Jlt<*n»r g(ïted)t (ümmuit hvmimm Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Versterking der weermacht Bh flAGGEH 3 De ramp met de Specht D ""ïl'rx abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 d. met Zondagsblad 7'/»Ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 Van I tot 5 regels 1.17 V» Elke regel meer0.22'/» ngezonden Mededeelinget. van 1-5 regels2.30 EUce regel meer0-45 Vöbf bet bevragen aan 1 bureau wordt berekend 0.10 No. 6209 DONDERDAG 7 OCTOBER 1937 18e Jaargang Langer oefentijd en ver beterde opleiding De nood is ons opgelegd; dat geldt yan de versterking der weermacht, alle schampere taal van weerloosheidspredi kers ten spijt, die zoo weinig respect hebben voor het leven en de levenssfeer, wellke God gaf, dat zij zelfverdediging op één lijn stellen met moordenaarswerk. De nood is ons opgelegd en daarom rust op ons volk de plicht zijn weermacht zooveel dat kan in overeenstemming te brengen met de taak, waartoe zij ge roepen kan worden. Daartoe dient een verlenging van de eerste oefentijd tot elf maanden. Dat is een verdubbeling, zoo men weet en het js begrijpelijlk, dat daartegen nogal verzet rijst. Zelfs zijn er gepensionneerde hoofd officieren, die de stelling verdedigen, dat een soldaat in 5Yi maand genoeg kan leeren. Het daardoor bespaarde geld zou dan voor verbetering en uitbreiding van materieel gebruikt kunnen worden. Wie zoo spreekt, ziet daarbij toch wel over het hoofd, dat de soldaat van heden een heel wat ingewikkelder taak heeft dan eenige jaren geleden. Velen hebben steeds betwijfeld of 5]/2 maand wel vol doende was: thans kan daarvan volgens de meeste deskundigen geen sprake zijn. Vroeger werd een infanterist maand jn dienst gehouden om alleen zijn geweer te leeren kennen en bedienen: thans moet hij ook met de lichte mitrailleur op de hoogte zijn. Hij behoort daarbij ook het automatische pistool te kennen. En voorts dient hij het gasmasker, de hand granaten en het pioniersgereedschap te kunnen gebruiken. Technisch moet ook de eenvoudigste soldaat zoo heel veel meer weten dan vroeger. Bij dit alles komt dan nog, zooals wij II] reeds in, 't voorbijgaan opmerkten, dat 1 [thans geen enkel officier meer zal zeggen, wat men de commandanten voorheen zoo vaak in de mond legde: een soldaat be hoeft niet te denken, maar alleen te ge hoorzamen. Natuurlijk, ook in de moderne oorlog moet een soldaat gehoorzamen; doch thans wordt van hem gevergd om zonder uitgewerkte commando's doch blijvende in de geest van het veldtochtsplan zelf standig op te treden. Dat alles leert men niet in maand. Of het in minder dan elf maanden kan, zal zeker een leek niet kunnen uitmaken, ran maar de Minister voert meer dan één ill waardevol argument aan voor zijn betoog, IS dat men met minder dan elf maanden niet itoe kan, doch dat tegen langer diensttijd JP .verschillende bezwaren bestaan. f gi Aangenomen nu, dat elf maanden oefentijd voldoende zijn om van een ge- i zonden Hollandschen jongen een flink soldaat te maken, dan zijn we er nog niet. iog| Ook de vorming en opleiding van onder uiten reserve-officieren moeten op hooger plan gebracht worden. Vooral aan de fde' laatste groep dient naar het oordeel van 'eej deskundigen veel aandacht te worden besteed. Anders passen over eenige jaren 'op'de oudere reserveofficieren niet bij de ;en*nieuwere en beter geoefende lichtingen, a13 welke bij de herhalingsoefeningen op- komen. V De tegenwoordige reserve-officier heeft nm-een achterstand in te halen. Dat zou kunnen door hem zeg twee keer per "j'j maand een avondcursus in zijn eigen van'woonplaats of in een naburige gemeente aafte doen volgen. Dan kan men geregeld Wi! >,bij" blijven. Voorts breke men in het leger met het i a nj „anciënniteitsbevorder ingssystcem"; wie ?on'[wat extra's presteert dient promotie te .^maken. Want thans is de toestand zoo, dat vrijwel iedere reserve-eerst e-luite- Dgslnant reserve-kapitein wordt als hij 15 hel] jaren lang gecommandeerd heeft „twee j groepen vóór, één groep achter". Alleen lin de eerste vier jaren en in de beide 'laatste jaren dezer periode is men enthou siast. Daar tusschen in is het slechts een ziel kwestie van formeele plichtsbetrachting. Men aarzele niet zelfs tentamina in te stellen voor bepaalde militaire vakken. Voor onderofficieren geldt hetzelfde, zij het wat minder straf. Een goed kader is voor ons leger van eminent belang. Ook hier is verbetering dringend noodig en elk uitstel is met het belang des lands in strijd. Wij zijn geen militaristisch volk, inte- °eei 'gendeel; maar behoudens enkele uit zonderingen zijn we niet afkeerig van het vervullen van onze militaire verplichtin gen. Zelfs jongelieden, van wie men het niet zou verwacht hebben, zijn vaak enthousiast om hun militaire dienst zoo goed mogelijk te vervullen. Waarom ook niet en waarom zouden Sve dan geen leger kunnen krijgen, dat naar de mate onzer krachten even voor treffelijk geoefend en georganiseerd is als dat van andere landen? Op alle overige terreinen kunnen we immers ook wel meekomen. Maar dan behoort het zoowel met de uitrusting en het materieel als met de geoefendheid in orde te zijn. Daarop hebben de soldaat en de legerleiding recht. Dit geldt ook voor de kleeding. welke men zag het bij de Kamer opening slordig genoemd moet worden. En het Nederlandsche volk dient zonder morren daarvoor de financieele lasten, desnoods de verzwaarde lasten te dragen; al hopen wij van harte dat het laatste voorkomen kan worden. „DANKDAG VOOR 'T GEWAS" Ook het nationaal-socialistische Duitsch- land houdt „dankdagen voor het gewas". Maar hoe weinig zit er in van die geestes gesteldheid, welke aan het oogstfeest inder daad het karakter geeft van „dankbaar heid"! Het Duitsche volk kwam niet samen om God te danken voor de ontvangen zegenin gen en weldaden in een overvloedige, niet door natuürrampen vernielden oogst, voor zoovele verbeurde, stoffelijke zegeningen. De nationaal-socialistische geestesgesteld heid is niet religieus, omdat het allereerste belangrijkste element er aan ontbreekt: ootmoed. Zij is gebaseerd op hoogmoed. Dat de Duitsche productie zoo voortreffe lijk is geweest in 1937 is niet een gevolg van Gods liefde en bemoeiingen, maai* van onze zorgen en onze bescherming. Deze gedach te beheerscht de leiders. „W ij hebben een einde gemaakt aaoi on derlinge geschillen. W ij hebben een autoriteit geschapen. Wij hebben in Duitschland een wil in 't leven geroepen. W ij hebben gemaakt, dat niet geld, maar arbeid den doorslag geeft W ij geven Duitschland vrede en voor spoed, omdat ons schild en zwaard de wacht houden". Het is altijd weer de verheerlijking van den mensch. En God is een quantité negligeable in het staatsleven, iets, wat ontbeerd kan worden. Men heeft Zijn hulp niet noodig. Men kan het zelf wel af. Doch de uitkomst zal het anders bewijzen „Wel hoort men daaglijks stem op stem weerklinken: Geen nood wij redden 't zonder Hem, Maar die het zeggen zinkenl" TOOGDAG, A.R.J.A., DELFT Men kan er over twisten of „toogdag" dan niet een mooi woord is, want dat is min of meer een kwestie van smaak; maar er kan geen verschil van gevoelen rijzen over de aantrekkelijkheid van Delft als plaats van samenkomst, want hier spreekt de historie; en er heerscht vol ledige overeenstemming over de belangrijk heid van een A.R J.A.-toogdag, vooral wan neer deze staat in het teeken der Kuyper- herdenking, want dat ia een zaak van be ginsel. Waarmee wij maar willen zeggen, dat de negende toogdag der A.R.J.A., welke a.s. Zaterdag te Delft gehouden wordt, onze volle belangstelling heeft en de uwe behoort te hebben. Voor den buitenstaander moge de morgenvergadering hoofdzakelijk beteelcenis hebben door het openingswoord van den voorzitter over „Gerechtigheid en vrede", het onderwerp der middagvergadering „Di sociale denkbeelden van Dr A. Kuyper" is voor onze tijd van het allergrootste belang. Deze bijeenkomst begint om 2 uur. 't Is niet alleen gewenscht, dat Dr Kuyper honderd jaar na zijn geboorte, ook op dit terrein recht wordt gedaan dat is ten slotte slechts bijkomstig, maar het is noodig, dat wij de beginselen, welke Dr Kuyper voor het sociale leven uit de Schrift afleidde kennen en belijden, juist nu in deze dagen. Want die kennis zal ons zoowel conservatieve als democratische klippen doen mijden. Staande aan het graf van den Prins, die voor een volk in nood zijn leven gaf, zuilen de Arjanen hem nazeggen: Niet doet mij meer erbarmen In mijnen wederspoet Dat dat men slet verarmen Des Conincks landen goet"; maar dan wordt ook de belofte vernieuwd om in Gods kracht voor sociale gerechtig heid op te komen en de olie der barmhartig heid te gieten in het vaak zoo stroeve rader werk van ons maatschappelijk leven. CHR. SLAGERSBOND Oprichtingsvergadering op 13 October Op 13 October, des middags te vier uur zal te Utrecht in het gebouw van de Nieuwe Utrechtsche Courant een vergadering wor den gehouden,, waarin plannen aan de orcli zullen worden gesteld om te komen tot. op richting van een Chr. Slagershond. GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM Vent geld verlaagd Verbeteringen op Schiphol Raad van Amsterdam heeft gistermid dag onder presidium van wethouder Krop- an een korte zitting gehouden. Het belangrijkste punt was, te oordeelen lar de veelheid van woorden er de herziening van de ventverordening Met de venters is het een moeilijk gev: Eerst werd Amsterdam er als het ware m overstroomd. Meer dan 10.000 kooplieden probeerden langs den weg hun- brood te 1 dienen, met het gevolg, dat de boterham schraal werd en de burgerij van de veelvul- e aanbiedingen overlast ondervond. Toen de ventverordening met een ventvergun ning-stelsel gekomen, maar hoewel het tal venters sterk is teruggeloopen, is het Ge meentebestuur er nog niet. Verreweg de meeste venters betalen him 60 cents ventgeld ner maand niet, met als gevolg duizenden, meestal vergeefsche aanmaningen schuwingen. Teneinde deze dure administra tieve rompslomp weg te krijgen, waren B, W. op het idee gekomen eenmaal per jaar, in Mei, een ventgeld van 5,ineens heffen. Deze voor de venters billijke regeling door den Raad aanvaard. De communisten hebben eerst nog beproefd er een gulden af te krijgen, maar de wethouder, de heer V urs (s.d.) zei, dat dit niet ging. Evenmin kon hij ingaan op het denkbeeld van sma (v.b.) om het ventgeld om de drie maanden te doen innen, want dan kwam toch niet van de narigheid der wanbe taling af. Er zijn momenteel, deelde de wet houder mede, thans ongeveer 45-00 venters, n-u in Mei of in een andere geschikte maand elk hun f5.vooruit moeten beta- anders wordt de ventvergunning inge trokken. Zoo zal het dan nu verder gaan, de hoop, dat deze remedie helpen zal. De Raad heeft verder vele hamerstukken afgedaan, waaronder financieel belangrijke punten voorkwamen. Zoo wordt voor de betering van Schiphol ruim een half millioen uitgegeven en werd voor de Gemeentewas- scherij een machine voor 8000,aange kocht. Eenige bijzondere scholen zagen hun op de L.O.-wet gegronde aanvragen delen en andere voorzieningen ingewilligd. Te Rotterdam werd gisteren een aanvang gemaakt met de eerste werkzaamheden voor de demping van de Delftsche vaart en de daarmee in verband staande verrolling van de Delftsche Poort. MEDAltlfS INSIGNES KRANSEN TAKKEN Dreigend conflict bij Vulcaansoord Ultimatum gesteld Nadat in Mei reeds te vergeefs werd ge tracht tot verbetering der arbeidsvoorwaar den te komen, werd dd. 21 Augustus j.l. .Ie diréetie van „Vulcaansoord" te Terborg door de samenwerkende met aalbewerkers- bon dén verzocht de lonen met IC pet. te verhoogengagaran deerd-minimum-uu rioon- regeling in te voeren, do Christelijke feest dagen door te betalen, een week vacantie, 5 pet. premie voor de ploegwerkers, invoe ring van de normale premie van 25, 50 en 100 pet. voor overwerk en een regeling voor loonderving bij verzuim, krachtens art 1638 c en d van het B. W. In een tweetal conferenties kon geen over eenstemming worden bereikt, waarom op de laatste ledenvergadering werd besloten over te gaan tot het stellen van een ultima tum en indien geen overeenstemming wordt - bereikt op 11 October de werkstaking af te kondigen. Het personeel omvat pl.m. 300 Het toestel bij het nemen van een bocht afgeg'eden De begrafenis van de slachtoffers Palembang. 6 Oct. (Aneta) De hoofdredacteur van Aneta seint nog de volgende bijzonderheden over de ramp met de „Specht": Na met het te hulp gesnelde Douglas-toe- stel van de K.N.I.L.M. om 15.50 uur midden- Javatijd uit Batavia te zijn vertrokken, kwa men we binnen anderhalf uur te Palembang aan. Er heerschte groote verslagenheid naar mate zich de mare door Palembang ver spreidde. Toen het bericht bekend werd,zijn vijf doctoren direct op weg gegaan om hulp te bieden. De eerste gewonden, nl. de heer Bou rn an, een der passagiers, de heer Groe ne v e 1 d, de tweede piloot en freule S m i s- saert zijn zeer spoedig in het ziekenhuis „Charitas" van de zustens Franciscanessen van Roosendaal opgenomen. Een droeve aanblik Het verongelukte toestel de „Specht" lever de een droevige aanblik op temidden van de groene velden bij het vliegveld. De lin kervleugel was ten deele versplinterd en de motorkop was geheel van het toestel afge slagen, zoodat het interieur daarvan als een groote holte zichtbaar is. Een ooggetuige verklaarde, dat het toestel bij de eerste bocht zijn even wicht scheen te verliezen, geheel van richting veranderde en neersloeg. De zwaarte aan de kop was de oor zaak, dat het toestel zoodanig neerkwam, dat juist de bemanning in de cockpit er het ernstigst aan toe was, evenals de passagiers die vooraan gezeten waren. Een der inzittenden verklaarde dat hij zich nauwelijks bewust was van hetgeen zoo vlak na het opstijgen gebeurde. Tijdens het ongeval was de sfeer regen achtig en het terrein eenigszins drassig, hetgeen overigens op het ongeval van geen invloed is geweest, doch later het naderen van de plek waar het toestel is neergestort, eenigszins bemoeilijkte. De militairen kapten echter zeer spoedig een pad. Droevig was de aankomst in het Charitas- hospitaal, waar de dooden werden opge baard en door Dr. Bloemsma zijn geschouwd. De Burgemeester van Palembang de Resi dent en de militaire autoriteiten waren zeer spoedig ter olaatse. De doctoren hebben verboden de patiën ten thans te interviewen, ook door de com missie. welke tegen het vallen van de duis ternis van het vliegveld vertrok, om via het Charitas-hospitaal naar Palembang terug te keeren. De commissie heeft tot nu toe geen enkel oordeel uitgesproken over de oorzaak van het gebeurde. Het toestel afgegleden 1 Op het vliegveld „Talang Betoetoe" nam de drukte voortdurend toe, naar mate het bericht zich over de stad had verspreid. De commissie van onderzoek nam het toe stel in oogenschouw, doch achtte het na voorloopig onderzoek bij de invallende duis ternis beter morgen dit onderzoek meer diepgaand voort te zetten. Waarschijnlijk kan worden aangenomen, dat het vleigtuig, nadat dit was los geko men, naar links wilde zwenken, waarop bij het nemen van een bocht een motor wellicht is afgeslagen, tengevolge waarvan het toe stel afgleed, om met den linkervleugel over de boomen te scheren, zijn neus in een slo- kan (greppel) borend, en aldus even in een schuine stand blijvend, om vervolgens zich geheel omdraaiend ook met de romp en de staart tegen den grond te komen. De gevolgen waren dat de linkermotor 25 meter van het wrak is terecht gekomen en de rechtermotor op een afstand van 10 me ter, de cockipit is geheel vernield en afge scheurd tot aan de zitplaatsen van de pas sagiers. Het is een gelukkige omstandigheid, dat er geen brand is uitgebroken. Slechts bij de afgerukte motoren werd een begin van brand ontdekt, hetwelk schade heeft veroor zaakt aan een postzak. De administrateur van de B.P.M., de heer Oosten, zorgde onmiddellijk voor een zieken auto en voor verplegers ter versterking vau de reeds aanwezige hulp. De begrafenis van de slachtoffers Uit Palembang wordt gemeld dat de be grafenis van de slachtoffers Donderdagoch tend 11 uur plaatselijke tijd zou plaats heb ben. Hubermann geschokt PALEMBANG. *1 Oct. (Aneta). „Ik zal nooit meer kunnen spelen", riep de violist Hubermann uit, toen de hulp arriveer de. kort nadat de „Specht" tegen den grond was geslagen, doch voorzoover het zich 'aat aanzien, kan deze uitlating geheel op reke ning van de nervositeit van den heer Huber mann gesteld worden, aangezien de violist slechts geringe, onbeduidende schrammetjes vertoonde. De grootste zorg van Hubermann was zijn viool, die echter in goede handen was te rechtgekomen en later aan zijn secretares se, mej. Ibeken, ter hand werd gesteld. De heer Hubermann heeft den nacht door gebracht in het hospitaal van de B. P. M. te Pladjoe. De behandelende geneesheer con stateerde voorloopig slechts een lichte bles sure aan Hubermanns linkerhand, waarvan geen blijvend nadeel kan worden verwacht De hand zal echter nog met Röntgen-stra- len doorlicht worden. Het onderzoek door de commissie hervat In alle vroegte begaf zich de commissie van onderzoek hedenochtend naar het vlieg veld Talang Betoetoe, ten einde de situatie van het terrein en de overblijfselen van de „Speoht" aan een nauwkeurige onderzoek te onderwerpen, speciaal de cockpit. Terrein en machine zijn den geheelen nachf door militairen bewaakt Het hulptoestel uit Bandoeng zal zoo mo gelijk nog hedenmiddag om vijf uur terug keeren. Het toestel verloren Het vliegtuig de „Specht" kan als gehee' verloren worden beschouwd. Het is onhor stelbaar vernield-. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen Gister is in Amsterdam de groote na-t tionale fruittentoonstelling geopend. Euwe wint de eerste partij van de re-t vanche-wedstrijd met Aljechin. Nadere bizonderheden over de ramp^ van de „Specht". Jaarlijksche vergadering van het Ver-. Verbond tot Kerkherstel? Tsjapei, een der wijken van Shanghai, wordt thans ernstig door de Japansche aanvallen bedreigd. De Volkenbondsvergadering heeft de voorgestelde resolutie tegen Japan met, nagenoeg algemeene stemmen aanvaard, Omstreeks half October zal te Londen een negen-mogendheden conferentie in-, zake China plaats hebben. J. G. SCHOUTEN f Wethouder van de gemeente Andel Na een langdurig smartelijk lijden, stierf te Andel (N.B.) jl. Maandagavond, nog plotseling, op 68-jarige leeftijd de heer J. G. Schouten. Voor velen die medeleven in de antirevo- lutdKxaaire partij-organisatie, was de heer Schouten een bekende persoonlijkheid. Meer dan 20 jaren leidde hij de A.R. Kiesvereen. te Andel en tevens de organisatie van A.R. Kieevereendgiingen in de Kamerkieskring Den Bosch, a voorzitter. Veie jaren maakte hij deel uit van het Prov. Comité en sedert eenige jaren ook van het Centraal Comité der A.R. Kiesvereenigingen. Tot de oprich ting. van menige kiesvereen. gaf hij een krachtige stoot. De heer Schouten was bo vendien voorzitter van de plaatselijke en bestuurslid der Prov. afdeeling van de ver- eerniging het Groene Kruis, terwijl hij op het gebied van kerk en school vele jaren ver schillende leidende functies bekleedde. Met groote trouw en immer onverflauw de ijver, heeft hij in allen eenvoud de ge noemde instellingen gediend. Zijn eenvou dige persoonlijkheid herbergde een buiten gewoon scherpen geest, die hij op allerlei •in aan het algemeen belang dienstbaar wist te maken. Zijn optreden was belijnd, soms, als dit noodig was scherp, maar vriend en tegen stander moesten hem eeren om zijn han delen zonder aanzien des persoons. De overledene was een buitengewoon goed spreker. De vele aanwezigen bij het optre den van Dr H. Colijn te Nieuwendijk, tijdens de jongste verkiezingscampagne, zullen zich zijn inleidend woord blijven herinneren. Men kwam, als zoovele malen te voren, onder de .indruk van zijn machtig woord. Dit moment deed hem ons nog eenige oogen- blikken zien in zijn oude kracht Het was de laatste maal dat hij in het openbaar sprak. Zijn verscheiden beteekent voor zijn fami lie, voor de gemeente Andel, niet het minrt voor de Antirev. Organisatie in de Kieskring Den Bosch en voor zoovele anderen een groot verlies. Gelukkig voor hem zelf betee kent het winst Het verzoenend sterven van zijn Heiland was ook op zijn ziekbed het rustpunt van zijn hart De teraardebestelling zal D.V. plaats heb ben te Andel op a.s. Vrijdag namiddag. Landbouwkundig onderzoek Ter bevorderfcig van de gewenschte sa menwerking op het ggbied van het land bouwkundig onderzoek ligt het in het voor nemen van den Minister van Economische Zaken over te gaan tot het instellen van een centrale commissie van advies voor hel technisch landbouwkundig onderzoek, wel ke te Wageningen zal zijn gevestigd. De arbeid, welke tot nu toe ressorteerde onder de commissie van advies voor de landbouwproefstations, voor zoover deze be trekking had op het landbouwkundig derzoek, alsmede die van de regelings commissie voor de landbouw-proefvelden zal aan de genoemde centrale commissie worden toevertrouwd. Aan deze commissie zullen worden toege voegd de noodige wetenschappelijke ambte naren, die zich op bepaalde onderdeelen van het landbouwkundig onderzoek zullen specialiseeren bijv. variëteiten, nieuwe ge wassen. veevoedertiouw, grasland. Het ligt in de bedoeling den rijksland- bouwconsulent Ir. J. M. L. Otten als voor zitter van de in te stellen centrale com missie met de leiding te belasten. Aan den heer Otten is bereids opdracht verstrekt, om de oprichting der centrale commissie voor te bereiden, in verband waarmede hij met ingang van 16 October a.s. ontheven van zijn tegenwoordige functies. Nieuwe aardbevingen op Java WONOSALAM, 6 October. (Anera). Op 5 October te 21.55 plaatselijken tijd is een aardbeving gevoeld, welke drie seconden aanhield. DJEMBER, 6 Oct. (Aneta). Gisteravond om 21.34 uur plaatse lijken tijd werd aardbeving opgemerkt, die ettelijke se den duurde en waarbij de deuren rammel den. PALTHE's EXTRA-SERVICE: O Japonnen bij PALTHE in behandeling gege* ven voor volledig chemisch reinigen, worden speciaal op pasvorm gecontroleerd en ver» schoten en verbeten plaatsen gratis chemisch' bijgeverfd. Bij verfjaponnen worden allo naden op speciaJe wijze omnaaid ter voor* koming van uitrafelen der stof. PALTHE SNEEK (Pr.) Dr. H. NANNtNG's Zetpillen tegen Aambeien werken pijnstillend en genezen in korten tijd de ontstoken slijmvliezen. Verkrijgbaar bij alle Apotheker» en Drogiaten A *1. 1.50 per doosje *an 12 ■luk». Dr. R MANNING'! PUra. Cktra. F.britk, N V, DEN HAAC. De ambtenaren-salarissen In de deze week gehouden vergadering van de centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken kwam in1 bespreking de financieele positie van het rijkspersoneel. De door de regeering gedane mededee- ling dat de budgetaire toestand voorshands geen verhooging der ambtenaren-salarissen toelaat, werd algemeen ernstig betreurd. Zoowel op grond van feitelijke gegevens, als op overwegingen van psychologischen aard, achtten de organisatievertegenwoordi gers verhooging van de zoo belangrijk ver laagde salarissen van het rijkspersoneel noodzakelijk. Intrekking van het K.B. van 4 Dec. 1935, betreffende de laatste 5 pet. sa larisverlaging werd algemeen het öaartoo aangewezen middel geoordeeld. De regeeringsdelegatie zegde toe het door de organisatievertegenwoordigers aange voerde ter kennis van de regeering te bren gen en haar in overweging te geven de cen trale commissie omtrent deze aangelegen heid nadere inlichtingen en motiveering van haar standpunt te willen doen toekomen, zoo mogelijk voor dat de behandeling van hoofdstuk I der staatsbegrooting plaats vindt Spaargelegenheid voor werkloozen In verband met de sniker-campagne Volgens de jongste circulaire van den minister van Sociale Zaken, inzake het spaarsysteem voor de werklooze steuntrek kers komen alléén die werkloozen in aan merking voor den extra-steun, die op 1 Nov. a.s. als „spaarder" staan ingeschreven. Door deze voorwaarden kwamen de centra der suikercampagne in een zeer onvoordee lige positie. Naar aanleiding hiervan heeft, het ge meentebestuur van Roosendaal zich ge,- wend tot het departement van Sociale Zaken* met het verzoek een tegemoetkomende rege ling te treffen. Van hef departement hee-ft de gemeente Roosendaal hierop thans een gunstige be schikking gekregen, waarbij werd bepaald, dat degenen, die tijdens de stiikercampagne tijdelijk op de suikerfabrieken werkzaam zijn, reeds nu opgave kunnen doen van hun voornemen om van de spaargelegenheid "o- hruik te maken zoodra 'ij wederom tot dft werkloozen zullen behooren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1