Grieksche goden en godinnen in Leiden MAANDAG 4 OCTOBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 Een korte maar sierlijke optocht Daverend feestgewoel in de straten Vuurwerk versmoort in den mist P)E goden en godinnen van den Griekschen Olympos neerge daald in de rumoerige Leidsche stra ten, hebben het daar Zaterdagmiddag misschien wel wat koud gehad, maar wij mogen veronderstellen, dat hun moeder hen aangeraden heeft een extra kamizooltje aan te trekken of dat zij uit zichzelf reeds zoo wijs ge- weest zijn. Ja, het was wel wat kil om een langen middag in een dun gewaad op een open wagen te zitten, maar dit wil niet zeggen dav we het Zaterdag in Leiden met het weer slecht hebben getroffen. Integendeel. Er bleef wat mistigheid in de lucht hangen, maar zoo af en toe en later steeds beter be gon de zon door den nevel heen te schijnen, zoodat er tenslotte zelfs ievs milds in de lucht kwam en de dikkere en dunnere jassen den feestgangers tot last werden. Meer mag men van October toch waarlijk niet verlangen. Een optocht, fijn, van klenr en lijn De optocht droeg dit jaar het karakter .Van het bijzondere. Hoewel de geschiedenis van eigen svad en land steeds de aandacht blijft bloeien en de Leidenaar nu eenmaal verzot is op watergeuzen en dat soort lieden, geeft het toch een welkome afwisseling om eens in een andere sfeer verplaatst te wor den. Trouwens in dat opzicht ontbreekt het ons in de laatste jaren niet aan variatie Het bestuur der 3 October-vereeniging slaagt er meesterlijk in elk jaar weer iets anders te vinden. En zoo werden wij dan dit jaar in kennis gebracht met een aanval per sonen en gebeurtenissen uit de Griek sche mythologie. De ontwerpers van den optocht hebben daaruit een goed© keuze weten te doen. Dit moet hen nog niet gemakkelijk gevallen zijn, want de onderwerpen lagen hier in groote menigte voor het grijpen. In de optocht heeft men zich evenwel be perkt tot hoofdzaken. Men koos voor de verschillende groepen de voor naamste goden en godinnen en sloot het geheel af met de sage van het be leg van Troje, een der meest aanspre kende geschiedenissen van de vele. Zoo is men dus niet op zijpaden af gedwaald, hoe groot de verleiding daarvoor moet zijn geweest, en op deze wijze heeft men een overzichtelijk geheel bereikt. Men zag na de gebruikelijke kop van de Stoet in de eerste plaats den oppergod Zeus met zijn gemalin Hera op een fraaien praal wagen. die de Olympus verzinnebeelde. De wijze godin Pallas Athene volgde hem na. Op den tweeden wagen reed Helios, de god van de zon en in zijn gezelschap vertoefde Aurora, koningin van de dageraad, terwijl in deze groep ook de muzen der schoone kunsten hadden plaats genomen. Diana, de godin van de jacht en Hermes, de snelvoe tige bode der goden volgden te paard. De groep, waarin de grimmige figuur van Ares (Mars), de god van den oorlog het middel punt vormde, was in sombere tinten gehou den, waarbij de kleur van het bloed over- heerschte. Het spreekt vanzelf, dat Ares' trouwe metgezellen in al hun afzichtelijk heid, hem thans ook gezelschap hielden. De wagen van Hephaestus, den god der sme den, die zijn been brak en bleef manken, nadat Zeus hem uit den hemel geslingerd had, straalde als 't ware een rooden gloed uit, het vuur van de Erna, waarin deze god met zijn cyclopen zijn geweldige smidse aan den gang hield. Welk een contrast vormde deze groep met de volgende, de praalwagen van Aphrodite, de godin van de schoonheid, die door verschillende lagere goden omgeven, vertoefde in een omgeving van liefelijkheid en gratie. Fraai in haar zeegroene tint met dolfijnen, nereiden en tritons was ook de groep, waarvan Poseidon en zijn gemalin, god en godin van de zee, het middelpunt vormden. Maar daarna kwam somber en sober de wagen van Ha- des, de god van de onderwereld, bewaakt door den helhond Cerberus met zijn drie koppen vergezelschapt door de rechters van het schimmenrijk en Themis, de geblind doekte godin van het recht, alsmede de drie schikgodinnen, die de levensdraad spin nen, vlechten en doorknippen. Aeolus, de god der winden, volgde met zijn zes zonen te paard en daarna verscheen, door wingerd ranken bekranst, de wagen van Bacchus den god van de wijn, temidden van nimfen, faunen, satyrs en bacchanten, zijn teugel- looze volgelingen. Bijzonder aantrekkelijk was de bloemenwagen van Flora (hoorde zij wel in dezen optocht thuis?) en de kleine bloemenfeeën die haar volgden sta len oogenblikkelijk ieders hart. De slotgroep, die van het beleg van Troye, in een schitte ring van fraaie costuums, was een van de mooiste, hoewel het paard, dat bij deze be legering een groote rol heeft gespeeld en dat de groep afsloot, ons niet bijster kon beko ren, al was de bedoeling om net op een haastig in elkaar getimmerd schijnbeest te laten lijken, loffelijk genoeg. De-optocht was niet groot. Zij duur de in het voorbijtrekken velen zelfs wel wat al te kort, maar er is uitne mende zorg aan besteed. Alle groepen waren prachtig in hun eigen kleur gehouden. De costuums alle spe ciaal nieuw voor dit doel vervaar digd, waren sierlijk en schoon. Het kapwerk en de grime waren uitste kend verzorgd. Uit de praalwagen» sprak het zwierige en romantische hart van Jan de Quack, die zich in dit onderwerp weer eens goed heeft kun nen uitleven. Die punctueele verzor ging der wagens, tot in de kleinste onderdeelen, valt altijd weer op. En wat waren er een aardige vondsten op het gebied der symboliek. Het spreekt vanzelf, dat zich langs den optochtweg weer een enorme mensehenme nigte had opgesteld, hoewel, naar het ons voorkwam, er niet zoon onordelijk gedrang heerschte als dat in vorige jaren voor placht te komen. De voortdurende wenken en raadgevingen van de politie, schijnen tenslotte hun uitwerking toch niet te missen. Het „ln de stad zijn" Behalve het kijken naar de optocht doet het publiek 's middags nog iets anders, nl. „in de stad zijn" en ook dat is een plezie rige bezigheid. De kinderen moeten hun deel in de feestelijkheid hebben in den vorm van trompetten, molentjes, ijsco's, fruit en andere lekkernijen. En de grooten mèt de Kleinen moeten hun deel hebben van de talenten, die het straat-artistendom in zoo ruime mate ten toon spreidt. De straat- acrobatiek is verboden, maar desniettemin zagen we een boeienkoning, termidden van een groote schare menschen zijn krachtpat serij verrichten. De aapjes zijn ook verbo den, maar toch zagen we een aap bezig langs een gevel te klimmen, om vandaar met een geweldige sprong in de armen van zijn meester te belanden. Zoo is er op straat altijd wel het een en ander te zien en men heeft de gelegenheid daarvan op zijn gemak kennis re nemen. Op de Stationsweg, de Steenstraat, de Beestenmarkt waren de tallooze tentjes ver rezen. waarvan de eigenaars een groote ver scheidenheid van waren aan den manbrach ten en zooals altijd domineerden de zuur- en palingkramen. Welk een enorme hoe veelheden palingen er op den 3 Octoberdag te koop liggen en gekocht worden kunnen wjj zelfs niet henaderen, maar het moet vele duizenden ponden bedragen. Vooral des avonds worden er daar in de buurt van Steenstraat en Stationsweg eoede zaken gedaan. Des avonds bevinden zich en kele duizenden menschen in de Stadsgehoor zaal. in „Prediker", in de Schouwburg, in de bioscopen, maar de tienduizenden slaan den tijd stuk op straat en in het Lunapark op het Schuttersveld, deze moderne kermis, die een geweldig aantal bezoekers tot zich trekt De café's en de kroegen zitten barstens vol en op straat gaat het voetje voor voetje. 's Avonds was de mist weer in sterke mate op komen zetten, hoewel het in de natuur vrij mild was en in die' mist bleven de geuren van al de hartige lekkernijen, waarmee de feestvierende menigte zich te goed doet, extra lang en extra doordringend hangen. De walm van de oliebollen en de poffertjes sloeg de menschen voelbaar in hel gezicht, maar in deze sfeer gaat de Leide naar zich eerst recht prettig voelen. Hossend en deinend, gestooten en geduwd, de mishandelde eksteroogen niet tellend, zingend en joelend, be woog de feestvierende menigte zich door de straten. En de straatartisten zamelden de laatste resten van hun krachten op om nog een paar stuivers te verdienen, waarbij helaas weer ge vallen van ergerlijke kinderexploita tie moesten worden geconstateerd, schrijnende dingen, die temidden van het feestgewoel weer voor een oogen- blik de barre werkelijkheid deden ont dekken. In de stampvolle Stadsgehoorzaal werd, verzorgd door den heer Theo Bouwmeester uit Haarlem, een programma van klein kunst opgevoerd, dat een beschaafd karak ter droeg en waarbij vooral de „Great Oki- to", die werkelijk verbazingwekkende din- Waaodelwacht vart de 3 October-Vereen. Rechts de heer H. Harmsen comman- dantj, Mei hei vaandel de heer A, de Graa[[, Helios met zijn zonnewagen, Leidsche Chr. Oranje-vereenlging In gebouw „Prediker" hield de Leidsche Chr. Oranjevereeniging een openbare feest avond. waarbij de zaal weer onmogelijk alle belangstellenden kon bevatten Dank zij „Symphonia", o.l.v. van den heer J. Plu, heerschte al spoedig 'n opgewekte feestelijke stemming. Ook 't optreden van den heer Spaanderman als declamator was hier niet vreemd aan en heeft er veel toe bijge dragen, dat zoowel bestuur als leden op een geslaagden feestavond kunnen terug zien. De voorzitter, mr. Geelkerken, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den heer Jac. Wilbrink, wnd. wethouder, die na mens het gemeentebestuur deze samenkomst bijwoonde. Na het uitspreken van dit woord van wel kom zongen de aanwezigen het Wilhelmus. De heer H. de Boer, van 's-Gravenhage, sprak in deze samenkomst de herdenkings rede. In het begin van deze rede zette spr. uit een de groove beteekenis van het ontzet van Leiden. Achtereenvolgens behandelde hij in enkele vluchtigs trekken de geschiedenis van het ontzet waarbij hij in de eerste plaats gelegenheid vond te wijzen op de leidende figuren bij dat ontzet. Voorts wees hij op den moed van den wanhoop-nabijzijnde bur gers der belegerde veste en op de volhar dende worsteling van het ontzettingsleger. In dit verband werd ook stilgestaan bij het biddend worstelen van Prins Willem van Oranje, wiens gebed ter juister tijd werd verhoord. Voortgaande toonde spr. aan, dat het he den in hev verleden ligt opgesloten. Dat leert ons ook Leiden, want uit de geschie denis van 1574 valt een les te trekken. Ook nu leven wii in moeilijke tijden. Zoo is b.v. de werkloosheid wel verminderd maar nog niet weggenomen. Ziende op Leiden in 1574 moeten wij ook nu leeren geduldig te zijn. Wij zullen ons scharen achter de regeering en trachten om met vereende krachten niet alleen Leiden doch geheel Nederland te be houden Werd door Leidens ontzet in Nederland een vrij volksbestaan verkregen ook nu zul len wij trachten die vrijheid te behouden. Vooral nu er extremistische, stroomingen worden gevonden, die de vrijheid willen be knotten. Daartegen zullen wij als eens onze vaderen pal staan en ons krachtig verweren. Was in de dagen van 1574 de band tus- schen Oranje en Leiden zeer nauw ook thans zullen wij ons in voor- en tegenspoed scharen rondom den troon van Oranje, om elke aanval te weerstaan tegen Vorstin en vaderland. Met een krachtige opwekking Oranje trouw te blijven, besloot spr. zijn met enthousiasme uitgesproken rede. Aan hel' eind van den avond sprak de heer Wilbrink, namens het gemeente bestuur, zich in enkele waardeerende woory den uit over hev werk der Chr. Oranjever eeniging. Wij hebben behoefte aan een der- gelijken avond, waar gewezen wordt op den historischen oorsprong van het feest. Met het organisceren van dezen avond heeft de vereeniging haar plicht vervuld. Aan het eind van den avond, die met het zingen van vaderlandsche liederen werd afgewisseld, deelde de voorzitter nog mede, dat er a.s. Woensdagavond een ledenver gadering wordt gehouden en dat binnenkort enkele verkoopavonden zullen worden be legd. Een onzichtbaar vuurwerk Toen de feestvergaderingeji afgeloo- pen waren kwam er een groote aan drang onder het publiek in de rich ting van her Schuttersveld, waar het groote en luisterrijke vuurwerk den feestdag zou hesluiten. Waarschijnlijk is dit vuurwerk ook inderdaad wel groot en luisterrijk geweest. De fa. Kat presteert op dit gebied nu een- naai uitstekende dingen, maar het nare van het geval was, dat men het vuurwerk maar zeer gedeeltelijk kon zien. Met de vuurpijlen ging het nog wel een beetje, maar de groote stuk ken gingen bijna volkomen verloren in de mist, zoodat men zich meerma len alleen met het aanhooren van de pyrotechnische kanonslagen tevreden moest stellen. Hoewel de kroegen nog tot één uur open bleven en voor velen de pret dus nog niet geëindigd was, ging na het vuurwerk toch de grootste stroom huistoe. Het gezang, waarbij ditmaal „Jamboree" favoriet was, al deden ook de „mooie molen", „Sari Ma rijs' en zelfs „Waar die meisjes zijn" nog steeds opgeld, begon hoe langer hoe mager der te klinken en het duurde niet lang of de straat was dan toch vrijgelaten voor de gemeente-reiniging, die een nacht zwaar werk had om de schillen en de doozen, de papieren en de palinggraten te verwijderen, teneinde op den rustdag de stad weer een opgeruimde aanblik te geven. Pluim op de politie-pef Wij zouden natuurlijk aan het eind van dit verslag pluimen kunnen gaan zetten op allerlei hoeden, maar de rij hoeden, die bepluimd zouden kunnen worden is zoo lang, dat wij daaraan niet kunnen beginnen. Een groote en blinkende pluim willen we echter kwijt en we zetten die op de politiepet Het geheele Leidsche politiecorps van hoog tot laag heeft een zware taak gehad, maar zij heeft zich daarvan met groote ijver en doortastendheid, maar niet minder met groote tact gekweten. Als het noodig was wist de politie streng èn snel op te treden, maar zij wist ook een oogje dicht te knijpen, als dit haar wenschelijk voorkwam. De poli tie heeft geen dankbare taak op een dag als deze, waarop zij tegen allerlei overtredingen moet waken, terwijl het publiek nu eenmaal nog al eens in de contramine pleegt te zijn. En daarom steken wii de mannen die onder alles hun rust en gelijkmoedigheid zoo uit stekend wisten te bewaren, die blinkende pluim op de hoed en wij hangen hen een lauwerkrans van hulde om de stoere schou ders. De i.Veld" ln actie. AMBTSJUBILEUM Ds J. C. V.APELDOORN Herdenkingsdienst in de Pieterskerk Ds. J. C. van Apeldoorn, Herv. pred. te dezer stede, die in de afgeloopen dagen zulk een groote belangstelling mocht ondervinden in verband met zijn zilveren ambtsjubileum, heeft gister avond in de dichtbezette Pieterskerk een herdenkingsrede uitgesproken. Onder hen, die deze ure bijwoonden,, merkten wij o.m. op de predikanten ds. M. J. Punselie, ds. Joh. W. Groot Enzerink, dr. J. C. S. Locher, dr. J. Biemens, dr. W. F. Boisscvain. ds D. Kuilman en den emcr. pred. ds. C. Hartwigsen. Verder zagen wij den heer Jac. Wilbrink, wnd. wethouder, den heer De Groot, godsdienstleeraar en vele leden der onderscheidene kerkelijke colle ges. Ds. Van Apeldoorn, die aan het begin van den dienst Psalm 116 voorlas, koos tot tekst van zijn overdenkingswoord 1 Cor. 123a „Doch wij prediken Christus:, den Ge kruiste". Bij de ontvouwing van dit tekstwoord stond spr. allereerst stil bij de Zendings reis van Paulus naar Corinthe en het schrij\en van diens eersten brief aan deze gemeente. Op het oentrale van de predi king wnscht Paulus in zijn briel te wijzen. Dat de verkondiging van het evangelie ook een zware taak is, daar heeft Paulus op willen wijzen. Het berouwt spr. niet, dat hij ook een verkondiger van dut evangelie mag zijn, nu al vijf-en-twintig jaar. Het evangelie, dat wij mogen brengen geeft geen antwoord op de vraag wat of een mensch begeert maar wel op de vraag wat of een mensch noodig heeft cn dat is Jezus Chrislus. 's Menschen nood en Gods gave liggen opgesloten in sprekers tekstwoord. Onze nood zullen wij bewust zijn en Gods gave erkennen. Met een optimistische geruststelling zullen wij er nooit komen, maar wij zullen getroost reeds moeten leven om eens zalig te ster ven. Ziet spr. op zijn vijf-en twintig-jarige ambtsperiode terug dan ontrolt zich een tafereel waarop vele Eben Haiizera staan opgericht. Maar ook was daar droefheid, dan word gemediteerd: Voor waar de mensch wordt tot moeite ge boren. Maar gelukkig als dan gezegd kon worden: door lijden tot heerlijk heid. Steeds weer was het de kracht en de heerlijkheid van den gekruisten Christus, die ondersteuning gaf. Dit alles overdenkende, legt spr. de aan wezigen den Psalm op de lippen: ,.'k Zal gedenken, hoe voor dezen, Ons de Heer heeft gunst bewezen" (Ps. 77 7). Zijn rede voortzettend, wees spr. op den strijd, die gestreden wordt voor en tegen het evangelie. De levenswortel van ons volk is aan hot kwijnen en men drijft af op den stroom van de lichtzinnigheid. De godloochening neemt hand over hand toe. Ook zijn de predikers van het Woord Gods niet popu lair. Veeleer is smaad hun deel. Maar ge lukkig, Gods evangelie is een kracht tot zaligheid. Een voorrecht is het van dat evangelie een prediker, een heraut van Jezus Chris tus, te mogen zijn. Spijt zal spr. er ook nooit-van krijgen, dat hij voor een zevental jaren een rustige dorpsgemeente verwissel de met zijn tegenwoordige standplaats, waar hij zich, dank zij de Universiteit, zoo heeft kunnen bekwamen. Deze laatste jaren zijn dan ook niet de minst-gezegende ge weest Hartelijk dankte spr. al'en voor het medeleven in de laatste dagen ondervon den. Cod zij echter bovenal dank en eere voor zooveel zegen toegebracht. Ziet spr. op zichzelf en maakt hij de levensrekpning op, dan komt hij tot o*n onnoemelijk tekort Geen enkele penning is er ook, die tot dekking zou kunnen dienen, maar gelukkig is er het waarachtige gebed en leeft er een allesvervullend God, Die on ze zwakheid en tekortkomingen aan uil zien cn die genadiglij kvervullen. Nadat spr. het dankgebed en den zegen had uitgesproken zong de gemeente hem staande toe: Ps. 119:9: „Doe bij uw knecht weldadigheid o Heer". Na afloop van den dienst heeft ds. M. J. Punselie, de nestor van het ministerie van predikanten ds. Van Apeldoorn in de consistorie nog toegesproken, waar bij hij er o.m. op wees, dat het in dezen verwarden tijd voor de gemeente zoo noodzakelijk is, dat zij predikers heeft, die het duidelijk weten te zeggen waar het heen moet en om gaat. Gij, aldus spr., bent één van die predikers. God geve, dat U nog menig jaar in onze ge meente mag vertoeven tot zegen van velen. Met een enkel woord dankte ds. Van Apeldoorn voor deze toespraak. BORDEN-COMPETITIE L.D.V. Groep A J. DreefJ Huisman Jr. 02 D. A. Eppinga—G. P. Dille 20 J HeemskerkS. v. d. Wijngaard 6—2 J. Kleer— N. J. Vavier 2—0 P. van LeeuwenI. Teleng 02 P. MarkA. Sladek afgebr. J. Hes—E. M. Harland 2—0 Groep B: S van DuijnA. Blauw 11 A. ver Haar—T. D. v. d. Bosch 2—0 W. Heemskerk—G. v. d. Wiel afgebr. A. J. van Heeringcn—P. v. d. Stel 0—2 M. J. van Houten—B. Slegtenhorst 0—2 J Huisman Sr.M. van 't Zelfde 20 W. HuismanW. de Roode 20 F. LardeéA. J. van der Lelie 0—2 W. HarlandB de Kier 02 J. Heemskerk—H. de Water 11 W. KleijnC. Tpunissen 2—0 P. MarkM. Optendrees 20 A. ter Haar—P. van der Stel 02 C. TeunissenJ. Kleer 1—1 N. J. Vavier—W. Kleijn 0—2 S. v. d. Wijngaard—P. de Haan 2—0 D. de Roode—W. Huisman 11 W. de Roode—J. Huisman Sr. 11 G. van der .Wiel—A, ter Haar 0—2 RADIO-DISTRIBUTIE Keulen. 106.35 Parü» R, 12 20 Brussel VI. 14.20 PorUs R. 14.50 Diversen. 16.05 arUs R, 16.20 Keu len, 17.20 ParÜ3 R. 1,8.20 London Reg, pl.m 18.45 Keuion, 20.20 Rome, 21.20 Brussel Fr. 22.20 Brui sel VI. pl.m 22.30 Boedapest of dlv.., 23.20 R, Danmark of dlv. Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 Droltwlch. 11.35 London Reg; pl.m 12.45 Droltwlch: 13.20 London Reg: 16 20 Droltwlch} 1S.20 Diversen: 18.40 Droltwlch: 19.50 London R 21 20 Droltwlch; 23.20 London Reg.; 23.35 Droits wlch DINSDAG 5 OCTOBER Programma 3: 8 Keulen; 10.35 Parijs R: 11.26 R. Danmark; 12.20 Brussel VI; 14.20 Diversen} 14.50 Parijs R.; 15.20 Keulen: 16.50 Deutschls.; 17.20 Brussel VI.; 18.50 London Reg; 19.20 Pas rijs R.; 21.35 Brussel VI; 22.20 Brussel VI; 22.30) 10.35 London Reg; 16.6o Droltwlch; 18.20 Div. sen; 18.40 Droltwlch; 21.40 Londen Reg; 22.20 Weenen; 22.50 Droltwlch Agenda Van Zondag 3 tot en met Vrijdag 8 Octobei; nemen waar de apotheken: D. J. v. Driesumj Mare 110, telef. 406 en E. B. de Metz, Ka- merl. Onnesl. 28. telef. 3553. Voor Oegatgeest J. Doedens, Wilhelmina* park 8, telef. 274. j Kostelooze inenting Zooals door den directeur van den Gem, Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon wordt bericht, bestaat er voor onvermogen- den Woensdag en Donderdag 6 en 7 Octobei; in het Elisabeth Hof aan de Oude Vest (van 9—12 en £—4 uur) gelegenheid, zoo noodig, zich aan te melden voor kostelooze genees* en heelkundige hulp gedurende het jaad 1938. Gegadigden worden verzocht mede to brengen, trouwboekje, eventueel kaart over 1937, door ondersteunden van Maatschappe lijk Hulpbetoon Legitimatiekaart, door on dersteunden van den Dienst voor Sociale Zaken Bondsboekje of Legitimatiekaart, Ongevallen en ongerechtigheden Op den 3 Octoberdag Met de ongevallen, diefstallen, vechtpan tijen enz. is het op den 3 Octoberdag weeu aardig los geloopen, hetgeen wol verwonde ring mag baren als men in aanmerking neemt de groote volksophoopingen, de vele kermisvermakelijkheden en de drank. Het ergste ongeval was waarschijnlijk dat wat overkwam aan den 19-jarigen De B. uit' Scheveningen, die met jeugdige overmoed op de rand van een schuitje in de zweefmo len ging staan. Hij werd tegen een paal ge slingerd en opgenomen met een rechter; kaakfractuur. Uit de roezemoezige kermis pret belandde hij in de stilte van het Acad, Ziekenhuis. In het café „Eigenzorg" op den Stations weg werd het den bezoekers lastig gemaakt door den 35-jarigen J. F. P. uit Den Haag, die tijdelijk met een woonschuit in Leidon domicili had gekozen. De portier van het café smeet den man er uit Deze werd nij dig en sloeg een ruit in, waarbij hij bloo- dend aan de hand werd gewond. De shimmy-baan op het Schuttersveld, een trap waarvan de treden hinderlijk op en neer gaan, heeft vier ontwrichte voeten, een schaafwond, een hoofdwond, alsmede een gekneusden voet op zijn geweten. Dq E.H.B.O.-dienst had er druk werk mee. De 30-jarige T. C. D. uit Den Haag kreeg een bloedneus, doordat een vroolijke jonge dame wat al te enthousiast met een bier- flesch zwaaide. De 16-jarige mej. S. E. R. uit' Den Haag, moest met een gebroken pink naar huis, opgedaan bij een val op de auto baan. Bij een klein knokpartijtje tusschen drie feestgangers werd de 20-jarige W. aan het linkeroor gewond. Hij moest naar het Acad, Ziekenhuis. Een aantal portemonnaies werd gerold of verloren. Het ging om bedragen van f 23 f 30,—, f 1,50, f 0,30, f 1,50, f 1,—, f 8,—. f 1,23 f 25,— en f 10,—. Ook een polshorloge ver dween in de drukte. Op de Steenstraat sneuvelde de winkelruit van den horlogemaker S„ doordat de 18-ja- rige A. de B. uit Den Haag er door geduwd werd. De winkelier heeft aan zijn uurwerken in de etalage een schade van ongeveer f 30O Laat in den avond moest de politie nog uitrukken naar het station waar een vijf twintig-tal feestgangers, die te laat gekomen waren voor de laatste trein een bagagcloods bezet hielden en het ultimatum stelden: of een extra-trein öf wij bivakkeeren hier. De politie ontruimde de loods met krach tige arm, zoodat de laatkomers elders onder dak hebben moeten zoeken. Drie personen zijn opgebracht wegens openbare dronkenschap. Twee processen-ver baal zijn opgemaakt wegens overtreding van de Loterij wet. Een eerijke Leidenaar deponeerde aan hef politie-bureau een portefeuille met f 100,- KAMER VAN KOOPHANDEL! Nieuwe inschrijving. 30 Sept. 7016. W. C. Verhoeven, Leiden, Oude Rijn 44c, broodbak kerij. E.: W. C. Verhoeven. Leiderdorp. i 7017. N.V. Visscherij-Mij Kennemerland, Katwijk aan Zee, Tramstraat 20. Afkomstig uit Haarlem. Wijziging. 30 Sept. Firma A. J. van Haas- teren, Leiden. Oude Rij-n 91, brandstoffen- handel en sleeperij. Vest. fil.: Leiden, Lage Rijndijk 92, dd. Juli 1934. Firma C. v. d. Bosch m Co., Leiden) Roodenburgerstraat 6, schildersbedrijf. Door uittreding van den vennoot C. L. v. d. Voort is de vennootschap ontbonden en heeft deze aan C. Th. v. d. Bosch toestemming verleend het bedrijf onder den ouden naam voor eigen reken'ing voort te zetten. J. N Overdevest, Leiden, Magd. Moor.- straat 42, melkhandel. De zaak is met in gang van 28 Sept. omgezet in een vennoot schap onder firma onder den naam': J. N(' Overdevest en Zoon, Melk- en Zuivelfabriek-; Ruimzicht (B.P.). Soort. v. bedr.: melk- efl zuivelfabriek, handel in zuilvelartikelen en! eieren. Venn.: J. N. Overdevest en J. N. Over* devest. Leiden. 1 Oct. J. C. van der Geest, Alkema-M B. 425, caféhouder Overl. E.: J. C. van dec C-eest, dd. 11 Nov. 1935. Wijz. handelsn. in! Wed. J. C. van der Geest. N. E.: Wed. A. van' der Geest-van Velsen, Alkemade Textielfabrieken Gebrs. van Wijk ert Co. N.V., Leiden. Heerengracht 46. N. Dir.J J. ter Haar, Leiden. N.V. Broodbakkerij voorheen L. van Nifterink, TI.zoon, Leiden, Kaiserstraat 9* Uittr. comm.: TI. F. van dor Meer, Overveent Stoomzuivelfabriek „Holland", Sassen-, heim, Teylingerlaan 65. Wijz. handelsn. H. Gerrits, Zuivelfabriek „Holland".

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6