Jliruurr gritectfe GTnuraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DE MILITAIRE LASTEN WORDEN ZWAARDER abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waai een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijkscbe zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Vta I tot 5 regels 1.177» Qke regel meer 0J22'b rttgezonden Mededelingen van 1—5 regels230 Bke regel meer045 No. 6198 Rureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1937 18e Jaargang het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Jaarlijlcsch contingent van 19.500 op 32.000 gebracht Eerste oefentijd icordt 11 maanden Broederdienst en loting verdwijnen Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de dienst plichtwet. Hierbij wordt het jaarlijksc'ne contingent verhoogd tot 32,000 man, de broederdienst en de loting worden afgeschaft en de eerste oefeningstij d voor de onbereden dienstplichtigen wordt verhoogd tot 11 maanden. De jaarlijksche kosten worden begroot op 19millioen gulden. Aan de toelichting ontleenen wij het vol gende: Het is in den loop der latere jaren, als gevolg van de ontwikkeling van het krijgs wezen, vooral in teohnisch opzicht onver mijdelijk sebleken uitbreiding te geven aan de oorlogssamenstelling van tal van wapens en diensten. Een en ander heeft er toe geleid, dat het jaarlijksche contingent van 19.300 man (waarvan 1000 man voor de zeemacht) bij lange na niet meer toereikend is om zelfs met gebruikmaking van het uitzonder lijk hooge getal van 15 lichtingen, hetwelk thans wordt gebezigd om de strijdmacht op voet van oorlog te brengen in de behoefte aan geoefenden van de gemobiliseerde weer macht in haar huidige samenstelling te voorzien. Voorts dient te worden voorzien in de behoeften aan personeel, zoowel voor uit breiding van bestaande legeronderdeel en als voor nieuwe onderdeelen, waarmede de oor- logsorganisatiën moeten worden aangevuld. Dit betreft in de eerste plaats de luchtstrijd krachten de artillerie, de pontonniers en de lichte troepen, omdat de organisatiën vooral in dit opzicht niet meer b .uil voorden aan de eischten, welke aan een weermacht, die op de hoogte van den tijd dient te zijn moeten worden gesteld. Op grond van het bovenstaande zal de ver meerdering van het contingent moeten be dragen: a. Voor opheffing van de bestaande te korten, waaronder begrepen het wederom op het oorspronkelijk peil brentren van de man kracht der infanteriecompagnie rond 4S00 b. voor de behoefte aan personeel voor het herzien en uitbreiden van de oorlogs organisatie. in de eerste plaats luchtstrijd krachten, artillerie, pioniers en lichte troepen rond 3200 man; c. voor een snellere voorziening dan nor maal h-» "«wal zou ziin, in de behoefte, onder b. bedoeld rond 4600 man, totaal 12.600 man. In verband hiermede zal de sterkte van het jaarlijksch contingent moeten worden gesteld on 19.500 12.600 32.100 of rond 32.000 man. Deze verhooging van de lichtingsterkte tot 32.000 man zal mettertijd als de reorgani satie haar beslag zal hebben gekregen, de ge legenheid scheppeh nog tot een ander doel te geraken en wel tot vermindering van het getal lichtingen waaruit moet worden geput om de landmacht op voet van oorlog te bren gen, en derhalve tot verjonging van het bij een mogelijke mobilisatie te velde gaande gedeelte der strijdmacht met alle daaraan verbonden voordeelen: betere geoefend heid, grootere bestandheid te gen vermoeienissen, vermin dering van persoor. 1 ij ke lasten op hoogeren leeft ij d. Het ligt voor de hand, .at zoowel de con- tingentsverhooging als de verlenging van den oefentijd mede zal bijdragen tot vermin dering van het getal werkloozen. Broederdienst en loting Indien de thans m de Dienstplicht ver melde lichtingssterkte van 19.500 man zal plaats maken voor een sterkte van 32.000 man, zal de vrijstelling wegens broeder dienst niet gehandhaafd kunnen worden, evenmin als de loting Mocht zoodoende een overschot ontstaan, dan kan een schifting ■orden gemaakt aan de hand der grootste lichamelijke geschiktheid. De eerste oefening Op grond van uitbreiding der militaire leerstof en van de ongunstiger opleidings- voorwaarden, daar minder kader beschik baar is, dient de eerste oefentijd te worden verlengd. Aangezien vele lichtingen noodig zijn om de strijdmacht op voet van oorlog te brengen, moet de soldaat bij het einde der eerste oefening een zoodanige ge oefendheid hebben verkregen, dat hij niet alleen de hem op het gevechtsveld wach tende taak volkomen beheerscht, doch ook de verworven kennis en bekwaam heid gedurende een groot aantal jaren, waarin slechts drie korte herhalingoefc- ningen, behoudt De oorlogservaring heeft uitgewezen dat een te korte en daardoor onvol doende opleiding in vredestijd, op het gevechts veld met stroomen bloed moet worden geboet Voorts brengt de omstandigheid, dat bij de gemobiliseerde strijdmacht in het bij zonder bij de lagere onderdeelen, de leiding zal berusten bij de reserve-officieren, de noodzakelijkheid mede om dezen officieren in vredestijd ruimschoots gelegenheid te gpvpn practische dienst in den troep te ver richten. 9 5 I Een verlenging van de eerste oefening zal de gelegenheid daartoe belangrijk vergrooten Ook de verhooging van de lichtingsterkte is hierbij van groote beteekenis Op grond van al hetgeen hierboven is uit eengezet, is de regeering, na rijp beraad en na de verschillende hierbij betrokken belan gen nauwgezet tegen elkander'te hebben af gewogen tot de overtuiging gekomen, dat de duur der eerste oefening voor de onberede- nen moet worden verlengd tot 11 maanden. Zij heeft gemeend met een eerste oefe ning van 11 maanden te mogen en te moeten volstaan en geen eerste oefening van 12 maanden te moeten voorstellen zooals in de meeste Europeesche Rijken is ingevoerd. Een oefentijd van 12 maanden heeft nl. één nar deel en wel dit, dat, aangezien de kazernes dan gedurende het geheele jaar ten volle bezet zijn, voor de legering van de voor her- halings-oefenihgen in werkelijke dienst ko mende dienstplichtigen bijzondere maatrege len genomen moeten worden waarvan de kosten vrij aanzienlijk zijn. Naast de behoefte om den duur der eerste oefening te verlengen ter verhooging van de geoefendheid der dienstplichtigen staat ae noodzakelijkheid, een einde te maken aan den toestand, dat het erootste gedeelte van het jaar niet over zelfs ook maar eeniger- mate geoefende troepen wordt beschikt In dezen toestand mag in verband met den in- ternationaal-politieken toestand niet langer worden berust. Door den verlengden oefentijd zal derhalve de paraatheid van de weermacht aanzienlijk worden verhoogd. Bovendien zal het moge lijk zijn beter dan bij den bestaanden toe stand, een eventueele mobilisatie veilig te stellen. De regeering zou het zeer gewenscht heb ben geacht indien zoodanige maatregelen haddop kur- ->rdpn getroffen, d >.ok de geoefendheid van de dienstplichtigen, be- hoorende to! reeds met groot verlof zijnde lichtingen, on een hooger peil werd gebracht. Het behoeft echter geen betoog, dat zoo danige maatregelen op grond van de kosten, welke het eevolg zouden zijn van de alsdan noodzakelijke aanmerkelijke uitbreiding van het beroepspersoneel en van de beschik bare legeringsruimte, niet we] uitvoerbaar zijn, nog afgescheiden van de bezwaren om hen die de eerste oefening hebben volbracht, ten tweede male voor eenige maanden uit hun burgerwerkkring te rukken Met hetgeen kan worden bereikt door Je wederinvoering van de derde herhalingsoefening zal mits dien in dit opzicht genoegen genomen moeten worden. De financieels lasten De jaarlijksche kosten voor de uit breiding van het contingent en van de verlengde eerste oefening worden be rekend op ƒ12.512.000 vermeerderd met 5 millioen gulden wegens vermeerdering van beroepspersoneel. Daarbij komt een uitgaaf in eens van 22 millioen gulden voor uitbreiding van kazerneering. Het wetsontwerp geeft tevens aan de kroon de bevoegdheid na aanneming ervan het con tingent van de lichting 1938 tot het nieuwe aantal van 32.000 op te voeren, de. buiten gewoon dienstplichtige personen nacer tot gewoon dienstplichtigen te bestemmen en voor zoover noodig reeds verleende vrijstellingen wegens broe,den dienst te doen vervallen. De wet zal in werking treden op een nader door de Kroon te bepalen datum. DE AFTAKELING DER N.S.B. Sinds den verkiezingsdag enorme bezuinigingen Afluisteren van gesprekken door microfoons was reeds oud Ingewijden, zoo meldt men ons uit Utrecht, wisten reeds geruimen tijd, dat er weer iets gaande was in de N.S.B. Na de verkiezingen bevindt de beweging zich in een toestand van aftakeling en afbrokkeling en slechts door de grootste bezuinigingen te treffen kon men tot nogtoe de financieele debScle voorkomen. Het pand aan de Oude Gracht te Utrecht, waar de. kantoren van „Volk en Vaderland" waren gevestigd, werd ontruimd en de ad ministratie van het weekblad werd overge bracht naar Leiden. Maar ook in 't gebouw aan de Maliebaan, waar het hoofdkwartier van de Beweging gevestigd is, werden de laatste tijd tal van versoberingen doorgevoerd. Zoo vernamen wij, dat in het gebouw na 'de verkiezingen verschillende vertrekken gesloten bleven doordat de afdeelingen sterk waren ingekrompen. Wanneer geïnformeerd werd of deze kamers niet schoongemaakt moesten worden, en waarom ze pp slot ble ven, dan klonk het antwoord: „Vacantie". Maar het bleef maar vacantie en het ver moeden is niet ongegrond, dat deze „vacan tie" verband houdt met de niet onbelang rijke inkrimping van pensoneel, welke plaats Dat er straf bezuinigd wordt, blijkt ook uit andere gevallen. Kreeg vroeger het per soneel thee en koffie gratis, op kosten van de Beweging, na de verkiezingen is daarin een wijziging gebracht en moet voor de con sumptie, welke door den concierge verstrekt wordt, betaald worden. Wat de microfoon betreft, welke onzicht baar in de kamer van Ds van Duyl was op gesteld hieromtrent behoeft geen twijfel te bestaan. Reeds in den tijd toen het hoofd kwartier op de Oude Gracht te Utrecht ge vestigd was, wisten personeelleden van de Beweging, dat het de gewoonte was om door middel van microfoons, welke ergens ver borgen waren, gesprekken af te luisteren Nieuwe uittreding uit de N.S.B. Thans heeft de hoer J. F. Stahle, sedert 1935 voor de N.S B. lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, zijn lidmaatschap van deze partij opgezegd. Hij deelde mede, dat dit bedanken niet in verband staat met de andere uittredin gen of royementen. Wie volgt? Chr. Verzekeringsagenten en Ziekenfondsboden De Bondsvergadering te Apeldoorn Ledental iets teruggeloopen. In aansluiting op het verslag van de ope ningsrede van den heer B a k k e r op de Bondsvergadering te Apel doorn van de Ned. Chr. Bond van Verzekeringsagenten en Ziekenfondsboden kan nog het volgende vorden medegedeeld: De jaarverslagen, waaruit bleek dat het ledental terugliep van 162 tot 159, werden goedgekeurd en vastgesteld onder dank aan den secretaris-penningmeester den heer J. K. R i e t d ij k van Rotterdam. De afd. 's-Gravenhage werd benoemd ter controleering van de boeken 1937/38. Over het afgeloopen jaar werd de Penningmeester gedechargeerd van zijn beheer. Het beleid van het Hoofdbestuur werd zonder bespreking goedgekeurd. In de commissievan redactie van het or gaan „De Verzekeringsagent" werden her benoemd de heeren W. Bakker, J. K. Rietdijk en C. P. v. Rensen. AMSTERDAM C ROKIN-KALVERSTRAAT Tel. 33346 VOOR II ALLE KAMERS UW I MET BAD EN LUNCH en DINER j| .ONTBIJT DOELEN HOTEL AMSTERDAM-CENTRUM Kamers incl. Hol!. Ontbijt vanaf .f 4.— Rüstlge sfeer in het centrum van de stad Ieder modern comfort Telefoon 40661 Het voorstel van het hoofdbestuur betref fende de jaarlijksche vergoedingen werd aangenomen. De aftredende hoofdbestuursleden werden herkozen. Het voorste] van het hoofdbestuur betref fende het Reglement werkloozenkas. om art. 3 aan te vullen met „Het hoofdbestuur kan om redenen van practischen aard vrijstel ling verleenen van het lidmaatschap der kas" werd ingetrokken. De andere voorstellen werden aangenomen. Bij de rondvraag vestigde namens de Afd. Rotterdam de heer H. v. Klaveren Jr. de aandacht op het feit, dat nog zooveel per sonen -in overheidsdienst, zooals onderwij zers, emplové's bij de Ned. Spoorwegen en P. T. T., zelfs burgemeesters, zich in hun vrijen tijd bezig houden met het afsluiten van verzekeringen waardoor zij, die een vast gesalarieerde betrekking bekleeden vaak belangrijke afbreuk doen aan de be- roepstaak der verzekeringsagenten. Spr zou daarom gaarne zien dat pogingen worden aangewend om ook deze misstand te beteu gelen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Mond- en Klauwzeer De besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer begint te O u d-A 1 b 1 a s onrust barend toe te nemen. Het aantal aangifte is thans gestegen tot 52, of 22 meer dan vorige week. aVn de wed. Heijkoop zijn zelfs twee koeien aan deze ziekte gestorven, waardoor het aantal sterf, gevallen gestegen is tot 7. Het is voor de betrokken boeren een groote schadepost, daar zij ongeveer geen melk van hun vee krijgen en deze ziekte gezien het jaargetijde een lange nasleep heeft. Het gevolg is dan ook dat de melkfabriek te Bleskensgraaf duizenden liters melk minder te verwerken krijgt. De vrees bestaat dat nog verdere uitbrei ding te wachten is, daar de ziekte zich alge meen van hofstede tot hofstede gaat ver spreiden. EEN LEGAAT VOOR DE ARMEN Het bestuur van den Haagschen Armen raad heeft van do ex-ven van wijlen den heer Th. L. J. Peek, overleden 30 Mei 1936, bericht ontvangen van een legaat, van f 12.500, door den heer Peek vermaakt aan de.algemeene armen van 's-Gravenhage. In het voorjaar van 1938 zullen deze gel den óp de gewone wijze verdeeld word'en onder de instellingen van weldadigheid te 's-Gravenhage, Autobotsing op een dijk Chauffeur licht gewond Men meldt ons: Gistermiddag kwart over vijf kwam van den Achterweg te Herwijnen een auto van den heer Van Weeldeh uit H e r w ij n e n die den dijk opreed in de richting Haaften Juist kwam op dat moment uit de richting Gorinchem een truc met treiler van en houthandel Appel. Beide auto's kwamen met elkaar in bot sing. Het gevolg was, dat de auto van de firma Appel van den dijk rolde. De chauf feur werd licht gewond. Hij werd door een dokter behandeld. De auto had zware mate- rieele schade opgeloopen. Van de wagen van den heer Van Weelden was alleen de stuur stang ontzet. Aanrijding met doodelijken afloop Geldboete tegen chauffeur gefiischt Op 30 April van dit jaar is op den rijks straatweg LeidenUtrecht onder de gem. Z w a m m e r d a m een auto-ongeluk (ebeurd, dat a^n den vrachtrijder A. J. van J het leven heeft <ekost Wegens het veroorzaken van dood door schuld moest de bestuurder van de persv- nen-auto. de 27-jarige H. J. H. T. M., voor de Haagsche rechtbank terecht staan. De Officier van Justitie merkte op dat verdachte te hard heeft gereden Spr. vor derde een geldboete van f250 subs. 100 da gen hechtenis. Uitspraak 7 October. Ernstig verkeersongeluk te Helmond Een personenauto, bestuurd door den heer van H. uit Helmond, kwam, bij het passee- ren van een groote vrachtauto, in botsing met de achttienjarige wielrijdster B., terwijl ook de zeventienjarige jongeman K. verwon- dingen aan het hoofd kreeg. Mej. B. werd met een zware hersenschudding en inwen dige kneuzingen in het St. Antoniuszieken- huis ter verpleging opgenomen. Een kind, dat op den bagagedrager van de fiets van mej. B. zat, bleef wonderlijk ge noeg ongedeerd Onvoorzichtig spel Dienstplichtig soldaat vrijgesproken Het Hoog Militair Gerechts)tof deed uit spraak in de zaak tegen den dienstplichtigen soldaat, die door den krijgsraad te 's H e r- togenbosch wegens het aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebben (in een zweminrichting te Amersfoort een kameraad, die niet voldoende kon zwemmen spelenderwijs in een diep bassin geduwd) was veroordeeld tot een maand gevangenis straf voorwaardelijk. Het hof oordeelde het te laste gelegde feit niet wettig en overtuigend bewezen, meer in het bijzonder niet dat beklaagde hoogst roekeloos en onvoorzichtig heeft gehandeld en hem schuld in strafreoh- telijken zin is te wijten, en sprak hem mitsdien vrij. Arbeider onder zand bedolven Met Inwendige kneuzingen bevrijd Bii het graven van zand en grind onder Bergsham is de arbeider A. D. uit Koot- wiikerbroek bedolven geraakt, waar door hij zware inwendige kneuzingen heeft opgeloopen. Gelukkig bleef hii juist met den mond vrij, zoodat hii niet stikte. Doordat het gat veel te steil was uitgegraven, kon slechts langzaam aan de bevrijding van het slachtoffer worden gewerkt. Eerst na onge veer een uur was de man vrij. De politie heeft een onderzoek ingesteld, waaruit is komen vast te staan, dat de op zichter van de Heide Maatschappij te roeke loos heeft laten graven. Tegen hem is pro ces-verbaal opgemaakt. Het verder graven is door den burgemeester van Barneveld, on der welke gemeente Garderen ressorteert verboden. EEN ADVOCAAT VEROORDEELD De rechtbank te Zwolle heeft den Zwol- schen advocaat mr J. F. D ij k s t r a veroor deeld tot f 100 boete subs. 25 dagen hechte nis, wegens beleediging van het openbare gezag, door middel van een ingezonden stuk in een plaatselijk blad. De aanleiding tot mr. Dijkstra'6 gram schap werd gevormd door de arrestatie van een onschuldigen Zwollenaar, die verdacht werd van een berooving te Schiedam. Mr. Dijkstra had de Zwolsche politie de heftig, ste verwijten gemaakt van haar optreden. De eiseh was geweest f 200 boete of 50 dagen hechtenis In den voormiddag-van 12 Mei j.l. hebben zich op de veemarkt te 's-He'rtogenbosch ernstige ongeregeldheden voorgedaan. Door twee rechercheurs werd op de veemarkt aangehouden de dertigjarige koopman G. K. uit Buren, die ervan verdacht werd, zich te hebben schuldig gemaakt aan het ver val schen van kalverschetsen. Een duizend tal boeren stemde hier niet mee in en ver zette zich tegen de politie. Een hoofdagent, die zijn collega's kwam assisteeren, werd met een mes in de hand gestoken. Inmid dels hadden de rechercheurs hun arrestant naar de politiepost op de veemarkt weten over te brengen. Bij het overbrengen van een man naar het hoofdbureau van politie brak er een waar oproer los. De ibeide rechercheurs werden aangevallen door den 32-jarigen koopman H. K. uit Avezaath, een broer van den ar restant en door den 44-jarigen J. W. K., koopman te Beusichem, een neef van de K.'s. Gisteren heeft de Bossche Rechtbank de strafzaak tegen de drie verzetplegers behan deld. Na een langdurige zitting elschte de Of ficier van Justitie tegen J. K. wegens weder- spanniglieid, opruiing en mishandeling acht maanden gevangenisstraf en tegen G. K. en H. K. wegens wederspannigheid 6 maanden. Uitspraak over 14 dagen. De schoolkwestie te Waddinxveen Schoolbestuur niet ontvankelijk verklaard Bij K. B. is de beschikking op het beroep, ingesteld door het bestuur der /ereen. tot stichting en instandhouding van Ned. Herv. Chr. Scholen te Waddinxveen, tegen het besluit van Ged. Staten van Zuid-Hol lana tot ongegrond verklaring van zijn Da- roep tegen het besluit van den raad der ge meente Waddinxveen, van 17 September "i, houdende weigering van Je overeen komstig art. 72 oer L. O.-wet 1920 gevraag de medewerking voor de stichting van een bijzondere school voor gewoon L o. aldaar, met vernietiging van het bestreden besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland en van het besluit van den raad der gemeente Wad dinxveen van 17 September 1936, het school bestuur in zijn in deze tot den raad gericht verzoek alsnog niet-ontvankelijkver k 1 a a r d. In de overwegingen wordt, na een uitvoe rig overzicht der voorafgegane beraadsla gingen in den Raad en voor Geo'ep. Staten, opgemerkt, dat in art. 1, 2e lid van het Kon BpsI. van 31 Dec. 1920-is bepaald, dat, indien gelden worden aangevraagd voor de stich ting van een nieuwe school, of indien de aanvrage beoogt stichting van een nieuwe school door de gemeente, zij tevens een aan duiding bevat van de plaats in de ge meente, waar het bestuur der instelling of Qie vereeniging de school wenscht te vesti gen: dat de onderwerpelijke aanvrage aan dit voorschrift niet voldoet, aangezien daarin sprake Ls van de stichting van een bijzondere lagere school opeenna- der te bepalen plaats; dat sulks blijkens de ter zake ontvangen ambtsberichten weliswaar in verband sohijnt te staa-n met de door den appellant gekoes terde verwachting, dat een bestaand school gebouw beschikbaar zou kunnen worden ge steld, hetgeen in de aanvrage dan ook sub sidiair is verzocht, doch dat hiermede het niet naleven van de evengenoemde wette lijke bepaling niet kan werden gerechtvaar digd, zulks te minder, nu er blijkens de stuk ken in de gemeente Waddinxveen geen be staand schoolgebouw ter beschikking i s; dat de onderhavige aanvrage, aangezien zij derhalve niet voldoet aan de, ter uitvoe ring van de artikelen 72 en volgende dier wet vastgestelde voorschriften, niet als een behoorlijke aanvrage in de zin van dit arti kei kan worden aangemerkt; dat derhalve de raad het schoolbestuur in zijn verzoek niet-ontvankelijk had behoo- ren te verklaren. CHR. BUITENGEWOON ONDERWIJS De zaak van het ChT. buitengewoon onder wijs in de Hoeksche Waard schijnt thans goede vorderingen te maken. Woens dagavond kwam de bond van Chr. scholen, die het initiatief nam, onder presidium van den heer J. C. Diepenhorst van Strijen, te Klaaswaal bijeen. Een ontwerp statuten en huishoudelijk reglement werd uitvoerig be sproken en vastgesteld. Het bleek, dat bij nagenoeg alle schoolbesturen voor deze zaak groote sympathie bestaat. Een aanzienlijk bedrag werd door de gezamenlijke besturen toegezegd om de eerste inrichting te bekostigen. Met be kwame spoed zal thans gewerkt wor den om met de autoriteiten overleg te plegen. De heer Diepenhorst dankte den heer Bunt, hoofd van een Chr. School voor b.o. te Dordrecht zeer voor de goede voorlichting, die hij reeds herhaaldelijk en ook thans weer gaf. Naar alle waarschijnlijkheid zou deze school te Oud-Beijerland gevestigd worden. Luchtbeschermingsoefeningen We deden mededeeling van het proces dat bij het Arnhemsche Gerechtshof loo- pende was tegen T. B. te Nij kerk, die niet verschenen was toen de burgemeester hem tijdens de luchtbescherming had opgeroepen als spuitgast bij de brandweer. De rechtbank te Zwolle had de ver dachte vrijgesproken, doch het gerechts hof te Arnhem vernietigde dit vonnis en veroordeelde den verdachte alsnog tot een boete van f 10 subs. 2 dagen hech tenis. De gronden van dit vonnis waren de vol- gede: dat artikel 12 van de hier in het ge ding zijnde wet algemeen luidt en taalkun dig het verrichten van persoonlijke diensten bij de bedoelde oefeningen een vorm van medewerking daaraan is; dat die vorm van medewerking ook niet bij eenige bepaling der wet is uitgesloten; dat daarentegen de bepaling der wet, dat niemand op grond van derving van inkomsten wegens deelneming aan de oefeningen aanspraak op schadever goeding zal kunnen maken het boven door het Hof ingenomen standpunt versterkt; dat uit de parlementaire geschiedenis der wet niet volgt zooals door den raadsman van verdachte was betoogd dat het de bedoeling van den Wetgever zou zijn ge weest dat de te vorderen medewerking niet zou mogen bestaan in het verleenen van persoonlijke diensten; dat dus de verdachte verplicht was aan de vordering van burgemeester te voldoen. DOODELIJKE VAL De 24-jarige stucadoor W. G. uit Roggel, werkzaam te Bilsen (B.), had aldaar het ongeluk van een vier meter hoogen steiger te vallen, waarbij hij een schedelbreuk, een hersenschudding en een verbrijzelde knie opliep. Naar het ziekenhuis te Maeseijck overgebracht is hij daar, zonder bij kennis te zijn gekomen, aan de gevolgen overleden Wih U vooruit Icomen In het winkelbedrijf? Volg den onxe degelijke en goedkope, schriftelijke cursus VERKOPER, VERKOOPSTER Speciale opleiding voor verschillende branche*. Gratis hulp bij sollicitatie Vreeg ronder verplichting Inlichtingen bij AS.S.O, Nieuwe Plein 31, Arnhem VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Dienstplichtwet; uitbreiding van het jaarlijksche contingent tot 32.000; afschaffing van loting en van vrijstelling wegens broederdienst: verlenging van de eerste oefening voor onberedenen tot elf maanden. De laatste dag van de legeroefeningen. Ingediend is de begrooting van het Verkeersfonds. De begrooting van het Landbouw* crisisfonds. Jaarvergadering van de Vereen, tot Chr Verzorging van Krankzinnigen. Het schaaktoernooi in Oostenrijk. Een Japansch luchteskader van 85 toe stellen heeft acht steden in Noord-China geteisterd. Een spoor van de verdwenen Russische generaals? Franco vraagt erkenning van zijn ver tegenwoordigers in Groot Brittannië. i nog: eens Fis FISK SAFTI-FLIGHT. A.-R. TWEEDE KAMERFRACTIE De heei J. Schouten voorzitter Het bureau van de Anti-Revol. fractie der Tweede Kamer is aldus samengesteld; J. Schouten, voorzitter, L. F. Duymaer van Twist, tweede voorzitter, Mr. T. A. van Dij ken, secretaris. AJle correspondentie met de fractie moet gericht worden tot den secretaris, aan diens adres, Plein 18a, 's-Gravenhage, VREESELIJKE VAL Vanmorgen is te Mill (N.B.) de electri- cien W. V., toen hij werkte aan een in aan, bv-uw zijnd landhuisje van den heer Ver- sfraaten, uit de nok gevallen. De ongelukki ge kwam, met het hoofd naar beneden, in den kelder terecht In het ziekenhuis te Mill, waarheen hij werd vervoerd, is de main na korten tijd overleden. Het slachtoffer was ongehuwd. LOODS UITGEBRAND Gisternacht omstreeks half twee werd brand ontdekt in een loods, achter het pand van de firma Mollemans in de Zuider- straat te Helmond. De loods dient als opslagplaats voor de firma Mollemans, die op kermissen reist Ook thans waren oen orgel, een danstent, wagens en nog tal van andere voor het bedrijf noodige zaken in de loods ondergebracht Het orgel en de danstent waren juist gisteravond uit Ber- ücum naar Helmond gebracht Do brandweer van Helmond wist het vuur tot aa loods te beperken. Zij kon echter niet ver hinderen, dat de loods met de zoo brand bare inhoud geheel uitbrandde. Een truck met aanhangwagen, door den ondernem*»; voor de loods neergezet, kon bijtijds wor den weggereden. De schade, welke op ongeveer zevendui zend gulden wordt geschat, wordt door ver. zekering gedekt WOLHANDKRAB GEVANGEN Donderdagavond is een wolhamdkrab ge vangen in een fuik van den heer A. Bijl te De Lier. Het vischnet was geplaatst ix» het Leewater. DE ENDEAVOUR I GEVONDEN Sedert tien dagen bestond groote onge rustheid over het lot van het zeiljacht Endeavour I, waarmede de heer Sopwith twee jaar geleden had deelgenomen aan den wedstrijd om de America-cup. Het schip was tijdens den overtocht van Amerika naar Engeland bij een storm losgeslagen van de sleepboot Viva en men had er niets meer van gezien of gehoord Gistermiddag is het schip echter op 200 K.M. ten Z.W. van de Azoren door een pas- seerend schi paangetroffen. Men had een noodzeil opgezet om het schip op de gol ven te kunnen houden, omdat het roer was stuk geslagen. Alle zeventien opvarenden bevonden zich in goeden welstand. Het schip, dat ruim 2000 mijl had afgelegd zal nu met een sleepboot Horta worden bin nengebracht. De kapitein van de Endeavour II, R. Wil son, is op zee na een korte ongesteldheid overleden. Kapitein Wilson had eenige we ken geleden nog deelgenomen aan den wed strijd om de America-cup en daarbij het bevel gevoerd over het nieuwe jacht van den heer Sopwith. RIJWIELDIE VEN OP HEETERDAAD BETRAPT Een 36-jarige man, die op de Nieuwe Ach tergracht te Amsterdam bezig was het slot van een onbeheerd staand rijwiel te vernielen, zag zich tot zijn schrik daarin belemmerd door twee wandelaars, die zich als rechercheurs ontpopten. Hü werd over gebracht naar het hoofdbureau van politie, alwaar hij in verzekerde bewaring is gesteld.' Een surveiIIeerend recheurcheur slaagde er eveneens in, aan de Amstelveenkade een njwieldief op heeterdaad te betrappen. Dit maal was heï een 18-jarige jongeman, die eveneens najir het hoofdbureau werd over gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1