Jlieuurr griïisrijr (iotiranl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken INTERNATIONALE SAMENWERKING AVANG I V A abcmnementsprija: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4J0 Bij dagelijksche zending. 53C Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 et. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 No. 6191 DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1937 18e Jaargang ötttrtentiepripm: Van I tot 5 regels MTV» Elke regel meer032 tgezonden Mededeelingen van 1—5 regels230 Bi, m«T f 045 laat bel bevragen abb 't bureau V wordt berekend0.10 Op Chrislelijk-sociaalgebied Aaneensluiting in nationalen bond kan dikwijls niet volledig iheeten, indien daar naast niet gevonden wordt een voeling' houden, op welke wijze dan ook, met gelijkgezinde vereenigingen en 1 gen in het buitenland. Slechts dan ligt de kracht in het isolement, wanneer men de landelijke autarkie niet vereenzelvigt met de geestelijke. De laatste is eisoh, inzoo- .verre men het hart niet openzet voor allerlei wind van leer. De eerste evenwel worde niiet beoefend, zoolang men elders stroomingen vindt, diie uitgaan van een zelfde punt, gericht zijn op eenzelfde doel, en geleid worden door eenzelfde streven. Dit alles nu meenen we te kunnen aantreffen bij de Christelijke Vakbewe ging zooals ze ten onzent tot bloei is ge komen. Gewaakt is tegen verderfelijke invloeden van buitenaf, doch daarnaast heeft men niet geaarzeld, de vriend schapshand te reiken aan organisaties andere landen, met welke men zich vol komen één kon voelen. En vorige week hebben de Christelijke Vakbewegingen, die in verscheidene landen van West- Europa vooral worden aangetroffen, de gelegenheid gehad en dankbaar aange grepen, om de banden te versterken. De waarde hiervan is groot. Ze is reeds dadelijk van practisdhen aard, Immers bestond er aanleiding tot het uit wisselen van ervaring. Het sociale leven kent nu eenmaal nauwelijks landelijke afgrenzingen, althans in onzen tijd. En deze tijd heeft dat sociale leven sterk den invloed doen ondergaan van allerlei regels van oorspronkelijk louter economi- schen aard. Deze economische vraagstuk ken nu we zien het dagelijks en het wordt door een ieder erkend, al wordt het niet door ieder in de practijk beoefend cischen een oplossing', die waarschijnlijk slechts door internationale samenspre- king te vinden is. Het sociale element in het leven wordt hierdoor beïnvloed. Het gevolg daarvan is weer, dat maatschappe lijke problemen vaak niet met landelijke behandeling kunnen volstaan. Een maat regel als de invoering van de 40-urige. werkweek kan door één land niet of niet straffeloos worden genomen. Zelfs is het niet voldoende, dat hiertoe een aantal landen zich aaneensluiten. Een instituut als het Internationaal Arbeidsbureau heeft dan pas ten volle waarde, als de medewerking werkelijk van algemeenen aard is. Uitzonderingen zijn daarbij even zoovele zwakke plekken. Dit mogen we voorop stellen om de be- 'teekenis van de Internationale Conferen tie te Parijs geheel te doen uitkomen. En de met algemeene instemming aanvaarde conclusies wezen ook volop in deze rich ting. Deze algemeene instemming kwam r.iet ten volle tot uiting bij de vraag, of in Oostenrijk vrijheid van vereeniging en vergadering bestaat. Zooals men weet, is men aldaar sedert geruimen tijd te goeder trouw doende, de pauselijke encyclieken, voorzoover die op het maatschappelijk le ven betrekking hebben, in toepassing te brengen. Nu wordt ook onder Roomsch- Katholieken onderling niet gelijkelijk ge oordeeld over het vrijheidsbegrip in het sociale en het politieke leven. Ten onzent zijn er niet weinigen, die de verschillende staatkundige vrijheden, zooals ze in de Grondwet zijn neergelegd, in overeen stemming achten te zijn met Roomsch-Ka- tholieke opvattingen inzake de beperkte staatsmacht. Doch bij sommigen kan het dogma van de onfeilbaarheid van bepaal de pauselijke uitspraken uiteraard tot een onverdraagzaamheid leiden, welke in de practijk weliswaar zeer getemperd wordt, doch die onder bepaalde omstandigheden van vèrstrekkenden invloed kan zijn. Over Oostenrijk waren de meeningen verdeeld. De Oostenrijkers zelf waren oordeel, dat ten hunnent de vrijheid van vereeniging niet was opgeheven, .terwijl de anderen van oordeel waren, dat onder het fascisme, zelfs als het zich openbaart b den verzachten vorm van austro-fascisme, vrijheid van vereeniging niet mogelijk is. Daarbij dient men afzonderlijk de vraag te bezien, of in Oostenrijk de pauselijke encyclieken, zoowel „Rerum novarum'' als „Quadragesimo anno", op de wijze wor den uitgevoerd, die door de samenstellers ook waarlijk werd bedoeld. Men achtte de kwestie van de vrijheid van vereeniging ze// niet van onderge schikten aard. Het bestaan van het Christelijk Vakverbond is ervan afhanke lijk. Voor de Calvinisten wordt de vraag opgelost door de overweging, dat de vrij heden geheel de neerslag zijn van de be perkte staatsmacht, nader een gevolg van het beginsel van de souvereiniteit in eigen kring. Het Congres nu kwam hieraangaan- de tot de conclusie, dat vrijheid van vak- vereeniging niet wordt verwezenlijkt, als een wettelijke bepaling of een feitelijk mo nopolie het bestaan van iedere vakbewe ging behalve één uitsluit. Daarmee is het fascistische, ook het austro-fascistische standpunt geoordeeld. DE RESTAURATIE VAN DE GROOTE KERK TE ALKMAAR Het gebouw is „ingekrat" De werkzaamheden teer voorloopige voor ziening der situatie, ontstaan door de op Juli jl. ontdekte bedreiging met instorting de Groote Kerk te Alkmaar, zijn thans vrijwel gereed. Het middenschip staat nog vol steigers, die straks zuilen worden afge- ïn misschien over enkele weken weer moeten worden opgebouwd, als men met de eigenlijke restauratie begint. De deskundigen hadden geconstateerd, dat dit middenschip een neiging had om naar buiten uit te wijken en om nu fatale gevolgen te voorkomen, werden de muren door middel van zware houten leggers en spanten „naar bónnen getrokken". Terzelfder tijd werden aan den buitenkant eveneens leggers aange bracht en beide constructies werden door ijzeren balken, die door de muren werden gedreven, met elkaar verbonden. Zoo werd het geheele schip als -het ware „ingekrat" en de ijzeren balken „gewarteld" zijn, be reikte men, dat zij voortdurend gespannen gehouden kunnen warden. Toen men den westgevel onderhanden nam, bleek deze in een zeer decorabelen toestand te zijn. Met dezen gevel is men op ongeveer dezelfde wijze te werk gegaan. Het derde gedeelte was het koor. Aan den buitenkant om dezen gelijkzijdigen veelhoek heeft men stalen kabels gespannen, terwijl door de muren straalsgewijze ijzeren stangen zijn gemaakt, die in een ring midden ia koor en hoog boven den vloer samenkomen. Deze ring wordi door twee andere stangen weer vastgehouden, zoodat een verplaatsing onmogelijk geworden is. En zoo is men thans zoover gekomen, dat het instortingsgevaar definitief gewekei Aan het geheele werk is ruim 40 ton hout verbruikt en eenige duizenden kilo's staal en Tusschen het middenschip en het koor bevindt zich thans nog een gave ruimte, plaats biedende voor ongeveer 850 menschen. Dit gedeelte heeft men geheel afgeschoten van het andere en hier zal voorloopig de kerkdienst wor den gehouden. Het orgel en de kfftbve „beerenbanken' die, evenals de oude preekstoel, niet ver plaatst konden worden, zijn geheel ingepakt er. beschermd tegen vallend gesteente en be schadigingen, terwijl de koperen kroonluch ters in een niet meer gebruikte grafkelder in de kerk zijn opgeborgen. DE TUNNEL TE DORDRECHT De A.N.W.B. schrijft ons: Zaterdag a.6. zal de tunnel aan don Spui- *'eg te Dordrecht in gebruik worden geno- tnen, zoodat aan het veelvuldige en soms langdurige wachten voor de spoorboomen definitief een einde zal zijn gekomen; ver- keerswaarnemingen hebben uitgewezen, dat da overweg overdag bijna 60 pet van den tijd is afgesloten. De lengte van de tunmel met de afritten, welke een helling van 1 35 hebben, be draagt bijna 250 meter; de rijweg heeft oen breedte van 7 meter met twee schainpkan- ten van 0.50 meter; de beide trottoirs zijm 255 meter breed. De tunneïhoogte bedraagt ongeveer 3.60 meter. STEUNVERLEENING EN WERKVERSCHAFFING Minister Romme brengt enkele verbeteringen aan Verhooging van de z.g.nB.-steun Een beroep op ons volk De drie vak central en, de R.K, de moderne en de christelijke hebben kort na het optre den van het nieuwe kabinet een aantal wensohen terzake van de werkloozenzorg te>r kennis van de regeering gebracht. De regeeringspersd.ienst- deelt thans hieromtrent het volgende mede: Alle drie vakcentralen betoogden de wei*1 schelijkheid van een algemeene verhooging van de steunnormen eii werkverschaffings- loonen, met dien verstande, dat het N.V.V. bepleitte déze verhooging in den vorm van een duurtetoeslag toe te kennen. Aan dit verlangen heeft de minister van sociale zaken,.prof. Romme, niet kunnen voldoen, al reeds hierom niet, omdat van een zoodanige verhooging der steunnormen in het algemeen alleen die gezinnen zouden profiteeren, die daaraan, althans relatief ge nomen, het minst behoefte hebben, daar zij. die het het hardst noodig hebben, tw. de groote gezinnen, reeos veelal de door het loon begrensde maximum-uitkeering ont vangen. Deze persopep, die het relatief juist het meest noodig hebben, zouden dus van een algemeene verhooging van den steun toch geen of slechts gering profij*. hebben. Wat de stijging van de kosten van het levensonderhoud betreft, is voorts op te merken, aan de hand der dienaangaande gepubliceerde cijfers, dat het kostenpeil iets lig*, beneden Juli 1934, den datum, waarop de geldende steunnormen (onger aoht de daarna in de regeling successie velijk aangebrachte verbeteringen) zijn ingevoerd. Ook een algemeene vortiooglng van de werkverschaffingsloonen acht de minister niet mogelijk, al reeds omdat de marge tus schen het loon van de werkverschaffing en dat van het vrije bedrijf he'.welk in het algemeen zonder inachtneming van verschil in zwaarte van gezinslasten tot stand kom alsdan in vele gevallen te klein zou wor den en zelfs in verschillende gevallen ge heel zou verdwijnen. De noodzakelijke prik kei om werk in het vrije bedrijf te zou dan in vele gevallen geheel worden weg genomen. Intusschen heeft de Minister thans be sloten om een extra b ij s 1 a g toe te ken nen aan de bij ondersteunden inwonende werkloos geworden kinderen van 21 jaar en onder, die voorheen zelf reeds zooveel loon verdiend hebber^ dat hun inkomsten van eenigszins behoorlijke beteekenis voor het gezin zijn geweest. De kosten van levens onderhoud toch van deze grootere kinderen drukken vanzelfsprekend relatief zwaarst, terwijl die gezinnen, die voorheen leefden van gezamenlijk gezinsloon, bij werkloosheid, doordat zij dan op den steun van het gezinshoofd alleen zijn aangewe zen, den grootsten terugval hebben. Voorts heeft de regeering, m de overwe ging, dat door den langen duur der werk loosheid de behoefte aan kleeding, dekking schoeisel zich sterker doet gevoelen, be sloten zulks in aansluiting aan een der kenbaar gemaakte wenschen om, al thans voor zooveel de grootere gezinnen betreft, den z.g.n. B-steun te verhoogen. Dit betreft de extra hulp, welke wordt ver leend in den vorm van verstrekking van kleeding, dekking en schoeisel. Tot dus verre geschiedde deze verstrekking geheel zonder eenige fiDancieele opoffering van de zijde der betrokkenen. Deze regeling blijft bestaan, doch daarnaast wordt nu de gele genheid geopend voor een extra B-steun. Deze is als een spaarregeling opgezet, in dien zin, dat, als de betrokkenen 25 oer.t per week reserveeren, de overheid dat be drag suppleert met 25 cent voor gezinnen van 5 en meer kinderen. Het aldus gespaar de bedrag mag uitsluitend voor de verkrij- going van kleeding, schoeisel en dekking worden aangewend. Waar de betrokkenen uiteraard eenigen tijd zullen moeten blijven 6paren, alvorens rij op grond van deze spaarregeling eenige meerdere extra hulp zullen bekomen, regeling voor hen eerst in het begin van het volgende jaar practisoh nut kunnen werpen, indien de samenwerking ten deze wordt, benerkt tusschen hen en de overheid. Wil echter ook in de eerste winter maanden de regeling effectief zijn, dan is nog noodig de medewerking van een derde, met name van het geheele No- derlandsche volk. Wanneer ook van die zijde wordt bijgedragen, zal door samen werking van de overheid, volk en werk- looze een gezin van twee of meer kin deren t ij d i g het noodige beddegoed, schoeisel en kleeding ontvangen. De Minister van Sociale Zaken is voor nemens zeer binnenkort een beroep ten deze op het Nederlandsche volk te doen. De Troonrede Radioreportage W* De troonrede, die door H. M. de Koninkin op 21 September zal worden uitgesproken zal door middel van den radio-omroep wor den uitgezonden. Voor wat Nederland betreft zal dit ge schieden door de A.V.R.O. en de K.R.O., die verder aan de uitzending ieder een eigen reportage verbinden, aanvangende om 12.30 uur. NED. HERV. RADIO OMROEP Te Middelburg kwam het bestuur van de vereeniging tot oprichting van een Ned. Herv. Radio-omroep bijeen. Uit het venslag van den secretaris bleek, dat het ledental ge- stadie stijgt Het bestuur is voornemens een algemeene ledenvergadering te houden te Utrecht waarvoor als voorloopige datum 27 October werd vastgesteld. Hier zal het regle ment ter tafel komen en de actie landelijk worden georganiseerd, Gisteren Is te Utrecht voor 'de Regentesseschool aan 'de Hamburgerstraat een ge- denkteeken onthuld ter nagedachtenis van Koningin Emma. De plechtigheid werd verricht door Dr. G. A. W. ter Pelkwijk burgemeester van Utrecht (rechts o.d. [oto) Vrachtauto tegen een boom Eén doode, twee zwaar gewonden Gisteravond reed een groote bestel auto van de firma Van Doorn te Gro ningen, geladen met stukgoederen, van Groningen naar Leeuwarden. Plotseling wenkte de wagen op den FriesChen straatwég bij Slaperstil, gem. Hoogkerk, met onverminderde vaart sterk naar links, raakte eerst een juist passeerenden wielrijder, botste ver volgens tegen een booan en vloog daarna In brand. De fietser, de 24-jarige smidsknecht Westerhof uit Leegkerk, die van zijn werk te Aduard op weg naar huis was, werd verscheidene meters weggeslingerd. Door omwonenden, die kwamen toesnellen, werd hij na eenig zoeken in een sloot ge vonden, doch bleek reeds overleden te zijn. De 24-jarige bestuurder van de bestelauto, Is. de Vre eze uit Groningen en een naast hem zittende vriend, H. Postema uit Zuidhorn, die voor plezier meereed, wis ten zich, hoewel zwaar gewond, uit de ge heel vernielde en brandende cabine te wer ken. De Vreeze kon nog mededeelen, dat er iets aan de stuurinrichting had gehaperd, doch daarna verloor hij het bewustzijn. Verscheidene doktoren uit de omgeving ver leenden hulp, waarna de beide zwaa wonden naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen werden vervoerd. Het parket onder leiding van Mr Mein de rsm a stelde ter plaatse een onderzoek in. Men zou probeeren de gewonden nog gisteravond een verhoor af te nemen. De bestelauto en de lading is geheel door het vuur verwoest Wielrijder door auto gegrepen Op den Oostzanerdijk, nabij de grens der gemeente Zaandam werd gister door eigen onvoorzichtigheid de 37-jarige Zaan dammer J. S. door een uit Kromenie afkom stige auto aangereden. In zeer zorgwekken- deen toestand werd de man door den G.G. en G.D. naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. J. S. twijfelde bij het oversteken van den weg. Toen de bestuurder van de uit Zaan dam naderende auto meende, dat de wiel rijder bleef staan, stak S.f ondanks de ge luidssignalen den weg over. De auto, die door krachtig remmen dwars over den dijk kwam te staan, greep den wielrijder en wierp hem tegen den grond. In bewuste- ioozen toestand werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd, met het reeds be kende gevolg. Sleepschip gezonken Opvarenden ternauwernood gered Het sleepschip „Mies", metende 447 ton en toebehoorende aan schipper S. Verboom te Rotterdam, dat geladen met kunstmest en gesleept door de sleepboot „Alwi", kapitein H. J. Klaeren, thuisbehoorende te Amsterdam, de haven van Amsterdam had verlaten met bestemming Zwolle, is gistermiddag ■omstreeks half vier op ongeveer 8 km. ten N.W. van E1 b u r g op het IJsselmeer door ongunstig weer overvallen. Het schip ver loor de zeilen en maakte spoedig water, zoo dat de schipper en zijn vrouw ternauwer nood in staat waren op de sleepboot over te stappen. Al hun hebben en houden moesten zij achterlaten. Kort daarop verdween de „Mies" in de diepte. Schip en lading waren verzekerd, doch de inboedel niet De schipper en zijn vrouw werden door de „Alwi" naar Elburg ge bracht, waar zij in een café aan de haven zijn opgenomen. Het schip is gezonken in de vaargeul, waar ongeveer 10 voet water staat en ligt gevaar lijk voor de scheepvaart. TWEE BOVENHUIZEN UITGEBRAND In eera der uitgebreide nieuwe woning blokken van de gemeente Bnmssum is gis termiddag om vier uur brand uitgebroken. Het vuur ontstond in de woning van den heer S. en het zag er naar uit, dat verschil lende huizen door den brand zouden wor den aangetasL Er stond een hevige wind. die de vlammen in één richting joeg. het geen in zooverre gunstig was, dat de braad weer haar krachten op één punt concentree- ren Kon. Het bovengedeelte van het huid van den heer S. brandde geheel uit. Dit was eveneens het geval met "de daaraan gren zende woning, bewoond door den heer H. De brand is ontstaan door het vlam vatten roet in den schoorsteen. japanlakken» stand- verten. moffellakkek» emulsie ver ven synthetische auto. ek industrielakken. kras» vaste moffellakkeh ED. SCHAEPMANS.CO Burgemeester Moons Afscheid van Raamsdonksveer 'In een plechtige vergadering van den Gemeenteraad van Raamsdonks veer heeft de Burgemeester, de heer A. J. W. M. M o o n e, die met ingang van 15 dezer in gelijk ambt te Helmond is benoemd, afscheid genomen van het ge meentebestuur en de ingezetenen. Nadat de gewone agenda was afgehandeld, nam de Burgemeester het woord, om een gevoelvolle rede dank te brengen aan de wethouders en de leden van den raad voor de prettige samenwerking die hij steeds van hen heeft mogen ondervinden. Ook van den tegenwoordigen secretaris en diens va der, alsmede van de overige ambtenaren en beambten van de gemeente mocht hij den ijver en de medewerking ontvangen, die hem de uitvoering van zijn bestuurstaak ver lichten. Hij verzekerde, hun daardoor erken telijk te zullen blijven. Vervolgens spraken de beide wethouders, de heeren J. C. Schoenmakers en Mr. Th. H. A. M. Heere en de voorzitters der raadsfracties de heeren J.P.Elemans, Woerden en C. C. de Bont, den Burgemeester toe', waarbij laatstgenoemde een herinnering van de raadsleden en den Secretaris aanbood, in den vorm van een Delffech wandbord, voorstellende het Ge meentewapen en in de cartouche het oud- en het tegenwoordig raadhuis. Namens het geheele personeel nam Secretaris nog afscheid van den Burge meester, waarna deze een kort dankwoord sprak en vervolgens de vergadering sloot. Hierna defileerden de vereenigingen van de Gemeente onder de opwekkende tonen van de harmonie „de Eendracht" en „SL Bavo" voor den Burgemeester, die van het bordes af het défilé gadesloeg. Na afloop van het défilé zong de Gemeng de Zangvereeniging „Excelsior" den Burge meester toe, waarna deze zich naar het bal- con van het Raadhuis begaf, om de vereeni gingen en de belangstellenden, die zich op het Heereplein hadden verzameld, toe spreken. Tenslotte werd aan de Gemeenteraadsleden, de ambtenaren en de ingezetenen de gelegen heid gegeven, oim den Burgemeester ten af scheid de hand te drukken, waarvan velen gebruik maakten SABOTAGE Onbekende daders hebben in den i loopen nacht in de textielfabriek vain de firma Kastofa van Beurden te Tilburg de kettingen van 39 weefgetouwen en van een aantal losse boomera vernield. De schade bedraagt honderden guldens. De fabriek ligt als gevolg van een en ander gedeeltelijk stil. De N.V. is tegen be drijfsschade verzekerd. De politie stelt een onderzoek in DE BLOEIENDE GOUDEN REGEN Een gouden regen, die op het erf der wo ning van de wed. v. d. Ende te Naaldwijk staat, staat thans voor de tweede maal in dit jaar in volle bloei! TROTTEURS voor Dames en Heeren VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Fransche franc daalt nog steeds. In de steunregeling zijn enkele verbete ringen aangebracht. Vanmorgen zijn de manoeuvres van de Lichte Brigade aangevangen. Het jubileum van de Ritmeester-siga renfabrieken te Veenendaal. Ds. J. Lammerts van Bueren heeft gis termiddag afscheid genomen als predi kant-directeur van de Heldringgestichten te Zetten. De Christelijk-Sociale Cursus te Lun- teren. De 71ste jaarvergadering van de Ned. Zondagsschoolvereeniging te Groningen. Nabij Hoogkerk is een vrachtauto tegen een boom gereden. Eén persoon werd ge dood, twee zwaar gewond. Het overlijden van den bekenden schrijd ver Herman Robbers. De Oslo-staten hebben te Genève ge-< confereerd over Spanje's raadszetel. Wellington Koo's pleidooi voor China in den volkenbond. Bij Sjapei wordt een nieuw. Japansch offensief verwacht. Ingwersen Co. Keizersgracht 382 Amsterdam Belast zich met de uitvoering van Effectenorders, het incas- seeren van Coupons en het nazien van Lotingen. TeL 32121 en 33879, onder Beurstljd 31207 DE DORDRECHTSCHE ONDERLINGE CREDIETVEREENIGING N.V. DORDRECHT Groenmarkt 64 Anno 1871 B O U W-C R E D I E T E N EFFECTEN icVtftoiijka oplshftng tm n>le*n roor Boekhouddiploma „MERCURIUS" Or,b, Mp bq Vraag zonder verplichting Inlichtingen M AS3.0. Nieuwe Plein 31. Arnhem 15 KORTING TOT 2 OCTOBER op STOOMEN en VERVEN in ALLE kleuren van MANTELS en OVERJASSEN ook op R E G E N-MANTELS en -JASSEN. Deze worden tevens waterdicht gemaakt. PA LT H E NDr. H. Nanning't CR TAN O PA STA in tuben van 25 en 60 ets. Neerlands beste Tandpasta Een bruid gearresteerd Een vechtpartij in de trouwzaal Gistermorgen is ten Stadhuize te Am sterdam een bruidje gearresteerd. Heb' was een meisje van 17 jaar, waaraan een steekje los is, want zij was ontvlucht uit een gesticht buiten Amsterdam en haar ouders stonden od de nominatie om uit de ouder lijke macht te worden ontzet. Het meisje was pupil van een Voogdijraad. Toen het bruidje met haar bruigom in de trouwzaal dacht te verschijnen, werd zij in de wachtkamer door rechercheurs en agen ten van de kinderpolitie aangehouden. Dat ging niet zonder verzet van den bruidegom en de familie der bruid, die geweldig tekeer gingen en de mannen der wet met stoelen wierpen. De gummistok moest er aan te pas komen om de bruiloftsgangers tot reden te brengen. Tot buiten het Stadhuis duurde het tumult voort, en op het politiebureau werd proces-verbaal opgemaakt Naar wij vernemen heeft de iustitie het voorgenomen huwelijk gestuit, omdat het hier een poging betrof om een minderjarig meisje aan den Voogdijraad te onttrekken en een ontzetting uit de ouderlijke macht te voorkomen. De bruid ie ehat 'I Rwttch* Urufcaehracht,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1