r' .Jóvstna) ttollandscji koopman DOOFP MAANDAG 20 SEPTEMBER 1937 EERSTE BEAD PAG. a DE BURGEROORLOG FN SPANJE Britsche torpedojager aangevallen Aanval op Britsche schepen bij Malta Een onbekend gebleven vliegtuig heefu nabij Gijon een zestal zware bommen gewor pen naar den Britschen torpedojager „Fear less". Het oorlogsschip werd evenwel niet getroffen. Indien het vliegtuig een linksrhe regeeringsmachino was, acht men het n e'. uitgesloten, dat de vlieger zich heeft verg'st, daar zich in de wateren waar de „Fearless" kruiste, ook nationalistische .oorlogsschepen bevonden. Het incident met de „Fearless" bewijst, .volgens Londen, hoe nuttig het is, dat het accoord van Nyon tot stand gekomen is. Men hoopt dan ook, dat het uitzenden van lucht patrouilles en samenwerking tusschen de Fransche en Engelsche strijdkrachten er thans toe zullen leiden, dat ofwel dergelijke incidenten worden vermeden, of dat althans 'de daders worden opgespoord en gestraft. Te Londen deden geruchten de ronde, volgens welke de Britsche torpedojager „Cornet" en het vliegtuigmoederschip „Glorious" te hoogte van Malta maar juist aan een torpedeer in g zouden zijn ontsnapt Volgens de plaatselijke mari- ne-autoriteiten zijn deze geruchten even- wel volkomen ongegrond. Men verklaar de, dat twee leden van de bemanning |van de „Cornet", die zich op het moment J Ivan den vermeenden aanval in de buurt van de „Glorious" bevond, een schuim- streep hebben gezien, die door een tor pedo veroorzaakt zou kunnen zijn. Er kon evenwel geen enkel bewijs worden gevonden dat hun mededeelingen steunde. port-Bou hevig gebombardeerd Bombardements-vliegtuigen van de Spaansche nationalisten zijn er in ge slaagd den belangrijksten weg voor transporten uit Frankrijk naar Barcelo na te vernielen. De bombardementen, welke den laat- sten tijd bijna dagelijks op het station .van Port-Bou, het eerste station op Spaansch grondgebied aan gene zijde van de Fransche grens, zijn ondernomen, hebben tot resultaat gehad, dat het rechtstreeksche spoorwegverkeer tus schen Frankrijk en Catalonië is stilge legd. Aanvankelijk meende men, dat de door 'de nationalistische bommen aangerichte schade in betrekkelijk korten tijd hersteld zou kua- nen worden, doch 'n nader onderzoek bracht aan het licht, dat het „eenigen tijd" duren zal aleer het verkeer via Port-Bou naar Ca talonië zal kunnen worden hervat. De zware brisantbommen, welke door de nationalistische vliegtuigen zijn omlaagge worpen, hebben de rails van het station in een verwarde massa verwrongen stalen stan gen veranderd. Het ergste is evenwel, dat een bom de electrische installatie heeft vernield, met be hulp waarvan de buiten het station gelegen pignalen en wissels werden bediend. Tenslotte is het douane-kantoor van Port- Bou door een voltreffer volkomen .vernield. Houdt Spanje zijn Geneefsche raadszetel De Volkenbondsvergadering zal vandaag Örie nieuwe leden moeten kiezen voor den iVolkenbondsraad. Ook het aftredende lid Spanje is weer candidaat gesteld. In Spaan sche nationalistische kringen acht men het echter vrij zeker, dat de republikeinsche regeering niet de vereischte meerderheid .van 2/3 zal verkrijgen. Twee en vijftig naties zijn in de Assean- blée vertegenwoordigd, zoodat Spanje min stens 35 stemmen moet behalen om gekozen te worden. Men verwacht evenwel, dat 21 staten zullen tegenstemmen, nl. de Latijnsch Amerikaansche staten Argentinië, Bolivia, Chili, Peru, Venezuela, Uruguay, San Do mingo en Haïti en voorts Afghanistan, Al banië, Oostenrijk, Bulgarije, Griekenland, Hongarije, Irak, Iran, Ierland, Nederland Portugal, Zwitserland en Turkije, zoodat de .verhouding dan 31 tegen 21 zou worden. D E V E O STEUNKOUSEN **hp WASCHBAAR EN LUCHTIG AfTeeii-verkoop: Wester-Apotheek BSJttEWS Deveo-Depót "•""•'SKI.LJ ,..337055 Fa. C. Roosen Zn. f.rjj'Wf s DE BEWAKING VAN DE MIDDELLANDSCHE ZEE Ook Italië wil zijn aandeel hebben Parijs en Londen toonen toenadering De Fransche en de Britsche zaakgelastig de te Rome hebben Zondag aan graaf Ciano, Italië's minister van Buitenlandsche Zaken, officieel medegedeeld, dat de mogendheden, die het accoord van Nyon hebben ondertee kend, bereid zijn aandacht te schenken aan de practische opmerkingen, welke Italië over deze kwestie wenscht te maken. Ciano heeft hun daarop de volgende mondelinge mededeeling gedaan: „De Italiaansche regeering was van oor deel, dat uit haar nota van 14 Sept. j.l. ge makkelijk de beteekenis kon worden opge maakt van de daarin vervatte opmerkingen in zake de eventueels deelneming van Italië aan de door het accoord van Nyon op 14 September vastgestelde vlootmaatregelen". „Ingevolge de mondelinge mededee lingen, die de zaakgelastigden van En geland en Frankrijk hebben gedaan in de Italiaansche nota en bovengenoemde maatregelen, stelt de Italiaansche regee ring vast, dat zij onder de gelijkheid van rechten met elke andere Middel- landsche Zee-mogendheid, dit verstaat, dat, wil Italië aan dergelijke vlootmaat regelen deelnemèn, een gelijke positie aan de Italiaansche vloot zal moeten worden toegekend als aan de Britsche en Fransche vloten. Deze verklaring in dezen vorm heeft het karakter van een positieve opmerking". Havas maakt hierbij de opmerking, dat ..de gelijke positie" waarvan in deze monde linge mededeeling sprake is, door Italië niet wordt opgevat in den zin van een gelijkheid in tonnage met de patrouilleerende Fran sche en Britsche oorlogsschepen. Veeleer gaat het hier om een moreele gelijkheid. In politieke kringen is men voldaan over den goeden wil, die van beide zijden betoond is om uit een situatie te geraken, die voor allen gevaarlijk had kunnen worden. Sommige politieke waarnemere te Lon den, aldus United Press, merken evenwel op. dat men niet vergeten moet, dat een even- tueele wijziging van het accoord niet door Frankrijk en Engeland alleen kan worden aangebracht. Ook de andere onderteeke naars, o.a. Rusland, moeten daaraan hun goedkeuring hechten. Do vlootbewegingen Het aantal Britsche oorlogsschepen, 'dat in (Je Middellandsche Zee zal patrouille- varen, wordt op 42 geschat. Gisteren zijn vijf Engelsche torpedobootjagers in de haven van Algiers binnengeloopen; in Oran vielen zes Fransche torpedobootjagers binnen. Tevens zijn twee Fransche kruisere en zeven torpedobootjagers de Straat van Gi braltar in Oostelijke richting gepasseerd. Negrin stelt eischen te Genève N e g r i n, de Spaansche gedelegeerde te Genève, heeft in de Volkenbondsvergadering een redevoering gehouden, met het voorsiel dat de Spaansche kwestie zal worden gezon den naar de politieke, de zesde commissio van de Volkenibondsvergadering voor een rondig debat Ne gr in verklaarde, dat Ipanje van den Volkenbond het volgende verlangen zal: le. dat de Volkenbond erkennen zal den aanval, waarvan Spanje het slachtoffer is van de zijde van Duitschland en Italië; 2e. dat met het oog op deze erkenning de Volkenbond met den grootst mogelijken spoed zal nagaan op welke wijze een einde aan dezen aanval kan worden gemaakt; 3e. dat men zonder eenige boperking aan de Spaansche regeering zal teruggeven het recht om vrij zich aan te schaffen al het oorlogsmateriaal dat de Spaansche regeenng noodzakelijk acht; 4e. dat de niet-Spaansche strijders uit het Spaansche grondgebied worden teruggeno men; 5e. dat de veiligheidsmaatregelen in ae Middellandsche Zee uitgestrekt zullen wor den tot Spanje en dat men aan Spanje de deelneming aan deze maatregelen ver-ze ke rn zal die wettig aan Spanje toekomen. D e 1 b o s heeft in zijn redevoering geen bepaalde voorstellen gedaan en zich ook niet stellig over de Spaansche wenschen uitge laten. De terreur-actie in Palestina Een Palestijnsche terreur-organisatie, die zioh de „Zwarte Hand" noemt, en pogingen aanwendt om rijke Arabieren geld afhandig te maken, heeft thans een nieuwe methode gevonden om haar doel te bereiken. Zij zendt thans pakjes, waarin zich bommen bevinden, naar Arabieren, die weigeren geld te storten. Een dergelijk pakket heeft een aanzienlijk Arabisch koopman uit Jaffa ont vangen; hem kwam de zending nogal ver dacht voor en hij ging er mee naar de poli tie. Toen bleek, dat er drie bommen in zaten. GANGSTERS-TAFREEL IN DE HAVEN VAN BREST Rechtsche Spanjaarden over rompelen linksche duikboot Kranig matroos maakte nog tijdig alarm Een duikboot van de Valencia-regeering, die in de haven van Brest gemeerd ligt, in afwachting van herstellingsarbeid aan een motor, is Zaterdagavond het tooneel van een rcchtsch-Spaansche overrompeling ge weest. Tegen 12 uur kwam langszij van de C 2 een boot met 12 in burger gekleede perso nen. Een hunner beweerde de commandant te zijn van de C 4, een roode duikboot, die in Leverdon in reparatie is. De „commandant van de C 4" gaf aan de bemanning last in een compartiment van het schip bijeen te blijven, terwijl hijzelf besprekingen zou voeren met den comman dant van de C 2. Een matroos, die de wijk had genomen in den gevechtstoren, weigerde te gehoorzamen 'Mi doodde een der bezoekers, die hem wilde dwingen het voorbeeld van zijn kameraden te volgen. De aanvallers wilden vervolgens, dreigend met hun revolvers, de bemanning dwingen in zee te steken onder de vlag van Franco. De Fransche schildwacht op de kade had inmiddels den wachtpost van het Arsenaal gealarmeerd en de aanvallers vluchtten, waarbij zij den gezagvoerder van de C 2 en den officier-mecanicien als gijze laars meenamen. Hun auto is aangehouden nabij Bordeaux. In deze auto zaten de commandant van de C 4, een Franschman, een Spanjaard, die student zegt te zijn, de beide gijzelaars en een Spanjaard. Orendain geheeten, die de vermoedelijke dader is van den aanslag in Maart j.l. gepleegd aan boord van een Spaansch regeeringsschip in de haven van Bayonne. De aan boord van de C 2 gedoode aanvaller is eveneens een bekend terrorist, de vermoedelijke dader van een aanslag in Juni in de haven van Marseille. Een der gearresteerden is in het bezit ge vonden van een brief van den kolonel Troncoso, die het bevel voert over de rechtsche troepen in Guipuzcoa, waarin de commandant van de C 2 uitgenoodigd wordt de duikboot tegen een belooning van 2 mil- lioen pesetas uit te leveren. Duitschland houdt groote manoeuvres Er worden hooge gasten verwacht Zondagavond zijn de Duitsche legerma- noeuvres begonnen, naar men vermoedt de grootste, welke ooit hebben plaats gehad. Zooals bekend, zullen de luchtmacht, de vloot en het leger samenwerken en zullen de oefeningen voornamelijk in Mecklenburg en Pommeren gehouden worden. Tot de autoriteiten, die in den loop van deze week een bezoek aan de manoeuvres zullen bren gen, behooren, behalve Mussolini, de chef van den Britschen generalen staf, sir Cyrill Deverell, de Italiaansche maar schalk B a d o g 1 i o en de Hongaarsche mi nister van Defensie, generaal R d e r, bq- nevens hun militaire attaché's te Berlijn. De attaché's van andere landen worden even wel niet verwacht. In den loop van den avond werd op de voornaamste strategische (punten van Ber lijn het luchtafweergeschut opgesteld, dat „de vijandelijke vliegers zal moeten verdrij ven". Van Maandag af zal, zooals reeds ge meld, de bevolking eveneens bij deze ma noeuvres betrokken worden. Ook vanavond is er overal nog druk gespijkerd en geplakt om de vensters en lichtpunten zoo goed mo gelijk met zwart papier te bedekken. Er is zulk een groote vraag naar zwart papier geweest, dat het nergens meer te krijgen is. De inwoners van Berlijn zullen nu hun eersten ..luchtaanval" meemaken, daar, zoo als bekend, er gedurende den wereldoorlog geen enkel vijandelijk vliegtuig boven de Duitsche hoofdstad is verschenen* Voor dames, heeren en kinderen, fn wol, zijde en katoea. SWZWOLSCHE 1895 Hoof Jkanfo L««« von M Actieve Vertegenwoordigen Gevraagd Chineezen ontsnappen aan omsingeling Twee luchtraids over Nanking ROOSEVELT HERDENKT AMERIKA'S GRONDWET Een spoedig einde der democratie Dictatuur vormt bedreiging voor de beschaving Ter gelegenheid van het 150-jarig be staan van de Amerikaansche grondwet heeft president Roosevelt, staande aan den voet van het George Washing ton-monument te Washington, een rede gehouden, waarin hij waarschuwde te gen „de toenemende bedreiging, welke de dictatuur vormt". Het gevaar, dat wij in een corlog ver wikkeld zouden worden een gevaar, dat wij kennen en waarvan wij de grootte kunnen bepalen aldus de president zien wij rustig onder het oog. Doch in veel grooter mate zijn vooruitzien, verstand en geduld ver- eischt, om ons te kunnen verweren te gen den aanval, die door de groeiende dictatuur-beweging op het moreel van een democratie gedaan wordt. Hoe Amerika zichzelf in 1787 bestuurde, toen onze constitutie tot stand kwam. had voor Europa geen groote beteekenis. In on zen tijd echter is het beeld volkomen ver anderd. Wat wij thans doen, is niet slêch'.s op de Europeesche naties, doch ook op die van Amerika en het Verre Oosten van enormen en onmiddellijken invloed. Wat dictators bereikten Wij ontkennen niet, dat de methoden der dictatuur onverschillig af zij zich communistisch, dictatoriaal of militair noemt voor velen in de betreffende landen materieele voordeelen hebben op geleverd, welke zij niet hadden kunnen verkrijgen onder democratische bewinds- vormen, die zij tot mislukking hebben gebracht De werkloosheid is er afgenomen, maar de oorzaak hiervan is de krank zinnige fabricage van oorlogsmateriaal. Er heerscht orde, maar zij wordt ge handhaafd door vrees en ten koste van de vryheid en de individueele rechten. De leiders dezer dictaturen lachen om alle constituties. Zij verklaren, dat men hun me thoden zal overnemen en voorspellen een spoedig einde der democratie in de geheele wereld. Maar deze opvattingen en voorspelling worden door diegenen onder ons van de hand gewezen, die nog altijd vertrouwen in de democatie stellen, dat wil zeggen door de overweldigende meerderheid der naties van de wereld en de meerderheid van het menschdom. De mannen en vrouwen van onzen tijd zullen niet lijdelijk aan één man of aan één groep der bevolking het bestuur van hun land overlaten. Zij zullen op een gegeven oogenblik staan op hun recht, niet slechts om te kiezen, wie hen zal besturen, doch tevens rullen zij eischen, dat periodiek do-ar vrije verkiezingen deze keuze opnieuw aan het oordeel des volks onderworpen wordt. De nieuwe bewindsvormen hebben de we reld op een punt gebracht, waarop de be schaving wordt bedreigd. Bewapeningen en begrootingstekorten nemen hand over hand toe. De handelsbelemmeringen worden steeds grooter in aantal en koopvaardijschepen worden in volle zee bedreigd. Vrees voor aanvallen, voor Invasie en revo lutie heecscht in de geheele wereld. Hst Amerikaansche volk zal dit groeiende ge vaar echter verre van zijn kusten weten te houden. Een man in een glazen huls De „Völkische Beobachter" neeimt met de ze philippica van Roosevelt een loopje. „De president", zoo zegt Hilter's lijforgaan, „heeft geen reden de dictatoriale methodes te critiseeren. Van de wetten, die hij den laat- sten tijd heeft afgekondigd, zijn de meeste ongrondwettig verklaard. Zijn eigen hoogge rechtshof schijnt dus geen hooge opvatting te hebben van den onwrikbaren democraat Roosevelt En die opvatting is nog ongunsti ger geworden doordat de president heeft voorgesteld het Hof te hervormen. Doordat rijn eigen methodes zoo zeer dictatuur herinneren, wil hij zijn betrouw- IN het gebied ten Zuiden van Peiping hebben de Japansche troepen pogin gen gedaan, 40.000 Chineesche soldaten te omsingelen en te ontwapenen. Hun tegenstanders bleken hun echter te vlug af te zijn; zij ontkwamen in Z.W. rich ting. Zij trokken de Tsjoema-rivier over en hebben in allerijl in het bergachtig gebied nieuwe loopgraven aangelegd. De verslagen Chineesche troepen namen eveneens de vlucht en wel naar 't Zui den langs de spoorlijn, waar zij door een Japanschen pantsertrein worden nagezet. De vlucht van deze 40.000 Chineezen heeft in Japansche kringen een zekere teleurstel ling verwekt, daar de Japanners ernaar streven de Chineesche troepen te vernieti gen, ten einde de geleidelijke ontwapening te verkrijgen, die zij noodzakelijk achten voorde Japansch-Chineesche samenwerking. Overigens hebben de Japanners kans ge en nog ongeveer vijftien kilometer in de richting van het versterkte Pauting op te rukken. Zij bevinden zich op ruim vijftig kilometers van deze stad. De Japanners heb ben hun hoofdkwartier thans te Tsjotsjau gevestigd. Chineesche actie bij Shanghai De Chineesche vliegers hebben opnieuw vluchten boven Shanghai ondernomen. De „Idzoemo" was wederom een hunner voor naamste doeleinden. Het schip werd ook ditmaal niet getroffen. Een gebouw op twee honderd meter van het Japansche consulaat werd in brand geschoten. In totaal gingen zij vijf maal tot den aan val over, waarbij brandbommen werden ge worpen. Verscheiden Britsche gebouwen zouden geteisterd zijn, o.a. panden van de Imperial Chemical Industries, de Tobacco Company. Ook op de kade van de China Soap Company en de Nanking Bros China Merchants Company ontstond een groote brand. Enkele vliegtuigen der Chineezen vlogen boven het Amerikaansche vlagge- schip „Augusta" en den Franschen kruiser „La Motte Piquet". Op laatstgenoemd schip zou men met het afweergeschut op de vlie gers geschoten hebben. Naar 't Japansche persagentschap Domei bericht, maken de Chineezen aan het front bij Sjanghai toebereidselen om zioh van de tweede verdedigingslinie (van Lotien naar het Noorderstation) naar de derde terug te trekken. De terugtocht zou reeds in den af- geloopen nacht zijn begonnen. Japansche aanvallen op Nanking Gisteren heeft de Jajpansche luchtmacht met 46 toestellen een aanval op Nanking ondernomen, doch slechts omstreeks 20 vliegtuigen bereikten hun doel. Twee der machines werden tijdens den tocht neerge schoten. In totaal zijn twee luchtraids boven Nan king- uitgevoerd. De eerste maal werden de vijandelijke toestellen ontvangen meteen uiterst hevig vuur uit het Chineesche af weergeschut, terwijl ook de Chineesche toe stellen, die opgestegen waren om hun tegen standers te verdrijven, slag leverden. Bij den eersten aanval hadden de Japansche pilo ten het met name gemunt op het arsenaal, het vliegveld, het radiostation en andere punten van strategische beteekenis. Er wer den verscheiden bommen geworpen, doch naar Havas te Sjanghai vernam was de veroorzaakte schade niet bijzonder groot. In totaal duurde deze aanval twintig minuten. In den loop van den middag keerden 23 Japansche toestellen terug. Toen werden zes projectielen geworpen, waarbij slechts een doode viel, doch tal van personen wer den gewond. In de in het Zuiden van de stad gelegen volkswijken werd volgens de jongste bijzonderheden een tiental huizen vernield. Omtrent de totale verliezen der beldo luchtmachten loopen de berichten der ipar- tijen sterk uiteen. De Chineezen zeggen in een officieele mededeeling, dat hun vlieg tuigen zes Japansche toestellen hebben neergehaald terwijl de schade te Nanking aangericht van geen beteekenis zou zijn. Voorts zouden twee Chineesche machines zijn neergeschoten. De Japanners daaren tegen spreken van een nieuwe poging om de Chineesche luchtmacht te vernietigen. De woordvoerder der Japanners te Sjanghai verklaarde, dat M de 26 Chineesche vliegtui gen, die opstegen om hun tegenstanders te verdrijven, werden neergeschoten. De zegs man noemde de raid op Nanking een der grootste heldendaden der luchtmacht, welke de geschiedenis kent. De Japansche vlieg tuigen zouden op drie na behouden op hun basis zijn teruggekeerd. Ook de verbinding tusschen Nanking en j Sjanghai werd door de Japansche vliegers onder vuur genomen. Daarbij ontwikkelde zich boven Tsjing- kiang een groot luchtgevecht, waaraan door j de 46 Japansche en 17 Chineesche toestellen werd deelgenomen. Hoewel de Chineezen dus verre, in de minderheid waren, legden j de ipilotcn groote dapperheid aan den dag j en gelukte het hun twee vijandelijke machi nes neer te schieten. Ten slotte wordt van officieele Japansche I zijde nog medegedeeld, dat in het Noorden zeven vliegtuigen van het Sjansi-leger ver nietigd werden. Wordt de stad ontruimd? De Japansche autoriteiten hebben aan alle buitenlanders te Nanking met inbe- 1 grip van de diplomatieke vertegenwoordi- gers verzocht de stad vóór 21 September des middags om twaalf uur, te verlaten, daar Nanking thans „gevaarlijke zóne" ge worden is. Een Japansch blad weet te berichten, dat 1 zeker de helft van de bevolking de stad reeds heeft verlaten, uit vrees voor de lucht aanvallen. Voorts zouden de hooge functio narissen de een na den ander Nanking ver laten om „gezondheidsredenen", zoodat maarschalk Tsjang Kai Sjek thans heeft verordend, dat voor den verderen duur van het conflict geen verloven meer mogen wor den toegestaan. Hunnerzijds hebben de Chineesche vlie gers gistermorgen aanvallen gedaan o.p Sjanghai. baarheid als democraat bewijzen door aan vallen op andere dictaturen. Wij begrijpen volkomen, aldus besluit het blad, dat een dictator in Amerkia, gezien den verwarden toestand, noodzakelijk is. Wat wij niet begrijpen, is de onoprechtheid om zichzelf te verdedigen door andere mo gendheden aan te vallen". M>£. De volkenbond en China De commissie van 23. aan welke de Chi neesche klacht tegen Japan door den Vol kenbond is overgedaan, zal Dinsdag te Genève haar eerste zitting houden. De bij eenkomst zal in hoofdzaak aan twee vragen gewijd zijn: i 1. Moeten China en Japan opgeroepen worden? 2. Moet Duitschland, ofschoon het geen lid van den Volkenbond is, uitgenoodigd worden aan de werkzaamheden deel te j nemen? Zooalfl men weet, heeft van den beginne af een niet-lid van den Bond, de Vereenigde Staten namelijk, zitting gehad in deze com missie, die op 24 Febr. 1933 werd ingesteld* Dit is trouwens de voornaamste reden, waar om men ook het huidige Chineesch-Japan sche conflict naar de commissie van 23 ver wezen heeft. Naar het schijnt, is de Ameri kaansche regeering opnieuw bereid haar medewerking te verleenen, of althans een: waarnemer naar de commissie af te vaan digen. MUITERIJ IN GEVANGENIS IN CALIFORNIE In de staatsgevangenis te Folson (CaU, waar 2800 veroordeelden zijn gedetineerd, ie het tot een bloedige muiterij gekomen* Zeven tot levenslang veroordeelde gevange- i nen hebben den directeur met lange messen j bedreigd en ontwapening geëischt van allo bewakers, alsmede de uitlevering der wa- j pens. Toen de directeur weigerde op dez» 1 eischen in te gaan, kwam het tot een blo*- I dig gevecht; de gedetineerden probeerden de uitgangen te bestormen. In dit gevecht, dat een half uur duurdé, werd een bewaker doodgestoken, terwijl twee gedetineerden werden doodgeschoten*' i Twee bewakers en vijf gedetineerden waf» den gewond. Ten slotte kon de orde worden hersteld. I 1 Reeds 'duizenden slechthoorenden Vinden baat bij een Siemens „Phonophoor". Ook voor U hebben wij wellicht een passend hoortoestel met oor- of beengeleiding. Vraagt gratis brochure P 54 of demonstraties 19 verschillende toestellen. Billijke prijzen* N.V. „ALMARA" AfdeeUng „PHONO* Rokin 86 AMSTERDAM (C.) j '-^'3 .*>y7-ft iKk 'Door K. NOREL (30 Buiskes lacht In zijn vuistje. Dat het bericht een schok zou geven, had hij wel verwacht. Hijzelf was geschrokken toen iSonoy hem in zijn laatste brief de plannen van Alva had meegedeeld. Tien ten honderd van elke verkoop van roerend goed. Het beteekende dat het handeldrijvende Holland vrijwel de heele huishouding van de Nederlanden zou moeten betalen en wie weet hoeveel voor de grandes in Spanje. Het beteekende ook een klap voor de handel. Tien procent zou men op de prijs moeten leggen, maar dat zou lang niet altijd lukken; dan tien procent van de winst af. iWèg de verdiensten! Een ontzaglijke druk zou deze belas ting op de handel leggen. En natuurlijk zou dit de Holland- sche kooplui hoog zitten. Want velen hunner waren ge voeliger voor een greep in hun beurs dan voor een steek in hun ziel. Die onbewogen bleef bij een brandenden mutserd, iwaarop een ketter juichend stierf, sprong op het vinketouw als een vinger naar zijn bezit werd uitgestoken. Natuurlijk, 'deze plannen moesten een schok geven, en Buiskes had aanstonds toen hij die brief kreeg Sonoy's opvatting ge-! deeld: Alva kan Oranje nooit beter troeven in handen spe len dan door deze belastingen. Maar dat het zóó toe zou gaan, dat het protest zóó gloeiend en zóó algemeen zou wezen, dat zelfs roomschen en vijanden van de nieuwe leer voorop gingen bij het ver zet, en dat een man, zoo loyaal, zoo voorzichtig, en zoo be vreesd om bij den Landvoogd uit de gunst te raken als Vesterman, mee durfde klagen, dat had hij niet kunnen denken. Aleve!, tot op dit oogenblik Is er nog niet anders dan boosheid; het protest heeft nog geen richting. Zou hij het durven wagen om op te wekken tot verzet tegen Alva en tot steun aan den Prins? „Wat doen we hier ook met zoo'n vreemde landvoogd," roept hij uit. „De man moet naar Spanje terug." „Weg met Alva, weg met den Spanjooll" brult dadelijk het opgewonden koor. Er is geen rem op vandaag. Alles schijnt te barsten van woede. „We moeten onze eigen regeerders weer hebben In de vrije Nederlanden," waagt Buiskes verder. „Weg met de Spanjaarden,'' galmt het refrein. Buiskes aarzelt of hij de naam van den Prins zal noemen. Het mocht eens in verkeerde aarde vallen. Maar daar be gint Pieter Heynsz. al. „Oranje moet hier komen!" roept die uit „Oranje! Oranje! Oranje boven!" dreunt het door de zaal. Elk stemt mee in, niemand denkt aan een protest. Zelfs burgemeester Vesterman ergert zich niet. Even glimlacht Buiskes. Nu hun beurs in het gedrang komt* nu is plotseling Oranje hug man, Toen het om de vrijheid van geweten ging, hebben ze geen vinger uitgesto ken tot hulp van den Prins. Beschaamd moet hij echter be denken, dat zijn eigen vertrouwen in den Prins ook nog maar van heel jonge datum is en dat hij zelfs boos op Oranje geweest is, toen hij meende dat die zijn beurs te na kwam. Op weg van de Doelen naar huis komt Buiskes langs de Kaasmarkt. Er staan groote stapels kaas; de dragers draven met hun berries; in het waagebouw slingeren de groote schalen aan de zware evenaars. Verderop knorren varkens in hun hokken en loeien koeien aan hun ringen. Er heerscht dezelfde opwinding als in de Doele. Due d'Alva eischt de tiende penning van elk kaasje, dat verkocht wordt, van elke koe die naar de slager gaat, en van elk varken dat een burger in de kuip wil hebben. Eerst is de Spanjaard aan het moorden geslagen, nu wil hij het heele volk berooven. „Weg met Alva! Weg met de Spanjool!" davert het over de markt. Er staan rakkers van de schout onder de luifel van de Waag, maar ze verroeren geen vin. 's Avonds trekt Buiskes er op uit. Zijn eerste bezoek geldt zijn neef. „De nieuwe religie mag van mij gestolen worden/' zegt Jacob Eriksz. ruw, „maar van dien moordenaar en schraper daar in Brussel moeten we af. Hier is vijfhonderd gulden voor de expeditie van Oranje". Dan gaat Buiskes naar Ysbrant Jakobs. Hij teekent voor driehonderd gulden. Gerrit Eversz. stort net zoo'n som. Cornelis Jansz. Brouwer opent zijn beurs; Pieter Heynsz. doei he{, Buiskes komi aan geen deur of hij yindi een har-» telijke ontvangst en een open beurs. Zelf doet hij duizend gulden aan Sonoy toekomen. De brief, die de geldzending begeleidt is uiteraard in op- gewekten toon gesteld: „De heele stad is plotseling op de hand van den Prins en zeer velen gloeien van geestdrift voor de goede zaak. Als de Prins maar een weinig troepen beschikbaar heeft om ons te hulp te komen, zoo gaan de poorten voor hem openl Uw speculatie, edele heer Sonoy, is volledig uitgekomen* Zulk een effect had ik niet durven verwachten Na veertien dagen volgt een tweede brief: „De verontwaardiging over de tiende penning is in heel Holland algemeen. Steden, die nooit iets voor den Prins ge. voeld hebben, roepen nu om zijn hulp. Burgers, die hem voorheen een oproerkraaier noemden, hopen nu op zijn komst. Hierbij gaat vijfduizend gulden, ingezameld te Hoorn, Medemblik, en Alkmaar. Ik heb toezeggingen tot het viervoudige van deze som. indien de Prins een expeditie naar Holland organiseert. De bijdragen zijn door roomschen en door onverschilligen in religie-zaken even gul en grif gegeven en toegezegd als door de Calvinisten. Indien ik U mag raden, laat dan geen tijd verloren gaan. Thans is de stemming gunstig. Wie weet hoe spoedig de moed weer zakt. Want op blijvende geestdrift bij hen. die nu verstoord zijn ovzr de tiende penning, mogen wij niet rekenen. Tracht den Prins te overtuigen, edele heer. dat. indien deze gelegenheid niet wordt benut, zich wellicht nimmer zulk een kans zal voordoen." [(Wordt vervolgd.)'

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2