AEG AMIlAtft Internationale dag te Lunteren KING pepermunt Elke dag fit PROF. DU TOIT AFGEREISD VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1937 DERDE BLAD PAG. 10 De Chr.-Sociale Beweging in Denemarken Hoe de Socialistische Regee ring tegenwerkt Een begroetingswoord van Minister Slotemaker de Bruïne l EESTELIJK wapperden de Neder- landsche, Deensche en Zweedsche vlaggen van het hoofdgebouw van het Conferentie-oord te Lunteren, waar de Chr. Sociale Cursus wordt gehouden. De derde cursusdag droeg nl. een inter nationaal karakter. De leiding berustte bij de Prot. Chr. Arbeiders Internatio nale. Deze dag kenmerkte zich ook door hoog, ministerieel bezoek: minister Slo temaker de Bruïne deed van zijn belang stelling blijken. Na de dag-opening onder leiding van Ds G. Bos, Ned. Herv. pred. te Den Haag, sprak de heer J a c. Haas, een kort ope ningswoord, waarin hij dankte voor de gast vrijheid en de groeten van het Zwitsersche Chr. Vakverbond overbracht. Eerste spreker was dezen dag Pf. H. Löw te Luzern (Zw.)_ die sprak over „De Bij- belsche grondslag onzer sociale verhoudingen". Hierin wees de refe rent op de gerechtigheid en de liefde, welke de sociale verhoudingen moeten beheerschen. De Chr. sociale arbeid is een zaak van de verkiezing Gods. De Schrift moet daarbij altijd tot leiding zijn op den weg, die ook de Chr. sociale beweging te gaan heeft. De discussie over dit referaat werd in han den gelegd van de heeren Smeenk, Amv- link en De Haas. Tijdens het betoog van den heer Smeenk kwam minister Slotemaker de Bruf- n e ter vergadering. Zooals men weet is deze reeds meermalen als leider van deze cur sus opgetreden. Een begroetingswoord De Minister srak allereerst een kort begroetingswoord. Spr's huidige positie heeft hem niet van dezen kring vervreemd. Al houdt zijn huidig departement geen direct verband met de arbeidersbeweging, er is toch kans, om bepaalde dingen na te laten en andere dingen te doen, waarin iets kan blijken van de ervaringen, die hij vroeger in dezen kring heeft opgedaan. Eén vraagstuk is er, dat hii in beide krin gen ontmoet: de werkloosheid. Dat vraag stuk leeft ook in de kringen van het onder wijs en spr. kan zeggen, dat hij alles zal 'doen, wat hij kan, om hier eenigermate te helpen. Spr. weet, dat hij dit kan zeggen in dezen kring, welke hem zeker niet kwalijk zal nemen, als sommige voortreffelijke maat regelen niet genomen worden, omdat ze bud ge tair niet mogelijk zijn. Spr. is blij, dat hij mag verkeeren in 'dezen kring, waar men elkander sterken kan om te staan in den strijd, waarin wij door Gods genade in Nederland gunstiger staan dan elders. Ook tot de Zwitsersche en Deensche Vrienden richtte spr. een kort woord. Hierna werd vortgegaan met de bespre king van het referaat van Pf. Löw. De heer Smeenk sprak in zijn dank woord tot den referent de hoop uit, dat in Zwitserland Calvijn weer moge herleven, op dat ook van Zwitserland uit meer verster* king kome voor :de Qhristelijk-sociale be weging. In de avondzitting srak de heer R. 'Jensen uit Horsens (Denemarken) over: „De samenwerk in g tusschen werkgevers en werknemers." Spr. gaf in zijn betoog een uiteenzetting over de inrichting en werkwijze van het „Chr. Deensch Gemeenschapsverbond". dat uit drie afdeelingen bestaat, nl.: 1. een Chr. werkgeversvereeniging; 2. een Chr. vakvereenaging voor arbei ders uit alle vakken en beroepen, mannen en vrouwen; 3. een Chr. landbouw-organisatie. Ieder van deze afdeelingen heeft eigen leiding, bestuur, algemeene vergadering, kas, enz.; is dus geheel zelfstandig, en toch zijn allen in één verbond tezamen in gcmeen- schappelijken arbeid verbonden, om de Christelijk-sociale gedachte te bevorderen. Binnen den kring van het verbond mag geen arbedisconflict plaats vinden. De beteekenis van deze nauwere samenwer king is, dat werkgevers en werknemers el kaar daardoor als mede-arbeiders aan het gemeenschappelijk welzijn leeren kennen. Wij houden als ons oordeel vast aldus spr. dat wij op deze wijze in bijzondere mate in overeenstemming met Gods Woord handelen ook wanneer het gaat om sociale en economische verhoudingen. Ook in een land als Holland zal een der gelijke samenwerking tot stand kunnen ko men. Spr. meent, dat men in Holland ook Christelijke werkgeversverenigingen heefi. Wanneer dit het geval is, moeten deze zich in een verhond, zooals het C. N. V. aaneen sluiten, en dan op dezelfde wijze in de ver schillende vakken en beroepen onder elkaar arbeidsovereenkomsten afsluiten, en het per manente scheidsgerecht invoeren. Ik geloof dat men daarvan veel zegen zou mogen ver wachten. Spr. gelooft dat dit ook in Zwitserland mogelijk zou zijn. „Democratie" in Denemarker. Na zijn rede gaf de heer Jensen nog een uiteenzetting over de jongste moeilijkheden die de socialistische regeering aan de Deen sche Christelijke organisatie in den weg legt, door de wettelijke bepaling, waardoor de wettelijke erkenning der werkloozenkas mogelijk was, in te trekken, zoodat deze na Maart 1938 niet meer erkend zal zijn, ter- Wijl ze bovendien het subsidie van de laat ste zes jaar zal moeten terugstorten (schandegeroep en interruptie: dat is demo cratie), terwijl bovendien door den eisch 'dat bij overheldswerken alleen leden van erkende werkloozen-kassen tewerk gesteld mogen worden, vele leden voor de keus ko men: óf in de roode vakorganisatie, óf geen .werk meer. Bovendien heeft de oprichting van Bijbel kringen door Christelijke leden der Socia listische organisaties, vroegere voorstanders van hpt Christelijk Verbond aan het wan kelen gebracht Maar ondanks alles: wij staan nog en God wil ons helpen. Voorbeeld in Nederland onnavolgbaar Aan de discussie over dit referaat werd deelgenomen door de heeren Stapel kamp en Haas. De heer Stapelkamp zette uiteen, dat de Christelijke Vakbeweging in Neder land principieel en practisch bezwaar heeft, om het voorbeeld van Dene marken na te volgen. Principieel, omdat zij op deze wijze niet de gelegenheid heeft, haar taak te vervul len: reformeerend op het volksleven in te werken. Wanneer men zich in een kring van gelijkgezinden buiten het volksleven stelt, verspeelt men de kans daartoe. Geloo- vige en ongeloovige werkgevers en arbei ders moeten zij stelden voor den eisch van de wet Gods. Het koningschap van Christus moet voor het gansche bedrijfsleven, en niet voor een aparte, Christelijke kring nage streefd worden. Daarmee hangt ook het practisch bezwaar samen. Het aantal Christelijke werkgevers m Nederland is gering en duizenden Chris telijke arbeiders werken bij niet-christelijke werkgevers tezamen met Roomsche en niet- chrlstelijke arbeiders. De afsluiting van collectieve contracten, die nu in samenwer king met de Roomsche en de Socialistische organisaties geschiedt, zou onmogelijk wor den, en men zou eien groot terrein aan de Socialisten moeten prijsgeven. Daardoor zou onze invloed veel verminderen en zou de ontwikkeling gedrongen wordien in een richting, die niet met de Christelijke begin selen in overeenstemming is. De Christelijke arbeiders moeten ook in de Skandinavische landen eischen, dat zij zich vrij kunruen organiseeren en met ge lijke rechten deelnemen aan alle onderhan delingen. Zij moeten een appèl doen op het volksgeweten. Van groote beteekenis is daarom^ dat er ook in de politiek naar Christelijke begin selen gewerkt wordt, en dat de Christelijke politieke actie voor gelijke rechten voor de Christelijke arbeiders-organisaties kan op komen. Evenals in Holland moet b.v. wet telijk voorgeschreven worden, dat een col lectief contract ongeldig is, als daardoor bepaalde groepen georganiseerde arbeiders worden uitgesloten. Wij moeten ons ook de Deensche vrienden niet niet uit het maatschappij leven laten verdringen, doch zoo noodig met volle kracht voor onze rechten op komen. Wie daarbij in geloof strijdt, weet dat God machtiger is dan menschen en dat Hij dus zal overwinnen. De heer Jensen heeft de gemaakte op merkingen beantwoord, en o.m. opgemerkt dat de contracten door de Christelijke or ganisatie afgesloten beter zijn of net zoo goed als die van de socialistische; slechts een enkele keer treedt een klein ongunstig verschil op, wat verklaarbaar is door het feit, dat de onderhandelingen door de socia listen steeds later klaar zijn dan die van de christelijke organisatie. De mededeeling, dat in Nederland een goede verhouding met de christelijke pa troonsorganisatie bestaat, aanvaardde spr. dankbaar. De heer Smeenk bad dien heer Jensen sterkte toe in zijn moeilijke arbeid. De toe stand in Denemarken is voor positieve Christenen verschrikkelijk. Meer dan negen tig procent der arbeiders is rood georgani seerd. De kerken zijn geestelijk weinig krachtig. Christelijke politiek kent men er niet. Deze dag werd besloten met een bidstond onder leiding van ds. Kremer^ Geref. predi kant te Ede. Helden wasgoed en niet duun ZOWEL PER K.G. ALS PER STUK Bovendien zeex voordelige abonnements prijzen. Beleefd aanbevelend: JAN SNEL STOOMWASSERIJ „NEDERHORST" NEDEBHOEST OEN BEBG KERK EN ZENDING NED. HERV. KERK Drietal: Te Bahr en Lathum )vac.- Cootsma), (alifah.), cand. E. Chr. Baart, carid. P. H. W. M. v. d. Meer de Walcheren «n cand. H. v. Vliet. Beroepen: Te Bahr en Lathum (toez.), cand. E. Chr. Baart te Arnhem Te Nieuwe Tonge, T. H. Oaebenbrug te Gouderak. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Ihrhoven (O. Fr.) H. Tien. cand. te Osterwald-Feldhausen (Bentheim). HULPPREDIKER Tot hulpprediker bij de Ned. Herv. Kerk le Eenrum (Grom.) is benoemd camd. Th. C. Frederikse te Harlingen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Deventer -steravond heeft dr. P. G. Kunst, die naar Amsterdam vertrelct, afscheid genomen van de Geref. Kerk te Deventer, welke hij Mei 1931 af gediend heeft. De predikatie had tot tekst Matth. 28 20. Gewezen werd op- de waarborgen der veiligheid van Chris tus' Kerk, a. de aanwezigheid van Christus; b. de autoriteit van Christus; c. de belofte van Christus. Na de predikatie werd dr. Kunst toegespro ken door ds. P. P r i n s, namens de gemeente door ds. Parlevliet van Enter, na mens de classös. Hem werd toegezongen Ps. 1214. In een samenkomst met de gemeente heeft dr. Kunst gisteravond meer persoonlijk af scheid genomen en heeft de hulpprediker, cand. D. J. Scholten zijn werk aanvaard. Huizen (N.-H.) Cand. J. G. van Minnen te Apeldoorn is voornemens Woensdag 20 October a.s. zijn intrede te doen bij de Chr. Geref. Kerk te Huizen (N.-H.), na Dinsdag 19 October te zijm bevestigd door ds. C. Smits van Slie- dreebt. tRFDo Wie abonné's op dit blad wil werven, vrage condities en proefnummers. Uitgave: J. H. KOK N.V., KAMPEN Calvinistisch Weekblad thans 10 pag. per week Elke week staat nu ook een vervolgverhaal in het „Calvinistisch Weekblad" en ook een verhaal voor kinderen. Abonneert U NU! U ontvangt dan geheel gratis het prachtboek van Dr. J. C. RULLMANN, Onze Voortrek kers. Toch is de abonnementsprijs slechts 2.50 per half jaar. Vraagt gratis proef nummer door toezending van visitekaartje. Redactie: Dr. C. Bouma, Prof. Dr. A. Sizoo, Dr. C. Tazelaar en Prof. Dr. J. Waterink. Uitgave: N.V. W. D. MEINEMA, Delft. voor CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN Op Vrijdag 24 Sept. as. houdt de Verg. tot Chr. verzorging van krankzinnigen haar al gemeene ledenvergadering op de stichting „W o 1 f h e z e". Als referent treedt op dr. A. H u 11 e r, gen.-directeur van het Chr. Sana torium voor zenuwlijders te Zeist, met het onderwerp „De geestelijke gezondheid in de rijpingisjaren". KERKGANGERS-JUBILEA Er zou in het licht van de predikaote- jubilea iets voor te zeggen zijn, dat ook de kerkganger zijn aandeed ia de bloemen kreeg. Spectator in de Noord-Brab.-Limb. Kerkbode, die in een preek zulk een ge dachte hoorde opperen, ziet in dien tuchti gen voorslag een di-ep-ernstige bedoeling. De predikamt wilde z.i. de oogen openen voor een geweldig tekort bij het opmaken van de balans onzer geestelijke bezittingen. „De pijnlijke tegenstelling tussóhen het overstelpend vele dat aan ons werd ver richt en het minimale beetje, dat na al dien arbeid in ons gevonden wordt. Wanneer ik mijn vijftigjarig jubileum als kerkganger zal mogen vieren, heb ilk plus minus vijf duizend preeken gehoord. Die zouden eeni- ge boekdeelen beslaan met een gezamenlijk aantal bladzijden van tegen de tachtig duizend. Ik heb dan zes- zevenduizend uren luis terende doorgebracht, aangenomen dat ik geen aantal daarvan heb verslapen of suf fend verknoeid. De vraag dringt zich op: wat is van al die woorden, die als een vloedstroom op mij aangekomen en over mij heen gedaan zijn, in mijn hart bezon ken?" In de beantwoording van die vraag geeft Spectator een niet vleiende in'dlruk van de resultaten der prediking. O.i. moet het uiterst moeilijk zijn, die resultaten te overzien, vooral, daar de in directe werking eener predikatie noch tot de hoorders noch tot de „na-prediki-ng" be perkt blijft. Geestelijke wasdom als vruéht der prediking is werk der 6talte en mits dien nauwelijiks te meten, laat staan tu wegen als gefheaL Kerk en Staat in Duitschland HET PROCES TEGEN Ds. NIEMöLLER Officieel verneemt Reuter te Berlijn betreffende het proces tegen ds. Niemöller dat de zaak voor het oogenblik ge schorst is. Het is mogelijk, dat er nog getuigen ge hoord moeten worden. Ds. Niemöller zit thans reeds tien weken in de gevangenis van Moabit. CHRISTELIJKE INSTELLINGEN V er trouwensadressen ten dienste van Stichtingen van Barmhartigheid, Zieken huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen. VAMPYR- STOFZUIGERS 3 TYPEN PRIJS OP AANVRAAG OOK IN HUURKOOP N.V. ELECTRICITEITS MY AEG Frederikspleln 26 AMSTERDAM C. Uw Brandverzekering moet U stuiten bij een coulante Hóllandsche Maatschappij het Nederl. Brandwaarborg Genp. Anno 1821 en de Firma Hogestijn en Co. Heerengracht 258 Amsterdam TOONZALEN HBS E£&9 Elke dag Ook Uw verwarming van de CENTRALE VERWARMINGS INDUSTRIE „LABO" A. LANGBROEK SMEETLANDSCHEDIJK 55 IJSELMONDE-W Telefoon 11714 (ROTTERDAM) CHR. H.B.S. TE ALPHEN AAN DEN RIJN Dr. v. Haselen ging heen De heer Scherpbier werd geïnstalleerd Het is gisteren in de geschiedenis van de Chr. H.B.S. te Alphen a d. Rijn een belangrijke dag geweest. In de eerste plaats heeft Dr. van Haselen, die 18 jaar Directeur was van deze school, gistermorgen in intie me kring afscheid genomen. Zooals men weet, heeft Dr. van Haselen om gezondheidsredenen ontslag aan moeten vragen, en om dezelfde reden is ook het af scheid niet' in het openbaar gehouden. Slechts waren daarbij tegenwoordig het Be stuur der School, de Commissie van Toe zicht, Docenten, een deputatie van oud-leer lingen en leerlingen der School. Voorts wa ren tegenwoordig Mevr. van Haselen en een 5-tal kinderen. Op hartelijke en zeer waardeerende wijze is Dr. van Haselen dank gezegd voor de vele arbeid, door hem in het belang der school gedaan, welke woorden vergezeld gingen van stoffelijke blijken van waardee ring. Aan Mevr. van Haselen werd door een der dames-leerlingen een fraai bloemstuk overhandigd. Hienmede was deze plechtigheid ge ëindigd en begon de installatie van den heer A. J. Scherpbier, overgekomen uit Hoogeveen, de aandacht te vragen. Deze installatie heeft gisteravond plaats gehad in de gymnastiekzaal van de Chr. H.B.S. aan de Stevinstraat. Aan de uitnoo- diging tot hijwoning van deze plechtigheid hadden velen gehoor gegeven. De groote zaal was met groen en bloemen een fleurig aanzien gegeven. De avond werd geopend door den heer J. B. Sam som, op de gebruikelijke wijze. Bij de Schriftlezing vestigde hij in het bij zonder de aandacht op deze woorden: „Hij die u roept, is getrouw." In zijn welkomstwoord betrok hij den nieuwen Directeur den heer A. J. Scherp bier, overgekomen uit Hoogeveen, Dr. v. d. Ent, inspecteur M.O., de Commissie van Toezicht en voorts alle aanwezigen. Spr. memoreerde hoe aan de morgen van den dag Dr. van Haselen afscheid had ge nomen en sprak de wensch uit, dat God hem in dezen weg doe berusten. Voorts sprak hij woorden van hartelijkén dank tot den waarn. Directeur Dr. K. Fokkema. die meer dan een jaar lang als zoodanig optrad. Als bewijs van dank bood Spr. Dr. Fokkema een boekwerk in zes deelen aan. Door de Docente, Mej. Dr. U b b e n s, werden hierna aan Mevr. Scherpbier bloe men aangeboden. In zijn welkoms! foord tot den heer Scherpbier wees de heter Samsom er op dat eerstgenoemde reeds van 1 Sept. 19181 Aug. 1923 als Docent aan de school verbon den was. En al is er na dien tijd veel veranderd en uitgebreid, toch staan ze niet vreemd tegenover elkaar. Spr. wijst er op hoe de 4de klas thans een A en B-afdeeling heeft en spreekt de wensch uit, dat ook di afdeeling zal mogen bloeien. Een viertal wenschen wil Spr. uiten ten opzichte van den nieuwen Directeur. le. Dat hij rechtvaardig moge zijn in zijn, optreden. 2e. Dat hij het vertrouwen der leerlingen moge winnen. 3e. Dat de goede verhouding met de Do centen en den Amanuensis den heer Groe-* neveld bewaard blijve. 4e. Dat de band met het bestuur open en hartelijk moge ^un. Maar deze wenschen worden overtroffen door de groote wensch dat God den heer Scherpbier moge leiden. Zijn kracht wordt in zwakheid volbracht. Hij is getrouw en wil het maken. De taak onder de jeugd is groot en schoon vooral als zij gedragen wordt door het beginsel ook in de school de Geest van Christus te doen heerschen. Op de steun van dames en heeren Docenten wordt dan een beroep gedaan tot medewer king, terwijl ook hierbij betrokken wordt de heer Groeneveld, die, zij het weer op andere wijze zoo na met de jeugd in con tact komt, opdat door de gezamelijke arbeid de jeugd tot Christus ge'bracjit worde. Verschillende toespraken Verder hebben de volgende sprekers wooc den van welkom gesproken: De heer Van der Ent, inspecteur M.Oj Ds. G. Mulder, namens de Commissie van Toezicht. Burgemeester C o 1 ij n, namens het G** meentebestuur. Mr. A. K o r v e r, namens de plaatselijk* commissie van toezicht op het onderwijs. De heer J. Zonneveld namens de Do» centen. De heer J. P. Verheule namens de hoofden van de Lagere Scholen in de ge meente. De heer P. Smits, hoofd der Chr. School Julianastraat, namens de ouders. Van allen kunnen wij geen uitgebreid overzicht geven, maar duidelijk bleek, dat de arbeid van den heer Scherpbier met ver trouwen wordt tegemoet gezien. Hierna heeft de heer Scherpbier tot allen woorden van hartelijken dank gesproken in de eerste plaats tot het Bestuur voor zijn benoeming. Spr. ontveinsde zich niet dat 't een moei lijke taak is een uiterst bekwaam persoon als Dr. van Haselen op te volgen, maar hij' hoopte, dat God hem voor die taak zou sterken. Hij beval zich ook bij de Docen ten aan en deed voorts een beroep op de medewerking der ouders, opdat door per soonlijk contact het goede voor de leerlin gen gevonden wordt. Dit werd tenslotte nog onderstreept door den heer Samsom. Na het zingen van een vers uit Psalm 118 werd de plechtigheid! gesloten en eindigde Ds. Mulder met dank zegging. Van de gelegenheid om persoonlijk met' de heer Mevr. Scherpbier kennis te maken, is hierna door velen nog gebruik gemaakt'; Examens gr. stoomv. J. W, Lötgerlnk. ichlnlsten. Den Haag. Gesl. voor dipl. Ba H. J. W. Huls toen. Katwijk aan Zee; A. Kor- •ink, Rotterdam: voor het theor. ged. cMpl. J3: Gesl.: leerling-instrumentmaker de heeren E; Hollander. Utrecht; R. L. Centa en G. Bleker, Amsterdam; J. E. Middelkoop, Delft; Th. Bar- then, Lelden; Th. H. A. Brandt, Voorbu/rg; H. Hartogh en G. Immink, Leiden: P. Ipenburgj Het laatste uur in Holland Aan boord van de Batavier HET telegram was wat vaag: „Totius Ba tavier vraaggesprek", maar een Rotter dammer, en dus nog meer de Rotterdammer, heeft dan genoeg gelezen en gisteravond om 6 uur zochten we aan boord van de voor de Jobskade gereed liggende Batavier naar Prof. du Toit, wiens Europeesche reis, nu gevor derd was tot de laatste étappe: via Engeland naar huis! Lang behoefden we niet te 2oeken; in de nauwe hutgang liep voor ons uit een kort, mager heer met een paraplude dus dat moest de gezochte zijn. En hij was het. Een vriendelijke, hoogst eenvoudige verschijning, achter ,de brilleglazen glinsterden de heldere oogen van den geleerde, die geen omlijsting noodig heeft. Dankbaar voor juist dit uur, het laatste in het hem zoo nauw verwante Holland, maak ten we Prof. du Toiit deelgenoot van onze erkentelijkheid, maar als verontschuldiging kwam al spoedig: „Ja, de Rotterdammer is de eerste ge weest, die mij om een onderhoud vroeg en ik wilde u niet teleurstellen. Zóó druk bezet was echter de tijd in Holland, dat ik alleen nu nog een poosje voor U had." En dan volgde een heel gemoedelijk praatje in.... de hut, wan/t, zei Prof. du Toit, „we willen toch even rustig zitten." De reis van den Zuid-Afrikaanschen theo loog, dichter en schrijver zal, als alles naar wensch verloopt, precies 5 maanden geduurd hebben, wanneer hij op 7 October den Zuid- Afrikaanschen bodem weer betreedt. „Was een puur een reis voor Uw genoegen, professor?" „Jazeker. En het is zoo heelemaal achter mij om klaar gemaakt. De vrienden vonden: ik moest er eens uit en een lange rustpoos hebben. Wie er toen al niet mee hebben gedaan, om 't geld bijeen te brengen: de kerken, de diaconieën, de vrouwenvereeni- gimgen, de vakbonden, enz. enz." „En hebt u rust gevonden?" „In zooverre, dat die eerste maand rond de Oostkust van Afrika bij prachtig weer mij veel goed gedaan heeft. Maar u begrijpt, het reizen te land in Egypte en door Palestina was nogal vermoeiend." „Ook, omdat er juist voor U zooveel te zien en te onderzoeken was." „O ja, ik had er maanden langer willen blijven. U 'begrijpt: Palestina, het land van den bijbel. Maar we zijn ter wille van onze veiligheid niet in Hebron en Samaria ge weest. Voor mij was echter Jeruzalem de hoofdzaak, daar klopt toch het hart van het heilige land. In Egypte was het voor Luxor te heet. Maar in dat prachtige museum van Caïro is toch alles bijeen uit de koningsgra ven. Ik ben er 4 morgens geweest. In Pales tina zijn wij 3 weken geweest en „U zegt wij; ik meen dat mevrouw u ver gezelt?" „Ja. Mijn vrouw is een dochter van wijlen Prof. Postma, u weet wel, de grondlegger der Geref. Kerk in Z. Afrika. En dan reist met ons Mej. Postma, een kleindochter van hem." Zoo maar heel eenvoudig weg causeerenö „ik heb in Holland al mijn kruit al ver gat de êO-jarige ia yerteJieBi Vóór Prot. du Toit gisteravond naar Londen vertrok, was hij 100 welwillend even voor onzen fotograaf te poseeren. maar ook zelfs dit rustag uurtje zou door den polsslag van het moderne leven gekruist worden: „Meneer, daar is de fotograaf". „Professor, zoudt u zoo goed willen zijn, mevrouw.even te roepen?" Al spoedig was de echtgenootie van Prof. du Toit gevonden, en, echt vrouwelijk, glim lachend bezwaar makend: „Maar mijn haar zit zoo slordig". Geen bezwaar, dat kwam in orde en tezamen togen wij naar de rooksalon, waar het echtpaar geduldig in een sofa plaats nam, tot het felle blitzlichi „daar heb ik toch zoo'n afkeer was", had mevrouw gezegd aankondigde, dat de kiek genomen was. Met onverflauwde voorkomendheid ging Prof. du Toit ons voor naar de hut, waar het gesprek werd voortgezet. We vroegen hem naar den tijd in Holland, nu beëindigd. Spontaan kwam onmiddellijk het antwoord: „Dat is de kroon op mijn reis ge weest. Ik ben baje dankbaar voor het vele wat de vrienden hier voor me geweest zijn. 't Heeft véél te kort ge duurd: amper 3 weken. O, het had 6 maanden moeten zijn!" „U kende Holland al?" „Ja, van 19001903 heb ik hier gestu deerd. Mijn hart stond en staat open voor Holland; het is imimers een verbonden een heid, die we kennen met uw volk, iets van een unio mystica. Hoe graag had ik mijn ouden vriend Rullmann weer gezien, maar hij is niet meer. Ja, en in die korte tijd ben ik ook nog twee keer ongesteld geweest, ge lukkig niet erg." „U is maar heel weinig opgetreden." „Dat was ook de bedoeling. Ik heb nergens gepreekt en slechts één keer gesproken, te Lunteren, en op de receptie in Amsterdam. Het moest immers v a c a n t i e zijn? Maar wat heb ik baje vee! hartelijkheid ondervon den ja, 't is véél te kort gieweest." „Was uw $ü.d zoo beperkt yerbang met' uw arbeid te Potchefstroom?" „Zeker, want als ik, zoo de Heer wil, in October weer thuis kom, staan al terstond de examens voor de deur. Bovendien wacht de revisie van mijn deel van de Bijbelver taling. Begrijpt u goed: dat is niet een nieuwe vertaling (die is af), maar alleen een revisie t.o.v. de spelling en stylistdsche bijzonderhe den. Wij moeten bijv. weer terug van twede naar tweede, van famielie naar familie, e.d. „Zijn er veel studenten in Potchefstroom? „Nu niet meer, want wij hebben, evenals u hier, een teveel aan theol. oandidaten.'" „Promoveeren kan men aan uw Theol. school ook niet?" „Neen, een graad behalen onze studenten alleen aan het Univ. college: dat van Pot- chefsïtoom is een van de vijf, die tezamen de Universiteit van Z. Afrika vormen, waarvan Pretoria de hoofdzetel is." „Professor, u gaat nu nog naar Londen met een bepaald doel?" „Neen. 't Is maar heel kort, want de 24e gaan wij al aan boord van het Duitsche rehip, dat ons weer via Hamburg naar huis brengt. Te Londen bezoeken we alleen een familielid, den heer F. J. du Toit, die daar handels-commissaris bij het Zuid-Afrik, gezantschap is. Trouwens, ik ken Londen wel, heb er gestudeerd in de bibliotheek van het Britsch Museum daar is letterlijk alles, wat een prachtverzameling!" „Mag ik u nog vragen: heeft u van de reis voor uw gezondheid profijt gehad?" „Stellig wel, maar u begrijpt, er waren ook vermoeiende dagen bij. Niettemin, ik ben baje dankbaar voor deze verkwikking, voor al, omdat ze mij bereid is door zoovele har telijke vrienden. Och, ik zal dan maar zeg gen, ze vonden dat noodig voor wat ik voor Z. Afrika gedaan had' Met een bijna verlegen lachje trachtte de eenvoudige geleerde achter deze bewoordin gen te verbergen, wat uit anderer mond zot samengevat zijn in een nuldigend „het reus achtig vele en vruchtbare werk van een zeld zaam begaafd man, wiens gansche leven een bouwen is geweest aan het Zuid-Afrika heden." Door de openstaande hutdeur kwam steeds meer gerucht van die eigenaardige drukte, welke pp een passagiersschip aan het vertrek voorafgaat. Wij namen afscheid van dei vriendelijken hoogleeraar, wien men z'im in vloedrijke positie werkelijk niet zou aanzien, ware het niet, dat de aardachtige bes'udee- ring van dat fijne, sprekende gelaat het wel anders leert. Het is wel een van Hollands voornaamste gasten geweest, die gisteravond overstak naar Engeland en wiens groote be teekenis in de geschiedenis der theologische wetenschap, en vooral in die van de bijbel vertaling, alom erkend is en wordt en blijven zal. Met een hartelijk vaarwel namen we afscheid van den man, die tot het laatste uur in Holland gegeven heeft aan de bevrediging der belangstelling, die hem in ons land bui tengewoon goed gedaan heeft: „Zegt u dót nóg maar eens: ik ben véél te kort in Holland geweest." Wie weet tot weerziens? ONDERWLJSBENOEMINGEN C a p e 11 e a. d. IJ s s e 1. Chr. school (hoofd G. de Kruyk). Tot onderwijzer: do heer G. v. Linschoten-, kw. m. a. aan de zelfde school. Delft. Chr. Nijverheidsschool. Tol leerares teekenen: mej. G. T. F. Plug te Noordwijk a. Zee, Tot aes. vak huishoud1- sisci mei. a j, i, a, segia Ja Hmb, 1 Zee; afg-ew. If Groot, Amsterdam; afgew. 1 cand.; leerllnj pias-blazer de heeren B. G. G. Schneiders en W. Wassenaar, Leiden; afgew. geen; leerllnj Sanders, Den Vakschool voor horlogemakers. Gesl. met lof de heeren W .v. d. Jagiht, J. Hoogendijk en F. L, Sanders en de oud-leerlingen de heeren W, J. de Gruijter. Uitbreiding van het mond en klauwzeer Verboden kringen Nog steeds breidt het mond- en klauw zeer zich uit. In de omgeving van Zwolle zijn thans verschillende boerderijen besmet verklaard. Ook uit Schiedam en andera plaatsen komen berichten van nieuwe ge-» vallen .In de Staatscourant wordt melding gemaakt van 394 bedrijven waar in de maand Augustus het mond- en klauwzeer voorkwam. In verband met deze ziekte zijn de eilan-* den Voorne en Putten en Rozenburg aange wezen als gebieden waarin het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens verboden is. Middelbare Koloniale Landbouwschool Zooals we gisteren in het kort mededeel-i den werd het zilveren feest van de Middel-* bare Koloniale Landbouwschool te Deven* ter plechtig herdacht in tegenwoordigheid van den Minister van Economische Zaken. In zijn openingswoord wees de directeur van de school, dr. II. II. Z e y 1 s tr a F.zn., er op, dat geen school zoo afhankelijk is van de economische toestand als de Kolo niale Landbouwschool. Gaat het de cultm res naar wensch, dan komen er meer leer-* lingen en omgekeerd. In de crisisjaren liep het aantal leerlingen sterk terug en thans,- nu het daagde in het Oosten, zijn de af gestudeerden bijna alle geplaatst en is het' leerlingenaantal grooter dan ooit sedert dé school bestaat. De burgeeester van Deventer, mr. F. W.- R. W11 e w a a 1, sprak als voorzitter van de Commissie van Toezicht een herden kingsrede uit. Hij wees op het groote nut van deze instelling, zoowel voor ons land zelf als voor de overzeesche gewesten. In Indië zijn 2400 ondernemingen met totaal één milliaen H.A., waar 20.000 Europeanen en minstens een millioen Inlanders wer ken. Spr. ging de geschiedenis van de school na en wenschte haar toe in de toekomst even succesvol te werken als ze in het ver leden deed. Hierna was het woord aan ZExc. mr. M. P L. Steen berg he, Minister van Econ. Zaken, die zeide het een verheugend ver-* schijnsel en tevens een krachtig bewijs van vertrouwen in de opleving der Indische cultuur-ondernemingen te achten dat de school zoo groeiende is. Z.Exc. was er van overtuigd, dat, als men op de medewerking der cultuur-ondernemingen mocht blijven rekenen en de volle toewijding van direc teur en leeraren bleef behouden, de school een goede toekomst tegemoet gaat. De re geering zal hiertoe gaarne het hare doen. Aan het eind van zijn rede deelde de Minister mede, dat II.M de Koningin den directeur der School, dr. II. H. Zeylstra, benoemd heeft tot officier in de orde van ^"ijl-NflglftÏÏi

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10