UIT HET BOLLENBEDRIJF pRAATUURTJE „UNICUM" AGENTEN GEZOCHT ff OENSDAG 29 SEPTEMBER 1937 No. Tentoonstellingen op Zondag Het bloembollen vak beseft sinds jaren dat een doeltreffende reclame voor het vak van ide allergrootste beteekenis is. En niemand zal ontkennen dat een goed opgezette tentoonstelling tot de beste recla memiddelen behoort. Op een tentoonstelling toch heeft de vaK- man gelegenheid te zien het beste dat te koop is en de hoedanigheden van allerlei nieuwe soorten te beoordeelen en me1 elkaat te vergelijken. En bovendien krijgt het groote publiek een kans om te zien wat er met het tentoonge stelde artikel ibereikt kan worden. lederen Maandag is er gelegenheid in het Krelagehuis bloemen in te zenden en te la- t :n keuren en deze eenvoudige bloemenkeu rmgen groeien soms uit tot een echte ten toonstelling, waar de mooiste nieuwigheden op de meest smaakvolle wijze worden «ze- ex poseerd Deze keuringen zijn echter als regel niet voor het publiek toegankelijk en zijn daar om alleen van beteekenis voor de vakgenoa ten zelf. Het groote publiek tracht men hoofdzake- lnk te bereiken door de groote vijf jaarlij k- sche vollegrond-tentoonstellingen, die zelfs uit het buitenland belangrijke getallen be zoekers trekken. De Heemsteedsche „Flora" van 1935 ligt alle bloemenliefhebbers ongetwijfeld nog versch in het geheugen en werd door hon derdduizend-en bezoekers bezocht. Gedurende de latere jaren heeft men er 'echter behoefte aan gevoeld ook des winters tentoonstellingen te organiseeren. Het arti kel bloembollen, dat zich zoo uitstekend leent om reeds in het hartje van den winter in bloei getrokken te worden, en zoo de somberste wintermaanden met haart frissche lentekleuren op te vroolijken, biedt hiervoor een uitstekend materiaal. Op bescheiden wijze geschiedt dit reeds geregeld in „Bloemlust" te Sassenheim. doch de Algem. Ver. voor BloemJbollencul- tuur ziet zeer terecht in dat het artikel een grootscher opgezette winter-tentoon- stelling waard is. Het verdient daarom waardeering dat ook voor het a.s. winterseizoen weer plannen ,voor het houden van een dergelijke tentoon stelling gemaakt zijn. Alleen betreuren wij het ten zeerste dat hiermede ook thans weer de Zondag ge moeid is. Wij zijn er ons van bewust dat wij een zeer moeilijk onderwerp aansnijden, als wij iets willen zeggen over dit punt. De groote vijfjaarlijksche vollegrond-ten toonstellingen die ver&oheidene weken ach ter elkaar duren, zijn imaners ook steeds op Zondag geopend geweest. En toch is aan deze tentoonstellingen altijd door de Prot.- Christelijke vakgenooten meegewerkt. Hierbij dient echter in het oog gehouden te worden, dat het in deze gevallen wel buitengewoon moeilijk'is om met de gevoe lens van het Prot.-Chr. volksdeel rekening te houden. Dergelijke grootsch opgezette tentoonstel lingen brenigen geweldige onlkosten met zich mee. Kapitalen zijn noodig voor het in orde maken van het terrein, het stichten van tij delijke gehouwen enz. En het is helaas een feit, dat in ons va c'erland het juist de Zondagen zijn, die dooi de geweldige aantallen bezoekers de finan- cieele berekeningen doen kloppen, Zonder de Zondagen zouden dergelijke grootsch© tentoonstellingen hoogstwaar schijnlijk niet mogelijk zijn- Natuurlijk willen wij hiermede niet zeg gen, dat in dergelijke gevallen de Christen zijn beginsel maar aan karnt moet zetten. Indien de Prot-Christelijko groepen over voldoenden invloed beschikten, zou het on getwijfeld eiscih van het beginsel zijn, de tentoonstellingen des Zondags gesloten te houden. Men moet het met zijn beginsel durven wagen, en dan, als het niet anders kan, maar met een minder grootsch opge zette tentoonstelling genoegen nemen. In het geloof, dat God ook een tentoonstelling in bescheidener omvang door Zijn zegen m het doel kan doen beantwoorden. Maar onze naaste geestverwanten vormen de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur slechts een minderheid. En wij wilden slechts in het licht stellen, dat het voor de meerderheid, die ynizak- oen Zondag andere opvattingen huldigt, vvel zeer bezwaarlijk is, om hier met onze be zwaren rekening te houden. Anders staat het echter met de winter- „tentoonstellingen". Deze worden in het Krelage-huis te Haarlem gehouden en zijn van veel ldciner opzet. Zij duren hoogstens een week, en zijn in de eerste plaats van beteekenis voor de vak genooten. Deze menschen hebben vooral gedurende de wintermaanden ruimschoots gelegenheid orn gedurende de dagen der week de ten toonstelling te bezoeken. Er is dan ook een tijd geweest, dat al thans voor deze tentoonstellingen rekening werd gehouden met de bezwaren van Prot.- Christelijke zijde. De Zondag werd vrij ge houden. Sinds 1932 of 1933 is dit edhter veranderd. Ook de tientoonstelling die men dezen win ter houden wil, zal op Zondag geopend zijn, niettegenstaande het feit, dat hier geen kol overwegend vakbelang m ie germoeid is. Het gaat hier uitsluitend om enkele hon deroen guldens aan entree-géiden, die de Zondagsche bezoekers in het laatje bren gen. Een bedrag, waarmede de tentoonstel ling werkelijk niet staat of valt". En dat voor een groote en krachtige vereeniging als „Bloembollencultuur" niet van zoo over wegende beteekenis is, dat het onmogelijk zou zijn met de bezwaren van Prot. Chr. zijde rekening te houden. Wij weten dat door verschillende van on ze geestverwanten meermalen tegen deze houding van het Hoofdbestuur is gepro testeerd- Wij meenen, dat onze vrienden ook iira dit opzicht waakzaam en werkzaam zullen moeten blijven. Wat de verschillende Landbouw-tentoon stellingen betreft, is men, voor zoover ons bekend i6, dank zij de volhardende aotie der Chr. organisaties, nu zoover gekomen dat geen tentoonstellingen meer op Zondag ge opend zijn. Als „Bloembollencultuur" er prij6 op stelt de groote vereeniging te blijven, waar elk vakgenoot, onverschillig welke zijn levens beschouwing is, thuis hoort en zich thuis gevoelt-, zal men de beginselen van een langrijk aantal leden niet voortdurend noodeloos moeten negeeren. De groenten en het fruit Volgens mededeelingen van de directie van den landbouw over de stand van groen ten- en fruitteeltgewassen op 21 Sept. is de regenval die in Augustus beneden normaal bleef, in de eerste weken van. September toegenomen en was op 20 Sept. reeds even- Wat ik hoorde en zag, las en dacht; op reis en thuis 'k Heb weer eens ervaren, dat wij, die in kranten schrijven en dus aan de weg vim- meren, het alle menschen niet steeds naar de zin kunnen maken. Maar we hebben zooals men in Friesland zegt „dubbel vel voor het hoofd (men ge bruikt voor hoofd altijd een ander, meer dierlijk woord) gekregen". Of zooals men in het Oosten van ons land het uiïdrukt ,,n' arden oed" een harde huid gekregen, en verdragen het dus als een vriendschappe lijke por in onze met een eelthuid bedekte ribben gegeven wordt. Zoo'n vriendschappelijke por kreeg ik laatst van een vriendelijke vriend, die op een vriendschappelijke bijeenkomst" van vrienden de vriendelijke opmerking plaatste, dat de menschen veel te veel genot in het leven willen en minder hard willen werken om uit de aarde het dagelijksch brood voort te brengen. Zelfs, zoo werd gezegd, gaat de Praatjesmaker daarbij les geven om allerlei bloemetjes te verzorgen. In het woord dat ik voor een „persoonlijk feit" kreeg heb ik even 'die ribbestnot (om in boksersterm te spre ken) met een upper cut afgeweerd door even te wijzen op het feit, dat ik zeer veel tijd gebruik om de lezers te leeren grooter oogsten uit de bodem te halen. En dat dit mij van andere zijde vvel eens euvel geduid werd. Enfin 't was niet als een opmerking bedoeld, dat wist ik bij voorbaat en niet anders dan een vriendschappelijk spiegel gevecht. Maar dat m'n woorden geoord en ter Jiarte genomen worden merk ik meermalen. Zoo gister nog weer toen mij enkele kol ven van IN VIER MAANDEN GERIJPTE MAIS Ier hand gesteld werder. Dat was niet met kunst- en vliegwerk ge gaan. Het zaad, op mijn advies nam men Namenia van Gebr. v. Namen te Dordrecht, was in de tweede helft van Mei gezaaid op droge, kluiierige grond. Het weer werkte niet mee en na twee weken kwam het zaad pas op. Midden Juni was het gewas twee voet lioog. Midden Juli kwam de bloei tot stand. Sommige stengels geven twee kolven. Als oogsttijd was door de leverancier van het zaad aangegeven half October, doch half September was het reeds rijp en gaf deze maïs een goede oogst. 'k Vond het echt leuk, dat mij het resul taat van deze proef getoond werd en dat het resultaat zoo goed was. Tegelijk met deze kolven en nadere bij zonderheden kreeg ik een bericht voor de Nederlandsche dasbladen bestemd, waarin CRITIEK OP VERKREGEN RESULTATEN BIJ MAISCULTUUR in vier maanden werd uitgebracht, omdat deze eerst in de kas was voorgeteeld en daarna in de koude grond geplant. En daar naast werd gewezen op resultaten iemajid. die na jarenlange studie en proe ven in Amerika uit dat land maïs meege, bracht had, die op de koude grond verras send succes had opgeleverd, zoowel voor korrelmaïs als voor zoete mais (een tafel gerecht). Maar. wordt er dadelijk in dit be richt, dat kennelijk als reclame voor bedoel de uit Amerika naar hier teruggekeerde maïsvenbomver bedoeld was, bij gezegd: deze Acnerikaansche soort verdient om haar grootere kolven wel de voorkeur boven de in ons land meestal beproefde Europeesche soorten, doch de cultuur eischt groote varing, temeer daar ons klimaat vochtiger is dan het gebied waar de soort in Noord- Amerika wordt gekweekt. Kijk. daar heeft men nu een zeer belang rijke factor, die gunstig zal gewerkt, hebben zoowel op de maïsgroei van onze Vlaarding- sche amateur-maïsverbouwer als on die van de met de Amerikaansche maïsverbouw be kende. De groote droogte in Juli en Augus tus zullen een zeer gunstige invloed gehad hebben op het rijpen. Maar het blijkt ook wel. dat men voor goede, hier rijpende soort seen zaad uit Amerika behoeft te laten komen, doch dat men bij een goede en befaamde zaadhande laar ook reeds terecht kan. Men behoeft dus niet ver te zoeken, wal men dichtbij kan krijgen In Argentinië moeten ze wel ver naar aardappelen zoeken, omdat ze daar niet ge voel water gevallen ate normaal in de ge- heele maand. Het aantal uren zonneschijn bedroeg in de periode 115 Sept. 67 tegen 76 normaal. De toename van den regenval heeft veel bijgedragen tot een verbetering van den stand der groenten- en fruitgewassen, welke, verband met de slechte wortelontwikke ling als gevolg van de koude en vochtige gesteldheid in het voorjaar, minder goed bestand waren tegen de droogte in de maanden Juli en Augustus. Inzonderheid zijn het de appelen, welke den gunstigen invloed de huidige weersgesteldheid ondervon den hebben en' thans een flinken groei ver- toonen. Do or eeng e normen kan een goede jst verwacht worden, al staat te bezien, dat de vele regens der laatste dagen een ongunstige uitwerking zullen hebben op de kwaliteit, vooral wat houdbaarheid betreft. Stormschade werd tot nu toe nog niet •aargenomen. De bovengenoemde weersgesteldheid heeft echter op de druiven een minder gunstige uitwerking; het kleuren vordert langzaam, terwijl de gevoeligheid voor het optreden an schimmel toeneemt. De koolsoorten ondervinden nog steeds de ongunstige gevolgen van het optreden van het draaihartigheidsverschijnsel, terwijl ook de koolrups schade aan het gewas heeft toe gebracht. Groenten Anrijvie staat er over het algemeen goed tot zeer goed voor. Bloemkool vertoont alom een matige ont wikkeling ate gevolg van het optreden der koolgalmuglarve (dra aih artigheid Boerenkool ontwikkelt zich goed. Roode en witte kool. In West-Friesland en in den Langendijk zijn de vooruitzichten slecht tot matig; elders matig tot goed. Savoyekool. Ten aanzien van dit gewas worden iets betere verwachtingen gekoes terd; aan den Langendijk zijn deze matig, ii West-Friesland en de overige gebieden ma tig tot goed. Spruitkool belooft een goede opbrengst te zullen geven. Koolrapen ondervonden in Friesland scha de door het optreden van de koolgalmug- larve, in verband waarmede de stand, even als in de Betuwe, matig is; elders staat het gewas er goed voor. Sniijboonen. Het onder glas geteelde pro duct geeft een matigen oogst op de Zuidhol- landsche eilanden en in de Venen; overigens is de stand goed. Prei ontwikkelt zich goed. Schorseneren. Hoewel het natte voorjaars weer een ongelijke ontwikkeling van het gewas ten gevolge had, zijn de verwachtin gen niettemin goed. Uien. Behoudens in de Over-Betuwe Groningen zijn de vooruitzich- dit gewas goed tot zeer goed. In West-Friesland zijn zij sinds de vorige be richtgeving verbeterd en is de stand var gewas thans goed. Fruit Appelen. Over het algemeen genomen zul len de appelen, met uitzondering voor Lim burg, waar de stand zeer uiteenloopend is, goeden oogst geven. Scboone van Bos koop (goudreinetite) belooft een goede op brengst, behalve in de Over-Betuwe, het Land van Maas en Waal en op Zuid-Beve land, waar een matige oogst wordt ver acht. Bellefleurs zijn goed bezet, sterappelen daarentegen matig tot slecht. Present van Engeland vertoont in de IJselstreek een goed gewas; ook ten aanzien van variëteiten als Groninger Kroon, Notarisappel e.a. koestert men goede verwachtingen. Peren. Behoudens in de IJselstreek, waar het gewas er goed voor staat, zijn de voor uitzichten dooreengenomen matig en in Limburg slecht. Stoofperen beloven echter een goeden oogst. Druiven. De verwachtingen zijn over het algemeen goed. Weet ge dat men in Duitschland, het land van de worsteters, waarvoor men b.'V. jaarlijks nog voor 40 millioen mark darmen ia- voerde, thans kunstdarmen maakt? dat men bij onze Oosterburen alleen in het vorig jaar 100.000 K.M. (dat is twee en een half maal de omtrek van de aarde) kunstdarmen fabriceerde? dat de aardappelhandel, vooral naar Argen tinië, aeer levendig is en groote hoeveil heden, met name uit Friesland, geëxpor teerd worden? dat men in Duitschland de zelfvoorziening zoover voert, dat het regeeringsbureau, het Rijksgezondheidsbureau enkele mengsels van inlandsche bladeren aan beveelt als goede vervangsters van thee Aardbeibladeren, frambozenbladeren, braambladeren vervullen de hoofdrol, die nog heugenis heeft aan de oorlogs jaren zal niet graag in Duitschland op een theevisite, gaan vermoeden we. dlat volgens Italiaarasche kald-deskunddgen, de voorraden grondstoffen voor kali meststoffen in Italië onuitputtelijk is. dat in Framlkrijk reeds meer dan 1400 soor ten gemengde meststoffen in den han del zijn, zoodat de regeering zelfs in moet grijpen; Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centraal Bureau Voerartikelen De hooge markt van spoedige maïs hier te lande, was oorzaak, dat van verschillen de kanten aanvoeren plaats .hadden, die vol doende waren om de September-verplichtin- gen te vervullen. Er kwam Laplatamais bin nen van Noord-Amerika en van Liverpool en Joego-Slavisehe mais van Hamburg. D. premie voor disponibel verdween dan ook voor een groot gedeelte. Van Zuid-Afrikaan- sche mais zijn verschillende partijen onder weg. Het eerstehandsch aanbod is echter niet groot. Gerst zeer vast met weinig aanbod van Russische- en hooge noteeringen voor de af ladingen van Laplata en Noord-Amerika/ Canada. In krac.htvoederartikelen weinig verande ring. Een vaste buitenlandsche markt énkele artikelen wordt direct gecompenseerd door verlaging der monopolie-heffingen. Meststoffen Stikstofmeststoffen. Nog een paar kleine ordertjes kwamen in den loop van week nadruppelen, doch in feite kunnen iwij constateeren, dat nu toch eindelijk het OOGST DRUKTE IN DE W1ERIN- GERMEER. Door de zware regens is men in de Wieringermeer laat met het dorschen. Thans ziet men overal groote bedrijvigheid en worden de nieuwste machines aan het werk gezet om de groote oogst te verwerken. verbruilcsseizoen van stikstof, ook voor de herfstgewassen, achter de rug is. Reeds be gint men op meerdere plaatsen aan de aan koop voor het nieuwe seizoen te denken, voorzoover men dat niet reeds op vertrou- wensorders in de voorzomer gedaan heeft. De vooruitzichten tot heden zijn gunstig voor een flink verbruik in het nieuwe sei zoen. De achter ons liggende drie maanden hebben een goed begin gemaakt zoodat we mogen vertrouwen, dat ook de eerste helft van '38 niet zal teleurstellen. T h o m a sm eel. De stemming voor tho- masmeel blijft in de productielanden vast en ook ten onzent kan men gevoegelijk zeggen, dat dit artikel prijshoudend is. ofschoon de vraag in ons land momenteel klein is. Men heeft in het algemeen flink gekocht van de zomer en kan nu rustig de ontwikkeling der dingen afwachten. De gebeurtenissen in het voorjaar, toen de markt, na de groote aankoopen hier zoo sterk inzakte, heeft onze Nederlandsche koopers wat pessimis tisch gemaakt. Niettemin is voor het oogen blik de toestand zoo, dat de producenten aanmerkelijk hooger noteeren en geleide lijk opklimmend, de hoogere prijzen ook betaald kragen. Wie de markt volgen wil, moet wel mee omhoog en zoo zien wij dan ook hier de goedkoope noteeringen van een maand geleden verdwenen. Superfosfaat, De belangstelling van de zijde der koopers voor dit artikel is min der groot dan men venvacht zou hebben, toen de betrekkelijk geschikte noteeriragen der Nederlandsche fabn'eken bekend wer den. De Belgische fabrieken schijnen zich niet alle bij de overeenkomst met onze pro ducenten aangesloten te hebben, of er zijn enkele, die al gauw ongeduldig worden en bet een kleinigheid lager probeeren. Wij zagen althans deze week aanbiedingen even onder het vastgestelde niveau van Belgi sche waar. Natuurlijk is ook mogelijk, dat het hier nog tweede hand is, welke vóór de overeenkomst lager in België gekocht heeft en nu winst neemt. In dit geval kan hef aanbod slechts klein zijn want er was te voren niet veel verkocht. Bij dit artikel speelt, althans in het Zuiden op de eilan den het zakkenmateriaal weer een merk waardig belangrijke rol. zoodat men zich soms afvraagt, of men zakken koopt met super er in, dan wel superfosfaat met een zak er om heen. De Nederiandsohe fabrieken hebben Kun koopers. tot heden rjog sterk gelimiteerd en nadere berichten, wat nu verder gebeuren gaat, ontbreken nog. IC a 1 i z o u t e n. Nog altijd is het stil in de kali, eigenlijk te stil, want het is nu bijna October en er moet o.i. nog heel wat gekocht worden voor levering tot eind December. m. 5 «lagen vr(i *lcht. Uitsl. goede kwaliteit. W. Legh. 4% mnd f 1.35. 5% mnd fl.45 p. st. Rh. Isl. Reds 4% mild f 1.40. 6 mnd f 1.50 p. st.; Barnevelders, broed '3t>, ged. nog leggen, f 1 p. st.; W. Legh., broed '36, nog leggen, f 0.75 p. st.; Khakie Camb. bruine Eenden. 5 mnd f 0.90 p. st„ 6 mnd f 1 p. st.; Odan Spienkel-ecnden. 4% mnd f 0.90, 5% mnd f 1 p. st. Zend. remb. verp vrij, vanaf 20 st. franco station. HOENDERPARK G Een paar van de maïskolven, die een Vlaardihgsche vriend zond aan den Praatjes maker, die probeert of de korrels wel rijp zijn, welk onderzoek gunstig afliep. FRIESLAND, WAAR IN DE AARDAPPELHOEK GROOTE DRUKTE HEERSCHT. Een groote schare landarbeiders vindt bij hev rooien, opladen en verpakken van aard appelen emplooi, waardoor de werkloosheid ten plattelande voorloopig althans aanzien lijk verminderd is. Het prachtige herfstwe der begunstigt dezen veldarbeid zeer. De vrucht van de laatsie week wordt droog ge rooid en droog geladen, wat een gunstige factor is bij den overzeeschen export. Want de Friesche aardappel, de Bintjes en Gelder- sche Muis, die thans gerooid worden, wor den bij massa's verscheept naar Argentinië. De vraag van het buitenland, voorname lijk die van Argentinië naar Friesche aard appelen. is dit jaar groot. Toen de eerstelin gen klaar waren, was de export van grove aardappelen (bovenmaats) zoo belangrijk, dat in geen jaren zooveel Friesche aardap pelen over de grenzen zijn gegaan. Thans vraagt Argentinië, naar wij vernemen, de aardappelen in de sorteering bóven de 70 gram; de kleinere soort wordt dus uitgezeefd. Tot dusver is de export grooter dan verle den jaar over hetzelfde tijdvak. Het laat zich aanzien, dat deze herfst-exportdrukie met September nog niet zal zijn afgeloopen De export-aardappelen worden hoofdzake lijk venbouwd in de streken ten Noorden van de lijn HarlingenLeeuwardenDök- kum. De aardappelen worden verpakt in open houten kisien van 50 IC.G. Iedere kist is in twee deelen gescheiden. Zij worden grootendeels met vrachtauto's vervoerd naar Harlingen, Franeker en Dronrijp, ook naar Leeuwarden, waar de kisten in motorsche pen worden overgeladen. Deze schepen ver voeren het artikel naar de drie exportha vens Rotterdam, Amsterdam en Antwerpen. Na 23 dagen varen arriveert dan het puik der FRIESCHE AARDAPPELEN IN ARGENTINIË. Het vervoer over zee is uiteraard riskant; de overgang van koud naar warm klimaat mist op dit artikel zijn uitwerking niet, zoo dal het niet behoeft te verwonderen, dat soms een deel van de vracht in weinig gun stige conditie in Argentinië aankomt Vooral te Harlingen heerscht dezer dagen een opgewekte seizoendrukte, die aan vele handen werk verschaft. Ook de kistenfabrie ken maken goede zaken. Duizenden kisien met aardappelen worden aan de kaden dicht gemaakt. Op het deksel leest men de woor den: R.A.S. Extra. Papas para consumo. Bintje. Het zijn de populaire Bintjes, op wee naar hun ver verwijderde eindbestemming. Dal is dus wel een prettige bedrijvigheid daar in Friesland. Zooals het met dit weer ook een prettige bedrijvigheid voor de paruiculier kan zijn de HERFSTWERKZAAMHEDEN IN DE TUIN te verrichten. Want hoe mooi het weer deze enkele dagen ook mag zijn, het is toch te verwachten, dat binnenkort de wintervorst zijn voorboden zendt. Van miin vriendelijke vriend weer een vriendelijke ribbesioot er op wagend wil ik dus de bloemenliefhebbers er even attent op maken, dat bolgewassen, die niet tegen de winterkoude kunnen tijdig opgeruimd moeten worden. Begonia's en dahlia's zijn wel zeer gevoelig voor een vorstje en daarom zou ik er maar aan den ken ze uit de grond ie halen en vorstvrij en droog bewaren, b.v. in een kist met turf molm of op zolder onder een laag kranten, die eerst wat verkreukeld zijn. Die keeren heel goed de kou. Andere planten, die men niet opneemt doch die toch nier tegen de winterkoude van ons land kunnen moeten straks toegedekt worden. Heel goed is het eerst wat van hei afgestorven blad der plan ten zelf er op te doen. dat is een natuurlijke bedekking en dan later een kistje of mandje er over, nadat men eerst nog een laag turf molm of, wal heel goed is, ruige mest er over heeft gedaan. Rozen, die niet goed beschut staan moeten ook wat beschutting hebbeu. Een laagje turf molm, of blad, wat takken legen het weg waaien is voldoende- En dan nog een road over het gazon, die ik wel eens meer gaf doch nu herhaal. Laat dit gazon niet wild liggen in de herfst en winter. Nu nog knippen of maaien is eisch voor een goed gazon in het volgend jaar. Veel later is niet goed. 'l Moet vóór de win ter nog iets uitgroeien. En dan, als 't moge lijk is, een laagje voedzame aarde of com post erover, 't Gazon ga\ u dankbaar zijn. En gij mij voor liiiin raad Ik ben op mijn beurt weer dankbaar voo« goede wenken, raadgevingen en mededoe- liinig»en, dde men mij zendt. Zoo voor wat een lezer van mijn praatje uit Overflakkee mij schreef over het VERDELGEN VAN WESPEN. Wat hij mij schreef, deel ik ten algem een en nutte maar aan u allen mee. 'v Is m. i moeite wel waard. Want de wespenplaag is dit jaar vrij groot. We hoorden teruminsto van versohillliende karaten klagen. Welnu, mijn briefschrijver deelde mij mede, veel succes te hebben met het olaatsen van. ge wone vvijnflesschen van wit glas (gekleuid glas voldoet niet) voor één derdie met kerwater gevuld. I-Iet succes was reusach tig: In een paar dagen was de flesch wel voor 5 c.M. met doode wespen en vliege: gevuld. Ook voor zijn bijenstal op ongeveer 2 M. afstand, heeft hij deze fleeschen ge plaatst, daar de wespen zijn bijen berooven. In twee dagen was de flesch voor een de-rde vol met doode wespen. Bijen, die men ook in dit suikerwater zou verwachten, waren er niét iin> de flesch. De flesch moet niet zóó zijn dat de hals langzaam in de buik van de flesch overgaat, maar de hails van de flesch moet tot aan de buik van de flesch nauw blijven. Zooals we reeds zeddien zijn we voor deze goede raad van onze lezer uit Ouda- Tonge dankbaar. In verschillende deelen van ons land zul len ze dankbaar zijn voor de goede raad. om van DE PLAAG VAN HET EENDENKROOS bevrijd te worden. Die plaag is hier en daar zeer erg en vooral in West-Friesland, waar het polderwater na het leggen van de af sluitdijk sterk is verzoet met. het gevolg, dat het eendenkroos zich zóó sterk ontwikkeld, dat de landbouwer er ernstige belemmering van ondervindt. Zelfs tamelijk groote vaar- De meest volmaakte Hooi- en Graanelevator I GEBR. OLDENHUIS, T ransportenrbouw BIERUM (GR.), TELEFOON 6 Als het waard is vee goed te voeren dan is het zeker waard OHa VOEDERS te koopenl gegarandeerd met B-vitaminen en Okra-Salts (minrealen) Van Oijen's Handels-MijN.V. Postbox 48 VENLO (L.j RAAM LIJ STEK SYSTEEM „NYHOF" 5 punten waar het om gaat: j~|| Speciale ruitenhouder. Stalen hoeken. Koperen nagels. Langere levensduur. H Goedlcooper in 't gebruik Wie ze gebruikt, bestelt na. .Vraagt yri|«' blijvend inlichtingen: i J. RAK, H. BAK DE JONG KENDRIK-IDO-AMBACHT - Telef. 8 voor den verkoop van onze' TUIN-, BLOEM- etf LANDBOÜWZADEN FA. GEBR. OUDIJK BELASTINGZAKEN - BOEKHOUDEN Voor ALBLASSERWAARD ls Uw aangewezen adres: J. VAN HOVEN SLIEDRECHTj Tel. 271 D 15 (by de Tolsteeg)] Centrale Boekhouding voor alle bedrijven tien en slooten zijn bijna niet meer te beva- ren, en meermalen komt het voor dat nieti alleen zeil-, maar ook motorbooten in dé kroostveldien blijven vastzitten. De verschillende bamnebesturen hebben t Enkhuizen, onder leiding van den burge- meester van Aradijk, een vergadering ge- houden om middelen te beramen tegen de zó kroosplaag. Het resultaat va.n de besprekin-- gien is gieiweest, dat men een commissie heeft benoemd, die in verbinding zal treden in et den Plantkundigen Dienst te Wagenimgen, om tot een doelmatige bestrijding van bet kroos te kunnen geraken. In sommige streken van ons land biiv. tg Boskoop, wordt het kroos geviecht door ar beiders en per schuitvol verkocht aan kwee-» kers, die het compoeteeren en er een doel-» matige grondverbetering mee verkrijgen* Misschien kan,, het kroost in West-Friesland ook voor dit doel gebruikt worden, 't Lijkt ons voor de grond daar ook niet ondienstig wanneer er eens een laagje kroos doorgei werkt wordt. Zoo brengt het nog voordeel. J Grooter voordeel brengt d>a VRAAG UIT HET BUITENLAND NAAR FRIESCH FOKVEE. De vee-export uit Friesland is in de laat ste tijd zeer toegenomen. De laatste twen weken van September zijn ongeveer 20(1 koeien uitgevoerd, waarvan naar Itali'ë al' leen reeds ruim 170. Voor Casablanca, dat' is naar FranschTMarokko gingen er 20. De export naar Italië soschiedt overeen-» komstig de door Nederland met Italië geslo ten handelsovereenkomst. Het dioor Italië toegewezen consent kan vergroot worden, waartoe wel eenige kans bestaat, nu er i-i Italië behoefte aan goed vee bestaat. De export naar Fransch-Marokko, dat voor de Friesche vee-exporteurs altijd een goed afzetgebied is geweest en welke eemgo jaren.stil] heeft gelegen, geschiedt geheel in vrijen handel. Maar nu heeft de ernstige veeziekte. II-S mond- en klauwzeer, wel een zeer ongunsti* ge invloed op de uitvoer. Dat is heel jam mer, want het leek juist zoo goed. Naast Italië en Marokko kwam er ook eendga vraag uit Frankrijk en nog niet zoo lang ge» leden heeft een Japarasohe commissie, doo» de regeering uit Tokio daartoe uitgezonden een aantal Friesche stamboekstieren aanga- kocht. Het mond- en klauwzeer verdonkert heel leelijk de goede perspectieven voor een flinke we-export, die nu natuurlijk stopgaV. zet wordt. J. Zooals ik mijn praatje stopzet. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER-

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10