ÉS m m m n 1 m m m s m 9 8 m m s 9 m m m si n m m HP li m ui DAMRUBRIEK Redacteur: W. HOEKSTRA, Tolpenboomstraat t, Den Haag. Inzendingen nitslnitend aan dit adres. Voor alle vraagstukken geldt: Wi» begint en wint. Oplossingen moeten worden ingezonden uiterlijk 8 dagen na plaatsing. OPLOSSINGEN No. 957 (O. Baekc) ,Wit speelt 23—19, 19—14, 14 X 23, wint. No. 958 (A. v. D o m m e 1 e n) jWit speelt: 7—11, 49—44, 25—20, 27X38, 31X11, 20—14! 26—21, 28—32, 42X4! wint. No. 959 (W. Hoekstra) Op 41—37 volgt 27—32, 25—30, 18X49. Op 28—22 volgt 19—23, 23—28, 18X47. Op 28—23 volgt 18X29, 13—19, 27—32, 25—30, 20X49! wint. Correcte oplossingen ontvangen van: CL. C. Goedhart, Jan van Driel, J. de Koning, N* van Est (952,959), Rotterdam, P. Weerheim (957, 958), Vlaardingen, G. van Dam, Alphen a. d. Rijn, F. Janson, D. Wymenga, Den Haag. CORRESPONDENTIE B. R. Het matchboek van het wereldkampioen schap 1937 is ook aan te vragen bij B. Springer, (Wingerdstraat 26, Den Haag. Na toezending van 0.80. DAM EN SCHAAK IN DE LITERATUUR „liet is opmerkelijk zoo weinig men over het dam spel leest in roman- of dramatische literatuur. Begrijpelijk is dat het schaakspel méér wordt be zongen: vooral in vertaalde werken. In de Hol- landsche romans van de laatste jaren had ik echter wel verwacht ëf-en-toe iets over ons spel te lezen. Want wie kunnen er de schoonheid der dingen beter zeggen dan de kunstenaars van het woord? Hieraan dacht ik toen de couranten het overlijden van den Spaanschen schrijver Prof. Miguel de Unamuno op 1 Januari jl. meldden. Van dezen schrijver en filosoof herinnerde ik mij in zijn boek: Demanin denmist (vert. Dr. G. J. Geers) het volgende fragment over het schaakspel hetwelk in zijn strekking ook op ons spel van toepassing kan zijn. „Augusto schoof de koningspion twee hokjes voor uit en in plaats van zooals anders opera-fragmen ten te neuriën, zat hij bij zichzelf te zeggen: „Eugenia, Eugenia, Eugenia, mijn Eugenia, doel van mijn leven, zachte glans van tweelingsterren in de mist, we zullen vechten! Hier bij dit scha ken is er toch zeker logica en toch, hoe nevel achtig, hoe toevallig per slot van rekening! Zou de logica ook niet iets toevalligs zijn? En die verschijning van mijn Eugenia, zou die niet iets logisch bijn? Zou die niet gehoorzamen aan een goddeloos schaakspel?" Zeg, wat drommel onderbrak Victor hem hebben we niet afgesproken dat het verboden is een zet over te spelen? Een stuk aanraken is een stuk spelen! Ja, dat hebben we afgesproken. Welnu, als je dat doet, pak ik zoo maar je raadsheer. Het is zoo, het is zoo: ik was even afgeleid. Dus niet je laten afleiden! Want wie speelt zit geen kastanjes te poffen. En je weet het: een stuk aanraken is een stuk spelen. Drommels ja, het onherroepelijke. Zoo moet het zijn: dat is ook het opvoedende in dit spel. „Maar waarom zou iemand zich bij het spel niet eens laten afleiden?" zei Augusto bij zich zelf. „Is het leven een spel of niet? En waarom zou men de zetten niet eens mogen overspelen? Dat is de logica! De teerling is geworpen. Gedane zaken nemen geen keer En morgen? Morgen be hoort aan God! Maar gisteren dan, aan wien be hoort gisteren? Oh. gisteren, schat van de sterken. Heilig gisteren, kern van de mist van elke dag!" Koning schaak! onderbrak Victor hem weer. Het is zoo. 't is zoolaten we eens zien Maar hoe heb ik 't zoover laten komen? Door je te laten afleiden, kerel, zooals gewoon, lijk. Als je niet zoo verstrooid was, zou je een .van onze eerste spelers zijn. Maar zeg eens Victor, is het leven spel of af leiding? Zeker is het. dat het spel slechts afleiding is. Maar wat geeft het dan of je afgeleid wordt op deze of op gene manier? Kerel, als je speelt, moet je goed spelen. En waarom niet een slecht spelen? En wat is goed spelen en slecht spelen? Waarom zouden we deze stukken niet eens op oen andere manier bewegen dan we nu doen? Dit is de thesis, vriend Augusto, zooals jij, merkwaardig filosoof, mij geleerd hebt." En hoe menig dam en schaakspeler zal zichzelf beschreven vinden in dit speelsche- en ps cholo- gische juiste fragment uit ..Mijnheer Britling" van den Engelschen schrijver H. G. Wells. „Het was bij het schaakspel, dat zij zich het eerst bewust werden van de klove, die tusschen hen gaapte. Het spel van Rritling kenmerkte zich door oppervlakkige schittering groote edelmoe digheid en buitengewone onvoorzichtigheid; on middellijk nadat zijn tegenpartij gespeeld had, deed hij zijn zet en eerst daarna dacht hij erover na. Zijn nadenken was meestal scherpzinniger dan z ij n zet. Mevrouw Britling was, om zoo te zeggen, de na tuurlijke tegenstelling van haar man. Zij was even kalm als hij even prikkelbaar was. Zij had nooit haast om haar zet te doen, en was ook nim mer bereid tot een concessie. Rustig, standvastig, met voorzichtigheid en overleg, zonder schit terend spel maar ook zonder vergis sing, had zij hem bij het schaakspel verslagen, totdat dit bij hem zulke uitbarstingen van erger nis ten gevolge had, dat hij ten slotte het scha ken geheel had moeten opgeven." Vraagstuk No. 960 Auteur: H. N. J. WINTER, Madioen (N.O. Indië)] 8 Si' DE RUILBEURS BOVEN HARDINXVELD ten dienste van de lezers der vijf samenwerkende Christelijke Dagbladen Is U de verandering in artikel 4 al opgevallen! 't Is niet zonder reden, dat die wijziging is aan gebracht. We hopen, dat U er met de aanvragen voortaan rekening mee zult houden Een groote achterstand van één soort is dan ook'bijna uit gesloten. Nu volgen de voorwaarden: X De Ruilbeurs bepaalt de waarde der bons en plaatjes. 2 Tot 500 pt. betaalt U 15 et, tot 1000 pt. 20 cf« (aan postzegels). 3 Is het gevraagde niet in voorraad, dan leesf U het antwoord in het Zondagsblad. 4 Van één soort mag niet meer dan tot een waarde van 500 pt. per maand aangevraagd worden. 5 Teveel gestuurde punten kunnen geboekt blij ven tot een volgende zending. 6 Van het puntenaantai dat U stuurt, wordt door de Ruilbeurs 5 afgetrokken. 7 Vraagt U van een album speciale nummers, dan betaalt U 2 pt. per plaatje meer. 8 Oude Verkade plaatjes. Klaverblad, van Hou ten, Wascholine, Coelingh, Patria I, Pette en Dobbelman nemen we niet meer aan. Zwart: 6, 15, 18—20, 22, 24, 27, 30, 32. Wit: 16, 26, 29, 33, 38, 39, 41, 43, 47, 48. Vraagstuk No. 961 Auteur: H. N. J. WINTER, Madioen m m Hp hp Zwart: 2, 4, 12, 13, 14, 17, 18, 20, 22, 30. Wit: 23, 25, 26, 28, 29, 31—34. Vraagstuk No. 962 Auteur: H. N. J. WINTER, Madioen i m m Zwart: 6, 11, 12, 15, 17, 18, 19, 2X, 23, 24, 29. Wit: 20, 28, 32, 33, 35—40 Vraagstuk No. 963 Auteur: A. VAN DOMMELEN, Rotterdam 46 47 48 49 50 Zwart: 3, 8, 11, 15—17, 24—26, 45. Wit: 22, 23, 28, 31—35, 42, 50. Voorloopig mogen geen Klok- en Leverszeepbons aangevraagd worden. De waarde der bons is als volgt: Bussink 8, Coe lingh 3. D-E 6. v. Delft 10 Dobbelman 4, H-O 6, Droste 20, Hagzegels 10, Hille 8, Holl. Zw. Weeg- sch. 3, Paul Kaiser 6, Klaverblad 5, Klokzeep 15, Kwatta 3, Lever's zeep 20 van Nelle 4, Patria deel 1 10, deel 2 15. Pette 6, Pleines 3, Rademaker 3, Sickesz 3, Verkade oude albums 2, Waar wij wonen 4, Wascholine 2. Wie helpt aan: Tik tak (laatste album), Keg (een reis naar Indië), Ark beschuitbons, Kwatta winkelierstrooken, Nomottawolbons. Verder nemen we aan: Pleines duifmerken, Sodex bons. Era. Everlasting Hapé, Van der Sluys, Stark, Scholten. IJzendijk, Vergulde Hand, Kanis en Gunnink punten, Winkeliersbons van Sickesz. Holland-Zwitsersche. en De Heer, Delta, COR R ESPOND ENT IE R. S. te Nieuwe Tonge. U had recht op slechts 25 Droeste. Trolasol heeft geen waarde, alleen het geheele etiket. II. v. d. S. te Zaandam. Vóór de complete serie gaven we 3 pt. per plaatje. We nemen alleen bons van die firma aan. N. J. de H. te Voorburg. 470 pt. gen. Naar Vim mag voorloopig niet gevraagd, wilt U wat anders kiezen? P. S. L. te Hillegersberg. 82 Bussink gen. U bent spoedig aan de beurt J. V. te H.-I. Ambacht. D-E. verzonden. U sloot geen 15 ct in. P. v. R. te Rotterdam-W. U krijgt er 62 W.W.W. voor. Onkosten bedragen 15 ct. J. de R. te Hillegersberg. Voor Voetbalplaatjes is weinig interesse. Na ontvangst van 2.25 zullen we complete Verkade album zenden. J. V. te Koudekerk. 76 Era gezonden, van Houten bons nemen we niet meer aan. W. H. M. te Roosendaal. Uw tegoed bedraagt: van 4 Juni 56 Bussink, van 13 Juli 43 Bussink. Klopt het? G. C. H. te Lemelerveld. Er waren veel aanvragen voor de uwe, U krijgt 613 weegschaaltjes. F. J. B. te Moercapelle. 't Was een „zichtzcnding", we ontvangen ze gaarne zoo spoedig mogelijk terug. Mevr. E. van A. te Soesterberg. E. is niet in voor raad, ze zijn 30 pt, v. d. S. wel voorradig 7 pt .Uw saldo is 1039 pt. D-E is 6 pt. per D-E punt Kaïhrel wordt niet gevraagd. Nomotta kunt U tot een waarde van 300 gram zenden. Zwarte sigaren De meeste rookers denken: hoe zwarter de tabak er uitziet hoe zwaarder! Maar ze hebben het leelijk mis! De lichtgekleurde tabak der droge jaren be vat méér nicotine en is bijgevolg, zwdórder, dan de donkere tabak uit regen-rijke jaren. De dingen zijn nu eenmaal lang niet altijd naar den schijn te beoordeelen! Slechts een klein gedeelte der nicotine komt in 's rookers mond terecht, maar gelukkig óók, want de nicotine van één doosje sigaretten bijéén zou 'n mensch ernstig kunnen schaden. Het grootste deel der nicotine verbrandt in den gloed, hoe lang zamer hoe méér. 'n Droge sigaar bevat in dea regel méér nicotine dan een vochtige. 406 Buiienlandsch Overzicht DONDERDAGAVOND De tijd van Neurenberg, de stad der massa-betoo gingen ,die jaarlijks terugkeeren, zij het onder een telkens wisselend motto, is weder voorbij. In eindeloos lijkende gelederen is heel het georgani seerde Duitschland langs den leider gemarcheerd; de dreun der duizenden in maat gaande voeten was de symbolische muziek van een land, dat steeds gaarne zijn onderdanen in gelederen geor dend, en in de eentonigheid van een model uniform gekleed heeft In dit opzicht heeft Germanië zich wel degelijk in het zoogenaamde Derde Rijk her vonden. Ook economisch is het inderdaad op weg naar het herstel, al ligt de baan nog in het ge heel niet vrij, en kan men zelfs constateeren, dat men zich als het ware midden in een zwaar offensief bevind, onder aanvoering van Hermann Goering, en onder het vaandel van diens vier- jaren-plan. Vandaar dat dit congres, of deze rijks- partijdag, hoe men het noemen wil, in het teoken stond van den arbeid. De redevoeringen van de economische leiders he/hben dan ook een belang rijke plaats ingenomen. Men heeft erin gewezen op de moeilijkheden,welke in de eerstvolgende periode overwonnen moeten worden, als volgende étappe van Duitschlands herwonnen onafhanke lijkheid. Men heeft daarbij allerminst verzuimd, voor de toegestroomde massa der partijleden te onthullen, dat ooik nu nog het persoonlijke offer in dezen 6trijd van doorslaggevende beteekenis moet zijn. Door een beroep op deze offervaardig heid, in het bijzonder in het kader van den arbeid, heeft men gepoogd de innerlijke rust in het land te consolideeren, terwijl als schrikwekkende ach tergrond, als alternatief, ook nu weder het bolsje wistische gevaar werd geschilderd, niet alleen in Rusland ,doch in de geheele wereld. Hitier heeft daaraan tegenovergesteld, in zijn groote slotrede, de „vorming van het type van den Duitschen mensoh". De ook thans nog ongetwijfeld talrijke principieele tegenstanders van het regiom zullen daarbij, voorzoover zij veilig in hun huiskamers zaten, een eenigszins pijnlijk gezicht hebben ge trokken. Merkwaardig is, dat juist in deze week de ge denkdag valt van wat er twintig jaar geleden in Rusland plaats greep, de vorming van de revo- lutionnaire regeering-Kerenski, die door haar zwakheid voor het bolsjewisme den weg naar de macht zou banen. Onder den laatsten tsaar, den aarzelenden Nicolaas II, was het reusachtige land reeds vrij spoedig in gevaarlijke beroeringen ge raakt. De mislukte Aziatische politiek van dezeü Romanof, we like in 19041905 op een al geheele nederlaag tegen Japan uitliep, had zulke beroe ringen verwekt, dat het bijeenroepen van een doema, een volksvertegenwoordiging, niet langer kon worden tegengehouden. Ook al werd deze weder spoedig ontbonden, omdat zij zich niet mee gaand genoeg betoonde, de tegenstanders van het regiem hadden hun eerste succes geboekt, en zou den zulks niet vergeten. Onde- gelijke rampzalige omstandigheden, namelijk tengevolge van de te genslagen, in den wereldoorlog ondervonden, greep de tweede revolutionnaire étappe plaats. In het derde jaar van het groote wereldconflict liet de doema zich niet opnieuw heenzenden. Er werd, onder den socialist Kerenski, een uitvoerend bewind gevormd, dat den tsaar dwong, voor zich en zijn zoon afstand van de regeering te doen. Kerenski deed pogingen, door een nieuw offen sief den vijand terug te drijven, hetgeen nochtans niet mocht gelukken. Van Duitsche zijde werd toen een tactiek toegepast, waarvan de ruïneusa gevolgen ook thans nog Europa verontrusten. Men .verschafte den bofaaniden Lenin gelegenheid, uit Zwitserland, via Duitschland in zijn vaderland terug te keeren, met de bedoeling, aldus de chaos te ontketenen. Deze opzet is maar al te zeer ge lukt. In November 1917 arresteerden de bolsjewiki, onder aanvoering van Lenin en Trotski, een aan tal der zittende ministers, en de in September uit geroepen parlementaire republiek moest plaats maken voor het sindsdien terecht berucht gewor den Sovjet-regiem. Van alles wat sindsdien ge- "vxrtgd is, de gruwelijke moord op de Romanofs, dr> bloedige terreur van don burgeroorlog, het drama van de witte generaals Koltsjak en Deni- kin, de hongersnood en de vervolging van aan hangers van alle godsdienstige gezindten, willen wij thans niet uitvoerig de schrikwekkende revue geven. Gelijk bekend beschouwt men in Sovjetland al deze dingen als te behooren tot een afgesloten tijdperk; men verklaart nu midden in den opbouw te zijn. Men heeft oen grondwet ontworpen, men spreekt zijn woord mede te Genève en in de internationale conferenties, men wil consolideeren en zijn idealen verwerkelijken. Bij dit alles zijn de gevaren, die het verdeelde Europa uit dezen hoek dreigen, wellicht grooter dan ooit. Want wie het communisme met het meeste vuur zeggen te bestrijden, fascist en nationaal-socialist, zijn bond- genooten, waarvoor men uiteraard al evenzeer op zijn hoede moet zijn! Spanje is het slagveld geworden, sinds langen tijd, van de aanhangers van die twee groote kampen, communist en fascist, die ondanks onloo chenbare innerlijke verwantschap, tegenover elkan der als water en vuur zijn. Het kost het uiterste aan beleid om te verhoeden, dat geheel Europa langs een scheidingslijn als deze wordt vaneen ge- sipleten. Het werk der niet-inmengingscommissie heeft althans deze verdienste gehad, dat men de breuk niet openlijk heeft behoeven te erkennen. Daardoor is tenminste de verdere doorwerking van het euvel tot nog toe venmeden. In dit opzicht sluit hetgeen de Middellandsche Zee-conferentie te Nyon heeft gepresteerd, daarbij aan. Haar ge afficheerde doel was, de zeerooverij in de Oude Wereldzee te beteugelen. Leest men voor zeeroo verij de eerste aanvangen van een algemeenen Europeeschen oorlog, dan is men aanzienlijk dich ter bij de waarheid. Duidelijk trad immers aan den dag, dat de getorpedeerde schepen in deze wateren alle slachtoffers waren van een niet uit gevoerde non-interventie. Met name de Russische smokkelvaart op Valencia was een der voornaam ste slachtoffers; voor het overige waren het voor namelijk schepen van andere naties, die met olie en andere oorlogsbenoodigdheden op het link- sche Spanje voóren. Dat men, om allerlei politieke oogmerken, den status van oorlogvoerenden aan de Spaansche partijen heeft onthouden, werkt zulke onregelmatigheden in de hand. Men heeft, om erger te voorkomen, te Nyon het harde, eer lijke woord vermeden, en liever naar een vorm van internationale zee-beveiliging gezocht, die het euvel zou kunnen intoomen. Nauwe Fransch- Britsche samenwerking heeft hier goede dingen tot stand gebracht, zooals het vermijden van Rus sische controle-schepen in de meest gevaarlijke zone. Doch Italië, hetwelk zich de meest belang rijke Middellandsche Zeemogendheid acht, en nochtans evenzeer buiten de samenwerking bleef, boudeert. Zal men nog kans zien, het tevreden te stellen? Ongetwijfeld zullen de rustige Brit- 6che diplomaten dezer dagen overleggen, hoe een nieuwe Italiaansch-Britsche verwijdering te ver mijden, sinds ook een toenadering tusschen deze beide naties voor de rust in de overige wereld niet te missen is. De zekerheid van optreden voor de Britsche belangen, met name in het Verre Oosten, hangt voor een niet gering deel van con solidatie der Middellandsche Zee-verhoudingen af. In de afgeloopen week is werkelijkheid geworden, hetgeen reeds lang, in een sfeer van bedruktheid, te Praag werd verwacht. Masaryk, de president- Bevrijder ,de stichter der Tsjechoslowaaksche eenheid en onafhankelijkheid is door den dood weggenomen. Hij was een man van eenvoudige af stamming, die zich door onverdroten ijver tot een aanzienlijke plaats in het Tsjechische openbare leven had weten op te werken, nog ten tijde van de Oostenrijksche duibbel-anonarchie. Toen hij een maal te Praag hoogleeraar was, na een carrière die als smidsjongen was begonnen, heeft hij zijn plaats, zijn inzicht en zijn invloed gebruikt, oon zijn volk wakker te maken voor de idealen van nationale en geestelijke verheffing. Tijdens den wereldoorlog heeft het hem harde jaren van om zwerven in ballingschap gekost. In Europa en in de nieuwe wereld zocht hij naar 6aambinding, ten bate van zijn veraohterlijkte volk. Hij groepeer de zijn land- en stamgenooten om het vaandel der nationale eenheid, onderwijl zelf bezig zijnde om invloedrijke beschermers te vinden, door wier diplomatieke steun het pleit tenslotte ware te winnen. Zoo is, tijdens de kentering der oorlogs kansen, uit een chaos van groepen en meeningen het nieuwe Tsjecohslowakije ontstaan, de staat die als een mozaiek van volkeren en vooral van minderheden is. Masaryk zelf was een der voor naamste bindende elementen, een ware vader des vaderlands, die de liefde van allen had. Toen hij als staatspresident aftrad, mocht hij de voldoening smaken, zijn trouwen medewerker Bcnesj als zijn opvolger te begroeten. Met Hodza vormt deze do steun van de nog jonge, gistende republiek. Ma- saryks ontslapen wordt als een algemeene rouw ge«voeld; zoo iemand dan is het wel hij, die een ledige plaats heeft gelaten, en de vraag dringt zich met kleim naar voren of het zijn opvolgers gegeven zal 'zijn, mocht een nieuwe storm varcu over ons werelddeel, om deze broze menschenge- meenschap, die door zoovele elkander bestrijden de strevingen wordt verdeeld, in een verband van althans uiterlijke eenheid te bewaren. Wat de volkenbond aanbelangt, maakt zich thans opnieuw een gevoel van onbehagen meester von de openbare meening. Na Mandsjoekwo, na Abes- synië, volgt de vernedering van een nieuw moreel échec. China heeft, bij monde van zijn vertegen woordiger Wellington Koo, om hulp geroepen tegen zijn Japanschc onderdrukkers, een stem in de woestijn. Opnieuw zal helaas aan den dag moe ten treden, dat men zijn sympathie kan betuigen en applaudiseeren ,om daarna toch zijn vrienden in den steek te laten. Doch wat kan men uitrichten in de Aziatische aangelegenheden, sinds men zoo volslagen onmachtig is in eigen huis? De moreele crisis der wereld komt in steeds ernstiger stadium. WAT DEZE WEEK DE AANDACHT TROK DONDERDAGAVOND HET WERKLOOSHEIDSPROBLEEM blijft voortdurend de aandacht trekken. Het laatste bericht luidt: Het werkloosheidspercen tage voor hen, die dc geheele week tverkloos waren, ivas in de tweede verslagweelt van de maand Augustus in de laatste jaren als volgt: 1934 24.1, 1935 27.7, 1936 28.8, 1937 22.4. In be gin Augustus was het 22.6. Dat zijn bemoedigende cijfers. Zelfs vergeleken met 1934 maakt dit jaar een goede indruk. En het is zoo verheugend, dat de geringe klim welke onlangs na afloop van vele seizoenwerk- zaamlieden weer geconstateerd moest worden, toch opnieuw is omgeslagen in een lichte daling. Zelfs in het bouwbedrijf komt nu eenige op leving. Dat is dubbel verblijdend, omdat de ma laise hier het laatst intrad, doch nu ook het langst aanhield. In dc bouwerij is in de eerste zeven maanden van dit jaar voor een som van 42.602.6SS meer aanbesteed dan over het zelfde tijdvak van 1936. In totaal werd nl. aan besteed 93.675.000 vorig jaar 51.062.935). Die cijfers zijn mooi, maar geflatteerd, lie bouwers hebben terecht gewezen op de stijginq der materiaalprijzen en op groote werken, welke vooreerst weinig arbeiders noodig zullen hebben. Maar de vooruitgang, de opleving is er. De vraag is of ze duurzaam zal blijken. Want men vergete niet, dat er in ons land van huizennood bijna geen sprake is, zooals in menig ander land waar roode poliliek thans de bedrijvigheid stimuleert door woningbouw enz. In sommige plaatsen, vooral op het platte land. is ten onzent nog wel wat te doen door krotten op te ruimen en deze vindt men ook in de groote steden; maar bij afbraak der .krotten zijn daar voldoende woningen dispo nibel. Dit maakt het voor de bouwnijverheid, welke niet veel meer kan doen dan te groote heerenhuizen sloopen en door kleinere vervan gen, moeilijk. Natuurlijk zijn er ook andere herstelwerken en daarvoor draait in den Haag de Meer-werk-aetie-molen; maar alleen de nieuwbouw geeft werk op groote schaal. En daarbij speelt de mechanisatie dan weer een groote rol. Alle onderdeden bijna worden ge- standariseerd en in de fabrieken gemaakt, zoa dat er voor de bouwvakarbeiders weinia te doen overblijft. Juist door deze dingen wordt het werkloos heidsprobleem zoo dubbel moeilijk. Want er is geen kijk op, dat alle werkloozen weer in het arbeidsproce. opgenomen kunnen worden. Vroeg of laat zal er dan ook een scheiding gemaakt moeten worden tusschen de werk loozen. Doch hoe het zij: hulp is noodig en de Regeering mag niet ongevoelig zijn voor het toenemende leed tengevolge van de prijsstijging der levensmiddelen. De komende verbetering der steunregeling is daarom urgent. Begrijpelijk is ook de verwachting, dat de kor ting op de Indische pensioenen na 1 Januari 1938 niet bestendigd zal worden. Daar was altijd heel veel verzet tegen, over dreven verzet, naar wij meenen, en de billijk heid zal thans nog heel wat moeilijker aan te toonen zijn dan een jaar geleden. Over de mildheid, der Regecring hebben de dienstweigeraars zeker nirt te klagen. Integen deel, zij werden wel een beetje verwendTer wijl anderen uit hun werk gehaald werden, kwamen zij op bureau te zitten en kregen zè een gemakkelijk leventje. Van een „offer" voor het beginsel was weinig sprake. Hieraan zal nu een eind gemaakt ivorden. De dieiistweigeraars zullen bij Rozenburg aan het werk worden gezet. Nauwelijks ivas dit bekend of dc sociaal-democraten werden ongerust. Men kon wel eens te veel van deze menschep, vergen en de heer Albarda stelde direct vragen. Dc Minister heeft daarop nu qeantiuoord, dat alles in orde is. Men behoeft geen graafwerk te doen om plaats voor kanonnen te maken en van militair toezicht blijft men verschoond. Wat wil men nog meer Overigens, men kan het in de wereld niet zon der kanonnen stellen. Zelfs in vredestijd niet. Dat bleek immers toen een Spaansch schip er plotseling van door ging. De roode pers was bijna de eerste die om machtsvnddclen vroeg. Ze kan tevreden zijn. In verband met de nood zakelijkheid, voor de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland over eenig machtsmiddel te beschikken, zullen de loodsbootcn, die voor de Waterweg de loodsdienst doen, van kanonnen worden voorzien. Door middel van draadlooze telefonie zal de buitengaats zijnde boot dan worden gewaar schuwd, wanneer daadwerkelijk ingrijpen tegen een schip, dal zich aan eenig misdrijf heeft schuldig gemaakt, noodig is. Straks wordt de Minister van Defensie nog door de sociaal-democraten geprezen. Het kan verkeeren I De strijd der ideologieën, gelijk men het noemt, die dc Britsch-Fransche politiek voor alles ver hinderen wil, wordt duidelijker dan elders in de Spaansche aangelegenheden gedemonstreerd. 403

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 15