jHeume gcitetUt (üouraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Onze jeugd heeft de Bijbel noodig abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is '15 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7Ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 Tbterttntieprijjtn: Van I tot 5 regels f 1.17'/ Bke regel meer 0-22' ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2-30 Bke regel meer- - CL45 /oor bet bevragen aan 't bureau v wordt berekend0.10 NO. 6206 MAANDAG 4 OCTOBER 1937 18e Jaargang GEZEGENDE WERKLOOZENZORG Het was gisteren vijf jaar geleden dat de Baad van Nederlandsche Kerken voor Prac- tisch Christendom te Utrecht vergaderd de basis heeft gelegd voor de Centrale voor .Werkloozenzorg, welke in vijf jaar tijds zoo ontzaglijk veel goeds tot stand heeft ge bracht voor jongere maar ook voor oudere .werkloozen. Waarlijk, indien de Kerken ooit zelf aan practisch Christendom gedaan en haar leden daartoe opgewekt hebben^ dan is het door middel van deze Centrale, waarin het heerlijk wonder aanschouwd werd dat alle Christelijke kerken in Nederland broeder lijk samenwerken. Wie ook maar eenmaal oen dag door gebracht heeft in een werkkamp voor jeug dige werkloozen, die is voor altijd oen ivriend en propagandist voor deze uit nemende arbeid geworden en indien hem zulks mogelijk is geeft hij bij de volgende collecte voor dit doel dubbel zooveel als de .vorige keer De volgende collecteHet is mo gelijk hier de plaats er op te wijzen, dat deze Centrale voor Werkloozenzorg er toe meegewerkt heeft om de ban te breken, welke van lieverlede op een steeds grooter deel van ons volk gelegd was. Uitgaande ,van het volkomen rechtvaardige standpunt 'dat een onvrijwillig werklooze in zijn druk niet behandeld mag worden als een gewone armlastige, was haast ongemerkt ook onze kringen de booze gedachte ingeslopen dat liefdadigheid een verouderd begrip en dat men zeker tegenover werkloozen aiet van barmhartigheid mocht spreken. De klimmende nood heeft deze theorie wel onderstboven geworpen, maar iets van deze onjuiste opvatting haakt nog steeds in veler bewustzijn. Om alle misverstand te voorkomen ver- klaren wij nadrukkelijk dat wij er niet op aansturen om de werkloozen onder de Ar menwet te brengen; maar wij willen wel de zondige opvatting bestrijden, dat het een .werklooze vernedert wanneer broederlijke hulp hem een weldaad bewijst Betooning van, Christelijke liefde drukt nooit omlaag maar heft altijd op. Broeder lijke handreiking doen is w-at anders dan iemand een aalmoes toewerpen, We hebben dit en de Minister voor Sociale Zaken zal het morgenavond ook wel duidelijk maken, steeds te bedenken de Centrale voor Werkloozenzorg heeft ons de waarheid er van op treffende wijze ge leerd. F.r is gecollecteerd voor dit doel, ons Christenvolk heeft geofferd; en de samen werking en samenbinding was zoo innig, dat zij wrevel verwekte bij de voormannen der moderne arbeidersbeweging. Dat is al tijd een goed teeken en een klaar bewijs, dat men de eenheid der Christenen vreest iWant eendracht maakt macht; ook als er geld ingezameld wordt voor een goed doel. Dat zal nog wel meer gebeuren. Er komt een volgende collecte. Men make zich niet ongerust dat de Centrale langer en .vaker zal collecteeren dan noodig is. De werkloosheid neemt af en vooral de werk loosheid onder de jongeren. Gelukkig. Maar het is er nog verre vandaan dat er te wei- nig aanvragen zijn voor de werkkampen van jonge mannelijke werkloozen en mocht het al zoover komen, dan staat er nog een breede en lange rij op hulp te wachten: jonge meisjes, werklooze weduwen, oudere werkloozen. Met groot vertrouwen in het hart zijn de mannen en vrouwen der Centrale voor Werkloozen hun arbeid begonnen: God heeft hun werk gezegend en ons Christen volk heeft het vertrouwen niet beschaamd in de vijf jaar welke achter ons liggen; het zal het in de toekomst ook niet doen. Geen pensioenkorting Intrekking van het wetsontwerp In de Millioenennota werd er op gewezen, dat inzake het wetsontwerp 'betreffende her berekening van de pensioenen van burger lijke en militaire ambtenaren het overleg tusschen Staten-Generaal en Regeering nog biet beëindigd was. Intusschen kan worden aangenomen, aldus meldt de parlementaire redacteur van de Msb., dat deze .korting van de baan ia De Regeering zal het desbetreffend wetsontwerp (no. 47) intrekken. Het bericht van dc Ko ninklijke machtiging hieromtrent aan de Kamer kan binnen enkele dagen worden ivenvaohL A. n. w. b. D« heer H. P. J. Bloemers tot voorzitter gekozen In de te Amsterdam gehouden ver gadering van het algemeen bestuur van den Kon. Toeristenbond A.N.W.B. is. als opvolger van den heer B e r g s m a, die als voorzitter aftrad, benoemd de heer H. P. J. Bloemers. burgemeester van Arnhem, thans vice-voorzitter. De heer Bergsma werd bij acclamatie benoemd tot lid van ver dienste van den Bond en tot eerelid van het bestuur. burgemeester van marum Door den heer G. O o s t e r h u i s, Burge meester van M a r u m (Gr.) is tegen 15 Octo ber a.s. wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd, ontslag aange- xraagdi EERSTE JEUGDGEVANGENIS GEOPEND Rede van Minister Goseling te Zutphen Verbetering van het individu Te Zutphen vond Zaterdagmiddag een bijzondere gebeurtenis plaats. Offi cieel werd geopend een bijzondere straf gevangenis voor jonge mannen, de eerste ln ons land. Minister Goseling sprak de openingsrede uit, waarin hij zeide dat deze gevangenis vergelding zal zijn voor het bedreven kwaad, maar ook verbetering van het Individu. Deze jeugdgevangenis is ingesteld -over eenkomstig de desbetreffende wet van en dient voor opsluiting van misdadi tusschen 18 en 21 jaar, die tot meer dan een jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. In bij- zandere gevallen kunnen ook jongens er meisjes van 16 tot 18 jaar en van 21 tot Zc jaar in aanmerking komen voor plaatsing ir een jeugdgevangenis. De jeugdgevangenis te Zutfen, waarin al leen jongens zullen worden geplaatst, is de oude strafgevangenis, welke in verband met de nieuwe bestemming een verbouwing heeft ondergaan. De opsluiting is niet cel lulair, doch het doel is meer aandacht aan de opvoeding te besteden. Negentig jongens kunnen in deze eerste jeugdgevangenis van ons land worden ondergebracht Het was een eenvoudige openingsplechtig heid, tijdens welke de Minister van Justitie Mr. C. J. M. F. Goseling het woord voer de en waarvoor twee oud-ministers, n.ï. Mr. Dr J. D o n n e r en Mr J. R. H. i Schaick belangstelling toonden. Mr. Go seling herinnerde er in zijn rede aan, dat Mr Donner een zeer werkzaam aandeel heeft ge had in de voorbereiding en totstandkoming van de wettelijke maatregelen, en herinnerde eveneens aan de goede zorg door Mr. van Sohaick aan de wet besteed. Spr. wees er op dat juist ten aanzien van jonge menschen van beteekenis is de ware harmonie tusschen vergelding en verbetering te vinden. Van de kwaliteit der jonge krachten hangt het voortbestaan van een goede gemeenschap af. Dit vereisoht eerbied voor den persoon, maar ook eerbied voor de gemeenschap, er kenning van de hoogheid en het gezag der rechtsorde. Daarom, aldus spr., ook tegen over jonge mensohen geen eenzijdige verbe teringsmaatregelen alleen, maar vergelding, die sterk gericht wordt op behoud van een beteren mensch voor en in de gemeenschap. Er zullen, aldus spr., heel wat uitvoerders een taak hebben te vervullen. Ik denk aan de rechterlijke macht, die ik met groot ver trouwen een wellicht niet geheel nieuwe, maar tooh waarlijk niet gemakkelijke taa.k zie opgelegd, aan het centraal college voor reclasseering, aan het college van regen ten, den directeur en vele anderen. Onder het inroepen van Gods bescherming en zegen besloot spr. zijn rede. Na den Minister spraken de directeur, de heer H. Th. N. Schotsman en de presi dent van de Zutphensche rechtbank Mr. J. H. Bij ban. Na de openingsplechtigheid volgde een rondgang door het gebouw ter bezichtiging der nieuwe gevangenis. De ongesteldheid van de Koningin Naar wij vernemen, is H. M. de Ko ningin tengevolge van een lichten aan val van griep op advies van den genees heer vérplicht, eenige dagen binnen hei ipaleis te blijven. Kolonisatie naar Argentinië Met het oog op de slechte toestanden ïn de tuinderij en de mogelijkheid, dat er voor een grootere tuinderskolonie in Argentinië een goede toekomst zou zijn, kwamen een 25-tal tuinders uit het Westland, Noord-Hol land en Utrecht overeen deze zaak ernstig te bespreken. In samenwerking met de Geref. Friesche Kolonisatievereeniging zullen deze tuinders daartoe morgen, Dinsdag 5 October, v.m. 11 uur, in vergadering samenkomen te Leiden, Gerecht 10. Aan de N.V. Boele's Scheepswerven en Machinefabriek te Alblasserdam is voor Engelsche rekening opdracht gegeven tot den bouw van een zeemotorschip van 630 ton d.w. door bemiddeling van Jacq. Pierot in Zonen's Scheepsmakelaarsbureau te Rotterdam. Het schip zal worden gebouwd onder speciaal toezicht van Lloyd's en Board of trade en zal worden voorzien van een Deutz-Dieselmotor van 400480 P.K. en ver der worden uitgerust met electrische lieren, kaapstand en ankerlier. PERSONEELFONDSENWET De Minister van Sociale Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen het dood den Hoogen Raad van Arbeid uitgebrachte advies in zake het voorontwerp van een Personeelfondsenwet Het advies is ter griffie nedergolegd. FAMILIEDRAMA TE BANDOENG Drie dood en BANDOENG, 2 Oct. (Aneta). Omstreeks middernacht heeft een soldaat alhier met zijn karabijn zijn echtgenoote en zijn schoon vader vermoord. Ook .heeft hij zijn schoon moeder zwaar verwond, waarna hij zelf moord pleegde. De dader, een Indo-Europeaan, fuselier van de vierde afdeeling der mitrailleurscom- pagnie te Magelang, was met den laatsten trein uit Magelang gekomen om zijn vrouw, die weggeloopen was, te vragen terug te kee- ren. De vrouw en haar ouders weigerden dit, waarop hij met zijn geweer zijn vrouw i schoonvader doodde zijn schoonmoeder vaar verwondde en vervolgens de tromp op zichzélf richtte. n.n.b. „Ons programma zal groeien door de beweging" Eenige jaren geleden kon men in. een Friesche krant een advertentie lezen van een barbierszoon, die de zaak van zijn vader zou voortzetten en nu meedeelde, dat hij door voortgezette dagelijksche oefening steeds meer de tevredenheid der klanten hoopte te verwerven. Precies zoo doet de N.N.B., de Ned. Na tionale beweging, die blijkbaar de veiToopen affaire van de N.S.B. wil overnemen. Overeenkomstig de gegeven belofte schijnt' deze beweging vorige week gesticht te zijn en nu doet zij nog eens een beroep op de „volksgenooten" om de onbekende voorman nen met geld en actie te steunen, want dan zullen zij Nederland op vjiwlijk Christelijke wijze, en niet als de N.S.B., „uit de marxis tische klauwen redden" door het universeel fascisme dat vast en zeker komt. Onze twijfel aan deze verlossing is zeer groot. Want in de tweede circulaire welke deze beweging rondstuurt, kan men lezen: „De Leider zal geen'verheerlijking van zijn persoon dulden"; en nu hebben we toch pas vorige week bij de mensclwerheerlijking in Duitsohland wel duidelijk geleerd, dat de kracht van een fascisti li leider vooral zit in de kunst om zich zelf in de hoogte te steken, subs, te laten steken. Als de N.N.B. dit schoone beginsel niet aanvaardt, dan zal ze zelfs de rammelende en gammele wagen van de N.S.B. niet op zij kunnen komen, maar van meetaf op dood spoor loopen. Met een auto op stap Jongens vernielen een wagen Zaterdagavond zagen twee opgeschoten jongens in de Haddingestraat te Gronin gen een auto staan, toebehoorende aan Dr. W. Free te Groningen. Toen deze korten tijd later na een ziekenbezoek in zijn wagen wilde stappen, kwam hij tot de ontdekking dat de auto er niet meer was. Hij deed daarvan aangifte bij de politie en deze kwam bij informatie te weten, dat twee jongens er met den wagen van door waren gegaan. Zij toerden er mede langs het Win- sohoterdiep in de richting Winschoten, doch bij Heiligerlee botste de auto tegen de leuning van een brug en werd zoo goed als geheel vernield. De beide inzittenden, die blijkbaar ongedeerd bleven, zijn daarop ge vlucht. De marechaussee, die thans naar de beide deugnieten zoekt, heeft de overblijf selen van de vernielde auto in beslag ge nomen. MAN, KIND EN KOE OVERREDEN Zaterdagmiddag is in Deo Hulst, op dien weg langs de Dedemsvaart, de land bouwer K. Nijboor, die, vergezeld van zijn kleinzoon, den 10-jarigen Jan Dijkman, een koe uit de weide stal waarts bradht, plotse ling door een personenauto aangereden. De auto, welke bestuurd werd door den heer H. M. Melis uit Heer Hugowaard, slingerde het knaapje m«t kracht tegen den grond, zoodat het bewusteloos bleef liggen. De jon gen is bij omwonenden binnengedragen, waar hij door dokter Van Ravenswaay uit Nieuw Leusena werd behandeld. Zijn toestand was zoo ernstig, dat hij niet mooht worden vervoerd. Nijboer bleef ongedeerd, evenals de drie inzittenden van de auto, waarvan de motorkop cmder het gewicht van de koe, die er boven op terecht kwam, weird verpletterd. De politie stelt een onder zoek naar de schuldvraag in. Herdenking van Leidens ontzet. De praalwagen voorstellende de Olympus Zeus en Her a op hun troon. Auto in de Ringvaart Vijf personen te water Gistermiddag tegen zes uur is een auto uit Hoorn, waarin vijf personen zaten, van den Beemsterdijk in de Ringvaart gereden. AlJe inzittenden konden worden gered. Een hunner, de heer P. Veer, directeur van het Parkhotel te Hoorn, was vrij ernstig gewond en is onmiddel lijk naar Hoorn vervoerd. De overigen hadden eveneens kwetsuren opgeloopen, doch met de hulp van een wijkverpleeg ster, die toevallig passeerde, kon worden volstaan. De verongelukte auto werd bestuurd door den heer T. Visser, uit Hoorn en was het eigendom van de garage Kok aldaar. De wa gen, welke uit de richting van Purmerend kwam, passeerde op de helling, welke van den Beemster naar het dorp Oosthuizen voert, een andere auto. De chauffeur wilde daarna 't dorp inrijden, doch op 't laats'e oagenblik schijnt hij zich te hebben bedach* en nam hij vlak voor de brug nog de bocht naar den dijk, welke buiten het dorp om loopt. Daarbij' kwam de auto in aanraking met de leuning van de brug, reed in den berm van den dijk en kantelde in de breede ringvaart. Gelukkig kwam de auto in gewo ne positie in het water, niet ver van den kant. Daardoor kon men van binnenuit het portier openen. De inzittenden van een pas seerende auto, personeel van de garage „Zaanstroom" te Hoorn, verleenden onmid dellijk hulp en slaagden erin allen aan wal te brengen. De wagen, welke ernstig was beschadigd, is later opgehaald. DE REIS DER MIJNENVEGERS De divisie mijnenvegers is 1 October van Ismaila vertrokken en te Suez aangekomen. Denzelfden dag vertrok zij vandaar tot voortzetting van de reis. Bijeenkomst van bestuurders van jeugdbonden OP de Ernst Sillem-hoeve te Lage Vuur- sche werd op 1 en 2 October j.l. een bijeenkomst gehouden van bestuurders van verschillende jeugdbonden, uitgeschreven door de Contact-Commissie uit de Orthodox- Protestantsch-Christelijke Jeugdorganisaties. Ongeveer veertig dames en heeren vertegen woordigden het Chr. Nationaal Vakverbond, den Bond voor Geref. Jeugdorganisatie, de Federatie van Chr. Vereen, van en voor Vrouwen en Meisjes, den Bond van Meisjes- vereen. ap Geref. grondslag, de Ned. Chris ten Studenten Vereeniging en het Nederl. Jongelings-Verbond. Op Vrijdagmiddag werden de deelnemers en deelneemsters begroet door den heer M. Gordeau, van Bussum, voorzitter der Com- missie, die, na Schriftlezing, een korte in leiding gaf over de bedoeling der Commis sie: het leggen van contact tusschen de be stuurders en leiders, maar bovenal het luis teren naar wat de anderen te zeggen heb ben. Daarna hield de heer Gordeau een uit voerige inleiding over „B ij be 1 en Jeugd" waaraan wij o.m. het volgende ontleencn: Bij alle verschillen, die er mogen zijn, is deze conferentie toch één op dit punt, dat de jeugd den Bijbel noodig heeft. De Chris telijke jeugd heeft uiteraard ten opzichte van dit Boek een andere houding dan de a-kerkelijke of anti-kerkelijke jeugd. Zij heeft een diepen eerbied voor den Bijbet. die evenwel soms zoo hoog kan staan, dat het Boek uit louter eerbied buiten de levens praktijk geplaatst wordt. Of dc Bijbel wordt een onderwerp voor debat of een aanleiding tot allerlei intellectueele strijdvragen. Onder hen zijn er ook, die het Boek lezen, omdat zij een zekeren zielenood kennen en daaruit nu troost en steun willen putten. Dat geeft echter vaak aanleiding tot een typisch indi vidualistische houding, tot een lezen met een bepaalde voorkeur voor zekere Bijbelge deelten en het negeeren van andere hoofd stukken of boeken De niet-Christelijke jeugd benadert den Bijibel in het geheel niet: zij zegt a priori, dat het Boek niets voor haar is. Voor een deel is dat verklaarbaar uit het vreemde taaleigen van den Bijbel. De vraag komt. dus op, wat wij kunnen doen om zoowel Christelijke als niet- Christelijke jeugd dichter bij den Bijbel te brengen en den Bijbel dichter bij haar. Er is materiaal genoeg om op vele punten "verklarend te helpen: platen, afbeel-. dingen, literatuur. Desondanks blijft toch de verwijdering. Men probeert den Bijbel aantrekkelijker te maken, door zich te bepalen tot enkele „interessante gevallen" of „emotioneele" gedeelten naar voren te halen, maar vergeet daarbij, dat de Bijbel een totaliteit is. en in zijn geheel als Godsopenbaring wordt aanvaard. Die Bijbel krijgt zijn waarde, wanneer Gods Geest hem toepast op de harten. Alles wat daartusschen geschoven wordt om de toepassing mogelijk te maken, is surrogaat. Bijbel Jeugd Gods Geest, dat is de eenig mogelijke weg. Intusschen kan de jeugd die niet in zijn diepsten vorm aanvaarden. Dat ligt in het karakter van de jeugd. Maar de Bijbel behoeft daarom niet voor haar uit den weg te gaan. Das Wort sol len sie stehen lassen! Als wij echter eisc.hen van de jeugd, dat zij zioh voor den Bijbel buigt, heeft zij het recht van ons te eischen, dat zij aan ons moet kunnen zien, dat wij ons voor den Bijbel buigen. Als wij op de jeugd invloed willen uitoefenen, heeft zij het recht te eischen, dat wij zeggen op welke autoriteit wij ons beroepen. Daarom dienen wij onszelf af te vragen, of deze Bijbel inderdaad ons leven be- heerscht en ons kracht geeft om te getui gen, dat dit Boek ook de levens van de jongeren moet beheerschen. Er volgde op dit referaat een levendige gedachtenwisseling, die ook in de avond- bijeenkomst werd voortgezet. Ds. B. A. Knoppers, Geref. Pred. van Amsterdam] heild een dagsluiting. Nadat op Zaterdagmorgen een korte godsdienstoefening gehouden was, geleid door mej. Barger, secretaresse van de Fe deratie van Chr Vereen, van en voor Vrouwen en Meisjes, werd een uitvoerige bespreking gewijd aan de vraag, welke de verhouding moet zijn tusschen de jeugdor ganisaties en het Chr. Nationaal Vakver bond in verband met het lidmaatschap van de leden dier jeugdbonden van de Chr. Vakorganisaties. Ook werden hier en kele informatorische mededeelingen ge daan omtrent het streven van de Chr Vereeniging Vacantie Onderdak. De Voorzitter der Commissie sloot daar op de conferentie met een woord van dank voor de goede verstandhouding, waardoor het uitwisselen van gedachten tusschen organisaties wier arbeid zoo nauw verband met elkaar houdt, mogelijk werd gemaakt, nadat nog in principe besloten was, dat. zoo mogelijk, het volgende jaar een dergelijke conferentie gehouden zal worden. Door auto overreden Bejaarde dame gedood Gisteravond om tien uur is bij de halte Sloterdijk van de N.Z.H.T.M. te Amster dam een zestigjarige dame, mevrouw F. R., uit den Haag, door een auto overreden en vrijwel op slag gedood. De vrouw, die een dag in Amsterdam had doorgebracht, stond op het punt met de Haarlemsche tram naar haar woonplaats terug te keeren. Toen de tram naderde stak zij den rijweg over, doch plotseling liep zij weer naar het trottoir terug, waar een familielid stond, die haar uitgeleide had gedaan. Deze riep haar nog toe, dat zij moest oppassen voor een auto, doch deze waarechmving he^ft zij vermoe delijk niet gehoord, daar zij doof was. De bestuurder van de wagen heeft nog getracht naar links uit te halen om de vrouw te ont wijken, doch een aanrijding was onvermij delijk, de vromv kwam op de motorkap te recht en werd daarna tegen de straat ge worpen. Eenige oogenblikken later is zij overleden. Dokter H. E. Rosberger, die in de nabijheid woont, was, evenals de politie en de geneeskundige dienst, spoedig ter plaatse. Het stoffelijk overschot is naar het Wil- helminagaslhuis vervoerd. De auto, welke te Amsterdam thuis be hoorde, is voorloopig in beslag genomen. DE REVOLVER GING AF. Vijfjarig meisje gedood Gistermorgen tegen half elf heeft zioh ten huize van den landbouwer P., te Bemelen bij Maastricht, een tragisoh ongeval voorgedaan, dat aan het jongste kind van P., een vijfjarig meisje, het leven heeft gekost. Een vijftienjarige zoon had op de slaap kamer van zijn ouders een revolver op een kast gevonden. Terwijl hij daarmede speelde, kwam zijn zusje binnen. Toen zij vlak voor hem stond, ging de revolver, die slechts met één kogel geladen was, af. Het kind kreeg den kogel boven in het hoofd en is kort daarna aan de gevolgen overleden. In de loop van den dag is de officier van justitie, Mr Dautzeriberg, nog ter plaatse geweest, doch het is gebleken, dat het hier een ongeluk betrof. EEN GEWELDIG WESPENNEST De heer De K. te Kru in in gen heeft enkele wespennesten gaaf uit den grond ge haald, waaronder er een was van bijzondere grootte. Het had een middellijn van niet minder dan 31 c.M., 11 lagen met raten en naar schatting ruim 10.000 cellen. Het nest zat ongeveer 30 c.M. onder de oppervlakte. JONGETJE VERDRONKEN Zaterdagmiddag is nabij de Broeksche brug onder de gemeente Meerlo in het Eindhovensch kanaal het zevenjarig zoontje van den landbouwer J. de Groot uit Geldrop verdronken. Het knaapje bevond zich met een tienjarig broertje op de met een paard bespannen kar van zijn vader. Op een ge geven moment toen het paard met zijn kop achterwaarts sloeg om vliegen te verjagen bleef het kettinkje van het gebit haken aan een haan van het zadel. Het paard liep toen achteruit, zoodat de kar in het kanaal terecht kwam. Het oudste jongetje wist over den rug van het paard op de wal te komen, doch zijn broertje viel van de kar en verdronk. Het lijkje is later opgehaald. Het paard kon gered worden. De heer Edo Bergsma heeft in een spe- dale bestuursvergadering van den A. N. W. B. in het Carlton-hotel te Amsterdam als voorzitter afscheid genomen. De nieuwe voorzitterde heer Mr. H. P. J. Bloemers. burgemeester van Arnhem, overhandigt zijn voorganger de plaquette van de Edo Bergsma-medaille. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De regeering heeft het wetsontwerp tot herberekening der pensioenen ingetrokken. De zestiende leidersvergadering* van dc Bond van Ned. Herv. Knapenleiders op G.G. werd te Utrecht gehouden. Onderhoud met den heer P. J. Nahuizen die als voorzitter van de Chr. Nat. Werk mansbond aftreedt. De Nederlandsche Vereen, van Huis vrouwen adresseert over de margarineprijs. De 3-Octoberfeesten te Leiden. Verdere uitbreiding van het mond- en klauwzeer wordt verwacht. Te Maastricht hield de Ned. Gustaaf Adolfvereeniging haar #2ste jaarvergade ring. Op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuur- sche werd een bijeenkomst gehouden van bestuurders van verschillende jeugdbonden De volkenbondsresolutie inzake Spanje is door gebrek aan eenstemmigheid niet aanvaard. De Fransche regeering doet een beroep op de natie met het oog op den crisistoe stand der Fransche financiën. Covadonga is in rechtsche handen ge-, raakt, Valencia is opnieuw zwaar gebom bardeerd. De strijd rond Shanghai neemt zeer groote afmetingen aan. Zal de Chineesche kustblokkade ook tot de neutrale scheepvaart worden uitgebreid?. DROOGGEPERST VUURVAST MATERIAAL Zuiver van vorm en maatvast. N.V. Vereenigde Nederlandsche Chamotte-Fabrieken GELDERMALSEN TeL 3 en 60 zoeken voor hun kinde ren, speciaal voo. die een tekort toonen aan aandachts-concentratle, wenden zich tot he' INSTITUUT KLEIN WARNSBORN te ARNHEM. Kleine klassen. Individueel onderwijs. Geregeld toezicht, dag en nacht Gezonde omgeving. Dir. VAN AALTEN Telefoon: Arnhem 22012 Doodelijk tramongeluk Te vroeg van een bijwagen gesprongen Men meldt ons uit Rotterdam: Op het Oostplein is Zaterdagavond een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 62-jarigen F. W o 11 e r s, uit de Aleidisstraat, het leven heeft gekost. De man, die zich op den bijwagen vaneen zich in de richting Kralingen voortbewegend tramstel van lijn 1 bevond, wilde, terwijl de tram nog reed, op het Oostplein er af sprin gen. Toen hij aan zijn voornemen gevolg gaf kwam hij te vallen, waarbij hij zoo ongeluk kig terechtkwam, dat hij met het boven lichaam onder de bijwagen schoot. Het ach terste stel wielen ging hem daarbij over hft lichaam, zoodat hij vrijwel vermorzeld werd; Het tramverkeer heeft geruimen tijd ver traging gehad, want de bijwagen moest eerst opgevijzeld worden vóór men het lichaam van den man kon vrijmaken. Het slacht offer vertoonde nog teekenen van leven, maar tijdens de overbrenging naar het zie kenhuis aan den Coolsingel per auto van der. Geneeek. Dienst is W. overleden. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN Zaterdagmiddag is een 45-jarige heer, die per rijwiel uit de richting Waa lwij k kwam, bij het oversteken van den rijksweg SleeuwijkKeizersveer te Hank door een uit de richting Sleeuwijk komende auto ge grepen. De ongelukkige kreeg zeer zware verwondingen aan het hoofd en werd naar het ziekenhuis te Raamsdonkveer overge bracht, waar hij korten tijd na aankomst is overleden. De oorzaak van het ongeluk moet gezocht worden in het onvoorzichtig oversteken van den voorrangsweg door het slachtoffer. OVERREDEN EN GEDOOD Zaterdag te ongeveer half vijf is een jarig jongetje, Aalders genaamd, op den Nor- ge rw eg te Roden (Gr.) door een auto aan gereden. De dood trad onmiddellijk in. Do bestuurder van de auto trachtte nog hst kind te ontwijken, maar faalde in deze po ging. De auto botste met groote kracht tegen boom en werd totaal vernield. AAN VERWONDINGEN BEZWEKEN De 22-jarige inspecteur van de Haagsche Verzekerings Sociëteit, die Zaterdagmorgen •bij een botsing op den Heeschenweg nabij O s s zwaar werd gewond, is 's avonds om zeven uur aan de bekomen brandwonden en de andere zeer ernstige kwetsuren be zweken. II Pijp Tabak Taeonla iMuwird**

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1