China vraagt Volkenbondshulp Geruchten omtrent Dr H. Schacht Eischt Ned. Fabrikaat KNOOP 1936 ASBEST I RUBBER F0RT0-K0UDLIJM N.V. KEMPENSOHE ZINK MIJ. DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1937 EERSTE BEAD PAG. a Wellington Koo's pleidooi voor solidariteit „Japansche agressie zal weldra ook de mogendheden bedreigen" DE eerste gedelegeerde van China, Wellington Koo. heeft gisteren in de volkehbondsvergadering 't woord genomen^ om een krachtig protest uit te brengen tegen den Japanschen overval in Noord-China en de aanvallen bij Shanghai. „De toestand in het Verre Oosten is thans buitengewoon ernstig", zeide spr. „Japan, dat door een oorlogszuchtige partij wordt beheerscht, heeft openlijk zijn toevlucht tot wapengeweld geno men en zijn groote machtige oorlogs machine in beweging gebracht, om China te overmeesteren - Wellington Koo gaf voorbeelden van de stelselmatige vernietiging van menschen- levens en goederen en protesteerde er tegen dat de Japanneezen de internationale con cessie als basis voor militaire doeleinden gebruiken. De Chineesche afgevaardigde bestreed de 'door Japan aangevoerde motieven: over bevolking en behoefte aan grondstoffen. Hij herinnerde er aan, dat zijn land zich meer dan eens bereid verklaard heeft, op econo misch gebied met Japan samen te werken, doch dat de goede bedoelingen van China altijd zijn afgewezen door de Japansche po litiek van „de gepantserde vuist". Deze politiek streeft niet slechts naar de verovering van China, maar ook naar de vernietiging van buitenlandsche belangen en naar de verdrijving van Europa en Ame rika uit hun bezittingen in Azië. Het is duidelijk, aldus Koo, dat China, 'door weerstand te bieden, niet alleen zijn eigen gebied verdedigt, maar ook de belan gen en rechten der andere mogendheden beschermt. Indien de Chineesche pogingen zouden mislukken door gebrek aan steun van het grootste instituut, dat aan den vrede gewijd is en van de mogendheden, zou de Japan sche agressie weldra ook die mogendheden bedreigen, zoodat zij in haar eigen verdedi ging zouden moeten voorzien. Wellington Koo besprak daarna de moreele zijde van de kwestie en ver klaarde, dat de verdragen en het pact. dat men plechtig gesloten heeft, geëer biedigd moeten worden. Om te beginnen moet strenge afkeu- ring worden uitgesproken over deze po litiek van voortdurende agressie, die tot een duidelijke schending van het internationale recht en van de verdrags verplichtingen wordt. Vervolgens moet de illegale blokkade der Chineesche kusten, die een aanslag op gevestigde scheepvaart- en handels rechten beteekent, uitdrukkelijk veroor deeld worden. Spr. hoopte, dat men ook de verschrik kingen der luchtbombardementen, door Japansche vliegtuigen gericht tegen Chineesche non-combattanten en vreem delingen, zal veroordeelen. De vrede is een algemeen belang De toestand in Europa staat niet los van 'de situatie in het Verre Oosten; hij vloeit voort uit het feit, dat men het pact niet heeft doen eerbiedigen tijdens de crisis in Mandsjoerije. De vrede ls ondeelbaar en zijn handhaving is een zaak van algemeen belang. Indien het door de Japansche agres sie geschapen probleem in het Verre Oosten op bevredigende wijze wordt opgelost door toepassing van de beginselen van het pact, zal dat zeer zeker een heilzame uitwerking op Europa hebben en den weg voor Êuropeesche regeling voorbereiden. Het beginsel van gemeenschappelijke veiligheid, dat aan het pact ten grondslag ligt, is de eenige logische en stevige basis .van elk vredesstelsel. De toestand in het Verre Oosten vraagt snelle maatregelen van den Volkenbond. De Chineesche regeering heeft een formeel be roep op den bond gedaan op grond van do artikelen 10. 11 en 17 van het pact. De raad heeft thans te beslissen, of hij zelf de kwestie wil onderzoeken en maat regelen nemen, of de volkenbondsvergade- ring er in wil kennen of de kwestie venvij- naar de consultatieve commissie, die in 1933 door de vergadering ingesteld is voor het Japanseh-Chineesche conflict, aldus he loot Wellington Koo, wiens rede met een hartelijk applaus werd begroet. Het is te vreezen dat dii applaus voorloo- ig de eenige spontane reactie is, welke China's woordvoerder en zijn zaak zullen ten deel vallen. Van eenige strooming in olkenbondskringen, om China daadwerke lijk te helpen, is niets te bespeuren. De Chineezen zijn overigens nuchter ge noeg, om zich dienaangaande geen enkele illusie te vormen. LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ „VITALIS" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 HET GOEDE ADRES! Nieuw offensief bij Sjapei verwacht Cholera maakt slachtoffers onder de Japanners Gistermiddag hebben te Tokio de leden an den geheimen Japanschen raad, te za- men met de leiders der regeering, gedurende drie uren beraadslaagd over den Chinee- schen toestand, waarbij volledige overeen stemming van opvattingen bereikt werd. Naar verluidt, drongen de leden van den ge heimen raad er bij de leiders der regeering op aan, voort te gaan met de vastgestelde politiek ten opzichte van China. De minister van financiën, K a a, gaf een uiteenzetting van de financieele politiek en voegde hieraan toe, dat de twee milliard yen, die uitgetrokken zijn voor de uitgaven in het Chineesche incident, voldoende zou den zijn tot de bijeenroeping van de gewone zitting van het lagerhuis. De twee milliard zullen bijeengebracht worden door de uit gifte van obligaties. Voorts gaf de minister van financiën een uiteenzetting van de economische crisiswet geving, die een mobilisatie van de nationale hulpbronnen ten doel heeft. Cholera onder de Japanners. De woordvoerder der Japansche marine te Shanghai heeft aan een vertegenwoordiger van Havas medegedeeld, dat 200 Japansche soldaten door cholera zijn aangetast, van wie 65 zijn bezweken. De epidemie zou echter beperkt gebleven zijn tot de streek van Pausjan. Niettemin hebben de Japansche autoritei ten krachtige voorzorgsmaatregelen geno men, om te voorkomen, dat de te Shanghai heersohenae cholera zich uitbreidt tot de Japansche gebieden. De schepen, welke uit Shanghai in Japan aankomen, moeten in quarantaine gaan. Nieuw Japansch offensief In Japansche kringen verwacht men, dat een groot offensief zal worden ingezet tegen de nieuwe Chineesche verdedigingslinie in de richting van Sjapei en Lioeho, zoodra de voorbereidingen voltooid zullen zijn. Koean, een sleutelstelling der Chineesche erdediging op den Zuiil-Westelij ken oever an c.e Hoen. Een geheele Japansche divisie rukt langs het-groote kanaal van Tookwan- toeng naar het Zuiden op om de troepen, die de Chineesche stellingen te Tsjangtsjau aanvallen, te vensterken. Japansche deta chementen bezetten alle dorpen aan beide oevers van het kanaal, terwijl ook het om liggende gebied wordt gezuiverd. De Japanners verklaren sinds den aan vang van hun offensief van gisteren in Noord-China vijftien tot achttien kilometer te zijn opgerukt over een front van 125 kilo meter, dat zich uitstrekt van de bergen ten Westen van de spoorlijn PeipingHankau tot een punt van 50 kilometer ten Westen Tientsin. De Japanners kwamen eerst tot staan aan den oever van de rivier Tsjoe- man, op een twintigtal kilometer van de spoorlijn, die een Chineesch steunpunt vormt. In de nabijheid van Koean hebben de Chineezen de Japansahe linies doorbroken. Na een feilen strijd, die den geheelen dag duurde, werden zij tenslotte weer terugge slagen. Japansche militairen verklaren, dat de Chineezen de gewoonte hebben, hun unifor men weg te werpen en zich over de dorpen te verspreióen. Zij worden dan als franc- tireurs behandeld, hetgeen verklaart, dat er geen Chineesche krijgsgevangenen zijn. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Valencia opnieuw gebombardeerd Onlusten in Asturië Vijf uit Palma afkomstige rechtsche vlieg tuigen hebben gisteren de haven van Valen cia gebombardeerd. De aanval duurde van acht uur 's avonds tot hall elf en heeft op verschillende plaatsen schade aangericht. Omtrent het aantal slachtoffers verkeert men in het onzekere. Op het front van Aragon bleef de strijd beperkt tot den sector van Val de Escalera, waar de rechtschen na een kort gevecht hun tegenstanders verdreven uit een stelling, waarvan dezen zich den vorigen dag meester hadden gemaakt Door een decreet van Franco worden thans de 29-jarige mannen (lichting 1929) voor den militairen dienst opgeroepen. Vrijgesteld zijn vaders van meer dan vier kinderen, spoorwegarbeiders en degenen, die in de wa penindustrie werkzaam zijn. Anarchie ln Asturië De „Voz de Esp ana" verneemt uit Santan der, dat de anarchisten in Asturië verschil lende gemeentebesturen hebben afgezet en talrijke gemeentelijke functionarissen gefusi- leerd hebben. De republikeinsohe besturen werden door anarchistische commissies vervangen. ÖRtTSCH BEZIT Japanners en Chineezen hebben gisteren den dag besteed voor bevestiging hunner stellingen en de uitwisseling van geschut- en machinegeweervuur. De ontscheping van nieuwe Japansche troepen aan de Jangtse tusschen Lioeho en Lotien wijst op het voornemen der Japan ners, den rechtervleugel te versterken. Tegen den avond ontspon zich, naar de „Unite-d Press" meldt, een- hevige strijd in den sector van Lioeho, waar de Japanners zich blijkbaar een basis willen verschaffen voor bet terugwerpen van de Chineesche troepen in Sjapei. De Japansche artillerie richtte haar vuur tegelijkertijd op Sjapei en op het slagveld ten Noorden van Kiangwan. Een Japansche woordvoerder verklaarde, dat de Japansche troepen bij de Brug der Acht Teekens vooruitrukken, doch hij gaf toe, dat de Chineezen op alle fronten hevigen tegenstand bieden. Japan hoopt niettemin de Chineescbe defensie-linie, ondanks het verwachte krachtige verzet, te doorbreken. De gevechten in het noorden Het nieuwe Japansche offensief ten Zuiden van Peiping heeft, naar van Japansche zijde verklaard wordt, geleid tot de inneming van DE BEWAKING DER MIDDELLANDSCHE ZEE Nieuwe controle begint Maandag Italië's houding Men wijst er te Londen op, dat Engeland en Frankrijk inderdaad onverwijld alle maatregelen getroffen hebben om overeen komstig het accoord van Nyon, in de Mid- dellandsche Zee de scheepvaart te bescher men. Ongegrond zijn evenwel alle geruchten, waarin het heet, dat 't volgens Britsche op vatting ondoenlijk zou zijn, ook Italië een belangrijk aandeel in het patrouille-systeem toe te kennen. Integendeel, indien Italië later aan ae anti-piratcn-actio wil deelne men, zou het mogelijk zijn, het patrouille plan zóó te wijzigen, dat ook Italië zijn redelijk aandeel krijgt. Intusschen meldt Havas uit Genève, dat de veiligheidsmaatregelen uiterlijk Maandag as. ten volle zullen functionneeren. Te Berlijn wordt er volgens het D.N.B. op gewezen, dat het thans de taak van Frank rijk en Engeland is, een formule te vinden, waarbij aan Italië de terecht geëischte rechtsgelijkheid wordt verleend. Anders zou het resultaat van Nyon wederom slechts een lapmiddel blijven, waardoor noch de sa menwerking der groote mogendheden in de Spaansche aangelegenheid, vergemakkelijkt, noch het eigenlijke doel der besprekingen te Nyon, t.w. het verhinderen van ongeoor loofde duikhootaanvallen, bereikt wordt." De „Tribuna" schrijft: Indien ae herhaal de verklaringen der verantwoordelijke stanties in Engeland en Frankrijk oprecht gemeend zijn, moet het niet mogelijk zijn, tot een bevredigende regeling te geraken ten aanzien van de kwestie van Italië's deel neming aan de controle in de Middelland- sche Zee. Italië's aanspraak op gelijk recht is niet uitsluitend een kwestie van zóne. doch voor alles een kwestie van billijkheid Ook de „Lavore Fascista'' is van meening, d'at men niet kan zeggen, dat de onderhan delingen met Italië op het doode punt zijn. Het voorstel van Rome en Berlijn, om de geheele aangelegenheid aan de niet-inmen- gingscommissie voor te leggen, acht men te Rome ook thans nog dè oplossing. Vliegtuigen naar Malta Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft aangekondigd, dat eskader 200 der algemeene verkennings-vliegtuigen zijn basis te Felixtown zal verlaten en naar Malta vliegen, om deel te nemen aan de controle in de Middellandsche Zee. Een tweede eskaoer, nummer 210, dat thans te Pembroke Dock is gestation- neerd, zal later naar Malta vertrekken. Elk eskader bestaat uit vijf watervlieg tuigen met actieradius van duizend mij len, gewapend met drie kanonnen. Het Chineesche s.s. ..An Lee dat tijdens de typhoon, welke de omgeving van Hongkong teisterde, op de kade werd geworpen en zwaar beschadigd. Meer dan 4000 leerjongens tusscheu 14 en 21 jaar, die werkzaam zijn in de machine fabrieken te Manchester en Salford, zijn in staking gegaan. Zij eischen een loonsverhoo- ging van drie shilling per week. Een dezer fabrieken vervaardigt vliegtuigonderdeelen en werkt voor rekening van de Engelsche regeering. De staking wordt niet door den bond er kend, Geen druktemaker, ook geen betweter, maar een mensch met een practischen kijk op het leven, een man die zich eigen ervaring ten nutte weet te maken. Hij doet zich voorzooals hij is en beschouwt het alledaag- sche leven nuchter en logisch Hij zal tot U spreken Let dus op de volgende Goe- deraad-advertenties, die IBAYERJ steeds op deze plaats zullen verschijnen. SPANJE'S NIET-PERMANENTE RAADSZETEL Oslo-staten beraadslagen over herkiezing Geen eenstemmigheid bereikt In Geméve is gisteren een bespreking tusschen de delegaties der Oslo-staten gehouden, waaraan ook M o 11 a, de Zwit- sersche minister van buitenlandsóhe zaken, deelnam. Geconfereerd werd over de aanstaande verkiezing van drie niet- permanente leden van den Volkenöonds- raad en over de kwestie der Volken- bondshervoraaing. De Neder lands ohe regeering was op deze bijeenkomst vertegenwoordigd door den oud-minister van buitenlandsóhe zaken, jhr. De Graeff, bijgestaan door prof. Francois en jhr. Reuchlin. Met betrekking tot de raadsverkiezing bleek een groot verschil van meening te bestaan inzake de kwestie van de her kiesbaarheid van Spanje. In beginsel zijn de Oslo-staten alle tegen een herverkiezing van aftredende niet-per manente leden van den Volkenbondsraad, doch ditmaal bestond bij de delegaties der socialistische Noordelijke regeeringen een sterke strooming, om terwille van de roode Spaansche regeering dit principieele bezwaar thans niet te doen gelden. Bij het bestaande groote meeningsverschil bleek het onmogelijk, tot een gemeenschap pelijke afspraak te komen. Bij de bespreking van de raadsverkiezingen werd voorts de opmerking gemaakt, dat de Zuid-Amerikaansche staten thans nog slechts negen den Volkenbond zijn trouw ge bleven, zoodat zij eigenlijk geen aanspraak meer bezitten, om voortdurend drie perma nente raadszetels te bekleeden. Eerder zou den dan de staten, die tot deze groep van kleine staten behoorden, zelf aanspraak op *D tweeden raadszetel mogen maken. Van andere zijde werd er echter op gewe zen, dat het niet raadzaam zou zijn, onder de tegenwoordige omstandigheden de Zuid- Amerikaansche staten, die nog aan het Vol- keribondswerk deelnemen, te ontstemmen door hun vertegenwoordiging in den Volken bondsraad te verkleinen. Deze laatste richting scheen in de bijeenkomst de overhand te hebben. Met betrekking tot de kwestie der Volken bondshervorming kwamen de delegaties tot de opvatting, dat het gewenscht is, eerst de voorstellen van de commissie van 28 over de losmaking van het Volkenbondsverdrag het Verdrag van Versailles, die de volgende week verwacht mogen worden, af te wach ten, alvorens deze aangelegenheid grondig opnieuw te bespreken. NA DE PARIJSCHE BOMAANSLAGEN Een Italiaansch anarchist gearresteerd In het Fransche departement Ariège is gisteren een Italiaansch anarchist gearresteerd, Tamburi geheeten. De man was uit Toulouse verdwenen, toen hij vernam, dat een onderzoek m anarchistische kringen zou worden in gesteld in verband met den bomaan slag te Parjjs. In verscheidene andere plaatsen, o.a. in Cerbère, Prats de Mollo, Arles-sur-Tech, wer den huiszoekingen verricht. Uit een verhoor is gebleken, dat Tam buri in Juni j.l. naar Parijs is geweest. Reeds thans is vastgesteld, dat hij Vrij dag 10 September Toulouse heeft verlaten, terwijl de aanslag den volgenden dag te Parijs gepleegd is. Vfrvolgens neeft men zijn spoor eerst op den 14 September kï ruggevonden te Carcassone. Hij zal dus inlichtingen moeten geven omtrent den tijd van 10 tot 14 September, waarbij hem voor al verklaringen zullen worden gevraagd van de woorden, die hij eenigen tijd geleden te Toulouse heeft geuit, toen hij zeide: „Mijn vertrek zal gerucht maken." Te veel vreemdelingen ln Frankrijk Gevraagd, hoe het stond met het onder zoek naar de bomaanslagen te Parijs, ver klaarde minister-president Chautemps, dat de enquête met de uiterste intensiteit wordt voortgezet. De groote moeilijkheid is, dat het onderzoek moet plaats hebben in zekere geheimzinnige kringen, wijl daar de daders te zoeken zijn. „De regeering zal zich ditmaal niet tevre den stellen met de opsporing en bestraffing der schuldigen", vervolgde Chautemps. „En wat mij persoonlijk betreft ik ben diep ge troffen door het feit, dat het zoo uiterst moeilijk is, zekere politieke bewegingen, uit het buitenland afkomstig, ten onzent na te gaan Onder de millioenen vreemdelingen, aan wie Frankrijk asyl verleent, zijn vele vol komen eerzame menschen, aan wie wij Werd de rompslomp hem te machtig? (Van onzen Duitschen correspondent). IN toonaangevende kringen zwijgt men als 't graf. Maar niettemin staat het vrijwel ast, dat dr. Hjalmar Schacht er ernstig over denkt zich uit het politieke leven terug te trekken. Uit alleszins betrouwbare krin gen vernamen wij, dat hij zijn ontslag reeds bij den Führer heeft ingediend en men ver onderstelt, dat Hitier dit verzoek zal accep teeren. Mocht zulks het geval zijn. dan verdwijnt met dr. Scha cht een der laat ste vooraanstaande mannen uit de voor malige Duitsch-nationale Volkspartij, van wie men in nationaal-socialistische kringen maar al te good wist, dat zij het in menig opzicht met het beleid der tegenwoordige regeering niet eens waren. Om de beteekenis van deze ontslag-aan v-rage te begrijpen, moet men in de eerste plaats op de algemeene stemming in Duitschland letten. In financieele, commer- cieele en economische kringen hoort men in toenemende mate klagen over de ontel baar vele' voorschriften, verboden en ver ordeningen, welke het zakenleven bemoei lijken, waar dan nog de bedreigingen mei allerlei straffen bijkomen, welke het ver stand van een gewonen sterveling lang zamerhand teboven gaan. De aanvankelijke vreugde over het feit, dat handel en nijver heid door een sterke ondersteuning van staatswege door de zware crisis der laatste jaren werden heen geholpen, heeft plaats gemaakt voor het drukkend gjvoel, dat een zelfstandige en vrije handel allang niet meer mogelijk is. Een belangrijk deel van den zakelijker arbeid is ermee gemoeid, om het werk in overeenstemming to krijgen met de offi cieel e voorschriften en verordeningen en voorts, om de vereischte vergunningen te krijgen. Door deze onproductieve aangelegen heden worden de zenuwen zwaar op de proef gesteld, want de al of niet be voegde instanties zijn tegenwoordig zoo talrijk, en het vereischte materiaal is zoo gecompliceerd, dat er vaak weken mee gemoeid zijn, alvorens men de noodige informaties heeft ingewonnen. In den „Führerstaat" schijnt ieder op zijn beurt ervoor terug te deinzen, de verantwoordelijkheid op zijn schouders te nemen. Deze wantoestand moet ge zocht worden in het feit, dat er geen verantwoordelijk ministerie voor econo mische zaken bestaat, sedert Goe ring het doorvoeren van het vier-jaren-plan voor zijn rekening genomen heeft, want al meer en meer is hij met zijn enorme staf van medewerkers op dit gebied naar voren gekomen. Wellicht zal het heengaan van dr. Schacht als Rijksminister aan deze tweeslachtigheid en verwardheid een einde maken. Maar juist in toonaangevende kringen wordt het heengaan van dr. Schacht ten zeerste be treurd. Zijn „nieuwe plan'* was weliswaar van beperkenden invloed, maar hij was er niettemin op uit, het economische leven zooveel mogelijk te bevorderen. De leidende gedachte van zijn maatregelen bestond uit het streven, den invoer in overeenstemming te brengén met den uitvoer. Niettemin steeg de export gaandeweg, want hierdoor nam dan ook de import van onmisbare grond stoffen weer toe. Het bevorderen van den export achtte hij belangrijker dan de kostbare bewapening. En juist hierin moet zijn conflict met Goering gezocht worden, want deze hield weinig rekening met de economische vragen van onzen tijd. daar hij slechts één doel kende: Duitschland sterk en weerbaar en „autark" te maken. Zijn in vloed op handel, nijverheid' en landbouw beoogde slechts één doel: Duitschland onaf hankelijk te maken van het buitenland. Daar de Staat voor zoo enorme uitgaven niet de noodige middelen bezit, moest het economische en commercieele leven opnieuw met allerlei nieuwe belastingen en zooge naamde „Sonderabgaben" belast worden en het is waarlijk geen wonder, dat de fiscus zoetjesaan de meest gehate man in 't Derde Rijk is geworden! Men kan het onder deze gaarne onderdak geven. Er zijn er echter maar al te veel, die zich op ons gebied aan politieke manoeuvres wijden en wier gedrag te wenschen overlaat Sedert eenigen tijd zijn er in Frank rijk gewelddaden begaan; er zijn bom men gelegd in treinen of vliegvelden, misdrijven zijn gepleegd tegen vreem delingen en zij zijn ongestraft gebleven. Het is dus noodig onze politiek jegens ongewensche vreemdelingen te wijzigen. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft thans in overleg met mij het initiatief genomen tot het bestudeeren en met spoed invoeren van nieuwe wets- maatregelen, want de huidige wet maakt het te veel vreemdelingen mogelijk, zich aan een ernstige bewaking te onttrekken. De Fransche regeering is vastbesloten, een statuut te scheppen, dat behoorlijke waar borgen biedt aan eerzame buitenlanders, maar strenge maatregelen bevat voor hen, die van onze gastvrijheid misbruik maken. Er is een technische commissie ingesteld, die zal werken onder leiding van verschil lende ministers. Zij zal binnen zeer korten tijd de noodige bepalingen opstellen, die ik aan de regeering zal voorleggen, opdat Frankrijk snel de zoo dringend noodige ver anderingen op dit gebied verwerft. Groote manoeuvres in Zuid-Slavië Veel bultcnlandsche belangstelling Van 19 tot 26 September zullen in het Kroatisch-Sloveensch grensgebied aan Kulparivier groote manoeuvres worden houden, waaraan door ruim 50.0D0 man zal worden deelgenomen. De manoeuvres, welke worden bijgewoond door den Tsjecho-Slo- waaksohen minister van oorlog, M a c h n i k met den chef van den generalen staf, K r e j t- s c h i, den chef van Franschen generalen staf, G a m e 1 i n, de generale staven Roemenië, Turkije en Griekenland, benevens door de te Belgrado geaccrediteerde buiten- iandsche militaire attaché's, zullen een om vang hebben, zooals tot nog toe ln Joego slavië niet het geval is geweest, omstandigheden begrijpen, dat dr. Schacht er steeds minder voor is gaan voelen, de financieele en economische verantwoorde lijkheid voor zijn rekening te blijven nemen. Voor hem en voor hem niet alleen zijn Partij en Staat nog altijd twee begrip- en wanneer men in het „Schwarze Korps", het weekblad van Himmlers Ge heime Staatspolitie, een loopje neemt met de groot-industrie, terwijl men Goerings dreigementen met beide handen accepteert, dan wil dat nog lang niet zeggen, dat de meerderheid van het Duitsche volk voor de enorme bouwplannen der eerstvolgende tien jaar van geestdrift gloeit. Wat er zal gebeuren, wanneer Schacht van de publieke tribune verdwijnt, valt thans nog niet te zeggen, vast staat alleen, dat met hem een der vaklieden op finan cieel en economisch gebied voor Duitsch land verloren gaat Voor zijn eventueeleri opvolger zal het geen gemakkelijke taak zijn binnen en buiten Duitschland, het vertrouwen te winnen, dat men in gematig de kringen speciaal in de persoon van dr< I-Ijalmar Schacht is blijven stellen. Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenooten en U zelve GEMENGD VOEDER VARKENS, MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Algemeene Handelsvoorwaarden dedtci C'oliefabrieken !3Ci\l CUO AMSTERDAM N.V. het Is GRONEFA - NEON De hyper moderne, goedkoope - Neon van een Super Kwaliteit Vrijblijvende inlichtingen en adviezen bij: GRONEFA N.V. - NEON Torenstraat 27, Munnekeholm 20, Telefoon 5467 en 5770 - GRONINGEN Wielrijdersf^w A/eO- op een ZWEEFZADEL PROEFSTATION VOOR BOUWMATERIALEN EN BUREAU VOOR CHEMISCH ONDERZOEK Koning Bienfail AMSTERDAM, DACOSTA KADE 104, TELEFOON 83047 J. Koster Hzn. Scheepswerf „Gideon' Groningen Rolland Voorwaarde voor loonende exploitatie it een economisch schip. Hiervan bent U zeker meieen KOSTER-COASTER VAN DER IINDEHERYELDHUIS AMSTERDAM R0TTERDAM-GRONINGEN VOOR AllE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN NrV. Papierfabriek „MAASMOND" RAAMSDONKSVEER Houtvrij e- Houthoudende schrijf- en Druk papieren en Pergamyn verkrijgbaar b. d. Groothandel .Steeds voor gebruik gereed, vlekt niet op 'eiken, voor alle werk geschikt, voor lange naden, pen en gat, ook voor fineerwerk onovertroffon. Voorkomt blazen en door»i slag en geen verhitte kallen noodig,! FRENCKEN'S FABRIEKEN - WEERT.! (Zlncs.de la Camplne) BLOKZIN'K KETELZINK - ZWAVELZUÜB SUPERFOSFAAT. Eenige fabrlkante ln Nederland van MAAGDELIJK BLOKZINK TELEFOON 59 - WEERT

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2