jHrutur GEmtrattf Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HOTEL-HAMDORFF EEN DAG OP HOLLAND'S WEGEN N.V. Arnhemsche Hypotheekbank Sbonntmnrtsprijsi: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkse he zending 430 Bij dagelijksche zending. 530 Alles bij vooruitbetaling 53 Losse nummer» 5 ct. met Zondagsblad 77» Ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbauf No. 6202 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1937 Tbbrrttntieprifrot: Van 1 tot 5 tegel» LI77. Elke regel meer 0.22'h igezonden Mededeelingen van 1-5 regels230 EJke regel meer 045 /oor het bevragen aan 't bureau V wordt berekendƒ0.10 18e Jaargang DE SOHOOLSTEIJD EEN BROODSTRIJD?. !\Vij hebben de noodige attentie bewezen aan de rede, welke het oud-lid der Tweede Kamer, de heer Louwes in zijn geboorte plaats Ulrum gehouden heelt over de toe komst van de openbare dorpsschool. Het is begrijpelijk, dat ook de schoolbladen aan dacht aan dit vertoog schenken. Zij moes ten het echter niet doen zooals Het Schoolblad, het orgaan van het Ned. Onderwijzersgenootschap. Slechts in het voorbijgaan wijzen we op 'de bijtende en bittere passage, waarin ge- zegd wordt, dat de meest, bescheiden ver wachting voor het openbaar onderwijs niet ln vervulling kon gaan: Eerst moest de volkomen ontgooche ling volgen in de vorm van de gelijk schakeling van openbaar en bizonder onderwijs met volle medewerking van de geheele linkerzijde, die op geen over- tuigender wijze haar volslagen gemis aan politiek besef had kunnen demon- streeren. Met dit testimonium paupertatis uit be l yriende mond kan de linkerzijde het doen. Of het billijk is moet men onder elkaar maar uitmaken. Wij vinden het vanzelf sprekend dat in een land als het onze. waar de meerderheid van het volk vóór de bizon- dere school kiest, geen bevoorrechte positie .voor het openbaar onderwijs gehandhaafd blijft Het diepgaande verschil tusschen ge lijkstelling en gelijkschakeling ontgaat ons. Ware zwijgen hier dus beter geweest dan spreken, dit geldt in veel sterker mate ten aanzien van een uitspraak van den heer Louwes, welke Het Schoolblad aan vult en onderstreept. De spreker te Ulrum noemde het ellen digste gevaar, dat bij de strijd vóór het be houd van een school (en ook er tegen, voegt Het Schoolblad er aan toe) „zoo licht naar dwangmaatregelen uit het economische leven gegrepen wordt: het ver huren van woningen, het winnen van ar beiders, het vestigen van ambachten wordt ln de schoolstrijd gemengd en feller dan ooit dreigt de schoolstrijd een broodstrijd to worden". Wijst men op dit gevaar in het algemeen, dan kunnen wij er vrede mee hebben; maar bedoelt men dat het zich thans in bizondere mate openbaart en gevonden wordt bij de voorstanders van bizonder onderwijs, dan teekenen wij protest aan. Laten de pal staanders voor de openbare school daarover nu toch zwijgen, want hun verleden is iD dit opzicht verre van brandschoon. Wij zullen geen oude koelen uit de sloot halen, maar als het moet kunnen we uit onze ervaring de voorbeelden in herinne ring brengen, dat zakenmenschen, die medewerking verleenden aan de stichting van een Christelijke school uit hun brood gestooten werden. Doch waartoe zullen we er nog weer op terugkomen? Vooral van vrijzinnige zijde is hier bescheidenheid geboden Eén advies zouden we in deze zaak wil len geven. Wanneer er zich werkelijk in deze schoolstrijd een geval van broodroof voor doet, dan zwijge men niet, maar treffe den schuldige met de straf der publieke veroordeeling. Want dit machtsmiddel is uit den booze. De toestand van Het Zeevisscherijbedrij f Meer export noodig; ook hooger binnenlandsch verbruik Te IJmuiden heeft mr. J. H. Ki e w i e t .d e Jonge, voorzitter der Ned. Visscherij-Cen trale, een rede gehouden over den toestand in het zee visscherij bedrijf. Naar spr.'s mee ning zal het belang van IJmuiden cr mee gediend zijn wanneer haast de betere visch ook goedkoopere visohsoorten worden aange voerd. Naast de bekende zullen dan ook andere vischgTonden moeten worden opgezocht Voor afzetgebieden met lagen levens standaard, gelijk b.v. Tsjecho-Slowakije, welke tot heden niet of slechts in beperkte mate door ons werden bewerkt, komen uit sluitend de goedkoopere visohsoorten in aanmerking. En het zal noodig zijn te trach ten nieuwe gebieden in het buitenland te veroveren, omdat in de oude beproefde af zetgebieden verschuivingen waarneembaar zijn, die onze kansen, vergeleken met het verleden, onder alle omstandigheden zullen beperken. De groote uitbreiding van de Duitsche visscherij vloot en de verdere bedoe lingen in dit opzicht daar te lande volgens het „vierjaren-plan" laten op dit punt moei lijk ruimte tot twijfel. Naast grootere export van goedkoopere vi6ch zal de binnenlandsche markt meer intensief moeten worden bewerkt. Per hoofd der bevolking wordt hier jaarlijks ver bruikt 3i/2 kg., tegen in Engeland 27V2 kg. en in Duitschland 11.8 kg. Wat het binnenland betreft, zal de strijd Verder gevoerd moeten worden met het Vleesch. Indien het verschil tusschen den groothandelprijs der visch en den detail-prijs niet zou verminderen, zal de wensch de Hol landers meer visch te doen eten, wel immer een vrome blijven. Het spreekt van zelf, dat onder de midde len, om den vischafzet in binnen- en buiten land hoe dan ook actief te bevorderen, de propaganda een gewichtige plaats kan in- fiemen.- TARIEFMACHTIGINGS WET 1934 Regeering vraagt grooter bevoegdheden Bestaande regeling niet voldoende Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Ta riefmachtigingswet 1934. Deze wijziging heeft nl. ten doel de mogelijk heid te openen van een ruimere aan wending van de aan de Kroon verleen de bevoegdheid tot het nemen van maat regelen op tariefgebied tot steun aan Nederlandsche bedrijven. De huidige regeling aldus wordt in de toelichting op dit wetsontwerp opgemerkt voldoet niet, omdat van de bevoegdheid krachtens art. 2 van de zgn. tariefmachti gingswet slechts in zeer uitzonderlijke ge vallen gebruik mag worden gemaakt. De praktijk heeft dan ook geleerd, dat de bevoegdheid, gebonden als deze is aan be perkende voorwaarden, welhaast niet te hanteeren is. Gedurende het drietal jaren, dat de tariefmachtigingswet van kracht is, heeft deze slechts ten aanzien van een twee" tal bedrijven toepassing kunnen vinden. De gewijzigde internationale verhoudin gen op economisch terrein hebben wel aan getoond, dat de Regeering bij haar streven naar instandhouding en uitbreiding van het Nederlandsche bedrijfsleven, over bevoegd heden moet beschikken, waardoor zij op dit terrein regelend kan optreden. Onder de ge geven omstandigheden 'is het daarom wen- schelijk, dat de Overheid de bevoegdheid heeft in die gevallen, waar het economisch landsbelang zulks vereischt, den afzet van de inheemsche productie van landbouw en industrie op de eigen markt, welke afzet, het zij terloops opgemerkt, ook voor den ex port van groote beteekenis moet worden ge acht te beschermen, indien de buiten- landsche concurrentie zoodanige vormen aanneemt, dat deze een sterke achteruitgang van Nederlandsche bedrijven en der daarin bestaande werkgelegenheid tengevolge kan hebben. Indien het onderhavige ontwerp tot wet mocht worden verheven, staan de Regecring dus twee middelen ten dienste ter verwe zenlijking van het gestelde doel, t.w. recht- streeksche beperking van den invoer, waar zulks noodzakelijk Is, op grond van de cri- sisinvoerwet, dan wel het treffen van maat regelen op tariefgebied. Tenslotte wordt voorgesteld de ïn art 2 van de Machtigingswet 1934 voorkomende beperking, waarbij de duur der maatregelen word-t beperkt tot ten hoogste één jaar, uit te breiden tot ten hoogste vijf jaar. Militaire auto omgeslagen Vijf soldaten licht gewond Hedenmorgen om half zeven is een militaire auto in het dorp Va assen (Veluwe) tegen een betonnen paal op gereden. Hierbij werden vijf soldaten gekwetst. Hun verwondingen waren echter niet van ernstige aard, In de vroegte passeerde het corps motor- artillerie uit Naarden, onder leiding van den commandant, majoor Wannikhof, den vroegeren commandant van het kamp Olda- broek, het dorp Vaassen. Het corps kwam terug van Oldebroek, waar het stukk» ge haald had. Op den terugweg naar Naarden kwam een der auto's welke een stuk ge schut voorttrok, in de Dorpsstraat van Vaassen, ter hoogte van de Hervormde kerk, onverwachts in botsing met een be tonnen paal, tengevolge waarvan het voer tuig omsloeg. Vijf militairen werden aan het hoofd en de armen gewond. Na door den plaatselijken arts behandeld te zijn, konden zij weer met de colonne, welke hier door eenige vertraging verkregen had, ver der trekken. DeStadt-Schanke Leidacheplein 5-9 TeL 33072 Amsterdam DINER 4 «sngea 90 ct DINER DINER ELK DINER EEN TOPPRESTATIE; LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Zomertuin ZONGETOVER ONDER TT LOVER OP WEELDRIG MOS IN HET BEEKHUIZER BOS Breng Uw ▼acentle door In HOTEL BEEKHUIZEN VELP Telefoon 3713 Fraai Prospectns op aanvrage Zelfde directie als Hotel Stameren Te Maarn Hotel Zilven Te Loenen Prinses Juliana naar Reckenwalde Prinses Juliana heeft zich gisteravond in gezelschap van haar hofdame, jonkvrouwe A. M. de Brauw, per trein naar Duitschland begeven. Het doel van de reis, welke niet is ondernomen dan na gepleegd overleg met de behandelende geneesheeren, is het bren gen van een familiebezoek aan Reckenwal de. Prins Bernhard zal zich, uit Parijs ko mende, te Berlijn bij Hare Koninklijke Hoog heid voegen. De tunnel te Velsen Adres der Haarlemsche Kamer van Koophandel Naar aanleiding van de plannen inzake een tunnel te Velsen en de plannen om de oeververbinding van het Noordzee-kanaal, voor zoover het de spoorwegen betreft, te blijven onderhouden door middel van de bestaande spoorbrug, zij hot dan ook, dat de doorvaarten daaronder verbeterd zulleD worden, besloot de Haarlemsche Kamer van Koophandel en Fabrieken een adres aan den Minister van Waterstaat te richten.. Aan het slot van dit adres geeft de Kamer den Minister van Waterstaat met den meesten aandrang in overweging om het daarheen te leiden dat ook het Spoor wegverkeer onder het Noordzeekanaal wor de doorgevoerd, waarbij zij in overweging moge geven zulks te doen geschieden door uitvoering van een aparte spoorwegtunnel ter plaatse, waar zich nu de spoorbrug bevindt. Ned. Vereen, van Chr. Technici Aanstelling van een vrijgesteld bcstnnrslid Dezer dagen kwam te Utrecht in het gebouw der „N.U.C.", onder leiding van den heer A. C. V r e u g d e n h i 1, van Amster dam, de Ned. Ver. van Chr. Technici in bij-, zondere algemeene vergadering bijeen. Na het zangen van Ps. 1188, lezing van Rom. 12 en gebed, heette de Voorzitter de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzon der den heer A. S t a p e 1 k a m p, dfe namens het C.N.V. de vergadering bijwoonde. In het korte openingswoord van den voor zitter zette deze uiteen, dil de bedoeling van deze vergadering is, de kroon te zetten op het werk van de vorige algemeone ver gadering. Voortvaren en uitbouwen is ons parool in dit jaar, in Mei hebben we het „voortvaren" behartigd en thans zijn we aan het „uitbouwen" toe. Namens het hoofdbestuur lichtte de heer J. H. Wernsen, van den Haag, de voor stellen tot aanstelling van een vrijgesteld be stuurslid toe. Na een breede bespreking werd tenslotte het hoofdbestuur met a 1 g e- meenestemmen gemachtigd tot het aanstellen van een vrijge stelde overte gaan, hetgeen zoo moge lijk met ingang van»l Jan. 1938 geschieden zal. Na een korte toespraak van den heer Stapelkamp, waarin hij de vereeniging gelukwenschte met het bereikte resultaat, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten, Het „Nederlandsche wegen-congres" reist Waar onze wegen gemaakt worden, en hoe LIET ging gisteren gelukkig weer echt op z'n Hollandsch toe, daar bij de openstelling van het weg vak Zoetermeer—Hoefweg in den gedeelte lijk voltooiden autosnelweg tusschen de Residentie en het Sticht Toen de ge- noodigden, ditmaal ln den vorm van een groot aantal leden van het „Neder- landsch wegencongres", die gisteren een uitvoerige excursie maakten door Zuid- Holland en Utrecht toen dan deze genoodigden al kwamen aanloopen, moest er nog snel een oranje-lint wor den gespannen, en de schaar was een voudig, maar de krasse heer E d 0 J. Bergsma, voorzitter van den A. N. W. B., hanteerde hem met vreugde. Dit laatste temeer, waar Ir. L. J. A. Ber- gansius, die den Minister van Wa terstaat bij dp plechtigheid vertegen woordigde, juist daarvóór had meege deeld, dat de geheele weg van Den Haag naar Utrecht waarschijnlijk in 1940 ge reed zal zijn, doch dat reeds eerder tus- schentrajecten in gebruik zullen worden genomen. Het is anders, ondanks de bescheiden openstelling, weer een kranig stukje werk. dat weggedeelte van Zoetermeer naar Hoef- weg, al is het dan maar enkele kilometers lang. De polder is pr laag. verschillende me ters onder Amstcrdamsch peil, en de aan voer is niet altijd even gemakkelijk. Maar zoo is het nu eenmaal met heel den weg Den Haag naar Utrecht. Bogen moeten worden gespannen over minder belangrijke wegen en lage landen, waar voor een eeuw nog wijde plassen klotsten, worden de om lijsting van een moderne heerbaan. Laat ons bij het vermelden van enkele bijzonderheden in Den Haag aanvangen. Aldaar wordt de van Alkemadelaan tot Scheveningen doorgetrokken. Deze laan vormt met de Laan van Nieuw Oost Indië en de Voorburgsche Laan van Nieuw Oost Einde de aansluiting van Den Haag met den nieuwen rijksweg. Aan het einde van de Laan van Nieuw Oost Einde te Voorburg komt een groot verkeersplein. Over den Vliet wordt een viaduct gebouwd. Het ge deelte van Voorburg tot Zoetermeer werd reeds op 15 April van dit jaar opengesteld. Een moderne weg door mooi Holland Reeds thans, nu een groot deel van den weg nog onbegaanbaar is, kan men zich voorstellen, welk een genot het zal zijn, langs deze route van Den Haag naar Utrecht en omgekeerd te kunnen rijden. Want naast een gladde heerbaan kan men dan immers genieten van een prachtig, vergezicht over het typisch- Hollandsche landschap, vooral in d» omstreken van de Rotte bijzonder fraai door de keurcollectie molens. Vermelding verdient nog. dat op de plaats, waar de rijksweg de Gouwe zal krui sen, een speciale verbinding, een zgn. half- klaAerbladaansluiting, met den provincialen weg Waddinxveen—Gouda zal worden aan gebracht. Overal bijna, als men het oude deel van den weg Den HaagUtrecht volgt, ziet men van verre kale bogen en halfvoltooide brug gen, hetgeen er op wijst, dat langs het ge heele traject de zaak flink wordt aange pakt Omstreeks de Meern valt in de toekomst de voorloopige aansluiting van den ouden weg naar Utrecht met den belangrijken ver keersweg naar 's-Hertogenbosch, terwijl niet al te ver vandaar gewerkt wordt aan den aanleg van een tweetal sluizen in den Ouden Rijn, noodzakelijk geworden door de a.s. kruising van dit water met het Amster dam— Rijnkanaal. Een bezoek ln De Bilt cn Vollenhove Al viel veel van de aandacht van het wegen-congres op den weg UtrechtDen Haag. zulks verhinderde niet, dat ook een blik werd geslagen aan de andere zijde van den Domtoren, en wel op de plaats waar, even voorbij Do Bilt, te Vollenhove de weg, komend van Utrecht, zich splitst in de richtingen Amersfoort en Zeist. De moder-, De N.S.B. gaat monsteren In het „Nationale Dagblad" komt een door Ir Mussert onderteekend bericht voor, waar in de leden opgeroepen worden tot een bij eenkomst te Lunteren op 9 October as. De leider meent, dat „nu de Beweging van buiten af en van binnen uit belaagd wordt op een nimmer gekende wijze" de leden, ihet mogen dan niet tienduizenden, maar toch duizenden getrouwen zijn, bijeen moe ten komen. Hij verzoekt neen. een leider als Mus sert verzoekt niet - hij beveelt dat het terrein niet versierd mag worden. Toenemend mond- en klauwzeer Gelukkig geen kwaadaardig karakter Het mond- en klauwzeer onder het rund vee op de landerijen om de hoofdstad blijft zich nog steeds uitbreiden. Het aantal ziek tegevallen neemt dagelijks met ongeveer twintig veestapels toe en bedraagt, wat de omgeving van Amsterdam betreft, thans eenige honderden. De veeartsenij kundige dienst verwacht voor de komende weken nog een grootere uitbreiding, vooral in noordelijke richting. In de buurt van Haarlem en in de Haar lemmermeer zijn ook reeds eenige honder den gevallen van mond- en klauwzeer constatcerd. In Noord-Holland bedraagt het totale aantal besmette veestapels op het oogenblik ruim duizend. De ziekte plant zich van weide tot weide voort, doch zij heeft geen kwaadaardig karakter. Slechts enkele sterfgevallen hebben zich voorge daan. Meestal zijn de beesten na 14 da gen weer genezen, doch dan treden vaak na-ziekten op, zooals klauw- en uier-ontste king, welke dikwijls van ernstiger aard zijn dan het eigenlijke mond- en klauwzeer. Wat de bestrijdingsmaatregelen betreft, blijft men zich bepalen tot het verbod van vervoer, het plaatsen van kenteekens en het ontsmetten der melkbussen. Het doeltreffendst zou zijn,, indien men een voorschrift zou kunnen uitvaardigen tot het onmiddellijk doen opstallen van het zieke vee, doch men acht een dergelijken maatregel van te ingrijpenden aard, daar zij de veehouders, die toch al zwaar ge troffen worden door de gestagneerde melk productie, op zeer hooge kosten zou jagen. Voor sluiting van de veemarkten in fectiehaarden bij uitnemendheid is het thans reeds te laat. Ook 'de provincie Utrecht meldt een ster ke uitbreiding van de gevreesde veeziekte, doch de kroon spant Zuid-Holland. waar het aantal gevallen ongeveer tweeduizend bedraagt. DE SPOORWEGEN EN DE JAMBOREE In „Spoor- en Tramwegen" wordt gesohat, dat het totaal aantal personen, dat de Ne derlandsche Spoorwegen voor, ten tijde van en na de jamboree naar en van Vogelen- zangBennebroek vervoerden, 623.000 heeft bedragen. niseering van dit punt is zoo juist gereed gekomen. Men heeft daarbij de oplossing gezocht in ©en scheiding van de verkeers- richtingen, zoodat bij kruising der verkeers- stroomen telkens maar met één richting rekening behoeft te worden gehouden. Hoe wegen worden aangelegd In den regel stelt het publiek wel belang in de richting van den weg. doch niet zoo zeer in de makelij, tenzij dan dat deze der mate slecht is, dat het wel bijzonder opvalt. Toch willen we hier melding maken van een nieuwe methode van wegfun- deering, welke op den rijksweg wordt toegepast, en wel met gestabiliseerde klei. Op de aardebaan wordt daarbij een meng sel gebracht van één deel zand met twee deelen klei en een geringe hoeveelheid cement. Dit mengsel wordt in een laag van 23 c M. dikte op den weg gelegd en met een wals tot 15 c.M. dikte samengedrukt. Zoo doende wordt een hechte laag verkregen, die, naar we konden vaststellen, bijzonder hard is. De kosten van deze fundeering zijn gering terwijl Hollandsch materiaal wordt verwerkt Daarbij komt nog, dat deze me thode sterk „loon intensief" is, hetgeen be teekent, dat zij de werkgelegenheid bevor dert Een weg wordt vastgetrlld In het gewone leven is het meestal zoo, dat iets losraakt, als het trilt. Niet echter aldus bij een reeks straatklinkers, die broe derlijk op het wegdek bijeenliggen op een betonfundeering, waarop nog een mortelbed is gespreid. Door middel van een op den weg neergelegden balk, die door bepaalde machinerieën aan het schokken wordt ge bracht, worden de klinkers stevig in het mortelbed vastgetrild. Op deze wijze wordt een wegdek verkregen, waarop men rustig een liniaal kan neerleggen, zonder een on effenheid aan te treffen Bij De Bilt en Vol lenhove wordt deze methode toegepast. Wie aan de excursie deelnamen Zooals we meedeelden, werd aan de ex cursie deelgenomen door 300 personen. Tot hen behoorden naast genoemden Ir. Ber- gans ius, majoor J. H. de Man, verte genwoordiger van den Minister van Defen sie, Ir. F. E. D. Enschede, hoofdinge nieur van den Provincialen Waterstaat in Utrecht, die den Commissaris van de Ko ningin in deze provincie vertegenwoordigde, en uiteraard het bestuur van de vereeni ging „Het Nederlandsche wegen-congres". Tot voorzitter was gisterenmorgen in de vergadering van 't Algemeen Bestuur juist gekozen Mr. Dr. R. H. de Vos van S t e e n w ij k, Commissaris van de Ko ningin in Drente, die daardoor den over leden Ir. J. J. Stieltjes opvolgt. Voorts werd aan de excursie o.m. deelgenomen door de Burgemeesters van Arnhem Bleis- wijk, De Bilt, Linschoten en Zoetermeer. De excursie stond onder leiding van den heer H. W. O. de Bruyn, secretaris van het Wegen-congres, bijgestaan door Ir R. Tijken van den A.N.W.B. Bij enkele be zienswaardigheden hebben o.m. Ir. A. Bur ger, Ir. H. A. M. Dibbits, Ir. A. van der Krol en Ir. A. E. J. Nap, allen in genieur bij den Rijkswaterstaat, inlichtin gen verstrekt Bij het kaartje Het bijgevoegde kaartje geeft een duide lijk overzicht van het oude en het nieuwe en vernieuwde gedeelte van den rijksweg. Slechts bedenke men, dat de nieuwe weg thans, als men komt van Den Haag, nog slechts te volgen ïs tot den Hoefweg. De cijfers beduiden: 1. De van Alkemadelaan te Den Haag; 2. De Laan van Nieuw Oost- Indiè aldaar; 3. De Laan van Nieuw Oost- Einde te Voorburg; 4. Het aanstaande ver keersplein te Voorburg; 5. Voorloopige toe gangsweg naar den rijksweg; 6. De weg Voorburg-Zoetermeer; 7. De gisteren open gestelde weg van Zoetermeer-Hoefweg; 8. Het in bewerking zijnde wegvak Hoefweg- Zevenhuizen; 9. Het in aanbouw zijnde via duct van den Rijksweg Rotterdam-Bodegra ven over den spoorweg 's-Gravenhage- Gouda; 10. Idem van den rijksweg Den Haag-Utrecht over de spoorlijn naar Bos koop; 11. De in aanbouw zijnde brug over de Gouwe; 12. Reeuwijksche plassen; 13. Het vervolg van den rijksweg naar Utrecht; 14. Zandwinning voor dezen rijksweg; 15. Andere zandwinning; 16. Aanleg van slui zen in den Ouden Rijn; 17. Brug over het Amsterdam Rijnkanaal; 18. Rijksweg Utrecht-De Bilt; 19. Splitsingspunt bij Vol- lenbove; 20. Waar de klinkers worden .ge trild". VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Oud-Minister Oud heeft in een rede herinnerd aan het feit van het verlaten van de gouden standaard. De nieuwe regeling voor de steun aan de kleine boeren zal op 1 November in erking treden. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Tariefmachtigingswet, inhou dende een ruimere bevoegdheid van de Kroon inzake instelling, afschaffing of wijziging van tarieven. Excursie van het Nederlandsche We gencongres en openstelling van het weg vak ZoetermeerHoefweg. De werkloosheid vertoont ook in Sep tember een daling in het percentage-cijfer. Tegen de dader van de aanranding te Eist is anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt. Nieuwe uitgifte van aandeelen door de C.V. Wm. Müller en Co. Verschenen is het jaarverslag van de N.V. Hollandsche Bank-Unie. Hitler en Mussolini hebben gisteren in het Olympisch Stadion te Berlijn hun groote redevoeringen gehouden. Genève bespreekt de Spaansche aange legenheden. Britsche mijnwerkers eischen de boycot tegen Japan. pALr&eSS ONZE NIEUWSTE NAJAARSMODELLEN H.J. VAN BLADEL, Waalwijk Verkrijgbaar: 3V£ Pandbrieven a 10Oy4' BOEKHOUDINGEN BELASTINGZAKEN J. M. VAN OSNABRUGGE KROOS WIJK (bij Oud-Beijerland) Telef. O.-B'land 108 SUCCESSIEMEMORIE'S BOEDELSCHEIDINGEN N.V. INSULAIRE HYPOTHEEKBANK HEERENGRACHT 244 AMSTERDAM-C. Verkrijgbaar: 8-jarige 3V4 Pandbrieven a loo enkel groot 1000.- FILMO-8 'S WERELDS BESTE KINO'. DUB 8 v/Kodak films nat 33 lens 123*— 23 lens ƒ18730 Direct 8 v/Agfa „23 lens 17230 Imp. SCHAAP Co. Spui 8 Amsterdam DOOD DOOR GAS VERSTIKKING Het hoofd van de openbare lagere school to Bergen (N.H.) vond gisteren in de stookgelegenheid der centrale verwarming den 50 jarigen schoonmaker Hoogen- boom levenloos op den grond liggen. Een ontboden geneesheer constateerde dood door gasverstikking. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK De 30-jarige ongehuwde vlasbouwer F. de K. woonachtig te Koewacht is met zijn motor bij Gent met een auto in botsing gekomen. Hij kreeg ernstige kwetsuren en is naar een kliniek te Gent overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Men vreest voor zijn leven. Klei een vak, dat flinke personen een goede toe komst kan bieden. Volg onxe ichrtftelijke ci ADMINISTRATEUR (voor Hora) PRIVE-SECRETARESSE (voor oame») "sjijrtjt if-* Vraag zonder verplichting inlichtingen t-i A-S.S.O. Ni.üwa Plain 31, Arnhem

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1