EEN VETERAAN GAAT HEEN Bollandsch v,jfoppmajj MAANDAG 4 OCTOBER 1937 KERK EN ZENDING CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Gouda, A. Dulbois Oud-Beyerland. Voor Dokkum, M. W. Nieuwenhuijze te Franeker. NED HERV. KERK Beroepen: Te Almen-Harfsen (toez.) Dr C. L. Tuinstra te Terwinselen. Aangenomen: Naar Asten, cand. H. van Vliet te Rotterdam. HULPPREDIKERS Cand. J. Enter Jr. te Rotterdam heeft zijn benoeming tot hulpprediker bij de Vrije Evang. Gem. te Zeist aangenomen. De heer P. W. Spruyt, Theol. Candidaat te Rotterdam is door den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk te IJsselmonde noemd tot hulp-prediker; hij heeft zijn be noeming aangenomen. De heer Spruyt hoopt zijn taak op 15 October a.s. aan te vanger AFSCHEID. BEVESTIGING. INTREDE Ridderkerk Ds. C. v. d. 3 o 0 g e r t, gekomen van Zuid- Beijerland, heeft gisteren zijn intrede gedaan bij de Ned. Herv. Kerk te Ridderkerk, waar hij als 2e predikant voornamelijk in de wijk Slikkerveer zal arbeiden. Bevestiger was Ds. v. d. Zee, zijn ambtgenoot te Ridderkerk, die sprak over Coloss. 4 17. De nieuwe leeraar had tot tekst 2 Cor. 5 "7. Er volgden eenige toespraken. Aanwezig waren B. en W., bur gemeester Crezée heeft Ds. v. d. Boogert toe gesproken. Toegezongen werd Ps. 119 9 (ge wijzigd). Sneek Cand. J. C. M a r i s te Zwolle hoopt 14 Nov. a.s. zijn intrede te doen bij de Chr. GerefKerk te Sneek. Bevestiger is ds. J o h. v. d. V e g t, em. predikant te 's-Gravenhage. AFSCHEID Ds. A. POS In de Keizersgrachtkerk te Amsterdam heeft Ds. A. Pos, missionair predikant van de Getref. Kerk van Amsterdam, vóór zijn terugkeer naar D j o c j a, gistermorgen af scheid van de gemeente genomen. Ir. een inleidend woord heeft Ds. Pos er op gewezen, dat, waar hij weer voor zes jaar naai' het Zenidingsterrein vertrekt, de wagen van de zendende Kerk en haar uitgezonden dienaar des Woords opnieuw ver uiteengaan, De Heere heeft ons evenwel macht in het ge bed gegeven om over elkander te waken. 6pr. wekte de gemeente op om deze mach: ook te gebruiken. Hiema bediende Ds. Pos het Woord Gods in een prediking over Amos 7 16. Achter eenvolgens ontvouwde hij grond, inhoud, ver hooring en profetie van Amos' voorbede. Aan het einde van den dienst zong de ge meente den verfcrekkenden prediker Psalm 121:4 toe. Ds. Pos, die 49 jaar oud is en in 1920 door de Amsterdamsche Kerk voor den miss' n air en diienst te Djocja werd beroepen, is 1930 door de Synode van Arnihem benoemd tot docent aan de Opleidingsschool voor in- landsohe predikanten te Djocja, welk ambt hij 1 Febr. 1932 aanvaardde. Toch bleef hij aan de Kerk van Amsterdam als missionair predikant verbonden. Ds. F. v. ASCH As. Woensdag herdenikt ds. F. v. Asch, Ned. Herv. predikant te Voorthui: den dag waarop hij voor 25 jaar het predik ambt aanvaardde. De jubilaris werd in 1881 geboren en in 1912 candidaat in Zuid-Holland oon 6 Oct. van dat jaar te Oud-V ssemeer in zijn aimtot te worden bevestigd. Vandaar vertrok hij in 1917 naar Ethem, welke standplaats in 1921 met den Ham (O.) verwisseld werd. In 1928 verbond ds. v. Asch zich aan de ge meente van Randwijk, om in 1931 naar Wier den te vertrekken. Thans dient hij sinds eenigen tijd de gemeente van Voorthuizen. Ds. v. Asch, die tot den Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk behoort, wenscht zijn ge denkdag onopgemerkt te zien voorbijgaan. ondergoed Voor dames, heeren ea kinderen. In wol, zijde eo katoen. Ned. Gustaaf Adolf Vereeniging De Nederlandsche Gustaaf Adolf Vereeni ging hield haar 82ste jaarvergadering te Maastricht, ingeleid door een wijdings- samenkomst gisteravond in de St. Jans-kerk. De voorzitter der Vereen., ds. B. Klein W a ssink van Bathmen (O.), sprak hier over het ontstaan, de werkwijze en het doel der vereeniging. daarbij zijn gehoor vooral bepalende bij de figuur van den Zweedschen Koning, Gustaaf Adolf. De jaarvergadering Hedenmorgen werd de jaarvergadering geopend in het Protestantenhuis naast de Suringar-school. De voorzitter las de gelijkenis van den barmhartigen Samaritaan, ging voor in ge bed en sprak dan een openingswoord. Hij wees er op, hoe in Maastricht, „de oud ste historische stad van Nederland", in 1632, toen Gustaaf Adolf bij Lützzen het leven liet, het zwaarste leed al geleden was en Frederik Hendrik alhier reeds ruim baan had gemaakt voor een geordend kerkelijk leven der Protestanten. Maar ook, hoe Maastricht in dézen dag nog steeds een diaspora-gemeente is, te midden van een zeer overwegend Roomsch- Katholieke bevolking. De voorzitter verwelkomde vervolgens de buitenlandsche gasten, de afgevaardigden van bevriende en verwante vereenigingen in het binnenlands van „Welstand", van „Uni- tas", van „Christelijk Hulpbetoon", van „de Evangelische Maatschappij" en de leden en begunstigers van Gustaaf Adolf-kringen. Het gaaf er om, zoo vervolgde spr., hulp te bieden aan hen, die gewond aan den weg liggen en zichzeüven niet helpen kunnen. Spr. noemde als jongste voorbeeld de Pro tes tantsche gemeente van Nieuw-Nickerie in Suriname, waaruit noodkreten ons bereik ten. Na het openingswoord werd een telegram van hulde en verknochtheid verzonden aan H. M. de Koningin, die de vereeniging steeds zulk een warm hart toedraagt en zoo krach- tigen steun verleent. De Jaarverslagen Dan was het woord aan den secret iris, ds. E. L. N a u t a, legerpredikant te Leiden, voor het jaarverslag, waarna de penning meester, W. J. P. Suringar (postrekening 271516, te Biltihoven), zijn financieel over zicht gaf en de voorzitter, aan de beurt van aftreding, in het bestuur herkozm werd Na behandeling van het Ondersteunings plan en de verdeellng der „Feestgave", wer den enkele naburige gf meenten en instellin gen, waar de N.G.A.V. haar steun verleent, bezocht. BEROEPIXGSWERK TE AMSTERDAM De Commissie voor Beroeping en Benoe ming heeft hij der. Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Amsterdam, het volgende drietal voorgedragen in de vac.-Roscam Abbing: Ds. J. J. H. van Beem, Rotterdam (Vreewijk); Ds. P. J. van Veen, Hoogkerk en Ds. W. J. Vossers, Vlissingen. EV. LIJTH. KERK TE BUSSUM De Ev. Luth. Gemeente te Naarden-Bus- sum heeft een nieuw kerkgebouw betrokken, dat onder groote belangstelling in gebruik is genomen. De pastor loci Ds. C. R i e m e r s heeft daarbij het wcord gevoerd. Onder de vele belangstellenden was ook de burgemees ter van Bussum, de heer H. de Bordes. Jundruk" ZAKBIJBELS met berijmde Psalmen, Eenige Gezangen en volledige formulieren, zijn slechts 18 m.m. dik, gewicht slechts 290 gram. Uitgave: A. JONGBLOED N.V., Leeuwarden. EEN OOGENBLIK VAN STILTE De bizondere Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Groningen heeft besloten (in afwachting van de goedkeuring van de Kerk voogdij) voortaan de Martini Kerk iederen middag van half twee tot vier uur open te stellen voor hen dde een oogenblik van stilte zoeken. HET ONGEWENSCHTE CONGRES Naar aanleiding van het bericht, dat de Moskousche Centrale Godloozenraad verleden week besloot om de groote conferentie van Godloozen, welke zij in West-Europa wil houden, op 6 April 1938 te Londen te houden, is een geweldige actie in Engeland ontketend teneinde dit congres te beletten. Het verzet komt zoowel van Protestantsche als van Roomsch-Katholieke zijde. Het verzet der Laatsten is op het oogenblik het felste. The Catholic Times verscheen Zaterdag met een zware headline op de voorpagina „Stop the atheïst congress!" Te Moskou heeft men reeds gerekend op Eragelsch verzet en noemde subsidiair Holland of Praag. KORTE BERICHTEN Cand. H. van Twillert, hulppred. der Geref. Kerk te Wieringerwerf, be houdt nog gelegenheid des Zondags andere kerken te dienen en blijft beroepbaar. Zijn adres is: Sternstraat 25, Wieringerwerf (N.H.), Tel. no. 10. De heer P. J. Nahuizen neemt afscheid Voorman uit de Christelijl» Sociale Actie Opgewekte grijsaard met een jong hart A CH ja, ik vind, dat je weg moet gaan voor anderen je te oud gaan vinden. Er zijn genoeg jongere krachten, die het werk kunnen overnemen en het wordt me nu ook wel wat teveel. Nee, teveel is eigenlijk ook het goeie woord niet. Er wordt me nog niets teveel, ik kan gelukkig nog heel vat doen. Maar ik vind, dat je moet weten om plaats te maken voor anderen. En ik ben 40 jaar lang lid van het hoofdbestuur go- P. J. Nahuizen Het is de heer PJ. Nahuizen die zoo tot ons spreekt en als we hem aankij ken, dan geven we hem nog niet de vier en zeven tig jaren, die hij telt. Kras en ge zond en fit als vroeger, een man, die met zijn tijd meeleeft en die zijn tijd wil blijven verstaan Hij is niet blijven hangen in de sleur der oude dingen; in zijn kamer staan moderne meubels en alleen de mahoniehouten bu reaustoel dateert nog uit een vroeger tijd perk. Neen, Nahuizen is geen man uit den verleden tijd, al neemt hij nu afscheid in verband met zijn hoogen leeftijd. De veteraan gaat heen, en hij vertelt van 't werk, dat door den Chr. Nationalen Werk mansbond werd verricht in de 28 jaar van zijn voorzitterschap. Dinsdag zal hij voor de laatste maal de vergadering van den bond presideeren, zooals hij in 1909 in Apel doorn voor de eerste maal de vergadering leidde. Fa. H. j. Phaff Winschoten Wat is er sedert dien tijd veel gebeurd! In 1895 was de bond opgericht uit de werk- liedenvereenigingen van leden der Ned. Herv. Kerk, die in Utrecht en Middelburg, in Amsterdam en Den Haag en Rotterdam bestonden. De Chr. Nationale Werkmans- tx>nid kwam tot stand op initiatief van Dr de Visser, die altijd de e ere-voorzitter van den hond gebleven is. Vijf afdeelingen telde do bond toen hij werd opgericht en toen P. J. Nahuizen voorzitter werd, waren er hon derd afdeelingen. Nu zijn er een kleine twee honderd afdeelingen. Het ledental bedraagt nu circa 1200. In den loop der jaren heeft een ver schuiving plaats gevonden. Het aantal leden in de groote steden slonk daar entegen steeg het op het platteland. De opzet was om een regeling te krijgen voor de geldelijke uitkeering bij ziekte. Een ziekenfonds werd opgericht en een pensioen fonds. Uit dat pensioenfonds is de U.B.O. gegroeid (het fonds Uitkeering Bij Overlij den). U.B.O bezit nu een kapitaal van bijna een millioen grilden. De weduwen van aangesloten leden krijgen behalve de ver zekeringssom ook nog een uitkeering in eens, waarvoor zij nooit hebben behoeven te betalen. In den loop der jaren zal een kleine vier ton op deze wijze zijn uitgekeerd. Wat samenwerking dus vermag! Veel nuttige arbeid Er was zeker heel wat werk voor te doen. Ja, Ik moest er veel voor weg, veel ver gaderingen. Ik heb een rondreis gemaakt door Zeeland en door Utrecht om afdeelin gen te stichten. Later kwam de propagan dist in dienst, de heer Broen. Die is nu ge- pensionneerd, zooals u weet. Het Dr de Vis ser-huis in Lunteren is ook een mooi stuk werk. Dat biedt plaats voor zwakke kinde ren, bleekneusjes zoo gezegd en dat is een uitvoeisel van ons Sanatorium en Kinder- herstellingsfonds. Uit dat fonds kunnen ook leden die t.b.c. hebben uitgezonden worden naar een sanatorium. In Zonnegloren heb ben wé voorkeurbedden, omdat we voor een flink bedrag deelnamen in het stichtings kapitaal. En de voorzirg, daar hebt u zeker ook geregeld in geschreven. Ja, die werd ook uitgebreid. Van een klein weekblad kreeg het een grooter for maat Ik heb daaraan ook wel het een en ander gedaan en dan is er het jaarboekje, dat steeds wordt verspreid. In Lunteren heeft de bond ook de Pauwhof gekocht Die werd omgedoopt in Gesina Ida-stichting, zoo genoemd naar de echtgenoote van Dr de Visser. De bedoeling was, dit huis voor oudere leden te bestemmen, maar daarvoor was geen animo. Misschien te verafgelegen? Het wordt nu een vacantie-oord, waarvan al een druk gebruik gemaakt wordt, en een rustoord voor zwakken en herstellenden. En dan is er nog het Fonds Hulp in Nood. Met een deftig woord uit den tegenwoordigen tijd zouden we dat het Fonds voor bijzon dere nooden kunnen noemen. Dat is voor ledendie eits bijzonders in hun gezin heb ben, bv. als een lid van het gezin geope reerd moet worden of zooals eens voor kwam dat iemands gereedschap was ver brand. Dan kan 't moderamen uit dit fonds een uitkeering geven. Dan is er heel wat gegroeid tijdens uw voorzitterschap. Ja, de bond doet een hoop mooi werk. En ik heb altijd graag eraan mogen mee werken. Houdt u nu niets anders over dan u lidmaatschap van Utrechts gemeenteraad? Werk zoolang het dag ls Och heden, lacht de heer Nahuizen, waar ik al niet in zit. Ik ben bijna nooit thuis. In het bestuur van de Openbare Leeszaal en van de Badhuizen, van het Nijverheids onderwijs, van de Ned. Herv. Gemeentescho len, van de Koningin Emmaschool. Nee hoor, ik heb nog genoeg te doen. En dan maak ik nog vaak bestek en teekening. Ja, mijn vak, dat is altijd mijn liefde geweest en nog, zoo gaat de heer Nahui zen verder. Ik ben met hart en ziel tim merman geweest en timmeren is mijn lust en mijn leven. In Januari werd de zaak, waaraan ik 53y2 jaar verbonden was, die van de firma Borst, opgeheven. Maar de vorige week zat ik nog boven op het dak toen er een karwei te doen was. Ik kreeg toen een standje van den meneer voor wien ik werkte; dat moest ik niet doen, zei hij. Maar ik kan het nog als dè beste hoor, ik heb de vorige week nog de heele dag staan timmeren of mijn leven er van afhing. Ja, vroeger was dat heel wat anders dan tegenwoordig. Van 's morgens vijf tot des avonds achten en dan voor veertien cent per uur. Als er een karwei in Amsterdam was. dan kreeg ik een paar centen per uur meer, maar dan moest er vijf gulden kostgeld af. Van die werktijden weten de menschen tegenwoordig niet meer. Dat is zooveel ver anderd. Maar ik ben er gelukkig gezond bij gebleven en als ik zoo nu en dan wat kan doen voor dê oude klanten van mijn vroegeren patroon, families waar ik soms al vijf en veertig jaar over den vloer kom, dan kan ik me best redden. En ik merk daarin steeds de zegen van den Heere. En ik ben blij, wat te doen te hebben, dat houdt me frisch. Nu frisch is de heer Nahuizen. Dat zal elk getuigen, die hem kent. En het zal ook morgen, naar we hopen, weer blijken in de vergadering. Moge deze veteraan uit de Christelijke Sociale Beweging nog eenige jaren van welverdiende rust genieten, rust, die hij vult met bezigheid, naar zijn be- geeren! DOOF? Waarom zoudt U niet weder goed kunnen hooren ,met een SIEMENS „Phonophoor?" Reeds duizenden kunnen het 11 Vraagt gratis brochure P 54 of demonstratie van de nieuwste boor toestellen met oor- of beenge leiding. 19 verschillende modellen - Billijke prijzen. N.V. „ALM A RA" Afdeeling „Phono" ROKIN 86 AMSTERDAM (C.) Mededeeling van ons Reisbureau „Libertas" Onze rijwielrondrit door Nederland Allen die deze tocht volledig afgelegd heb ben en het betreffende boekje nog niet in stuurden, worden verzocht dit vóór Don derdag a.s. te doen. In den loop der volgende •veek kunnen wij dan de medailles laten 'ervaardigen, waarna deze zoo spoedig mogelijk aan de rechthebbenden worden toegezonden REISBUREAU „LIBERTAS" der Vijf samenw. Chr. Dagbladen. Gondsche Singel 105, Rotterdam. Telefoon 22490. Dr. W. G. HARRENSTEIN Naar wij vernemen, zal Dr. W. G. Har- renstein, predikant bij de Geref. Kerk te Santpoort, daarvoor te Amsterdam, deze wede een oogoperatie ondergaan. AUTO-ZENDING Men schrijft ons: Door de Vereeniging voor Evangelisatie „de Auto-zending in Nederland" (voorzitter: Ds. IJ. van d e r Z e e; evangelist D. Schot vanger, Adm. de Ruyterweg 74, Amster dam-West), werden in den afgeloopen zomer 95 openlucht-samenkomsten gehouden. Bezocht werden vele plaatsen in het mo derne deel van Noord-Holland; het was ver blijdend op te merken, dat in de omgeving Hoorn de opkomst dit jaar beter was dan vorige jaren. Het is of de belangstelling voor het Woord Gods in dezen tijd iets grooter is. Ook in andere deelen van het land werd dit opgemerkt. In Overijssel, Drenthe, Gronin gen en Friesland was de opkomst zeer goed, vooral ook in de Groningsche en Drentsche veenkoloniën. In het hartje van den zomer werden ver schillende badplaatsen bezocht, als Hoek van Holland, Zoutelande, Domburg, Westkapelle en Vlissingen. Medewerking verleenden de Theologische candidaten: A Bos, van Groningen, beroe pen predikant te Hoogeremilde; M. F e i t s- ma, te A'dam, beroepen predikant te Schet- tens en Schraard; de studenten: A. d e B r u 1 n te Capelle a. d. IJssel; J. Potjei te Wm- sohoten: J. Rook te Steenwijk en de heer M. J. Vermeer te Assen. Nu wordt de win ter campagne voorbereid. In verschillende plaatsen wo.den Evangeli satie-samenkomsten met en zander lichtbeel den gehouden, terwijl ook de mcoie Auto- zendings- en Pal^ina-film worden -edraaid. Het adres voor deze avonden is bij den heer D. Schotvanger, A dm. de Ruyterweg 74, Am sterda m-W est PALESTIJNSCHE DIORAMA'S Te Haarlem wordt deze week In het hee renhuis Schotersingel 117 A een expositie van Palestijnsche diorama's geopend, welke eenig in ons land zal zijn. De kunstschilder S. van der Schaar, vroeger te Heem stede, thans te Blaricrum wonend, heeft eeni ge jaren gewerkt aan de vervaardiging der vijftien diorama's, die in de groote zaal zijr» opgesteld. Deze diorama's hebben betrekking op het volksleven en de cultuur van Pales tina en brengen gedeeltelijk momenten var het lieven van Christus en bijbelsche figu ren in beeld. De schilder vertoefde enkele jaren in het Heilige Land, waar hij studies maakte voor zijn werk. Een ingenieur van de Philips - fabrieken zorgde voor de verlich ting. Als leider van het werk der Palestijn sche diorama's treedt de heer H. H. J. H e u 1 e op, die de bezoekers zal rondleiden. Ds. J. W. Siertsema, Geref. predikant te Haarlem, schreef ons ter zake o.m. het volgende: „Wat hier door studie, kunstzin, techniek, volharding en toewijding werd be reikt, zal veler verwachting te boven gaan. Geen kosten werden gespaard op dit nog zoo weinig ontgonnen terrein, en om deze diora ma's tot stand te brengen werd gezocht i en kennis genomen van alles wat op dit ge bied maar te vinden wa6, tot in de groote buitenlandsche cultuurcentra toe. En ik twij fel niet of voor hen, die den lij bel kennen, zullen vele geschiedenissen d'iidelljker en schooner gaan spreken, en zij die door deze diorama's onder den indruk bomen van wat eenmaal in het beloofde land geschiedde - tot redding der wereld, zullen thuisgekomen, naar den bijbel grijpen. Daarmee heeft deze expositie dan haar hoogste doel bereikt". GIFTEN EN LEGATEN Het schoolfonds voor schipperskinderen Schuttevaer, hetwelk door het steeds grooter wordende aantal aanvragen van schappers om bijstand in de huisvestingskosten hunner schoolgaande kinderen met zware financieele zorgen te kampen heeft, werd op 29 Septem ber ji. verblijd met een gift van f 2000, ter wijl voorts toezegging is ontvangen dat van andere zijde nog een bedrag van f 500 be schikbaar zal worden gesteld. DINSDAG 5 OCTOBER HILVERSUM I 1875 M. KRO-Uitzending, 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berich ten. 13.15 KRO-Melodisten en solist. (Om 1.00 Gramofoonmuziek). 2.00 Voor de vrouw. 3.00Modecursus. 4.00 Gramofoon muziek. 4.05 KRO-Orkest en gramofoon muziek. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.00 Gra mofoonmuziek. 6.15 KRO-Orkesf. 6.40 Es pera ntocu raus. 7.00 Berichten. 7.10 „Wan neer de Paus van Rome spreekt", causerie 7.30 Causerie voor de winterhulp door Minister Romme. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Schaakreportage. 8.20 KRO-Symphonie-orkest. 9.35 Gramofoon muziek. 9.40 Causerie. 10.00 KRO-Melo disten en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Schaakreportage. 10.50 De KRO-» Boys, solist, en gramofoonmuziek. 11.30—» 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM O 301 M. AVRO-Uitzending. 6.307.00 RVU.. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde mu ziek (gr.pl.) 10.30 Jetty Cantor's Ensem ble. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Jetty Canto's Ensemble. 12.30 Gramofoon muziek. 1.15 Omroeporkest. 2.00 Gramo foonmuziek. 2 15 Omroeporkest. 2.45 Knip cursus. 3.45 Radiokinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Aeolian-orkest. 6.30 Psychologische causerie. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Damsorkest. 7.30 Causerie voor de winterhulp door Minis ter Romme. 8.00 Berichten ANP. Mede deelingen. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.15 Gramo foonmuziek. 10.20 Bridgecursus. 11.00 Be richten ANP. 11.10 Voor schakers. 11.20 AVRO-Dansorkest. 11.40—12.00 Gramo foonmuziek. DROITWICH 1500 M. 4.35 Gramofoon. 5.20 Orkest. 6.00 Zang. 9.40 „I was there Ma- kefing", causerie. 10.00 RadaotooneeL 10.50 Orkest. RADIO PARIS 1648 M.. 12.20 Concert en zamg. 2.50 Zang. 3.05 Gramofoom. 4.05 Zang. 5.05 Piano. 5.20 Concert 7.20 Or kest. 9.20 Piano. 9.35 Zamg. KEULEN 456 M.. 3.20 Omroeporkest 5.20 Solistenconcert. 6.30 Gramofoon. 7.20 Opening van het Winterhulpseizoen. 9.50 11.20 Kamerorkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 6.50 Salon- orkest.8.20 Omroeporkest. 10.3011.20 Gramofoon. 484 M.: 1.50—2.20 Gramofoon. 5.20 Zang en piano. 6.35 Gramofoon. 8.20 Omroep- symphonie-orkest en koor m.m.v. solisten. Fietsen und kein Ende Engelsche verkeersdeskundigen verbaasd Op een der laatste najaansdagen toen hon» derden en nog eens honderden fietsers van de city huiswaarts keerden, stond op het Leidscheplein te Amsterdam een groepje Engelsche verkeersdeskundigen vol verba- j zing naar deze lawine van fietsers te kijken. Zooiets hadden zij nog nooit gezien.... Een van de leden van deze „Transport advisory council" zeide: „Wij hopen in Enge» land nooit zooveel fietsen op straat te krij gen, als bij u". Toen commissaris Bakker, die het gezelschap rondleidde, den Engel- schen nog vertelde, dat er in Amsterdam 270.000 fietsers waren, maakte deze mededee ling grooten indruk. Deze „Transport advisory council" bestaat uit n iet-ambtelijke adviseurs van het Brit- sche ministerie van het Verkeerswezen, die een studie maken van de, in de verschillende landen geldende wettelijke regelingen, ten aanrien van het rijwielverkeer. dat in Enge- land ook meer geregeld zal worden, daar in verschillende steden het aantal peddelaajs toeneemt. De Engelschen zijn in Kopenhagen ge weest, welke stad Amsterdam als „fietsstad" bijna evenaart, en hebben ook Berlijn be zocht. Maar Amsterdam vonden zij toch het toppunt, naar zij verklaarden. Met belang- 6telling namen zij kennis van wat in de j „Alg. Politieverordening" ten aanzien van i het rijwielverkeer is voorgeschreven. In Den Haag hadden zij van eenige ingenieurs van den Rijkswaterstaat vernomen, welike voor schriften het Motor- en Rijwielreglement bc- ivat. Bii het gezelschap was ook een vertegen» woordiiger vam een wiel rij dersvereeniging en Ideze vond, dat verschillende voorschriften twel wat te streng waren- Veel belang stelden de gasten ook in 3e gleuven in de tegels, waar rijwielen in ge» i (plaatst kunnen worden, zonder om te valleru i Een hunner nam dadelijk met behulp van een maatstok de afmetingen op, zoodat aangenomen mag worden, dat deze gleuven' weldra in Engelsche steden gemaakt zullen worden. Voor het verkperslichtenstelsel wa ren zij vol lof. Op het Leidscheplein en in de Leidsche straat werd een en ander beaich- tigd. 's Avonds gingen de Engelschen naarBrus» sel, waar zij hun studiereis op het „conti» nent" beëindigden. 1 mBMirnïhiiiüUnU ijllU 11111 'Döör K. NOR EL Met groote stappen gaat Admiraal Boshuizen het halfdek van zijn karveel op en neer. Nu dat weer! Burgemeester Vesterman Is bij hem aan boord gekomen met een verzoek om assistentie van de burge meesters van Enkhuizen. Alsof hij met zijn eigen scheepsvolk al niet genoeg te stellen heeft. Met de Amsterdammers schikt het wel; die zijn loyaal. Maar het volk uit Hoorn en Enkhuizen is roerig. De schip pers hebben hem gerapporteerd, dat er sterke sympathieën voor de Geuzen onder de matrozen leven, en dat ze heel moeilijk te bewegen zullen zijn om op Lumey los te trekken. Nu willen de burgemeesters, dat hij de oproerige burgers zal bedwingen en de intocht van gewapend krijgsvolk van de landzijde mogelijk zal maken. Het is volslagen onmogelijk om de Enkhuizer of Hoornsche matrozen op hun eigen landslui af te sturen. En als hij het met de Amsterdammers zou pro- beeren, zou er muiterij komen op de schepen van Hoorn en Enkhuizen. „Neen, meneer Vesterman", richt hij zich tot den wach tenden burgemeester. „Hoe graag ik zou willen, en hoezeer ik overtuigd ben van de noodzakelijkheid om een bezetting in de stad te hebben ik kan aan uw verzoek niet voldoen". De burgemeester houdt aan: „Wij moeten hulp hebben. Alleen kunnen wij het niet af". En wanneer Boshuizen de schouders ophaalt om zijn onmacht te betuigen vervolgt Ves terman: „Als ge dan niet met gewapende macht kunt helpen, help dan met uw persoon. Vreemde oogen dwingen. Als gij- zelf verschijnt, als gij, admiraal, opening van de poort vordert, dan zal men u dat niet durven weigeren. Admiraal Boshuizen is geen lafaard. Hij heeft voor heeter vuren gestaan dan een troep roerige burgers. „Goed", zegt hij. „Ik ben tot uw dienst Ik wil u met de inzet van mijn persoonlijk gezag terzijde staan. U zegt, dat Hopman Quikkel vanmiddag opnieuw voor de poort ver schijnen zal? U kunt er op rekenen dat ik dan aanwezig ben". Tegen de middag schiet de admiraalssloep bij de Witte Voet aan wal. Temidden van vier hellebaardiers schrijdt admiraal Boshuizen naast burgemeester Vesterman statig naar de poort. De voorjaarszon doet het goud van zijn tressen schitteren, fonkelt in het zilveren gevest van zijn rapier. Hij gaat daar groot en zelfbewust, de admiraal des Konings. De burgers wijken eerbiedig voor de kleine stoet; de poort- wacht brengt hem de eerbewijzen waarop zijn rang hem recht geeft Maar de poort blijft gesloten en als admiraal Boshuizen beveelt, dat zij geopend worden zal, dan Is er geen stads- wachter, die zich verroert. Wel dringt het volk op naar de poort. Een gemor zwelt aan tot geroep. „Open die poort en achteruit dat volk!" valt de admiraal toornig uit. Het antwoord bestaat in dreigend geheven vuisten; er komen wapens bloot. Voor de derde maal gelast de admiraal: „In naam des Konings, ópen de poort!" Maar het gevolg is eenerlei. Het tooneel van de vorige week herhaalt zich. Admiraal Boshuizen heeft op het volk geen grootere invloed dan bur gemeester Vesterman. Hij moet retireeren gelijk die. En achter de poort wacht hopman Quikkel voor de tweede maal om binnengelaten te worden. HOOFDSTUK XXI Outjert Bankertsz stapt stadig door op de lange weg van Enkhuizen naar Westwoud. Eindelijk zal hij weer eens thuis zijn bij zijn vrouw en kinderen. Daar is in lange tijd niet van gekomen door al de onrust en beroering. In de allerdrukste tijd van koopvaardij en visscherij is hij toch altijd nog vaker en langer aan wal ge weest dan tegenwoordig, nu de handel op zijn oor ligt. Een jaar lang heeft hij onder de Geuzen verkeerd; weken achter een koeriersdienst verricht: zijn laatste reis was naar Embden, met brieven heen en met vrienden terug. Telkens als hij binnenviel was er weer een nieuwe opdracht En nu wou heer Buiskes hem in de stad gehouden hebben, omdat zijn hulp alle dagen noodig wezen kon. Maar deze keer heeft hij ge zegd: Graag tot uw dienst, baas, als ik eerst eens naar mijn vrouw en kinderen ben geweest. Toen heeft Buiskes henl laten gaan. En zoo gaat Outjert nu de Streek door, langs de lange rechte weg, waar zich de dorpen aaneen rijen, waar weers- zijds boerderijen staan met hupsche puntdaken, temidden van krans van appel- of pereboomen waaraan bladeren botten. Groen en malsch liggen de weiden, vol met het smeltend geel van boterbloemen en met witte plekjes van de madeliefjes.- Lammeren huppelen om hun moeders heen; het zwart-bonte vee, pas van stal, graast gretig; varkens knorren bij hun' hokken. Outjert Bankertsz Is er nooit rouwig om geweest, dat hij de boerderij geruild heeft voor de zee. Naast God schipper op je eigen schip te zijn, te varen op de grauwe golven der Noordzee, te kruisen in koele fjorden van Noorwegen, of rond te zeilen op het blauwe water van de Middellandsche Zee, hij begeert niet anders. Maar zijn boeren-afkomst spreekt toch nog genoeg, dat hij ook plezier kan hebben in een voor-» jaars-landschap als hij nu doorwandelt. Kijk, de schoonmaak is aan kant; de boomen voor de boerderij hebben pauwblauwe beenen gekregen, en de onderkant der muren is ook gewit-» teld. Dat lichte blauw van de kalk kleurt best bij het frissche gras van de erven en bij het prille groen, waarmee de boomen pronken gaan. Hij groet bekenden: boerinnen met hun witte hullen tti hun groene huiken, boeren in stemmig zwart. Hij is vroolijk» Straks zal hij zijn vrouw begroeten. Hij ziet haar al voor zich' in haar ruime, nieuwe woning, een huis met een trapgevel, dat achter een brugje temidden van een bongerd staat. De ankers in de rood-baksteenen muur. zullen een frissche streek verf hebben gehad, de kozijnen ook en hij stelt zich voor, dat zijni vrouw achter het vehster zit met de witte kap op. Ze zal breien of spinnen, of misschien schrijft ze een brief aan hem» En de kinderen zullen spelen op het erf, of wellicht zitten ze op de leuning van het bruggetje, of komt hij ze tegen op de weq (Wordt vervolgd.)'

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8