STADSNIEUWS ESC0MPT0 M. S. DE JONG N.V. WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. fi Het aantal telefoongesprekken wordt gelimiteerd Voor de gemeentelijke woningaansluitingen Bij de behandeling van de begrooting voor het loopende jaar, werd om prae-advies in handen van B. en W. gesteld het volgende .voorstel van den heer Groene veld: „De Gemeenteraad besluiv een maximum vergoeding aan telefoongesprekken vast te stellen: a. Voor de gemeentelijke woningaanslui ting van de leden van het College van B. en W. (de gemeentesecretaris inbegrepen) op ten hoogsve f 20 per jaar). ib. Voor alle overige gemeentelijke woning aansluitingen op ten hoogste f 10 per jaar. Blijkens de door den heer Groeneveld in de raadsvergadering gegeven toelichting is het doel van het voorstel, om zooveel moge lijk te voorkomen, dav de gemeente de par ticuliere gesprekken van de leden van het College en van de ambtenaren betaalt; naar analogie van de voor de raadsleden gelden de repeling wenscht de voorsteller derhalve ook voor hen een limiet te stellen voor hcv voeren van gesprekken. Bij ongewijzigde aanneming van het stel zou de gemeente voor alle huisaanslui tingen het abonnement voor haar rekening nemen en verder wegens het voeren van ge sprekken: a. over de huisaansluitingen van de leden van hev College van B. en W. en den secre taris ten hoogste f 20 per jaar, d.i. 1000 ge sprekken; b. over alle overige woningaansluitingen ten hoogste l 10 per jaar, dat is dus voor alle ambtenaren, evenals voor de leden van den Raad, 500 gesprekken. Blijkens het medegedeelde in de Memorie van Antwoord staaf het College op zich zelf niet afwijzend tegen het denkbeeld van een limiteering van het aantal op kosten van de gemeente te voeren gesprekken; doch gelijk B. en W. ver plaatse opmerkten, is het in de praktijk niet zoo eenvoudig gebleken, om «en doeltreffende regeling te maken. De groote verscheidenheid in functies, die de mate van gebruik van de telefoon be- heerscht, vormt wel een der voornaamste moeilijkheden, terwijl een vergelijking met de voor de raadsleden getroffen regeling wegens het verschil in functie ook niet op gaat. Het is dan ook niet mogelijk een limiet te stellen, die aan alle gevallen beantwoordt; voor den eenen ambtenaar zal zij te ruim zijn, voor den anderen te beperkt, terwijl voer bepaalde groepen vanpersonen aantal dienstgesprekken ten eenenmale niet aan een maximum kan worden gebonden, uit hoofde van het bijzondere karakter van het ambt; z;i denken hierbij aan den burge meester en aan de ambtenaren van de poli tie. Wil de door den heer Groeneveld gedachte regeling in de praktijk op niet al te groote bezwaren stuiten, dan dient zij niet voor genoemde, functionarissen te gelden, en ibehoort zij voorts een bepaling te bevatten, dat B. en W. bevoegd zijn, ten aanzien de door hen aan te wijzen ambtenaren wijking toe te staan, door hetzij geen limiet te doen gelden, hetzij de limiet op een hoo- ger bedrag vast te stellen. En waar nu het College, gelijk reeds ge zegd, op zich zelf genomen, niet gekant is tegen 't denkbeeld, om een begrenzing van het aantal gesprekken over de huisaanslui tingen in te voeren, hebben B. en W. na ampele overweging besloten met het voor- stel-Groeneveld mee te gaan, echter gewij zigd en aangevuld als zooeven werd aange geven. VERKOOP GROND Van den Meer B. D. W. J. van Garderen ïb een verzoek ingekomen om van de ge meente te mogen koopen de strook aange plempte grond en water aan de Haarlemmer trekvaart onder de gemeente Warmond. Adressant zou gaarne de beschikking c deze strook verkrijgen, omdat hij daardoor voor de hem toebehoorende, aangrenzende perceelen te allen tijde verzekerd blijft van «en uitgang naar de trekvaart en door dezen aankoop tevens de grens van zijn perceelen regelmatiger wordt. Met de Commissie van Fabricage zijn B. ten W. van oordeel, dat, aangezien dö ge meente bij het behoud van de strook geen belang heeft en de geboden prijs van f 0.40 per vierk. M. aannemelijk is, tegen den ver koop geenerlei bezwaren bestaan. De N.V. Meelfabriek „De Sleutels", voor heen De Koster en Co., is een verzoek inge komen, om van de gemeente te mogen koo pen een gedeelte van de Binnenvestgracht. Adressante is bereid de door de gemeente ■uit te voeren dempingswerken c.a. voor haar rekening te nemen, terwijl zij tevens ac- coord gaat met de. aan den verkoop te ver binden voorwaarden. Voorts is overeenstem ming bereikt over den normalen prijs van i 0.20 per vierk. M. CONVERSIE GELDLEENING Van de Indische Pensioenfondsen werd teen aanbieding ontvangen tot conversie van de ingevolge raadsbesluit van 7 September 1936 gesloten 4% pet. leening ad f 750.000 per 2 Januari a.s. pro resto groot f 728.571,44. De fondsen zijn bereid de rente te verla gen tot 3% pet. per jaar, gedurende de eer ste 15 jaren, waarna de rente ten hoogste 4 pet. zal bedragen. Kamer van Koophandel voor Rijnland Nienwe inschrijving. W. H. A. Beugels- 'dijk. Leiden, Koninginnelaan 2a. Bouwbe drijf. E.: W. H. A. Beugelsdijk, Leiden. Henk Regeer. Leiden, Haarlemmer straat 105. Handel in meubelen, annex stof- leerderij. E.: H. G. Regeer, Leiden. Wijziging. Fa. v. Dijk en de Liefde. Lei den, Apothekersdijk 17. Woningbureau, ass. kantoor, zuiveraars. Uitvr. venn.: M. van Dijk, Leiden, dd. 10 Nov. 1936. G. C v. d. Geest. Graanhandel en -maal derij .,De Zijlstroom". Warmond, D 26. Graan handel en -maalderij. Bijv. uitgeoef. bedr..: verkoop van kruidenierswaren, tabak, siga ren enz. DIEFSTAL VAN KOPER Efoor de politie is aangehouden de 23- jarige D. S. zonder vaste woon- en verblijf plaats, gedomicilieerd alhier, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van koper ten nadeele van TI. alhier. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: C M de HaasMolenaar z J A OvercHikLangeveld d GKokkedeeThlel d C J M Hermsende Brui)n d J Bavelaar OVERLEDEN: D Wastendorff, man, 33 j. M H BerrevoetaPors vr„ 86 J. ONDERTROUWD: J "W Beversluis 25 J. en P du Prle 26 j. W Aarts 42 J. en D W v Leeu wen 23 J, i Kerkkoor van de Russische Orthodoxe Theologische Hoogeschool Uitvoering in de Pieterskerk Voor de Bolsjewistische Revolutie vond men in Den Haag een Russische kapel, waar wij een paar malen een indrukwekkenden dienst hebben bijgewoond. Deze stichting van Anna Paulowna is te niet gegaan en het is mij niet bekend of er voor de Russen* in Den Haag nog gelegenheid bestaat hun godsdienstige behoeften in eigen sfeer te bevredigen. Vóór de Bolsjewistische Revolutie bestond er te Parijs één prachtige Russische kerk van staatswege onderhouden. Thans be staan er 29 Russische kerken, door geloof en offerzin van de berooide ballingen op gericht, lijdende en strijdende kerken in de diaspora die in hun uiterlijke armelijkheid, doch met hun onverwoestbaar krachtig ge loofsleven een geestelijk krachtcentrum vormen, dat eens, wanneer het Russische volk tot bezinning komt en zich bewust wordt van de onmacht der „Proletcultur", het uitgangspunt- der geestelijke vernieu wing za! zijn. Toen Rusland in de 10de eeuw uit de lethargie van het heidendom ontwaakte cn gekerstend werd. behoefde, men geen litur gie te scheppen of in een vreemde taal in te voeren. De liturgie van den H. Johannes Chrysostomus in het Oud-Slavisch was on middellijk aangepast aan de Russische ziel Zoo zorgt thans de Russische theologi sche school er voor, dat er priesters komen en dat het oude liturgisch feesv zich in vrije schoonheid kan ontplooien als de tijden rijp zijn. „Nood leert bidden", zeiden onze vade ren. Tyrannie en benauwenis hadden het hun geleerd. Die ervaring is voor ons her innering geworden, doch bij het aanhooren van den Russischen kerkzang wordt het ook voor ons weer een diep doorleefde wer kelijkheid. Dit sluit al meteen uit, dat we deze voordrachten als een concert beschou wen, zelfs niet als een concert in den edelsten vorm van kerkconcert. Hef is' een dienst opgedragen aan God, een dienst die in wezen een gebed is voor Rusland en voor het herstel van Gods Naam temidden van het zwaar ge teisterde volk. Er werden hymnen gezongen uit de li turgie van den Avonddienst, uit die van den Vastentijd en uil- die van den Paasch- tijd. Men herinnert zich dat in de Orthodoxe kerk de Paaschtijd in 't bijzonder de tijd er vreugde is. Deze liturgische fragmenten zijn bewer kingen. Teksten en melodie zijn oeroud, gelijk het Gregoriaansch bij de Katholieken. Doch evenals bij de Katholieken Palestrina, Orlando di Lasso en andere groote vocalis ten op den grondslag van het Gregoriaansch de Latijnsche hymnen, antiphonen mistekst, enz. hebben bewerkt', zoo deden dat met het Oud Kerk-Slavisch Russische componisten als Rimsky-Ivorsokow, Gretchaninow, Denis- Tchesnokow, Archangelsky, Glazou- en anderen hebben hier dus niet te maken met oorspronkelijke composities, waarin de per soonlijkheid van den schepper in de eerste plaats de aandacht voor zich opeischv. Neen, de bewerker heeft in de eerste plaats de oude liturgische sfeer moeten dienen, hij heeft zich in alle opzichten ten taak moe ten stellen den tekst en de gegeven melo die door zijn bewerking te verheerlijken. Dat is wel het treffendste van deze zeld zaam rijke en nobele Voorbewerkingen, die hoe verschillend zij mogen zijn van karak ter, toch door één en denzelfden geest wor den bezield. Het zingen van de zes scholasfen met hun voortreffelijken leider Ivan Denis- sow, die zich ook als een fijngevoelig componist deed kennen, is Iets heel bijzonders. Men let niet op stemgebruik, adem haling, ressonnans en al die andere technische dingen. Niet alleen dat alle moeilijkheden der techniek zijn over wonnen, doch zij worden geheel i'en dienste gesteld van de uitvoering, van het godsdienstig ideaal. Men moge zich soms door de wijze van zingen even herinneren dat Ivan Denissow in vroeger jaren solotenor van de Staai's- opera te Petersburg is geweest, zijn uiter mate sobere directie, de sfeer van wijding, elke van het ensemble uitgaat, de diepe ontroering welke zij in de geheel gevulde Pieterskerk teweeg brachten, doet ons den leider kennen als een vroom en ingetogen mensch. Die sterke ingetogenheid, dien grenzenloozen eerbied bespeurden wij bij al dezen menschen. Wij hoorden in den zang het heilig verlangen om het licht van het geloof weer te brengen in het land waar thans alleen maar duisternis heerscht. Het heeft geen zin hier de afzonderlijke liturgische fragmenten een voor een te be spreken. En critische opmerkingen over de waarde der verschillende composities voe gen wel allerminst. Bewonderenswaardig is, hoe deze zangers zich kunnen laven ga?n tot een machtig forto en toch steeds binnen de perken blij- hoe her teerst gefluisterde pianis simo toch altijd nog geladen is van geluid fot de verste hoeken doordringt. Tegelijkertijd mogen wij wel even opmer ken, hoe nauwkeurig de leider zich van de accoustiek der Pieterskerk rekenschap had gegeven. Effect-bejag is dezen zangers vol komen vreemd; hun arbeid is dienen. Hoe gemakkelijk zou het de diepe, dreunende bassen vallen, effecten na te jagen. Zij doen het niet, want hun stemmen zijn geen in strumenten tot eigen glorie. Hoe fraai pas sen de tenoren zich bij die bassen aan. Men voelde hoe de groote menigte door dit edel gezang werd gegrepen. De avond werd geleid door Ds. J. W. Groot Elzerink, die on welsprekende wijze de beteekenis van de Russische Theologi sche School te Parijs uiteenzette en een warm beroep deed op de aanwezigen om de Russen in Diaspora in .hun moeilijken strijd te steunen. Leo Mens leidde den avond in met fraaie stemmige orgelmuziek en nadat de Russen, terwijl de aanwezigen staande mee baden, het „Onze Vader" zongen, besloot onze organist eveneens met een orgelnummer. Bij net uitgaan van de kerk werd een schaalcollecle gehouden. COLLECTE LEGER DES HEILS Het Leger des Heils kreeg toestemming •an B. en W. om een collecte te houden ten bate van het sociale werk op 28, 29 en 30 Sept. en op 4, 5, 6 en 7 Oct, J HET 3 OCTOBER-FEEST Wenken en raadgevingen Andermaal staan we aan den vooravond der 3-Octoberfeesten. Evenals voorgaande jaren zullen weer duizenden uit andere ge meenten naar Leiden komen om met Leidenaars Leidens Ontzet te vienen. Voor al de optocht vormt het glanspunt van den. dag. Met het oog hierop wordt raad gegeven, dat men zich tijdig langs den kant van den optochtsweg op de trottoirs posteert. Er wordt op ge we- 'zen, dat het onbehoorlijk is om zoo lang tnogelijk midden op de rijbaan heen weer te blijven loopen wanneer de optocht in aantocht is om op het laatste moment te trachten zich een plaatsje te verzekeren vóór menschen, die er misschien reeds een uur stonden en op deze wijze zich het uit zicht benomen zien.. Zoekt om den optocht te zien bij voor keur niet uit smalle of drukke straten of knooppunten van wegen. De Hooi gracht, Kaiserstraat, Vischmarkt, Bo termarkt, Korevaarstraat en Doeza- straat leenen er zich veel beter voor om den optocht goed en rustig te kunnen gadeslaan dan b.v. de Hoogewoerdsbrug bij het Gangentje, of het Kort Rapen burg, de Prinsessekade, Blauwpoorts- brug. Steenstraat. De ronde van Leiden Een evenement in de feestviering is d< „Ronde van Leiden". Voor dezen wielerwed strijd hebben zich 64 deelnemers aangemelu De start vindt te 8.30 uur 's morgens plaat; op het Levendaal tusschen de Kraaierstraat en de Rijnstraat, waarna gereden wordt via Geeregracht, Jan van Houtbrug, Zoeter- woudsehe Singel, Utrechtsche brug, Leven daal enz. Deze wedstrijd, mogelijk gemaakt' doordat de binnenstad voor het doorgaande ver keer is afgesloten, brengt mede, dat ver- verschillende politiemaatregelen in het be lang van de openbare orde en veiligheid moeten worden genomen. De geheele route is dan ook door politie afgezet. Van 8 uur voormiddag tot na afloop van den wedstrijd wordt alle r ij v e r- keer op de wedstrijdro'ute gp- weerd. Evenzoo mogen aldaar geen auto's of andere voert'ui- gen worden geplaatst. Hieraan zal streng de hand worden gehouden. De eisch van veiligheid op den weg maakt' het voorts noodzakelijk dat vanaf 8.30 u. tot na afloop van den wedstrijd alle ver keer, ook van voetgangers, naar en van het gedeelte begrensd door Levendaal. Geeregracht, Jan van Houtbrug, Zoeterwoud sche Singel en Plantage is verboden. Met andere woorden: het oversteken van de rij baan op genoemde wegen is niet toegestaan. Dit brengt mede, dat men vanaf 8.30 uur tot omstreeks 10 uur bijv. niet kan gaan vanaf het Plansoen naar de Hoogewoerd of terug. In dit geval zal men moeten zorgen vóór 8.30 uur de rijbaan Levendaal te heb ben overgestoken of zal men moeten wach ten fot nè. 10 uur. Het publiek wordt nadrukkelijk onder het oog gebracht, dat staanplaatsen en/of zit plaatsen uitsluitend mogen worden ingeno men op de trottoirs, zoodat de rijbaan van den wedstrijd absoluut vrij- gelatenmoet worden. Dit moei' worden volgehouden tot de wed strijd geheel geëindigd is, dat wil zeggen tot de laatste deelnemer de laatste ronde heeft gereden en de winnaar zijn eereronde heeft- gemaakt. Het publiek wordt verzocht zich niet bi; voorkeur bij start en finish op te stellen, doch zich te verdeelen langs het geheel par cours. De Jan van Houtbrug is vooral on geschikt om aldaar den wedstrijd te mede door het passeeren van de interlocale tramtreinen. Ook bij den wielerwedstrijd wordt op aller medewerking gerekend. P. T. T. DIENST OP 2 OCTOBER A.S. Op 2 Oct. a.s. zal het Postkantoor te Lei den te 12.30 worden gesloten. Er zuilen twee briefpcstbestellingen worden uitgevoerd, n.l. te 7 en te 18 uur en één pakketpostbin stelling te 8 u. 45. Busrechthouders zullen hun 'correspondentie na 12 u. 30 tot 18 uur in ontvangst kunnen nemen langs den in gang door de poort aan de Bloemmarkt. De 3e ilchting der stadsbrievenbussen en van die te Oegstgeest zal niet worden uitge voerd. Invordering van quitantiegelden zal niet plaats vinden. De postagentschappen, tele graaf- en telefoonstations te Leiden zullen den geheelen dag gesloten zijn. De brief- en pakketpostverzendingen door het hoofdkantoor en de lichting der stations bussen ondergaan geen wijziging. De opbouw van den grooten optocht Een kijkje in de werkplaats Achter de gesloten deuren van de remise van de N.Z.H.T.M. aan den Hoo- ge Rijndijk, waarin slechts worden toe gelaten degenen, die direct met 't werk te maken hebben, worden de wagens voor den grooten optocht van het 3-0 c- toberfeest opgebouwd en de attributen daarvoor vervaardigd. Onder de beproefde leiding van den Haag- sohen architect en sierkunstenaar Jan de Quack, die op dit gebied een ervaring heeft als waarschijnlijk niemand anders, wordt daar in die remise het geraamte vervaar digd dat straks door de tallooze figuren uit de Grieksche mythologie zal worden bekleed en tot een levend geheel gemaakt. De negen groote en kleinere praalwagens, die in de stoet zullen meerijden en die reeds goed deels gereed zijn, zien er veelbelovend ge noeg uit. Ze worden gemaakt naar aqua rellen van Jan de Quack, die daarin weer heel wat zwierig kunstenaarschap wat dankbaar onderwerp ook voor hem uitgeleefd heeft. Tot in de geringste details wordt het werk met de grootste accuratesse verzorgd. Wat komt daar al niet voor kijken! De toeschouwer bij de optocht kan zich er geen voorstelling van maken. Al die fraaie details ontgaan hem waarschijn lijk zelfs. En toch, als die minutieuse ver zorging er niet was, zou de glorie van het 3 October-fecst belangrijk verduisterd wor den. Wij gaan er immers trotsch op, dat de Leidsche 3 October-optocht nergens wordt geëvenaard. Wij voorspellen, dat de optocht op a.s. Zaterdag daarvan weer een bewijs te meer zal zijn» [EDERl. -INDISCHE MAATSCHAPPIJ KV. Opgericht 1857 Bankzaken Effectenzaken Open Bewaarneming Beleggingsadviezen Assurantiën AMSTERDAM. Keizersgracht 573*575 's-GRAVENHAGE; Lange Vijverberg 13 UIT DEN OMTREK AARLANDERVEEN JUBILEUM MAARTEN BOGAARD Op 1 October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer Maarten Bogaard in dienst trad bij de Water- en Lichtbedrijven te Al phen aan den Rijn. De heer Bogaard, die voor de Water- en Lichtbedrijven aldaar de functie vervult van gas- en waterfitter, meteropnemer en kwitantielooper. is een zeer bekende en geziene persoonlijkheid. Door zijn vriendelijke omgang heeft hij zich vele vrienden verworven. 22 October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat Aarlanderveen voorzien werd van gas. De toenmalige gemeente Aarlanderveen moest een afname garandeeren van 80.000 M3 per jaar. Drie jaar later werd dit kwan tum overschreden. In 1920 was dit opgeloo pen tot 184 000 M3 iper jaar. Het laatste jaar verslag gaf een jaarlijksch gebruik van 107.354 M3. Deze toruggane vindt zijn oorzaak in het gebruik van electriciteit, waardoor het af zetgebied voor gas voor verlic.htingsdoelein- den sterk is verminderd. Al die jaren is de heer Bogaard te Aarlanderveen werkzaam geweest. Het zal hem dien dag ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. ALPHEN a.d. RIJN RAADSVERGADERING Maandagavond kwam de raad onzer ge meente in vergadering bijeen. Voorz was burgemeester Colijn. Alle leden waren aanwezig. Na de opening en de mededeelingen volgt punt 3: Ingekomen Stukken. Ingekomen was een verzoekschrift van de Centrale Esperan to Commissie l'e Nijmegen, om medewerking van tie gemeente voor het doen geven van Esperanto-cursussen alhier. B. en W. stellen •oor afwijzend te beschikken, waartoe eenige discussie wordt besloten. Een commissie van onderzoek van de loofsbrief van het nieuw benoemde raadslid, den heer Deerenberg, adviseert toi' toela ting. Punt 5. Voorstel van B. en W. inzake con- ersie van geldleeningen. Aangenomen. Punt 6. Voorstel van B. en W. inzake ver koop van bouwgrond aan de heeren G. W. "is en W. van Beijeren. De heer Groenendijk vindt de prijs van het stuk aan de van Boetzelaerstraat dav aangekocht wordt door den heer van Beije- •at laag. Er is geen onderscheid in de prijs voor middenstands- en arbeiderswonin gen. De Voorz. zegt dat voor middensvandswo- ningeri grooter oppervlakte noodig is. Daar door zijn deze duurder. De heer Groenendijk betwijfelt dit Weth. Spreij zegt dat het hier een onvoor- deelig stuk betreft. Daarom is de prijs wat ag. Aangenomen. Punt 7. Voorstel van B. en W. inzake wij ziging der verordening op de heffing van schoolgeld. Aangenomen. Punt 8. Voorstel van B. en W. inzake wij ziging der verordening op de heffing van leges. Ged. Staten wenschen geen bepaling een termijn, waarbinnen een aantal inlichtingen, waarop men abonnement heeft zijn afgenomen. De lermijnbepaling wordt dus geschrapt. Verbetering van de steunregeling Punt 9. Voorstel van B. en W. inzake het adres van de A.R. fractie om door bemidde ling van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten er bij de Regeering op aan te dringen, dat enkele nader omschreven maat regelen ven gunste van ondersteunde werk- loozen worden getroffen. Daar de minister reeds in verschillende dingen heeft voorzien adviseeren B. en W. dit voorstel terug te nemen en eerst de za ken eens af te kijken. Bij monde van den heer Ruyssenaars deelt de R.K. fractie mede dav zij het voorstel terug neemt. Toch stelt de inhoud van de circulaires hen teleur. De Voorz. zegt dat de inhoud van de cir culaires van den minister van Sociale Za ken ook het college niev geheel duidelijk is. De wacht is op nadere gegevens. De heer van Kleef wekt op tot deelname aan het sparen. Het is een aardig bedrag dat men extra kan krijgen. Voorts zegt hij, dav is hij goed ingelicht, geen nadere gege vens inzake de B-sveun van den minister komen zullen, maar dat de gemeenten zelf een en ander nader moeten regelen. De heer Geerlof is niet zoo teleurgesteld als de heer Ruyssenaars. Spr. kan zich ech ter niet goed indenken wat de ruimere arm slag inhoudi'. Voorts informeert spr. naar de steun van de jeugdige werkloozen die mede kostwinner zijn. Er is door velen dezen zomer voor een zeer laag loon gewerkt in de campagnetijd. Als het steunbedrag niet hooger is dan hebben zij niet veel. De heer den Uil (s.d a.p zegt dat de ver beteringen door den minister aangebracht van geen beteekenis zijn. Wat het sparen betreft merkt hij op, dat de steuntrekkers meest mev tekorten werken en het is zeer moeiliik van tekorten te sparen. De tocsvand is na de devaluatie slechter geworden. Toch zijn de circulaires van den minister voor hem geen teleurstelling, daar hij reeds lang weet.,, dat men van deze regeering voor de arbeiders nici' te veel behoeft te verwachten Voorts zegt spr. dat hij betreffende zijn vraag inzake de kortine van de arbeiders in werk verschaf fine op 31 Augustus niet ge heel bevredigd is. Spr. wil dit gekort bedrag alsnog uitbetalen. Wevh. Herngreen: Op welke wijze? De heer den Uil: Uit de gemeentekas. Weth. Herngreen zegt dat er twijfel be- itaat of dit mag van den minister. De heer den Uil noemt voorbeelden waar dil- ook gebeurd is. De Voorz. zegt dat B. en W. hiertoe niet ongeneigd zijn en dat reeds bij den minister hiernaar is geïnformeerd. Volgt toestem ming dan volgt alsnog uitbetaling. Hierna heeft de Voorz. or nogmaals op ge wezen tegenover verschillende vraagstellers dat het college nog eenige inlichtingen van den minister op erschillende punten ver wacht ook betreffende het sparen en den B-steun en dat het daarom moeilijk is nu veel te zeggen. De heer Geerlof zegt dan tot den héér Den Uil inzake zijn opmerking dat men niet veel van de Regeering behoeft te venvachten, dat hier veel meer dan in andere landen voor de werkloozen wordt gedaan. Hierna wordt de bespreking over dit punt gesloten. Punt 10. Voorstel Tan B. en W. inzake het aangaan cener gemeenschappelijke regeling met Zwammerdam, betreffende de toelating van leerlingen op openbare scholen. Aange nomen. De rondvraag levert niets op. Hierna ge heime zitting. SPELDJESDAG Woensdag a.s. wordt een speldjesdag ge houden voor het bekerde sanatorium „Zon negloren". Hier wordt weer een mooie gele genheid geboden om het lijden van mede- menschen te verzachten. Wie zou niet hel pen? BEcEDIGING NIEUWE BURGERWACHTERS In een daartoe belegde samenkomst in de trouwzaal van het Huis der Gemeente zijn drie nieuwe bestuursleden en negen nieuwe leden van de Vrijwillige Burgerwacht be- eedigd. De avond werd door den heer J. Vierber- gen, voorz., geopend. De burgemeester was wegens ambtsbezigheden verhinderd. Nadat de adspirant-leden door den Com mandant, den heer Knaapen, waren binnen geleid, hield de voorzitter een korte toe spraak, waarin hij wees op de ernst der plechtigheid. Vervolgens werd in handen van den voor zitter de eed van trouw en gehoorzaamheid afgelegd. Hierna heeft, de Commandant de nieuwe leden, voorzoover het hun nog niet bekend was, op het doel en de roeping van de Bur gerwacht gewezen, nl. het wettig gezag in tijden van nood, wanneer de Burgenvacht daartoe geroepen wordt, te steunen. Mei' een zakelijke mededeeling betreffende de oefe ningen sloot de Commandant zijn rede, vna de plechtigheid werd beëindigd. REGLEMENT AUTOVERVOER PERSONEN Vanaf heden is voor onze gemeente van toepassing het Reglemeni' Autovervoer Per sonen met betrekking tot de exploitatie van huurauto's en taxi's. De prijzen zijn door B. en W., in overleg met de garagehouders, vastgesteld. Door de ondernemers mag daarvan niet worden af geweken. De tarieven zijn Iets hooger geworden, voorzoover het huurauto's betreft. De prijs was 7 cent per K.M. Daartegenover staal' ech ter, dat de huurauto's aan een strenge keu ring moeten worden onderworpen, terwijl de bedoeling is, dat in de toekomsi' alle passa giers die van huurauto's gebruik maken, verzekerd zijn. Hierbij mag niet uit het oog verloren dat huurauto's zonder chauffeur buiten het Reglement Autovervoer vallen. SCHAKEN De uitslag van de bordenwedstrijden der lAlphensche SdhaaJcclub op Maandag gehou den tegen U. D. uit Roelofsarendsveen zijn als volgt: Th. OlieërhoekC. Brunt A. P. van Pelt—R. Poethuma Van SijpW. v. d. Roest Van KlinkVroom HeemskerkF. v. Oort OlieërhoekJac. den Hoek Van Rijn—D. Brunt HillebrandA. Post OmenJ. Brunt Twik—D. Posïhuma Zwart—Breedijk 0—1 0-1 O-l 0-1 0-1 O-l 0-1 0-1 Vz-V* 0—1 De tweede naam is van een Alpfhenschen speler. De Alphenaren wonnen dan ook met 10-1. A. H. Balk—W. Rietveld J. van WijkB. Schmidt W. den Hoek—J. Kempen H. VerschuurD. Vroom 1-0 0—1 0-1 y2-y3 1-0 INTERESSANTE AVOND VAN A. D. C. De Alphensche Damclub schijnt ook in het as. seizoen de zaken weer energiek te wil len aanplakken. Dit blijkt wel hier uit, dat men Maandag in hotel „Centraal" den oud wereldkampioen dammen, den heer De Haas, als gast had. De belangstelling was zeer be vredigend. Het was dan ook zeer zeker dn moeite waaift om de verschillenle wenken en uiteenzettingen van den oud-wereldkarn- pioen te beluisteren. Al met al was het een leerzame avond, te meer daar De Haas ook gaarne bereid was om verschillende vragen die opkwamen te beantwoorden. HILLEGOM STAND DER WERKLOOSHEID Het aantal werkloozen is thans stijgende. Deze week stonden bij de Gem. Arbeids beurs 180 werkloozen ingeschreven, tegen 300 op dezelfde datum van het vorige jaar. KATWIJK AAN ZEE PREDIKBEURT Hedenavond om half acht hoopt voor de Geref. Gemeente voor te gaan Ds. Honkoop van Den Haag. LEIDSCHENDAM RAAD VAN VEUR BIJEEN Zooals reeds kortelings gemeld komt de raad van Veur morgenavond om 8 uur in openbare zitting bijeen. Aan de orde komen Voorstel tot wijziging van het raadsbe sluit van 13 Augustus 1934, houdende terug betaling van een bedrag van f 7000,25 aan de R.K. Bpuwvereeniging St. Willibrordus (aan gehouden in de vergadering van 22 Juli 1937)., Voorstel tot vaststelling van een rege ling betreffende het beroep bedoeld in het glement Autovervoer personen. Beroep schrift van P. A. van der Krogt, Prinses Ju- lianaweg 27. tegen het besluit van B. en W. 29 Juli 1937 tot weigering van een bouw vergunning. Voorstel tot het ver leenen van machtiging aan B. en W. voor verkoop van oude brandspuiten. Benoeming waarnemend gemeente-secretaris. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Be noeming van een agent der Arbeidsbemidde ling. Opheffing zekerheidsstelling van den waarnemend gemeente-ontvanger. Overleg ging gemeenterekening 1936 en benoeming commissie van onderzoek. Aanbieding be- drijfsrekening 1936 en benoeming commissie onderzoek. Wijziging begrooting 1937, Belastingreclames. RADIO-DISTRIBUTIE WOENSDAG 28 SEPTEMBER Programma 3: 8 Keulen; 10.35 ParUs R; 12.20 Keulen; 13.20 Brussel VI; 13.35 Keulen; 14.20 ParUa R; 16.05 London Reg: 16.50 Keulen; 17.20 ParUs II; 1S.20 London 'R; 19.05 Keulen; 20.05 Parüs R; 20.2q Brussel Fr; 21.20 Boedapest ot dlv.; 21.36 Brussel Fr; 22.20 Brussel VI; 22.30 Brusiel Fr; pl.ro 22.40 Weenen of dlv. Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 Droltwlch: 11.35 London Reg; 13.10 Drolt- wich; 14.20 London Reg; 15.20 Droltwlch; 18.20 Diveisen; 19 Droltwlch, 2.05 London Reg; 23.20 1 Droltwlch DONDERDAG 30 SEPTEMBER Programma 3: 8 Keulen; 10.50 Parüs R; 12.35 Brussel VI; 14.29 Keulen: 15.20 Parüs R; 15.35 London Reg; 17.20 Brussel Fr; 17.60 Deutschl.s; 18.20 Keulen; 20.20 London Reg; 21.30 Hamburg 22.20 Brussel VI; 22.30 Brussel Fr; pl.m 22.50 Berlün of Keulen Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 London Reg;pl.m 12.20 Droltwlch; 14.21 Londoi 15 35 Droltwlch; 18.20 Dlver ;1 9.S0 Sportpraatje door den hee in; 20 Droltwlch Agenda Do avond-, haoht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 25 September tot en met Vrijdag 1 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge woerd 171 telef. 512; G. F. Reyst, Stcenstraat 35, telef. 136. Zaterc'ag 2 Oct. nemen waar de apotheken: j J E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. Van Zondag 3 tot en met Vrijdag 8 October nemen waar de apotheken: D. J. v. Driesum, i Mare 110, telef. 406 en E. B. de Metz, Ka- merl. Onnesl. 28. telef. 3553. Voor Oegstgeest J. Doedcns, Wilhelmina- park 8, telef. 274. KLEERMAKER 's-GRAVENHAGE AMSTERDAM L. Houtstraat 26 Heerengracht 440 OPENBAAR ONDERWIJS B. en W. van Stompwijk deelen den Raad mede, dat in de thans geldende gemeenschap pelijke regeling met Voorburg betreffende het O. L. onderwijs o.m. is bepaald, dat op de O. L. scholen te Voorburg geen leerlingen mogen worden toegelaten, die in de gemeente Stompwijk woonachtig zijn. Thans is een regeling ontworpen, waarbij is bepaald, dat in bijzondere omstandigheden, uitsluitend ter beoordeeling van het college van 3- en W. aan ouders uit deze gemeente toestemming kan worden verleend hun kin-, deren een O. L. school in de gemeente Voor-, burg te laten bezoeken. B. en W. stellen den Raad voor, aldus te besluiten. LISSE SCHUUR AFGEBRAND Dinsdagmorgen in de vroegte heeft er| brand gewoed in de schuur, welke staat op| het erf van den heer J. H. van Dongen, poe lier, woniencle aan de Kanaalstraat alhier. De brand is vermoedelijk ontstaan door een kachel, die gestookt werd om de bloem bollen te drogen. Toen men de brand ont dekte, had het vuur reeds snel om zich heen gegrepen en viel er niet veel me redden. In deze schuur bevond zich ook del konijnen- en kippenmesterij. Van de konij-j nen kon er geen gered worden. Ook een, aantal kippen kwamen in vlammen om. Een gedeelte der kippen wist men nog te redden, evenals een varken met biggen. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon nog slechts beletten, dat de brand zich tot de belendende perceelen zou uit breiden. De schade is vrij groot, doch wordt door verzekering gedekt. Bij den heer Groenewegen is door vallend puin flinke schade toegebracht aan de aangrenzende bloemenkas. BIJ HET OVERSTEKEN GEGREPEN De heer D. de VI., welke verblijf houdt in Huize Pius,, wilde Dinsdag bij de firma Van Riek den Rijksweg oversteken, doch werd hierbij gegrepen door een juist passeerende auto. Hij werd ernstig aan het hoofd ge wond en met een hersenschudding opge nomen en binnengedragen bij den heer Van Riek. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Dr. Van Dijk behandelde het slachtoffer, waarna het per ziekenauto werd vervoerd naar het Pius-Gesticht. Politie was spoedig ter plaatse ter rege ling van het verkeer en het opmaken van proces-verbaal. ZOETERWOUDE GEMEENTERAADSVERGADERING Dinsdagavond kwam de raad in vergade ring bijeen. Onder de ingekomen stukken was o.a. wederom een verzoek om subsidie voor de autobusonderneming Stompwijk— Leiden, via Zoetenvoude. De heer Starrenburg pleitte voor het ver- leenen van een subsidie, vond echter be strijding van de heeren Paardekooper en Meijdam, terwijl ook B. en W. er niets voor voelden, zoodat dit verzoek werd afgewezen met 10 tegen 1 stem. De Chr. H.B.S. te Leiden, die een subsidie vroeg van 41.81 kreeg 20,toegewezen. Reclame Stratenbelasting werd afgewe zen, omdat het onderwerpelijke perceel geen twaalf achtereenvolgende maanden onverhuurd en ongebruikt was gebleven. Het voorstel-Starrenburg om over te gaan tot verlichting van den Vlietweg lokte veel bespreking uit De heer Paardekooper zag' voorloopig gaarne een gedeelte verlicht, ter wijl de heer Wessel genoegen zou kunnen j nemen met verlichting van het eerste ge deelte De heer Meijdam verzocht B. en W. het! afwijzend prae-advies terug te nemen en in, een volgende vergadering met een kosten j berekening te komen, opdat een en ander dan nader kan worden overwogen. Aldus geschiedde. I-Ict volgende voorstel-Starrenburg,. n.l, verhooging der loonen losse gemeente. klieden, werd minder gunstig ontvan gen. De heer Starrenburg schermde met de 'den, dat een arbeider zijn loon waardig is enz. Den heer Wessel bedroefde het, dat de te werk gestelden zoo weinig uitvoeren. De heer Meijdam zei, dat do uitspraak, dat de arbeider zijn loon waardig is, reeds meer dan negentien eeuwen oucl is en we ons er van harte bij kunnen aansluiten, doch hier is iets anders in het geding, n.l., dat deze te wcrkgestelde menschen aan het werk gezet worden omdat ze anders een steunbedrag van slechts enkele guldens krijgen. Het voorstel werd verworpen. Het voorstel uitbreidingsplan Vrouwem

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6