Nieuwe Leidsciie Courant Pogingen tot restauratie van Gravensteen A° 1807 VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Stadsnieuws Een commissie ingesteld Zooals wij reeds onlangs meldden, heeft het bestuur van de Ver. „Oud- Leiden" het initiatief genomen tot het voeren van een actie, welke uiteinde lijk de dringend-gewenschte restaura tie van het middeleeuwsche Graven steen beoogt. Genoemd bestuur had daartoe gis termiddag een aantal belangstellen den in „Gravensteen" genoodigd ten einde hen in een oommissie te ver eenigen en gezamenlijk de middelen te beramen, welke tot het gewenschte doel zouden kunnen leiden. Onder hen bevonden zich ook onze burge meester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, de heer B. C. Helbers, secretaris van de Monumentencommissie voor Zuid-Holland, zoomede prof. Vogel, voorzitter van het in stituut Kern, dat in dat gebouw is gehuis vest en aan het gezelschap gastvrijheid verleende. Da voorzitter van „Oud-Leiden", prof. dr. L. Knappert, sprak een kort welkomst woord, in het bijzonder tot den burgemees ter, en zette het doel eener Gravensteen commissie uiteen, n.l. belangstelling te wekken voor dit oude gebouw, verder ver val te voorkomen en. zoo mogelijk, in de naaste toekomst te komen 'tot restauratie. Aldus beschouwd maakt het werk der commissie deel uit van het groole streven, waarvan spr. de strekking wil samenvatten in het woord „beschermen". Dat is een edel werk waaraan het een voorrecht is te mogen deelnemen. Samenstelling der commissie Ten slotte verzocht prof. Knappert den burgemeester het eere-voorzitterschap der commissie te willen aanvaarden, waartoe deze zich onder instemming der vergade ring bereid verklaarde. Op voorstel van den inleider werd ir. G. L. Driessen, oud-directeur van Gemeente werken, bij acclamatie aangewezen als voorzitter en ir. Hugo A. van Oerle als se cretaris. In de werkcommissie namen voorts zit ting de heeren ir. D. Boogerd, A. Bicker Caarten, mr. dr. N. G. Geelkerken en L. H. N. F. M. Bosch Ridder van Rosenthal. Het algemeen comité bestaat verder uit de heeren prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, prof. dr. J. A. J. Barge, A. M. de Blaauw, mr. E. J. M. H. Bolsius, mr. P. E. Briët, prof. dr. A. W. Bijvanck, D. ten Cate Brouwer, mej. D. Coebergh, N. C. F. Guljé», B. C. Helbers. J. W. Henny, J. Heringa, prof. dr. J. Huizinga, prof. dr. L. Knappert. J. H. A. Manders, prof. dr. W. Martin, C. Ponsen, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, M. II. de Reede, N. J. Swierstra, M. G. Verweij,. prof, dr. J. Ph. Vogel, G. P. E. Wever en E \V. Wichers Rollandet. De burgemeester zeide zich zeer vereerd te gevoelen door het tot hem gerichte ver zoek om als eere-voorzitter te willen optre den. waaraan hij dan ook gaarne heeft vol daan. Spr. is het bestuur van Oud-Leiden" er dankbaar voor, dat het uitvoering heeft wil len geven aan een door hem gedane sug gestie en de zoo juist geïnstalleerde com missie heeft samengesteld, tiet is immers in hooge mate gewenscht de burgerij te wijzen op de groote waarde van het bezit van een dergelijk bouwwerk als het Gra vensteen is en het zoodanig in het centrum der belangstelling te plaatgen, dat tot de dringend noodzakelijke restauratie kan worden overgegaan, wanneer het oogen- hlik daartoe gunstig schijnt. In het bijzon der geldt die erkentelijkheid den voorzitter van „Oud-Leiden", prof. Knappert, die de historie onzer stad kent als weinig anderen en den oud-directeur van Gemeentewerken, ir. Driessen,. van wiens gewichtige vondsen op het gebied van oud-Leiden het gemeen tebestuur bij herhaling en nog dagelijks profiteert. Ir. Driessen 'dankte op zijn beurt voor het in hem gestelde vertrouwen en sprak er zijn blijdschap over uit, dat de burgemees ter het eere-voorzitterschap der commissie heeft willen aanvaarden,' waar zijn steun en voorlichting bij de uitvoering der werk zaamheden onontbeerlijk is. Richtlijnen der commissie Het doel, aldus spr., dat onze com missie zich voor oogen stelt, is langs verschillende wegen te bereiken. In de eerste plaats dient onder de bur gerij propaganda te worden gemaakt voor onze taak, hetgeen zeer hard noodig is, waar wellicht nog geeni één procent van de Leidsche bevol king dit gebouw ooit heeft betreden. Deze propaganda kan o.a. bestaan uit het houden van lezingen over het Gravensteen, zooals bijv. reeds door ir. van Oerle werd gedaan, door het organisceren van excur sies door het gebouw en door geregelde pu blicaties dienaangaande, Voorts is het noodzakelijk een onder zoek in te stellen naar den toestand, waar in, het gebouw momenteel verkeert. Ongeveer tien jaar geleden werd door de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg aan het gemeentebestuur een uitvoerig rapport uitgebracht omtrent den uitwendi- gen toestand van het gebouw, waarin zij tot. de conclusie kwam, dat het Gravensteen uiterlijk sterk verwaarloosd is. Dit onderzoek dient thans herhaald en aangevuld met een beschrijving der inwen dige situatie. Het deed spr. genoegen te kunnen mededcelen, dat' ir. Van Oerle die van dit gebouw een diepgaande studie maakte, zich bereid heeft verklaard zich met dat onderzoek te willen belasten en daarbij een globale kostenberekening der restauratie-werkzaamheden zal overleggen. Zijn deze gegevens eenmaal bekend, dan rijst de vraag op welke wijze de benoodig- de gelden kunnen worden verkregen. Spr. denkt daarbij in de eerste plaats aan de gemeente, die zich als eigenaresse moeilijk onbetuigd kan laten, hetgeen trouwens een eerste voorwaarde is voor de verkrij ging van subsidiën van Rijk en Provincie. Daarnaast hoopt spr. ook op den finan- fieelen steun, van .vermogende Leidsche in gezetenen. Weliswaar ligt het niet in de bedoeling om een beroep te doen op de bur gerij in haar tVieel, zooals bijvoorbeeld ten aanzien vaif het carillon voor den Stadhuistoren, doch het spreekt vanzelf, dat iedere gift ten bate van de restauratie van het oude Gravensteen de commissie welkom zal zijn: Nadat uit de vergadering nog eenige vra gen waren gesteld en door den heer Dries sen waren beantwoord, sloot deze de eer ste bijeenkomst der Gravensteen-commissie met liet uitspreken van de beste wenschen voor het welslagen van haar arbeid. Tol besluit van deze eerste bespre king werd onder deskundige leiding een rondgang door het gebouw ge maakt, waarbij de leëen der commis sie er zich van konden overtuigen, dat hun toekomstige arbeid dringend noodzakelijk is. Zij kunnen zich te vens overtuigd houden, dat het nage slacht hun voor het hopelijk succes vol resultaat van hun arbeid dank baar zal zijn. Moge in het belang van de restau ratie van dit historisch en architec tonisch zoo belangrijke bouwwerk de commissie in breeden kring de be langstelling en medewerking onder vinden, welke haar doelstelling ten. volle verdient! KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND Een agenda met kleingoed Gistermiddag hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland een openbare vergadering onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. De ingekomen stukken lever den geen stof tot bespreking op. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat het plan der Kamer om met medewerking van de Gemeenten een kaart met beschikba re industrieterreinen te doen vervaardigen, over het algemeen een gunstig verhaal heeft ontvangen. De Kamer zal spoedig tot de uit werking ervan doen overgaan. Vestigingswet kleinbedrijf Hierna volgde de bespreking van de taak der Kamer van Koophandel inzake de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937, in verband met de ministerieels beschik king, waarbij het bepaalde in het vijfde lid van Artikel 1 van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 toepasselijk wordt ver klaard voor het slagersbedrijf, De vooraiter licht dit voorstel nader toe en zegt, dat >het bestuur der Kamer voorstelt de benoeming van een commissie van vijf leden om krachtens Artikel 13 van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 namens do K. v. K. al datgene te doen, wat de Kamer van Koophandel door deze wet wordt opge dragen te wijzigen in de benoeming van een commissie van advies aan de Kamer. De leden kunnen zich mot dit voorstel ver eenigen, waarop de voorzitter voorstelt in deze commissie te benoemen de heeren H. Simonis, voorzitter, Krantz en Sandere vor-r de .afdeeling grootbedrijf en Bergers en Van de Steen voor de afdeeling Kleinbedrijf. De heer Van de Hoek vraagt of het wel gewenscht is alleen leden uit de stad te ne men. Hij vreest dat de belangen der buiten gemeenten daardoor niet voldoende zullen behartigd worden. De heer De Gooyer on dersteunt deze gedachte. De heer Krantz voelt niet veel voor het lidmaatschap dezer commissie, waarna de heer Dr. Van Dorp. voor het lidmaatschap aangezocht, verklaart er heelemaal niet ge schikt voor te zijn, omdat hij geen voorstan der van deze wet is. De voorzitter houdt dit punt even aan, om de leden in de pauze gelegenheid te ge ven daarover van gedachten te wisselen. Nadat dit geschied was werd in de plaats van den heer Krantz nog een derde lid voor het Kleinbedrijf, de heer Van de Hoek be noemd. Het afbetallngsbedrijf Het bureau stelt vervolgens voor om de retributie voor het afgeven van een bewijs als bedoeld in art 12 lid 2 der Wet op het Afbetalingsbedrijf 1936. te stellen op f 1,—. De heer Van Appel zou gezien het steeds toenemend aantal afbetalingszaken liever een bedrag van f 100,— vastgesteld willen zien. Dit zou remmend werken op de'vestiging van nieuwe afbetalingszaken. De voorzitter antwoordt hierop, dat de wet een kleine vergoeding toestaat. Sommi ge Kamers vragen bijv. 25 cent. Het voorstel van het bureau der Kamer wordt hierna goedgekeurd. Tot lid en plaatsvervangend lid in het cu ratorium van 't Economisch Technologisch Instituut voor Z.-Holland, Zeeland, Utrecht en een deel van Gelderland worden resp. herkozen de heeren H. Simonis en Dr. G. v. Dorp. De Ziendeweg te Alphen Naar aanleiding van ingekomen klachten over het wegdek van den Ziendeweg te Al phen a. d. Rijn, deelt de voorzitter mede, dat hij gaarne eerst met den burgemeester van Alphen overleg zal plegen, tenzij de Kamer ineens rechtstreeks wil adresseeren. De heer Raaphorst wilde liever dit laatste, terwijl de heer Van de Hoek vraagt rekening te willen houden met de kwestie, door wie het verzoek tot verbetering is ingediend. Het is, aldus spr.. een voor auto's afgeslo ten weg, waarvoor slechts bij uitzondering vergunning wordt verleend. Na eenige discussies wordt besloten mon deling overleg tc plegen. Hierna wordt de lijst van subsidies voor het jaar 1938 vastgesteld. Op voorstel van den heer Van Apnel wordt als nieuw sub sidie een klein bedrag voor 1938 vastgesteld voor het Nationaal Comité tot beteugeling an het Cadeaustelsel te Voorburg. De begrooting voor het jaar 1938 wordt na de pauze vastgesteld op een bedrag van f 20.405,aan inkomen en uitgaven. De rondvraag leverde geen bijzondere be sprekingen op, waarna de Kamer in huis houdelijke vergadering girvg. H0LLANDSCHE SOCIËTEIT Heerengracht 475 - Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN Concert Russisch Studentenkoor Met een hartelijke aanbeveling vestigen wij nog eens de aandacht op een adverten tie in dit nummer, waarin aangekondigd wordt de uitvoering van liederen door het koor van 't Russisch-Orth.Seminarie te Parijs op Dinsdag 28 Sept. in de Pieterskerk. De toegangsprijs is slechts gering en men ont vangt daarvoor een avond van heerlijk kunstgenot De Leidsche Winkelstand Vischwinkel „t Centrum" In het perceel Pieterskerkkoorsteeg 8 heeft hedenmiddag de heer A. H. Humme de vischwinkel ,,'t Centrum" geopend. Het is een ruime eji frisch ingerichte zaak, waarin een groote sorteering vischsoorten, levend, gerookt, gestoomd, gebakken, in blik en in flesch aanwezig is, terwijl men er ook voor allerlei hartigheden, zooals slaatjes ballen gehakt, oroquetten enz. ruimschoots terecht kan. Achter de winkel is een net salonnetje, waar gelegenheid is om de ge kochte lekkernijen ter plaatse te verorberen. Damclub Leiden Woensdagavond werd de volgende ronde gespeeld voor de beker- en medaille-wed strijden. De uitslag luidde als volgt: Groep I: J. StavleuP. Olivier 02; W. F. Olivier—Th. Overdijk 2—0; P. Voorkamp— F. Zeilstra 20. Groep II: I. Laterveej—A. Buurman 1—1; Jac. de VinkW. v. d. Blom 11; C. J. Ko- reeM. Kruider 20 J. v. WezelP. J. Lemair afgebr. Groep III: W. NijenhuisJ. Boter 20; D. LadanW. Leef lang 11. Groep IV: H. Buurman—L. Nagtegeller 02; E. Wassenaar—Joh. Dreef. 20. AUTO-DIEFSTAL BERECHT Wegens diefstal van een auto ten nadeele van een garagehouder alhier, veroordeelde de Haagsche rechtbank den 26-jarigen auto handelaar N. B. van H. te Hazerswoude con- foitn den eisch tot één jaar gevangenisstraf. SCHOORSTEENBRAND Hedenmorgen te 9.15 uur is de brandweer uitgerukt naar het perceel Breestraat 171 bewoond door C. F. M. en heeft daar een schoorsteenbrand gebluscht BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: J v Houten—Stikkelorum d OVERLEDENM M J Hoogweg-Rietmetier vr„ 36 j. C de Wolff zn 26 j. J C E Wa- kerlein—v d KaaU wede, 66 j. L V P Hou- wlnV: zn 22 j. ONDERTROUWD: H A P de Santy 30 j. en J C Zwetsloot 21 J. A P v d Kamp 35 J, en G Prins 26 j. UIT DEN OMTREK BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 75 ALPHEN AAN DEN RIJN - Telef. 44 Beveelt zich beleefd aan v. d. icyqfing van EERSTE KWALITEIT BRANDSTOFFEN ALPHEN a.d. RIJN OUD-KAMPIOEN OP BEZOEK Voor de Alphensche Damclub komt a.s. Maandagavond de oud-wereldkampioen De Haas beschouwingen en wenken geven op het gebied van de damsport. Deze avond is voor ieder vrij toegankelijk. BEROEPINGSWERK CHR. GEREF. KERK Uit hél' tweetal Ds. P. de Smit te Utrecht en Ds. L. Smits te Sliedrecht, is gister avond door de Chr. Geref. Kerk een beroep uitgebracht op Ds. Smits, van Sliedrecht. GIFTEN Naast vele kleinere giften ontving het bestuur der Martha-Stichting van Dr. Ph B. L., te Delft f 100, uitkeering legaat van wijlen Ds. T„ uit Terneuzen f 200 en vaD den Kousenbond f 80. VOETBAL Op het A.R.C.-terrein aan de Steenstraat speelt A.R.C I morgen tegen Ten Leede I uit Sassenheim. A.R.C. II speelt uit tegen Noordwijk II, A.R.C. III te Leiderdorp tegen Ons Clubje II en de adsp. te Noordwijkcrhout tegen C.N.V. OVERPLAATSING De heer G. Rekhof, werkzaam aan het station der Spoorwegen alhier, wordt met ingang van 1 October overgeplaatst naar Nieuwersluis. DAMMEN De stand van de bordencompetitie van de Alphensche Damclub luidt: Groep I: M. P. Krumpelman, gespeeld 6, 9 punten; J. van der Horst 5 (8)C. van Leeuwen 5 (8); W. van Berkel 6 (7); W. van Ofwegen 6 (7); Jac. Oosterman 4 (5); J. van Oeveren 5 (5); P. Verkade 5 (5); J. an Berkel 6 (5); T. Lagerweii 5 (4); J. Oosterman 5 (4); G. Zijlstra 5 (4); L. van Oosterom 5 (4); A. v. d. Hoorn 5 (2); Jac. m Ofwegen 5 (1). Groep II: J. Ruytenlburg 6 (10); M. Dave- laar 4 (8); J. Boot 5 (7); G. van der Horst 6 (7); M. Zijlstra 4 (6): R. Davelaar 5 (6): W. van der Laarse 6 (6)G. de Grauw 6 (6); C. Wolswijk 4 (4); Th. A. van Leeuwen 5 (4); G. van Triest 6 (4); J. Schuurman 5 (3); A. Wolswijk 6 (3): G. van Berkel 6 (2); J. Lagerweii 2 (1); W. Lenting 5 (1). Groep III: P. van Oosterom 3 (5); G. van Dam 3 (f); T. H. Mieras 3 (3); C. Looijeh- stein 3 (2). Het eerste cijfer geeft aan het aantal wedstrijden, hot tweede tusschen haakjes het puntenaantal. HILLEGOM AANRIJDING Donderdagmiddag werd op de Leidsche- straat bij villa „Pluk den dag" een wielrij der aangereden door een motorrijde:. De fietser stak zonder signalen tc geven de, straat over, waardoor een botsing onver mijdelijk was. De wielrijder bekwam ern stige verwondingen en moest na verbonden te zijn door leden der E.H.B.O. naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden worden ver voerd. De motorrijder kwam met de schrik rij. Het motorrijwiel werd totaal vernield. KATWIJK a.d. RIJN PERSONALIA De heer J. de Ronde alhier, ontving een benoeming tot assistent-opvoedkundig amb tenaar aan de stichting „Valkenheide" te Maarsbergen. TUINBOUW-OVERZICHT Dat de veiling alhier niet is aangewezen met z'n artikelen op het buitenland is al langen tijd een voorrecht. Dit wordt o.m. be- ;n coor de omzetten die sinds 1933 steeds stijgende waren. Ook voor 1937 staat het al vast. dat de omzet die van 1936 zal overtreffen. En 1936 was reeds eenige pre centen hooger dan 1935. Men zit hier dus schijnbaar niet in den hoek waar de slagen vallen. We hebben over 1937 nog weinig pessimistische overzichten behoeven ie schrijven. De afgeloopen week was ook weer zeer bevredigend. De voornaamste artikelen, bloemkool en waschpeen, waren goed ge vraagd'. En vooral deze producten maker den omzet Bloemkool in de eerste soort ging gedu rende deze week van f 8.80 tot f 13.50, soms kreeg een extra partij nog iets meer. Wat eenigszins afwijkt gaat voor f 8 tot f 10. Doch ook de tweede soort gaf soms hooge notee ringen te zien, soms zelfs tot f 9.70 per 100. Voor zouterij kon o zoo weinig gekocht wor den. Een heel enkel partijtje dat voor f 2 40 f 3.20 ging, verhuisde naar de zouterij. En de gewassen zijn goed. Vandaar ook de alge meene vraag naar dit artikel. Van waschpeen zou ook dit laatste gezegd kunnen worden. Katwijksohe waschpeen heeft een beste reputatie. De prijs verschilt met vorige week weinig. Van f 0.80—f 1.20 per kist van 20 kg. Voor conserven nog zeer weinig vraag. Andere producten vragen schijnbaar daar de belangstelling. De regen komt voor dit artikel te onpas. Het is te hopen, dat we spoedig nog wat helderder, opgewekter weer krijgen. Kroten gaan iets beter. De prijs is oploo pende en varieerend van f 0.40 tot f 0.5o per kist van 20 kg. De aam voer hiervan neemt geleidelijk toe. Ook de zaaiuien komen al aardig afzet ten. Ook hiervan was de prijs iets hooger dan vorige weken, n.l. van f 2.90 tot f 3.40 per 100 kg. Roode en gele kool hebben beide nog on voldoende belangstelling. De prijs, dio schommelt tussohen f 2.30 en f 2.70 per 100 kg. is heusch niet aanlokkend om vlug te gaan aanvoeren. Groentjes gaan vlugger weg. Doch dit zal wel een gevolg zijn van d-i nog geringe aanvoer. De noteering is thans van f 4 tot f 5 per 100 stuks. Dit zal geleidelijk met een toenemen den aanvoer wel zakken. Boonen komen nog aardig wat en er is voldoende kooplust voor. Prinoesseboonen varieeren in prijs tusschen f 6 en f 10 en snijboonen brengen van f 7.50 tot f 10.50 per 100 op, naar gelang van kwaliteit. Het is •nu in den drukken tijd'. Het aantal aan voerders gaat iedere veilingdag nog boven de 100 uit. Maandag 1.1. was voor 1937 een recordomzet. Dat teekent wel iets. Met zul ke veilingdagen komt bij velen nog weer eens de vraag naar voren: hoe na het is met de plannen moor het nieuwe veilinggebouw. De plannen zijn bij het bestuur thans in ernstige behandeling en we meenen gehoord te hebben, dat men er nu wel spoedig meer van zal hooren. Het oude (houten) veiling gebouw is thans 20 jaar oud. Dat heeft z'n diensten al wel gedaan. Daarover is men hier algemeen eens. Dan volgt vanzelf conclusie: spoedig een nieuw gebouw. KATWIJK AAN ZEE AANRIJDING Op de hoek Paul Krugerstraat—Sluiswcg werd een 5-jarig jongetje aangereden door B., uit Oegstgeest en den wielrijder C. R. van hier. Het knaapje sl'ak onvoorzichtig de straat over. Dr. Lodder constateerde beenbreuk en achtte overbrenging naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk. EEN DURE LAMP De motorbestuurder K, van hier, reed in Duinoord een lamp van een hooge licht mast stuk. Dit stootje komt hem op f 27.— te staan. ONBEHEERD In de Remisesïraat stond sedert twee da gen een heerenrijwiel met op de bagadra- ger een grijze regenjas, onbeheerd. De po litie heeft zich over het karretje ontfermd ZATERDAGMIDDAG-VOETBAL Morgenmiddag speelt Katwijk I haar derde competitiewedstrijd tegen Noordwijk I, terrein Cantineweg. KOUDEKERK GEREF. MANNENVEREENIGING Dinsdag a.s., des avonds half acht, hoopt de Geref. Manncnvereeniging te vergaderen in het lokaal achter de Geref. Kerk. De heer C. Cok zal een inleiding houden over Job. ZIJN DE SCHOORSTEENEN GEVEEGD? B. en W. dezer gemeente hebben door aanplakken ter openbare kennis gebracht, dat in den loop der volgende week in deze gemeente door de brandmeesters zal worden gevoerd een schouw over de rookleidingen, stookplaatsen en schoorsteenen. Belanghebbenden dienen in hun eigen DE N.V. SCHEEPSBOUW-, TRANSPORT EN HANDELMAATSCHAPPIJ, TE ROTTERDAM ga«ft alt: 5 EERSTE-HYP0THECAIRE OBLIGATIES a pari GROOT 500.—, 250.— EN 100.—. Trustee: Dr. P. J. T. ENDENBURG, Schiedam. Directie: Prof. Mr. W J. A. KERNKAMP, Utrecht. A DE BAKKER. Prof. Mr. CHR. ZEVENBERGEN, Utrecht Mr. C ZEVENBERGEN, Prospecti dezer leening KOSTELOOS verkrij gb. ten kantore der N.V.: Diergaardelaan 19, en bij alle kantoren in Nederland der N.V. NEDERL. MIDDENSTANDSBANK. belang dus zorg te dragen, dat deze als dan overeenkomstig de daarvoor vastge stelde bepalingen zijn gereinigd. LEDENVERGADERING Door de Schaakvereeniging „Koudekerk" werd deze week een ledenvergadering ge houden. Ingekomen was een schrijven van de Damvereeniging alhier, houdende het verzoek om met haar een fusie aan te gaan. Na eenige bespreking werd besloten dit even in beraad te houden. Eveneens werd voorloopig afwijzend beschikt op het verzoek van de pas opgerichte Schaakbond „de Rijnstreek", om als lid toe te treden. De speelavonden zullen gehouden worden voorloopig nog om 8.15 uur bij den heer T. Basie. LEIDERDORP GEMEENTERAAD Voorzitter: K. Brug, burgemeester. 'Aanwe zig alle leden, behalve de heer G. Groenen dijk die wegens ziekte verhinderd is. Aan de orde komt een voorstel van B. en W. tot verkoop van een stuk grond uit het grondbedrijf. De voorzitter deelt mede, dat met de Gebrs. A. en N. Mol aannemers te LeiderdorD overeenstemming is verkregen voor de verkoop van een stuk grond ter grootte van 600 c.A. gelegen aan de Berkenr kade tegen een prijs van f5.50 iper c.A., het geheel dus tegen de koopsom van f 3300. Na dat eenige inlichtingen zijn verstrekt over de vroegere prijzen wordt het voorstel zonder verdere beraadslaging eg hoofdelijke stem ming aangenomen, Eloctrificatle der straatverlichting Als volgende punt komt in behande ling een voorstel tot wijziging en electri- ficatie der straatverlichting. De bestaan de gasstraatverlichtin# is onvoldoende en verouderd terwijl het bovendien in verband met de luchtbescherming zeer gewenscht is dat de geheele straatver lichting vanuit een centraal punt kan worden bediend. Van de Stedelijke Fa brieken van Gas en Electriciteit te Lei den is een aannemelijk voorstel dien aangaande ontvangen. Als centraalbe- dieningspunt zal .het brugwachtershuisje genomen worden waar de geheele ver lichting door middel van een systeem met een uurwerk automatisch in- en uit geschakeld zal kunnen worden. Deze ge heele electrificatie is door de Stedelijke Fabrieken geraamd op een bedrag van f 8080, waarvoor de verlichting geheel gebruiksvaardig zal zijn opgesteld. De verrekening van deze kosten kon vol gens het plan plaats hebben over een tijd vak van 12 jaar met een annuïteit van 11 pCt. Burgemeester en Wethouders achten deze regeling niet voordeelig en stellen mits dien voor voor dit bedrag van f 8080 een ning aan te gaan onder te brengen bij een grootere leening. Het plan wordt verder be houdens de eveneens er in opgenomen na- triumverlichting langs de Lage Rijndijk overeenkomstig het voorstel van B. en W. aangenomen. Thans is het voorstel aan de orde van een leening groot f 200.860,— tegen 3% pCt. voor 15 jaar. waaronder dan ook begrepen het bedrag van f 8100.— noodig voor den om bouw van de straatverlichting. Geldgeefster is bereid de drie bestaande geldleeningen te converteeren in een leening groot f 192.760,— tegen 3Y2 pCt. welk bedrag dan wordt ver hoogd met f 8100,noodig voor de electri ficatie van de gasstraatverlichting. De totale kosten van de straatverlichting zullen niet hooger zijn dan hetgeen nu daarvoor wordt betaald. Burgemeester licht een en ander nog nader toe waarna zonder verdere dis cussie het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Bij de rondvraag vraagt de heer J. Rijns burger of het mogelijk is, om, nu de Licht fabrieken toch nieuwe leidingen aanleggen, een lantaarn te plaatsen op de Hoogmade- scheweg op de splitsing naar de boerderij van Samson. De voorzitter zegt dat met de bestaande leidingen kan worden volstaan. Op genoemde splitsing zou een gaslantaarn kunnen komen. Spr. zegt toe dit nog nader te zullen on derzoeken. LEIDSCHENDAM VIJFTIG JAAR GETROUWD Zondag 3 October hopen H. Hoogduin en Johanna Slingerland hun 50-jarige echtvereeniging te gedenken, NOORDWIJK AAN ZEE GEREF. BOND Hedenavond 8 uur hoopt voor den G$ref. Bond, Julianaweg 27 op te treden Ds. H. H. van Ameide, van Elburg. RADIO-DISTRIBUTIE Keulen; 13.20 Brussel VI: 13.35Keulen; 14.50 Di versen; 16.05 Keulen; 17.20 Brussel VI; 18.35 Keulen: 22.20 Londen Reg;.; 21.25 Droitwlch; 22.15 BrusselVl; 22.30 Brussel Fr; 23.20 Weenen of diversen Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 London Reg; 12.50 Droitwlch; 13.35 Lon don Reg; 17.20 Droitwlch; 18.20 Diversen; 18.43 London Reg; 19.30 Droitwlch; 20.20 Gram.-mus. GRD; 22 Droitwlch ZATERDAG 25 SEPTEMBER Programma 3: 8 eulen; 10.35 ParUs R; 12.20 Brussel VI; 14.2-0 Keulen; 15.35 Brussel F; 16.20 Keulen; 18.20 onden eg; 19.40 Parijs R; 20.20 Droitwlch; 21.20 eKulen; 22.20 Brussel VI; 22.30 Boedapest of dlv.; 23 20 Berlijn Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 oLnden Reg; 13.05 Droitwlch; 20.20 Lon don Reg; 22 Droitwlch; 22.20 London Reg. OUDE WETERING UITSLAG WEDSTRIJD WINKELWEEK Gisteravond had in hotel v. d. Bosch een: bijeenkomst plaats,- waarin de uitslag be kend gemaakt' werd van de verschillende wedstrijden. Een groot aantal bezoekers was opgekomen. De voornaamste uitslagen luiden als volgt: aantal ingeleverde bonnen 22.001. lsta prijs: M. Vuyk; 2$ prijs: C. Lageweg; 3e pr.: W. Roeloffs. Naam der vereeniging: „Oudewetering Vooruit". Ie pr.: S. J. Visser, Leimuiden; 2e pr.: J. van Dam Jr.; 3e pr.: A. W. de Vries: 4e pr.: P. Mohlen. Slagzin: Koopt' en laat koopen bij dert middenstand. Ie pr.: A de Ruiter; 2e pr.: J. W. Keu kei. Aantal ingeleverde bonnen: L. van der Luit 623 le pr.; H. A. van der Meer 617 2e pr.; J. Horsman 387 3e pr. Ballonwedstrijd. 44 kaarten ingezonden: le pr.: A. Beilschmidt 580 K.M.; 2e pr.: A P. Cozijn 205 K.M.; 3e pr.: J. Meijer ISO K.M.; 4. F. Gortenmuller 26,5 K.M. SASSENHEIM ORANJEFEESTEN De tweede dag De tweede feestdag is niet minder ge slaagd dan de eerste. Het weer werkte uitstekend mede om de goede stemming er weer in te krijgen en in te houden. De volksspelen trokken de onverdeelde belangstelling. Do uitslag daarvan was als volgt: Ringrijden voor auto's: 1. J. van Zonne veld, 2. M. van Hage, 3. A. Warnaar, 4. Pj Reeuwijk. Touwtrekken: 1. Mol'orreederij Wesseling (de wisselbeker), 2. C. J. Speelman en Zn., 3. N.V. Gebrs. van Zonneveld. Hardloopen heeren: 1. C. Dorsman. 2. B, Dorsman, 3. P. Couvee, 4. A. van Biezen, 5i J. Smit, 6. R. J. van Zonneveld, 7. J. van Kesteren, 8. B. van Breda Kinderwagenrijden voor dames: 1. Rj Honders, 2. J. Hoekstra, 3. A. Meeuwissen, 4. S. Havenaar, 5. A. Beelcn, 6. R. v. d. Geest, 7. A. Wijntjes, 8. Ria Dreef, 9. A. Hulse bosch, 10. Adr. v. d. Berg. I Tobbetje steken heeren: 1. A. Guldemontf, 2. P. Reeuwijk, 3. 'M. van Hage, 4. B. Kap- tein, 5. J. Bergman, 6. A Havenaar, 7. J< 'Esseveld, 8. F. de Koning, 9. J. Moerkerken, 10. J. Vonk. Muiltje loopen dames: 1. M. Kapt'ein, 2. R. Honders, 3. R Heijnes, 4. Beb Zeijerveld, 5. H. Vis, 6. Ada Bergman, 7. Adri v. d. Berg, 8. Jean Moerkerken, 9. Dora Brouwer, 10. Jean Rozema. Het Chr. fanfarecorps „Crescendo" gaf gisteravond een concert', dat door allen zeer op prijs werd gesteld. Met genoegen kan Sassenheim op deze twee Oranjedagen terugzien, welke door het mooie weer zoo uitnemend zijn geslaagd. Het terrein, waar de feestelijkheden zijn' gehouden, was bijzonder slecht gekozen, doordat het te nat was. We vragen ons af of het niet mogelijk is op een andere keer iets geschikter terrein op te zoeken. 'Wij' vermoeden dat op de a.s. vergadering van de Oranjevereeniging, dit onderwerp wel ter sprake zal worden gebracht. Tevens zou het op prijs worden gesteld, indien de „muziekcorpsen" een „waardiger" plaats werd toegekend voor hun zoo zeer gewaardeerde concerten. Wij merken deze laatste feiten niet op om tekort te doen aan het bestuur der Oranjevereeniging. Wij weten zeer wel dat' de kas der vereeniging steeds de bodem laat zien, en dat de feestcommissie heeft gege ven wat het kon geven. Wij zijn hen dan ook van harte dankbaar voor hun zeer gewaardeerde arbeid. VOORSCHOTEN VERGADERING „KEUCHENIUS" De A. R. Studie- en Propaganda-cluli „Keuchenius" vergaderde gisteravond in de Zend deze coupon Aan het Bureau van de Nieuwe Leidsche Courant, Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik U ia te schijven als abonné op ons blad, met gratis toezending van de bladen tot 1 <Oct. a.s. kwartaal week De aanbrenger (ster) Doorhalen wal niet verlangd wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6