Nieuwe Leidsche Courant STADSNIEUWS M. S. DE JONG N.V. ESCOMPTO WOENSDAG is SEPTEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Yan het Stadhuis Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat aan den Gemeenteraad zijn overgelegd, tegelijk voor een ieder gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente ter lezing zijn neergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten Igemeen verkrijgbaar zijn ge steld, de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het jaar 1936 met alle daarbij behoo- rende bescheiden, benevens de verschillen de bedrijfsrekeningen over dat jaar. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, VAN STR1JEN. Secretaris. Leiden, 15 September 1937, Herhalingsoefeningen 4e regiment infanterie Een geslaagde ontspanningsavond Door de Leidsche Orkestvereen. «.Musica", dirigent de heer J. Noordanus, werd gister avond een uitvoering gegeven voor de mi liciens van het 4e Regiment Infanterie, die voor herhalingsoefeningen onder de wape nen zijn. De soldatenkamer, voor deze gelegen heid als cantine ingericht, was zeer goed bezet. Met aandacht werden de verschillen de muzieknummers gevolgd, en uit het uitbundig applaus kon worden afgeleid, dat hetgeen geboden werd, zeer in den smaak viel. Na afloop nam overste H. D. Buurman het woord, en bracht het mu ziekgezelschap (geen onbekende bij het 4e R. I.) hartelijk dank. voor den aangeboden ontspanningsavond. Ook voerde nog het woord kapitein P. A. S. de Boer, als voor zitter der Cantine-oommissie, die eveneens zijn dank betuigde en tevens, onder harte lijk applaus, de medewerkende dames bloe men aanbood. Begrafenis oud-commissaris van politie P. Stapel Onder groote belangstelling uit po litiekringen heeft gistermiddag op de - begraafplaats Rhijnhof de teraardebe stelling plaats gehad van het stofle- lijk overschot van wijlen den heer P. Stapel, oud-commissaris yan politie hier ve stede. In den stoet kwamen met de familie o.m. mede de heer J. J. A. de Koning, oud-com- missaris van politie en mederedacteur van den overledene van het Alg. Ned. Politie Weekblad, de heer A. van Zoelen, algemeen inspecteur der rijksveldwacht te Den Haag en J. Vermeyden, districtscommandant der rijksveldwacht te Amsterdam, beiden mede werkers van de heeren Stapel en de Koning. Op de begraafplaat* hadden zich weds talrijke belangstellenden verzameld. Aan wezig waren o.m. de gemeente-secretaris, mr. dr. C. E. van Strijen, namens het ge meentebestuur, de commissaris van politie, de heer R. J. Meyer, de oud-hoofdinspecteur van politie, de heer Balfoort, de tegenwoor dige hoofdinspecteur, de heer W. G. Weyers, een deputatie van het" Leidsch politiecorps, bestaande uit de oudste vertegenwoordigers van eiken rang, gevormd door de heeren K. W. Wijk namens de inspecteurs, C. Klay namens de hoofdagenten, P. Rijnardus na- mens de brigadiers, M. B. M. Vos namens de agenten en W. G. Verbruggen namens de administratie. Voorrs waren nog aanwezig de heer M. !A. Baselier, commissaris van politie te Roo sendaal als vertegenwoordiger der Broeder schap van Commissarissen van Politie in Nederland, de heer Hulsenboom, oud-com missaris van politie te Amsterdam en mede werker van den overledene o.m. in de exa men-commissie, verschillende raadsleden, hoofden van takken van gemeentedienst, de heer M. Bolderdijk, directeur van hef Leidsch Politiemuziekgezelschap, de heeren mr. M. B. Vos en H. J. P. Wassenaar, na mens het bestuur der sociëteit „Amicitia", talrijke gepensioneerde en actief dienende leden van het Leidsch politiecorps, o.w. in specteur v. d. Wal en verdere belangstellen den. Toen de kist met het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten werd het eerst het woord gevolgd door den heer R. v. Eecke namens de loge La Vertu. Vervolgens sprak de commissaris van po litie, de heer R. J. Meyer namens het' Leidsch politiecorps, waarvan de overledene van 1917—1927 chef is geweest. In zijn politieloopbaan, aldus de heer Meyer, was het streven van den heer Stapel bovenal gericht op meerdere en hoogere vak kundige ontwikkeling van het politieperso neel. Zelf toegerust met een groote dcfcis pa rate kennis heeft de heer Stapel steeds ge ijverd om die kennis uit te dragen tot hen, die in politiedienst waren. Het Leidsch politiecorps heeft steeds van 'dat streven rijkelijk de vruchten mogen plukken. De goede bedoelingen van den heer Stapel in dit opzicht hebben niet altijd die waar deering gevonden, waarop zij recht hadden. De particuliere belangen kwamen daarbij ,wel eens in het gedrang. Met voldoening constateert spr. dat, dank zij het streven en werken van den heer Stapel het Leidsche politiecorps op hooger peil is gebracht. Den dank van velen heeft hij daarmede verdiend. Spr. schetst den overledene vervolgens als 'een chef met warm voelend hart voor zijn ondergeschikten, die gemaakte fouten aller eerst als mensch beschouwde en allen, ook in hun particuliere leven met raad en daad terzijde stond Bij alle leden van het personeel zal hij in aangename herinnering blijven voortleven en uit naam van die velen besloot de heer Meyer met een: rust in vrede. Hierna sprak de heer A. v. Zoelen als secretaris van de commissie voor het poli- tievakonderwijs, als medewerker en als vriend van den overledene. Spr. schetste wat de heer Stapel samen met zijn vriend de Koning heeft gedaan voor het politie-vakondorwijs door de uitgifte van het bekende Leerboek der politie; hij schetste de prettige samenwerking met den heer Stapel, die een edel en nobel karakter had en vervolgens hoe spr. en de Iheer Ver meyden in het huiselijk leven van den than? overledene een zeer bijzondere plaats mochten innemen. Nadat vervolgens nog een zwager van den overledene, dr. Wicherink. een woord ten afscheid had gesproken, werden bloe men in het graf gestrooid. Hierna dankte de oudste zoon van den overledene, de heer G. Stapel, namens zijn moeder en familie voor de belangstelling den overledene bewezen en voor de sympa thieke woorden, aan de nagedachtenis van zijn vader gewijd. De heer H. A. Antony veertig jaar collectant Een huldiging en een afschoid Gisteravond is in de vergadering van het college van collectanten van de Ned. Herv. Diaconie, de heer H. A. Antony, de nestor van dit college, gehuldigd ter gelegenheid van zijn veertig-jarig jubi leum als collectant. Deze huldiging had plaats in het Huiszit- tenhuis en geschiedde in intiemen kring. Do jubilaris werd toe gesproken door den voor zitter van het College, den heer K. C. Kuij- per, die begon met te zeggen, dat het wel betreurenswaardig is, dat de echtgenoot** van den heer Antony niet aanwezig kon zijn. Verheugend is dat zij van de ziekte, die haar verhinderde, herstellende is. Spr. wenschte daarna den 'jubilaris van harte go- luk en wees er op, dat hij de eenig overge blevene is van een twaalftal heeren, die, de een korter, de ander langer, het college hebben gediend, doch waarvan de meesten reeds zijn ontslapen. Naast onze onvergete lijke vorige voorzitter, den heer Mever, aldus spr., zijt gij de eenige die zóó lang Uw taak vervulde. Gij hebt hot gedaan met de groote liefde, die noodig was, om het zwaro verband, dat deze funtie meebracht, te kun nen dragen. Spr. wees er op, dat de heer Antony reeds een jaar na zijn benoeming tot le secreta rie werd gekozen. Hij nam het secretariaat waar van 1898—1902, toen hij bedanken moest omdat het te veel van zijn tijd verg de Hij werd daarna tweede secretaris tot 1909, toen hem het penningmeesterschap werd opgedragen. In deze funstie heeft hij tot nu toe dus gedurende 28 jaar het col lege gediend. Voorwaar, bij zijn accuratesse geen senecure. Spr. heeft den jubilaris slechts twee maal gemist op de vergadering en hij spreekt dan toch ook van 26 jaar. De vriendschapsbanden, die U aan het college bonden aldus spr., waren oorzaak dat gij aan het voornemen, dat gij somtijds koesterde om heen te gaan geen gehoor gaf. Thans wilt gij U weer terugtrekken en wij moeten Uw voornemen thans wel eerbiedigen. In verband hiermede bood spr. den jubilaris het eere-lidmaatschap van het college aan, hetwelk nog slechts eenmaal voor bijzondere verdiensten is Tenslotte bood spreker als aandenken na mens de leden een leeslamp aan, den wensch uitsprekende dat de jubilaris nog lang moge gespaard blijven voor en met de zijnen. Onder den indruk van het oogenblik sprak de heer Antony woorden van dank. Vervolgens werd een receptie gehouden, waarop velen den jubilaris kwamen geluk- wenschen. Onder hen bevonden zich de ver tegenwoordigers der verschillende kerkelij ke colleges. Men bleef nog geruimen tijd in een pret tige sfeer bijeen. Russisch StudentenKoor Op Dinsdag 28 Sept. a.s. zal dit koor o.l.v. Iwan Deuissor liturgische gezangen uitvoe- in de Pieterskerk. Doel van dit concert ïan de eene kant een indruk te geven van de schoonheid van de Russische kerk zang, aan de andere kant de moeilijke finan tieele positie der Russische studenten en het Parijsche Seminarie te verbeteren. Het in 1935 eveneens in de Pieterskerk gehouden concert werd voor de groote schare toehoor ders een openbaring van de schoonheid der oude en nieuwe Russische kerkzang. De dienst, die onder leiding van Ds. J. W. Groot Enzerink zal staan, wordt geopend en besloten met orgelspel van Leo Mens, orga nist van de Pieterskerk. Aquarium- en Terrarium- houdersvereen. „Natuurgenot" Een leerzame avond Bovengenoemde vereen., afd. Leiden van den Ned. Bond van Aquarhoudersver., hield gia'eravond in de muziekschool van Toon kunst haar maandelijksche ledenvergade- ring. Na een kort huishoudelijk gedeelte, waar in o.m. het Huish. Reglement met algemee ne stemmen werd aanvaard, hield de voor Bitter, de heer Donk, zijn maandelijksch praatje over „Onze liefhebberij in de komen de maand". Juist nu, nu de dagen gaan korten en dus de hoeveelheid daglicht, hut- welke onze aquaria bereik1,, gaat minderen, is het zaak onze aquaria aan een goede in spectie te onderwerpen. Dit behoeft nimmer veel tijd te vergen, aldus spr.. indien men hiermee vroegtijdig begint. Achtereenvolgens liet spr. het schoonhouden van het aqua rium, de beplanting en de visschen de revue passeeren, daarbij wijzend op het voor en tegen van een dichte of dunnere beplanting, volwaardige en minderwaardige visch, om vervolgens het voedse-lvraagstuk aan een na dere beschouwing te onderwerpen. Nu de dapihniaitijd bijna ten einde is en rijkelijk voedere<n hiermee binnenkort uitgeslo'en is, dient men zijn visschen langzaam aan op wintervoer over te brengen. Spr. gaf een u van een achttal dierlijke voeders, naast de in de handel zijnde soorten droog voer. Deze verscheidenheid is noodig om ver stoppingen te voorkomen. Vervolgens behandelde de heer M. Raat- s i e de binnen- en builenlandsche vakli'e ratuur van de afgeloopen maand. „Hoe kweek ik met succes enchytraeën" was de titel van de na de pauze door den heer Vreeburg gehouden causerie. Spr. wees allereerst op de beteekenis van enchy traeën als voed&el. om via het ontstaan der eers'e kweeken en hun ontdekking door den Duitscher Woltersdorf, zijn eigen bevindin gen in een tijdsverloop van circa 10 Jaar ts vertellen. Nadat er nog gelegenheid was gegeven tot het stellen van vragen en medegedeeld was dat „Stidona" ter bestrijding van Ichteoj>h- thirius voor de leden gratis verkrijgbaar is, sloot de voorzitter te ongeveer elf uur dece leerzame vergadering. VERLOTING AMBACHTSSCHOOL Naar wij vernemen zijn er nog enkele !-*■ ten verkrijgbaar van de jaarliiksche verlo ting der werkstukken, vervaardigd door de leerlingen der Ambachtsschool alhier. He denavond zijn de prijzen dezer verloting nog aan het schoolgebouw te bezichtigen. Dc trekking zal plaats hebben op Vrijdag as., des morgens te 9 uur. De nog beschikbare loten kan men bij den portier der school koopen, Staking bij de fa. C. P. Omtzigt Om een ontslagkwestie Het personeel van de fa. C. P. Omt- zicht, Oude Rijn 144, beurtvaax-t- onderneming LeidpnAmsterdam, heeft Maandagmorgen, in overleg met de Chr.„ R.K. en Moderne Transport arbeidersbonden, het werk neergelegd. Reeds eerder hadden zich bij deze firma moeilijkheden voorgedaan. Het personeel bij deze firma maakte arbeidsweken van 100 uren en genoot geen enkele vacantie- j. De besturen der vakorganisaties wis ten, hoewel de directie aanvankelijk wei gerde hen te ontvangen, toch met de firma contact te komen en de belangen van het personeel te bepleiten. De directie zeg de toe den arbeidstijd te zullen verkorten ■n een vacantie van twee dagen te zullen geven. Het eerste geschiedde, maar de va- cantie-dagen lieten op zich wachten. Toen der arbeiders dezer dagen vroeg wan- hij zijn vacantie-dagen zou kunnen krijgen, werd hem medegedeeld, dat hij zich als ontslagen kon beschouwen. Het betrekkelijke lid van het personeel had kort tevoren een aantal weken geen arbeid verricht wegens een ongeval, zoodat hij een uitkecring uit de Ongevallen-wet kreeg. Onmiddellijk na het ontslag pro beerden de organisaties dit ongedaan te maken, maar de directie weigerde de be stuiten te ontvangen. Besloten werd toen, dat men Maandagmorgen het werk neer zou leggen, hetgeen is geschied. De omsla gen knecht was gedurende 28 jaar bij de firma in dienst. De staking omvat acht man personeel. Leidsche Chr. Besturenbond Vergadering van de Studieclub Na een rustperiode van enkele maanden vergaderde gisteravond de Studieclub van den Chr. Besturenbond weder in Gebouw Patrimonium. De voorzittter, de heer D. Hendriks, open de op gebruikelijke wijze deze goed bezochte samenkomst', waarna allereerst de bespre king van het winterprogram in behandeling kwam. Een 10-tal onderwerpen, van socialen zoo wel als van economischen aard, zal de aan dacht in de komende maanden vragen. Ver der werd besloten een aantal excursies te houden. Na deze bespreking volgde een welver zorgd verslag door den heer A. v. d. Velden, over de kampindrukken uit de C.N.V.-kam- pen te Roekan je. Met belangstelling werd naar dit humoristisch getinte verslag ge luisterd. Na een korte pauze gaf de heer J. Later- veer een inleiding over: „De beteekenis van de Oxford-beweging". Oorzaak en doel wer den door Spr. uitvoerig belicht. Op deze inleiding volgde een vrij uitvoe rige discussie, waarna nog enkele huishou delijke zaken van ondergeschikt belang werden afgedaan. Vijf-en-veertig-jarig jubileum De heer Jos. Kooreman herdacht heden den dag, waarop hij voor 45 jaar in dienst der N.V. Kon. Nederl. Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C Zaalberg en Zoon trad. De heep Kooreman werd met zijn echtge- noote op het ^rivé-kantoor ontvangen. De directeur, de heer Schrandt wenschte den jubilaris en zijn eohtgenoote geluk en dankte hem voor het vele nuttige werk, hetwelk hij voor de N.V. heeft verricht. Bedriegen de teekenen niet, aldus spr., dan is een betere tijd voor het geheele bedrijfs leven aangebroken. Onze N.V, kan hiervan door de grondige saneering. welke zij heeft ondergaan ten volle profiteeren. Kooreman is een der dragers van de goede geest in de fabriek. Spr. bracht ook hiervoor dank aan den jubilaris en wensch te hem en zijn echtgenoote nog vele geluk kige jaren toe. JUBILEUM DROGISTERIJ J. VRIJENHOEK Ter gelegenheid van haar 12%-jarig be staan heeft de fa. J. Vrijenhoek, drogisterij, Haarlemmerstraat 119, de pui versierd en speciale etalage ontworpen, waarin con kruidenkast, die ongetwijfeld de aandacht zal trekken, domineert. De koopei's ontvan gen, ter gelegenheid van het jubileum, een verrassing. INSCHRIJVING NIEUWE LEDEN V.V.L.S. De inschrijving van de nieuwe leden dor Vereeniging voor vrouwelijke studenten heeft gisteren plaa/ts gehad. Het aantal be draagt 115 (vorig jaar 106), BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: J H BroekmaJiRoede d C SommellngStikkelorum d. OVERLEDEN: A Al J Leuerlng, dr 10 J. J Links—Links, wede 78 J. ONDERTROUWD; A Ahrens 24 J. en H Rom- beek 21 J. UIT DEN OMTREK ALKEMADE DIENSTPLICHT Op 6 October a.s. zal de inschrijving plaats hebben van de dienstplichtigen voor de lichting 1939. ALPHEN a.d. RIJN OPRICHTING JEUGDCLUB N.C.G.B. Als inzet van haar wintercampagne heeft de plaatselijke afdeeling van de Ned. Chr. Grafische Bond met de adspirant-leden en hun ouders in Concordia een vergadering belegd, om te komen tov' oprichting van een Jeugdclub. Het woord werd gevoerd door den alge meen jeugdleider, den Bondssecretaris, den heer A. S. Boone. Hij wees er in deze rede op. dat de Jeugdclubs allereerst worden op gericht om de jonge leden zelf. Zij moeten leeren wat de Christelijke vakorganisetie voor hen beïeekent; zij moeten ook leo: m zich met alle ambitie te geven voor li n „vak". Deze tijd vraagt principieele- maar ook vakmenschen. Om dit doel te bereiken wekte hij ook de ouders op hun medewer king te verleenen. Het resultaat' van deze rede was dat meer dere jongelui zich bereid verklaarden aan dit bondswerk deel te nemen, waardoor een Jeugdclub kon worden gevormd. Het cluh- werk beoogt een sociale en een vaktechni sche ontwikkeling. Voor het eerstgenoemde zal als leider optreden de heer W. Noomen. verwijl voor het laatste (ie heer T. C. Ver heek zich beschikbaar stelde. Voor een der de leider zal men nog nader bespreking voeren. PINK AFGEKNELD Onze plaatsgenoot de heer I. van Doorn, werkzaam bij de betonfabriek van de fa. .v. KLEERMAKER 's-GRAVENHAGE AMSTERDAM L. Houtstraat 26 Heerengracht 440 D. Jr., heeft te Utrecht een ongeval gehad waarbij hem een pink van de linkerhand werd af gekneld, terwijl hij waarschijnlijk nog een vinger zal moeten missen. Hij was met een collega die bij hem op de schuif vaart riolen aan het lossen met een lier. De pen die door de riolen gaat bij hei optakelen schoot plotseling los bij een der buizen, v. D. kon nog bijtijds het lichaam bergen maar hij kon niet voorkomen dat zijn hand werd geraakt, met het vermelde gevolg. De ongelukkige is in een ziekenhuis te Utrecht opgenomen. 25 JAAR MACHINIST Onze plaatsgenoot de heer P. Bakker her denkt heden den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad als machinist bij de Martha-Stichting. Dit feit zal later feeste lijk worden herdacht. WERK AAN DE WINKEL Behoudens goedkeuring van B. en W van Amstelveen is door de R.K. Woningstichting ,,Sl'. Jozef" te Amstelveen aan de N.V. Aan nemersbedrijf G. Bergshoeff alhier, opgedra gen de bouw van 50 woningen, voor een to taalbedrag van f 120.780. Het werk staat onder architectuur van Herm. v d. Bijl. 25-JARIG AMBTSJUBILEUM De heer R. Dorrepaal herdacht dezer da gen dat hij 25 jaar geleden gekozen werd als bestuurslid van de Veekoekenfabriek „De Leerhoeve" alhier. Dit jubileum is in hovel „Centraal" herdacht, waar de heer Dorre- paal hartelijk werd gehuldigd. Door het be stuur werd hem een schrijfbureau met stoel aangeboden en namens het personeel der fabriek ontving hij een klok. EEN GESCHENK VOOR HET NIEUWE RAADHUIS Door een groote firma hier ter plaatse is aan B en W. onzer gemeente een belangrijke gift toegezegd voor een geschenk bij de in richting van het nieuwe Raadhuis. ZILVEREN JUBILEUM De heer J. Vernes, stoker aan de Gasfa briek, herdacht vandaag den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij de Water- en Lichtbe- drijven in dienst' trad. Deze dag is voor den heer Vernes niet on opgemerkt voorbij gegaan. In tegenwoordigheid van het geheele per soneel werd de jubilaris op hartelijke wijze door den Directeur, namens het Gemeente bestuur, Directie en personeel gelukge- wenschv. Hem werden aangeboden het ge bruikelijke gouden horloge met inscriptie, benevens een schemerlamp van Directie en kantoorjiersoneel en een pendule namens het personeel der fabriek. De jubilarii dankte voor deze bewijzen van hartelijkheid en vriendschap. Het verdere van den dag werd in den hui3elijken kring dooi'gebracht, waar hij nog vele gelukwenschen had in ontvangst te nemen. Schade voor den Winkelstand Door de contactcommissie uit die drie plaatselijke Middenstandsvereonigingen t.w. de R.-K. Middenstandsvereen. „De Hanze Kon. Ned. Middenstandsbond en de Oir. Middenstandsvereeniging is het volgende adres aan B. en W. gezonden: dat zij uit de bladen met genoegen heb ben kennis genomen van de wijziging in de Verkeersverordening 1937, welke wijzi ging op 10 Juli jl. in werking is getreden; dat echter tot hun groote teleurstelling slechts gedeeltelijk is voldaan aan hun ver zoek tot Uw College gericht dd. 8 Mei j.l., waarin o.m. gevraagd werd de Van Man- dersloosti'aat en de Raadhuisstraat weder om in beide richtingen open te stellen voor rijwielen; dat thans uit de praktijk blijkt, dat een gedeelte van het koopend publiek, hetgeen voorheen gewend was beide winkelstraten per rijwiel te bezoeken en daar zijn inkoo- pen te doen, deze straten gaat mijden, van wege dien hinder, dien men van de ver keersverordening ondervindt; dat dit vooral in de komende winter maanden nog grooteren omvang zal aan nemen, hetwelk geen nader betoog behoeft; dat de neringdoenden in beide straten hierdoor financieel nadeel ondervinden en in nog erger mate duchten; dat deze vooraanstaande winkelstraten in zekere mate ten achter gesteld zijn bij de overige winkelstraten dezer gemeente, waar het koopend publiek geen hinder onder vindt van een zoodanige funeste verkeers verordening; dat de neringdoenden in beide straten echter mogen verwachten, dat de nadeelen voor den winkelstand verbonden aan deze verkeersverordening, tot de kleinst moge lijke proporties worden teruggebracht; dat ook het snelverkeer in beide straten er mede gediend zou zijn, wanneer de rij wielen wederom vrije passage hadden, aan gezien een persoon met een rijwiel aan de hand meer plaats inneemt en zich veel langzamer verplaatst dan hij die fietst; redenen waarom adressanten nogmaals Uw college met aandrang beleefd doch dringend verzoeken met den moesten spoed art. 2 van de Verkeersverordening 1937 te wijzigen in dien zin, dat de Raadhuisstraat on de Van Mandersloostraat in beide rich tingen woi'den opengesteld voor rijwiel verkeer; Door deze wijziging' zult U zich den win kelstand der beide straten ten zeerste ver plichten. AUTOBOTSING De gevaarlijke hoek Bruggestraat—Ju- lianastraat heeft weer eens een autobotsing veroorzaakt. Uit de richting Utrecht kwam een luxe auto bestuurd door C. Th. V. uit (Becmster (N.-H.). Uit de Bruggestraat na derde W. v. V. alhier, mot zijn vrachtauto Deze had voorrang. V. moest echter op kortbn afstand remmen maar door de natte weg slipte de auto. Het gevolg was een bot sing. Beide auto's werden beschadigd maar de bestuurders bleven ongedeerd. HAZERSWOUDE VEREEN. CHR. BIBLIOTHEEK De vereeniging „Christelijke Bibliotheek" hield in Salvavori haar jaarvergadering, onder leiding van den voorzitter, Ds. P. L. Kiehl De secretaris, de heer J. Blij leven, las de notulen en bracht het jaarverslag uit, waar in er op werd gewezen, dat bij al de zege ningen in het afgeloopen jaar, ook een ge voelig verlies werd geleden door het over lijden van den Ambachtsheer Bax-on Roëll van Hazerswoude, die val van jaren de ver eeniging financieel krachtig heeft gesteund. Van de bibljothcek werd een goed gebruik gemaakt, daar in het afgeloopen jaar 2856 boeken ter lezing werden uitgereikt. Het ledental en dat der donateurs bleef station- nair, terwijl het aantal weekiezers aanmer kelijk toenam. De penningmeester, de heer Jac. van Pijlen, bracht financieel verslag uit. De ontvangsten bedroegen f 249.86, de uitgaven f 184.95, alzoo is er een batig saldo van f 64.91. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de heeren Ds. Kiehl en J. Blijleven, die periodiek moesten aftreden, herkozen en namen hun benoeming aan. Bij de daarop gehouden bespreking, deelde de voorzitter mede, dat het bestuur een 60-tal nieuwe boeken heeft aangeschaft', zoodat het aantal boeken van de bibliotheek thans ruim 1100 stuks bedraagt. Voorts werd medegedeeld dat een aanvullings-catalogus is aange schaft, die voor den geringen prijs van 5 cent beschikbaar zal worden gesteld. HILLEGOM WERKLOOSHEID Bij de Gem. Arbeidsbeurs stonden per 13 September 153 werkloozen ingeschreven, tegen 140 de vorige week. Het aantal is dus stijgende. GEVONDEN Te bevragen aan het politiebureau op werkdagen tusschen 7 en 8 uur nam.: Alpino-muts, portierkruk van 'n auto. sleu tel. ceintuui', mantelceintuur, actetasch met inhoud. Te bevragen Weeresteinstraat 62a: polshorloge; C. van Saase, Am'bachvstraat: eenig geld; J. Wittenaar, Hofstraat: gekl. poesje; Hillegommerdijlj» 311: roeiboot. AANBESTEDING Maandag is door het Gemeentebestuur aanbesteed onder de plaatselij'ke smeden, het maken van hekwerken aan den Loos- terweg III. De uitslag was als volgt: Con structiewerkplaats Evers f 684; Somsen en Co. f 873; P. V. Versteege en Zn. f950. De gunning is aangehouden. GAANDE EN KOMENDE MAN Gevestigd: Wed: A. B. BosdijkPoelman, Burgem. Pontstraat 4; P. C. Heydenrijk Detres, Hoofdstraat 125, A. van Egmond, Stationsweg 132, G. Eisenga, Stationsweg 21, C. C. v. d. Eist, Havenstraat 62, J. M. Ger ritsen, Hoofdstraat 20, S. L. P. M. Heirman, Hoofdstraat 133, Seysener—van Resteren, Emmastraat 20, L. Silvis, van Tetsstraat 17, H. J. B. Sveevei't, v. d. Endelaan 80, H. J. de Weerd, Hoofdstraat 40, Wed. J. M. A. Zirks Kuntz, Huize St. Joseph. Vertrokken: A. Seel, Zandvoort, Zeeduin, Z.B., G. H. Menses, Vlissingen, Houtkade 6, J. C. Hageman, Haarlem, Lange Poellaan 15D, Th. M. Reeuwijk, Voorschoten, Leid- scheweg 198, H. Nederstigt, Lisse, Kanaal straat 47, J. G. Smeitink, Heemstede, Heem- sveedschedreef ?2, E. C. M. Oudejans, Voor schoten, Huize Blijdorp, J. M. J. van Dijk, Maarheze, Sterltsel, St. Paulus College, H. A. van Waveren, Almelo, Begoniastraat 10, J. Aay, Haarlem, Romeinenstraat 14, H. S. van Riek, Uden, Colle van het H. Kruis, C. L. Veelenturf, Amersfoort, Zuid-Singel 38. A. J. M. Binkhorst, Noordwijkerhout, Regenvlieweg 16, A. G. de Rijke, Lisse Vierkant 240. C. van Zij verden, Zandvoort, Groot Kijkduin. KATWIJK a.d. RIJN LANTAARNPAAL OMGEREDEN Aan de Voorstraat ter hoogte van het Veereinde, moest een automobilist uitwij ken voor de naderende tram. Dit geschiedde te veel naar rechts, zoodat de auto in bot sing kwam met een lantaarnpaal welke bij den grond afknapte. De auto, waarvan het nummer bij de politie bekend is, verdween in de richting Noord wijk. DUITSCHE GODSDIENSTOEFENING Voor het eerst sinds 13 jaar werd Zondag j.l. in het Restaurant Zeezicht een Duitsche godsdienstoefening gehouden, waarbij een 25-tal Duitschers aanwezig waren. De voor ganger, een zoon van den bekenden schil der Grabe, sprak naar aanleiding var Psalm 36. [EDERL. -INDISCHE MAATSCHAPPIJ N;V. Opgericht 1857 Bankzaken Eflectenzaken Open Bewaarneming Beleggingsadviezen Assurantiën AMSTERDAM: Keizersgracht 573-575 VGRAVENHAGEi Lange Vijverberg 13 RADIO-DISTRIBUTIE WOENSDAG 15 SEPTEMBER Programma 3: 8 Keulen; 10.85 ParUs R; 11.85 London Reg; 12.20 Keulen: 13.20 Brussel VI; 13.35 Keulen; 14.20 ParUs P- 15.35 London R; 17.20 ParUs 'R. 18.2u Londen R; 18.50 Keulen; 19.20 ParUs R; 20.20 Keulen: 21.15 Droltwlchj 22.20 Brussel VI; 22.40 Weenen of dlv. Programma 4: S Brussel VI; 9.20 Diversenj 10.35 Droltwlch; 18.20 Diversen; 18.40 Droltwlch 2o Diversen; 20.20 Brussel Fr; 21.15 London R; 23.20 Droltwlch DONDERDAG 16 SEPTEMBER Programma 3: 8 Keulen; 10.50 ParUs R; 12.35 Brussel VI; 14.20 Keulen; 15.20 ParUs R; 15 35 London R.: 16.20 Keulen: 17.20 Brussel Fr; 17 50 Keulen: 19.20 Brussel VI; 19.50 Keulen: 20.20 ondon Reg; 21.05 BerlUn of dlv.: 22.05 Brussel VI.: 22.30 Brussel Fn 23.20 Berlijn Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversenj 10.35 London Reg; 14.6o Droltwlch; 18.20 Diver sen; 18.40 London Reg; 19.50 ParUs R; 20.20 Droltwlch Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst dor apotheken wordt van Zaterdag 11 tot en met Vrijdag 17 Sept. a.s. waargenomen door de apotheken P. du Croix, Rapenburg 9, teleL 807 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegst- geest, telef. 274. KATWIJK AAN ZEE Een bijzonder Jubileum Waar zijn ze, de vele Duitsche schil ders, die eens het Katwijksche strand verlevendigden, de oude steegjes en hoekjes opzochten en het water en in de weiden, de objecten vonden voor hun kunstenaarstalent? 's Avonds kwamen ze dikwijls in „De Zwaan" soms een dozijn bij elkaar, dronken een glas bier of zaten onder ge zellige kout genoegelijk bijeen! Het war ren meest kunstenaars uit Düsseldorf, München en Berlijn. Het was in den tijd toen onze bomschuiten een prachtig model daarvan is in do Oude Kerk al hier te zien nog aan het strand land den. En wanneer dan een schuit van de ha-» ringvisscherij terugkeerde, dikwijls na een reis van vele weken, dan ging een mam, hoog te paard gezeten in gele oliejas, do vaak wilde golven trotseeren, met een lijn waaraan het dikke ankertouw aan boord werd vastgemaakt. Dan keerde hij terug, waarna met ver-» eende krachten van groot en klein, jong en oud, het ankertouw aan land getrokken en aldaar stevig verankerd werd. Dat was de gulden tijd voor de schilders! Een van hen, die niet moede werden, met liefdevol begrip bruisenden gloed of dramatische kracht, het strand te schilderen was German Grobe uit Düsseldorf. Zijn werken zijn bij duizen den ook als reproducties in West- Duitschland verspreid, sieren de wan den der woningen en maken propagan da voor ons land aan de zee. Niet minder echter kent en waardeert men ze in Nederland zelf. Men is verrast als men bij vele perso nen van allerlei rang en stand de ka mer binnentreedt en men vindt daar de steeds weer aangenaam aandoende olie verfschilderingen en aquarellen, De nu 80-jarige, die dit jaar voor do vijftigste keer Katwijk bezoekt, geldt bijna als een der onzen. Hij kent ons voelen en denken, onze vreugde en zorgen. Hij leeft niet alleen jaar op jaar, weken lang onder ons, maar ook met ons. De fijngevoelige, productieve kunstenaar, is ook een hartelijk Zend deze coupon Aan het Bureau van de Nieuwe Leidsche Courant, Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik in te schrijven als abonnë op ons blad, met gratis toezending van de bladen tot 1 a.s. kwartaal week De aanbrenger (ster).' ADRES: Doorhalen wat niet verlangd wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6