rcdLOJ) tfoe, Hollandse!) AKKERTJES VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1937 DERDE BLAD PAG. 9 Met de Lichte Brigade in den Achterhoek De Hettenheuvel het doel Vorstelijke belangstelling Blauw heeft pech Een opgebroken brug en de gevolgen Arnhem, 16 September. De eerste oefendag. Men kent den algemeenen opzet voor beide partijen. Rood. geleid door kolonel Baron Creutz, vormt de zuidelijke partij, dio vanuit Arnhem zijn opdracht, zich in het bezit stellen van het liooge terrein bij den Hettenheuvel, tracht te vervullen. Noordelijker, vanuit Doesburg, vangt Blauw de operaties aan om Rood het in bezit nemen van den Hettenheuvel te be letten. Hier zijn dus twee aanvankelijk even wijdig opereerende troepenmachten, die het op hetzelfde object gemunt hebben en nagenoeg denzelfden afstand hebben af te leggen. Het komt er voor een belangrijk deel op aan, wie in het terrein winnen het geluk kigst is. Wie daarbij het hardst loopen kan heeft de beste kansen. De opstelling Blauw, dat geleid werd door overste ,v. cL Man de le, zond 1 bataljon wiel rijders in de richting Babberik en richtte de eerste Verkenningsafdeeling op Didam. Het eerste regiment huzaren diende weste lijk van den Hettenheuvel als reserve, ter wijl een afdeeling Rijdende Artillerie van 7 Veld deopdracht had zich 2 K.M, oost van Didam op te stellen, teneinde van 'daaruit de tegenpartij met haar 6 K.M. vèr- dragend kanonvuur van het doel af te hou den. Bij zijn aanval op den Hettenheuvel di rigeerde Rood het te Huissen over het pontveer gekomen tweede Reg. Huzaren over de brug bij Westervoort het terrein in om te dienen als rechtervleugel. In het midden kreeg het 3e Bat. wielrijders met de pantserwagens zijn taak toegewezen en moest in de richting Duiven gaan. De lin kerflankdekking werd gevormd door het 2e Bat, wielrijders, dat dus naast zich had het le Bat. wielrijders van Blauw. Precies op tijd werd aan de uitvoe ring der aan de partijcommandanten gegeven bevelen begonnen. Toen we omdat dat het dichtst bij was het eerst contact zochten met Rood bij de Westervoortsche bruz waren de Huza ren hun opmarsch reeds begonnen in het rustige, mooie oorlogsland, dat net over do brug begon. Even verontrustte een vliegtuig bij de brug dien uittocht. De luchtafweermitrail- leurs spraken echter even een woordje mee en na hun ratelen hield het ronken der lucht verkenners op. De mannen van het He R. Huzaren ten deele afkomstig uit Breda, ten decle uit den Haag waren reeds vroeg in de kleeren geweest: 3 uur. En dat. nadat den vorigen dag velen van hen er een marschje van 50 55 K.M. op hadden zitten. Mannen en paarden zagen er niettemin uitstekend uit. Overmorgen, Zaterdag, krijgen zij een gemakkelijken dag en kunnen dan eens uitslapen. Dat vroeg opstaan nu eenmaal bij de ma noeuvres behoort, toonde ook H. M. de Koningin en Prins Bernhard. De Prins, in de uniform van ritmeester 'der Huzaren, was reeds vroeg in den mor gen bij Doesburg present om Blauw te zien opmarcheeren, terwijl we het genoegen had- RERMANENT DUF 4\aüïdii\ i^hüükcl* brander» buitengewoon zuinig (87 °/o nuttige w.rmte). Sierlijke modellen in prijzen «en II 63.75 el. N V HAARDENFABRIEK „DE SCHELDE Eaaaasa den te kwart voor 9 de Koningin bij Wes- torvoort te treffen, waar zij den opmarsch van de hoofdmacht van Rood gadesloeg. Hier was ook de commandant der Lichte Brigade, kolonel v. Voorst tot Voorst, aanwezig om H. M. te begroeten. Even te voren hadden de „oorlogscorrespondenten" kennis met hem kunnen maken. Vroolijk vonkten zijn heldere lichte oogen, toen hij vertelde van een „verrassing", die Blauw wacht. Spoedig vertrok de Koninklijke stoet weer; kapitein P. Forbes Wcls, adjunct chef van den staf der Lichte Brigade, werd toe gevoegd om onze Landsvrouwe de noodige toelichting te geven. Gedurende den gehee- len duur der oefening bleven Koningin en Prins, die elk op eigen gelegenheid or op uit togen de Prins gedeeltelijk per auto, te geraken. Dat kostte tijd en tijd is ook voor den krijgsman goud. Dat heeft Blauw ondervonden Zijn opmarsch werd niet weinig vertraagd rloor de onbruikbare brug. Deze handicap is Blauw niet le boven gekomen en Rood heeft het buitenkansje heel handig benut Dat zal wel blijken. Rood rukte met zijn wielrijders van het centrum snel op naar muiven; voorhoede- afdeelingen waren reeds spoedig in do rich ting Didam op verkenning naar Blauw uit. De vijand werd daar verwacht al was nog geen enkel bericht ingekomen. Verklaar baar was dat. na de brugmoeilijkheden, alleszins. De roode pantserwagens, die mede den opmarsch in de richting Didam bescherm den, hadden het ook niet zwaar en evenmin de uitgezonden motorpatrouilies die reeds om kwart over 9 Didam. met zijn stoeren. vierkanten toren binnenreden, maar geen vijand die immers was gestuit op de „missing link" bij Didam kon ontdekken. Eerst noordelijk van Didam. bij de huurt schap Loil stuitte men op ©en blauwen pantserwagen, maar deze maakte ras rechts omkeert toen Rood er een stukje van 6 Veld tegen in actie bracht. Berichten wezen uit. dat Blauw zijn opmarsch nog iets noordelijker had moeten verleggen en met zijn cavalerie in de omgeving van Wehl was aange komen. Het front was dus niet meer zuid-oostelijk gericht, maar meer ooste lijk met de kennelijke bedoeling om van uit Wehl naar het zuiden te zwen ken en zoo den Hettenheuvel te berei ken. Het plaatsje Loil bleek door Blauw bezet, zoodat Rood zich voorloopig er tevreden mee moest stellen om zich in den Zuidrand te nestelen. Als echter de Huzaren van Blauw oprukken, moet de sectie wielrijders van Rood teruggaan: die huzaren zijn deel van ©en regiment, dat er vlak achter zit en daartegen moet een sectie het maar liever niet opnemen. Blauw is hier kennelijk sterker en als we doorrijden wordt dit vermoeden bevestigd in Wehl, waar het voorhoede peloton door trekt met een batterij 6 Veld. Ook de Prins is hier onder de toeschouwers. We zijn hier dicht bij het keerpunt van den strijd. Op korten afstand stijgt golvend en fraai begroeid de Hettenheuvel uit het terrein op. Te paard rijdt de Prins met zijn gevolg naar het heuvelterrein. Het is vrij zeker reeds door Rood bereikt, dat met zijn mid delste colonne om goed 10 uur te Zevenaar is aangekomen. Blauw was te laat geweest om bij Didam krachtig aan Rood den voet dwars te zetten, zoodat Rood zonder veel moeite het heuvelgebied kon bereiken, dat beider groen doelwit vormde. Roode wiel rijders blijken er zich inderdaad te hebben genesteld in afwachting van de optrekken de hoofdmacht. Blauw weet dat bliikbaar nog niet De marsch over Wehl heeft de troepen van overste v. d. Mandele niet aan den Westrand van den Hettenheuvel gebracht, maar iets ten Noorden daarvan bij het plaatsje Kil der, waar nu de wielrijders en het nieuwe motormitrailleurpeloton passee- ren. De zware mitrailleurs staan bij deze zeven motoren niet meer op het stuur, maar op een zijspan op een affuit en wor den door den man op de duozitting bediend. Spoedig bemerken de blauwen^ dat Rood hen voor is. Als ze pogen door te breken naar het terrein ten westen van den Hettenheuvel, stuiten ze bij Loon beek al heel gauw op een sterke afdee ling roode "pantserwagens. Ook de Wehl- sche grindweg is door Rood bezet. Met de Koningin en den Prins zijn we hier getuigen van de vergeefsche poging van Blauw, dat met zijn hoofdmacht in Wehl zit, om tot den Hettenheuvel te na deren. Met z'n 2e Bat. wielrijders had Rood over Zevenaar en Babberik reeds om 11 uur gedeeltelijk te paard in het terrein. Op tal van plaatsen werden zij door de talrijke belangstellenden hartelijk toegejuicht. Niet het minst de eenvoudige landlieden en dorpsbewoners in deze streek bleken het 'n oorreclit te achten van zoo dicht bij en zoo mgodwongen de vorstelijke personen te kunnen gadeslaan Het was hun een groote stille vreugde dat tc mogen doen. Blauw heeft pech Reeds in het begin van zijn opmarsch had Blauw pech. Zijn weg leidde over Didam. Maar daar was door den Waterstaat een brug opge broken en de leider der oefeningen had het in overeenstemming met de werkelijkheid geacht geen noodbrug le doen slaan, maar den commandant van Biauw in de geleopn- h.oid te stellen op andere wijze tot zijn aoel Loorbeek aan den voet van den heuvel be reikt; Blauw kon er dus om twaalf uur niet meer inkomen, maar moest ondervinden, dat zijn tegenpartij zich er reeds stevig ge nesteld had en front heeft gemaakt vanaf den Hettenheuvel naar het Noord Westen. Wat een opgebroken brug en een onbe gaanbare weg al niet voor gevolgen kunnen hebben! Blauw is er door den gang van zaken niet zoo heel mooi voor komen te staan Rood we kunnen het even later con- stateeren heeft zijn vleugel west van den Hettenheuvel in zuidelijke richting al tot Beek verlengd en voelt er zich. zoo veilig, dat de aanvoerder. Baron Creutz. er zijn commandopost reeds heeft gevestigd. Hij bevestigt het gerucht, dat zijn 3e Bat wiel rijders den Hettenheuvel bezet heeft. Het 2e Bat wielrijders is bij Didam gebleven en heeft er geen blauwen de brug' gezien. Omtrekkende beweging Van de aanwezigheid van Blaiuv in Wehl en Kilder draagt de kolonel kennis. Zijn besluit is spoedig gpnomen. Het 2e Bat. wielrijders te Didam krijgt bevel oen aan val te doen op Wehl. terwijl het 2e Reg. Huzaren eveneens bevel tot oprukken krijgt, het 3e Bat. wielrijders zal als ooste lijke flankdekking optreden. Lukt deze op zet, dan krijgt Blauw zijn tegenstanders, die reeds voor hem op den Heuvel zitten ook in den rug Dat wordt een mooi moment. We snorren met onze autobus den Het tenheuvcl dwars over, rijden over Zeddam weer naar Kilder en verder om de Roode Huzaren te zoeken die den aanval op Wehl zullen uitvoeren. De kolonel v. Voorst staat er reeds te wachten op het verloop der om trekkende beweging. Wij wachten niet Het weer. dat zich den geheelen ochtend vrij goed gehouden had. wordt helaas min der en het is in een vrij vinnig regenbuitje, dat we langs een landweg ten slotte de hu zaren van Rood zien oprukken. In galop passeert het regiment den straatweg om langs een binnenweg den aanval op Wehl te volvoeren Reeds spoedig zijn ze Kilder Wehl ligt iets noordelijker genaderd. Het ziet er voor Blauw daar benauwd uit Maar weer treedt de tijd op. maar nu ten gunste van Blauw, De klok na dert het uur van twee en dan is de oefening automatisch geëindigd. Nog eventwee slagen galmen van de dorpstorens en Blauw is gered uit een doo- delijke omsingeling door Rood. Want de situatie was vrijwel niet meer Ie redden. Wel had overste v. d Mandele zijn reserve aan huzaren onder majoor van Diepenhrugge nog opdracht gegeven om den rechtervleugel van Blauw te komen verster ken, maar deze opdracht was nog in uit voering en inmiddels was Blauw tusschen twee tangen terecht gekomen En zoo bleven èn de vleugelverlenging nn Blauw èn de omtrekkende aanval der Huzaren van Rood in hun ontwikkeling steken. Dat was het einde van een interessante oefening, die een evenwijdigen aanval met wisselend front te zien gaf Morgen en Zaterdag wordt een doorloo pende oefening in hot gebied tusschen Var seveld en Almen gehouden. BINNENLAND Sociaal-democraten en en ridderorden Op 31 Augustus van dit jaar zijn ook aan een achttal leden van de S.D.A.P. ridder orden toegekend Geheel nieuw was zulks niet meer, maar het trok toch de aandacht, vooral omdat het geen zittende en niet alle aftredende Kamer leden gold. Daaruit waren wel enkele conclusies i'e trekken en de N.R.C. deed het; wist ook mee te deelen, dat sommiee aftredenden gewei gerd hadden in aanmerking te komen. De roode pers vindt deze publicatie blijk baar niet zeer welvoeglijk, maar knoopt er twee opmerkingen aan vast. welke de aan dacht verdienen Allereerst zegt het blad, dat de toeken ning niet zonder beteekenis is. want „zij levert het bewijs, dat. ook naar het oordeel van de regeering. het lidmaat schap van de S.D.A.P. iemand niet maakt tot een minderwaardie of onbetrouwbaar Nederlander, die in de volksgemeen schap slechts op de tweede of op de derde rang zou mogen plaats nemen" Deze opmerking had wel achterwege kun nen blijven, want niet de Regeering is in dit opzicht veranderd, maar de sociaal demo craten. Ook vroeger zijn meermalen ridder orden aangehodon doch toen werden ze, al thans voor weinig jaren, unaniem geweigerd. Ietwat vreemd is dan ook. dat er opvolgt: „Wij zijn overigens van meening. dat men het aan een ieder persoonlijk be hoort over te laten, of hij al dan niet een decoratie wil aanvaarden en dat men ieders overwegingen van persoonlijke of van principieele aard dient- te eerbiedi gen. Onderwerpen voor publieke bespre kingen zijn dit niet". Men kan de waarheid hiervan toegeven, doch de roode pers kan in dit opzicht moei lijk als censor optreden. Want juist in die kring en in die pers is er vroeger druk over dit onderwerp gediscussieerd En toen sprak het blijkbaar niet vanzelf, dat men het aan ieders persoonlijke meening moest overlaten. Men make het niet te veel Prins Bernhard heeft op het jacht ..Piot Heyn" een kopje of een schoteltje laten vallen De Prinses heeft gezegd: „Je moet maar denken, scherven geven geluk". Prins Bernhard heeft op de Jaarbeurs een taschje en een vaas voor de Prinses gekocht, en hij wou het zelf meenemen. Toen het werd ingepakt, zei hij- „Goed in pakken hoor, want als het breekt heb ik nog niets". Men moet met dergelijke verhalen nu maar ophouden. Want het is voor de Prins en Prinses toch zeer onprettig, dat ze geen woord in het publiek kunnen zeggen, of het komt in de krant Zelfs met opschriften als Prins Bern hard de Eenvoudige! Spurgeon heeft zijn hoorders eens op plastische wijze duidelijk gemaakt, dat Koningin Victoria een rueLsch was van gelijke beweging als wij. Als H.M. zou uitglijden en vallen, zou zij evengoed en op overeenkomstige plaatsen een blauwe plek krijgeo als iemand van ons. Wordt het tijd, dat er aan dit woord van den Engelschen prediker wordt her innerd? In elk geval, de nuchterheid van Spurgeon iaat ons beter dan d»-. vlei taal vau Byzantium. het RUBRIEK^ ZATERDAG 18 SEPTEMBER HILVERSUM I 1875 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Cor Steyns Accordeonorkest, solisten en VARA-Orkest. 12.00—1.45 en 2.00 Gra mofoonmuziek. 3.15 Damcursus. 3.30 Re portage van Schiphol. 4.00 Herbert Nor mans Celeste-kwintet. 4.30 Esperanto-uit- zending. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.05 Ver volg Kwintetconcert. 5.40 Letterkundig overzicht. 6.00 Orgelspel- 6.30 De Wiele waal. 7.00 Filmland. 7.30 „Van Gemeente tot Kerk (Triomf en Nederlaag)", cause rie. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.01 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 Bonte Avond m.m.v. het VARA-Orkest, de Lucky Birds, Fantasia, de Four Keaths (accordeon) en solisten. 9.30 Radiotooneel. 9.45 Orgelspel. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Vervolg Bonte Avond. 11.3012.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM U 301 M. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berich ten. 12.15 KRO-Orkest. (Om 1.00 Gramo foonmuziek en Postduivenberichten). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoon muziek. 3.00 Kinderuur. 4.00 KRO-Melo- disten en solist. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjcs. 6.15 Gramo foonmuziek. 6.20 Journalistiek weekover zicht 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berich ten. 7.15 „De Meesters van de Nieuwe "jijden", causerie. 7.35 Actueele aetherflit- sen. 7.55 „50 Jaar Esperanto", causerie. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 KRO-Orkest. 9.30 Gramofoonmuziek 9,45 De KRO- Melodisten en solist. In de pauze: Causerie RECHTSCHE SAMENWERKING Het anti-coalitie-vuurtje wordt weer gestookt Nauwelijks was het gekomen tot d9 vorming van een kabinet op principieel rechtsche basis of men begon van vrijzinnige zijde het anti coalitie-vuurtje weer op oude wijze en f giek te stoken. Hoe kunnen Rome en Ortho doxe Protestanten nu samenwerken? heette het. De geloofsverschillen en programpunten zijn daardoor immers veel te groot en liggen veel te ver uiteen Bij voorbeeld, want men zit dik in dit soort Al Ge U na lange besprekingen in rookerige lokalen moe en afgemat gevoelt, of als Ge U veel le druk nebt gemaakt, neem dan loch z "AKKERTJE", dl dan knapt Ge weer op. 12 stuks 52 ct ZakdoosJe- 3 stuks 20 ct. over de a.s. modecursus. (Om 10.30 Be richten ANP. Om 10.40 Internationale Sportrevue). 11.3012.00 Gramofoon muziek. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgel. 11.35 Gra- mofoon. 12.05 Orkest. 1.20 Toespraak door President Roosevelt. 1.50 Orkest. 2.20 Gra- mofoon. 2.50 Orkest en solist. 3.20 Orkest. 4.05 Orgel. 6 40 Orgel. 7.00 Strijktrio en solisten. 8.20 Orkest en solisten. RADIO PARIS 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoon. 12.20 Orkest en zang. 2.50, 3.20 en 4.20 Gramofoon. 5.20 Orkest. 7.30 Gramofoon. 7.35 Zang. 8.00 Gramofoon. 8.05 Piano. 8.50 Orkest en koor. 10.50 Gra mofoon. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gra mofoon. 12.50 Orkest. 1.30 Omroeporkest. 1.50 Gramofoon. 4.20 Gramofoon. 5.35 Orkest. 6.20 Kamermuziek. 7.20 Zang. 8.20 Orkest. 10.30 Gramofoon. 484 M.: 1.50 Gramofoonmuziek. 2.23 Orkest. 3.05 Gramofoon. 4.20 Orkest. 5.35 Kamermuziek 5.50 Zang. 6.05 Kamer muziek. 6.35 Piano. 7.20 Gramofoon. 8.20 Orkest. 9.50 Concert. 10.30 Orkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.30 Ber- lijnsch PhiLharmoniscb Orkest. 9.20 Be richten. 9.35 Cabaret-programma. 10.20 Berichten. 10.50 K. Ristenparts Kamer orkest. 11.05 Weerbericht. 11.201.15 Rob. Gadens orkest en Waldemar Hasz' kwintet argumenten, eischen de anti-revolutionairen invoering der doodstraf en roomsch-katholie- ken willen er niets van weten Is dat geschilpunt nu wel zoo belangrijk, vraagt de Limb. Koerier? En het blad antwoordt: De doodstraf is geen actueel vraagstuk voor ons land. De anti-revolutionnairen staan er niet op, dat de mogelijkheid daarvan op stel en sprong wordt hersteld. Maar, we duidden het reeds aan, wij ka tholieken zouden daar principieel ook geen bezwaar tegen behoeven te maken. Eenige tijd geleden nog heeft Pater Dr. Tummers S.J. uit Maastricht voor de Tho mistische Vereeniging te Utrecht een be schouwing gehouden over „de rechtmatig heid der doodstraf" thans als artikel in de „Studia Catholica" verschenen dat duidelijk aantoont, hoe volgens katholieke beginselen de Staat inderdaad in bepaal de gevallen het recht heeft den misdadiger van het leven te berooven. En wel, als het geldt misdrijven, wier natuurlijke strek king het is, dat de dader zich definitief, totaal los maakt van iederen rechtsband, dat hij zich stelt totaal en definitief bui ten de rechtsorde, buiten de gemeenschap der rechtsgenooten. Om enkele voorbeelden te noemen: for- meele rebellie, hoogverraad, moord. Men kan daarnaast gaan beredeneeren, de staat genade kan verleenen en nog ver der: dat hü niet verplicht is van dit recht gebruik te maken. Maar zoo ver gaan de anti-revolution nairen nu niet. Het is een verschil van opvatting, maar mag dat nu reden zijn. om maar nooit meer aan Christelijke samenwerking te denken? DE GEVOLGEN VAM EEN FIETSTOCHT dom G TH. ROTMAN (Nadruk verboden), 11 ken erncje verder torst men samer. Een nieuwe bioscoopreclame: Dit moeilijk werk gaat uiteraard Met veel voorzichtigheid gepaard. 12. Maar ach wat helpt voorzicnugheid Als er een fiets doorhenen rijdt; Het heele kunstwerk wordt verscheurd, 't Is in een oogenblik gebeurd. (Wordt vervolgd). v^fcfoopman MiiiiiiiiiiiiiiiiHii'iiiiullli'Döor K. NORE L (28 „Van den Prins?" roept Buiskes uit. „Welke Prins?" Hij .weet heelemaal niet wat hem overkomt vandaag. „De Prins van Oranje!" „Wat heeft die met m ij te maken?!" Hij rekent op uw hulp om in de Nederlanden de religie- vrijheid te vestigen." Even licht het in Buiskes' oogen. Zou dan de dag der vrij heid nu tóch al dagen? Dan schudt hij mistroostig het hoofd, zijn Hollandsche nuchterheid zegt hem dat dit niet kan. „Alles is immers verloren," zucht hij. „De Prins is ver slagen; zijn legers zijn muitend uiteengegaan. Alva is mach tiger dan ooit. Wat zou de Prins op dit oogenblik kunnen beginnen?" „Wat bij de menschen onmogelijk is, is mogelijk bij God," zegt Sonoy ernstig. Buiskes slaat de oogen neer. Daar spreekt hetzelfde sterke geloof als in het Wilhelmus schitterde: Uw Herder zal niet slapen, al zijt gij ook verstrooid. Maar zijn koele verstandsoverwegingen willen toch niet wijken. Menschen •zullen toch de wagens tegen Alva moeten opnemen. „Waar zal de Prins soldaten vandaan halen? Zijn geld is op; de Duitsche vorsten helpen hem niet. De Hugenoten zitten zelf in de knel. Hoopt hij misschien op Engeland? Koningin Elisabeth is veel te bang om oorlog met Philips te maken." „De Nederlanders zullen zichzelf vrij moeten maken.*' Nu glimlacht Buiskes meewarig. „Een onnoozele hals, die gelooft dat dat gebeuren zal." „Dan zijn w ij die onnoozele halzen," constateert Sonoy even geraakt: „De Prins en ik." „Excuseer, edele heer," verontschuldigt Buiskes zich. „Ik heb u niet onaangenaam willen zijn. Maar wanneer u de stemming onder het volk kende zoudt u anders spreken, ge loof ik. In '68 heeft de Prins immers ook de verwachte hulp niet gekregen. En sinds Egmond onthoofd en de Prins ver slagen is, is de moed er totaal uit. Geen één die een kik durft te geven, en er zijn zelfs heel velen beslist afSeerig geworden van eenige strijd. Die helpt ons van de wal in de sloot, meenen zij; we raken er al erger door in Alva's greep. Zij oordeelen achteraf, dat de Prins maar nooit met zijn veldtocht had moeten beginnen, dat de edelen zich in '66 maar stil hadden moeten houden. Zij verwenschen eigenlijk heel de actie voor vrijheid van religie en vrijheid van Spanje.*' „Zè?u hoort daar dus niet bij," onderstelt Sonoy. De koopman glimlacht. „Och, dat weet ik eigenlijk zelf niet. Ik zie er zoo weinig licht in." „Over die kansen spreken we straks nog wel. Ik mag u nu misschien wel iets van de plannen van den Prins ver tellen. Op uw stilzwijgen mag ik toch onvoorwaardelijk re kenen?" „Dat zekert" belooft Buiskes. „Welnu, de Prins wil op Enkhuizen af." Even staat er verbazing op het gelaat van den reeder; dan schudt hij het hoofd. „Onmogelijk; hij kan hier nooit komen. Als hij een leger van dolfijnen had!" „Hij heeft dolfijnen, de Watergeuzen!" Buiskes' gezicht verstrakt. Een onprettige herinnering komt boven. „Rauw volk," gromt hij. „Rauw volkmaar trouw volk," merkt Sonoy op. „Er zitten ruwe gasten onder maar ze hebben ook veel te lijden gehad. Hoeveel van hen hebben niet vrouw en kinderen verloren. Hoeveel hebben er zelf niet op de pijnbank ge legen. En allemaal zijn ze uit huis en hof verjaagd. U bent. meen ik, niet prettig gestemd geweest, omdat ze wel eens lading van uw schepen gerequireerd hebben. Maar de kerels kunnen toch niet van de wind leven. Zij hebben voor de zaak der vrijheid meer geofferd dan menigeen". „Misschien heb ik wel wat hard over hen geoordeeld," erkent Buiskes. „De Watergeuzen," gaat Sonoy door, „moeten op Enk huizen af. Als we Enkhuizen hebben, hebben we de sleutel van de Zuiderzee en van heel Holland. Maar ze kunnen het niet alleen redden. Ze moeten hulp krijgen van de wal. Gij moet hen helpen!" Buiskes haalt twijfelend de schouders op. „Wat zal ik helpen? Ik heb een rapier en een ponjaard: dat is al „Een goed stel hersens en veel invloed ook. Als daar volharding en geloof in onze zaak bijkomen, dan zijn we een stuk op streek. Maar die hulp aan de Watergeuzen is een ding van later zorg. Op dit oogenblik heeft de Prins een ander verzoek aan u. Hij vraagt uw medewerking aan zijn zaak, aan ons aller :;aak, door ten bijdrage In geld. In de eerste plaats van uzelf, dan van de andere kooplui in de stad; als het kan tevens van die in Medemblik. Hoorn, Edam en Alkmaar, en daarna wil hij. dat er een beweging onder het volk gewekt wordt, opdat zij de Watergeuzen helpen, als die komen." De reeder wuift afwerend met de hand. „U vraagt nogal geen kleinigheid. Dit wordt niets, niets! De vurige Geuzen zijn weg, in ballingschap of gevlucht. Wat er overgebleven is lauw volk, van mijn slag hij glimlacht of het is roomsch. Ze voelen niets voor een actie van den Prins na de mislukkingen van '68. en ze steken er in geen geval geld in. Van mij kunt u een bijdrage krijgen, niet omdat ik fiducie in de plannen heb, maar als een soort zoenoffer omdat ik den Prins zoo verkeerd beoordeeld heb. en als een bewijs van mijn hoogachting. We moeten hem toch iets teruggeven van alles wat hij voor de Nederlanden verloren heeft. Maar er is geen sprake van, dat bij de kooplieden hier geld voor een veldtocht los te krijgen is. en een volksbeweging te ont ketenen dat is hersenschimmig. Als Oranje niet met een overmacht uit Duitschland komen kan daarin gelooft u zelf niet, vermoed ik dan loopt een nieuwe expeditie net zoo falikant uit als die van '68. Op Holland moet hij abso luut niet rekenen Sonoy hoort de tegenwerpingen rustig aan. „Kent u de nieuwe plakkaten van Alva al?" vraagt hij. „Ik bedoel die over de belastingen?" „Neen, welke zijn die7" informeert Buiskes gretig. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9