Frankrijk midden in de crisis f fcZWOLSCHE m 1895 ECONOMIE EN FINANCIEN MAANDAG 4 OCTOBER 1937 EERSTE BEAD PAG. a Langdurige beraadslagingen te Rambouillet Wisselcontrole icordt afgewezen Fransche republiek te Rambouillet heeft Zaterdag een belangrijke en zeer langdurige ministerraad plaats gehad, ■welke werd voorgezeten door president Lebrun. Uit een communiqué aangaande deze besprekingen blijkt, dat in Frankrijk géén controle op de wisselmarkt zal wor den ingesteld; dat gestreefd zal worden naar verhooging van de productie; dat geen bezetting van fabrieken meer zal worden geduld, en strenger toezicht op buitenlanders zal worden uitgeoefend. Verder werden besproken de interna tionale toestand en de situatie in Fransch Noord-Afrika. Het beraad be-gon met een uitvoerige uit- jieenzetting door Bonnet, den minister .Tan financiën, over den financieelen toe stand speciaal over de situatie op de wissel markt. Met algemeene steanmen heeft de ministerraad daarap de volgende resolutie aangenomen: De ministerraad 6telt vast, dat geen enkele technische reden aanwezig is, die den spe culatieven druk, die den laatsten tijd op de Fransche munteenheid werd uitgeoefend, eou rechtvaardigen. De begrooting werd in evenwicht gebracht, 'de positie van de schatkist verlicht, de in October vervallende termijnen zijn volkomen verzekerd, zonder dat de staat een beroep moet doen op de bronnen, die bij de bank te Bijner beschikking staan. De financieele toestand van Frankrijk is dus gezond. Op economisch gebied blijft nog weg te werken of te verminderen het tekort op de handelsbalans door een uitbreiding van do productie. Te dien einde heeft de regeering een onderzoek gelast, weliks resultaten, naar de premier heeft verklaard, snel en vastbe raden moeten worden toegepast. Het ia derhalve duidelijk, dat de fi nancieele en economische situatie des lands geen verklaring biedt voor de zwakke stemming' op de wisselmarkt. Deze wordt echter ernstig beïnvloed door psychologische en politieke oorzaken. De geruchten, die worden verspreid en uitge buit en die leiden tot wantrouwen onder de kapitaalbezitters, hebben vooral be trekking op de internationale spanning, op de vrees van een herleving der sociale agitatie, op den twijfel, of de regeering er in zal slagen, de medewerking van de aibeidere en werkgevers te verkrijgen bij de organisatie van den arbeid, op de voortgezette agitatie, op de aanslagen, die door buitenlanders op ons grondge bied worden gepleegd en ten slotte op den indruk, dat de stabiliteit der regee- ring bedreigd zou kunnen worden door de kantonnale verkiezingen. De ministerraad is er van overtuigd, dat het noodzakelijk is door energieke middelen erbetering te brengen in de monetaire cri sis. Hij verwerpt echter volkomen het denk beeld van de wisselcontrole en meent, dat de munteenheid slechts beschermd kan wor den door den eenagezinden wil des volks, om zijn welvaart te verdedigen door een groote krachtsinspanning, door arbeid, discipline en eendracht. Zich den tolk makend van deze nationale gedachte, verklaart de ministerraad, dat er algeheele eenstemmigheid bestaat over de ■olgende resolutie: 1. De regeering verklaart nogmaals ten stelligste, dat zij absoluut gekant is tegen eiken maatregel van wisselcontrole, dwang of autarkie en vastbesloten trouw te blijven aan de monetaire vrijheid en de poli'iek, uiteengezet in het driemogendhedenverdrag, dat in September 1936 Frankrijk heeft veree- nigd met de Britsche en Amerikaanscho democratieën. 2. De regeering zal vastbesloten de vredes politiek handhaven, welke gedurende vijf tien maanden voortdurend en met succes door Yvon Delbos is gevoerd, zoowel namens het kabinet-Blum als namens het tegenwoor dige kabinet. In overeenstemming met Groot-Brittannté hoopt zij, van de andere landen te verkrij gen, dat deze, evenals Frank*ijk zelf, in de Spaansche kwesties de non-interventie eer biedigen. Zij zal met kracht de belangen van Frank rijk blijven verdedigen en er daarbij naar streven, de vreedzame betrekkingen met allo andere landen te handhaven en uit te brei den. 3. De ministerraad hecht zijn goedkeuring aan de verklaringen, welke de voorzitter van dpn ministerraad heeft afgelegd voor de commissie van onderzoek naar de produc tie en geeft hem. alsmede aan den minister van arbeid, opdracht, den raad de noodza kelijke decreten voor te leggen voor de toe passing der conclusies van deze commissie, welke strekken tot uitbreding der productie, hetzij door nationalisatie der ondernemin gen, hetzij door nadere regeling van het arbeidsregime, overeenkomstig de voorwaar de, neergelegd in de wet van 21 Juni 1936. betreffende de 40-urige werkweek. 4. De regeering herinnert alle burgers aan de noodzakelijkheid, de openbare orde en de sociale discipline te bewaren. Zij doet in het bijzonder een beroep op de werkgevers en werknemers, opdat zij onder het regime eener billijke arbitrage van de conflicten, zooals de overheden hebben bepaald, defini tief afzien van alle manoeuvres en alle on wettige daden, schending der collec'ieve con tracten of van de vrijheid van vakvereeni- gingen, bezetting van fabrieken enz., welke het openbaar gezag vastbesloten is niet meer te dulden. 5. De regeering heeft besloten een einde te maken aan de agitatie van zekere vreem delingen op het grondgebied der republiek. Het kabinet keurt drui ook de voorstellen goed die onlangs door den voorzitter van den ministerraad zijn uiteengezet en thans door den minister van binnenlandsche zaken na der worden uitgewerkt, teneinde een onont heerlijk gebleken controle en repressie-maat regelen toe te passen op alle buitenlandschi agitatoren, wie zij ook mogen zijn. 6. Tenslotte, daar de regeering overtuigd is van de noodzakelijkheid eener voortduren de actie voor het welslagen van haar taak, verklaart zij, dat de politiek, die in deze verklaring is uiteengezet, niet in het geding gebracht kan worden door de a.s. kantonna le verkiezingen. OUD-GEPEOE-SPION TE LAUSANNE VERMOORD fZwitsersche en Fransche politie /ontsluieren een geheim OP 4 September jl. werd ergens in de buurt van Lausanne op een eenza men weg langs het meer van Genève, het lijk aangetroffen van een man, dat met zeven kogels was doorboord. Een onder zoek wees uit dat deze man I g n a c e Reiss heette, in dienst stond van de Sovjets, en als geheim Gepeoe-agent zich den luguberen bijnaam van den Dooder had verworven. Zoowel de Zwitsersche als de Fransche politie hebben met de opklaring van deze misdaad de handen vol werk gehad, Naar de Parijsche correspondent van het Nieuws v. d. Dag meldt staat het thans wel vast dat Reiss door zijn vroegeren mede werkster Gertrud Schildbach meege lokt is op een autotocht, waarbij hij door twee mannen, zekeren Rossi en een onbe kende, bewusteloos geslagen, doodgeschoten en op den weg gegooid is. Van zijn jeugd af tot in den vorigen zo mer toe was Ignace Reiss agent van de Ge peoe; zijn laatste standplaats was Parijs, waarbij waarschijnlijk N e d e r 1 a n d tot zijn gebied behoorde, want het is in een Neder- landsch partijblad „De Nieuwe Fakkel" geweest, dat Reiss dezen zomer een open brief tot de Sovjets richtte, die een scherpen aanval op hen bevatte en een langzaam ge komen ommekeer in zijn overtuiging weer gaf- Daarmede heeft Reiss zijn doodvonnis ge teekend. Ongetwijfeld wist hij heel veel. Men neemt laan, dat hij b.v. wist, wie den vorigen winter Navasjin in het Bois de Boulogne ver moord heeft. Wellicht wist hij dat zelfs beter dan ieder ander. Volgens degenen, die in de ontvoering van den witten generaal Miller de hand van de Gepeoe zien, wa6 Reiss ook van de voorbereidingen hiertoe op de hoogte en moest hij na zijn afvalligheid verdwijnen, alvorens de daad ten uitvoer gelegd werd. In de val gelokt Hoe het ook zij, er was een val voor Reiss Opgesteld, waar hij regelrecht ingeloopen is. Te Lausanne vertoefde zijn vertrouwdste medewerkster Gertrud Schildbach. Begin September begaf Reiss zich daarheen blijk baar om ook haar voor zijn nieuwe ideeën te winnen. Sindsdien werd hij geschaduwd idoor een Parijsch studente, tevens een be kende figuur op Montparnasse, R e na t e Steiner. Haar taak is het geweest, zijn gangen na te gaan en zij heeft zijn aan komst te Lausanne gemeld aan degenen, die Reiss ter dood brengen moesten. Kort na den moord is zij te Lausanne gearresteerd en heeft bekend. Gertrud Schildbach ontving haar vroege ren chef waarschijnlijk zeer hartelijk en leed alsof zij het geheel met hem eens was. Ten minste Reiss, die andere het wantrouwen in Éigen persooa was, yolgde haar rustig op -iooUkontoon Den Haacj aan van Mccrdirveort 7b Actieve Vertegenwoordigen Gevftoqd een autotocht met twee onbekenden, die zij hem voorstelde. De 39-jarige Francois Rossi uit Nice, die in de daarop gevolgde moordpartij een werkzaam aandeel gehad heeft, is nog voort vluchtig, evenals de organisator van de exe cutie, de Rus Wadin Kondra tjef, die te Parijs woonde, maar vermoedelijk naar Savoy e gevlucht is. Twee medeplichtigen eohter, de Franschman Du c o m e t en de Rus Smirenski, zijn Vrijdag te Parijs ge arresteerd en hebben een bekentenis afge legd. Beiden ontkenden, dat zij deel van een geheimen dienst uitmaakten en verklaarden gehandeld te hebben volgens de orders van een onbekende van wien zij slechts den voornaam André wisten. Nog een mede plichtige Rus Schwarzenburg, is eveneens dezer dagen geïdentificeerd, doch heeft bijtijds de vlucht kunnen nemen. In samenwerking met de Fransche, Zwit sersche en andere politie worden de naspo ringen naar de vier voortvluchtigen energiek voortgezet. Een gevaarlijk anarchist gearresteerd Dader der Parijsche bomaanslagen Te Parijs is een zekere Flambertl arresteerd, een Italiaansohe anarchist, die verdacht wordt van het plegen der bom aanslagen. Hij is herkend door een taxi chauffeur als een van de vier personen, die het bezit van twee kistjes zijnde, op de Plaoe des Ternes om ongeveer half vijf zijn wagen hadden gehuurd, op den dag, dat de aanslagen werden gepleegd. De chauffeur deelde mede, dat F la m- berti op het voorbankje van zijn taxi had plaats genomen. Van het resultaat dezer confrontatie werd de Italiaan op de hoogte gesteld, doch hij weigerde iets te zeggen buiten aanwezigheid vam een advocaat en werd ter beschikking gesteld van den rechter van instructie, die belast is met het onderzoek naar de aan slagen. Flamberti is op 30 Augustus in Frank- krenk geöcomen, en wel uit Spanje, waar hij in de internationale brigade had gediend. Na verblijf van eenige dagen te Perpignan is Flamberti op 9 September te Parijs aan gekomen. Uit het onderzoek naar zijn identi teit is vastgesteld, dat hij een gevaarlijk anarchist is. HET OOGSTFEEST OP DEN BUCKEBERG Hitier opnieuw over de vraag naar koloniën „Eet meer aardappels minder brood 1" Bij het groote Duitsche Oogstdankfeest op den Bücksberg heeft Hitier opnieuw met klem naar voren gebracht Duitschlands aanspraak op koloniaal bezit. Rijkaards, zoo zeide de spreker, gevoelen hun rijkdom als een last. Men zou zoo mee- nen, dat zij blij moesten zijn, iets van dien last op een ander te kunnen afwen'elen Zoo zijn er ook volken, die zeggen: „kolo niën zijn een zware last." Zij zeggen: kolo niën hebben heelemaal geen waarde. Niet temin willen zij dit blijkbaar dus waarde- looze bezit onder geen voorwaarde aan den rechtmatigen eigenaar teruggeven". Verder herinnerde dc Führer er aan, dat men hem, toen hij aan hot bewind kwam, voorspeld heeft, dat zijn regoeiing slechts van korten duur zou zijn. Niet voor niets, zoo zeide H i 11 e r, combineer ik steeds weer dit oogstfeest met oefeningen van de weer- macht. Zij moeten er aan doen herinneren, dat wij hier niet zouden staan, wanneer bo ven ons het schild en het zwaard niet de wacht hielden. Daardoor hebben wij vrede. De Rijkskanselier vatte do voornaamste oorzaken van de nieuwe ontwikkeling m vier punten samen: wij hebben een einde gemaakt aan onderlinge geschillen; wij heb ben een autoriteit geschapen, die slechts aan het Duitsche volk verantwoording schul dig is; wij hebben in Duitschlamd een wil in het leven geroepen; bij ons Is de arbeid alles; niet het geld geeft bij ons den door slag, maar de arbeidskracht van de geheele natie. Darré aan het woord Darré voerde het woord over Duitschlands landbouw- en voedselproblemen. Hij begon met te verklaren, dat het ge brek aan landarbeiders, dat zich steeds ster ker doet gevoelen, speciaal een moeilijkheid vormt voor het intensiever maken van den landbouw, hetgeen onder de huidige pro ductie-omstandigheden noodzakelijk is. Toch hebben de ten aanzien van dit probleem ge nomen maatregelen reeds vruchten mogen afwerpen. In 1932 moest het Duitsche volk nog tot 25 procent van zijn levensmiddelen uit het buitenland betrekken, dat percentage daalde in twee jaren tijd tot 17. De melk productie is sedert 1933 op dezelfde hoogte gebleven, hoewel de invoer van veevoeder met de helf* geslonken is. Daarbij deelde de minister mede, dat de bevolking op 't oogen blik even groot is als in 1914 op het toen malige grondgebied en dat, tegenover dit gelijk gebleven bevolkinscijfer, als gevolg van het verdrag van Versailles, een vermin dering van 14.3 procent staat ven voor den landbouw bruikbaren grond. Geaien de moeilijkheden, uit al deze om standigheden voortvloeiende, richtte minis ter Darré zich in het bij'zonder tot de Duit sche huisvrouw, met het verzoek haar huis houden te bestieren met de producten van den Duitschen bodem. Wij mogen dit- jaar hopen op een rijken aardappeloogst. Wij hebben welbewust van den landbouwer een grooter verbouw van aardappelen geëischt, omdat deze vruchtbaarder is dan de graan bouw. Het is noodzakelijk, dat ook de con sument zich hiervan rekenschap geef*, in dien zin, dat hij het gebruik van brood be perkt ten gunste van den aardappel. De Spaansche burgeroorlog BOMMEN OP VALENCIA RICH TEN GROOTE SCHADE AAN Talrijke dooden en gewonden Rechtschen bezetten Covadonga De troepen van Franco,. die in Asturië opereeren, hebben na hevigen strijd de stad Covadonga bezet. Covadonga is, naar de „United Press" meldt, den nationalisten in handen geval len, hoewel Cangas de Onis nog niet bezet is. De „regeeringstroepen" hebben namelijk alle wegen en bruggen daarheen opgeblazen om den opmarsch der nationalisten te ver tragen. Maar ook zonder Cangas de Onis hebben de troepen van Franco thans vrij wel de contróle over den rechteroever van de Sella, alsook over de wegen naar Cova donga. Verder naar het Zuiden zijn de roode troepen ten zeerste in het nauw gedreven. De Navarre-brigades, die daar oprukken naar Covadonga, sluiten hen steeds meer in Valencia zwaar gebombardeerd Twee nationalistische escadrilles, elk be staande uit vijf vliegtuigen, hebben Zon dagmorgen tusschen tien uur en half elf een groot aantal bommen boven Valencia uitgeworpen. Volgens de eerste berichten zijn hierbij dertig menschen gedood,, en het aantal gewonden bedraagt volgens deze voorloopige opgave 169. Daarenboven wor den er nog twintig personen vermist. Het doodencijfer zou stellig veel hooger geweest zijn, indien de bevolking niet zoo snel naar de bomvrije kelders gevlucht was De aangerichte schade is inmiddels zeer groot. Vooral vele arbeiderswoningen in de havenwijk werden totaal vernield. Tegen den avond stegen nog dikke rookwolken uit de brandende puinhoopen op. Het viel op, dat niet één van de circa 40 bommen, die de vliegtuigen van groote hoogte op de ha ven richtten, daar terechtkwam. RESOLUTIE INZAKE SPANJE Door volkenbondsvergadering verworpen Tegen stemden Albanië en Portugal ook Hongarije en Oostenrijk voerden actie Zaterdagavond heeft de Volkenbonds vergadering de voorgestelde resolutie in zake den Spaanschen oorlog besproken, en tenslotte verworpen. Albanië en Por tugal stemden n.l. tegen, zoodat de ver- eischte eenstemmigheid niet kon worden verkregen. De gedelegeerden van Hongarije en Oos tenrijk dienden vier amendementen in, die ten doel hadden, de paragrafen 4 en 7 van de resolutie der zesde commissie, waar tegen zij reeds verleden Donderdag bezwa ren hadden geopperd, eenigs^ins te wijzigen. De eerste twee amendementen van Hon garije en Oostenrijk betroffen paragraaf 4, waarin het bestaan van een buitenlandsche inmenging in de Spaansche zaken wordt vastgeste'wl op grond van de „aanwezigheid op Spaansch grondgebied van ware buiten landsche legercorpsen". Hongarije en Oostenrijk stelden voor, de vaststelling der buitenlandsche inmenging te gronden op het „bestaan op Spaansch grond gebied aan beide zijden van gewapende corpsen". De twee andere Oostenrijksohe en Hon- gaarsche amendementen betroffen paragraaf 7 van de resolutie, waarin wordt vastgesteld, dat bij gebreke van een spoedig succes der aanstaande Engelsch-Fransch-Italiaansche onderhandelingen over het terugtrekken der niet-Spaansche strijders uit Spanje, „de Vol kenbondsstraten het einde van de niet-in- mengingspolitiek zullen in overweging ne men". De delegaties van Hongarije en Oostenrijk stelden voor hiervoor te lezen, dat bij gebre ke van een spoedig succes der bovengenoem de onderhandelingen .sommige Volken bondsleden het einde van de niet-inmen- gingspolitiek zouden kunnen in overweging nemen". De Hongaarsch-Oostenrijksche amende menten werden door de vergadering verwor pen; toen daarop de eindstemming over de geheele resolutie plaats had, bleek dat Alba nië en Portugal tegenstemden, terwijl de sta ten, die zich van stemming onthielden, wa ren: Argentinië, Bolivia, Bulgarije, Chili, Cuba, Hongarije, Ierland, Oostenrijk, Pana ma, Peru, Uruguay, Ve ozuela, Zuid-Afrika en Zwitserland. Tot de 32 staten, die vóór stemden, behoor de ook Nederland. DE ONRUST IN PALESTINA Arabische extremisten forceeren algemeene staking Overal worden terreur-daden Na de arrestatie van de voornaamste Arabische leiders in Palestina hebben de tremisten een actie voor een algemeene werkstaking op touw gezet, die reeds begint door te werken. In Jeruzalem trokken Zon dagmorgen groote groepen jonge Arabieren door de straten, om de nog open zijnde win kels tot sluiting te dwingen. Telkens moest de politie ingrijpen, om de berboogers te ver jagen en de winkeliers te beschermen. Vaak werden de levensmiddelenvoorraden bedor ven, o.a. wierp men paraffine-olie op de groente- en fruitmanden. In de nieuwe stads wijken van Jeruzalem is het echter vrij rus tig gebleven. Ook elders in het land hebben Arabieren het de politie zeer lastig gemaakt. Te Jaffa werden groote betoogingen voor een alge meene staking gehouden, zoodat de talrijke Arabische winkels, die 's morgens nog ge opend waren, later op dien dag, onder pres sie van de betoogers, de deuren sloten. Ook het werk in de haven Ligt stil. De Britsche politie heeft te Jaffa vele arrestaties richt. Onder hen bevinden zich verscheiden leiders, o.a. de leider vam den Mohamme- daanschen jeugdbond A1 i D a b a g, dde ii kort geding tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld zijn. Tevens heeft de politie een huiszoeking verricht bij den kadi van Jaffa en daar aantal documenten in beslag genomen. Zij was tot dezen maatregel overgegaan, toen de kadi plotseling uit Jaffa vertrok, zonder eenig motief voor zijn vertrek op te geven. Hij werd eenige uren later gearresteerd en naar Acre overgebracht. In Safed, waar alle Arabische zaken zijn gesloten, werd van drie kanten met gewe ren op de Joodscbe wijk geschoten, zonder dat hierbij echter slachtoffers vielen. Voorts is het autoverkeer op verscheiden landiwegen van Palestina onmogelijk gewor den, daar de Arabieren er groote hoeveel heden spijkers hebben gestrooid. De Britsche autoriteiten overwegen thans nieuwe maatregelen, van welke zij een bete re verhouding tot de Arabische bevolking verwachten. O.a. heeft men het plan, „Arab Agency" im het leven te roepen, die ongeveer op dezelfde wijze zou funotionmee- ren als de reeds bestaande „Jewish Agency". Hitiers bezoek aan Rome In weMmgelicbte Romeinsche kringen ver luidt, volgens Havas, dat het bezoek vam rijkskanselier H i 11 e r aan Italië niet in den loop van October of November zal plaats hebben. Hitier zou eerst im het voorjaar naar dien Duce gaan. MEXICO WIL GEEN JODEN HEBBEN! De immigratiecommissie en de binnen- landsch-politieke commissie van den Mexi- caanschen senaat hebben een wetsontwerp ingediend, dat beoogt de immigratie van joden in Mexico te verbieden. Tegelijkertijd wordt voorgesteld, vreem delingen die op onwettige wijze het land zijn binnengekomen, uit te wijzen, met ver beurdverklaring van hun intusschen ver worven vermogen. BOMAANSLAG OF LUGUBERE GRAP? De politie heeft voor de deur van het Jood- sche college op Woburnplace te Londen een koffer gevonden, die, naar verluidt, een tijd bom bevatte, welke tegen middernacht tot ontploffing had moeten komen. Aan den koffer zat een label, waarop ge schreven stond: „Voorzichtig. Afblijven.— Het leven is zoet". De politie werd telefonisch gewaarschuwd, dat des avonds een taxi voor het college had stilgehouden, waaruit een man stapte, die daar den vreemden koffer neerzette en zich snel uit de yoeten maaktej DE STRIJD BLIJFT WOEDEN ROND SHANGHAI Chineesche concentraties in het Noorden OFSCHOON de plaatsen Lioehang en Lo- tien in Japansche handen zijn geraakt, blijft de strijd rend Shanghai met onver minderde kracht voortwoeden. Zondag werd weder in alle sectoren hevig gevochten. Waargenomen werd. dat tal van Japansche troepenafdeelingen naar het Noordwesten werden gedirigeerd, klaarblijkelijk om de troepen in de vuurlinie tusschen Lotien en Lioehang te versterken. Den geheelen nacht had de Japansche ar tillerie den sector van Kiangwan bestookt. Met het uur werd de gevechtsactiviteit groo ter en toen de midclag aanbrak, beleefde Shanghai een strijd, heviger dan hij in de afgeloopen dagen was geweest. De Japan sche oorlogsschepen richtten de geschuts- monden weer op Poetoeng, dat weldra onder een hevig vuur lag. Op verschillende punten brak brand uit. Japansche vliegtuigen waren opgestegen en steunden het offensief bij Lotien en Lioe hang op krachtige wijze. Ook de achter- waartsche stellingen der Chineezen, waar heen deze zich naar verwacht wordt zullen terugtrekken, werden door de vliegers ge bombardeerd. Berichten kwamen binnen, dat In den sec tor van Tsjapei hevige straatgevechten ge leverd werden. Van Chineesche zijde werd gemeld, dat in de straten van deze wijk zeker 800 gesneuvelden of stervende Japan ners lagen. Het staat vast, zoo meldt Havas, dat de gevechten aan het Shanghai-front, voor beide partijen eendeer bloedig verloop hebben. Japansche opmarsch In Sjans! gestaakt Te Nanking komen berichten binnen, dat de Japansche troepen in de provincie Sjansi hun opmarsch zouden hebben gestaakt, dank zij de actig der vroegere communistische legers die het vooral gemunt hebben op de verbindingen van het Japansche leger. Taijoeanfoe, de hoofdstad van Sjansi, is door de Japansche piloten onder vuur genomen, maar groote schade moet niet zijn aange richt, als gevolg van de doeltreffende wer king van het afweergeschut. Volgens onbevestigde geruchten, aldus United Press, zou China zeshonderd nieuwe vliegtuigen uit Rusland betrokken hebben. Ook nabij Canton zijn de luchtstrijdkrach ten van beide partijen slaags geweest. De lezingen omtrent het verloop van deze actie looipen sterk uiteen. Het Chineesche Central News bericht, dat de Japansche vliegers, die voornemens waren een aanval op Can ton te ondernemen, verdreven werden, vol gens Domei kwam het tot een luchtgevecht, waarbij veertien Chineesche gevechtsmachi nes werden neergeschoten. Chineesche troepen-concentraties In het gebied ten Zuiden van Pautingfo?. zouden niet minder dan 29 Chineesche divi sies tezamen 130.000 man geconcen treerd worden. Tot eiken prijs wenscht men den Japanschen opmarsch langs de spoor wegen thans tot staan te brengen. Daar de Japanners zich nog hoogstens vijftig kilo meter van deze troepenconcentratie bevin den, is een beslissende slag weldra te wachten. Volgens een telegram van hetzelfde agent schap uit Nanking is men in de hoofdstad naar aanleiding van de jongste berichten van het oorlogstooneel zeer optimistisch ge stemd. Vernomen wordt, dat de Chineesche .verdediging langs de spoorlijn van Tientsin naar Poekau voltooid is. Volgens een United Press-bericht uit Peiping rukken de Japan ners desondanks echter nog in hetzelfde tempo op. Zij zijn de noordgrens van de provincie Sjantoeng gepasseerd en hebben de strategi sche belangrijke plaats Tehtspau bezet. Slechts enkele afdeelingen van de Chinee sche achterhoede houden zich nog in de buitenwijken op. De Chineezen waren als FRIESCHE BOTERDRABBELKOEKEN Oudste adres ,cl» NerS^ de Zo© In bussen 6 sL 0.50; 10 sL 0.®; Luxe bussen 10 sL 0.90; 17 at. L50; Boven 2.— franco TeleL 20 Glronümmer 30584 J. C. REPKO - WORKUM gevolg van een omsingelende beweging der Japanners tot een overhaasten terugtocht j gedwongen. De Japansche blokkade der Chineesche kust Ook controle over vreemde scheepvaart? De Japansche militaire en vloot-auto- riteiten in China, toonen zich zeer ver ontrust over de zeer talrijke wapenzen dingen, die China binnenkomen, vooral in de Zuidelijke haven. Zooals bekend laat de Japansche vloo^ die de blokkade aan de Chineesche kust uitoefent, bui tenlandsche schepen vrije doorvaart, van I welken aard hun lading ook is. Volgens zekere gezaghebbende Japan sche kringen zou het niet onmogelijk zijn, dat in deze houding verandering zou komen. Een fascisten-betooging te Londen De Engelsche fascisten hebben gisteren in Londen een demonstratie-marsch gehou- den. waaraan naar schatting door ongeveer 5000 Mosley-aanhangers werd deelgenomen. Een politie-macht van 2500 man was op de been gebracht om de fascisten te beschei- men tegen het socialistische en communis- tische publiek, hetwelk zich niet onbetuigd heeft gelaten. In een nauwe straat werd door het gepeupel een barricade opgewor- j pen, van waar af de politie met stecnen en vuil werd bekogeld. Het gedrang in de straten werd ten laat ste zoo groot, dat de optocht geen voet meer vooruit kon. Na afloop van een mee- j ting, die ongeveer een uur in beslag nam, werd de demonstratie ten slotte ontbonden, r Van de Zondagsrust is in dit deel der stad wel bitter weinig terecht gekomen! Het zoeken naar Lewanefski Nieuwe Russische reddingspogingen De Sovjet-regeering heeft opnieuw een aantal vliegtuigen aangewezen voor het zoe ken naar Lewanefski. Het buitenge-1 woon ongunstige weer heeft het tot dusver nog niet mogelijk gemaakt het onderzoek uit te strekken tot het gebied tusschen do Pool en den 87sten breedtegraad aan deni Amerikaanschen kant, waar Lewanefski c.s. naar alle waarschijnlijkheid geland zijn. Aan de vier groote Russische vliegtuigen, die zich op Rudolfselland bevinden en on der bevel staan van Sjeweljef en W011 d o p i a n o f, zijn nog vier eveneens vier- motorige toestellen toegevoegd, die ook voor nachtvluchten te gebruiken zijn. In de eerstvolgende dagen zal het eska der, dat onder commando staat van Tsjoechnofski. den vlieger, die In dertijd zulk een groot aandeel had in het j redden der Italiaansche Pool-expeditie, uit Moskou vertrekken. J Wereldconjunctuur niet in gevaar Oordeel van Institut für Konjuncturforschung Het Duitsche Institut für Konjuncturfor schung stelt in zijn jongste kwartaalsover zicht vast, dat de Duitsche industrie de h« ogconjunctuur van de jaren 1928—'29 heelt overschreden en wel met 15 Er zijn thans ongeveer 250.000 arbeiders en employé's moer aan het werk dan toen. Het tempo van de opwaartsche bweging is echter thans minder snel geworden, vooral daar het ge brek aan grondstoffen en arbeiders een ver storenden invloed uitoefent. De grondstoffen vooiziening heeft met de ontwikkeling van het bedrijfsleven goen gelijken tred kunmen houden, ofschoon de binnenlandsche grond stoffen-productie en de grondstoffen-invoer is gestegen. Een verdere toename van den grondstof feniinvoer wordt echter door den meer nooa-zakelijken levensmiddelen-invoer verhinderd. De wereldconjunctuur is volgens het Institut für Konjunkturforsohung nog niet in gevaar. Integendeel, zij zal, niettegenstaande eventueele fluctu aties, als gevolg van de aanhouden de ooleving van den wereldhandel en de nimwe houding op economisdh- politiek gebied van vele staten, ver der verbeteren. Mij. van Berkels Patent Uitgifte van een conversleleenlng De Mij Vam Berkels Patent zal In eon daartoe op 16 Oct as. te houden buitenge wone algemeene vergadering machtiging vragen tot uitgifte eener 4 leening ter conversie van 5 leeningen 1928 en 1929. Van de 5 leeningen 1928 en 1929 staan tezamen nog ƒ4.052.000 uit Het bedrag der conversieleening zal ongeveer evenveel be- loopen, Scheeps- ën Werktuigbouw Fijenoord Obligatieleening wordt afgelost De oirectie van de Mij voor Scheeps- en Werktuigbouw „Fijenoord" deelt mede, dat per 1 Nov ,a.s. alle nog uitstaande 4y2 obligaties van de leening 1908 aflosbaar worden gesteld. De rente tot 1 Nov. ad ƒ15 zal eveneens worden vergoed. J)ez§ leening was oorep: onkelijk gTOOt, ƒ800.000. terwijl het uitstaande bedrag op 2 Jan. 1937 nog ƒ125.000 beliep. De katoenpolitiek der V.S. Wallace geeft richtlijnen aan De Amerikaansche minister Wallace heeft in een rede tot de landbouw-autoriteiten van negen staten het katoenprogram der regeering uiteengezet, waaruit volgens hein kan blijken, dat de Ver. Staten van plan zijn met alle kracht de plaats te handhaven, dlie zij thans innemen ouder de katoen markten. Voorgesteld word om ten eerste de pro ductie te beperken teneinde de vruchtbaar heid van den bodem te waarborgen en zoo veel op de markt te brengen als heit binnen- en buitenland kan afnemen. Ten tweede: Een grooter verbruik aan te moedigen, speciaal in het binnenland, door 1 het zoeken naar nieuwe gebruiksmogelijk heden voor katoen. Ten derde: De productie van binnen- j landsoh veevoeder op te voeren, door ver- mindering van de mot katoen bebouwde I oppervlakte. Ten vierde: Handhaving van de plaats op j de wereldmarkt door toeslag boven den j marktprijs van planters-coöperaties. Deze j betalingen zullen gefinancierd worden door een redelijke processing tax. Ten vijMe: Teneinde een prijsineenstor- ting te voorkomen, zullen door de overtieid I credieten verstrekt moeten worden. Ten zesde: Te voorzien in een organisatie voor het aan de markt brengen van don oogst uit de quota-oentra, doch slechte ra goedkeuring van de groote meerderheid der i producenten* Indexcijfers van koersen van aandeelen In September gedaald de Statistiek deelt Nijverheid 98.3 95.3 109.2 92.8 96.9 103.7 99 9 Banken 102.6 101.4 106.9 100.2 104.0 109.7 106 9 Scheepvrt 92.7 116.9 133.7 113.8 125.7 142.9 132.6 fondsen 72.1 71.3 74.1 70.2 72.7 77.5 72 2 ed. Ind. fondsen 131.9 125.8 125.0 121.3 124.' 130.9 119 5 Petroleum 116.1 112.4 111.2 113.5 111.9 114.8 107.Q

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2