KERK EN ZENDING Dampo ECONOMIE EN FINANCIEN C.V.WmH.MiiLLER&Co. i (WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 [NED. HERV. KERK Beroepen: Te Noordlareni, A. M. Knot- inerus te Ee. Te Polsbroek en Vlist, cand. A. Vroegindewey te Waddinxveen. Te Pingjum en Zurich, J. Roelofsen te Water- gang. Te Meeuwen, cand. H. Jongebreur ite Cape lie a. d. IJssel. Te Foudgum, cand. J. vain Leusden te Steeniwijk. Te Wij'k (bij Heusden), D. J. v. d. Graaf te Schoonhoven. Aangenomen: Naar Hoornaar (toez.), (cand. G. Samson te Waverveen. Bedankt: Voor Groot- Amoners, (GEREF. KERKEN Beroepen: Te Echten (Fr.)oan- [Blauw, hulpipred. te Papendrecht. Aangenomen: Naar Zaltbomimel, cand. H. v. Minnen, hulppred. te Grouw (Fr.). AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Jlaamstede-Sneck Ds. A. Kentie te Haamsbede (Zld.) hoopt Zondag den 24en October afscheid te nemen van de Ned. Herv. gemeente Haamstede en Zondag 31 October zijn intrede te doen te Sneek na bevestigd te zijn door Ds. J. R. Wolfensberger te Sneek. [Leerbroek Voor een overvolle kerk, ongeveer 1000 personen, nam ds. J. G. van Ieperen Zondagnamiddag afscheid van de Ned. Herv. .Igemeente. Ds. v. I. had tot tekst voor deze ure gekozen: 2 Thess. 2 16 a en 16 en 17. Na Ihet einde der predicatie richtte de scheidende leeraar zich allereerst tot de burgerlijke over heid, n.l. tot den 'burgemeester, dien hij (toesprak als burgemeester en 'als vriend. Ver- rvo1 -ens tot de predikanten uit den ring, n.l. ds. Enkelaar van Leerdam, ds. de Gidts Asperen en ds. Burger van Heukelum. Daar' na tot de kerkeraad, kerkvoogdij, koster, orgelist, bestuur en personeel der school, be sturen en leden van verschillende vereenigin- igen en catechisanten. Nog werd dank ge bracht aan eenige aanwezig zijnde vrienden (van elders, zooals ds. den Duin van Vinke- veen, ds. Zijlstra van Noordieloos en de Booij. Spr. eindigde met een hartelijk woord tot zijn geliefde gemeente. Door ouderling Slob (werd ds. van I. 'hartelijk toegesproken namens kerkeraad, kerkvoogdij en gemeente, door ds. Banger namens den ring Leerdam, Tot slot zong de gemeente Ps. 121 4. Na het uitspreken van den zegen verlieten velen diep geroerd het kerkgebouw. Gezongen werd Ps. 42 3, 5; Ps. 27 2 en 7; Ps. 138 3; Ps. 46 1. iVorden Ds C. Reynierse te Vonden heeft Igens bekomen emeritaat j.l. Zondag afscheid genomen van de Ned. Herv. Kerk aldaar. Hij sprak daarbij over Galaten 1 35. Na de predikatie werd de scheidende predikant, namens kerkeraad, gemeente en omwonende collega's, toegesproken door Ds J. M. G ritsen te Wichmond. Toegezongen werd Ps. 121:7. Wij vernemen, dat Ds Reynierse zich (metterwoon te Ellehom vestigen zal. AFSCHEID R. VAN-GRONINGEN Na 43-jarigen diensttijd heeft de heer R. Van Groningen Zondag j.l. afscheid genomen als hulpprediker der Ned. Evang. (Herv.) Kerk te Brussel. Aanwezig was ook gezant Mr. J. A. N. P a t ij in, voor wier ide laatste kerkgang in Brussel was er des middags ook de opening der Bij belten- toonstelling bijwoonde. De bijna 78-jarige hulpprediker sprak over Hand. 11 2024, waarna Ds. A. G. A. ten Kate hem toe sprak en de gemeente hem Ps. 1214 toe zong. Ds. G. RENTING Ds. G. Renting, em. predikant der Geref. Kerk van Winterswijk en wonende te Baarn, die in vroeger jaren in den Gelderschen Achterhoek een vooraanstaande plaats heeft ingenomen, viert a.s. Zondag zijn zeventig- eten verjaardag. Ds. Renting, die in Maart 1935 emeritaat nam, bij welke gelegenheid wij rijn levens loop hebben vermeld, heeft, na te 's-Graven- deel 3 jaren te hebben gearbeid, bij de kerk Van Winterswijk 35 jaren gediend. Buiten het kerkelijk leven heeft Ds. Ren ting op onderscheiden gebied tijd en krach ten gegeven. Inzonderheid op politiek gebied heeft hij een vooraanstaande plaats ingeno men. Hij was voorzitter van het Prov. Comité der Anti-Rev. Partij in Gelderland en e eens voorzitter van de Statencentrale Aailten dier partij alsook van de A. R. Kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje" te Winterswijk. Bij herhaling werd aan ds. Renting een Ka- imercandidatuur aangeboden. Ds. Renting voorzitter van den Bond van Schoolbesturen van Christ, scholen in den Gelderschen Ach terhoek en had tal van jaren voor den ring Aalten-Winterswijk zitting in het bestuur Van de Geldersche Afdeeling van den Geref. jJongeli/ngBbond, waarvan hij ook 5 jaar (cupdus-bondsbestuiurder was. Ds. Renting is president-commissaris Öe N.V. „De Graafschap" te Aaliten en dacteur van „De Graafschapper". Van zijn hand zag een brochure over het Christen- socialisme het licht, terwijl hij in het Geref. Jongelmgsblad een artikelenreeks schreef over het instituut van Jeugdouderling, waar van hij een overtuigd voorstander zich be toonde. Pr W. F. NORRIS f In 78-jarigen ouderdom Is te Londen Overleden de deken van Westminster, Dr W. F. Morris. De Tel. brengt in herinnering, dat hij het was, die bij de kroningsplechtig heid van koning George VI den aartsbis schop van Canterbury de kroon overreikte, [welke deze den 'koning op het hoofd plaatste Dr. Norris was een man, die zijn meening Hurfde uit te spreken en hij kwam er bij voorbeeld rond voor uit, dat hij een hekel had aan liefdadigheidsbazars, fancy fairs en dergelijke. Hij schilderde verdienstelijk en vaak placht hij te zeggen: „Van nature ben fik kunstenaar en slechts bij toeval ben ik Ideken". In Italië bracht zijn liefhebberij hem eens in de gevangenis toen hij dicht bij een fort zat te schetsen. Hij werd toen als Oosten- rijksch spion gearresteerd, maar na enkele uren weer op vrije voeten gesteld toen zijn identiteit bekend was geworden. Dr. Norris stierf slechts twee dagen nadat de West minster Abdij, die sedert de kroningsplech tigheid gesloten is geweest, weer voor het (publiek was opengesteld. WIJLEN Ds. K. ENGELSMA De te Ierseke overleden predikant der Ned. Herv. Kerk aldaar zal morgen (Donder dag) te Zwolle ter aarde besteld worden Sn het familiegraf. Vooraf ging hedenmiddag leen rouwdienst in de kedk van Ierseke, waar Ds. D. J. Peter se yam de Meern voorgan ger was, ,iWW uw») GEREF. KERK TE IIALLE (G.) Zondagmiddag heeft Ds E. Z ij 1 s t r a te Halle (G.) voor Het laatst het Woord be diend in het oude kerkigebouwtje te Halle. Dit gebouw, dat oorspronkelijk als Evangeli satielokaal heeft dienst gedaan, werd later bij de ins'titueering 'van de Geref. Kerk ter plaatse, het kerkgebouw. Door de actie van den plaatselijken predi kant, destijds nog hulpprediker, is met be hulp van velen in den lande een aardig kerk gebouwtje verrezen, dat heden in gebruik genomen is. In den laatsten dienst in het oude gebouw heeft Ds Zijlstra het Woord bediend over Openb. 21 22—27. EVANGELISATIE IN DRENTE Door den heer H. v. d. Boor werd aan gekocht van mevr. K. WolfTen Bas te As sen, een akker bouwland, gelegen aan den straatweg nabij Annen bij Anloo. Het doel is volgens de N. Pr. G. Crt., dat de heer v. d. Boor hiervan een gedeelte zal afstaan aan het bestuur van de Rechtzinnige Herv. Zending in Drente, om hierop een Evangelisaitielokaal te doen bouwen. ORGANISATIE VAN COLLECTEN In het nieuwe Duitschland heeft men het publieke collecteeren georganiseerd. Er mag niet in het publiek willekeurig gecollecteerd worden. Er is een bepaalde Zondag waarop byv. in het geheele rijk in het publiek voi zending mag worden gecollecteerd, voor inwendige zending enz. Zoo werd den 19den September de dag der inwendige zending ge houden. Men deelt ons mede, dat zu'k eer jaarlykschon offerdag voor een bepaald doel, welke door het geheele rijk gehouden wordt, veel meer opbrengt dan vroeger de ongeorga niseerde nu hier en dan daar gehouden collec ten. In sommige plaatsen heeft men zelfs het tienvoudige van vroeger bereikt. KAGAWA WEER IN VOLLE ACTIE Over dr. Toyohiko Kagawa, den den JapainsChen reformator, vernemen wij dat hij met aüie kracht zijn werk voortzet noch rijn oogen, noch zijn gezondheid hem hierin belemmeren. Bij de laatste verkiezin gen behaalde zijn Christelijk Sociale partij 37 zetels op het totaal van 466. Een boek verscheen van zijn hand, getiteld „Het land van melk en honing", alsmede een ver handeling over de economie, getiteld „D< economie van de broederschap". Kagawa'; invloed op de bevolking, met name de coöpe ratieve beweging, neemt steeds toe. Het coö peratieve tijdschrift „Het licht van dei foyer" zag z'n oplage van 300.000 tot 1.400.000 stugen, sinds Kagawa in dit tijdschrift zijn bovengenoemde boek als feuilleton publiceer de. De secretaresse van Kagawa miss Helen F. Topping, die sinds 1925 in Kagawa's dienst werkt, bestudeert momenteel in Frankrijk de coöperatieve beweging en studeert internationale coöperatieve school in Nancy. Miss. F. Topping vertelde aan de redactie van het Journal Religieux, dat de geruchten over Kagawa's gezondheid en besmettelijke ziekte in den regel hun ontstaan te danken hebben aan menschen die een voorwendsel zoeken om Kagawa buiten een bepaald ge bied te houden. Zelfs werd hij te San Fran- ten gevolge van deze geruchten drie dagen in quarantaine gehouden en was persoonlijke stap van één zijner vrienden bij president Roosevelt noodig om hem te doen toelaten. De trachoom die Kagawa achterbuurten van Kobe heeft opgeloopen, heeft geen besmettelijk karakter meer Kagawa heeft zich nog nooit zoo goed be vonden wat zijn gezondheid betreft, als thans. 50e ALG. NED. ZENDING S - CONFERENTIE De 50e Algemeene Zendingsconferentie wordt ingeleid door een samenkomst met de gemeente op Zondag 24 October, des namid dags 2H uur in de kerk der Ev. Luth. Ge meente op het Spui te Amsterdam. Leider dezer samenkomst is Ds. R. D ij k- r a, predikant te Amsterdam. Als sprekers treden op Dr. W. J. Kooiman, Luth. pred. Ds. J. J. Buskes, Geref. pred. (H.V.) te Amsterdam. Medewerking wordt verleend door het Je- ruzalem-kerkkoor, en door het muziekkorps de Congreszaal van het Leger des Heils. DE POSITIE DER KERKEN IN SPANJE Onlangs hebben wij uit berichten aan do Ver. „Het Evangelie in Spanje" gezien, dat er groote bezorgdheid over het lot der Prot kerken heerschtc. Zij vindt echter, mag men het Britsche Parlementslid Ramsay geloo- ven, in den toestand van nu geen bodem. I-Iij deelt toch aan het Hbld. mede, dat in de Cortes na de verkiezing van Februari 1936 zonder tegenspraak is geconstateerd, dat cr in Spanje 1C0 r.k. kerken geheel verwoest zijn en 250 eveneens door de roode aanhan gers der Spaansche regeering aangevallen en in brand gestoken; dat acht aartsbis schoppen en 35 bisschoppen in Spanje, dat 't geheele Spaansche episcopaat, verklaard hebben, dat 6000 wereldlijke priesters, dus exclusief leden van r.k. orden, door de roo- den vermoord zijn. Anderzijds wordt de eera- dienst in dit gebied, dat onder Franco's be stuur staat, en dat ruim tweederde van het land omvat, zonder storing uitge- ind; de bewering dat protestantsche kerken in dit land worden onderdrukt, in onjuist en Franco's officieele vertegenwoor digers te Londen hebben Ramsay gemach tigd te verklaren, dat de protestantsche ga- meenten en scholen te Salamanca hersteld rijn. nadat Franco deze stad veroverd heeft CALVINISTISCH WEEKBLAD Het grootste Gerefor meerde Weekblad Elke week 10 pag. Theologie Econo mie Politiek Literatuur Kunst Wijsbegeerte Opvoedkunde Ontspan ningsrubrieken Vervolgverhalen Denkopgaven met kostbare prijzen. De nieuwe jaargang begint 1 Oct. a.s. Prijs slechts 2.50 per halfjaar. YVie zich abonneert ontvangt: Dr. J. C. Rullmann: 5' ONZE VOORTREKKERS Een prachtboek! Keurig gebonden, 17 por tretten v. Kuyper, Bavinck, Bilderdijkenz. Een proefnummer van het „Calvinis tisch Weekblad" kunt U aanvragen door het zenden van Uw visitekaartje aan de N.V. W. D. MEINEMA DELFT Sonneheerdt-film Beeld van practischen Christelijk' philantropischen arbeid onder blinden De VereenLging tot Christelijk Hulpbetoon aan blinden, te Ermelo, waarvan uitgaat het Blindentehuis „Sonneheerdt", aldaar, heeft ons gisteren te Amsterdam haar nieuwe film getoond, die een goed en pakkend beeld geeft van dezen voortreffelijker! Christelij'k- phiilantropischen arbeid. „Sonneheerdt" beoogt aldus de voorzit ter, Ds. B. J. C. Rijnders blinden het werk te gteven, waarnaar ze zoo verlangend kunneh uitzien, omdat ze hun eigen brood willen verdienen. In „Sonneheerdt" vinden ze een tehuis, dat een haard, een zon voor hen wil zijn en dat het hun gemakkelijker maakt hun leed te dragen, omdat het tehuis uitgaat van een Christelijke vereeniging, die voor dit werk kracht zoekt in Gods Woord, dat ook blinden de ware vertroosting biedt. De film geeft op suggestieve wijze te zien welke ingrijpende veranderingen in het leven van een blinde gebeuren als hij in aanraking komt met dit wenk der Christelijke liefde. Hij die zat en bedelde, wordt overgebracht in een sfeer van arbeid en licht, al kan hij (zij) dit licht met de natuurlijke oogen niet waarnemen. Wij hebben 35 blinden aan het werk in onze stichting, vertelde ons de directeur, de heer J. M u n n i k, die verder de noodige toe lichting gaf tijdens het vertoonen van de film, die overigens zelf reeds in verhaal trant is gehouden. Wat nijvere blindenhanden kunnen ver vaardigen, kan men volop waarnemen. Aller lei stelv wij ze gereed maken. En him vaardigheid aan de machine bij het fabriceeren van mat ten enz. geeft den beschouwer een goed .in zicht in de verscheidenheid van pr a c t i- sche en smaakvolle artikelen, die op Sonneheerdt, gelegen in een prachtige om geving, volop voorhanden zijn, op aanvrage worden .geleverd en door een paar blinden in den naasten omtrek van de stichting wor den verkocht aan de huizen. „Sonneheerdt" heeft een ruim voorziene b r a i 11 e-b ibliotheek, waardoor de blinde mannen en vrouwen Gods Woord kunnen lezen. Een goed ingerichte braille- drukkerij maakt een speciale om r o e p g i d s voor blinden gereed, terwijl daar verder een e s pe ra n t o-w oordenboek is klaar gekomen. Zoo kennen blinden ook arbeids vreugde in hun anders zoo eenzaam en droe vig bestaan. De Sonneheerdt-film, besloten met een kerkgang, geeft een mooi beeld van der blinden leven en arbeid daar ginds tus- schen Ermelo en Putten te midden van het Veluwsche natuurschoon, dat de blinden wei niet kunnen zien, maar waarvan zij toch den weldadigen invloed ondergaan. Wie borstels, manden, matten, stoe len, brei- of weefwerk noodig heeft, denke aan „Sonneheerdt" te Ermelo. De directeur bovengenoemd dient gaar ne van advies. Wij wenschen de Sonneheerdt-film een zegenrijken gang in onze steden en dorpen. Men steune dezen arbeid. Bij verkoudheid inwrijven en inademen. ONDERWIJS EN OPVOEDING ONDER WIJSBENOEMINGEN Voorburg. Wilhelmina-M.U.L.O.-school. Tot onderwijzer: de heer P. de Jong, onderw. Chr. U.L.O.-school te Amstelveen. Winschoten. H.B.S. Tot directeur: de heer K. Peletier te Harlingen. Zwolle. Chr. Lyceum. Tot leeraar (lee- rares): de heer D. J. Galle (Ned.), Mej. I. C. H. Hummelen (Fransch), de heeren D. Visserman (Duitsdh), A. Schram (wiskunde), H. v. d. Berg (aardr.), Ds. L. Buenk (Chr. religie), L. Groot (id.), en Dr. J. H. Diemer (nat. historie). JUBILEUM C. L. ROSEBOOM Men schrijft ons: Heden gedenkt de heer C. L. Roseboom te Voorburg, dat hij 25 jaar als onderwijzer aan het Christelijk doofstommen-instituut„Effa- tha" verbonden is. Hi,i werd op 9 Juni 1887 te Haarlemmerliede en Spaarnwoude geboren en was vóór zijn werkzaamho-'d ond^1- <le doofstommen onder wijzer te Nieuwendijk en Serooskerke. Op 1 October 1912 trad hij bij Effatha in functie. Zijn leerlingen houden veel van hem en bij zijn collega's staat hij als bijzonder hulpvaardig bekend Jaren heeft hij deelgenomen aan de oplei ding voor de diploma's A. en B. en nam hy mede de examens daarvoor af. En door zijn overigen arbeid hy is ook leeraar aan de gemeentelijke handelscursus en was directeur van verschillende zangvereni gingen èn door zijn hulpvaardigheid en vriendelijkheid heeft hy zich tal van vrienden en kennissen verworven. Deze dag zal dan zeker niet onopgemerkt voor hem voo BIJZ. SCHOOL VOOR U.L.O. De Gemeenteraad van Eindhoven heeft besloten om medewerking te verleenen het departement Eindhoven der maatschappij tot nut van 't algemeen, voor het stichten van een bijzondere school voor U.L.O. van zes klassen. EERSTE D/r.NIJVERHEIDSSCHOOL VOOR SCHIPPERSJONGENS Naar wij vernemen zal op Maandag 4 Octo ber a.s. des morgens te elf uur de eerste dag nijverheidsschool voor schippers jongens in ons land te Amsterdam worden pennend. Deze dagnijverheidsschool is door het Onder wijsfonds voor de Scheepvaart in het leven geroepen in verband met het tekort aan doende geschoolde krachten in de kust en binnenvaart. Op de nieuwe school, welke ondergebracht wordt in de Schippersschool aan de Droogbak te Amsterdam, worden jon gens van 14 tot 16 jaar opgeleid. De cursus duurt twee jaar, de leerlingen worden gedu rende den tyd, dat zy aan den cursus deelne men, voorloopig ondergebracht aan boord var het instructievaartuig „Prins Hendrik", dat daarvoor in de nabijheid der school ligplaats De officieele opening zal geschieden door den inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, den heer W. Polderman, die tevens voorzitter het bestuur van het onderwijsfonds voor De Unie-Collecte Negen en vijftigste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel J. J. HANGELBROEK, cretarts van de Unie School met den Bijbel" Examens N.V. HOLLANDSCHE BANK-UNIE Zeer bevredigende resultaten over 1936-37 Voorgesteld dividend 6 pet. (v.j. 4) Vandaag is verschenen het jaarverslag van de N. V. H 0 11 a n d s c h e Bank Unie te Amsterdam. Hieruit blijkt dat het afgeloopen boekjaar als zeer bevredigend mag worden beschouwd. De omzetten waren belangrijk grooter. Alle kantoren in het bui tenland konden van de opleving iprofiteeren. Het batig saldo der winst- en verliesreke ning bedraagt f758.903 (v.j. f536.919). Voor gesteld wordt het dividend te verhoogen van 4 tot 6 pCt. We ontleenen aan het verslag, dat loopt over het boekjaar 1 Juli 193630 Juni 1937 de volgende bijzonderheden: Voor onze Instelling mag het afgeloopen boekjaar als ten zeerste bevredigend wor den beschouwd. De relatiekring onderging andermaal een groote uitbreiding, welke ge paard ging met een zeer belangrijke ver grooting der omzetten. Het is daarbij aange naam te mogen constateeren, dat al onze Kantoren, zonder uitzondering, van deze op leving konden iprofiteeren. Vrijwel alle ba- lanshoofden per 1 Juli 1937 toonen dezen aanmerkelijken vooruitgang duidelijk aan. Het is echter vanzelfsprekend dat ook de de preciatie van bijna 20 pCt. van het Neder- landsche ruilmiddel in verband met de daardoor veroorzaakte hoogere omrekenings koersen van de balansen onzer buitenkan toren van invloed was op deze stijging van het totaalcijfer onzer balans. Een ana lyse van deze verhooging van bijna f20.000.000 van het balanstotaal toont aan, dat daarvan voor rekening van de deprecia tie van den Nederlandschen Gulden c.a. 40 pCt. komt; daarnaast wordt ongeveer 15 pCt. verklaard door een zelfstandige stij ging van eenige valuta's, waarin enkele van onze buitenkantoren werken zulks geheel afgescheiden van de gulden-depre ciatie zoodat tenslotte c.a. 45 pCt. van deze verhooging werkelijke toename van onze balanscijfers in valuta eenheden be treft. Wij achten het verheugend te kunnen op merken, dat terwijl de .honoraria" en „on kosten" resp. met c.a. 34^4 pCt. en 26V2 'PCt. en daartegenover de „bruto bedrijfswinst" met c.a. 34 pCt. stegen, de „netto bedrijfs winst" een vooruitgang van ruim 41 pCt te zien geeft. De bedrijfsresultaten Tegenover den nadeeligen invloed, dien de groote geldruimte en ten gevolge daarvan de lage rentevoet uitoefenden op de rente rekening van enkele onzer kantoren, stond behoorlijke rente-marge bij andere van onze vestigingen. Het effectenbedrijf nam bij onze instelling toe, terwijl de valuta-arbi trage vooral in het tweede deel van ons boekjaar lagere winsten afwierp door het veelal kunstmatig uitschakelen van schom melingen. door de daartoe in het leven ge roepen instanties. De vergroote emissie-be drijvigheid zoowel in Argentinië als in Ne derland, voornamelijk ten gevolge van con versiemogelijkheden, beinvioedde onze re sultatenrekening gunstig, De resultaten van het afgeloopen boek jaar nader beschouwend, constateeren wij. dat het batig saldo der winst- en verlies rekening, inclusief het saldo Ao Po ad f27.533.47, bedraagt f758.903 tegenover f536.919 ten vorige jare. Wij stellen voor, het dividend van de Hol- landsche Bank-Unie over het boekjaar 1 Juli 183630 Juni 1937 te bepalen op 6 pCt. (v.j. 4 pCt.), waardoor de uitkeering aan houders van oprichtersbewijzen f 1.66 (nihil) per stuk zal bedragen, Uitgifte van aandeelen a 132 Belangrijk hooger dividend verwacht De heeren Labouchère Co N.V. en de Ned. lnd. Handelsbank N.V. beriohten, dat zij, uitsluitend voor de houders der com manditaire aandeelen no 151.200 de in schrijving openstellen op 2u.480 commandi taire aandeelen aan toonder, in de C.V. Wm H. Müller Co, deolende in de winst van 1 Jan. 1938 af en voorzien van een rente- coupon voor een bedrag gelijkstaande vierde van het op de commanditaire aandeelen no 1 te.m. 51.200 over het boek jaar 1937 uit te keeren dividend, betaalbaar gelijktijdig met bedoeld dividend, tot den koers van 132% op 4 October. Vijf oude aan deelen geven recht op toewijzing van twie nieuwe aandeelen. De storting moet plaats hebben op 1 November. Na goedkeuring door de algemeene ver gadering van houders van 3 winstd. obli- jaties zal het commanditair kapitaal ƒ7.500.000 bedragen, geheel geplaatst en volgestort. Aan een tot emittenten door de vennoot schap gerichten brief ontleenen wij het volgende: Ook na de reorganisatie is Wm II. Müller Co N.V. voortgegaan met de reeds in de onmiddellijk daaraan voorafgaande jaren gevolgde politiek tot het afstooten van de objecten, die niet in direct verband stonden met het scheepvaart- en ertfvbedriif. De periode van afstooting van niet met het erts- en scheepvaartbedrijf direct samen hangende activa kan practisoh als afgeslo ten worden beschouwd. Naar onze meening thans het oogenblik gekomen voor een rderen belangrijken stap naar de verbete ring van de financieele structuur van ons >n c-ern. Wij achten het in het belang van de onder neming de restant-obligatieschuld van 4.045.000 op 31 Dec. 1937 zooveel moge lijk te verminderen. Wij besloten over te gaan tot uitgifte van ƒ2.380.000 commanditaire aandeelen. De opbrengst dezer uitgifte zal strekken t vervroegde aflossing per 2 Jan. 1938 van nominaal ƒ2.800.000 3 winstdeelende obli gaties tegen den koers van 105 Door deze transactie en de verdere aflossing van nomi naal ƒ355.000 obligaties zal het uitstaand bedrag aan 3 winstd. obligaties tot onge- >er 1.245.000 dalen. Het agio op de aandeel en-uitgifte behaald, onder aftrek van de aan de uitgifte ver honden kosten, en van de 5 premie, te betalen op de vervroegd aflosbaar gestelde aties, zal aan de reserves van ons con cern! worden toegevoegd. In het loopende boekjaar kunnen wij mot bevrediging op de behaalde resultaten over de tot dusver veretreken periode terugzien- in de eerste acht maanden van 1937 bedroeg de gewone bedrijfswinst, ongeacht buiten gewone winsten, na afschrijvingen en na aftrek van rente ca ƒ940.000. In hei gehoeie jaar 1936 bedroeg de netto winst ƒ617.000. De vooruitzichten voor de resteeren- de maandien van 1937 zijn gunstig. Alhoewel wij stellig ook over het loo- pende boekjaar een voorzichtige divi dendpolitiek zulLen volgen, aarzelen wij niet de verwachting uit te spra ken, dat, om voorziene omstandigheden voorbehouden, aan aandeelhouders over het boekjaar 1937 een hooger di vidend kan worden uitgekeerd dan over 1936 Over de algemeeno ontwikkeling onzer zaken zijn wij dan ook tevreden. Uiteraard zijn de gebeurtenissen in Spanje voor ons zeer nadeelig. Zij verhinderen ons profijt to trekken van ons bezit aan ijzerertsmijneu daar te lande en bovendien is het nog vol komen onzeker, wanneer wij weder tot een vrije exploitatie zullen kunnen overgaan. Tot dusverre is aan omze mijnen geen soha- de toegebracht en deper dagen kon in een onzer mijncomplexen de exploitatie zelfs weder worden hervat. Wij zijn ons bewust, dat, gezien de heerechende onzekerheid, eer: juiste waardeering onzer Spaansche belan gen practich onmogelijk is, kummen echter vermelden, dat, naar onze verwachting, op 31 Dec. 1937 de totale in ons concern aan wezige open reserves andere dan vooi bijzondere doeleinden gemaakt voldoende zullen zijm, om zelfs aan de meest ongun stige eventualiteiten terzake van dit bezit het hoofd te kunnen biiodien. De Indische Conversie Regeering heeft den tijd met de plaatsing van het restant Nog altijd houdt men zich bezig met de vraag hoe de Regeeriinig hot restant ad f 200 millioen van de 3 Indische leening, waar op onlangs niet werd ingeschreven, denkt te plaatsen. Terecht merkt de D.B. op, dat de Regee ring hiermede geen haast heeft en er zic'n ook niet over ongerust maakt. Dit blijkt o.a. uit het feit, dat de Staat der Neder landen thans hsit restant der leening heeft overgenomen, zoodat de emissie niet meer heropend kan worden. Hierdoor moet voor d>e stukken, daar de tkeering van aan commissionmairs en makelaars achterwege zou blijven, door het publiek meer worden betaald, want men zal geen obligaties beneden den emissie- prijs afgeven. Dat de regeering verder met plaatsing geen haast heeft, blijkt ook uit het besluit, dat zij slechts in posten van ƒ25.000 zijn te bekomen via het agentschap van het Ministerie van Financiën te Am sterdam. Uit een en andhr volgt, dat het onder brengen van het restant der emissie niet de minste moeilijkheden geeft, want de schatkist is gevuld en de regeering heeft den tijd. Wat de financiering van de aflossing op 18 Oct. a.s. betreft, ook hierover maakt men zich weinig zorg, want de benoodigde be- diragen kunnen grootendeels worden „ge vonden" door ondcrhandsch» plaatsing van schat-kistpapier. Hiermede is reeds een aan vang gemaakt, zoodat de tarieven Ln de geldmarkt in de afgeloopen week iets kon den aantrekken. Voorts vergete men niet, dat het Rijk nog besohikt over een tegoed van ca. 80 mil- Hoogste stand te Nancy 768.3. Laagste stand 730.0 te Isafjord. Stand vanmorgen halftwaalf 767.7. WEER VER WACRTING Zwakke tot matige Westelijke tot Zuide- BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT Nadat de vorige depressie snel Oostwaarts is getrokken en de hooge drukking geheel uit het Oosten is verdreven verscheen een nog diepere bij IJsland, die ook hoofdzake lijk Oost- of Noordoostwaarts trekt en zich weinig Zuidwaarts uitbreidt. De nieuwe hooge drukking verplaatst zich. in betee- kenis toenemende, in de richting van de Oostzee. Ook op de oceaan ligt nog hooge drukking. In Engeland zal na ochtendmist 't weer fraai worden. Ierland is zwaar bewolkt en in Schotland valt regen bij stormachtigen Zuid-zuidwestelijken wind. Scandinavië heeft veel regen gehad ,maar krijgt nu ge leidelijk opklaring. In het Noorden waait het stormachtig uit West. Duitschland heeft nog regen en krachtige wind in het Oosten. In het Westen klaart het weer op. In Frank rijk is het bijna overal windstil met ochtend mist, maar later volgt fraai warm weer. Ook in Zwitserland zal het weer opklaren. De hooge toppen zijn reeds vrij van wolken, met temperaturen belangrijk onder nul graden. Het nieuwe hooge druk gebied zal weer fraai weer brengen. Indien het zich naar het Oostzee-gebied verplaatst, is later weer wind te wachten. TB ERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 16.6 C. 30 SEFTEMBEK Zonsopgang 7.00 uur, zonsondergang 6.39 uur Maan op ra. 2.16 uur onder nam. 4.40 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 30 SEFTEMBEK Van 's avonds 7.09 uur tot 's morgens 6.32 uur ren J. G. Jansen, P. Dijkstra, E. v. L. Hoving en S. Euverman. Wis- en Natuurkunde (hoofdvak 1 doet. ex., de heer E. I. Ld. Rosenbai H. M. Rommes. Maastricht. lioen bij de Nederlandsche Bank, terwijl ook nog een renteloos voorschot van ƒ14 millioen kan worden opgenomen. Zeer waar schijnlijk zal dan ook zeer binnenkort do afgifte van scliatkietpapier weer word-en gestaakt, In dit geval zulten de tarieven op de geldmarkt niet verdor aantrekken. Tidewater Associated Oil De afzet van olieproducten van de Tide water Associated Oil Co blijft voortdurend een stijging te zien geven t.o.v. 1936. De winst toont tot dusverre in het derdie kwar taal een 6tijging t.o.v, het Juni-kwartaal en een scherpe stijging t.o.v. het September- kwartaal van het vorige jaar. De productie van ruwe olie is grooter dan het vorige jaar, zoodat de verhouding van de productie tot de raffinagebehoeften gun stiger is geworden en waarschijnlijk beter is dan sinds jaren Ivt geval is geweest. De ruwolieproductie bedroeg in 1936 19.942.620 barrels en de maatschappij moest meer dan. 50 van de verwerkte ruwe olie aankoo- pen. In de eerste zes maandien van net loopende jaar bedroeg de productie 10.706.134 barrels, een stijging met 8.1 t.o.v. 1936. De raffinage-capaciteit heeft de laat6te ja ren ©en voortourende uitbreiding onder-t gaan. De winst over bet eerste halfjaar ten be drage van 8 7.696.107 of 8 0.99 per aandeel was het hoogste in de geschiedenis van do maatschappij. Ook de afzet van olieproduc- cord met een bedrag van 8 69.398.296 of 24% tie bereikte in het eerste halfjaar een re- meer dan in de eersbe helft van 1936. waar HET AMSTELSTATION De Ned. Spoorw. hebben te Utrecht aanbesteed het maken van tunnels, trappen, liftschachten, keermuren en kapfunde.rin- gen van gewapend beton ten behoeve van den bouw van het Amstelstation Ie Amster dam. De raming bedroeg 181.000. Ingeko men waren 51 biljetten. De hoogste inschrijf ster was de firma J. Dubbeldam te Voor burg voor 183.600; de laagste N.V. Spoor- wegbouwbedrijf te Utrecht voor 118.SD0 met vrije keuze van arbeidskrachten en 119.700 met Amsterdamsche arbeids krachten. DE WEG ROERMOND—HEERLEN Op Woensdag 20 Oct. a.s. zal door of van wege den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, te Maastricht, worden aan besteed: het maken van de aardebaan van. Rijksweg no 76 (RoermondGeleen—Heer len), met bijkomende werken, voor het w?g« vak van km 0.000 tot !'m 4.500. gelegen in dd gemeenten Beek, Spaubeek en Schinnen. DE 3RUG OVER DE DEDEMSVAART Op Vrijdag 22 Oct. a.s. zal door of van- ege den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Overijssel en Drente, te Zwolle, worden aanbesteed: het maken van opritten naar de gewnper.d- beton brug over de Dedemsvaart bij Do Lichtmis in dien weg no 31 van het Rijks- wegenplan 1932, met duikers, verhardingen; beschoeiingen en bekomende werken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3