iiÉÉii De Legeroefeningen in Overijssel RMANENTDJJPj AKKERTJES men óft faxi (jxuatm 7, ESSZZÏZSÏE]™ tiollandscli VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1937 DERDE BLAD PAG. 9 Rood houdt stand aan het Zijkanaal. Blauwe aanval op Rooden vleugel loopt vast Zware luchtgevechten DEVENTER, 23 September. DE laatste nacht en de laatste morgen. Van den Lebuinus klonken hooge hel dere tonen, gevolgd door weinige sla gen, toen we im den donkeren, nevel- dichten nacht voorzichtig den dijk naar 01st op zochten om voor het laatst Sal- lamds gebied te betreden, dat in den herfsttooi van zijn mooie begroeiing een rijke, aanlokkelijke schoonheid vertoont.' Voor de meesten der militairen to de dag nog eerder begonnen. Nog zooveel uren, telden zij toen, en dan is het uit. Het werd Ikort.Voor den soldaat, hoe vlot en met genoegen hij ook doet, wat van hem ge vraagd wordt, zegt dat veel, zoo niet alles. HU verlangt naar den gewonen arbeid en rtaar huis. j Olst bleek volledig ontruimd, j Geen inlichting was er meer te krijgen. I Dan maar in de richting van het gebied, waarvoor heden de oefening zou plaats heb ben: dat is in de omgeving van het Zij'kanaal naar Deventer. Bij Heeten, tusschen Deven ter en Raalbe kwamen we de mannetjes van Blauw al tegen. En, toen we even later, met zonder eenige sensatie, de vlotbrug over bet Kanaal, die zoo heerlijk wegzakt, waren ge passeerd, was het de auto van den C.V.. welke cxns den weg versperde. Generaal v. Voorst zeer tevreden De generaal v. Voorst kon ook niet al Se veel meedeelen. En zicht was er heele- imaal niet. Alles zat nog in den lagen, dich ten ochtenddiamp. Maar wel greep hij de gelegenheid aan om ons te verzekeren „buitenge woon tevreden" te zijn over deze ma noeuvres. De mannen doen allen op gewekt hun placht, zij weren zich wat zij kunnen. In één woord': de geest is voor treffelijk. Wat de geoefendheid be treft, zrijn er uit den aard der zaak wenschen. Met het oog op den korten oefentijd in het verleden, liet de gene raal dit onderwerp verder rusten. Vol hoop ziet hij de aangekondigde rege ringsvoorstellen tegemoet. Opstelling van Rood Een deel van 25 R.Ï., dat van Zuid Noord het Kanaal heeft bezet, lig; hier in stelling. Mitrailleurs en twee stukkeu v jVeld beheerschen de brug over hot Kanaal en tevens den weg, die naar bet Westen voert en waarlangs de vijand ongetwijfeld het Kanaal zal zoeken te naderen. Achter de infanterie zijn de wielrijders opgeteld, ter- Wijl rechts daarachter weer, N O. van Raa>- ibe, bij Lutteniberg, de cavalerie als reserve is gelegerd. Zij heeft gistermiddag laat nog een stoot ■-01 m branden buitengewoon rulnli) (87 nuttige warmte). Sierlijke modellen in prijzen van <L 63.75 ai. in de richting van Olst trachten uit te voe ren. Deze manoeuvre kon echter niet tot volle ontwikkeling komen en daarom wordt voor heden een da capo niet onwaarschijn lijk geacht. Blauw heeft Woensdagmiddag de aangegeven lijn: Ncord van Deventer, Wesepe, Broekland be reikt. Zijn opstelling is thans: rechts 31 R.I., midden 42 R.I. en liniks 12 R.I., dat de plaats ingenomen heeft van het achter opgestelde 29 R.I. 12 R.I. had het 2 dagen makkelijk gehad en 29 R.I. omgekeerd. Men ziet, dat met alles gerekend wordt. Op den linker vleugel staat nog het 8e esdadron wielrijders en 29 R.I. en de Verkenningsafdeeling als In den mistigen voornacht, en de vroege ochtenduren zijn beiderzijds de aangewezen stellingen opgezocht. Dait kon door de infan terie, die nog al uit elkaar gelegerd is in de dorpen en tentenkampen, eerst geschieden, nadat de eenheden bij elkaar waren. Dat kostte echter meer tijd, dan waarop gere kend was. Gevolg: eenige vertraging in den gang van de oefening. Het wordt dus wachten midden in de stilte. Af en toe kraait een haan of loeit een koe. In de verte klept een kerkklokje en roept de parochianen op tot de mis. Straks begint het aan de kim te gloeien, de duis ternis wijkt en de majesteitelijke zon duikt op uit de wolkenbergen en stijgt in branden de kleuren hooger en hooger. De nevelen verdunnen, maar het duurt nog eenigen tijd eer de toppen der boomen, de boomen zelf, de huizen en boerderijen en het lagere hout er uit losgewikkeld worden. Blauw aan het Zijkanaal gestuit Intusschen zitten de partijen niet stiL Het is kwart voor zeven als we, wande lend in de richting Man Blauw, dat om kwart voor zes in beweging zou komen, de eerste regimentspatrouille van 42 R.I. tegen komen. Spoedig ronken ook de vliegtuigen hoog in de lucht, maar zicht benedenwaarts hebben ze niet. Weldra is ontdekt, dat die vlotbrug bezet is en een ordonnans per rij wiel gaat de tijding aan den regimentscom mandant brengen. Deze neemt zijn maat regelen. Daar nadert de voorhoede, gevolgd op be hoorlijken afstand door de rest van het regi ment dat zich nog al eens tegen vliegtuig- verkermingen heeft moeten dekken en op zijn oorlogsmarsch de zware mitrailleurs ge reed heeft om ieder oogenblik te kunnen losbranden op al te nieuwsgierige tegen standers daar in de hoogte. Rechts en links van het bataillon op den weg dringen die tirailleurs door heggen struiken en zorgen verband te houden met den marcheerenden troep. Zullen ze de vlotbrug, die ze nu dicht ge naderd zijn, zonder slag of stoot vermeeste ren? Er is geen denken aan. Rood bereidt hun een zoo warme ont vangst, dat de opmarsch tot stilstand komt. Geweer- en mitrailleurvuur en doffe ka nonslagen verstommen geen oogenblik in in tensiteit. Aan de brug groeit de belangstelling voort durend. De menschen zijn niet weg te krij gen. En geen wonder. Hier speelt zich een der levendigste momenten van den heelen dag af, dat zoowel van belang is voor Rood als voor Blauw. Blauw moet hier zijn op marsch stoppen en Rood weet zijn positie voorloopig te handhaven. Ook het rechterregiment van Blauw (31 RI.) was niet zeer fortuinlijk geweest. Het had reeds om half 8 gevechtsaanraking met Rood, maar ook deze schermutselingen lie pen vast. Rood wist van geen wijken. Het is duidelijk Blauw zal eerst zijn artillerie moeten aantrekken, wil het kans hebben over de brug te komen. Het wordt intusschen tijd noordelijker te gaan, naar de Cavalerie We willen de aanval op den linkervleugel van Blauw meemaken. Over Heeten en Schoonheeten begeven we ons naar Raalte. Het dorpje Heeten, vernamen we later, heeft gisteren den Prins en de Prinses op bezoek gehad. Zij kwamen zien naar de legering en de voeding der manschappen. Men begrijpt, dat heel Heeten op de been is geweest. In Raalte staat de C.V. reeds in de nabij heid van de kerk geposteerd. Even later komt de geheele caivaleristische macht en een bataillon wielrijders voorbij. Het is alsof alle Raaltenaars vandaag het er om van het levendige militaire schouwspel in hun dorp te genieten. Geef hun ongelijk! Zoo iets komt niet eiken dag De cavalerie trekt voort. Ze heeft tijd noodig om zich Z.W. van Raalte te ontwikkelen. We hebben dus een kleine pauze. Generaal v. Voorst weet haar te vullen en laat een demonstratie geven met den Gelande Tempo-wagen. De assen daarvan zijn niet uit één stuk, maar gebroken en door scharnieren verbonden. Bij het passeeren van hindernissen is dat een groot voordeel. Elk der vier wielen van dezen twee-motorigen wagen wordt afzon derlijk bestuurd. Met een boomenhindemds van enkele deci meters hoogte wordt een proef genomen, welke prachtig slaagt. Vlot en zonder eenige moeite komt de wagen met de vier inzitten- ;n er over heen. De belangstelling voor dozen wagen hangt samen met voornemens omtrent de motori seering van het leger. Een regiment motor rijders met zware mitrailleurs in dit soort auto's zal een belangrijk en gemakkelijk verplaatsbaar onderdeel van onze weer macht kunnen worden. Roode cavalerie valt Blauw aan Na het intermezzo zoeken we de cavalerie- groep op, die het op den blauwen linker vleugel gemunrt heeft. Het Ie Reg. Huzaren en het bataillon wiel rijders gaan vooruit: het lie Reg. Huzaren steunt op den linkervleugel met 2 motor- batterijen Rijdende Artillerie. Om 11 uur komt de aanval los, 1H K.M« Zuid van Raalte. Het wordt een spannende strijd. De Hu zaren te voet en de wielrijders rukken ge leidelijk op. Blauw had echter een aanval uit deze richting voorzien en bereids maatregelen genomen. De linkervleugel was versterkt, eerst met de Verkenn in gsafdeeling, maar om 10 uur ook nog met het in reserve gehouden 29 R.I. Deze versterkte linkervleugel wordt in be weging gebracht voor een aanval op Raalte, zoodat beide partijen elkaar met een om trekkende beweging bedreigen. De strijders zijn elkaar omstreeks hall twaalf zoo dicht genaderd, dat ze slechts geseheiden worden door een paar knollen- velden. Een al te overmoedige tirailleur van 29 R.I., die te lilt ens als een haas het hoofd opsteekt, maar ook onmiddellijk weer terug trekt, zit in z'n eentje tegenover een heele linie van Rood. Zijn voortvarendheid was echter in dit geval misplaatst en de scheids rechter stelt hem buiten gevecht, nu zijn kameraden nog zoo ver achter hem aan komen. Rood valt steeds heviger aan. De artillerie grijpt in en pantserwagens de wegen. Luchtgevecht Wel doen Blauwe vliegers hevige aanval len, maar Rood laat zich evenmin onbetuigd De blauwe machines moeten eindelijk de lucht ruimen. Dit groote en langdurige luchtgevecht, waaraan 12 a 15 vliegtuigen deel namen, vormde een uitermate boeiend schouwspel. En onderwijl deed Rood alsmaar sprongen voorwaarts. Blauw had geen kans verder te komen en >u ook niet verder komen. Want de hor loges naderden het uur van twaalf en dal beteekende automatisch het einde der ma noeuvres. Even nog kwam de Prins een kijkje ne men. Te paard galoppeerde hij langs een deel der frontlijn en kort na 12 uur keerde hij te Raalte terug. Bij zijn vertrek werd hij Rood houdt stand Rood spande inmiddels zijn uiterste krachten in om het 29e R.I. in bedwang te houden en slaagde daar ook in, vooral ook toen het Ie Reg. Huzaren, dat in reserve was gehouden, de linies kwam versterken. De positie werd voor het zoo zwaar be- vuurde 29 R.I. onhoudbaar. Slechts terug trekken bleef over. De opmarsch van Rood zou stellig zijn doorgegaan, indien niet de tijd zijn beslis send woord had gesproken. Te 12 uur schalden de trompetten: staken der manoeuvre. De troepen verzamelden zich en trokken daarna naar hun concentratiepunten. Die van Rood stellig met de prettige gedachte, dat hun laatste inspanning met goeden uit slag was bekroond. Er behoefde niet verder te worden teruggegaan. Rood had, zonder zich aan vernietiging bloot te stellen, zijn algemeene lijn in de richting vain het zij- kanaal naar Deventer weten te handhaven. Zijn opdracht was daarmede vervuld. En wat kon meer worden verlangd! Er zou, aan het einde van deze, gelukkig zonder eenig ongeval verloopen oefeningen, stof zijn voor „napraten". Over tekorten en zwakke plekken in onze weermacht zou kunnen worden uitgewijd. Is het echter noo- d'ie,'' Ieder kent ze wel en bovendien de Regeering werkt wat zij kan om den achter stand op velerlei gebied in te halen, om den Nederlaindsch en soldaat een nog beter soldaat te kunnen maken dan hij reeds was Hij is in het algemeen van goeden wille en bereid te doen wat van hem verlangd wordt. Dat is ook nu weer gebleken. Maar zijn ge oefendheid kan nog verbeteren en zal ver beteren, waardoor ook het effect onzer tech nische en materieele uitrusting belangrijk zal kunnen worden vergroot. Voor zoover we hebben kunnen waarne men en die gelegenheid is er veelvuldig geweest hebben allen van hoog tot laag die aan de oefeningen deelnamen, hun beste beentje voorgezet. Ons volk moge dat waardeeren. Tenslotte onzen dank aan de legerautori- teiten, die aan alle manschappen een kaartje van het oefeningsterrein deden uitreiken. Ze konden daarop nagaan wat ze deden, In 't bijzonder mogen we onze erkentelijk heid uitspreken voor de ruime en vlotte voorlichting, die tijdens den duur desr oefe ningen mocht worden ontvangen van den kapitein van den Genera len Staf, den heer S. v. d. Kloet, en bij de oefening van het Veldleger bovendien van den kapitein Lezer. Met dankbaarheid zijn we van hen ge scheiden en aan beiden zij een vriendschap pelijk: tot weerziens toegeroepen. BINNENLAND Toeslagregeling van Minister Romme De bedragen vastgesteld In het communiqué van den Regeerlngs- persdienst inzake de plannen van minister Romme voor onze werkloozen was meege deeld, dat de minister voor inwonende kin deren, die vroeger goed verdiend haddeu, maar nu werkloos geworden waren, een toe slag zou geven op den steun. De bedragen van den toeslag waren echi'er niet meegedeeld. De minister heeft echter naar „Ons Noorden" verneemt, dezen toeslag thans gepubliceerd en zij bedraagt voor de steunklasse I tot en met III f 2 per gezin eo per week. Voor de steunklasse IV tot en met VT f 1.50 en voor de steunklasse VII tot en met IX f 1. Verder is vastgesteld, dat wanneer een van deze inwonende kinderen iets ver dient 2/3 van deze verdienste zal worden afgetrokken. Verdient een der kindereu du» f 3 dan krijgt men niets meer. Bovendien is bepaald dat wanneer d( der meer verdient dan de steun en bijslag samen, ook van dit meerdere 2/3 in minde ring wordt gebracht van den bijslag. Wanneer bovendien een dezer kinderen meer verdient dan f 4 dan wordt volgens de aftrekregeling van 10 Mei dit meerdere in mindering gebracht van den steun van den vader. Ook voor de werkverschaffing gelden deze zelfde regelen. De heer O. L P. van de Loo, burge meester van V e n r a y, heeft wegens ge zondheidsredenen tegen 1 November a.s. uit zijn ambt eervol ontslag verzocht. Voor Vrouwen vooral zijn "AKKERTJES" een ideaal middel een opkomende migraine, zoo'n nare zenuw hoofdpijn, die U blijft kwellen, telkens terugkeerende zenuwpijnen, die maai niet verdwijnen willen, of andere klachten op gezette tijden, die U het leven vergallen. Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn,Zenuwpijn, Rheumatische pijnen, Lendenpijn, Vrou- wenpijn. Migraine, Onbehaaglijkheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont Werklooze Acte-Bezitters L.O. In April 1937 is een ministerieele commis sie ingesteld eer bevordering van de oplei ding in technische richting van jonge werk looze bezitters van de akte van bekwaam heid als onderwijzer, die weinig kans heb ben op een aanstelling bij het onderwijs. Als gevolg van de bemoeiingen van die commissie zullen reeds te beginnen met den cursus 1937/1938 een aantal van deze gega digden hun nieuwe siudie aanvangen, in hoofdzaak aan de middelbaar technische scholen (vooral in de vakrichtingen: werk tuigbouwkunde, scheepsbouwkunde, electro- techniek, weg- en waterbouwkunde) en aan zeevaart- en machinistenscholen (vakrich tingen: stuurman en machinist ter koopvaar dij en radiotelegrafist). In deze vakrichtin gen bestaat den laatsten tijd voor goed on derlegde krachven een behoorlijke kans op plaatsing. Aangezien de meeste gegadigden niet in staat zijn, de kosten van deze oplei ding te dragen, is een speciale rijksstudie- beurzenrogeling voor deze groep getroffen. Voor het jaar 1938 is voor deze beurzen f 45.000 uitgetrokken. ZATERDAG 25 SEPTEMBER HILVERSUM I 1875 M. VARA-Uitzending:. 10.00—10.20 v.m. en 7.308.00 VPRO. 8.00 Gramofoonimuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Fantasia, Radiotooneel en gevarieerd programma (Opnamen). 12.001.45 Gra- mofoonmuziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Gra- mofoonmuziek. 3.15 Damcursus. 3.30 VARA-orkest en solist. 4.30 Causerie over luchtbescherming. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.05 Vervolg concert. 5.40 Literaire cause rie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Betuwsche uitzen ding. 7.00 Filmland. 7.30 Causerie „Chris tus Triumfator". 8.00 Herhaling SOS-Be- richten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Va- ria. 8.15 VARA-orkest. 9.00 Radiotooneel. 9.15 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 De Lucky Birds en solist. 10.30 Zang en orgel. 11.1512.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM D 301 M. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berich ten. 12.15 KRO-orkest (Om 1.00 Postdui- vennieuws en Gramofoonmuziek). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoon muziek. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoon muziek. 4 15 De KRO-Melodisten, solist en gramofoonmuziek. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 De KRO-N ach legaal t jes6.20 Jour nalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoon muziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „De meesters van de nieuwe tijden". 7.35 Ac- tueele aetherflitsen. 7.55 Causerie „Wat heb ik aan Esperanto". 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoon muziek. 9.00 Revue-programma. 10.00 De KRO-Melodisten en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.55 De KRO- Boys en solist. 11.15—12.00 Gramofoon muziek. DROITWICH 1500 M. 11.30 Gramofoon. 12.03 Orkest. 1.20 Orkest. 2.20 Gramofoon. 3.00 Orkest en solist. 6.40 Harmonie-orkest. 7.20 Viool en piano. KEULEN 465 M. 2.35 Gramofoon. 4.20 Mili tair orkest. 6.25 Concert. 8.30 Omroep orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.50—2.20 Gramofoop. 2.23 Orkest. 3.20 Gramofoon. 6.20 Alpaerts-Trio. 7.20 Zang. 8.20 Ca baret. 9.20 Orkest. 484 M.: 1.50 Gramofoon. 2.20 Viool. 2.3? Zang. 2.46 Piano. 2.50 Zang. 3.12 Piano. 6.35 Orkest. 7.35 Gramofoon. 8.20 Sym-, phonie-orkeet PHILIPS RADIO EN OP CONDITIE Bel ons op, schrijf een kaartje of kom persoonlijk. Alle inlicht, bij: RADIO BAKKER Kaasmarkt 8, TeL 5,5.0.8-8, Rotterdam DE GEVOLGEN VAN dom G. TH. ROTMAN EEN FIETSTOCHT (Nadruk verboden} 17. Vrouw Snebbe is als 'n kreeft zoo rood, .18. De bedelaar, die niets misdeed, Haar woede is geweldig groot: Heeft aanstonds al de klappen beet: Heel haar gezicht zit vol gelei, I Wacht, oude schelm, ik zal je leeren De pitten zijn er ook nog bij. I Een arme vrouw te koejeneeren! (Wordit vervolgd). dan schenkt men thee van de be roemde Goalpara plantage. Het fijnste deel van den oogst wordt op de plantage zelf gemêleerd, ver pakt in lood en dicht gesoldeerd, waardoor de sublieme eigen schappen dezer voortreffelijke thee volkomen bewaard blijven. Voeg U bij de selecte groep, die deze thee drinkt en serveert en vraag Uw winkelier de Goalpara in de origineele theeloodverpakking. Indien Uw winkelier geen ecnie Goalpara looduerp. heeft schrilue U rechtstreeks aan de imp. Sweers H. mil. Heerengracht 051 - Amsterdam - Postgiro 18735 TÏÏÏÏTTTi'Door K. NOR EL r (34 Het leven in de koopstad aan de Zuiderzee gaat zijn ge wone gang. De buizenvloot is uitgevaren en teruggekeerd. De koopvaarders zweven uit naar zuid en oost. Op de werven roffelen de hamers; de gaten in de Wierdijk worden gedicht. iVan de Geuzenvloot verneemt men niets dan dat ze rond zwalkt tot onder de Fransche en Duitsche kusten en nu en 'dan een Spaansche koopvaarder opbrengt naar Embden of Hamburg. Aan een aanslag op Enkhuizen schijnt men niet ïneer te denken. De kooplieden betalen morrend de tiende penning. Hun hoop. dat de Prins hen van Alva's juk ver lossen zal. is verdwenen. Zij denken nauwlijks meer aan de Mogelijkheid van gewapend verzet. Alleen in de kring der Calvinisten blijft men hopen en ver langen. Daar wordt men ook gesterkt door brieven uit Duitschland. De Prins blijft werken, staat er in die brieven. Hij geeft de moed niet op, ondanks alle tegenslagen. Hij be reidt weer een nieuwe aanval voor. En hij verwacht daarvoor Weer steun van u. Hij rekent ook op uw volstrekte stil zwijgendheid met betrekking tot de plannen voor bevrijding de Nederlanden, Een derde poging zal worden ondernomen om vaste voet te krijgen in Holland en wéér zal Enkhuizen het doel zijn van de tocht der Watergeuzen. Driemaal is scheepsrecht, heeft Outjert Bankertsz uit Embden aan Buiskes geschreven. God zal ons werk nu doen gelukken. De heele Geuzenvloot, welbemand en goed bewa pend, ligt zeilree. Volgende week varen wij van Embden af. De hoop leeft weer op in den kring der Geuzen te Enkhui zen. De redding zal toch dagen. Het lijden der geloovigen zal eens een einde nemen. In de voorbijgegane weken hebben de burgemeesters hun trouw aan Kerk en Landvoogdes opnieuw betoond. Willem Pieter Ketelboeter is verbannen terzake van geuzerij en zijn goederen zijn verbeurd verklaard. Anna Cornelia in 't Hof werd ook verbannen en beboet, omdat zij met roepen en krijten gezocht heeft Willem Pieter aan den Schout .te overweldigen, zoo meldt het Crimineelboek. Symen Baertsz en zijn huis vrouw. zoomede Dirk Pauwelsz en zijn huisvrouw, zijn ver-[j bannen. Hun misdaad? Het echtpaar Baertsz heeft een over-; leden kind buiten de ordonnantie der kerk doen begraven; het echtpaar Pauwelsz heeft een kind niet hier maar in Embden laten doopen! Burgemeesters en Schepenen zijn zéér getrouw in de naleving der plakkaten! Maar thans zal uitkomst dagen. Het is in de nazomer. Storm en ijsgang kunnen ditmaal geen beletsel vormen. En de Prins drijft de Geuzen aan om spoed te maken, want als de aanslag op Hoorn en Enkhuizen tot een goed einde is gebracht, dan kan met Gods hulp des te eerder het andere verricht worden Ach, ditmaal hoeft Buiskes niet eens wacht te loopen op Wierdijk of Havenhoofd. Nog eer de week voorbij is komt de Jobstijding. Francois Boshuizen, de admiraal van Amster- dam, heeft de vloot van den Prins op de Eems aangetast, uit eengedreven en sommige schepen genomen. We zijn verslagen, luidt het bericht, dat Buiskes ontvangt. Sommige schepen zijn in Embden binnengevlucht; andere in Hamburg; weer andere hebben hun heil moeten zoeken in de vlucht naar het ruime sop. God geve, dat ze veilig in Engel- sche havens moge aankomen. Ook de derde poging is in de kiem gesmoord! Weg is weer de hoop op uitkomst; verdwenen de kans op redding. Driemaal is de glorende dageraad in duisternis ver keerd; driemaal meldde de wachter, dat de morgen was ge komenen zie, het is nóg nacht! Er komen een paar zeelieden in de stad. Barent Barentsz van Kampen en Pouwels Claesz van Hoogkarspel. De Schout laat ze grijpen omdat ze op de vloot van den Prins hebben gediend. Op 26 Januari 1572 wordt Barentsz onthoofd; twee dagen later wordt Pouwels met den zwaarde gestraft. Anna huivert bij deze terechtstellingen. „Man, man'', zegt ze. ,wat zal jou. wat zal ons overkomen als de Burgemeesters te weten komen dat jij de ziel bent van de actie om Enkhui zen naar den Prins te doen overgaan? Waarom houdt de Prins ook aan deze zlnnelooze onderneming vast. Tweemaal kon de Geuzenvloot niet eens het Marsdiep binnenkomen; de derde maal was ze verslagen eer ze de Eems verlaten had. Stel dat ze de vierde maal al voor de stad komt. dan zijn de Geuzen er toch nog lang niet in. Het is dwaasheid. Pieter, om voor een zoo hopelooze zaak je leven voortdurend in de waagschaal te stellen Anna eindigt snikkend. Ze ziet voor zich het smalle plein voor het stadhuis met in het midden de stellage, het blok en de man in het rood met het breede slagzwaard in de vuist. Het zwaard flikkerteen hoofd valt. Nu trekt Buiskes zijn vrouw naar zich toe. „Anna. Anna, wat heb jij tegen mij gezegd op die middag een paar jaar ge leden toen de Abdij van Egmond in brand gestoken was?'* Ze weet het nog wel. Ze herinnert zich helder de preek' van Andries Dirksz over Elia „Och", zegt ze. „Een mensch wordt wel eens moedeloos. En als je dan ziet wat er gebeurt met menschen, die Oranje helpen Buiskes kust haar. „Ons leven is in Gods hand. vrouw. Hij zal ons bewaren, zoolang Hij wil, en Hij zal verlossing zen den op Zijn tijd!" i Dat moet men gelooven, hoe zwaar het geloof ook beproefd wordt. Buiskes richt een brief aan Sonoy. „Het is een moeilijke tijd. Voor u die arbeidt en al uw werk ziet mislukken, en voor ons die wachten op hope tegen hope.Wij missen zeer de leiding, de opbeuring van onze predikanten. Onze onderlinge samenkomsten kunnen van wege het gevaar slechts zeldzaam zijn. Maar onze hoop blijft op den Heer gevestigd. Hij zal het werk Zijner handen niet laten varen. Hierbij gaan de driemaandelijksche bijdragen van Hoorn, Edam en Enkhuizen. Moge de Prins thans spoe dig gelegenheid vinden zijn plannen te volvoeren Opnieuw verstrijkt de winter. Het voorjaar nadert met hooge Hollandsche luchten, met sterke wolkenstoeten, met regenvlagen en scherpe noordenwinden. Het water in de Zuiderzee, tot dusver grauw en grijs, wordt helder groen met tinten van opaal. De schepen, opgekalefaterd, geteerd en nieuw getuigd, varen uit voor de groote zomerreizen, en er zou vreugde heerschen in het land als de hand van Alva niet zoo loodzwaar er op drukte. XWordt vervolgd.^

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9