Jlktuti? (gjmraat Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken —.PEREZ. PERZISCHE TAPIJTEN I.G.B. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Ftanco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dageiijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 Ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 6204 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 1 OCTOBER 1937 18e Jaargang Van I tot 5 regels f 1.17'/» Elke regel meer 0.22'A Ingezonden Mededeeiingen van 1-5 regels230 Bke regel meer045 V.opr het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 GEEN TOEKOMST ZONDER DE JEUGD Onlangs hebben we protest aangeteekend tegen een artikel in de V r ij h e i d, waar in een bekend feministe smalend sprak over het groote gezin en o.a. betoogde^ dat kindertoeslag in ieder geval niet verder mag gaan dan tot het vierde kind. Het is billijk, dat we nu melding maken van een redactioneel artikel in hetzelfde blad, dat een geheel andere geest ademt. Immers daarin wordt de onmisbaarheid eener ge stadige verjonging van een volk aange toond. Nu zou men dit in het algemeen kunnen doen zonder uit dit principe de noodzake lijke consekwenties te trekken. Doch dat doet de schrijver niet. En daarom rekent hij direct af met een opvatting welke vroe ger veel verdedigd werd. Zonder gestadige verjonging is een maatschappij ten doode opgeschreven, zegt hij en daarom zijn „vrij gezellen of kinderlooze echtparen, die zich critisch mochten uitlaten over de offers, welke zij zich moeten getroosten voor de kinderen van anderen, o.a. voor de uitga ven voor het onderwijs, wel zeer kortzich tig, om geen erger woorden te bezigen"; want ,.het is de jongere generatie, die hun in de dagen van hun grijsheid het voortbestaan verzekert." Een andere, eyen juiste opmerking deze, dat, nu in de laatste jaren het accent steeds meer naar de indirecte belastingen is verlegd, de celibatairs maar niet moeten klagen over de offers, welke men voor de kinderen van anderen moet brengen, doch (liever een vergelijking moeten treffen tus schen de hooge indirecte belastingen, waar- jdoor de groote gezinnen getroffen worden, jen de bevoorrechte toestand, waarin zij zelf althans in dit opzicht verkeeren. Volkomen juist, doch de schrijver ge voelt, dat hij hiermee de kwestie nog tt veel uit utilitaristisch oogpunt heeft be- „Immers, ten slotte zijn alle hooge ethi- ipche waarden aan het gezinsleven ontspro ten. Zonder gezinsvorming zou de mensch a*nooit geworden zijn wat hij is. De diepste (enen hoogste gevoelens houden ten nauwste ieiverband met het gezinsleven." we citeeren dezé uitspraak met instem- want de schrijver concludeert terecht 'Üjdat „een samenleving, waarin het kinder- element steeds meer de overhand lêSiam, de onmiskenbare teekenen der deca- zou vertoonen." De symptomen daarvan zijn helaas gedu- te constateeren. Daarom, wie de belan- verdedigt van het groote gezin ver- pedigt een goede zaak. HELPT DE WERKLOOZEN Een beroep op ons volk A.s. Dinsdagavond, 5 October, tusschen half acht en acht uur, zal minister Romme over beide Neder landsche zenders een beroep doen op het Nederlandsche volk voor fi- nancieele hulp, teneinde aan die werkloozen, die in samenwerking met de overheid sparen voor klee ding, schoeisel en dekking, de eerstkomende wintermaanden een extra uitkeering in natura .te kun nen doen. METEOREN IN DE N.S.B. Een der medewerkers in de roode pers jchreef dezer dagen een uitnemend artikel iver de uittocht uit de N.S.B., doch liet daar- lan de juiste opmerking vooraf gaan, zijn meening vaak te veel aandacht :n dit verschijnsel besteed wordt. Dit was ,1 niet bestemd dan toch zeer van pas >r den Kroniekschrijver in diezelfde ipers, [ie schier elke week zijn pen in anti-fascis- ische gal doopt en zich daarbij in zijn op •inding zelfs onbillijke critiek veroorlooft lp anderen. Zoo schreef hij naar aanleiding van 't feit, lat de Minister van Financiën den leider Ier N.S.B. verlof gaf om in een gepantserde iuto te rijden de noodzakelijkheid daar- tan staat ook voor ons niet vast dat •egeering en pers altijd en altijd weer ijken en buigen voor de fascistische aan- .tiging en brutaliteit". Deze beschuldi- bewijst slechts, dat de schrijver eenigs- ins nerveus is, want men kan deze dingen )k met een glimlach ipasseeren; waarom ïoet elke kleinigheid besproken worden? Het is echter wel van beteekenis om ern- ;ig na te denken over de aftakeling van leze partij op een zoodanige wijze, dat de iider spreekt van „een belaging der he dging van binnen en van buiten op onge- :ende wijze". Dat de N.S.B. van buiten bit- irder bestreden wordt dan welke andere politieke (partij ook, moeten wij ontkennen; jnaar dat zij inwendig wordt verscheurd, taat boven allen twijfel vast. Dit nu is voor de N.S.B. veel erger, omdat ïet (principieel beslissend is, dan voor jedere andere politieke groepeering. Im- hers, het is een contra dictio in terminis, lat de wegloopers beweren: wij hebben ons lertrouwen in den leider verloren, doch iet in de nationaal-socialistische beginse- :n. Want het uitzonderlijke kenmerk van N.S.B. is juist, dat alles zich concentreert de trouw aan den leider. Wie zich dus den leider heeft vergist, die heeft een •incipieele fout begaan. Nu volgt daaruit, om maar iets te noemen .lereerst, dat deze deserteurs hun schuld enover het Nederlandsche volk behoor- te belijden. Het is immers nog maar ele maanden geleden, dat zij het met oord en daad hebben uitgeroepen: „Zonder ezen man heeft Nederland geen toekomst n nu komen ze ons vertellen: wij ebben ons vergist; wij hadden moeten zeg- het ware een ramo als deze man zijn oei mocht bereiken. Van dat schuldbewustzijn merken we hter nog niets en dat houdt een zware aanklacht in tegen deze volksmenners, die nu wellicht al weer plannen smeden om met een ander voorman hetzelfde spel te her halen. Zij kunnen ook niet in waarheid getui gen, dat zij het beginsel trouw blijven en slechts den onbekwamen leider verlooche nen. Want zij lieten zich, gelijk dat daar behoort door den leider aanwijzen om een zetel te bezetten en zij loopen daar nu in strijd met hun beginsel af. Echter, niet alleen zij, niet minder de leider heeft principieel gefaald. Een zijner getrou wen sprak over de vluchtende deserteurs, als over meteoren, die plotseling verschenen en even schielijk weer verdwenen. Maar hoe kan men dat nu zeggen van menschen, wier stamboom, hoofd voor hoofd, met sterke vezels vastgehecht zit in historische bodem? De N.S.B. brokkelt af en wordt door de eigen menschen uitgehold. Voor elke andere partij zou dat „zuivering" kunnen zijn; voor de N.S.B. is het principieel verval en fun- damenteele verzakking. Minister Patijn in ons land Vandaag in functie De thans afgetreden Nederlandsche ge zant te Brussel, Mr J. A. N. Pat ij n, wiens benoeming tot minister van buitenlandsohe zaken heden is ingegaan, is gisteren uit Brussel in D e n Ha a g aangekomen. De ge zant reisde tot Antwerpen per trein en ver trok vandaar in zijn auto, die hij zelf be stuurde, naar Deft Haag, waar hij voor- loopig bij zijn zwager Jihr. Mr. A. K. C. de Brauw, zijn intrek heeft genomen. Mevrouw Patijn zal binnenkort eveneens in Den Haag aankomen. Naar de heer Patijn mededeelde, ligt het In de bedoeling, dat hij de ambtswoning ■van den minister van buitenlandsche zaken, 'Lange Voorhout 38, te zijner tijd zal betrek ken. Edo J. Bergsma Afscheid van den A.N.W.B. De heer Edo J. Bergsma zal op Zater- dag 2 October i'e Amsterdam afscheid nemen van den A.N.W.B., waarvan hij ruim 50 jaar voorzitter is geweest. Het afscheid zal plaats vinden in een vergadering van het Algemeen Bestuur van den Bond. Op verzoek van den heer Bergsma zal een huldiging en officieel eerbetoon in het openbaar achterwege wor den gelaven. Ingevolge dezen wensch zal het afscheid in allen eenvoud geschieden, beperkt blijven tot den besloten kring van het bestuur en tot een na afloop der bestuursvergadering te houden vriendschappelijken maaltijd met de leden van het bestuur. Alg. Ned. Mijnwerkersbond Actie wordt voortgezet Het Hoofdbestuur van de Alg. Ned. Mijn werkersbond heeft beraadslaagd over de door de mijnondernepiers gedane concessies to.v. de loonen, vacantie en verdere rechts positie, Van deze concessies werd met voldoe ning kennis genomen. Niettemin werd het vertrouwen uitgesproken, dat de behande ling van de voorstellen aangaande éénmans- accoord, grootere schadeloosstelling bij ont slag en meer bevoegdheden aan de geschil len-commissie, in de herzieningscommissie tot een bevredigende oplossing zal leiden. De loonsverhooging van 5 pCt. bleef men echter onvoldoende achten. Besloten werd in dien geest een brief tot de contact-commissie te richten en daarbij tevens aan te kondigen, dat eer lang ook opnieuw een voorstel tot invoe ring van de 45-urige werkweek als over gang naar de 40-urenweek zal worden ingediend. Begrafenis Wesbonk Op de begraafplaats te Lekkum, een dorpje even ten noorden van Leeuwarden, waren vele belangstellenden aanwezig toen het stoffelijk overschot van den heer E. S. Wes bonk grafwaarts werd gebracht. Verschillen de vereenigingen en besturen, waar de heer Wesbonk lid van geweest was. hadden ver tegenwoordigers gestuurd. Door Ds. J. Mulder, G-eref. ipred. te Leeuwarden was in het sterfhuis een woord gesproken naar aanleiding van 2 Cor.4. Na bijzetting van de kist in het familie graf sprak allereerst de heer A. Koop- mans, voorz. van het bestuur van de Chr. Nat. School te Osterlittens, die de overledene als een groote werker had lee- ren kennen, doch bovenal als een oprecht, geloovig en vroom Christen. De oude zoom van den overledene, Ds. S. E. Wesbonk, Geref. pred. te IJmuiden, ge tuigde eveneens van het geloof van zijn vader, die voor familie en vrienden een lich tend voorbeeld is geweest en blijven zal. Door den heer J. M eij er, Chr. onderwijzer te Leeuwarden werden de verdiensten van den heer Wesbonk genoemd, die vooral op het gebied van het pachtwezen lagen en be kroond waren door de pas tot stand geko men pachtwet. Nadat nog een pleegkind had gesproken, sloot Ds. Mulder de plechtigheid met het „Onze Vader". De wijzigingen in de Steunregeling Nieuw adres van het Chr. Nationaal Vakverbond Op enkele leemten de aandacht gevestigd Het Chr. Nationaal Vakverbond heeft op 24 Juli j.l. een adres aan den Ministerraad "verzonden, waarin o.m. op enkele punten verbetering van de werkloozenzorg werd ge vraagd. Op 16 September j.l. werd bericht ontvangen, dat een tegemoetkoming zal wor den verleend aan gezinnen met meerderjari ge kinderen, terwijl tee ens een betere rege ling van den z.g.n B-s*eun in uitricht werd ild. Het dagelij ksch bestuur van het C.N.V. heeft in dit antwoord aanleiding ga- vonden andermaal een schrijven, thans tot den. Minister van Sociale Zaken, te richten, waarin nog op enkele leemten de aandacht wordt gevestigd. In het schrijven wordt o.a. opgemerkt, dat de beslissing om in sommige gevallen een extra bijslag te geven aan inwonende kinde- ■en van 21 jaar en ouder, slechts baat brengt roor een betrekkelijk klein aantal gezinnen. Groote gezinnen, waarin de kinderen niet voldoen aan de gestelde voorwaarden, wor den er niet door geholpen. En juist deze ver keeren, mede door de stijging van de kosten van het levensonderhoud, in buitengewoon moeilijke omstandigheden. In ons vorig schrijven aldus het adres hebben wij reeds de nadruk gelegd op do omstandigheid dat eenige verruiming van inkomsten voor de gesteund.e en in de werk verschaffing geplaatste werkloozen, 'noodig en gewenscht moest worden geacht. In dit verband werd ook gewezen op hiet buiten Noord-Brabant en Limburg ontbra ken van een kinderbijslag voor de in de werkverschaffing geplaatste werkloozen. Wij hadden eenige hoop dat de invoering an een kinderbijslag in de werkverschaf fing buiten fie hierboven genoemde provin ciën in elk geval niet zou worden afgewezen Immers door de invoering daarvan zal h»t logelijk zijn, gelijk bij de steunregeling de groote gezinnen te helpen. Uwe Exc. bestrijdt niet de groote sociale ibeteekenis van riilk een maatregel, maa>- meent dat het ontbreken van een kinderbij slag in het vrije bedrijf een beletsel vormt voor het invoeren daarvan bij de werkver schaffing. Geen doorslaand argument De beteekenis van dit argument is ons niet duidelijk. Afgedacht van het feit dat de kinderbijslag in het vrije bedrijf niet geheel ontbreekt, is de toestand daar en in de werk verschaffing toch wel geheel verschillend. Bij plaatsing in het vrije bedrijf is er vooral op het platteland veelal sprake van een gezinsloon. Naast den man, werkt vaak de vrouw en een of meer kinderen. In de werkverschaffing wordt als regel alleen de kostwinner geplaatst Zelfs bij ongeveer gelijk loon van dezen laagste is het inkomen voor het gezin dan toch nog geheel verschil lend. Daardoor ontstaat een groot onder scheid in positie tusschen het groote en kleine -gezin, een' onderscheid ten nadeele van het eerste. Naar onze meening zal hieraan slechts tegemoet gekomen kunnen worden door de invoering vam een kinderbijslag. Immers zouden hierdoor, b.v. te begin nen bij het vierde kind, de zwaarst ge troffen gezinnen reeds zijn geholpen. Sociaal is dit dringend noodig, financieel niet onoverkomelijk en economisch even eens verantwoord. Naast, ons pleiten voor invoering van em kinderbijslag in de werkverschaffing, moge het vergund zijn nog te wijzen op een leemte die er bestaat ten aanzien van den nu in gevoerden extra bijslag aan inwonende kin deren boven de 21 jaar. Bepaald is dat wanneer een gezinshoofd dat gesteund werd, weer werk vindt, de extra bijslag voor het gezinslid blijft gehand haafd, zoolang het loon van het gezinshoofd blijft beneden steun p'lus extra bijslag vow zijn kind(eren). Deze bepaling lijkt ons alleszins juist Een onbillijkheid Maar nu ontstaat wel deze vreemde figuur, dat in een gezin, dat to4 dusverre geen steun heeft gehad, doch overigens in precies de zelfde omstandigheden verKeert, n.l. dat het hoofd een loon verdient ongeveer gelijk aan het steunbedrag, en de kinderen voorheen ook minstens het s4eunbedrag van een kost ganger verdienden, aan deze kinderen geen extra bijslag wordt verstrekt. Dit achten wij niet billijk. Nu er toe overgegaan is volwassen kinde ren onder zekere omstandigheden in den steun op te nemen, ook wanneer het gezins hoofd werkt, meenen wij dat de rechtvaar digheid vordert, dat deze extra bijslag ook gegeven wordt aan werklooze kinderen uit gezinnen waarvan het gezinshoofd eenzelf inkomen heeft als de voorheen gesteunden Wij vertrouwen dat ook deze punten nog eens zullen worden overwogen en hopen zeer dat te dien aanzien alsnog een gunstige beslissing wordt genomen. DE KWESTIE-DS VAN DUYL Ook Dr. de Vos gaat heen Nu door den heer Van Geelkerken is medegedeeld dat het moreel gedrag van Ds. van Duyl aanleiding was geweest dezen tot ontslagaanvrage te pressen, heeft mr. dr. D. .F'. Pont het noodig geoordeeld eenige mededeeiingen te doen. Volgens mi'. Pont heeft de leiding van de N.S.B. misbruik gemaakt van de kwets baarheid van ds. van Duyl als predikant. De leiding was bevreesd voor de groote po pulariteit van ds. van Duyl en durfde hen: niet royeeren zooals men met v. d. Goes van Naters en andere minder op de voor grond tredende personen wel durfde doen Men heeft toen een klacht van enkele leden uit het Gooi tegen ds. van Duyl, enkele voorvallen uit diens particulier leven be treffend gebruikt om dezen te nopen zijn functies ter beschikking te stellen. Daartoe zijn de heeren Mussert en van Geelkerken op Zondag 19 September naar ds. van Duyl gegaan en hebben daar ongeveer 21/2 uur de sterkste pressie op dezen uitgeoefend. Bedankte hij niet, dan zou men tot publi catie van zijn geval overgaan. Hieraan werd toegevoegd, dat het desbetreffende bericht reeds bij het Alg. Ned. Persbureau aanwe zig was Toen ds. v. D. bedankte, werd dit bericht ongedaan gemaakt. Aan ds. van D. werd beloofd dat hij zes maanden zijn toelage van 350 gld. per maand zou behouden. Maandagochtend 20 Sept., vervolgde mr. Pont in het persgesprek dat hij had met enkele bladen, heb ik aan den heer v. Duyl gevraagd of er iets van de beschuldiging waar was. Ds. Van Duyl heeft toen op zijn eerewoord verklaard, dat er niets was en dat hij zich volkomen correct had gedragen. Mr. Pont is na zijn onderhoud met ds. Van Duyl naar het hoofdkwartier gegaan en daar heeft hij den heer Mussert vraagd, of de klacht tegen ds. Van Duyl juist was. De heer'Mussert antwoordde toen, dat hij zulks niet wist en het hem ook niets kon schelen. Het feit, dat er een klacht was ingediend, maakte het Van Duyl onmogelijk, als Eerste Kamerlid te blijven. Mr. Pont zeide, dat men toch niet iemand mag veroordeelen zonder hoor en wederhoor toe te passen. De heer Mus sert zeide, dat de klacht al eenige weken te voren was ingekomen. Ook al had men de zaak voor den Hoogen Raad van orde en discipline gebracht, de veroordeeling stond van te voren vast. Microfoon of electriseerma chine Ook had mr. Pont den heer Mussert naar de microfoon gevraagd, waarop deze had geantwoord dat dit een zaak was die hem, mr. Pont, niet aanging. De microfoondraden moeten door Valckenier Kips Zaterdag 18 Sept. ontdekt zijn toen deze in de boeken kast een boek zocht. Een der hoogere, thans nog in functie zijnde ambtenaren bij de B. deelde echter mede^. dat het geen microfoon was, het zou een electriseer- machine voor den heer van Geelkerken zijn geweest. Toen ik, aldus de heer Pont, aan den Lei der meedeelde, dat ik geen vertrouwen meer in de leiding had en dus wenschte te bedanken, antwoordde deze, dat hij dan de scherpste maatregelen zou nemen, omdat ik mij dan schuldig maakte aan hoogver raad. Waarop ik repliceerde, dat ik volko men vrijwillig was toegetreden tot de ~3-, en dus ook volkomen het recht had uit te treden. Ik heb toen ook bedankt als lid der Eerste Kamer. Nogmaals heb ik ge wezen op de maatregelen tegen ds. v D., waarop de heer Mussert nog opmerkte: „Bovendien heeft v. D. zich schuldig gemaakt aan on trouw aan den leider en getracht de beweging te ondermijne n". Mr. Pont meentv dat de heer Van Duyl zich ongetwijfeld zou willen neerleggen bij de uitspraak van een eere-raad. Hij besloot zijn mededeeiingen met de opmerking, dat Naar aanleiding van deze verklaring van mr. D. F. Pont deelt de directie van het A.N.P. ons thans mede, dat omtrent ds. Van Duyl nimmer aan het A.N.P. een bericht is ter hand gesteld noch terugge- HOTEL POLEN AMSTERDAM C ROKIN-KALVERSTRAAT Tel. 33346 BRACKS DOELEN HOTEL AMSTERDAM-CENTRUM Kamers Incl. Hol!. Ontbijt vanaf .f 4.— Rüstige sfeer in het centrum van de stad Ieder modern comfort Telefoon 40661 hij zeer teleurgesteld was door de toepas sing der N.S.B.-beginselen in de p r a c t ij k, en door de hoofdartikelen, gelijk deze in het „Nationaal Dagblad" en in „Volk en Vaderland" verschijnen, waardoor de be weging in geheel andere richting is ge stuurd dan in de bedoeling heeft gelegen van hen, die door idealisme tot Aie bewe ging zijn toegetreden. Op de vraag, die het Alg. Hbl. aan mr. Pont deed: „gelooft u persoonlijk, dat Mus sert weg zal gaan?" antwoordde deze: „Als hij begreep, wat er thans geschiedde, dan zou hij zich vrijwillig terugtrekken. Maar ik geloof niet, dat hij de consequenties van zijn optreden overzietl" Dr. De Vos bedankt als lid van de N.S.B. Door dr. De Vos, secretaris van de „Hooge Raad van Discipline" bij de N.S.B.. is de volgende brief aan ir. Mussert geschreven: „Leider, De geruchten, die naar aanleiding van de ontslagneming van ds. Van Duyl de ronde doen, alsmede de verschenen pu blicaties in de groote dagbladen, hebben mij den indruk gegeven, dat u, ondei bedreiging van eenige uwer leden, zui ver persoonlijke aangeledenheden, die ook mij aangaan, hebt misbruikt om u, zonder vorm van proces en zonder u van „waarheid" op de hoogte te stellen, te ontdoen van een uwer trouwste helpers. Hierdoor hebt u u jegens mij tevens aan woordbreuk schuldig gemaakt en u niet ontzien hoogstaande menschen mede door het slijk te halen. Daar de „waarheid" het eenige wapen is, waarmede ik heb gestreden om bete re verhoudingen in onze samenleving te bereiken en ik thans overtuigd beni dat u in vele gevallen naar eigen góeddun ken van een edele strijdmethode afziet, bedank ik als secretaris van uw hoogen raad van discipline en als lid der N.~" Naschrift: Om redenen als in de laatste alinea vermeld, zal een eventueel antwoord uwerzijds alsmede alle eventueele door u in deze zaak nog te uiten meeningen, inlichtingen of rechtvaardigingen door mij onbeantwoord blijven". TROMPENBERG's PALACE HOTEL Hilversum, Telefoon 7941 (2 lijnen) Aangenaam verblijf voor Najaar en Winter Verspreiding van beurskoersen Telexnetten vinden navolging De Vereen, voor den Effectenhandel Heelt, m overleg met. het Staatsbedrijf der P.T.T„ besloten tot het inrichten van een dienst, waardoor de beurskoersen onmiddellijk over het geheele land kunnen worden verspreid door middel van de zoogenaamde telex-too- stellen (verreschrijvers). Deze dienst beoogt hetzelfde als de reeds eenige jaren in Amsterdam en 's-Graven- hage functionneerende tikkerdienst, welke dienst door een afzonderlijke N.V. wordt verzorgd en tot volle tevredenheid werkt. Daar de tikkerdienst, om technische rede nen alleen bij een zeker aantal aansluitin gen m een plaats economisch kaïn function- neeren, terwijl de telex-koersendienst in iede re plaats, hoe klein ook, in het geheele land kan werken, zal deze dienst, naast den reeds bestaanden tikkerdienst, een nuttige rol bij de snelle verspreiding van koereen vervullen. De telex-koersendienst is tevens ee-n aan- vulling van den door de Vereen, voor den Effectenhandel reeds sinds jaren geëxploi- teerden radiokoersendienst. Het behoeft geen betoog, dat deze nieuw te openen dienst van groot nut zal kunnen zijn m de eerste plaats voor de bank- en effectenkantoren in Nederland, doch daar naast ook voor personen en instellingen voor wier bedrijf het verloop der effectenmarkt van belang is. Een circulaire is uitgegeven, waarin alle bijzonderheden omtrent den telex-koersen dienst zijn opgenomen. Exemplaren dezer circulaire en nadere in lichtingen zijn verkrijgbaar bij het secreta riaat der Vereen, voor den Effectenhandel, Beursplein 5, Amsterdam en bij het hoofd bestuur der P.T.T., afdeeling Havee, te s-Gravenhage. DoIIarleening Koninklijke Naar aanleiding van de mededeeling van de Koninklijke Petroleum waarbij zij haar bereid verklaring- tot omwisseling van obli- gatiën der 4 pCt. dollarleening en van tot die obligatiën behoorende coupons, voor zoover deze laatste vervallen zijn na 26 Sep tember 1936, handhaaft tot en met 8 October 1937, deelt de Ned. Handel-Mij. mede dat zij bereid is tot en met 8 October 1937' aflos baar gestelde stukken als coupons te koo- pen tegen een prijs van f3050 per obligatie van 1000 en van f 61 per coupon van 5 20, zijnde f3.05 per dollar. Deze bereidverklaring is van groote betee kenis omdat hieruit blijkt dat de Koninklij ke voldaan heeft aan het tegen haar gewe zen arrest inzake de goudclausule en tevens aan den eisch. welke de Vereenigiiifj voor den Effectenhandel had gesteld, nl. dat de Koninklijke blijk zou geven de goudclausule van de $-leening te erkennen. Men mag aan nemen, dat het geschil tusschen de Vereeni- ging en de Koninklijke thans definitief is beslecht. De post van de Kota Agoeng Stukken karton bleken bankbiljetten te zijn! De Bandoengsche correspondent van het Bat. Nwsb. meldde aan rijn blad, dat nog druk wordt voortgegaan met het soreeren van de nog niet uitgereikte post van de „Kola Agoeng". Reeds is er voor verschei dene duizenden guldens aan bankpapier teruggevonden en ook terechtgebracht. Aan vankelijk was het onherkenbaar en werden er half of driekwart verbrande stukken kar ton aangetroffen. Nadat dit gedroogd was, bleken deze stukken karton echter bankbil jetten te zijn, die door de stoom, water en vuur aan elkaar gekoekt waren. De toestand, waarin zij zich bevonden, was VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen In een emaillefabriek te Doetinchem zijn' bij een ernstig ongeluk vijf arbeiders met brandwonden overdekt. Bij Tegelen is een auto door overver moeidheid van den chauffeur tegen een boom gereden. Een der inzittenden is over-, leden. Nieuwe onthullingen over de crisis in de N.S.B. De verdachte inzake de aanval op Ir< Mussert op het Blauwe Zand is veroor deeld tot drie maanden en drie weken gevangenisstraf. Hitier zal, vermoedelijk a.s. maand, Mussolini een tegenbezoek te Rome bren gen. De Britsch-Fransch-Italiaansche con-, ferentie inzake Spanje dreigt bij voorbaat een mislukking te worden. Inzake de hervorming van den Volken bond is een voorloopig compromis aan vaard. DE PERFECTE KOELKAST Reeds vanaf 265.- AQUAPR0 - AMSTERDAM DE RUYTERKADE 143, TeL «1303, «1503 's-GRAVENHAGE, NOORDEINDE 140C Tot een GOED MILIEU behooren: OOSTERSCHE KLEEDEN 3olen «n Bronzen Domen Deuren Koz^nen Plaolwerken en Uz«f constructies feLaeei N.V. Construct.. w.rkplaoH.n riochinefobn.k I.G van dien aard, dat een verdere vei-zending niet meer mogelijk was, daar dan een en ander geheel uit elkaar zou vallen. Het is evenwel uitsluitend Indisch bankpapier, dat tusschen de beschadigde poststukken is aan-* getroffen. Voor zoover de nummers nog lees baar zijn, worden deze biljeten bij de Java- sche Bank ingewisseld voor goede biljetten, die dan aan de rechthebbenden worden toe gezonden, wanneer deze een opgave hebber! ingediend van de nummers "an het door hen vermiste geld. Behalre bankpapier zijn er ook heele stapels aandeden en obligaties gevonden, tot dusverre reeds voor een 'waar de van eenige honderdduizenden guldens!' Dank zij het accurate werk van den post dienst is men erin geslaagd het grootste ge deelte van de zaken of personen, aan wig deze aandeelen waren geadresseerd, te ont dekken, uitgezonderd voor vijf obligaties van de gemeente Batavia en van een partij aandeelen van het Tegalsch Prauwenveer. Door de tram aangereden Ond-commissaris van politie zwaar gewond Gistermiddag is te Amsterdam op den Amstelveenscheweg de heer J. Th. R eyin- ga, oud-commissaris van politie aldaar, door een tram aangereden en zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht. De heer Reyinga reed per fiets in de richting Over toom toen hij plotseling voor een -tramwa gen van lijn 6, die hij niet opgemerkt had, de rijbaan overstak. De bestuurder probeer de nog door krachtig remmen een ongeluk te voorkomen, doch tevergeefs. De heer R. werd gegrepen en tegen de grond gesmakt. In bewustelooze toestand, met een schedel breuk en zware inwendige kneuzingen werd het slachtoffer naar het Wilhelminacrasthuis overgebracht en ter verpleging opgenomen. De toestand van den heer R. is zeer zorg wekkend. Voor zijn leven wordt f Mond- en klauwzeer kwaadaardig Eerste aangifte van sterfgeval VOORBURG, 30 Sept. Het mond- en klauwzeer,' dat op het oogenblik alom onder den veestapel wordt geconstateerd, schijnt buitengewoon kwaadaardig te zijn. Ook in Voorburg hebben de land bouwers met groote moeilijkheden te kampen. Voor zoover wij kunnen nagaan heeft zich in deze gemeente het eeretp sterfgeval onder de koeien voorgedaan Er kan dan ook niet genoeg voor gewaar schuwd worden de melk goed te koken. Het is niet voldoende, wanneer men vol staat met ze te laten opkomen. Daarna dient ze nog 6 k 7 minuten door te kokeri.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1