Een luchtafweer-oefening boven Berlijn WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1937 EERSTE BLAD PAO. LITWINOFF SPREEKT TE GENEVE Felle rede tegen Duitschland, Japan en Italië v In de Volkenbondsvergadering heeft Lit winoff gisteren een felle rede gehouden tegen Durtschland, Japan en Italië, met de klaarblijkelijke bedoeling de toenadering tusschen deze landen en den Volkenbond, of tot de westersche mogendheden zooveel mogelijk in den weg te treden. Het behoort tot de politiek van Moskou, dat bij zulk een toenadering vreest zelf te worden geïso leerd, periodiek nieuwe haat en onrust te zaaien Tweeërlei was het doel van L i t w i n o f f s redevoering: ten eerste, de Volkenbondssta- '.ten te overtuigen, dat de Volkenbond ener giek tegen hen moet optreden, die Spanje en China hebben aangevallen; ten tweede, die delegaties te bestrijden, die ook onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden nog naar een onmiddellijke universaliteit van den Vol kenbond meenen te mogen streven. Litwinoff meende, dat de Volkenbond het Dok in zijn tegenwoordige samenstelling in *ijn macht heeft Spanje en China meer af doende hulp te verlee- en dan de Spaausche en Chineesche delegaties zelf hebben durven vragen. Volgens hem ii het thans de hoogde tijd dat de Volkenbond zijn leden bescher ming tegen aanvallen biedt. Een nadere preciseering, hoe de Volken- hondsstaton dit zoudep moeten doen, gaf Litwinoff echter niet Het openlijk pre diken van een deenods gemeenschappelijken oorlog der Volkenbondsstaten tegen Duitsch land, Italië en Japan durfde Litwinoff toch blijkbaar nog niet aan. Met betrekking tot het tweede hoofdpunt tiit zijn rede, de kwestie der universialiteit, betoogde hij. dat een vergelijking van de resultaten der niet-inmengingscommissie pan Londen, die een wel universeele samen stelling heeft en die van de conferentie van Nyon, waar Duitschland en Italië ontbraken, aantoon*., dat juist de universaliteit het be reiken van practische resultaten verhindert. Er is volgens Litwinoff geen samenwerking mogelijk tusschen staten, die den aanval, en staten, die den vrede willen hebben. Ook collectieve veiligheid is niet te verwachten rvan staten, die slechts tot één collectieven maatregel bereid zijn, namelijk den coJlec timen aanval. !Een voorstel van Bruce De gedelegeerde van Australië. Bruce, Heek meer begrip voor de werkelijkheid te bezitten. Hij bezwoer den Volkenbond in de Spaansche en Chineesche kwesties toch voor al geen misleidende leege formule aan te nemen, die aan deze staten hoop zou kunnen geven op een steun, die toch niet verleend kan worden. Bruce bepleitte de bijeenroeping van een jconferentie van alle staten, leden of niet- ïeden van den Volkenbond, die groote be langen in het Verre Oosten hebben, om ge meenschappelijk te bespreken, hoe de vrede aldaar zou kunnen hersteld worden. Voorts drong Bruce bij den Volkenbond aan op zoo veel mogelijk krachtsinspanning op econo misch gebied. De Volkenbond moet zich teu doel stellen, door wijze aanbevelingen de staten bij te staan in hun pogen tot verhef fing van den levensstandaard van hun vol keren. Indies de volken goed gevoed zijn en geen vrees voor werkloosheid behoeven te koesteren, zullen de politieke spanningen .van zelf verdwijnen. HET TOEZICHT IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE Ook Italië zal het helpen uitoefenen Binnenkort conferentie van drie te Parijs De deelneming van Italië aan het! toezicht in de Middellandsche Zee staat thans practisch wel vast. De vlootdeskundigen van Frankrijk, En geland en Italië zullen binnenkort te Parijs bijeenkomen, om de voorwaar» den voor deze deelneming vast te stellen. De Italiaansche regeering heeft de Duitsche regeering van deze nieuwe ontwikkeling der verhoudingen op de hoogte gebracht. Omtrent de voorgeschiedenis van dezen keer van zaken wordt door Stefani uit Rome het volgende meegedeeld: De Fransche zaakgelastigde B Ion del en de Britsche zaakgelastigde Ingram zijn Dinsdagmorgen opnieuw door Ciano ont- >aneen. Na allereerst te hebben verklaard, dat de regeeringen van Frankrijk en Grooc-Brit- tannie nooit hebben nagelaten, de positie ian Italië als groote Middellandsche Zee mogendheid te erkennen, stelden zij namens respectieve regeeringen aan de Ita liaansche regeering voor, dat vlootdeskundi gen van de drie mogendheden eerstdaags te Parijs zullen bijeenkomen, om wijzigingen an practischen aard aan te brengen in de bepalingen van Nvon. teneinde een deelne ming van Italië aan den patrouilledienst in de Middellandsche Zee mogelijk te maken. Graaf Ciano nam acte van deze verkla ringen en deelde beiden zaakgelastigden mede, dat de fascistische regeering haar in stemming betuigt met de door de regeerin gen van Parijs en Londen voorgestelde bij eenkomst De commissie van 23 bijeen Gisteren heeft, onder leiding van onzen toud-minister van Buitenlandsche Zaken D e Graeff, te Genève de eerste bijeenkomst (plaats gehad van de commissie van 23, welke zich zal moeten bezighouden met .China's beroep op den Volkenbond. De heer De Graeff deelde terstond bij 'den aanvang der vergadering mede, dat hij met het oog op de geografische ligging van het Nederlandsche rijk, het voorzitterschap der commissie meende te moeten neerleg gen. Op zijn voorstel werd hierop de minis ter van Buitenlandsche Zaken van Letland, jMunters, tot voorzitter gekozen. De gedelegeerde van Engeland en Frank rijk, Lord Cranborne en Delbos gaven hierna in overweging, dat de regeeringen ,van China en Japan, alsmede die van Duitschland en Australië zullen uitgenoo digd worden, zich eveneens in de commissie van drie en twintig te doen vertegenwoor- idigen. Ofschoon Litwinoff eenige bedenkin gen tegen het richten van de uitnoodigin- gen aan Duitschland en Japan maakte, heeft de commissie van drie en twintig toch een besluit genomen overeenkomstig het En gel sch Fransche voorstel. In afwachting van de antwoorden der uit- genoodigde regeeringen, verdaagde de com missie zich hierop. De volgende bijeenkomst zal echter uiterlijk a.s, Maandag plaats vinden, België candidaat voor yolkenbondsraad Verkiezing reeds verzekerd België heeft zich bereid verklaard, even- lueel een niet-permanente volkenlbonds- raadszetel te aanvaarden. Aangezien reeds Vijftien delegaties ter volkenbondsvergade ring. dde niet zelf in den volikensbondsraad pitting hebben, reeds tot ondersteuning van de Belgische candidatuur bij de volken- bondsraad hebben besloten, Nederland eveneens mag de verkiezing van België wel reeds zeker worden geacht RUSSISCHE VLIEGTUIGEN BOVEN FINLAND Gistermiddag heeft een zestal Russische militaire vliegtuigen op verschillende pun ten de Finsche grens geschonden door bo- Ven Finland te kruisen. Zij werden door Finsche grenstroepen on der vuur genomen, daar zij de sommatie om te stoppen niiet opvolgden. F.én der Russische machines moest op Finsch gebied op een meer bij Suojaervi oen noodlanding maken. F.en Finsch militair vliegtuig is tot on derzoek der aangelegenheid naar de plaats lüer noodlanding vertrokken. HOOGGERECHTSHOF EN KU KLUX KL AN Van den heer Hugo L. Black, diers oosevelt benoemd heeft tot rechter in het hooggerechtshof, wordt met hardnekkig heid beweerd, dat hij lid van den geheimen bond Ku Klux Klan zou zijn. In verband daarmede heeft de democrati sche afgevaardigde Pettengill uit In diana voorspeld,, dat in de volgende zitting het congres een poging zal worden ge daan. om Hugo L. Black, den nieuwen rechter in het hooggerechtshof, in staat van beschuldiging te stellen. Pettengill zeide, deze actie te zullen steunen indien Black niet op overtuigende wijze weet aan te toonen, dat hij geen lid is an den Ku Klux Klan. Dr. Schacht is druk bezet De Duitsche minister van economische za ken, Schacht, die momenteel voor parti culiere aangelegenheden in Italië vertoeft, zal Woensdag naar Duitschland terugkeeren, n als eere-gast de manoeuvres bij te wonen Met den rijksminister voor verkeerswezen, dr. Dorpmüller, zal Schacht dan einde dezer week naar Denemarken reizen, ter bijwoning van de inwijding van de Stor- stroem-brug, die de eilanden Seeland en Falster verbindt. Na de ontvangst van den Italiaanschen regeeringschef te Berlijn, zal Dr Schacht het congres voor huis- en grondbezit te Keulen en de „Sparkassentag" te Essen bij wonen, waar hij, evenals bij de inwijding der Storstroem-brug, het woord zal voeren. De congressen te Keulen en Essen hebben op 28, resp. 29 September plaats. DE JAPANSCH-CHINEESCHE OORLOG De Japanners vorderen langzaam in Noord-China Een Amerikaansch protest te Tokio De Japanners hebben een verbitterden aanval gedaan op de Chineesche stellingen bij Pao-Ting-Foe, vanuit de basis Hsoe-TIoei. zestien mijl van Pao Ting-Foe. Naar wordt medegedeeld, nadert de Japansche hoofd macht Tsjang-Tsjau, dat is gelegen aan den spoorweg Tientsin-Poekau. Vliegtuigen hebben Hsin-Ho, vijftig mijl ten Zuiden van Pao-Ting-Foe. gebombar deerd, terwijl een Japansch detachement een aanval deed op Hsin-Tsjeng, twintig mijl ten Westen van Matsjang. Hsing-Tsjeng i9 een belangrijk strategisch punt tusschen Matsjang en Paotingfoe. De gewonde ambassadeur Het definitieve antwoord van Japan met betrekking tot het incident met den Brit- schen ambassadeur, Hugessen, is aan de Britsche ambassade te Tokio overhandigd. Men gelooft, dat het de Britsche regeering tevreden zal stellen. Het zal waarschijnlijk Donderdag gepubliceerd worden. Nieuw» gevaarlijke zöne De Japanners hebben de buitenlandsch1 autoriteiten te Shanghai gewaarschuwd.dat zij na den 2isten September niet meer de verantwoordelijkheid kunnen aanvaarden voor den dood van buitenlanders bij lucht aanvallen op de spoorlijn Kanton—Hankau. Deze lijn is van bijzonder belang voor den aanvoer van troepen en oorlogsmateriaal uit het Zuiden. Amerikaansch protest te Tokio Staatssecretaris Huil heeft medegedeeld, it de Vereenigde Staten te Tokio gepro testeerd hebben tegen het voornemen der Japanners om Nanking te bombardeeren. Het protest is volgens Huil voornamelijk gebaseerd op de overweging, dat het bom bardeeren van non-combattanten een schen ding van het internationaal recht en van de humanitaire wetten beteekenen zou. Voorts zou een dergelijke daad de Amerikaansohe diplomatieke vertegenwordigers te Nan king in gevaar kunnen brengen en daardoor de normale Japansch-Amerikaansche betrek kingen kunnen verstoren. Huil verklaarde verder, dat de Ameri- kaansche ambassadeur te Nanking, door zich met het personeel van de ambassa le aan boord van de „Luron" te begeven, slechte de algemeene Amerikaansche poli tiek in toepassing had gebracht, die ten doel heeft, persoonlijke gevaren voor Ame- rika's vertegenwoordigers in uitzonderlijke omstandigheden te vermijden. De volledige officieele betrekkingen met de Chineesche regeering zullen dientengevolge geenszins worden onderbroken. Tweemalen het wereldstads- verkeer gestremd Afschrikwekkende voorproef van den oorlog (Van i Duitschen correspondent) Voor menschen, die een vasten slaap heb ben, is de zaak niet zoo eenvoudig. Daar helpt zelfs een wekker niet veel. Dat hebben wij heden aan den lijve ondervonden, toen we omstreeks half negen door onzen huis baas uit ons bed werden gehaald. „Fliegeralarm"! Of we wilden of niet, we moesten mee naar beneden, in een kelder, waar reeds rond twintig medebewoners van onze huurkazerne nieuwsgierig stonden te kijken naar de voorspqjde luchtaanvallen. En inderdaad, het duurde niet lang, of de luchtaanval was in vollen gang. Het was een lawaai van belang, maar de verdediging liet niet op zich wachten., want er werd van allen kant geschoten, alsof we ons midden in een heuschelijken oorlog bevinden. E.g gezellig kan men zulks niet noemen, maar het Duitsche volk heeft geleerd zich te schik ken naar het beleid van hoogerhand en op zichzelf is dat nog niet zoo dwaas, want wij leven in een anderen tijd dan twintig jaar geleden en andere tijden brengen nu een maal andere zeden en gewoonten met zich mee. Al te lang duurde trouwens deze bewos king niet, want na een kwartier bleek de at taque alweer afigeloopen te zijn. Opnieuw loeide de sirene, afwisselend hoog en laag, en iedereen wist nu, dat voorshands hete-g- ste achter den rug was. We voelden ons al len eenigszins teleurgesteld, want de werke lijkheid is toch altijd heel anders dan de verbeelding. Vooral de vrouwen keken ver legen, want op zulk een rencontre met haar mannelijke medebewoners waren ze niet voorbereid en wij voelden ons ook niet al te best op ons gemak, want ongeschoren en in badjas slaat men geen schitterend fi guur! Een uurtje later begaven T\hj ons naar den Postdamer Platz, maar hier bleek de zaak nog lang niet in orde te zijn. Uit alle voor steden kwamen de menschen aanzettm r ze konden geen stap verder. Overal stond politie en graaf H e 11 d o r f kwam per auto aangereden, om mee te deelen, dat het „Regiorungsviertel" tot nader order niet tie- gankelijk was. Zelfs onze perskaart kon hier niets aan veranderen e.. we moesten gedul dig wachten, totdat ook hier het geloei der sirene aankondigde, dat het normale verkeer tot nader order in eere was hersteld. Met een gevoel van opluchting begaf leder zich aan zijn werk: de vrouwen, die haar bloemen een half uur an haar lot moesten cverlaten, de kantoorbedienden, die onder normale omstandigheden een standje van hun chef zouden oploopen; de juffrouwen uii de warenhuizen, die anders allang aan het werk geweest zouden zijn; de kelners, die gewend zijn. hun vaste ochtendklanten op tijd te bedienen; de reizigers, die niet meer zeker waren, of ze hun trein nog net op he* nippertje kunnen halen. Uit het tempo der menigte kon men afleiden, met welk een spanning ieder het oogenblik der bevrijding tegemoet had gezien! Neen, voor een wereld stad met zes millioen inwoners zijn zulke ..Luftschutz-übungen" geen prettige verras sing. De avond-oefening De „Fügsamkeit" van dit volk kwam weer tot uiting tegen het invallen van den avond. Want nu pas gaat men begrijpen, wat een oorlog voor een stad als Berlijn zal betee kenen. Onder normale omstandigheden is de tijd tusschen zes en zeven uur eigenlijk de gezelligste van den ganschen dag. 't Verkeer is enorm, de lokalen loopen vol, de verlich ting maakt uit den nacht een dag en ieder probeert op zijn manier de zorgen van den afgeloopen dag van zich af te schudden. Maar nu is dat plotseling heel anders. Berlijn heeft een andere gedaante gekregen, het is opeens een spookstad gevVorden- vormlooze gevaarten schuiven over de stra ten, schimmen schuifelen langs de huizen. Het is een bijna angstaanjagend gezicht. Uit geen enkel raam. zelfs niet uit de ven sters van de winkels en bierhuizen schijnt licht. Hoe groot is echter de tegenstelling als men door een zoogenaamde .dichtsluis" een van de groote café's betreedt. Tot op de laat ste plaats is ieder lokaal bezet, het orkest speelt vlotte melodieën, het publiek onder houdt zich geanimeerdvan de duistere stemming is geen spoor meer te bekennen. Zou het in tijd van oorlog ook zom zijn* Deze vraag dringt zich herhaaldelijk bij ons op als wij de oefeningen van dezen eer sten dag der verduisteringsweek beleven. Het is toch alles maar spel. verbeelding, onwer kelijkheid. Maar to:h ondanks dit bewust zijn, ondanks de zekerheid, dat er geen direct gevaar dreigt, dat de door het lucht ruim jagende vliegtuigen hoogstens met on schuldige attrappes werpen, ondanks dit alles besluipt ons een gevoel, dat beklem mend is en tot nadenken noopt. Wellicht is dit het waardevolste resultaat van de gc- heele afweeroefening, dat de menschen hun gedachten moeten bepalen bij de verschrik kingen. welke een toekomstige oorlog met zich mee zou brengen Wellicht is dit hel goede van al deze dingen, dat zii een af schrikwekkende voorproef zijn van den krijg, dat zij wellicht een waarschuwing en een vermaning zijn voor de menschheid. NANKING UIT DE LUCHT BESTOOKT Ook Chineesche vliegtuigen in actie De Japansche vliegtuigen hebben Nan* king vanochtend aan een verschrikkelijk bombardement onderworpen. Een door de Chineesche luchtafweer* batterijen afgeschoten granaat ls bij het verblijf van den ambassadeur der Ver. Staten tot ontploffing gekomen. Er wer* den beschadigingen aangericht aan de muren van de portierswoning. Een dertiental Chineesche machines heeft de Japanners weerstand geboden; enkele Japansche toestellen zouden neergeschoten zijn. MUSSOLINI'S A.S. DUITSCHE REIS Badoglio reeds te Berlijn Het programma van M u s s ol 1 n i's be zoek aan Duitschland is weliswaar nog niet officieel vastgesteld, doch de „United Press" verneemt uit betrouwbare bron, dat Musso lini Zaterdag 25 September te Muenchen il aankomen om 10 uur. De duce blijft tot 19 uur in Muenchen en vertrekt aan naar Mecklenburg, waar hij de legermanoeuvres bijwoont Mussolini komt Zondagmorgen in Meck lenburg aan en blijft tot Maandag. Maandagmiddag zal hij te Berlijn aanko men aan het Heerstrassebahnhof, dat ge- oonlijk slechts door lokaaltreinen wordt gebruikt doch gemakkelijk gelegen is aan het begin van de triomfale route, die voor Mussolini's intocht in Berlijn is voorbereid. Van het station rijdt de duce in plechtigen optocht van het Westen der stad naar Unter den Linden, dat rijk versierd is. Eén der versieringen is een immens fascis tisch embleem, recht tegenover de Fransche ambassade op den Parisor Platz, geflankeerd door een nationaal-socialistisch embleem van gelijke afmeting. De groote plechtigheid vindt plaats in het Stadion, op Dinsdag, waar zoowel de Fuehrer als Mussolini zullen spreken. De plannen voor de militaire parade staan nog niet vast. Mussolini verlaat Berlijn op 29 Sept. te 15 uur. Badoglio gaat naar de manoeuvres De Italiaansche maarschalk Badoglio is gistermiddag te Berlijn aangekomen, al waar hij officieel werd ontvangen door ver tegenwoordigers van den Duitsohen minis ter van oorlog, maarschalk Von Blom berg, en door den Italiaanschen ambassa deur, Badoglio zal op uitnoodiging van on Blomberg deelnemen aan de Duit sche manoeuvres. Het doel der besprekingen Naar Reuter uit Rome seint zou te Berlijn tusschen Mussolini en Hitier geen enkel ac- coord worden geteekend. De reis zou vooral tén doel hebben, de samenwerking van Italië en Duitschland met de groote westelijke gendheden te bespreken. In Italiaansche kringen poogt men het politiek belang der reis niet te verkleinen, maar toch wijst niets erop, dat door een bepaalde diplomatieke voorbereiding een ont werp zou zijn tot stand gebracht, dat slechts door den Führer en den duce zou behoeven te worden voltooid en geteekend. Evenals to Venetië in 1934 zullen de psy chologische elementen van de ontmoeting el een overwegends rol spelen. Volgens zekere inlichtingengevers zou de kwestie van Oostenrijks onafhankelijkheid eens te meer worden gesteld. Alles bij elkaar genomen, gelooft men niet, dat Mussolini te Berlijn tegen een toenade ring tusschen de Italiaansch-Duitsche ooli- tiek en de Fransch-Britsche politiek zal ageeren. China bestelt voor 10 millioen dollar munitie Uit goede bron wordt verzekerd, dat China voor meer dan tien millioen dollars bestellingen heeft geplaatst voor munitie bij Amerikaansche firma's. Deze munitie zal vervoerd worden met niet-Amerikaanschs schepen. De aankoopen zouden tijdens een onderhoud van minister Hull met den Chi- neeschen ambassadeur zijn besproken, waar bij Huil den ambassadeur te kennen zou hebben gegeven, dat de Vereenigde Staten geen enkel bezwaar konden maken tegen den uitvoer van munitie aan boord van niet-Amerikaansche schepen. Welingelichte kringen vatten deze beslissing op als een aanwijzing voor een gunstige houding ten opzichte van China, daar, indien de Ame rikaansche regeering de neutraliteitswet in werking zou hebben doen treden, er een em bargo zou zijn gelegd op de munitie, onge acht de nationaliteit der schepen, waarmede deze wordt vervoerd. Een Russisch protest te Tokio Russische ambassadeur te Tokio, Slavoetski, heeft 17 dezer bij den Ja- panschen minister van buitenlandsohe za ken, Hi rota, schriftelijk geprotesteerd te gen de den laatsten tijd veelvuldig voor komende aanrandingen van ambtenaren der ambassade en leden van de handelaverte- genwonrd-iging der Sovjet-Unie te Tokio door onbekende Japanners In he»t protest vestigt Slavoetskl er ln het bijzonder de aandacht van Hirota op, dat bij al deze aanra idingen de aanwezice politieagenten geen maatregelen namen, om ze te verhinderen of om 'le daders te ar resteeren. Masaryks graflegging Na de uitvaart-plechtigheden, die in Praag voor wijlen den president bevrijder Masa- rij k zijn gehouden en waarbij o.a. door den president der Tsjecho-Slowaaksche repu bliek Benesj het woord was gevoerd, .is het stoffelijk overschot van den ontslapene per trein naar Lany gevoerd. Legionnairs uit Rusland plaatsten zich hier aan het hoofd van den begrafenisstoet. De familie Masarijk, president en mevrouw Benesj regeering en vertegenwoordigers van hef parlement volgden de baar, bij welker nadering de menigte langs de route neer knielde Achter de vensters van de wonin gen brandden kaarsen. Op het kerkhof was de plechtigheid kort, doch indrukwekkend. Toen het volkslied werd gespeeld, zonk de kist, die met rozen was bestrooid, langzaam in de groeve, DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Fransch stoomschip door vliegtuigen aangevallen De Fransche mailboot „Koutoubia", die met 700 passagiers van Corsica onderweg was naar Casablanca, zou gistermiddag orn 6 uur ten zuiden van de Balearen door oen vliegtuig zijn aangevallen. Het schip, dat niet werd getroffen, is verder op zijn reis door Engelsche oorlogsschepen ver- HET GIJON FRONT De strijd In Asturlë De rechtsche colonnes, die In den ooste lijk en sector van het front van Asturië ope- reeren, zijn tot op 10 K.M. vaa Covadonga genaderd. Sedert gistermorgen hebben de Spaansche autoriteiten de Fransch-Spaansche grens bij Hendaye gesloten. GEMENGD NIEUWS De strafzaak tegen Mussert Uitstel van behandeling? Hoogstwaarschijnlijk zal de behandeling van de strafzaak tegen den leider van de N.S.B., ir. A. A. Mussert, die op Do-' ter- dag 30 dezer terecht zou staan voor de vijfde kamer der arrondissementsrecht bank te Amsterdam, op dien uag niet doorgaan. Verdachte is n.l. voornemens doo* zijn verdediger Mr. v. Vessem, een be zwaarschrift tegen de dagvaarding te do.'*» indienen. Van rechtswege vervalt lan a& thans reeds uitgebrachte dagvaarding en moet bij verwerping van het bezwaarschrift, dat in raadkamer wordt behandeld, tegen een nieuwen datum de -aak worden aangv bracht door het O. M. Ook de zaak tegen Melchers, die, boo- als men weet, ten nauwste met die tegen den leider van de N.S.B. verband houdt, za! dan niet op 30 September worden behan deld, doch oveneens worden uitgesteld. Felle brand te Utrecht Vrouw bekwam ernstige brandwonden In het woonhuis boven de kunstwinkel „de Zilverkerk" in do Schoutenstraat te Utrecht heeft gisteren een felle brand gewoed. De 57-jargie bewoonster, die alleen thuis was, had omstreeks 12 uur het onge luk een pan met vleesch, welke op het vuur stond, om te werpen. Door dit ongeval was de keuken in korten tijd een vuurzee. Met eon deken trachtte de bewoonster het vuur te dooven, maar slaagde daar niet in en bekwam zelf vrij ernstige brandwonden, zoodat zij het huis moest ontvluchten. Zeer snel breidde de brand zich over de tweede en derde verdieping uit. De brand weer, die spoedig ter plaatse was. slaagde er in met twee stralen op de waterleiding het vuur te beperken. Het perceel brandde gedeeltelijk uit en kreeg vrij ernstige waterschade. Per ziekenauto werd de vrouw naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis overge bracht waar zij ter verpleging is opgeno men. Hoewel zij vrij ernstige verwondingen aan het bovenljjf heeft opgeloopen is haar toestand niet levensgevaarlijk. Sensationeele smokkelzitting 108 smokkelaars voor den Bredaschen politierechter Gisteren heeft de Bredascihe politie» rechter Mr. F. Bielders niet minder dan 108 smokkelaars berecht, die er van be schuldigd werden talrijke artikelen te hebben gesmokkeld of aan deze smok- kelaffaires te hebben deelgenomen. Niet minder dan 56000 boekjes sigaretten papier, ruim 1000 K.g. suiker, 500 gloeilam pen, 49 koffiemolens en verschillende an dere artikelen, werden bij deze smokkelaars in beslag genomen en verbeurd verklaard. ï)ertig personen werden vervolgd wegens weigering van visitatie, terwijl eveneens een dergelijk getal personen, die als „voor loopers" dienst halden gedaan, werden ge straft. Een der getuigen (zelf een berucht smokkelaar) die terugkwam op een vroe ger door hem bij de politie afgelegde ver klaring, werd als verdacht van meineed gearresteern. De zitting duurde van des morgens 10 uur, tot met een korte onderbreking middernacht. Er werden boetes tot een totaalbedrag van bijna f1500 opgelegd benevens bijna 1500 dagen gevangenisstraf en 58 dagen voor waardelijke gevangenisstraf. Talrijke auto's, motorrijwielen, rijwielen, koffers enz. waarmede de goederen werden vervoerd, werden mede verbeurd verklaard. Zeven verdachten werden vnjgesproKen. DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN. Gister heeft op de gevaarlijke kruising bij sluis 4 te Veghel een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij de heer P. J va n der Linden, hoofd van de school te St. Oedenrode, ernstig werd gewond. De heer Van der Linden, die een boodschap te Veghel had gedaan, keerde op de motorfiets naar zijn woning te St. Oedenrode terug. Ter hoogte van de kruising is hij door een vrachtauo uit Papendrecht aangereden. Het uitzicht is ter plaatse beperkt, tenge volge waarvan vrachtauto-bestuurder en mo torrijder elkander niet tijdig hadden opge merkt. Met. een ernstige verwonding aan het achterhoofd en een beenbreuk is Van der Linden naar het R.-K. ziekenhuis te Veghel vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. COLORADOKEVER GESIGNALEERD Op de aardappelvelden van een landbou wer, wonende op 't gehucht 't Zand, ond«*.r de gemeente Ba kei is een exemplaar van de gevreesde colorado-kever gevangen. Van het vinden van den kever is terstond kennis gegeven aan den plantenziektekunJigen dienst Wageningen, die ter plaatse een on derzoek heeft ingesteld. Schaken KERES IN ZEER GOEDE CONDITIE Volgens Euwe speelt hij origineel en frisch Een langdurige rustpauze Hangpartij Fine-Reshevsky remise De afgebroken partij tusschen Fine en Reshevsky is gistermiddag beëindigd. Reshevsky verdedigde zich buitengewoon goed en na 84 zetten moet Fine met remise genoegen nemen, ondanks het feit, dat hij twee pionnen voor was. Gisteravond werd de afgebroken partij tusschen Petrov en Reshevsky voort gezet. Na 73 zetten werd de partij opnieuw afgebroken in de volgende stelling: Wit, Petrov: Kd3, Dh5, Le3, pionnen op a4, c4, d5, e4 en f5. Zwart, Reshevsky: Kd6, Dg8, Pd7, pionnen op a5, b6, c5, e5. g5 en g7. Deze partij zal zeer weerschynlyk remise worden. 1. Keres 7 punten 2. Fine 5H punt 3. Reshevsky 5 punten plus 1 afgebr. partij 4. Capablanca 5 punten 5. Flohr 4l/$ punt 6. R a g o z i n 3 lA punt 7. Eliskases 2H punt 8. Petrov 2 punten plus 1 afgebr. party Woensdag word-t de tiende ronde gespeeld. Keres naar Nederland Naar wy vernemen zal Paul Keres, de 21-jarige Estlandsche schaakmeester, die momenteel op fraaie wijze de leiding heeft in den achtkamp in Oostenrijk, eind September naar ons land komen voor het geven van enkele simultaanseances in ver schillende plaatsen, o.a. te Amsterdam. Ook Reshevsky, de Amerikaansche kam pioen, zal naar Nederland komen en hoogst waarschijnlijk het eerste gedeelte van de match EuweAljechin bywonen. Een beschouwing na de nerende ronde Dr. M. Euwe schrijft ons: Het was een verstandig denkbeeld van het organiseerend comité, het programma zoo in te richten, dat na de negende ronde een langdurige pauze intrad, welke de deelne mers in staat zou stellen zoo kort voor het einde van het tournool nog eens rustig over hun kansen en plannen na te denken. Men beleeft het verloop van een schaak- tournooi vaak als een roes. Eiken dag op nieuw aantreden, het spel gaat steeds meer mechanisch en voordat men het weet, be hoort de wedstryd al weer tot de schaakge schiedenis. Gewoonlijk realiseert men zich dat te laat en dan maakt men zichzelf verwyten, dat men de laatste partyen niet voorzichti ger of misschien niet meer energiek ge speeld heeft. Niet aldus in de?en wedstryd te Baden. Ieder der deelnemers heeft thans volop ge legenheid zyn kansen te wikken en te we gen en in alle rust te besluiten, welke tac tiek voor de beslissende ronden gevolgd dient te worden. Er is echter een omstandigheid, welke bU- na roet in het eten had gegooid, t.w. de kwestie van de hangpartijen. Volgens pro gram worden de hangpartijen op vrije mid dagen uitgespeeld en voor zoover noodig nog op een speciaal daarvoor bestemden extra speeldag. Nu wilde het toeval, dat steeds dezelfde deelnemer, n.l. Reshevs ky, de hangpartijen kreeg met het gevolg, dat men op middagen niets kon beginnen. Een verder toeval was het, dat Flohr in zijn hangpartij met Reshevsky tot een eindspel van T L tegen L kwam, dat zeer lang had kunnen duren. Men vreesde dan ook, dat de andere hangpartijen Fin e— Reshevsky en Petro v—R eshevsky voorloopig niet aan de beurt zouden komen. Maar door Flohr's genereuze geste op den 115den zet met remise genoegen te ne men, werd de goede gang van zaken toch niet gestoord. De verrassende wending In de laatste dagen heeft het touraooi een verrassende wending genomen. De Jongste deelnemer van het tournool, P. Keres, die eigenlij-k door niemand als een ernstig can didaat voor den eersten prys werd be schouwd, heeft zich met zoo'n vaart naar boven gewerkt, dat hij practisch bijna niet meer in te halen is. Hoogstens kan Fine nog gevaarlijk voor hem worden, maar dan al leen als deze Keres üi de eerstvolgende ronde weet te verslaan. Over het algemeen wordt dit niet waarschijniyk geacht, omdat Keres in puike conditie ls en zeer origineel en frisch speelt, terwijl het bij Fine in de zen wedstrijd veel stroever gaat. Toch mag men de mogelijkheid van een overwinning voor Fine niet buiten sluiten. Als Keres na zijn geweldige overwinningen reeks uit de laatste zes partyen behaalde h'Ü 5'/2 punthet gevoel krygt dat hij op zyn lauweren mag rusten, kan het wel eens verkeerd gaan. In ieder geval wacht ons een Interessante strijd. De strijd tusschen de extra-klassers en de anderen vertoont nog steeds hetzelfde beeld. De extra-klassers leiden met 100 8 (10 gewonnen, geen verloren en acht remises). Juist het feit, dat de extra-klassers tegen de anderen nog geen enkele party verloren, laat duidelyk zien, dat er wel degelyk een aanwijsbaar krachtsverschil bestaat. Wat te zeggen van Flohr, die zoo dege- Hjk en rustig begon en nu zoowel tegen Ca pablanca als tegen Keres fouten maakte? Moet men dan toch de critici geiyk geven, die beweren, dat Flohr alleen tegen zwak kere tegenstanders een party kan winnen en derhalve in een elite-tournooi per se een slecht figuur moet slaan? Ik voor my ben deze meendng niet toegedaan en geloof eer der, dat we met een toevallige inzinking te doen hebben. Het weldoordachte spel van Fiohr, dat vol finesses zit. zal ook voor de s'erkste spelers ter wereld gevaarlijk b'Ukcn te zijn. We mogen niet uitsluitend onder den indruk van de laatste gegevens oordeelen. Zoowel te Stockholm als te Kemeri heeft Flohr zeer verdiensteiyke prestaties geleverd. GESMOKKELD SIGARETTENPAPIER Gistermiddag zijn door de rijksambtenaren aan het douanekantoor Nispen bij Roo sendaal, in beslag genomen circa «ujftig duizend boekjes sigarettenpapier, welko verborgen waren in een geheime bergplaats van een vrachtauto. Dit is de grootste par tij, die ooit ln deze streek ls aangehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2