De jeugd in de storm van het leven MAANDAG 4 OCTOBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 Jaarvergadering leiders van Ned. Herv. Knapenvereen. op G. G. Belangrijk referaat van Ds. B. van Ginkel ER bestond Zaterdagmiddag groote be langstelling voor dte zestiende leiders vergadering vain den Bond van Ned. Her vormde Knajpenvereenagingen op G.G., wel ke gehouden werd in hotel Terminus te I Utrecht. I In deze vergadering heeft ds. B. van Gin kel te Renswoudte, een referaat gêhoudien over heit onderwerp „Religie en Vlegeljaren". De voorzitter, de heer M. Noteboom te Hilversum, constateerde in zijn openings woord het droeve verschijnsel van afval van Kerk en Godsdienst, voora/1 ook onder de Jeugd en dat nog weil in een tajd, dat de 'statenvertaling herdacht wordt. Ook in ons vaderland is er een vluchten van de bron des levens. Toch mogen wij denken aan het woord van Christus tot Zijn discipelen ge- «prcflceni: „Geeft gij hun te eten". Dat is een 'opdracht ook tot de leiders van knapeniver- eenigingen. Wie op al het ongeloof ziet en de afval, die kan dit werk niet doen. Maar wie het ziet in eeuwigheiddlidht, die durft het aan. In Gods kracht wordt het moeilijke werk van knapen-leiden verlicht. jaarverslag Aan het door den secretaris, den heer C. Blokland, van Hardonxveid, uitgebrachte Jaarverslag ontleenden wij, dat de Bond thans 1800 leden telt en in totaal 85 vereeni- fctagen. Het verslag van den penningmeester, den ;heer T. W. Korevaar, te Sohoonrewoerd, liet vrij optimistische geluiden hooren. Zoo heeft de Bond een batig saldo van 767,89 en de kas van de bibliotheek en leidersblad een saldo van 586,35. Bestuursverkiezing Met groote meerderheid van stemmen werden de bestuursleden W. Achterberg te Kerkwijk en B. G. Deetman te Elburg herkozen. »Religie en Vlegeljaren" Hierna hield ds. B. van Ginkel, Ned. Herv. predikant te Renswoude, zijn referaat. Spr. begon zijn betoog met te zeggen, dat Wanneer wij over de jeugd spreken, wij re- keing moeten houden met het feit, dat -wij in ons land drie soorten jeugd onderscheiden, Iö.l. de boerenjeugd, de arbeidersjeugd en de Btudeerende of intéllectueele jeugd. Spr. handelde nu over dat type jeugd, dat Ihet meest gevonden wordt en inzonderheid over het leven van den jongen, wiens ont wikkeling eigenlijk drie perioden kent, n.l. spel-periode, de periode der werkelijk heid en de periode van d'e puberteit. De geestelijke pnftvikfcelliro'g van tiefc kind gedurende de schooljaren is onvoldoende voor het latere leven. Vooral na de wereld oorlog heeft de jeugdvorming met bijzondere moeilijkheden te kampen. Een teedere be grijpende opvoeding is dan ook zeer nooddg daar ocnze jongens principieel belijder moe iten worden. Spr. acht jeugdvereentgingen dan ook een dringende eisdh, een gebiedende noodzake lijkheid. In de spel-periode moeten wij het kind niets ontnemen van hetgeen des kinds is. Maar spr. waarschuwde ertegen het kind dingen te vertellen waarvan het later hoort, dat het gelogen is. Het zal dan het vertrou wen in de ouders, in de onderwijzers en in den leider van knapenvereenigïngen verlie zen. De jeugdvereeniginigen moeten de jeugd opvangen. Uitvoerig stond spr. vervolgens stil bij de pu'berfceits-periode (1317 jaar), hierbij er den nadruk op leggende, dat de leiders en ouders niimmer vergeten moeten, dat déze periode een overgangsperiode is. Het is een tijdperk van worsteling en woeling, die haar eigenaardige edscben aan den knapenleider stelt. In godsdienstig opzicht uit zich deze pe riode door de opkomende twijfel bij den jon gen (en het meisje ook), in een (schijn bare) onverschilligheid, oefenen' van kritiek het sbellen van vragen, die blijk geven t een groote onevenwichtigheid. De kna penleider moet een open oog 'hebben voor de zinnelijke invloeden, die hier tusschen wer ken. Ouderen moeten begrijpen, dat de jon gen door die periode heen moet. Spreek met de jongens, laat ze vragen en behandel de moeilijkheden. Spr. betreurt het, dat er nog zooveel ouders zijn diie verwijderd van him kinderen leven wat betreft de sexueele pro blemen. De johgens zitten ermee en als ze iets over vernemen of vragen dan hooren zij het „van de straat". Waarschuw de jon gens voor de schunnige praat op school tus schen de leerlingen, op straat, in de fabriek egt ze, dat ook Christus dat alles hoort. De duivel ladht erom, maar Christus is er om bedroef dl. Maak de jongens niet bevreesd deze dingen maar zeg het ze, dat deze periode ook een gave Gods is die ze of ten goede of verkeerd kunnen besteden. Daarom heeft de knapenvereeniging in deze periode een heerlijke taak. Zij heeft de jongens voor te bereiden voor de besliste keuze, voor de te ere levenswandel in kudsch- heid. Spr. drong er op aan om deze moei lijkheden met de jongens te behandelen bij voorkeur in de Bijbelbesprekinigen. Wij kunnen wel zeggen „die jeugd is zoo sleChst tegenwoordig", maar wij kunnen het ook anders zien en alles in het werk stelüen de jongens te helpen. Zes richtlijnen gaf spr. tenslotte 'aan, drie praoüische en drie principieele, waarmede de leiders winst kun- ;n doen. L. de eerste plaats, zoo zeide £7-, laat uw jongens op de vergaderingen praten, in de tweede plaats zorg, dat ge het vertrouwen van de jongens houdt en in de derde plaats, zorg voor goede afwisseling op de vergade ringen. Heit rijm geen oude lieden die naar u luisteren, maar jongens vol kritiek en toen opkomende eerbied voor het heilige. Dan moeten de jongens ook wegwijs ge maakt worden in hun eigen ziel, de dogmati sche begrippen moeten hun bijgebracht wor den met goed voorbeelden liefst uit de prak tijk van het leven en tenslotte tracht steeds eerbied te wekken voor God en Zijn Woord. Voo,:a HASCO- o3hr" RELIEF levensduur! MODERNE WANDBEKLEEDIHG. VERVANGT BEHANGSELPAPIER!! Verlangt van uw schilder origineele verpakking N.V. HERMANN A. SCHREUDER Co.. Schoonhoven Studiereis door Nederland In den loop van deze maand zal een groep van 50 leerlingen van de Hoogere Handelsschool te Frankfurt a. d. Main, een studiereis maken naar het industriegebied aan den Beneden-Rijn en Nederland op een voor dat doel gecharterd motorjacht, welke excursie voor wat betreft het Nederland- sohe gedeelte met medewerking van de Ne- derlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te Den Haag tot stand zal komen. Op deze wijze hoopt de Kamer er toe mede te werken, deze jonge aanstaande kooplieden bekend te maken met een land, waarmede zij later hopelijk in nauwe rela tie zullen komen te staan. Het ligt in de bedoeling de steden Nijme gen, Rotterdam, Delft, Den Haag, Leiden, Haarlem IJmuiden, Amsterdam, de Zuider zeewerken, Utrecht en Arnhem te bezoeken, alwaar de voor de deelnemers meest inte ressante industrieën, havenwerken, instel lingen, enz. zullen worden bezocht. Onder meer is voorzien in een bezoek aan groentenkweekerijen in het Westland, de sluizen te IJmuiden, het Koloniaal Instituut te Amsterdam, een Oost-Indië-vaarder te Rotterdam, een groote scheepswerf, een tex tielfabriek, een modelboerderij e.a. Discussie Een geanimeerde discussie volgde op dit referaat. Hieraan werd o.a. deelgenomen door de heeren v. d. Kraaits (Waddinxveen), Dienaar (Huizen), Arkema (Zegveld), Nering (Dordrecht), K. Schipper (Oud- Beyeriand), Van Beek (Capelle), e.a., die eenige korte vragen stelden. De voornaamste vragen betroffen toch. het sexueele vraagstuk 1 de opvoeding. Den inleider werd hulde gebracht voor zijn leerzaam betoog en de aanwezigen toonden ■aioh hiervoor zeer dankbaar. Naar aanleiding van desbetreffende vra gen zeide de inleider, dat de oudirs in de eerste plaats de jongens voorlichuing moeten geven. Daarom is contact tusschen de ouders en de leiders zeer noodig. Voorts vergete niet, dat de jongens in de periode van de beroepskeuze zitten en dus ook het sociale móet besproken worden. Een groot bezwaar onzen tijd is ook, dat de jeugd te weinig praat met de ouders, ook niet over de sexuee- moeilijkheden. De leider moet het echte zielsverlangen kennen en vast geloof hebben, arders kan hij de jongens niet halpen. Een belangrijk punt is ook de toon waarop de leider de jongens aanspreekt. Verteltoon is nooddg, zoo zeide spr., geen pc 'pktoon. De jeugd moet toegesproken worden in de taai de jeugd. Het zijn jongens, die man wor den, die voor de groote raadseleu van het leven staan. Wijst hen dan naar den Man van Smarten, naar den Leider bij uitnemend heid. Bij Hem krijgen zij antwoord op alle' yragen. 1 HET MOND- EN KLAUWZEER Zal zich nog uitbreiden Maatregelendoor de veehouders te nemen „Ik verwacht zeker nog een belangrijke uitbreiding van het optreden van mond en klauwzeer in de komende weken", zeide de heer P. J. 't Hooft P.J.zn., inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst, op een hem gestelde vraag. Hij grondde deze meening in de eerste plaats op de sterke stijging van het aantal geconstateerde ziektegevallen. In de week van 29 Augustus tot 4 September werden 408 gevallen in 63 gemeenten vastgesteld; in de week van 5 tot 11 September 930 gevallen in 157 gemeenten, van 12 tot 18 September 1782 gevallen in 312 gemeenten en van 19 tot 25 Septem ber 4342 gevallen in 591 gemeenten. Deze cijfers betreffen telkens de in de betrok ken week geconstateerde nieuwe geval len. In ruim de helft der Nederlandsohe gemeenten zijn dus gevallen van mond en klauwzeer geconstateerd. De provincies Drente en Friesland, die lang onbesmet zijn gebleven, zijn thans ook aangetast Op grond van zijn jarenlange ervaring meende onze zegsman te kunnen zeggen, dat de tegenwoordige epizoötie bij zonder hardnekkig is, daar zij zich aan be strijdingsmiddelen weinig stoort. Ook in Bel gië en Frankrijk, welke landen zwaar door mond- en klauwzeer worden geplaagd, toont, de ziekte denzelfden aard. Daarom zal men in ons land voorloopig nog wel een sterke stijging van het aantal gevallen te zien krijgen, behalve in Zuid-Holland, waar met het getal van 2090 een week het toppunt wel zal zijn bereikt De gewone maatregelen ter bestrijding der ziekte zijn genomen, zooals vervoerverhoden. het plaatsen van kenteekenen enz. Daar, waar de kwaal niet al te zeer om zich heen heeft gegrepen, wordt serum toegepast. In- tussdhen is door het enorme aantal gevallen de rijksseruminrichting te Rotterdam door haar voorraad heen geraakt en heeft het staatsveeartsenijkundig onderzoekingsinsti tuut toegestaan, dat zgn. „reconvalescenten serum", verkregen van herstellende dieren, wordt verzameld. Over den duur der ziekte is weinig te voorspellen. In den staltijd, die spoedig aanbreekt, zal de ver plaatsing van vee» zich beperken en de voort planting der ziekte zal dan ook sterk worden geremd. Men moet evenwel rekening houden met het zoogenaamde „uitloopen" van de kwaal in het kamende voorjaar. Toen in 1924 een groote epizoötie geheerscht had (89.000 gevallen) was in Maart 1925 het aan tal gevallen op 145 teruggeloopen, toch zijn in 1925 nog 30.000 gevallen geconstateerd. Het gevaar voor een dergelijk „uitloopen" is ook voor het volgend voorjaar niet denk beeldig. Prettig zijn deze vooruitzichten niet voor de melkveehouderij, die reeds moeilijkheden genoeg had en juist een kleine verlichting begon te voelen. Verweermiddelen tegen de ziekte De voornaamste maatregelen, waaraan de veehouders hebben te voldoen bij heit optre den eener besmettelijke veeziekte ingevolge de veewet brengen wij hieronder onder de aandacht: Indien vee verschijnselen vertoont van een besmettelijke veeziekte (o.a. mond- en klauw zeer) moet de eigenaar of houder hiervan terstond kennisgeven aan den burgemeester (secretarie) en aan het politiebureau in de gemeente, waar het vee zich bevindt. De burgemeester neemt zijn maatregelen tot bestrijding der ziekte welke worden noo dig geacht onder toezicht van het districts hoofd van den veeartsenijkundigen dienst, Deze maatregelen zijn o.a.: het plaatsen van waarschuwingsborden en kenteekenen ver meldende de ziekte en aangevende de ter reinen en gebouwen, welke verdacht worden gevaar voor besmetting op te leveren. borden en kenteekenen moeten dui delijk zichtbaar worden geplaatst aan de(n) toegang(en) van de terreinen, erven en ge bouwen, wiaar het vee zich bevindt. Wanneer een kenteeken is geplaatst of gebouwen en terreinen verdacht worden ge vaar op te leveren voor besmetting is het verkampen van vee. alsmede het vervoeren o.a. van melk, mest, hooi, stroo, touw, koe- dekken en stalgereedsohap verboden. Van dit vervoer kan dispensatie worden verleend en wel door den burgemeester, on der voorwaarde, dat wanneer het vervoer van melk plaats vindt, de transportkannen van tevoren behoorlijk met natronol-oplos sing worden ontsmet Het vervoer van ziek of verdacht vee is zonder ontheffing van den burgemeester of op last van den minister verboden. Te allen tijde is hetverboden ziek of ver dacht vee te koop aan te bieden, te verkoopen of af te leveren. De ontsmettingsmiddelen kunnen worden aangevraagd bij den burgemeester (secre tarie). Wanneer vee, aan besmettelijke veeziekte lijdend, is gestorven, moet hiervan terstond worden kennis gegeven aan den burgemees ter (secretarie) en aan de politie. Op last van den burgemeester worden de waarschuwingsborden en kenteekenen ver wijderd, zoodat dit nimmer door de vee houders zelf mag geschieden. BUITENLANDSCHE ZAKEN In aansluiting op het bericht van Vrijdag vernemen wij, dat bij Koninklijk Besluit het interimaat van dr. Colijn als minister van Buitenlandsche Zaken van 1 October af is verlengd tot nader te bepalen dag. Officieele berichten ONDERSCHEIDINGEN Aan de volgende personen is verlof verleend tot 't aannemen van de achter hun namen ver melde vreemde ordeteekenen: mr J. J. B. Bosch ridder van Rosenthal, bui tengewoon gezant te Warschau, het grootoffi cierskruis der Orde van den Nül van Egypte- mr J. Visser te Den Haag, het ridderkruis der Ordo van de Poolster van Zweden, jhr R. E. F. J. Testa, consul der Nederlanden, Tanger, het commandeurskruis der Mehdaula-orde van Ma rokko: jhr J. v Vredenburch te Capellen (Bel gië). het ridderkruis der Orde van het Legioen van eer van FrankrijkB. G. H. van der Jagt te Fllxecourt (Frankrijk) het ridderkruis der Orde van het Legioen van eer. S" 3 e koster van de Geref. Kerk te Rotterdam. Is de eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, ln zilver, ver- BLIJVEND MOTVRIJE VLOERBEDEKKING PUNENBURG's WEVERIJEN ,.t. GQIRLS N.Br. HESSIANS MATRASDEKKEN TARPAULINGS SPANSTOP MATRASLINNENS ZAKKEN MULDER fcWORTELBOER SAPPEMEER TEL.123 tHMUÜdi Giijdt-Ki „5APP0 idtna/ 'JÏJcoi Adres inzake de margarineprijs De Ned. Vereen, van Huisvrouwen heeft een adres aan den Minister van Econ. Zaken gericht, waarin naast erkentelijkheid over de verlaging van de crisisheffing op boter met 10 cent per kg. wordt betreurd, dat door de gelijktijdige verlaging van de heffing op margarine met slechts 5 cents per kg welke verlaging inmiddels tot 4 cent per kg is teruggebracht de margarineverbruik* ster, vergeleken bij de boterverbruikster, in een nadeelige positie is geplaatst Terwijl immers op 25 April 1.1. de heffing op boter reeds met 6 cent per kg was ver* laagd, werd op dien datum de heffing op margarine met 4 cent per kg verhoogd, zoo- dat thans door de verlaging der margarine heffing met 4 cent per kg de margarincge- bruikster denzelfden prijs betaalt als vóór 25 April, terwijl voor de botergebruikster da prijs sindsdien met 16 cent iper kg is ge daald. Bovendien is de margarine niet meer ge lijk aan die van vóór 25 April, daar door de opheffing van het menggebod de margarine geen 10 pet boter meer bevat. De Vereeniging acht den genomen maat regel niet gerechtvaardigd, daar het toch niet redelijk is, de minst- draagkrachtigen ten behoeve van de zuivelindustrie het zwaarst te belasten, door hen een relatief te hoogen prijs voor een in kwaliteit verminderd product te laten betalen. Op grond van het bovenstaande dringt de vereeniging dan ook aan op herziening van de voor de margarineverbruiksters onbil lijke maatregelen. KOLONIALE RESERVE Op 13 October a.s. zal met het s.s. Chns- tiaan Huygens een detachement aanvul lingstroepen van de Koloniale Reser- v e naar Nederl. Indië worden uitgezonden, ter sterkte van 12 onderofficieren en 38 mili« tairen beneden dien rang. Commandant van het detachement is de eerste luite int der infanterie van het Kon. Ned. Indisch' Leger, J. van der Kooy. Een geheel metalen vliegtuig, de F.W200 Condorzal binnenkort door in verband met den aanleg van den rijksweg van Amsterdam naar Leeuwarden, via LambertschaagWieringermeer en afsluitdijk wordt bij Hoorn in het de Deutsche Luftfjeinsa in dienst worden gesteld, 't Vliegtuig biedt plaats Hoornsche Hop een zandspuitinstallatie gebouwd. Om groote schepen in staat te stellen voor de zuig installatie te lossen wordt een geul gegraven* aam. 26 passagiers en bereikt 'n snelheid van gemiddeld 840 KM. per uur. Links: Het Grieksche s.s. ,jNeion" in de Maashaven te Rotterdam, waar uit dit schip onder lossingscontract van de N.V. Rotterdamsehe Stuwadoor Maatschappij in één normalen werkdag 7800 tons tarwe werden gelost. Zaterdag werden de nieuwe brugkleppen van de Leuvo- brug te Rotterdam geplaatst, waardoor het verkeer in de omgeving wederom binnen enkele dagen beter zal kunnen verloopen. Een der kleppen in de takels hangend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5