Chr.-Sociale Cursus ie Lunteren R IT M E ESTER'S GOUDEN JUBILEUM Nederlandsche Meubelfabriek Wageningen N.V, DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1937 [TWEEDE BLAD PAG 5 Kan ons economisch stelsel' nog gehandhaafd worden? Prof. Lieftinck acht leidinggevende or ganen noodzakelijk E.et vraagstuk der dalende geboortecijfers KJ A de referaten van Prof. L i e f- tinck en Dr. Idenburg op de Chr. Sociale cursus te Lunteren heeft men een proef genomen met een zgn. „georganiseerde discussie", welke zeer goed heeft voldaan. De beide rap porteurs, de heeren F. P. Fuykschot en A. de Lange brachten de in de secties gevoerde besprekingen over bei de referaten in een rapport samen. Na elk der rapporten kon de referent ant woorden. Prof. Lieftinck wees er in zijn ant woord op, dat hij een oplossing van de moei lijkheden, die rijzen met betrekking tot de technische ontwikkeling in het economisch leven niet in uitzicht heeft gesteld. Hij sprak sleqhts over de noodzakelijkheid van een algemeene herziening. Wij moeten ons gaan bezinnen en nagaan of ons economisch 6telsel nog gehandhaafd kan worden. Dat heeft spr. gesteld tegenover „lapmid delen". Het is niet voldoende, in een bepaald bedrijf, waar de moeilijkheden acuut zijn, 'n oplossing te treffen; wij moeten die zien in het raam van het economisch leven in zijn geheel. Met het oog daarop heeft spr. aangegeven, dat organen in het leven moeten worden ge roepen, om leiding te geven, organen, welke een nationaal-economische kost- en renta- biliteitsrekening opzetten. Uiteraard is het niet mogelijk, nu reeds in details daarover te treden. Men zal niet kunnen volstaan, met een bepaalde technische ontwikkeling tegen te gaan, maar zich af moeten vragen, of het mogelijk is. elders werkgelegenheid te scheppen voor de in een bepaald bedrjf yr ij komende krachten. Spr. meent, dat er inderdaad gebieden ;rijn, waarop het mogelijk zal zijn zuiver natio naai te werken. Ten aanzien van in'ernatio- nale samenwerking op dit gebied, moet mem gezien de ervaringen over internationale sa menwerking op ander gebied, wel zeer scej> tisoh staan. Onder verbetering der sociale organisatie Jieeft spr. verstaan de instelling van orga men, die het boven-omschreven werk kunnen doen. De vakorganisaties zullen op dit ge bied maar een zeer beperkte taak kunnen vervullen, omdat het probleem algemeen moet worden bezien en niet bedrijfstak .voor bedrijfstak. Over den landbouw heeft spr. niet veel ge sproken, omdat dit vraagstuk zich het §cherpst openbaart in de industrie. Toch zijn er in den landbouw de laatste jaren lang niet voldoende arbeidskrachten aangesteld en is er een zekere roofbouw gepleegd op den bodem. Spr. zou daarom voelen voor een verplichting om meer arbeiders te wenk te stellen, daar anders de bodem in waarde en productiviteit achteruitgaat. Wat het bouwbedrijf betreft, zou er ten aanzien van krotopruiming nog wel iets ge daan kunnen worden, al is dit een la/pmid- del en geen blijvende oplossing. De huidige belastingwetgeving ls een rem voor den economischen opbouw, Spr. staat op het standpunt, dat deze uit dit oogpunt algemeen tal moeten worden herzien. Over verkorting van arbeidsduur had spr. niet gesproken. Deze moet worden verkregen als resultaat van een bepaalde economisch; ontwikkeling. Als oplossing voor het vraag stuk der werkloosheid heeft ze geeoi waarde en kan integendeel de positie achteruit bren gen. Van bedrijfstak tot bedrijfstak zal men moeten bezien of deze voor verkorting in aanmerking komt» Wel degelijk is er ook een bepaalde limiet beneden welke men den arbeidstijd niet kan verlagen, omdat de mensoh tenslotte vreugd vindt in den arbeid en lang niet ieder be schikt over initiatief om in de vulling van zijn vrijen tijd te ivoorzien. Antwoord Dr. Idenburg Dr. Idenburg wees in zijn antiwoord op de Vragen ov er het onderwerp „Het economisch leven in verband met den bevolkingsop bouw" erop, dat vanaf het moment der in dustrialisatie en de vermeerdering der wel vaart de geboortecijfers zijn gaan dalen. De geboorteveimindering heeft op alle groepen der bevolking, ook op de R.-K., vat gekregen. Van meer beteekenis is de inter nationale verschuiving, die bijv. in Europa het Slavische ras reeds tot de helft der be volking heeft doen .groeien. Spr. wees op de geestelij k^zedelijke en de maatschappelijke beteekenis van het groo- tere gezin, waar meer gemeenschapszin groeit en waar de vader Koning is en de verantwoordelijkheid draagt» Eén van de oorzaken van de gezagsondermijning is go- legen in het feit, dat de vaders in tal van gezinnen die positie niet meer innemen. Dat de kwaliteit van de bevolking zou achteruitgaan door de mindere geboorten in intellectueele en hoogere krmgen aanvaardt spr. niet zonder meer, omdat de onderzoe kingen hebben uitgewezen, dat het milieu zeker zoo grooten invloed oefent als de erfa lijkheift. Instellingen, als Prof. Lieftinck bedoelde, kunnen zich ook bezig houden met de vra gen omtrent bevolkingsopbouw. Ook Over heidsinstellingen hebben hier een taak. Spr. wees hier op het onderwijs, woningbouw, het systeem van kinderbijslagen, de moge lijkheid voor personen in ambtelijken dienst om op tijd te trouwen, al vindt spr. het niet erg, dat men tot zijn 25e, 26e jaar waobt. Ook de werklc/izen hebben het reaht een gezin te vormen. Verhooging van den pensioengerechtigden leeftijd lijkt spr. niet gewenschL De Calvi nistische these, dat de mensch God eert door zijn arbeid, aanvaardt spr., maar men moet ook God kunnen en willen eeren door de .wijze waarop men zijn vrijen tijd doorbrengt Door verzekering o.a. moeten de noodige middelen voor de verzorging van den ouden dag gezocht worden, opdat niet de jonge ge zinnen door de zorg voor de ouderen gedrukt Worden. Misschien komt wel de tijd, waarin min der de nadruk gelegd wordt op het wei vaartsstreven. Spr. herinnert hier aan de zoo gansch andere mentaliteit in Europa vóór het kapitalisme kwam, toen men werk te voor het dagclijksoh brood, maar zich er voorts op richtte om goed te werken. Die toestand te herkrijgen is alleen mogelijk door een veranderde geesteshouding. Bekea- ring in dien strengen zin is daarvoor niet de absolute vereis-hte. Spr. wees hier op wat Dr. Kuyper noemde de „gemeene gra tie" en bad God, dat Hij die verandering wilde geven ook bij hen, d>e niet Zijn kinde ren willen zijn. De heer S m e e n k dankte de beide refe renten en wees er op, dat zij ook stof gege ven hebben voor onderwerpen op volgende cursussen Ds. G. B o s besloot de Conferentiedag met een bidstond, waarna de conferentiedeelne mers nog een bonte avond hielden, waaraan velen van hen medewerkten. De dag van gister De dag van gisteren was een dag die spe ciaal gewijd %vas aan den arbeid der Prot Chr. Arbeidersinternationale. Ook de zitting van hedenmorgen had daarop betrekking. We komen op een en ander nader terug. Letteren en Kunst HERMAN ROBBERS Meester van de Hollandsche familieroman In de P.oerhaavekliniek te Amsterdam is op ruim 69-jarigen leeftijd overleden de be kende romanschrijver Herman R o b b e b s, die een lang leven heeft besteed aan de schildering van echt Hollandsche familie-milieus, en zoo een reeks romans heeft ge schapen, die ook nog na zijn af sterven een uit voerig beeld zul len bewaren, zoo wel van den man als van zijn tijd. Herman Johan Robbers was Rot- I terdammer van geboorte, waar- •an o.a. zijn boek De Bruidstijd van Annie de Boogh" door zijn rake beschrijvingen getuigenis aflegt. Van 1880 tot 1886 bezocht hij het Erasniiaansch Gym nasium aldaar, om vervolgens in zijn vaders boekhandel een practischen, hem wel aan- gepasten werkkring te vinden. Reeds op zeer jongen leeftijd voelde Rob bers de lust in zich, de pen te voeren, het geen hem echter niet ertoe verleidde, al te vroegtijdig te publiceeren. In 1892 debuteer de hij met de novelle „Een Kalverliefde", in Elseviers Geïllustreerd Maandschrift waarvan hij later, toen hij zich ge heel aan het literair metier ging wijden, de De deelnemers aan de achtste Chr. Sociale Cursus, die thans te Lunteren gehoudgn wordt letterkundige chroniqeur en redacteur werd. Zijn geheele leven lang heeft Robbers' arbeid deze tweezijdigheid gekend. Naast zijn breed-opgezette familieromans, die somtijds aan de uitdrukking „copieerkunst des dagelijkschenx levens" herinneren al was hij, anders dan Hildebrand, op wien deze kenschetsing werd toegepast, een na turalist pur sang was hij steeds bezig, zoo wel met letterkundige voorlichting en kri tiek, als met de meer maatschappelijke zijde van het letterkundig ambacht Zoo werd hij, samen met Gerard van Hul zen, in 1905 oprichter van de Vereeniging van Leltei'kundigcn, en ging hij in 1905, met een regeeringsopdracht naar Berlijn, in verband met de herziening der Berner Conventie. Menig jong auteur is deze dub bele karaktertrek van Robbers te stade gekomen, daar hii in hem niet slechts een •iend cn raadgever, doch tevens een goe- in gids voor de uitgeverskringen vond. In dit opzicht was de overledene een zeer ge waardeerd bemiddelingsman Na „De vreemde plant", een novellen- bundel die in 1895 verscheen en „De Roman van Bernard Bandt" (1897) volgden Rob bers' romans elkander met vrij regelmatige tusschenpoozen op. Uit 1895 dateert nog „De verloren zoon"; dan „De Bruidstijd van Annie de Boogh" (1901), Van Stilte en Stemming ('05). De Roman van een Gezin- I. De Gelukkige Familie ('08), II. Eén voor één ('10), III. De Thuisreis ('27); voorts Hélène Servaes ('14), Sint Elmsvuur ('20). Op Hooge Golven ('24), Redding ('33). In 1922 verscheen: De Nederlandsche Litteratuur na 1880. Met Herman Robbers is een typische fi guur uit de periode van '80 heengegaan. Voor het huidige geslacht, dat groot wordt bij de nieuwe zakelijkheid, die een uiterst sober taalgebruik voorstaat en een zelfbe perking, die somtijds haast dl te simpel en filmachtig-vervlietend aandoet, zullen zijn stijl en werkwijze de kenmerken van een voorbijgegane literaire mode beteekenen. Elk epoche heeft nu eenmaal zijn eigen these, waarvoor vaak met hartstocht en klem van overtuiging is gestreden, en zijn vormen, die onherroepelijk verouderen. Toch meenen wij, dat de kern van Rob iers' oeuvre, zijn echt Nederlandsche fa miliekunst, zijn breed-opgezette, natuur getrouwe, doch desniettemin boeiende ver haaltrant, elementen zijn, die aan zijn werk een waarde geven, die door den echten li teratuurvriend niet spoedig zal worden miskend. Robbers was uit een school, die als reac tie op de romankunst uit de periode der romantiek vóór alles het ideaal der werke lijkheid nastreefde. Kenmerkend voor deze naturalisten was wellichl, dat hun „werke lijkheid" zich voor hen in hoofdzaak tot bet zichtbare, tastbare, algemeen-mensche- lijke beperkte. In dit streven, het leven zelf als het ware te betrappen, week men niet terug voor het onthullen van de in tieme kanten van het menschenbestaan, ook zoo men daarover, uit een oogpunt van moraal, liever den sluier zou moeten laten vallen. Robbers was. bij het zeer vele uit nemende, dat m enin zijn groote romans aantreft, geen schrijver, die neiging tot het zoeken van geestelijke verdieping of gods dienstige verzekerdheid had. In dit opzicht zou men hem een modem paganist kunnen noemen, en zeer wel te verklaren is het, dat daarom uit den kring der onzen met stelligheid tegen hem positie gekozen werd, Het brengt voor den argelooaen lezer zijn gevaren mede, het menschelijk bestaan uitsluitend belicht te zien naar zijn tijde- lijken kant, met al de strevingen en pas sies, die echt menschelijk daarin woeden. Van deze negatie der onzichtbare werkelijk heid gaat een stille suggestie uit, die voor den naïeven mensch inderdaad tot schade kan zijn. Hoewel wij ten opzichte van deze beperk te, echt naturalistische visie derhalve onze restrictie moeten maken, hebben wij toch het besef, dat ons land in Robbers een nobe! mensch, en e.n auteur van groote kwaliu ten verloren heeft. MIDDELBARE KOLONIALE LANDBOUWSCHOOL Zilveren jubileum Hedenmiddag is het 25-jarig bestaan van de Middelbare Koloniale Landbouwschool plechtig herdacht, in een bijeenkomst, waar allereerst de directeur der school Dr. H. H. Z e ij 1 s t r a T.zn. het woord voerde, en de burgemeester van Deventer Mr. F. W. R. Wttewaall, waarna Z.Exc. mr. M. P. L. Steenberghe, minister van Econ. Zaken een rede uitsprak. De heer G. L. Tichelman, resident tit. bood als vertegenwoordiger der V. V. O. L. op Sumatra een gedenksteen aan. Veenendaals bloeiende Industrie „Voor ieder zakenman komt de dag, waarop hij zijn slag moet slaan", zegt de heer Van Schuppen 7. van Schuppen Srt \i ADER! de Dell bek op, dat de M, uit de hand wordt verkocht en dat we .vóór twaalf moeten be slissen! De deur van het dtrectiekantoor was opengestormd en een der jon gere Van Schuppens kwam er met deze boodschap binnendaveren, juist toen de heeren van de pers zich in geurige rookwolken hadden gehuld om van de oudere directieleden in formaties te ontvangen omtrent het wel en wee van de jubileerende Rit meester sigarenfabrieken te Veenen daal. De „oude" heer Joost Van Schuppen, die als de eigenlijke op richter van het bedrijf het centrum vormde van den rustigen kring, was geënerveerd opgesprongen: „De M. uit de hand? En vóór twaalf beslis sen? Dan moet U mij even veront schuldigen!" Het duurde maar enkele minuten toen was de bijna 7-0-jaxige leider van het groote sigaren/bedrijf al weer terug, z'n gezonde gelaatskleur nog wat donkerder als gevolg de geforceerde activiteit, die 'op een on gelegen tijdstip snel moest worden ontwik keld. Maar door het intermezzo zaten we ineens midden in 'n gesprek over Deli-taibak- ken, bedrijfspolitdek en Franscati-veilingen kregen we een moment-opname van de spanning, later ook van de voldoening, die het zakenleven kan bieden. „Kijk 's", zei de heer Van Schuppen Sr., „die partij M. moeten wij hebben. Tot eiken prijs! Waarom? Omdat de goede par tijen tabak dit jaar schaarsch zijn en we ten koste van alles de kwaliteit willen handha ven. Vrijdag zou de twaalfde, de laatste, veiling in Franscati worden gehouden en gister, Maandag dus, hebben we de monsters pas in huis gekregen. Nu, dde tabak moet dan eerst op kleur en op smaak worden gekeurd. Als het ware laboratoriumwerk. We zijn dan met zoo'n belangrijke partij allemaal 'npaar dagen in draf, want er moet een goede taxatie gemaakt Is je taxatie verkeerd, dan Je dat op een zoo'n partij wel 'n 40.000 gulden schelen; je merkt dat later pas en dan is het te laat. Ben je te laag, dan heb je die partij nie. en moet je hem vaak met veel grooter verlies van den handel uitkoopen, aangenomen, dat je concurrent niet alles in handen heeft. De Deli-Lnschrijving is daarom voor iederen sigarenfabrikant van zoo groote beteekenis, omdat het dekblad, de fijnere kwaliteit zandblad, beslist over de kwaliteit van de sigaar. Nu komt plotseling dat bericht, dat de Deli Maatschappij de M. partij 500 pakken van de beste kwaliteit uit de veiling neemt en uit de hand. gaat verkoopen. U begrijpt dus, dat het een spannende mor gen voor ons is, want we moeten op stel sprong koopen. Daar was even telefonisch overleg met den makelaar voor noodig, al krijgt deze natuurlijk carte blanche. Nu wij onze afnemers reeds hebben moeten rantsoe neeren, omdat aan de vraag niet is te vol doen, is er geen sprake van, dat we mogen riskeeren een tekort aan eerste kwaliteit dekblad te krijgen Het simpele telefoontje was voldoende ge weest. De spanning bleef wel hangen, toen we een rondgang door de fabrieken maakten, maar om twaalf uur kwam het verademende bericht: „De M. is gekocht en tot een rede lijke prijs ookl" De kluis Bij den rondgang door het groote bedrijf kwamen we ook te land in het pakhuis van de fijnere tabaksoorten, een pakhuis, dat met reverentie als ware het een bank-kluis werd betreden. Daar lagen de platte pakken zandblad, diie elk wel een waarde van f 1000 tot f l'5O0 be vatten, een kostbaar, veelal onvervangbaar artikel. Geen wonder, dat we hier het eerst heen werden gevoerd, omdat hier Immers het hart en het geweten van de Ritmeester sigaren klopte. Ondanks mechanisatie 1425 arbeiders Wij spraken van een gróót bedrijf. Een sigarenfabriek, die ondanks de mecha nisatie aan 1425 arbeiders werk geeft, mag men toch wel zoo noemen. Ondanks de mechanisatie en dat zegt heel wat, want de machine heeft ook in dit bedrijf een omwenteling tot stand gebracht. Het geestdoodende strippen van de tabaks bladen, waarvoor vroeger honderden men sehen in touw kwamen, geschiedt thans door 'n vijf of zes machines, waarin de stalen pinnen de goede tabak van de stelen scheu ren en een luchtstroom alleen het bruikbare goed naar buiten blaast, terwijl tegelijk het tabaksstof wordt verwijderd. Na gemêleerd te zijn komt de tabak voor het binnenwerk bij een andere machine 1 met behulp van het „omblad" het z.g. bosje wordt gemaakt. Persen, ontpersen, wéér persen dat is het procédé dat die sigaar ten slotte zijn vorm en stevigheid geeft. Maar dan is het ook u i t met de mechani satie, dan is het laatste en beslissende woord aan het handwerk. Li ruime, luchtige zalen hebben we de honderden sigarenmakers zien zitten, inge spannen aan den arbeid bij het omleggen van het dekblad. Razend snel, maar tegelijkertijd uiterst voorzichtig draait de sigarenmaker het kost bare zandblad om het binnenwerk, één sigaar met de rechter hand, de ander met de lin ker omdat de nerf van het tabaksblad dit vereisoht. De sigaar is klaar, maar moet nu Schuppen Sr, Een van 'de ruime fa&rlekstalen nog worden gesorteerd, een ander werk, waar de leek met verbazing naar kijkt, omdat hij met geen mogelijkheid 27 kleuren aan garen kan ontdeikken, die toch allemaal bruin zijn. Twee millioen per week Wij hebben de fabrieken en pakhuizen de fa. Gebr. Van Schuppen in alle hoeken doorkruist. We zagen de „oude" fabriek, in 1935 nog pas weer vergroot, maar onvol doende om op den duur aan de toenemende productie te voldoen; we zagen de nieuwe fabrieken „over 't spoor", geweldige ruimten, waarin vroeger een textiel-andernerning was gevestigd, doch waarin nu de automatische waterverstuivers kunstmatige vochtigheid binnen voeren, noodzakelijk om de tabak te kunnen verwerken; we zagen de pakhuizen die telkens opnieuw moeten worden gevuld, omdat een productie van 20.000 K.G. tabak per week dat vereischt en we hoorden de twee millioen Ritmeesters, die elke week keurig machinaal verpakt Veenendaal verla ten; we zagen nog niet de Panter- en Tij- gerfabrieken, waarin de twee oudste zoons het nieuwe bedrijf der kleine-sigarenfabrioa- ge voeren en evenmin het bedrijf der Schim- melpenninckfabriek te Wageningen, waarin twee jongere zoons him vader opzij trachten te streven.en we werden gepakt door den opgang van dit bedrijfsleven. Klein begonnen In 1385 kwam de heer J. van Schuppen Sr. ,ln de tabak", d.w.z. in de tabakskerverij totdat hij aanvankelijk met één, later zelfs met twee echte sigarenmakers zijn bedrijf opzette, waaruit eens de Ritmeester-sigaren fabrieken zouden groeien. „Het ging goed", zoo vertelde ons de ju bilaris, „maar van boekhouden had ik geen kaas gegeten en daarom was ik heel blij, dat al spoedig mijn broer Marinós te hulp kwam om de administratie op pooten te zetten. Zoo werd de firma Gebr. Van Schuppen ge- En dan hooren we van de stijging, van den groei. Vijftig man werkvolk al na vijf jaar, gestadige groei tot 150 arbeiders nadat de huisindustrie was afgeschaft. „Hebt U altijd alleen Ritmeester-sigaren gemaakt?" „Neen, dat ls eigenlijk een oorlogs- ROFFELRIJMEN TYPISCH Ik héb de boter en de school Pas in één lied bekeken Om in 't belang van 't onderwijs Een simple staf te breken. Verschillend is gereageerd Op mijn bescheiden streven Den jongen onderwijzer werk En t kind meer zorg te geven. De vader van den kweekeling. Wiens zoon voor niets moet werken Of voor een fooi, was merkbaar blij Mijn roffel op te merken. Daartegenover staat de man Die anoniem komt spotten: „Of onze onderwijzers soms .flög korter werken motten „Of meer vacantie willen, en „Hij zou met veel genoegen „Vernemen: hoeveel uren 's jaars Dezelven moeten zwoegen" Nu ken ik 't rekenfoefje ook Waaruit wij distilleer en Dat onderwijzers zélfs geen uur Per jaar iets goeds presteeren, Maar daarop doelt de schrijver niet Dat laat hij helder merken Wanneer hij zegt: ,,'t Is erg zooair Die lui zich overwerken!" De brief bewijst nog eens hoe sterk En trouw de man moet wezen Die, liefdevol, dag in dag uit Een klas de les moet lezen En onderwijzen! saamgesteld Uit dametjes en heeren Wier ouders zóó het zware werk Der opvoeding waardeeren. (Nadruk verboden) LEO LENS BETIMMERINGEN - MEUBELEN WAGENINGEN TELEFOON 26T3 kindje. Vroeger maakten we sigaren met bloemvolle namen, goedkoope sigaren aan vankelijk, want de eenvoudige man rookte ze van acht-voor-'n-dubbeltje en de groote stads mijnheer kwam toch niet hooger dan 3 cent. Maar die Ritmeester kwam in 1914, toen we allemaal vol zaten met de soldaterij. Eigenaardig is, dat men ook daarin smaak en mode heeft. In later jaren wilde men weer wel onze sigaren, maar „niet als er zoo'n soldaat op stond". Heusch! Die mensch en had je!" We hebben niet de vraag gesteld, of de huidige bewapeningswedloop ook de stijging van de productie in Ritmeester-sigaren tot oorzaak heeft gehad, want de heer Van Schuppen had ons voor die stijging intus- schen al 'n interessante verklaring gegeven. De groote opbloei „De groote opbloei", zoo vertelde hij, „da teert van 'n jaar of vijf geleden. Onze Haag- sche vertegenwoordiger wilde, dat we een model bol'knak zouden gaan maken. Dat model was chic en men zag het in een dure winkel. Ik nam uit Den Haag een zakje van die dure sigaren mee, maar er was nogal wat bezwaar tegen zulk een nieuw model, want de sigarenmakers waren het rechte mod'l gewend. Een of twee konden echter boliknak maken en na wat uitstel liet ik er aan werken tot ik er 100.000 van had. Het bleek 'n vondst. In één dag waren ze weg! Toen bijfabriceeren, andere menschen oplei den, straks cursussen er voor vormen, ook jonge werklooze textielarbeiders. En nu kunnen we de productie nog steeds niet baas, omdat de aanvraag zoo toeneemt." Het fabrioeeren van het nieuwe model, sa menvallend met een goed geleide reclame campagne, dat bracht voor deze fabriek de fantastische opbloei van 35-2 arbeiders op 1 Januari 1933 tot 1425 op vandaag. „Het zijn vaak kleinigheden die beslissen", zegt de heer Van Schuppen, terwijl hij de rook van zijn sigaar nadenkend nakijkt. „Voor ieder zakenman komt echter de dag, waarop hü zijn slag kan slaan en dan ook zijn slag moet slaan. En dan heb ik dit on dervonden, dat ook zuiver materieel gezien ons leven beheerscht wordt door den Albe- stuurder". Dat woord houdt ons vast wanneer we nog Ten terug denken aan de nieuwe fabriek met haar 10.400 M.2 vloer-oppervlak te. Daar gonsden eens de textiel-machines, maar ze kwamen stop te liggen en werkloosheid gee- selde ook Veenendaal. Nu is er althans voor velen weer werk in een andere branche; een groot bedrijf is ontstaan waarin weer evenveel arbeiders werk vinden als vroeger in de gezamenlijke weverijen, spinnerijen en ververijen. Dat moet óók 'n reden tot ver heuging zijn voor de beide grijze directeuren, die bijgestaan door twee jongere directeuren en twee adjunct-directeuren, allen Van Schuppens, nog met de energie van jonge kerels in hun bedrijf werkzaam zijn» Receptie Maandag 20 September, de stichtingsdag, zal het gouden jubileum van de Ritmeester- fabrieken op eenvoudige wijze worden her dacht, 's morgens met een receptie voor af gevaardigden uit het personeel, 's middags met een meer algemeene receptie in het nieuwe kantoorgebouw. Het zal er druk worden!! DAMMEN Nieuwe tournee van Springer De oud-wereldkampioen B. Springer zal in tournee van ongeveer twee maanden door ons land maken. Dat hij als simultaan- speler zeer „in trek" is, bewijst de groote belangstelling voor deze tournee. Behalve in de meeste groote steden, zijn thans reeds séances vastgesteld in de na volgende plaatsen: Alblasserdam, Barneveld, Beilen, Beverwijk, Boskoop, Culemborg, Eind hoven. Enkhuizen, Gorinchem, Heer Hugo- waard, Heusden, Katwijk, Kloosterburen, Loenen, Meppel, Naaldwijk, Oranjewoud! Overdinkel, Sleeuwijk, Sliedrecht, Ter Apel, Voorburg, Waddinxveen, Waspik en Zwolle. Onderhandelingen worden nog gevoerd niet een 20-tal clubs in verschillende deelen van ons Und,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5