ie tuur JTf i ïtóiljr dmiraitt Si»S Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DE VERSCHRIKKINGEN DER WERKELIJKHEID GIN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijkscbe zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» Ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 6199 ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1937 18e Jaargang l&fflmentitgrtfem: Vul I tot 5 tegel»...*:... f trri, Bke regel meer022'h '"•gtionden Mededeelingen van 1-5 regels230 Elke regel meer045 Voor Tiet bevragen aao 1 bureau wordt berekend 0.10 De „totale oorlog" woedt Deernis vervult heel de wereld met het arme Chineesche vnlk. dat na zoolang, onderling door bloedige twisten en pro-, vinciale guerilla's verscheurd te zijn ge weest. thans zijn eenheid schijnt te moeten hervinden temidden van helschc verschrikkingen, als nog nimmer tevoren in zulk een mate de menschheid hebben, geteisterd. Het militante Japan, dat reeds zoolang als een horzel het logge lichaam van het Rijk van het Midden omzwerm de en daaraan telkenmale venijnige steken toebracht, heelt ditmaal ook met den laatsten schijn van wat het de „be-, scherming van den vrede in het Verre Oosten" noemde, gebroken, en woedt en vernielt als een van die ruige demonen, waarvan zijn eigen mythische geschiede nis vervuld is. Niet langer hult men zich achter het doorzichtig geworden voor wendsel, dat men de vriendschap van het Chineesche volk wil. waaraan men zijn eerste beschaving en geestes-ontploohng heeft te danken: ook de strijd tegen het communisme, een parool dat elders ter wereld dienst doet om grim miqe aanvallen te bemantelen, is niet langer het motief, waarachter men zijn ware bedoelingen verbergt. Met brutale openhartigheid treedt in deze dagen aan den dag, dat men slechts macht en bezit wil en zulks najaagt met de bloedige beschaamdheid van den zwaar gewapen-, den roover. China heelt lang in lijdzaamheid ge duld, hetgeen men het aandeed. Chinees is een vredelievend mensch, schoon hij als anderen eigenbaat en heb zucht moge kennen. Doch het wapen-| handwerk was bij hem nimmer in ene ook niet in de dagen der oude keizerlijke dynastieën, toen men sterk en eendraH" tig genoeg was, om te houden hetgeen men in rust en orde bezat De hteraat. de fijne geleerde, dat was de man. die op dén voorgrond trad. aan wiens besher de behartiging van 's lands "ken werd toevertrouwd. Niet voor niets schatte, men ginds het verschil gM®9 luss*™ den krijgsman en den bandret. en ruilden deze onderling dikwijls van de maat geraakte eindelijk vol; de toeleg van Nippon of wel Japan, het uitgestrekte Chineesche gebied stuk na stuk "''een scheuren en te verdeelen. om het baar te maken aan eigen imperialistische doeleinden, kon zelfs aan de tente massa niet langer ontgaan. China zelfbeheerschte bestuurder Tsjang Ka Siek zag zich geleidelijk gedrongen naar de laatste keus: algeheele OTd«Jfn? China als natie, of verzet, tothet Sinds de dagen.-dat Shanghai d» lanansche woede-uitbarstingen had te doorstaan, heeft zich onder de Chraeezen, een wonder voltrokken, de S^oorte van een nieuwe eenheid. Ofschoon de opge drongen, nimmer verklaarde oorlogreeds langer dan een maand duurt, heeft nog geen enkel Chineesch troepenaanvoerd„| de nationale vanen verlaten. Mochtjapan erop hebben gespeculeerd, dat ookdrt maal verraad van Pr°™c,al* 9? neurs zijn Moedige veroveringstocht zou vergemakkelijken dan heef het thans gefaald. Is het daaruit well,dit te ver klaren, dat het nu naar de meed afrohu welijke middelen grijpt, die het bedenken kan om zijn noodlottig voornemen door te zetten? Verontwaardiging heeft zmh, meester gemaakt van heel de wereldsa menleving bij het vernemen van de bar baarsche luchtbombardementen, waaraan weerlooze bevolkingen met koefcloedifi ook, verwoest worden; de leven» va duizenden en nog eens ZelaenCvan°Taeiéénroï,mi kant geen h'\dHer~nehrchf&' ^n^n^erlijkdooz^W- -r?a-nflarjree„OPRer correspondent met ontzettend reahsme liggen de lijken even dicht opeen als vliegen op vliegenpapier in den zomen.. I)é weerlooze bevolking moet vernietigd of gedemoraliseerd worden, opdat door het jammergeschrei, dat uit hun achtérhoeden opstijgt, de verbeten weer- «and der taaie Chineesche strijders zal worden verlamd. Japans sUmteroptrcden maakt de uitspraak der oudheid, dat de. ccnc mensch' een wolf is voor den ander, tot een nog bijna milde uitdrukking. Jarenlang heeft Europa, heeft Amerika rich gekoesterd in den waan van nooit- meer-oorlog. Het had den bleeken schrik van wat 19141918 de menschheid aan deed, nog in het gelaat. Doch in het hart bleven de oude euvelen gekoesterd: on matige hang naar bezit; verkommering van het zedelijk verantwoordelijkheids besef; teloorgaan van het geloof in alle ethische waarden. De Kaïnsvraag of men zijns broeders hoeder moest zijn, bleef grondtoon van alle internationaal over leg; Versailles bracht geen pacificatie, geen verbroedering. De kanker van het staatsabsolutisme ging zich openbaren, eerst in Rusland, toen in Italië, tenslotte ook in het Duitsche rijk. Staatsalmacht werd tot een nieuwe Moloch, die zijn kinderen verslindt. Japan heeft bij dit alles toegezien, als een gretige leerling. Eerst aanvaardde het ons technisch en materieel kunnen als een tro'. ch. bezit: toen werd het zeif doorvreten door de nieuwe zonde van commercialisme en materialisme. Thans toont het, met de koelbloedigheid en de onvervaardheid van den echten oosterling, die ook het eigen geestelijk bezit n.'et meer in waarde houdt, dat het de blanke wereld durft te overtreffen. Het erkent geen grens meer, stoffelijk noch spiritueel, die het niet on middellijk geneigd is, te overschrijden, het onthult aarzelloos de verschrikkingen der nieuwe werkelijkheid. Geen Christe lijke ondergrond van het volksleven doet op de Japansche eilanden een beroep op het geweten. Waartoe zijn wij gekomen? Luden- dorffs schrikwekkend woord, dat de vrede niet anders behoort te zijn dam een noodgedwongen rust tusschen twee oor logen, 2ijn wij daaraan inderdaad toe? Ons menschelijk hart wordt met mede- doogen vervuld, als het aan de helsche lawine denkt, die over China wordt uit geschud. Op den achtergrond vam ons bewustzijn loert een panische schrik, er wordt het woord gefluisterd: Heden gij, morgen ik. Doch meer klemmend dan deze bange vraag naar toekomstig lijfs behoud moge deze andere onafwijsbaar in ons oprijzen: Beseffen wij de solidari teit van onze schuld? En gaat er van het Christendom voldoende kracht uit in deze wereld, die m het booze ligt? Conflict Haringpakkersbedrijf Een loonsverhooging van 7 In de gisteravond gehouden vergadering van de Veiveniging van Haringhamdelaren te VI aardingen is door het bestuur ver slag uitgebracht over de bespreking met het bestuur der werknemersorganisaties in het kuipers- en haringpakkerebedrijf. Aan de organisaties is een loonsverhooging van 7 voorgesteld, behalve voor het loon voor schepen werk, dat ongewijzigd zou blijven. Hoewel de vergadering het voorgestelde percentage te hoog achtte, schaarde zij zioli ten slotte, hoewel noode, unaniem achter het bestuur. De bij het conflict betrokken partijen wer den hedenochtend door dien rijksbernidde- laar, Prof. Mr A. C. Josephus Jitta, wederom tot een bespreking uitgenoodigd. VLUCHT UIT DE N.S.B. Nu ook generaal Seyffardt én dr. Van Hasselt Het wordt haast eevn eentonig als bij de schoolmeesters uit vroeger tijd, die bij leesles op het stereotype: wie volgtl telkens weer een andere stem hoorde. Op ons telkens weer herhaald: wie volgt? is ook telkens wee.r een antwoord gekomen. Nu is dit antwoord: Thans heeft de gepen sioneerde luitenant-generaal H. A. Seyf fardt het besluit genomen de N.S.B. te verlaten. Dit bedanken 6taat in verband met de kwestie Ds. van Duyl en Mr. D. F. Pont. Wel eigenaardig, dat generaal Seyffardt ook door een kwestie als lid van de N.S.B. is toegetreden. Het was door de bekende kwestie tusschen het lid van de Eerste Ka mer, de N.S.B.-er Mr. Van Vessem en den voorzitter van de Eerste .Kamer baron de Vos van Steenwijk, enkele maanden geleden. Dit lidmaatschap heeft dus maar kort geduurd. Wie volgt? schreven we na dit bericht en nog was de inkt niet droog of we hoorden dat ook dr. J. F. B. van Hassel' te Amersfoort zich uit de N.S.B. had terugge trokken. Hij was leider van de Utrechtsche afdeeling van „Vorming" van welke afdee- ling Ds. van Duyl de algemeene leiding had. Uitgetreden N.S.B.-ers zoeken elkaar Onafgebroken gaat de vorming van par tijtjes door. Thans wil een groep uitgetreden N.S.B.-ers voor zich zelf beginnen. Ze zijn tot de juiste conclusie gekomen, dat het Nat. Socialisme onder de Christelijke bevol king geen toekomst heeft. Dus komen zij met een Christelijk Universeel fascisme, waarbij ieder welkom is. Volgende week wordt meegedeeld, waar men de blauw-hem- den en blauwe-das-dragers met .hun leider vinden kan. Men hebbe dus nog even ge duld BORSTBEELD WIJLEN DR J. TH. DE VISSER Hedenmorgen te 's Gravenhage onthuld Rede van Prof. Jhr. Mr. de Savornin Lokman Een Christen-staatsman geëerd Hedenmorgen is te 's-Gravenhage in tegenwoordigheid van tal van autoritei ten het borstbeeld onthuld van wijlen Dr. J. Th. de Visser. De eere-voorzittor van het uitvoerend Comité, gep. It. gen. Jhr. W. R 0 11 sprak een woord van welkom, o.a. tot den verte genwoordiger van IT. M. de Koningin, waar na hij herdacht het zoo vroeg overleden medelid van het Comité Mr. Dr. H. H. A. van Gijbland Oosterhoff. die een groot aan deel in de totstandkoming van dit gedenk- tecken heeft gehad. Groot en veelzijdig, al dus spr. is de kring dergenen die groote waardeering hebben voor den persoon en het werk van den man dien wij hier dankbaar willen huldigen. Hierna gaf Jhr. Roëll het woord aan Prof. Jhr. Mr. de Savornin Lohman voorzitter van het Comité van Uitvoering. Rede Prof. de Savornin Lohman Drie Prot. Chr. Patroonscentrales Vergadering van het Comité van Samenwerking Een dezer dagen vergaderde het Co mité van Samenwerking, samengesteld uit vertegenwoordigers van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, den Chr. Mid denstandsbond en het Chr. Werkgevers verbond. Nadat de organisaties in eigen kring het vraagstuk van de verhouding tus schen landbouw en industrie nog nader hebben bezien, zal getracht worden om in de e.v. vergadering tot de bepaling van een gemeenschappelijk standpunt te komen. Besloten werd, om als Comité van Samenwerking aan de A.R. en de C.H. Unie een schrijven te zenden, waarin gewezen zal worden op het belang en de principieele noodzaaik van Christe lijke Patroonsorganisatie. Een soortgelijk schrijven zal gericht worden aan de Prot Ghr. jeugdvereeni- gingen. Frans Hals-tentoonstelling De 60.000ste bezoeker Ook de 60.000ste -bezoeker heeft inmiddels de Frans Hals-tentoonstelling bezocht, waar mede zeker de stoutste verwachtingen zijn overtroffen. Opvallend veel Amerikanen hebben dit maal Holland in hun reis door Europa op genomen en er eenige dagen vertoefd. Gisteren bezocht de minister-president Dr. H. Colijn de Ned. Handel-Mij. te Amsterdam, 1 hij een film oogenschouw nam welke onlangs door zijn zoon in Indië is vervaardigd. Ook Z.K.H. Prins Bern- hard was bij deze voorstelling tegen woordig. Dr. Colijn verlaat de Handel-Mij. Links van den Minister de directeur der Han del-Mij., de heer Bauw en rechts de president van de 1 Handel-Maatsch., de heer Mr. D. Crena de Iongh. Spr. zeide zich te zullen beperken tot kcle eenvoudige opmerkingen van algemee- neri aard, welke hij groepeerde om twee woorden, die op het voetstuk, waarop het borstbeeld rust, staan gebeiteld: „Predikant" en „staatsman". Niet dat hiermede het bre de terrein van werkzaamheid waarop Dr. de Visser zich bewoog, is afgepaald. Maar Dr. de Visser zelf zou toch het ambt van pre dikant op de eerste plaats hebben gesteld. Voor velen is hij in dit ambt tot zegen ge weest. Het moet hem veel hebben gekost het ambt, dat zoozeer de liefde van zijn hart had, aan de politiek ten offer te brengen. Ons staatkundig leven echter heeft de schoonste vruchten geplukt van Dr de Vissers keuze eener staatkundige loopbaan, welke tegen haar einde een welverdiende bekroning heeft gevonden in zijn benoeming tot Minis ter van Staat Twintig en later nog eens vier jaren heeft Dr. de Visser als lid van de Tweede Kamer en zeven jaren als raadsman der kroon, zijn land gediend, in beide amb ten uitmuntend door klassieke welsprekend heid, wijde breedheid van blik, bezonnen wijsheid, ongewone scherpzinnigheid, -schier onfeilbaar geheugen en niet in de laatste plaats door een merkwaardig talent om met menschen van uiteenloopende le vensbeschouwing en verschillend karakter om te gaan. Een dergelijke aanleg verleidt licht tot het ietwat transigeeren met het beginsel. Daar van was evenwel bij Dr. de Visser nimmer sprake. Wel was deze Christen-staatsman, hierin, gelijk in zooveel, met zijn ouderen vriend en medestrijder De Savornin Lohman homogeen, afkeerig van het gemakkelijk be- toogen met teksten en geliefde termen. Doch waarlijk niet uit indifferentisme, of omdat hij betwijfelde, of een Christen eigenlijk wel mocht spreken van Christelijke actie op het terrein van de wereld, maar omdat het be ginsel. hetwelk hij beleed, hem te heilig was om met dgl. argumenten te worden propageerd. Dat beginsel was hetzelfde, hetwelk een Groen van Prinsterer bezielde. Als de verdediging en bevestiging van de Christelijke grondslagen van ons volksleven in het geding waren, stond De Visser steeds in de eerste gelederen. Niemand was daarbij dioper overtuigd dan deze trouwe belijder, dat het „dwingt ze om in te gaan" nooit door de overheid mag worden gesproken. Maar tevens, dat dezelf de overheid van Gods wege geroepen is om ruim baan te maken voor de verkondiging van het evangelie, aan ouderen en aan jonge ren beide. In dat licht bezag hij ook den strijd om de vrije school, dien het hem als minister gegeven was af te sluiten met de Schoolwet, waaraan zijn naam verbonden is. Een wet, die het privilege van de openbare school brak, zonder, waarvoor De Visser nooit de verantwoordelijkheid zou hebben willen aanvaarden, daarvoor een privilege van de bijzondere school in de plaats te "tellen. Dr. de Visser was een Christen-staats man, die het bewijs heeft geleverd, dat een positieve politieke overtuigIng% ge worteld in een levend Christelijk geloof, gepaard kan gaan met het inzicht, dat de Nederlandsche natie door overheid en volksvertegenwoordiging niet moet worden gezien als een losse verbinding van elkander bestrijdende richtingen en partijen, maar als een nationale volks gemeenschap. Spr. schetste voorts de Oranjeliefde van Dr. de Visser, die onze natie opvoedde eerbied voor en aanhankelijkheid aan ons vorstenhuis in een tijd, waarin dat wel zeer noodig was. Het is. voor wie dit aan vruchten rijke leven van Dr. de Visser aan zijn geest, laat voorbijgaan, vanzelfsprekend, dat ln den breedQn kring van zijn vereerders de wensch geboren werd om zijn nagedachtenis te ecren, door de oprichting van een gedenk- teeken, hetwelk de herinnering aan de uiter lijke verschijning dezer verpersoonlijking van de Christelijk-nationalo gedachte tot in erre geslachten levend zal houden. Tensoltte wendde Prof. de Savornin Lohman zich tot de weduwe van Dr. de Vis ser met het verzoek, het borstbeeld te wil len onthullen. Nadat deze aan het verzoek had voldaan, bood spr. den Minister van Onderwijs, namens het comité van uitvoe ring, het monument aan ten behoeve het rijk. VAN VRACHTAUTO GEVALLEN Het 6-jarig zoontje van dp weduwe Quak is gisteravond op Rozenburg van een rijaënde vrachtauto gevallen. Het kind is vannacht aan de bekomen verwondingen PROVIAND-DIEFSTALLEN IN DE ROTTERDAMSCHE HAVEN Negen havenarbeiders gearresteerd Rotterdam, 25 September. Het is de rivierpolitie gelukt een negental havenarbeiders in arrest te stellen, die zich bij het proviandeeren van een Engelschen walvischvaarder hadden schuldig gemaakt aan diefstallen voornamelijk van sigaretten. Een deel van het gestolen goed kon worden ach terhaald. De Engelsche walvischvaarder „Soura- baya" ligt reeds enkele dagen bij boei 94 op stroom om geproviandeerd te worden voor een reis naar de Zuidpool. Zulk een walvischvaarder heeft een bemanning van wel 300 koppen en het spreekt dus vanzelf, dat voor een langdurige reis groote voorra den proviand noodig zijn. Rotterdamsche shipchandlers werkten daartoe samen en met lichters werden de voorraden proviand, van de meest versoheiden aard, aan boord gebracht. Het was de rivierpolitie bekend geworden, dat er bij deze werkzaamheden nogal wat werd gestolen en begin van de week werd daarom ook een controle gehouden, waarbij vijf arbeiders die van het schip terugkwa men in het bezit bleken te zijn van partijen sigaretten, varieerend van 500 tot 1600 stuks. Natuurlijk werden deze vijf mannen aange houden te weten de 32-jarige H. R., de 47- jarige H. V., de 28-jarige J. M. S„ de 34- jarige J. S. en de 43-j'arige W. in 't H. Op het bureau werden zij aan een ge streng verhoor onderworpen, waarbij al spoe dig uitkwam, dat er nog twee andere schul digen waren, nl. de 32-jarige P. G. en de 33- jarige A. C. B. Deze hadden aan boord van den walvisch vaarder een partij doozen uit een kist ge stolen, maar verklaarden, dat deze kist niet meer vol was geweest toen ze hun diefstal pleegden. Aangezien do kist vol was verzon den moesten er dus nog andere dieven zijn geweest. Ook deze konden worden opge spoord. Het waren de 41-jarige havenarbei der A. P. van V. en de 38-jarige A. in 't H. Deze laatste was met zijn reeds eerder aan gehouden broer aan boord van den lichter 1 geweest, waarmede de voorraden naar de Sourabaya waren gebracht, Onderweg had men met krukhaken een kist sigaretten opengebroken en er 10 pak ken uit geroofd en verdeeld. Toen de vier arbeiders, die Het laatst wa ren aangehouden, hoorden, dat vijf korntii- ten waren gearresteerd, hebben zij pogingen aangewend om hun aandeel in den roof weg te moffelen. P. G. en A. C. B. hebben hun aandeel, be staande uit 139 pakjes sigaretten, zoomede twee gestolen overhemden verborgen in een schuurtje op een volkstuintje aan den Krom men Zandweg. Daar werd het gestolen goed in beslag genomen. De twee anderen hebben volgens hun zeg gen hun aandeel, resp. bestaande uit 4 en 8 doozen sigaretten, in het water gegooid. Alle aangehoudenen zijn ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer Bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD In Den Haag is heden een borstbeeld va nwijlen Dr. J, .Th, de Visser onthuld* Nieuwe uittredingen uit de N.S.B, Opgericht is een Vereeniging voor Chr* Middelbaar Technisch Onderwijs. Het schaaktoernooi in Oostenrijk. In de provincie Sjansi zouden Chinee sche troepen 5000 Japanners hebben ge-, dood en 2000 gevangenen hebben gemaakÉ Hankau is door Japansche strijdkrach ten gebombardeerd; er zijn 200 dooden en 500 gewonden. Mussolini is gisteren van Rome naar München vertrokken. N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 3'/2 Pandbrieven a 100 (Koers van omwisseling 99% BETONHOUT KISTE NHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V. W ADDINXVEEN Opslagplaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK 75-jarig C.J.M.V.-jubileum te Dordrecht Gisteravond is in de groote, geheel bezette Augustijnenkerk te Dordrecht van 89H uur een prachtig geslaagde kerkavond ge houden ter gelegenheid van het 75-jarig be staan der C.J.M.V. Ebenhaëzer aldaar, Drie sprekers hebben het woord gevoerd, P- Veen van Utrecht, voorzitter van het N.J.V., die de feestrede uitsprak, en de plaatselijke predikanten Ds R. J. D. Beere- en Ds R. ten Kate, die een ope nings- en slotwoord spraken. Medewerking werd verleend door orgel, de orkestvereeniging Sonorita, Ebenhaëzers zangkoor en het dameskoor Melodia, alle af- deelingen der C.J.M.V. Gedurig en veel werd ook heel de vergadering door samen zang ingeschakeld, begeleid door koren, or kest en orgel. Het samenzijn kenmerkte zich door een feestelijke, dankbare, maar zeer ernstig toon. Het had een prachtig, indrukwekkend verloop, en vormde wel de mooist demcoare afsluiting van de jubileumviering. J. VAN 'T LAND ACCOUNTANT GRONINGEN LID VAN DE VER. VAN GEM. ACCOUNTANTS CONTROLES KERKELIJKE ADMINISTRATIES Generaal Agent ANDRE KERSTENS. Tilburg AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-8AS Alle modtrec comfort Edit Holl. haltelijkbold Kamers Incl. ontbijt f 4.— ca f 4 50 met badkamer vanaf f 5.— RESTAURANT """ffi'S S. M. Hugo van Gijn f In den ouderdom van °P 'iijn. buiten „Gravestein ie Dubbeldam overleden de heer S. M. Hugo van Gijn, in leven een bekend Dordtenaar die zeer veel voor de belangen van Dordrecht heeft gedaan. De Liberale Staatspartij vertegenwoordigde hij in de Tweede Kamer, terwijl hij ook enkele jaren in den Dordrechtschen Gemeenteraad heeft zitting gehad. Ilij gaf de eerste stoot voor de totstandkoming van de Dordtsche zee haven en de waterweg van Dordrecht naar zee. Daartoe diende hij op 22 December 1898 een motie in in de Tweede Kamer welke op 30 April 1901 werd aangenomen. De overledene was medefirmant van de i. Ivuyl en van Gijn en oud-grootmeester •an de Vrijmetselarij. Men zal zich no wel herinneren dat de roegere eohtgenoote van de overledene de stichtster was van de Industrie- en Huis houdschool. De begrafenis van den heer Hugo von Gijn zal a.e. Dinsdamiddag plaats hebben om kwart voor één. MCN lOGCCftT 2EEQ GOeo GAJ£ n*fi OfJxs-riurooN staoomcnr WAAM ■öM-K CM KOUD VATQ 00 ALLS KAMCOi J^MEBM-1C7^fITBi/T-F-3.-r{eT BADKAMER -f-4- Officieele berichten ONDERSCHEIDINGEN H. L. Boa: KON. NED.-INDISCH LEGER he.1 Ko,n' Ned- Ind' le«er zün benoemd tot .bü het wa',e» der artillerie, de kolonel, inspecteur van dat wapen H. ter Poorten: en bjJ het wapen der xenie. de kolonel inspecteur van dat wapen, G J F Statius Muller. TECHNISCH TEKENAAR O bij toUiciUU* Vraag zonder verplichting inlichtingen bij AS-S.O. Nieuwe Ple.n 31. Arnhem Ned. schip in nood „Semiramis" maakt water Uit Havanna wordt gemeld, dat nood seinen zijn opgevangen van het s.s. „Setni- ramis", dat als positie opgaf 160 mijl tea Z.W. van Tampa. Het schip maakt op ver scheidene plaatsen -water, zooo'at onmiddel lijk een vaartuig ter hulpverleening is uit gezonden. Men meende aanvankelijk hier te doen te hebben met een schip van de Ned.-Ind. Tank Stoomboot-Mij, doch de di rectie van a'eze Mij. deelt mede, dat dit hoogst onwaarschijnlijk is. De „Semiramis", onder bevel van kapitein Van Ilemert, is n.l. op 14 dezer te Singa pore aangekomen, teneinde aldaar te dok ken, om vervolgens naar Pladjoe (Sumatra) door te stoomen, waar het schip bestemd m om op de rivieren te varen. Hedennacht was echter nog geen bericht bij de maat schappij ingekomen, dat de ..Semiramis" \an Singapore zou zij-n vertrokken. STOOMSCHIP IN BESLAG GENOMEN Op het Nederlandsche s.s. „Jeannette". he- hoorende aan de reederij Soetermcer en Fek- kens, Rotterdam, uitgaande van Antwerpen, is hea'enmorgen ter reede wan Vlissingon be slag gelegd door doui \e-autoriteiten, we gens vroeger plaats gehad hebbende smolc- kelaffaire-s. Het sohip is inmiddels te Vlissingen bin nengebracht en aan de ketting gelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1