Jliruwr ^Viïtód)t (üimrnnl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Het ongeluk met de „Specht" abonnementsprijs: Pet kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/* et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar No. 6210 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 8 OCTOBER 1937 18e Jaargang HMiettentuprfctn: Van 1 tot 5 regels 7TÏ f M77» Oké regel meer022'It ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Bke regel meer0-^5 Vóór Tiet bevragen aan 't bureau wordt berekend°-10 DE „GEVANGENE" LOSGELATEN! Rondom persoon en arbeid van den minis ter-president heeft men in de loop der jaren heel wat verdichtselen gesponnen, die blijk geven aan een rijke fantasie, soms ook aan een boosaardig gemoed, te zijn ontsproten. Colijn de aanpasser was de man, die alle gevoed voor redelijkheid had verloren en de aanpassing beoefende om haarzelfs wil. Colijn de meedoogenlooze was de wreed aard, wiens grootste vreugde (voortdurende aantasting (verlaging van heft levenspeil. Colijn de militarist, dat is de betiteling waarmee de heer Hilbrandit Dosohma men zij wat voorzichtig met dit soort vredelieven de lieden nog onlangs in een brochure den minister-president aanduidde. Colijn de gevangene van Goseling dat is de sage, die tijdens en na de laatste kabi netsformatie werd verteld en in bladen uiteenloopende richting, waaronder zeer def tige, met veel verve werd uitgemaald. Want dit was toch wel duidelijk: de for mateur had het smadelijk afgelegd: de leider werd zelf geleid. Het schijnt echter, dat deze voorstelling van zaker bij het snelle tempo, leven, niet houdbaar is. „De Bode", orgaan van de Bond van Ne derlands che onderwijzers, onthaalt ons al- r thans op een corrigendum, dat de vinding Colijn als gevangene van Goseling voor goed te niet doet. Men oordeele: „De Katholieke bladen had den hoog van de toren geblazen, de namen de katholieke ministers zeiden ook óns Maarde geschiedenis herhaalde zich voor de zooveelste maal: de katholieke poli tici boden hun trouwe volgelingen wederom steen en voor brood en het triumviraat Colijn- de Wilde-Vam Dijk blijft de richting r*l Nederlands-che staatsbeleid bepalen". Men weet het dus nu: de gevangene «Goseling trekt aan de touwtjes en beheerscht ;rmet een tweetal politieke handlang «(situatie volkomen. Thans lijkt ons het vinden van de onrtibre- h<%ende schakel niet moeilijk: de pseudo-ge- vangenschao in de macht van Goseling was een handige zet, door Colijn vindingrijk he rdacht, waarbij hiij echter reeds aanstonds jgeen andere bedoeling had dan om met zijn mti-revolutionair driemanschap te trium- feeren. [Waarom niet? Dat deze fantasie fantastischer zou zijn dan andere, kan men toch bezwaarlijk be- i" werenl :OI SOBERHEID GEBODEN Op verschillend gebied toont onze tijd een Overdadigheid, die met zorg vervult. Feiten en handelingen, die op zichzelf niet ktte misprijzen zijn, waarvan men veeleer tot DSop zekere hoogte de waarde kan erkennen, ijworden herhaald en opgeschroefd tot een e,7graad, die niet verantwoord is. 4 Voor het vieren van een belangrijk juibi- r-:(lsum is zeker plaats; maar wanneer deze pwiering wordt tot een herdenikingsmanie, zoo adat sommigen er iedere vijf jaar een nieuw 'Ijnjj lib ileum uit slaan, is de gepaste soberheid wel ©enigermate overschreden. Weet men soms bij deze feestelijke ieJegenheden geen maaJ te houden bij het tsen van de verdiensten van den jubila- die zonder voorbehoud een uitnemend •nsoh en burger pleegt te zijn, niet anders lat het dikwijls in dagen van leed, met bij een begrafenis. De rij van lofredenaars aan de open groeve soms schier eindeloos, en wie het betrek- :elijke van alle aardsche roem en verdienste leeren verstaan, verlaat soms met een bezwaard hart de doodenakker. Als reactie tegen deze bedenkelijke prac- tijk is stellig aan te merken een eenvoudig verzoek, dat dezer dagen de aankondiging 1 Van het overlijden van een achtenswaardig ^vrijzinnige besloot: geen bloemen, geen toe- v 'spraken. Al is het niet onze bedoeling thans dit Uiterste als algemeene regel aan te be velen wanneer tusschen beide een keuze w (moet worden gedaan, kiezen wij onvoorwaar delijk voor het laatste. In elk geval zou er veel gewonnen zijn, r Wanneer men ook in onze kring leerde op dit eebied wat meer soberheid te betrachten. 111 Ten overstaan van den dood past ingeto- genheid en matigheid, dient alle overdaad n «n opvijzeling verre te blijven. j_ Wie dat erkent, zal tevens van oordeel zijn, cat er in dit opzicht wel iets te herzien is. I GEEN ONGERUSTHEID BIJ DE K.L.M. Piloten over brandgevaar der lading Gisteravond zijn, naar mr. E. Vogel juridisch adviseur van de Ned. Ver. va Verkeersvliegers ons mededeelde, de piloten der K.LM. in de gewone periodieke verga dering te Amsterdam bijeengekomen. Op deze vergadering, die dus niet was uit. geschreven, naar aanleiding van de ramp met de „Specht", zijn o.a. ter sprake geko men de veiligheidsmaatregelen, die door de directie der K.L.M. op haar Europeesche en Indische lijnen zijn genomen speciaal wat betreft het vervoer van zeer brandbare voorwerpen, zooals b.v. films waarover on langs ©enige publicaties in de (roode) pers zijn verschenen. De vergadering was unaniem van mee ning, dat de maatregelen door de K.LM. genomen, volstrekt doeltreffend zijn en be antwoorden aan de eischen, die de beman ning der vliegtuigen van haar zijde kunnen stellen. Van eenige ongerustheid onder de piloten over het onderhavig onderwerp, zooals mo gelijk uit bedoelde publicaties zou kunnen worden opgemaakt, is geen sprake. De heer J. J. van Balkom, voorzitter der vereeniging, bevestigde deze verklaring volkomen. De oorlogstaak van het Roode Kruis De jaarlijks door het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te houden grootc oefening zal plaats hebben op October a-s. De algemeene leiding is o, dragen aan den legercommissaris, kolonel b/d. W. J. Lucardie. Dit jaar zal een deed van de oorlogstaak van het Roode Kruis als grondslag van oefening worden genomen.. Daarvoor dient de volgende onderstelling: Blauwe en roode troepen zijn in een hevig gevecht gewikkeld ten Oosten van Breda. Op den 16den October zijn tusschen 8 11 uur aan de afdeeling „vervoer" van het afvoerstation Etten-Leur van een der hoofd- verbandpla&tsen 50 gewonden aangekomen, die door de zorg van het Ned. Roode Kruis per trein en auto/vaartuig moeten worden vervoerd naar de evacuatieplaats Zeeland (Goes) en naar de aivoerhaven, Bergen op Zoom. Het station Goes wordt gedeeltelijk inge richt als uitladingsstation. Vandaar worden de gewonden getransporteerd (gedragen) naar de hulpziekeninrichting en daar op genomen. Deze hulpziekeninrichting is gevestigd in het Weeshuis te Goes, dat in werkelijkheid ook als zoodanig dienst zal moeten doen. Het ligt in de bedoeling na afloop der oefening 'n défilé te houden. Na afloop daar van worden de transportcolonisten en he'p- sters vereenigd aan een gezamenlijken maal tijd. Schippersraad Afscheid Excellentie Schokking (V I Gistermiddag vergaderde in het gebouw n. der Ned. Herv. Synode, Javastraat 100 te Den Haag, de Hervormde Schippersraad. Op zeer hartelijke wijze werd afscheid ge nomen van den wegens hoogen leeftijd scheidenden \oorzitter excellentie mr. J. Schokking, lid van den Raad van State. Staatsraad Schokking werd daarbij o.a toegesproken door den secretaris van den Schippersraad, den heer J. de Jong. direc teur van het Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart. r Vervolgens vond de installatie plaats van den nieuwen voorzitter, prof. dr. M. J. A. de .Vrij er, hoogleeraar te Utrecht Het Statenlid G. Baas Kzn. De heer G. Baas K.zn. te Amsterdam, lid van de Tweede Kamer, wethouder van Amsterdam en lid van de Provinciale Sta ten van Noord-Holland, heeft voor laatst genoemd college waarin hij sinds 1921 zitting heeft bedankt. Opvolger is de heer W. J. Bossenbroek te Amsterdam. Arbeidsvoorwaarden in de Zeevaart Ook te Rotterdam overeenstemming bereikt De Contact-Commissie van Organisaties van WeTknemers ter Koopvaardij heeft in de onderhandelingen over verbetering van de loon- en arbeidsvoorwaarden in de zee vaart, overeenstemming bereikt met de Bond van Werkgevers in de Koopvaardij te Rotterdam. Intu6sohen hebben de ge houden vergaderingen met de leden der bij de Contact-Commissie aamgesloten organi saties de betreffende besturen gemachtigd een niwuw collectief contract aan te gaan met voornoemde werkgeversbood voor de duur van 13 maanden, ingaande op 1 Octo ber 1937. De verbeterirng van de gages en arbeids voorwaarden is vrijwel gelijk aan die, waar omtrent overeenstemming werd bereikt met de Bond van Werkgevers in die Geregelde Lijnvaart ter Koopvaardij te Amsterdam vaarvan voor eenige dagen in dit blad melding werd Crisisaccijns op rundvleesch Algeheele afschaffing? Naar het Alg. Handelsbl. verneemt zal eerlang waarschijnlijk omstreeks de jaar wisseling ook de laatste 5 pet. crisishef fing op het rund- en kalfsvleesch worden afgeschaft Het blad herinnert er aan dat deze crisis heffing in 1933 op rundvleesch is gelegd om uit de opbrengst de afslachtings- en inblik- kin^skosten van rundvee te financieren. BEEN AFGEKNELD Gister is in de fabrieken van de Gehr. Stork en Co. te' Hengelo een ernstig be drijfsongeval gebeurd. Een zwaar ponthuis moest per kraan op een fraisbank geplaatst worden. Plotseling schoot het werkstuk los, tengevolge waarvan de fraiser G. T. met een been bekneld raakte. Het lichaamsdeel werd ernstig gekwetst Per Roode Kruisauto is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Vermoedelijk zal de man het been moeten missen. DR D. MULDER ONRECHT VAARDIG BEHANDELD Rechtsherstel onafwijsbaar geacht Rapport van Tweede Kamer commissie Het vorig jaar schreven wij uitvoerig over onrecht, dat zou zijn gepleegd aan Dr. D. Mulder, die te P 1 a n t o e n g a n een spe ciale lichtbehandeling volgde ten behoeve van leprozen. Zijn installaties werden inder tijd door Regeeringsambtenareai onbruik baar gemaakt. Naar aanleiding hiervan zouden op 20 Ju ni 1936 de heeren D Roelofsma, gep. kap. der infanterie van het Kon. Ned. lnd. leger en G. van Loghem beiden te Zeist en anderen een adres aan de Tweede Kamer waarin zij op het onbillijke van deze handel wijze wezen en om eerherstel voor Dr. Mul der vroegen. Het adres werd in handen van een commissie van onderzoek gesteld, die thans rapport over deze zaak hêeft uitge bracht. In dit rapport komt de commissie tot de conclusie dat er inderdaad sprake is geweest van gepleegd onrecht en dat rechts herstel een onafwijsbare eisch moet worden geacht. In overweging wordt gegeven de Indische Regeerins uit te noodigen zonder verwijl maatregelen te treffen (inclusief het be schikbaar stellen van fondsen), strekken de tot: a. Herstel van de te Plantoengan onbruik baar gemaakte installatie voor lichtbehande ling dan wel indien tegen een nieuwe (proefneming te Plantoengan bezwaren be staan oprichting, in overleg met Dr. Mul der, van een dergelijke installatie elders. b. Hervatting van de proefneming gedu rende ten minste drie jaar met een dezer installaties volgens de methode, naar de in zichten en onder leiding en verantwoorde lijkheid van Dr. D. Mulder. c. Instelling van een geneeskundige com missie, béstaande uit personen, die geacht kunnen worden onbevooroordeeld tegenover deze proefnemng te staan, met de taak der Indische regeering te dezer zake van advies te dienen en jaarlijks omtrent de resultaten der proefneming een verslag in te dienen. Zware windhoos Vrachtauto verongelukt Vijftien dooden, acht gewonden SEMARANG, 7 October. Hedenmorgen om 10.30 nar plaatselijken tijd ls een nieuwe vrachtanto op Kledoeno hit Wonosobo ter hoogte van Kretek, ver moedelijk door het weigeren van de remmen, met groote snelheid een hel ling afgereden. De auto ls vlak bij den ei-vollen Pasar tegen een hnis gebotst, door dit hnls heengereden en eerst In een tweede huls tot staan gekomen. Er zijn elf dooden en acht gewonden. DJOCJA, 8 October. Het aantal dooden. hetwelk te betreuren valt bij het auto-onge luk op de K1 e d o e n g-p as is gestegen tot vijftien. Van de gewonden verkeeren nog velen in levensgevaar. De zwaar beladen vrachtauto werd bestuurd door een hulp-chauffeur, terwijl de chauffeur geen rijbewijs voor vrachtauto's heeft De hulp-chauffeur en chauffeur zijn slechts licht gewond. Ned. Militaire Bond Algemeene vergadering op 26 October De algemeene vergadering van den Ne- derlandschen Militairen Bond zal D.V. ge houden worden op Dinsdag 26 October, voorm. elf uur in het Tehuis voor Militai ren te Utrecht, Wed 3a. De agenda bevat behalve de gewone jaarverslagen verkiezing van twee hoofd bestuursleden daar aan de beurt van af treden zijn, de hepren W. J. D. Havelaar te Ede en D. J. C. van Reenen te Den Haag Daar Z.Exc. J. J. C. van Dijk wegens be noeming tot Minister van Defensie het voorzitterschap van den Bond heeft neerge legd, zal ook de verkiezing van een nieuwen voorzitter plaats hebben. Door het hoofd bestuur wordt candidaat gesteld Z.Exc. W. J. D. Havelaar, luit.-gen. b.d te EJe. Voorts is er een voorstel tot vaststelling van een arbeidsovereenkomst en reglement voor de huisouders. Kotagedesche Er zijn negen Kaloerahans (ressorten van loerah's) getroffen. Talrijke huizen zijn vernield en beschadigd. Er is een persoon zwaar gewond en drie perso nen zijn licht gewond. Begrafenis van de slachtoffer! Toestand van de gewonden Een onderhoud met Huberman Onder groote belangstelling heeft gister te Palembangde begrafenis plaats gehad van de vier slachtoffers van het „Specht"-ongeval. Vele belang stellenden woonden de droeve plechtig heid bij. De vier kisten werden in een gemeenschappelijke groeve gelegd, waar na zij overdekt werden door vele kran sen én bloemer De Burgemeester van Palembang, de heer van de W e ter i n g, sprak aan de groeve en verklaarde, dat het gebeurde wel iswaar een groote schok heeft gegeven, r een schok, die de bewondering voor het mooie Hollandsche werk niet teniet kan doen. De dienst moet voortgaan. De slacht offers vielen in de hoogste taak die aan den mensch toevalt, n.l. het doen van zijn plicht Namens de burgerij van Palembang riep spreker den dooden een „rust zacht" toe. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Versteeg, die zeer ontroerd het ge sprek herdacht, dat hij nog zoo kort geleden had gehad met den eenigen passagier, die bij dit ongeval zijn leven liet, een man wiens toekomst zoo zonnig leek, wiens verwachtin gen zoo groot waren en wiens succes zoo veelbelovend was. Hierna memoreerde spreker hen, die ge- allen waren in den dienst van de K.L.M. namens beide Luchtvaartmaatschappijen en namens het personeel, hun collega's en mak kers, waarbij spreker verklaarde, dat zij deel hebben uitgemaakt van een corps, dat zijn plicht weet te doen onder alle omstandighe den. Spr. voegde hieraan nog een persoonlijk woord toe voor Stork, dien hij nog uit zijn tijd van Soesterberg kende, en wiens loop baan de heer Versteeg steeds met belang stelling had gevolgd. Zijn ontroering bijna niet meer me«ter, nam de heer Versteeg afscheid van deze medewerkers, die getracht hebben Hollands aam te verbreiden en hoog te houden. Ook de omstanders vertoonden teekenen van de diepste ontroering In de groeven werden bloemen gestrooid. De toestand van Hnberman De Röntgen-opnamen, die van Huber man zijn gemaakt, toonen aan, dat het spaakbeen bij de linkerhand is gebroken, doch niet van de plaats is geschoven, het geen gunstig is om blijvende gevolgen te ver mijden. Van de rechterhand zijn. twee midden- handsbeentjes gebroken, waarvan de dokter eveneens geen blijvende gevolgen verwacht Het onderzoek naar de oorzaak Aneta vernam, dat de commissie van on derzoek, die het voorloopig onderzoek heeft geleid inzake de ramp van de „Specht" en welke diverse verhooren heeft afgenomen, definitief heeft geconcludeerd, dat de situa tie of de grootte van het vliegveld te Palem bang niets met het ongeval uitstaande hebben. Ten aanzien van de oorzaak van de ramp bestaan verschillende mogelijkheden, waar van er thans geen enkele definitief als de, oorzaak kan worden0 zoodat het niet uitgesloten is, dat zulk een uitspraak zal uitblijven. De post Aan de post ontbreekt 1 zak van 1 y2 K.G. van Batavia (Centrum) met bestemming Nij megen, die zoek is geraakt. Verder bleven nog drie zakken achter t.w. 1 groote zak van Batavia (Centrum) met be stemming Amsterdam, die doorweekt bleek oa nog drogen moet, 1 kleine zak van Bata via met bestemming Hilversum en een kleine zak van Soerabaja voor Rotterdam. Freule Smlssaert Wij vernemen, dat freule Smissaert, die een tournee wilde maken door Britsch- Indië, vermoedelijk spoedig naar Java zal terugkeeren. De driemaal-weeksche dienst De K.N.I.L.M. deelt mede, dat het eerste toestel in den drie maal weekschen dienst naar Holland 23 October vertrekt, maar dat uiteraard van eenigerlei feestelijkheid bij dit vertrek geen sprake zal zijn. Onderhoud met Huberman Ik ben den lieven God dankbaar, dat mij niets ernstigers is overkomen en ik be klaag mijzelf niet", aldus zeide de violist Huberman in het Pladjoe-hospitaal tegen den vertegenwoordiger van Aneta, die hem kwam bezoeken. De heer Huberman verhaalde hoe hij zich ir. de cabine bevond op een van de achterste tooien bij de deur „Hij vond dat veiliger", zeide zijn secreta resse, mej. Ibeken, die het interview bij woonde. De heer Huberman vertelde verder hoe hij eigenlijk, toen het ongeluk gebeurde, ail leen maar de eerste aanraking met de hoo rnen heeft bemerkt en daarna in het geheel geen denkbeeld had van hetgeen zich verder heeft afgespeeld. Hij heeft, evenals zijn secre taresse, den indruk, dat het de hoornen waren, die den val van het toestel gebroken hebben. Hij is zich slechts bewust van een volkomen horizontale beweging en hij kon daarom bij voorbeeld ook niet vertellen of hij uit zijn stoel geslingerd werd. De secretaresse meent echter een begin van brand aan een der motoren te hebben gezien. „Ik moet iets geroepen hebben" verklaar de Huberman, „maar ik weet ook dit niet meer". „Hoe gevoelt u zich nu?", vroegen wij. „Veel beter", antwoordde de heer Huber man, „alleen wat pijn". Huberman haalde vervolgens zijn handen, die hij tot dusver onder het" laken verborgen had gehouden, omhoog. Hij toonde hoe zoo wel zijn rechter- als zijn linkerhand gezwol len waren, blauw aangeloopen. „Specia-al mijn linkerhand doet mij pijn, alsof er iets gebroken is". „Heeft u verder nog verwondingen opge- loopen?", vroeg de Aneta-interviewer „Ja, ik geloof dat er ook een rib gebroken is", antwoordde de violist. „Maar dat zal wel uit de Röntgen-foto blijken". Zoowel Huberman als zijn secretaresse hebben aan het gelaat lichte verwondingen die vermoedelijk spoedig weer zullen zijn genezen. Zij zijn beiden veel optimistischer gestemd dan gisteren. De heer J. G. Schouten, wethouder van de gemeente Andel, die op 68-jarigen leeftijd is overleden. CAFE-RESTAURANT BRANDT UIT Nachtelijke consternatie in de Residentie De kat waarschuwde de eigenaar VGravenhage, 8 Oct. Vannacht heeft in een restaurant op de hoek van de Kranenburgerweg een zware brana ge woed, waardoor vrijwel het geheele ge lijkvloers gelegen perceel door het ver nielende vuur werd verwoest, terwijl ook een vergaderzaal op de eerste etage ern stige rook- en waterschade kreeg. De eigenaar, de heer A. Oost dam, die boven het café op de tweede etage woont, had zijn zaak na half een op normale wijze gesloten. Te kwart over een wilde hij zich naar bed begeven, toen zijn aandacht werd gevestigd op het eigenaaraig luid miauwen van een zijner twee huiskatten op de gang vlak bij de deur van de slaapkamer. Deze kat wenschte blijkbaar in de slaapkamer te worden toegelaten. De heer O. ging toen even kijken en maakte de deur open, maar kwam toen tot zijn groote schrik tot de ontdekking, dat de gang vol rook stond. Oogenblikkelijk wekte hij zijn vrouw en de dienstbode, die zich reeds ter ruste hadden begeven. Alle drie probeerden zij langs den normalen weg naar beneden te komen, doch daar was toen geen sprake meer van. De dichte en prik kelende rook drong de drie personen naar de derde etage terug, waar zij volkomen waren opgesloten. Door voor het geopende raam van dc kamer op de tweede etage te gaan staan en luiae te gillen, probeerde het drietal de '•andacht van late voorbijgangers te trekken. Een automobilist was de eerste die op het angstig hulpgeroep reageerde. Ook andere voorbijgangers waren inmiddels toegesneld en het duurde toen nog maar korten tijd, dat ook de brandweer met twee motorspui ten ter plaatse kwam. Met een ladaer werd het drietal van het balkon van de tweede etage gehaald en ook de poes, die zijn meester had gewaarschuwd, alsmede een kleine hond werden langs deze weg in vei ligheid gebracht De brandweer liet een grootere hond met een touw omlaag zakken. Inmiddels was de branaweer het vuur in 'het perceel hardnekkig gaan bestrijden. Dank zij de snelle alarmeering, kon de brand tot het gelijkvloers gelegen lokaal beperkt blijven. Dit restaurant brandde evenwel totaal uit. Ook van de inventaris, waaronder twee billards, kon niets worden gered. Omtrent de oorzaak van deze brand kan worden gemeld', dat dcze achter het buffet is ontstaan. Onder leidinr van commissaris Rugers stelde de politie onmiddellijk een onderzoek in. De heer en mevrouw O. en de dienstbode, die uiteraard erg overstuur wa ren en in nachtgewaad 'hadden moeten vluchten, werden voorloopig bij buren on dergebracht. Ook de kranige kat werd' daar liefderijk opgenomen en zij kwam eerst geruimen tijd na den brand weer een beetje bij. De twee de kat alsmede een kanarievogel zijn door de geweldige rookontwikkeling gestikt. Twintigjarige jongen mishandeld Afgeranseld en in een sloot geworpen Naar eerst thans bekend wordt, heeft zich Woensdagavond op een afgelegen plek onder de gemeente W a a r 1 e bij Eindhoven een aanranding voor gedaan, waarhij een 20-jarige jonge man, zekere P. G. uit Eindhoven, door twee nog niet opgespoorde personen bewusteloos werd geslagen. G. had verkeering met een meisje uit Waalre. Eiken avond bracht hij het meisje per fiets langs een afgelegen weg naar huis. Toen G. het meisje Woensdagavond naar huis bracht en op het Zwarte Pad onder Aalst (gem. Waalre) fietste, sprongen plot seling twee mannen uit een ondiepe sloot. Een van hen richtte het licht van een zak lantaarn op G., terwijl de ander onder den uitroep van „Halt, rijkspolitie!" G. dwong van zijn fiets te stappen. Nadat de jongen was afgestapt, gaf een der beide personen hem een slag met een stok tegen het achter hoofd, waarop hij in elkaar zakte. Vervol gens maakten de aanranders aanstalten om G. in een nabijgelegen beekje te werpen, doch de jongen wist zich tijdig uit de voeten te maken en vluchtte een weiland in. Daar erd hij door de verdachte individuen ach terhaald en dermate afgeranseld, dat hij bloedende hoofdwonden opliep, waarop de mannen hem in een ondiepe sloot wierpen, aar hij bewusteloos bleef liggen. Het meisje was inmiddels naar haar wo- VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Ernstig auto-ongeluk in Ned. Indië eischt vijftien dooden. In Den Haag heeft een zware brand gewoed. De jaarvergadering van „Kerkherstel" te Utrecht. De begrafenis van de slachtoffers vaiï het ongeluk met de „Specht" Dr. Euwe heeft de tweede partij schaak tegen Dr. Aljechin verloren. Na de plaats gehad hebbende arrestan ties begint het in Palestina iets rustiger te worden. Het antwoord van Italië aan Frankrijk en Engeland inz. de vrijwilligers-bespre- kingen kan thans spoedig verwacht worden. In Noord-China maken de Japanners belangrijke vorderingen. ning gevlucht om haar familie te waarschu-. wen. die zich naar de plaats van het ge beurde begaf en den jongen, naar huis bracht. De politie werd in de zaak gemoeid en stelde onmiddellijk een onderzoek in, dat tor nog toe niets opleverde. Het meisje ver moedt in een der beide mannen zekeren T. H. uit Waarle te hebben herkend, die een wrok koesterde jegens G. Waarschijnlijk is het motief tot den over val minnenijd. Sigarenfabriek te Culemborg in de asch gelegd Gisteravond om tien uur is door tov nu toe niet vastgestelde oorzaak brand uitge broken in de Sigarenfabriek van de gebroe ders Van Uenen te Culemborg. Aanvankelijk trachtten eenige agenten van politie, die door voorbijgangers op heC bureau waren gewaarschuwd, het vuur met brandbluschapparaten te dooven, doch toen bleek, dat de vlammen niet te stuiten waren, alarmeerden zij onmiddellijk de vrijwillige brandweer, die spoedig met de motorspuit ter plaatse verscheen, waarop de brand met vijf stralen werd aangetast. Het vuur was begonnen op de gelijkstraaL sche verdieping, waarin een groote hoeveel heid balen tabak lag opgeslagen, welke wel dra als fakkels brandden. De vlammen von den spoedig daarop hun weg naar de twee bovenste verdiepingen, waar resp. gevestigd waren de sigarenmakerij en het sigarenma gazijn en binnen een kwartier was het pand, dat acht meter breed en twintig meter diep is, een laaiende vuurzee. Niet voorkomen kon worden, dat de brand oversloeg naar het ter linkerzijde gelegen gebouw van het Leger des Heils, waarvan da twee bovenverdiepingen zijn uitgebrand. De benedenverdieping, waar vergaderlokalen zijn, kon gespaard blijven. Aangezien zich niemand in dit gebouw bevond, heeft de brandweer zich door het forceeren van d$ deur toegang moeten verschaffen. Een oogenblik heeft een achter de sigaren* fabriek gelegen meubelfabriek van de firma F r e h e r groot gevaar geloopen, doch het begin van brand, dat hier ontstond, kon spoedig worden gedoofd. Om half twaalf behoefde voor uitbreiding niet meer te worden gevreesd en verminder de het vuur zienderoogen. Van de sigaren fabriek, welke van ijzer was opgetrokken, staat alleen nog de voorgevel overeind. De directie was slechts laag verzekerd. Door den brand zijn twintig man personeel zon der werk gekomen. Het ongeluk op de motorlogger Slachtoffer overleden Tien dagen geleden het was 28 Septem ber des ochtend: half twaalf geraakte de 24-jarige motordrijver G. R. toen hij op een logger in de Scheveningsche haven bezig was een motor aan te slaan, in brand. De ongelukkige sprong in het water en werd na door toegesnelde omstanders op het droge te zijn gebracht met ernstige brandwonden over het geheele lichaam naar het Roode Kruis-ziekenhuis overge bracht. Wij vernemen thans, dat de ionge- man daar gister aan de gevolgen v0"1 het tragisch ongeluk is overleden. AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alle moderne comfort Echt Holt. boueli|U>cid f 4 50 naf f 5— RESTAURANT ftE*

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1