gemeene besluiten onmogelijk. Deze zeer opzettelijk, zij het met goede bedoelin gen, in het leven geroepen toestand was eei bron van twisting en tweedracht en tot schade „het gemeene Landtswelvaren", waarvan gesproken werd in het openingsgebed voor de vergaderingen der Staten-Generaal. De veiligheid van Holland, het hart der Unie, ging boven alles en deze provincie wenschte niet gelijkgesteld te zijn met gewesten, die voor een erooter of kleiner deel in 's vijands handen waren of minder tot de algemeene inkomsten konden bijdragen. Practisch haji niet de Riaad van State heit te zeggen, maar de Staten-Generaal en daar- oefende Holland een groot overwicht, Holland zorgde ook veelal voor de te" handelen voorstellen. Men meene echter niet, dat die daarom altijd even vlot tot stand kwamen. Dat lukte reeds niet in de Staten van Holland zelf. We herinneren ons allen wel eens een klacht gelezen te hebben over de te stroeve werkwijze van ons tegenwoordig parlement. Daarin is de laatste jaren stellig veel verbe terd. Maar met die Staten van Holland uit het laatst der 16e eeuw was het hog veel erger. Daarin zaten zeer lastige heeren. De leden werden namelijk meer en meer manda tarissen van zich souver ein gevoelende stads besturen. Daarmee was het met de soeverei niteit der Staten als zoodanig gedaan. Ook de lagere colleges, de vroedschappen, slaagden er in, zich in belangrijke mate on afhankelijk te maken van de burgerij. Het raadplegen van de gilden werd ten slotte zelfs verboden. Van volksinvloed kon met eenig recht niet meer gesproken worden. Het was allerwege: iedereen zooveel mogelijk voor zich zelf en voorts valt slechts te volgen de gene, die zich als domineerende figuur weet te handhaven en te doen eerbiedigen. De oligarchie, de regeering door weinigen, was algemeen overheersohend. Het volk werd overal buitengehouden. Vandaar dat het, in dien het een bestaanden toestand moe was, in opstand kwam tegen de regenten. Deze terzijdestelling van volksrechten werd immer verdedigd met een beroep op het belang des lands, dat meebracht alle onbe trouwbare elementen, die een gevaar voor derland en religie konden worden, te weren. Rechteloosheid dus met beroep op de vrij heid. Het volk dat het mee-regeeren ook weinig begeerde, schikte zich in deze positie, totdat soms de spanningen te groot werden. Regeeren zag het meer als last- dan als eere- post Deze toestand, waarin een sterk centraal gezag in den lande ontbrak en de invloed des volks uitermate minimaal mocht heeten, heeft eigenlijk geduurd tot aan de 19e eeuw. Met de Fransche revolutie werd het anders, wat niet zeggen wil: beter. Het ging in zekeren 'n van het eene uiterste naar het andere. Eerst in den loop der 19e eeuw ont wikkelde zich de toestand, dat naast een centraal gezag van be teekenis, werd gevestigd een redelijke zelfstan digheid der lagere bestuursorganen in den vorm van autonomie en zelfbestuur en ook geleidelijk baan werd gemaakt voor het doen doorwerken van den rechtmatigen volksinvloed. De aristo cratische bestuursvorm moest, na ver warring en een zekeren vorm van dic tatuur, plaats maken voor een meer democratisch bewind. Aan de tot standkoming daarvan heeft de anti- rev. partij steeds het hare bijgedragen. In den strijd voor gezonden volksin vloed deed zij voor niemand onder. Het constitutioneel-parlementaire stelsel bracht Kroon, Regeering en volk te samen in den vorm dien we allen kennen. Dit stelsel heeft zijn up en downs gehad. De juiste gren- voor elk der samenwerkende deelen werden wel eens uit het oog verloren, mede onder den invloed der leer, waarin een val- sche volkssouvereiniteit, die het parlement tot regeering en de ministers tot uitvoerders in den in het parlement saamgetrokken wil is volks wil maken, gepredikt werd. Gelukkig is het kwaad bijtijds onderkend en ten slotte teruggedrongen. De goede weg is teruggevonden. We zijn daarbij ons zelf gebleven en werden bewaard voor den omslag naar een dictatuur, die in verschillende andere landen een eind heeft gemaakt aan alle gezonden en rechtmatig en volksinvloed. Handelsovereenkomst met Joego-Slavië Naar wij vernemen is de tusschen N e- derland en Joegoslavië bestaande handelsovereenkomst voorloopig tot 31 De cember a.s. verlengd, terwijl het zeer waar schijnlijk moet worden geacht, dat de over- eenkomst voor een langoren duur zal wor den verlengd. De divisie mijnenvegers De divisie mijnenvegei s, op weg naar Nederl.-Indië, onder bevel van den luite nant ter zee le klasse Jhr. J. W. F. de Jong van Beek en Donk, is op 6 dezer te Ad e n aangekomeo. VOOR NEDERLAND EN NEDERLANDSCH-INDIE Nederlandsche vliegtuigen zijn beter dan Buitenlandsche vliegtuigen KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN ZIJN NEDERL FABRIKAAT N.V. KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN WAALHAVEN ROTTERDAM Kleine Elecfromoloren Willem Smit Co's Transformatorenfabriek N.V. Nijmegen DiNAMODRAAD TRANSFORMATOREN voor elk varmogen en elke spanning. LASCHTRANSFORMATOREN LASCHAUTOMATEN LASCHELECTRODEN ELECTRISCHE OVENS voor warmte-behandating en smelten. Goed In het orgaan van de Chr. Marine Ver. eeniging (C.M.V.) lezen we het verblijdende nieuws, dat de Vereeniging van Christelijk Marine Personeel (V.GM.P.) en de Chris telijke Marine Vereeniging (C.M.V.) elkaar weer hehhen gevonden. In een broederlijke samenspreking werden belangrijke besluiten genomen, welke naar wij hopen ten zegen voor de beide vereenigingen zullen zijn. De hoofdbesturen, dankbaar en verheugd, ver plichtten zich op de tot stand gekomen verbroedering geen enkel commentaar te leveren, doch te volstaan met de publicatie van korte notulen van de gemeenschappe lijke vergadering, waarin de samenwerking bezegeld werd, De leden der V.C.M.P. zullen opnieuw, doch tegen gereduceerde con tributie, toetreden als lid tot de GM.V Minstens één keer per kwartaal zullen de hoofdbesturen samen vergaderen. Een z.g. contact-commissie is benoemd welke tus- schentijds de zich voordoende gemeen schappelijke zaken zal bespreken en zor mogelijk zal regelen. In bedoelde commissie hamen zittiug: voor de V.GM.P.schipper ROFFELR1JMEN IN NAAM VAN ORANJE In vaam van Oranje viert Neerland Zoonoodig het heele jaar feest. Een kermis in naam van Oranje Is vaak aan de orde geweest. Daar drinkt men in naam van Or an,4 Het geld van de middenstand op, En slaat er in naam van Oranje Malkander een gat in de kop. Zoo is er in naam van Oranje De tweede October gefeest In Dnssen, een dorp in N oord-BrabantÈ Zoo fijn als 't nog nooit is geweest. Daar is een „Oranje-commissie" Die dacht zoo: het ligt in de lijn Te vieren, in naam van Oranje, Een daverend wieler-festijn. Een strop kon dat waarlijk niet wordent En schoot er wat over, allee, Dat was dan in naam van Oranje Voor 't werkloozensteuncomité. Vanzelf was er ook oppositie. De wijze commissie wist raad: Men spande in naam van Oranje Een doek voor hun neus langs de straat Zoo stortten de tweede October (Geen vlag onderstreepte het feit!) Veel Belgen, in naam van Oranje, En Hollanders zich in de strijd. Zij reden de Ronde van Dussen" Met vallen en jpstaan, met bloed En builen, in naam van Oranje. Eén brak zelfs een been in ïn spoed. Het was, naar men meldt, een ravage Van modderig, bloederig wee. De winst was in naam van Oranjes Geen cènt voor het steuncomité! Zóó wordt er gesold met Oranje. Mijdunkt dat het tijd is, hoog tijd Dat eindlijk ons Christelijk volksdeel Zijn kracht aan 't Oranjefeest wijdt. (Nadruk verboden.) LEO LENS. G. Weeda en majoor-machinist A. van Klaveren; voor de GM.V.: de hr. E» nos en sergeant schrijver R. Meinema. Besloten werd tot gemeenschappelijke, auwe samenwerking met het bestuur van het Christelijk Tehuis voor militairen ten einde voor het Marinepersoneel de aan trekkelijkheid van het tehuis roo hoog mogelijk op te voeren. Ieder die het wel meent met hei geestelijk welzijn van het marinepersoneel zal deze herstelde samenwerking hartelijk toejuichen en het pogen dezer organisaties met meeï liefde steunen. Een typische opname m de bergen van het front in Asturie (Noord-Spanje), op den voorgrond een voorpost der nationale troepen op een bergtop, welke op de regeeringstroepen werd veroverd; op den achtergrond arazen vredig de schapen der bergbewoners. De „lichte sigaar De Duitsche staatssecretaris voor de luchtvaart generaal Milch, die in Parijs vertoeft voor het voeren van besprekingen met den Franschen minister voor luchtvaart, legt een krans op het graf van den onbekenden i Pi eaerianascne ourgemeesiers, aie inans in ranjs ver olijven, neooen ook een Krans geiega op net graj van aen hnbekenden soldaat. Na de kranslegging, links Dr. de Vlugt, rechts mr. Droogleever Fortuyn. Een overzicht van den stand der werkzaamheden te Schiedam aan de nieuwe brug in het verlengde van de Oranjestraat over de Nieuwe Haven en van de verbreeding vam den weg langs het water. j t

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5