KERK EN ZENDING cREDO N.V. L. ZELANDER ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1937 JJED. HERV. KERK Aangenomen: Naiar Hengelo (O.), cand. C. C. Pijpers te Leiden. Bedankt: Voor Tienihoven, J. Hengeveld te Stedum. GEREF. KERKEN ie tal: Te Zaltbommel, cand. H. GEREF. GEM. Bedankt: Voor EnMiuizen, J. Vreugden- hil te Kampen. HULPPREDIKERS Tot hulpprediker bij de Geref. Kerk te [Wieringerwerf is benoemd cand. H. van Twillert, bulppred. te Beekbergen. Tot hulpprediker bij de Ned. Herv. Kerk te 's-Gravenhage, wijk XVI, cand. J. Spreij aidaar. Cand. D. J. Schol ten, die tijdelijk door de Geref. Kerk van Deventer werd be noemd als hulpprediker tijdens de vacature- Dr. Kumst, heeft deze benoeming aangenomen. Hij blijft echter in de gelegenheid, om een eventueel beroep te aanvaarden. Zijn adres is than?: Brink 64, Deventer. Cand. A. Verschoor te Vlaardingen is benoemd tot hulpprediker bij de Geref. Kerk van Naaldwijk. Hij blijft in de gelegen heid om de kerken alle Zondagen te dienen en een beroep terstond in overweging te nemen. Zijn adres blijft Binnensingel yiaardingen. Hoofdred.: Prof. Dr. V. HEPP Het weekblad voor alle meelevende Gereformeerden Begint 1 October a.s. Slechts 1.00 per kwartaal Vraagt nu reeds gratis proefnummers. Uitg. J. H. KOK N.V. KAMPEN VLOOTPREDIKANT De Regeering heeft ds. S. O eg erna, Geref. predikant te Langeslag (O.) udtgenoo- digd als vlootpTedikanit een tocht met de „Hertog Hendrik" naar de Middefllandsche Zee te maken. Ds. Oegeana heeft aan deze uitnoodiging met goedvinden van zijn ker ker aad die hem daartoe drie maanden verlof verleende, aangenomen. Woensdag 22 Sept. a.s. zal deze kruiser vertrekken. Ds. A. MERKELIJN De missionaire predikant der Geref. Ker ken van Zeeland gedenkt dit jaar, dat hij (vijf en twintig jaar, geleden zijn arbeid te Magelang begon. Hij heeft wellicht meer dan iemand op Midden Java onder bijzonder moeilijke omstandigheden gewerkt. Met groote toewijding en volhardende energie heeft echter deze zendeling de telkens hem in den weg komende bezwaren weten te overwinnen en de wegen gevonden om het Evangelie tot de Javanen op zijn zendings- terrein te brengen. En zijn arbeid is zeld zaam gezegend geworden. Thans heeft de re geering zijn groote verdiensten erkend door hem te benoemen tot Officier in de Orde van «Oranje Nassau. Van dit jubileum hebben we destijds het (gedenkboekje aangekondigd, dat over den arbeid van Ds. Merkelijn uitvoerig inlicht bij tal van illustraties. Ds 3. A. VISSCHER Ds J. A. Visscher, Ned. Herv. predikant te Groesbeek, de bekende man van de arme Friesche heide, die wegens een hartaanval verpleegd werd in het Wiihelmina-zieken- huis te Nijmegen is weer naar zijn pastorie terug mogen keeren. Ds. Visscher zal aleer hij zijn arbeid hervatten mag, voorloopig nog rust moeten houden. Eerst over eenigen tijd zal kunnen worden uitgemaakt welk deel van zijn veelomvattenden arbeid; hij weer zal kunnen hervatten, Da A. POS Keert naar Java terug Ds A. Pos, missionair predikant van de Geref. Kerk van Amsterdam, te Djoc- 3 a en docent aan de Opleidingsschool voor dnlandsohe predikanten aldaar, gedurende circa VA jaar met verlof hier te lande, hoopt in October naar zijn arbeidsveld terug te keeren. Door ongesteldheid moest het verlof [van Ds. Pos worden verlengd. In de j.l. Donderdagavond gehouden ker- keraadsvergadering van de zendende kerk heeft Ds. Pos afscheid genomen, waarbij hij Zijn dankbaarheid uitsprak, weer tot den rijk igezegenden arbeid der Zending' te mogen ifcerugkeeren. Namens den kerkeraad sprak Ds. J. L. Schouten woorden van afscheid. Tot besluit werd den vertrekkendlen mds- sionairen predikant Ps. 1214 toegezongen. (GEREF. GEM. TE BENTHUIZEN De Geref. Gemeente te Benthuizen heeft haar kerkgebouw aanmerkelijk doen ver- grooten en restaureeren. Het vernieuwde kerkgebouw heeft 175 zitplaatsen meer ge kregen. De gasverlichting is door een electri- sche vervangen. Sedert de gemeente na tien tallen van jaren weer een eigen predikant heeft ontvangen werd het plaatsgebrek al nijpender, zoodat de kerkeraad van den zomer besloot tot uitbreiding over «te gaan. De pastor-locd, Ds. A. v. S tuyvember g, as. Dinsdagavond het vergroote kerkgebouw plechtig in gebruik nemen. KERKBOUW TE SCHEVENTNGEN Op Zaterdag 25 September, des middags bm 3 uur, zal de eeirste steen worden gelegd ivoor de vierde Geref. kerk te Scheveningen, die, naar men weet, aan de Teasels chestr a at zal verrijzen en 11 k 1(200 plaatsen bevatten zal. De kerk wordt gebouwd onder architec tuur van den heer B. W. P1 o o ij te Amers foort. pE NIEUWE PACHTWET De Juridische Commissie der Vereend ging (Van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk adviseert aan alle kerkelijke colleges, die landerijen verpachten, deze tot nader order niet langer te verpachten dan voor 2 jaren. Het is zeer waarschijnlijk, dat men geduren de die twee jaren buiten de werking der Pachtwet valt en men kan dan rustig aan dien, hoe de toestand zich verder ontwikkelt. Met 1 October begint de nieuwe, de 18e, Jaargang van DE REFORMATIE Weekblad tot ontwikkeling van het Gere formeerde leven, onder redactie van Prof. Dr. K. SCHILDER. Het blad staat nog steeds in het brandpunt der belangstelling van geestverwanten en tegenstanders. In den nieuwen jaargang zullen weer be langrijke onderwerpen aan de orde komen. Dr. DROGENDIJK zal handelen over „Euge- netiek" (leer der rasverbetering). In Oct. verschijnt een speciaal Herdenkingsnummer gewijd aan wijlen Prof. Dr. A. KUYPER. Geeft U nu op als abonnee en U ontvangt de nog vóór October verschijnende nummers gratis. Abonnementsprijs 2.50 per half jaar voor 8 groote pagina's. Het goedkoopste blad op dit gebied. De Uitgevers: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES INTERN. CONFERENTIE VAN KERKEN Ter vergadering te Utrecht van de NederL afgevaardigden, naar Oxford en Edinburgh h medegedeeld, dat, nu de twee groote stroo mingen in de oecumenische be-weging, de Stookholmbeweging voor practisch Christen dom (Life and Work) en de Lausannebewe- ging voor geloof en kerkinrichting (Faith and Order) eerlang zullen samenvloeien, een in ternationale conferentie in 1938 in Neder land, vermoedelijk te Den Haag, zal samen komen, om de plannen tot vereeniging nader uit te werken. Het getal deelnemers aan deze werkconferentie is op 6070 bepaald. Voorts deelde prof. dr. J. de Z w a a n van Leiden, die mede ouderling is in de Her vormde gemeente te Leiden, dat in kerkeraad een voorstel was aangenomen om een« bijzondere kerkeraads\ gadering te beleggen voor het bespreken van „Oxford" èn „Edinburgh". Prof. de Zwaan zal dan over Edinburgh spreken; ander spreker over Oxford zal nog worden genoodigd. Daarna zal te Leiden in de kerken een oecumenische Zondag worden gehouden. De vergadering achtte dit Leidsohe gebeuren een voorbeeld voor wat practisch thans op goede wijze gedaan kan worden. DE BATAKSCHE KERK TE MEDAN Het 25-jarig bestaan der Bataksdhe Kerk te Medan heeft aanleiding gegeven tot de verschijning van een met portretten kiekjes voorzien boekje, dat in de landstaal ïld is, op twee bijdragen na, die van Ds. N. Klaassen, em. pred. te Bandoeng en van den heer J. H. Hemmers, die beiden te en van Medan uit veel hebben gedaan voor de Bataik-Zending. Verder treffen we stukjes aan van controleur Kok, Dr. A. A. L. Rutgers, Dr. I. L. Nommensen, de Zendeling-leeraren Theiss en Müller e.a. Er was reden voor dezen vorm van 'her denking, want sedert 1918 is het aantal Christen-Bataks te Medan verdubbeld. PRO ECCLESIA onder Redactie van de Heeren: A. Janee, Blgjte- kerkei Ds J. M. Spier, 's-Grnvendcel; J. L. Struik, ----- igdcnhil, Mclls- met een breede uit allerlei kring-. GRONDGEDACHTEN van de CALVINISTISCHE •WIJSBEGEERTE op populaire wijze voordraagt. Onder de VELE RUBRIEKEN, die Pro E. in komenden jaarganp denkt te verzorgen, eeds bi: K. ACTUEEL. October a.s. begint de 3e jaargang. Ab.prt), Bovendt DE AFRIKAANSCHE PSALMBERIJMING Terwijl de man, die het grootste aandeel heeft gehad in de meurwe Psalmberijming der Zuid-Afrikaansohe Kerk, Prof. Dr. J. D. du t, zich ver van huis en op weg naar ons bevond, heeft men in de Geref. Kerk van Potchefstroom (op 16 Aug.) plechtig het nieuwe Psalmboek in gebruik genomen. Ds. J. V. Coetzee stelde de beteekends van den arbeid, welke 18 jaren geduurd heeft, in het licht en beschreef de gebeurtenis als de voleindiging van het belangrijkste deel van den taalstrijd. Hulde werd gebracht aan Prof. dr. J. D. du Toit (Totius). Spr. merkte nog op, dat, hoewel de Afrikaansche verta ling voor het oudere geslacht mogelijk niet zoo aannemelijk zal zijn, aangezien zij aan den Nederlandschen tekst gewoon zijn, het een werk voor de toekomst is. IDENBURGFONDS Onder voorzitterschap van Prof. Dr. A. G. Honig van Kampen hoopt het bestuur van het Idenburgfonds op 22 September a.s. des namiddags om 2 uur haar jaarvergadering te houden in éón der lokaliteiten van do Broedergemeente te Zeist. Deze bestuursvergadering wordt gehou den op denzelfden dag, dat l'e Zeist door do Broedergemeente het bekende Zeister Zen- dingsfeest wordt gevierd. Zooals bekend werkt het Idenburgfonds ■ten behoeve van de Broedergemeente, ten einde haar l'e steunen in haar zendingswerk te Suriname. De Broedergemeente is het eenige Zendingsgenootschap dat in Surina me Christelijke Zending voert. Tengevolge van de financieele maatregelen door de Duit sche regeering genomen, staat de Broeder gemeente voor groote moeilijkheden. Hierin leniging te brensren is mede het doel van het Idenburgfonds. Het adres van zijn Pen ningmeester is K. R Hummel en, le Eb- bingestraat 39 1. postrekening No 196921. Kampen. JUBILEUM ORGANIST KRUYTHOF Woensdagavond 22 Sept. zal in de Burg- walkerk te Kampen de bekende blinde organist Kruythof gehuldigd worden ter ge legenheid van zijn 40-jarig jubileum. Een Comité onder eere-voorzitterschap van den burgemeester, den heer Oldenhof, bereid de deze huldiging voor. De jubilaris zelf zal eenige muziekstukken spelen; zijn collega van Dijk evenzeer met «begeleiding van den violist, den heer Ka 1 ter en den cellist, den heer Van der Weg. Mevr. B o- rds-van den Bosch verklaarde zich welwillend bereid met haar zang het geheel op te luisteren. De jubilaris ontvangt, te zijnen huize, des middags van 35. Van het Comité is de heer J. H. K o k secr.-pen.; wie zich gedrongen zou gevoelen aan het huldeblijk bij te dragen kan storten op diens giro-no. 47048, Offerande inplaats van collecte In Pniël lezen we een treffend verhaal, misschien wat è.1 te mooi, maar uitnemend in strekking Eens was er een familie-diner, waar het recht gezellig toeging. De kleintjes, voor zoo ver ze tenminste boven de tafel konden uitke ken, mochten mee aanzitten. In een hoek van de kamer lag Caesar, een groote, trouwe lob bes van een hond, begeerig toe te kijken. Toen kleine Jantje zijn portie vleesch op zijn bord je ontvangen had, wilde hij er mee van tafel weggaan. Men vroeg hem: „Jantje, waar je heen met je vleesch?" „Dat ga ik aan C sar brengen", zei Jantje. „Neen", zeiden grooten, „dat mag niet; 6traks na tafel kun je van ons allemaal de beentjes krijgen, die mag je aan Caesar geven". Toen de tafel afgeloopen was, ging Jantje bij alle tafelgenooten de beentjes ophalen en bracht ze aan Caesar En terwijl Caesar de magere restjes schoonmaakte en Jantje er bij lag toe te kijken, hoorden ze hem meewarig tot Caesar zeggen: „Och, Caesar, ik had je een offer willen brengen en nu heb ik i een collecte". In het licht van deze vertelling leze men, wat de Kerkb. van Oegstgeest mededeelt over een Zondag 5 September aangevangen poging om de gedachte te doen post vatten, dat kerk-collecte een dieperen grond heeft dan de gelegenheid, om geld te verzamelen. Te Oegstgeest dan is in de Ned. Herv. Kerk be gonnen, wat de Kerkbode aldus omschrijft: de collecte zal niet meer onder het zingen plaats vinden als een noodzakelijk kwaad, dat we met zoo min mogelijk stoornis afdoen, maar zü zal een zelfstandige handeling wor den, een „daad" der gemeente in haren eere- dienst, die in het volle licht moet komen te staan. De gang van zaken wordt nu zoo: Na het voorgebed kondigt de voorzanger de „offerande" aan. Het orgel valt in. Diakenen en andere collectanten vangen hun werk waarbij er naar gestreefd wordt om alles vlug en ordelijk mogelijk te doen verloopen. Zijn allen klaar, dan begeven de collectanten zich naar voren en stellen zich bij de Avond maalstafel op. Het orgel zwijgt. De „zakjes" worden op de Avondmaalstafel neergelegd als zichtbaar symbool van de offerande der ge meente. De voorganger spreekt een zegen bede of wijdingsspreub, waarin de „offeran de" aan God wordt opgedragen. De collectan ten nemen hunne zitplaatsen weer in e dienst gaat op de gewone wijze verder. Het onderscheid met de reeds in den Iitur- giechen dienst toegepaste methode is dus al leen, dat tijdens de collecte niet gezongen wordt. Een gedachte, die stellig het overwo gen waard is. Calvinistisch Weekblad thans 10 pag. per week Elke week staat nu ook een vervolgverhaal in het „Calvinistisch Weekblad" en ook verhaal voor kinderen. Abonneert U NU1 U ontvangt dan geheel gratis het prachtboek van Dr. J. C. RULLMANN, Onze Voortrek kers. Toch is de abonnementsprijs slechts 2.50 per half jaar. Vraagt gratis proef nummer door toezending van visitekaartje. Redactie: Dr. C. Bouma, Prof. Dr. A. Sizoo, Dr. C. Tazelaar en Prof. Dr. J. Waterink. Uitgave: N.V. W. D. MEINEMA, Delft KERKELIJKE JOURNALISTENCLUB In het maandblad van de Ver. van Kerk voogdijen in de Ned. Herv. Kerk zien wij de vraag gesteld, of het geen zin zou hebben om hen, die in de kerkelijke journalistiek werken, samen te brengen in een soort kerkelijke journalisten-club met de bedoe ling, dat deze kerkelijke journalisten elkaar nader leeren kennen, om door onderlinge bespreking van elkanders hoofdzakelijke be doeling op kerkelijk terrein beter op de hoogte te komen. Elkander beter leeren kennen, óók als personen, en vooral in el kanders bijzondere bedoeling inkomen t'en aanzien van wat men wil bereiken, kan niet anders dan een vruchtdragenden in vloed hebben op iederen journalistieken arbeid op ieders terrein, aldus het blad. Wij wachten met belangstelling af, of de voor slag weerklank zal vinden, AFGEKEURDE KERKENORDENING In 't proefschrift van Dr. M. Bouwman, Gereformeerd predikant te Nieuwendam, waarmee hij een paar maanden geleden aan de Vrije Universiteit cum laude promoveer de, welk proefsohrift reeds heel wart, discus sie uitlokte, komt inzake de zending der Gereformeerde Kerken de volgende stelling voor: „De Kerkenordening van de Christe lijke gemeenten op Midden-Java ten zuiden, vastgesteld te Djocta in 1932, bevat te vee) independentistisohe elementen, dan dat zij als een voor deze Kerken geschikte Kerken ordening kan behoudeu blijven". In het Noord-Hollandsche Kerkblad be spreekt Ds. W. Breukelaar deze stelling, die naar zijn oordeel een nogal ernsitige aan klacht tegen de Kerkenordening van de in- landsche Kerken op Midden-Java ten Zui den bevat, welke ook in Indië wel gelezen zal worden en de aandacht trekken zal. Ds. hoopt dat kalme overweging en bespre king van deae ook voor de Zending gewich tige aangelegenheid tot volkomen helderheid eenstemmig inzicht zal leiden en wenscht zich voorloopig althans (van een - beoordee ling te onthouden in hoeverre de aanklacht juist is. Wel wijst Ds. Breukelaar op een bepaling in de Indische Kerkenorde, die niet overeenstemt met de handelwijze van de Buitengewone Generale Synode der Geref. Kerken ite Assen in 1926. Wanneer bij ern stige afwijking een Kerkeraad niet wil luis teren naar de vermaningen van de classis en van de Synode, wordt naar de bepaling der Javaansche Kerkenorde het Kerkver band met deze Kerk losgemaakt en raakt deze afwijkende Kesk buiten het Kerkver band. De Asser-Synode heeft echter anders gehandeld, toen de Kerkeraad eener Kerk in meerderheid geweigerd had zich aan het oordeel van de Generale Synode te onder werpen. DUTMGREEPBIJBELS Zoo noemt Ds. C. Lindeboom In N. Holl. Kerkblad de bekende bijbels met uit gesneden halfrondjes ter bevordering van het snelle opslaan van bijbelboeken. Hij ge looft, dat vóór dertig, veertig jaar de duim- greep-uitgave niet zoo'n opgang zou hebben gemaakt. Die opgang is z.i. gevolg van de. ook ónder ons, minder geworden bijbel kennis. .Vroeger leerden we op school al, en later ook weer op de catechisatie, de namen der bijbelboeken, in de orde, waarin onze Staten vertaling die geeft. Telkens en telkens weer werd die volgorde gerepeteerd. Die moest spijkervast worden in 't geheugen En dat werd ze, bij verreweg de meesten. Zoo ont vingen ze een weldaad voor heel t leven. Want ze waren in 't bezit gekomen van een der eerste hulpmiddelen voor 't rechte bij belgebruik. „Zoo is voor mij de besproken uitgave een teeken des tijds. Niet de verschijning als zoodanie. Ook vroeger zou er stellig dank baar gebruik van zijn gemaakt in bepaalde gevallen, bij wijze van uitzondering. Het is het toenemend debiet, dat mij reden geeft van bezorgdheid. Want bijbels met duimgreep zijn: bij- hels voor minkundigen". Tot zoover Ds. Lindeboom. Wij kunnen zijn opvatting deelen. Maar vragen óók eenige ruimte pro den duimgreepbijbel, nl. voor ouden van dagen en in geval de afkon diging van het in de kerk voor te lezen bij belgedeelte &1 te snel gevolgd wordt door de voorlezing zelve. Hetgeen voorkomt. EEN KERKDIENST IN NAPELS In „Timofcheus". vertelt Dr. A. S., hoe hij op een Zondagmorgen in Napels naar een Prot Kerk zocht en na verwezen te zijn naarde synagoge, na veel gevraag ein delijk vond de Via S. Anna di Palazzo: een achterbuurtje met visch-, vleesch-, vruch ten- en bloemenwinkeltjes, waar de kinde ren op straat krioelen en de stank onver- dragelijk is. „We passeeren een paar ker ken en dan opeens de „Chiesa Evangelica, Me thodistica Whesleïana", blijkens opschrift gesticht in 1847, maar door zware ijzeren grendels gesloten. Wat nu? Op zii vinden we de kosterswoning, waar ons beduid wordt, dat de dienst om half elf begint. Om kwart voor elf zijn er nog slechts twee of drie menschen. Om elf uur blijkt de dienst te beginnen; dan zijn er een twintig men schen, welk aantal tijdens den dienst tot een veertigtal groeit. Er is in Napels ook een Duitsche kerk, maar deze is wegens hu welijk van den Duitsch-Zwitserschen predi kant gesloten. Hier gaat alles in het Ita- liaansch. Uit den liederenbundel zingen we mede. De zang doet soms „Roomsch" aan, soms „Moody en Sankey"-achtig. Er wordt veel staande gezongen voordat de eigenlijke preek begint. De voorganger leest Ps. 30 en dan Luk. 17, over de tien melaatschen, van wie er slechts één terug kwam om zijn dankbaarheid te betuigen, hetgeen de Pastor overbracht op het heden, waar van zoovele beweldadigden slechts zoo weinigen hun dank aan God en aan Chris tus kwamen brengen. Opvallend was de plechtigheid van het dankoffer. Twee jongemannen haalden het geld op en terwijl de voorganger van den preekstoel afdaalde tot achter een tafel, leg den zij het daar neer en bad de voorganger daarover een zegen af". ONDERWIJS EN OPVOEDING ONDERWIJSBENOEMINGEN Capelle a. d. IJssel. Chr. school (hoofd G. de Kruyk). Tot onderwijzeres: Mej N. C. Verwey, met ingang van 1 Nov. Koudum. C. N. School. Tot hoofd: de heer M. Rozendal, hoofd der L. School te Tietjerik. BEGRAFENIS A, F. DERKSEN Gistermiddag werd onder groote belang stelling het stoffelijk overschot van den heer A. F. Derksen, in leven oud-hoofd der Ch«r, school te Oudewater ter aarde besteld, In het sterfhuis had Ds. A. v. d. Weg, Geref. predikant te Oosterbeek, tot voor kort te Oudewater, de rouwdienst geleid. Toen de stoet zich naar de begraafplaats begaf, sloten zich aan: de kerkeraad der Geref. Kerk, het bestuur der School met den Bijbel, het personeel dier school en een de putatie van oud-leerlingen. Ook op de begraafplaats was een groote schade belangstellenden aanwezig, waarbij VRAAGBAAK voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN Vertrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van Barmhartigheid. Zieken- huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen. N.V. INGENIEURSBUREAU „EKSTEEN" BILTHOVEN Eenlgst speclaal-bureau voor Waterreiniging Ontijzerings-, Onthardings-, Ontzurings-, Ontkiemings-, Ont- kleurings-, en Filterinsallatie voor Ziekenhuizen, Gestichten en soortgelijke instellingen. VRAAGT GRATIS ADVIES OF INGENIEURSBEZOEK I CARISBORG-BRIKETTEN VOOR HUISBRAND EN INDUSTRIE Speciaal geschikt vóór Bakkersovens Vraagt xe Uw Handelaar RUWIELSIANDAARDS alle modellen N.V. STAALWERK ENERGIE DeLlei Tel. 60 DELFTSCHE FABRIEK VOOR CENTRALE VERWARMING BUITENWATERSLOOT 51 DELFT CENTRALE VERWARMING WARMWATERVOORZIENING OLIESTOOKINRICHTINGEN VOOK „ELZED0MATIC" volautomatische aing s-instaJlaties AMSTERDAM ROTTERDAM GRONINGEN Singel 142-145 Ged. Glash. 23-25 O. Ebb.str. 28 SCHRIFTELIJKE CURSUSSEN^ Goedgekeurd bij Kon. Besluit van 2S Juli 1924 Fransch L.O., Vóór-examen M.O., Fransch M.O. A, Cursus Latijn Staatsexamen A en B (Eindexamen Gymnasium) Extraneïexamen (Eindexamen H. B. S. 5 j. c.) 1936: 298 GESLAAGDEN "WI Speciale Examencnrsus /oor Candidaten 1938 j GRATIS, Prospectus en Proefles na opgave van voorstudie en verlangde opleiding. CURSUS „TUBANTIA" ALMELO LEIDER: Dr. D. TALSMA. wij o.a. opmerkten den burgemeester der ge meente, den heer Van Doorninck en den predikant der Ned. Herv. gemeente Ds. P. J. Steen beek. Aan het graf werd het woord gevoerd dew Ds. A. v. d. Weg, die namens den ker keraad en persoonlijk woorden van dank baarheid en troost sprak, er op wijzende, dat de heer Derksen, na alle arbeid, die hij ir school en kerk vervuld had, ook in zijn rust tijd nog zoo'n belangrijke plaats als bidder innam. Ds. P. C. de Bruyn van Apeldoorn sprak namens de oud-predikanten, die zulk een steun, zulk een waardeering en zulk liefde van hem ondervonden hadden. De heer J. A. Hey, voorzitter van het schoolbestuur, herdacht, wat de heer Derksen voor de school geweest is en de heer S. T. Ver donk, hoofd der school, herinnerde aan zijn invloed, die nu nog in het onderwijs zoo duidelijk te merken is en sprak van zijn arbeid in dienst van de Vr. Univ. Namens de oud-leerlingen sprak dan de heer W. Ver hagen, die met een voorbeeld aantoonde hoe ziin vroegere onderwijzer het zieleheil der kinderen behartigde. De heer P. G o e- d e n d o r p, schoonzoon van den overledene, dankte ten slotte ontroerd, eindigende met het uitspreken der apostolische geloofsbelij denis. MONTENSSORI EN CHRISTENDOM Op de zeer breede kloof tusschen de Chr. beginselen der paedagogie en de Montes- sori-mevhode hebben wij al eens gewezen. In „De School met den Bijbel" wordt door L. v. d. Z(weep) de afstand nog radicaler gemeten: „De Christelijke Montessori school is een contra-dictio in terminis. Want een Montessori-school kan niet Christelijk zijn, evenmin als een Christelijke school ooit door Montessori's beginselen kan worden gedragen. „We zullen deze term dan ook zóó moeten lezen: een Christelijke school met meer of mindere toepasssing van Montessori-tech- niek. We zouden aan een andere naam de voor keur geven. „Want de naam Montessori. die een moderne klank had, herinnert ons teveel aan wat oud en verouderd is, omdat het is anthropocentisch, humanis tisch, heidens Examens Handelsonderwijs. Delft. Gem. Handels school 5-j. cursus. Geslaagd voor het eind diploma: de dames A. E. Aalbregtse, L. C. Baars. J. van den Ende en J. IJsseling en de heeren C. van den Boogert en M. Rethans. Stuurlieden. 's-Gravenhage. Geslaagd voor len stuurman groote stoomvaart: P. Ak kerman, en voor 2en stuurman idem: A. N. S. Gerus. 's-Gravenhage. Geslaagd voor machi nisten, diploma B: H. Lems te Rotterdam en A. van Calker te Zuidüaren. Voor het theore tisch gedeelte van diploma B: H. A. Gort te Utrecht, C. P. Boller te Dordrecht, en G- Kant te Haarlemmermeer, BINNENLAND Nederlandsche Kruisers De eischen waaraan zij moeten voldoen „De beslissing der Regeering en in 't bij zonder van den Minister van Defensie in zake het op stapel zetten van een vierde kruiser, is een zeer te waardceren schreite in de goede richting, die den nieuwen Mi nister van Defensie eere aandoet. Moge zij door meerdere worden gevolgd!" Aldus schrijft Onze Vloot onder een fntc van Minister v. D ijk in een artiks! over het onderwerp „Nieuwe Kruisers". Met lof wordt ook gesproken over de bouw meesters der jongste kruisers* Onze modernste kruiser Hr. Ms. „De Ruyter" is een uitnemend staal van Ne derlandsche scheepsbouwkunst en men heeft voor het beschikbare bedrag ge maakt, wat er maximaal van te maken viel, maar het is nu eenmaal niet te ont kennen dat ook deze kruiser tet op zeko re hoogte een product is van onbekwaam heid tot bezuiniging. De heide Nederlandsche kruisers van de „Java"-kiasse behoorden in de tijd toen zij op stapel werden gezet tot de sterkste kruisers ter wereld zoowel in bescherming en snelheid aLs in artille rie. De uiterst lange bouwtijd, veroorzaakt door gebrek aan materialen t ij d e n s do oorlog en door onvastheid in het mari- ne-beleid met daaraan gepaard gaando tegenwerking in het parlement na do oorlog, hebben echter op deze aanvanke lijke voorsprong ten opzichte van ande re mogendheden een donkere schaduw gewomen. Daar de bezuiniging vooral op de artille rie gevonden is. wordt deze kwestie breed voerig besproken. Het kaliber der hoofdartillerie kan zijn 15 cm. of 20,3 cm. Bij een bewapening met 15 cm. kanons zou een kruiser, die voldoet aan bovenstaande eischen tus schen 8000 en 10.000 ton groot worden en de bouwkosten gerekend naar de hui dige materiaalprijzen pl.m. 20 millioen gulden bedragen, terwijl bij een bewape ning met 20.3 cm. geschut de tonnage tusschen de 13.000 en 15.000 ton zal ko men te liggen en de bouwkosten plm. 30 millioen gulden zullen bedragen. Het verschil in draagwijdte tusschen 15 en en 20,3 geschut is in depractijk met zoo heel groot. Ook het feit. dat zoowel Engeland als Ja pan, Italië en Frankrijk in de laatste jaren geen kruisers met 20.3 cm. doch uitsluitend met 15 cm. geschut bouwen, doet de redac tie met te meer vertrouwen het kaliber voor de nieuwe Nederlandsche kruiser op 15 c.m. stellen. Wordt er aan het slachthuis te Poeldijk geknoeid Ernstige geruchten, en wat er van waar Is Men schrijft ons: Er gaan in de laatste dagen ernstige ge ruchten over uitgebreide knoeierijen, die door de fa. S. te Poeldijk, die aan Let ge meentelijk slachthuis aldaar een export- slachterij bezit, gepleegd zouden zijn. Die geruchten zij-n voor een enkel blad aanleiding geweest tot publicatie daarvan, een publicatie, dié echter alleen berust op uitlatingen, welke vier ontslagen leden van het personeel van genoemde firma hebben gedaan tegenover dë politie. Dit komt hierop neer. dat ie fa. S. in den loop der jaren voor het verwerken van ge hakt in blik en daarna voor erwtensoep vleesch zou hebben gebruikt, dat in afval- bussen werd geworpen, doch daar weer uit gehaald. .j Voorts zou afgekeurd vleesch zijn iruw». werd en dan snel verwerkt. -! In verband met deze kwestie heeft de bn**- eemeester van Monster, de heer G. IV. Kampschoër, ons medegedeeld, dat uit een onderzoek, door zijn gemeentepolitie in gesteld. van deze feiten niets is gebleken. I Integendeel is door de N.V. Gekro te Over,' schie. die de destructie van afgekeurd vleesch' verzorgt, verklaard, dat nergens zooveel creolin-e voor ongeschikt maken van afval» vleesch wordt gebripkt als in Monster, zoo- dat gebruik van dit vleesch onmogelijk ia- Het personeel van het slachthuis heeft voorts medegedeeld, dat steeds al het afval na iedere slachting in deze, bussen werd ge» worpen. De Burgemeester noomde het een zonder ling feit, dat nimmer hem door de Rijks politie gerapporteerd werd, indien aangiften! over dingen die aan het slachthuis /.ouden! gebeuren en geen daglicht konden verdra gen, werden gedaan. Ook thans is de Burgemeester geheel bul ten 't onderzoek gehouden en daarom heeft de gemeente-politie mede een onderzoek m gesteld, dat langs dat der Rijkspolitie moest' gaan j Over deze aangelegenheid is het laatste woord nog niet gesproken, zoo zeide de Bur gemeester ons. Ook het Hoofd van den Vleeschkeurinss- kring Westland. Dr. J. V e I d e. Rijksveearts deelde mede dat hij nimmer knoeierij op het slachthuis heeft vastgesteld. Wel heeft ont duiking plaats gehad van invoerrechten op vleesch, doch van schandelijk optreden als thans is gesignaleerd, is hem nimmer iete gebleken. De Burgemeester van Monster achtte he<J geval 'n rel tegen de betrokken firma en het slachthuis te Poeldijk. Intusschen heeft Mr. Meyer, de rechtskun dig adviseur der fa. S. medegedeeld, zich' met_ een aanklacht bij den Officier van! Justitie te zullen wenden tegen de hladen diei de mededeelingen hebben verspreid. i De ontslagen leden van het personeel heb-' ben voor de Rijkspolitie verklaringen afge legd. waarin in het algemeen hun aanklach ten werden bevestigd. Waar ook de naam der N.V. Vimex te Rot terdam in deze kwestie werd genoemd, ver zoekt men ons mede te deelen. dat deze ge heel buiten de fa. S staat doch met deze alleen de spekzoutertj uitoefent. Werkloosheid in de tuinbouw Bedrijfsraden voor het tuinbouwbedrijf. Op een dezer dagen gehouden vergade ring van de Bedrijfsraad voor het tuin bouwbedrijf in Noord-Holland vond o.mj een bespreking plaats over de werkloosheid in het bedrijf en over de vraag op welke» wijze door de bedrijfsraad te dien aanzien verbetering zou kunnen worden bewerk stelligd. Besloten werd aan den Bedrijfsraad voor het tuinbouwbedrijf in Zuid-Holland voor te stellen dit vraagstuk gezamenlijk onder oogen te zien. Te Haarlem vond deze gecombineerde vergadering van de Bedrijfsraden in Noord en Zuid-Holland plaats. Een uitvoerige gedachtenwisseling vond plaats over de werkloosheid in den tuin bouw. Eenparig was men van meening, dat in tegenstelling met de industrie en den landbouw, de aanvankelijke verbete ring in de toestand, voor het tuinbouwbe drijf weer voorbij is. Er dient dus alles op ge zet om door bijzondere maatregelen de werkloosheid te doen beperken. Nadat de practische mogelijkheden int deze breedvoerig waren besproken, beslo ten de raden een verzoekschrift te richten •tot den minister van Sociale Zaken om een deputatie uit heide raden voor een bespre king te willen ontvangen. Tenslotte heeft de vergadering een be spreking gewijd aan den vrouwen- en kin» derarbeid in den land- en tuinbouw. Algemeen waren de leden van gevoelen, dat dit vraagstuk de aandacht van de be« drijfsraden verdient j Op voorstel van verschillende leden werd besloten ook de bedrijfsraden in het land bouwbedrijf uit +e noodigen deze belang rijke kwestie gezamenlijk in een verga le ring van alle bedrijfsraden in het land- en! tuinbouwbedrijf, aan een nadere bespre, king te onderwerpen, UIT DE A.R. PARTIJ A.R.J.A. Gouw Delfland De A.R.J.A.-clubs in het Westland en Omgeving zullen op Woensdag 22 Sept. te 8 uur hun jaarlijksche gouwvergadering houden te N a a 1 d w ij k in de zaal der Chr» Bewaarschool aan de Koningstraat. Als spreker hoopt op te treden Ds. .T, F o k k e m a Ned. Herv. predikant te D e 1 f t Ieder, die belang stelt in de studie der A.R. beginselen en nog geen A.R.J.A.-lid is, wordt vriendelijk uitgenoodigd op deze ge meen schappelijke vergadering der clubs eens met het werk der A.R.J.A. te komen kennis maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11